Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες μήπως τους αριθμούς που δεν εμφανίζει το όνομα της επαφής λείπει ο κωδικός χώρας.

 

ολες οι επαφες εχουν τον κωδικο χωρας. Αλλωστε αυτο ηταν προβλημα εξ αρχης που παντα φροντιζα να υπαρχει ο κωδικος

Link to comment
Share on other sites

. Δεν βλέπω να γλυτώνεις το Factory Reset,

Ποια επιλογη ειναι στο μενου? Το επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια επιλογη ειναι στο μενου? Το επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων ?
Δεν χρειαζεται factory reset,εντελως overkill..

Αν εισαι root βαλε το gsam battery monitor να δεις τι παιζει.Η αλλη παρομοια εφαρμογη.

 

Αν σου βγαζει ολο το drain οτι το κανει το android system η κατι τετοιο παει να πει οτι ειναι bug της rom και το reset δεν θα στο φτιαξει.

 

Αλλιως θα σου πει ποια εφαρμογη φταιει.

Πχ εμενα σε καποια φαση εφταιγε το instagram,και οχι το instagram γενικα αλλα καποιο συγκεκριμενο update του instagram που το κραταγε ανοιχτο συνεχεια.

 

Ψαξε καποια εφαρμογη battery monitor απο το playstore

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ρουτ, υπαρχει καμια εφαρμογη για την κατασταση της μπαταριας που να μην θελει ρουτ?

Παντως στα στατιστικα χρησης της μπαταριας το Συστημα android ειναι αυτη την στιγμη στο 9.38%. Φυσιολογικο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Προμηθεύτηκα μια κάρτα sd Samsung 64Gb και δεν την αναγνωρίζει με τίποτα το Mido μου. Σε υπολογιστή και σε άλλο smartphone την βρίσκει αμέσως και έβγαλε και προτροπή για φόρματ που έγινε. Μετά ξαναδοκιμάζω να την βάλω στο κινητό μου και πάλι τζίφος. Παρατήρησα στο sim tray ότι υπάρχει ένα μικρό περιθώριο εκεί που δέχεται την κάρτα μνήμης. Παίζει ρόλο αυτό ή όχι; Δοκίμασα και format μέσω sd formatter και clean μέσω cmd αλλά ούτε αυτοί οι τρόποι βοήθησαν.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Προμηθεύτηκα μια κάρτα sd Samsung 64Gb και δεν την αναγνωρίζει με τίποτα το Mido μου. Σε υπολογιστή και σε άλλο smartphone την βρίσκει αμέσως και έβγαλε και προτροπή για φόρματ που έγινε. Μετά ξαναδοκιμάζω να την βάλω στο κινητό μου και πάλι τζίφος. Παρατήρησα στο sim tray ότι υπάρχει ένα μικρό περιθώριο εκεί που δέχεται την κάρτα μνήμης. Παίζει ρόλο αυτό ή όχι; Δοκίμασα και format μέσω sd formatter και clean μέσω cmd αλλά ούτε αυτοί οι τρόποι βοήθησαν.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Εμένα μια 64αρα που έχω τη διαβάζει κανονικα. Μήπως δεν τοποθετείται σωστά;;;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω αργότερα με μια άλλη κάρτα. Όσον αφορά τον τρόπο τοποθέτησης της είναι ο σωστός και αυτός που δείχνει και στο sim tray.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία Samsung Evo 64GB στο Mido μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα, δες μήπως φεύγει από τη θέση της στο tray όταν το βάζεις ξανά στο κινητό, πολλές φορές δεν κάθεται καλά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά την νέα αναβάθμιση (μπορεί να είναι και τυχαίο, τι να πω) και μετά την σχεδόν τριετή απροβλημάτιστη λειτουργία του κινητού, παρουσιάστηκε το εξής πολύ σοβαρό πρόβλημα.

Ενώ φαίνεται ότι το κινητό έχει φουλ σήμα (3 η 4 γραμμές) όταν προσπαθώ να κάνω κλήση μου βγάζει "μη διαθέσιμο δίκτυο κινητής''.

(Cosmote, whats up) και φυσικά σε όσους με καλούν λέει ότι το κινητό είναι απενεργοποιημένο. Το πρόβλημα λύνεται με επανεκκίνηση κινητού. Τρέλα.....

Συνάδελφος με sAMSUNG S6 μου είπε ότι είναι χαρακτηριστικό και του δικού του τηλεφώνου. Συνδέεται δηλαδή σε άλλα δίκτυα με ισχυρότερο σήμα (wind, vodafone) και δεν μπορεί και αυτός με cosmote να πραγματοποιήσει κλήσεις.

Δεκτή κάθε σκέψη και πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote απο προχθές το βράδυ κάνει συνέχεια αποσυνδέσεις απο το δίκτυο της και σου δείχνει οτι έχεις σήμα..αλλα δεν μπορείς να κανεις κλήσεις. Στο άκυρο μπορεί να σου φτιάξει και μετά απο λίγες ώρες να ξανακάνει το ίδιο..το έχουν πολλοί αυτό το πρόβλημα και είναι θέμα της cosmote και όχι των συσκευών μας.. ούτε και δεδομένα μπορείς να χρησημοποιήσεις όταν υπάρχει το πρόβλημα..
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση Το γνωρίζω το θέμα, διάβασα και εγώ σχετικές ανακοινώσεις της cosmote και αναφορές στο διαδίκτυο, αλλά είχα την αίσθηση ότι το πρόβλημα εστιάζεται στην αδυναμία πρόσβασης στο internet με δεδομένα της εταιρείας (data).

Όπως και να χει, περιμένουμε και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει δύο Redmi Note 4 για τους γονείς και επιβεβαιώνω το πρόβλημα... ελπίζοντας ότι είναι μόνον αυτό. Χτες το βράδυ προσπαθούσαν και οι δύο να με καλέσουν στο κινητό μου και, αν και είχα σήμα, δεν μπορούσαν να βγάλουν γραμμή. Δοκίμαζα εγώ από το σταθερό στο κινητό μου και όλα εντάξει. Προς το παρόν αυτό ήταν ένα σοβαρό θέμα.

 

Τώρα, στο πιο σοβαρό... μάλλον. Μετά την αναβάθμιση, το κινητό της μητέρας μου έχει θέματα με το σήμα. Άλλαξα και εταιρεία βέβαια, πηγαίνοντας σε Cosmote και τα δύο νούμερα, αλλά είμαστε με δύο κινητά στο ίδιο σημείο, Galaxy Note 8 εγώ, Redmi Note 4 η μητέρα μου, και στα δύο το σήμα είναι στις 2 γραμμές, αλλά το κινητό της μητέρας μου ούτε δέχεται, ούτε πραγματοποιεί κλήσεις. Πέραν του προβλήματος της Cosmote στην περιοχή (το έχω ήδη αναφέρει και ΘΑ το φτιάξουν*), κάτι πρέπει να παίζει και με το κινητό μετά την αναβάθμιση. Θα το δούμε, όμως, κι αυτό με τον καιρό.

 

Ευχαριστώ.

 

* Κατάλαβαν ότι κάτι ξέρω από δίκτυα (!!!), οπότε με έβαλαν και πήρα μετρήσεις στις περιοχές που κινούμαι για να βεβαιωθούν για το σήμα που τους έλεγα. Θα δούμε στο μέλλον - είπαν ότι σε 20 μέρες θα γίνει κάτι σε αναβάθμιση δικτύου - αν θα το φτιάξουν ή θα το αφήσουν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Επίκαιρος οδηγος για lineage υπάρχει καπου?

Αν θελω και ρουτ ποιο ειναι το καλυτερο που να κρυβετε?

θα δοκιμάσω με w10, που μπορει να κολλήσει καποιος?

Ρωταω για να μην μεινω χωρίς κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Επίκαιρος οδηγος για lineage υπάρχει καπου?

Αν θελω και ρουτ ποιο ειναι το καλυτερο που να κρυβετε?

θα δοκιμάσω με w10, που μπορει να κολλήσει καποιος?

Ρωταω για να μην μεινω χωρίς κινητο.

Πλήρης οδηγός εδώ: https://wiki.lineageos.org...s/mido/install

Για root, magisk, χωρίς κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να ανοίξω το λινό παραπάνω.

 

 

Την sd γιατί να την χρησιμοποιήσεις????

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω την pixel experience pie. Προσπαθώ να βρω μία λειτουργική gcam και καμμία δε παίζει σωστά. Θέλω να εχει night mode αλλά όσες και να δοκίμασα κρασάρουν μετα τη φωτό σε night mode. Πήρα με σειρά μία μία όλες τις προτεινόμενες στο xda αλλά τίποτα.

Εχει βρει κανείς κάποια που να τα κάνει όλα χωρίς πρόβλημα;

Ενδεικτικά δοκίμασα:

F1v9.4a_6.2.030.apk

Gcam_6.2.030_Advanced_BF_V2.2.2beta2.190904.1817.apk

MGC_6.1.021_XCAMBase_N4X_v12uk.apk

MGC_6.2.030_HotVersion_V11.apk

HyperCam v6 CFV.apk

HyperCam E2 CFV.apk

Link to comment
Share on other sites

Με αυτήν την hyper cam είμαι οκ πάντως (τουλάχιστον όσες φορές την χρησιμοποίησα-λιγες είναι βέβαια)

 

https://ibb.co/WVJH600

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να ανοίξω το λινό παραπάνω.

 

 

Την sd γιατί να την χρησιμοποιήσεις????

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

νόμιζα ότι η διαδικασία θα χρειαστεί sd.

δεν χρειάζεται δηλαδή καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

νόμιζα ότι η διαδικασία θα χρειαστεί sd.

δεν χρειάζεται δηλαδή καθόλου?

 

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς για να φλασάρεις νέα ROM; Δεν είναι απαραίτητη η SD.

Αφού πάρεις backup και είσαι έτοιμος να κάνεις τα wipe κλπ, κάνεις boot στη recovery. Όσο είσαι εκεί μπορείς να συνδέσεις μέσω USB το κινητό στον υπολογιστή και να το βλέπεις κανονικά (ποτέ δεν είχα θέμα με drivers κλπ, αλλά μάλλον θεωρητικά χρειάζεται να είναι εγκατεστημένοι - ίσως τα win10 τους εγκαθιστούν αυτόματα). Δοκίμασε αν θέλεις να δεις αν δουλεύει για σιγουριά.

Αν ναι, δεν χρειάζεσαι SD:

Κάνεις boot στη recovery, κάνεις wipe, συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή, αντιγράφεις ROM, Gapps, Magisk ή ό,τι άλλο χρειάζεσαι και προχωράς στο φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

backup πως κανω το λενε οι οδηγοι?

Magisk μπορω να βαλω οποιαδηποτε στιγμη η μονο πριν το πρωτο boot?

 

Κάποιοι οδηγοί ίσως το γράφουν.. μπορείς να το γκουγκλάρεις όμως, θα βρεις πολλές οδηγίες, ή και στο youtube ακόμα.

Γενικώς τα βασικά είναι οι επαφές σου (που λογικά είναι ήδη συγχρονισμένες στον λογαριασμό google σου), μηνύματα που δεν θελεις να χάσεις, και ό,τι αρχεία έχεις μέσα στο κινητό (αυτά με απλό copy paste τα παίρνεις και τα αποθηκεύεις στον υπολογιστή - φωτό, βίντεο, μουσική, έγγραφα κλπ)

 

To Magisk ναι, αν θέλεις να κάνεις root και αργότερα μπορείς, όποτε θέλεις κάνεις boot στη recovery, το φλασάρεις και στην επόμενη εκκίνηση έχεις διακαιώματα root.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω μεγάλη πτώση μπαταρίας. Screen 37%, system 21%.

Εντωμεταξυ το βράδυ το βάζω σε battery & airplane mode αλλά παρόλα αυτά μου καταναλώνει πάνω από 20-30% κατά τον ύπνο.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάθε μερικά λεπτά ανάβει η οθόνη μόνη της για λίγα δευτερόλεπτα χωρίς να έχω ειδοποίηση ή κάτι ανάλογο. Γνωρίζει κανείς γιατί?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...