Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το εικονίδιο το πρόβλημα είναι στο θέμα που έχεις επιλέξει. Εγώ έχω το euphoria v9 και μια χαρά δυναμικό είναι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σαν θέμα έχω το limitless που μου ήρθε με την 9.0.7. Με το mi ημερολόγιο είναι μια χαρά δυναμικό, μόνο με το google έχει θέμα. Οπότε μάλλον πρέπει να βρω άλλο θέμα, ξέρετε κανένα καλό minimal που να τραβάει λίγους πόρους και να δουλεύει σωστά; Αν είναι και λίγο μαυριδερό, τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολους σας!! Ειμαι εδω και σχεδον ενα χρονο κατοχος του RedmiNote 4 global edition 3gb/32gb και εντελως ξαφνικα σημερα μου παρουσιαστηκε το εξης προβλημα... Δεν ακουω οταν κανω κληση ενω με ακουνε κανονικα...με την ακροαση ανοικτη και ακουω και με ακουνε... Πηγα στο cit απο kernel και μου εβγαλε fail στο Receiver Test!!! To mic τεστ βγηκε OK!! Το κινητο εχει MIUI 9(9.0.5.0) official global rom και δεν ειναι ανοικτος ο boatloader!!! Δοκιμασα και κατι λυσεις απο youtube αλλα τζιφος... Γνωριζει κανεις πως μπορει να λυθει το προβλημα?

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Δοκίμασε να βάλεις και να βάλεις μερικές φορές τα ακουστικά στο κινητό και δες αν πλέον ακούς. Είχα πάθει κάτι παρόμοιο πιο παλιά και ένας φίλος εδώ μέσα μου είπε ότι ίσως κόλλησε ο βύσμα των ακουστικών και με αυτόν τον τρόπο λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

Στο "Βελτιστοποίηση Μνήμης" χαμηλό οι εφαρμογές θα μένουν περισσότερο στο παρασκήνιο και θα εχεις καλύτερο multitasking.

Στο υψηλό θα τις σκοτώνει πιο γρήγορα με αποτέλεσμα να ανοίγουν εκ νέου οταν τις επιλέγεις. Στο ''off'' υποτίθεται ότι δεν κλείνουν καθόλου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

edit: Δες και εδώ http://en.miui.com/thread-1192646-1-1.html

νομίζω σε εμένα όταν έβαλα την μνήμη στο "υψηλή" κάνει καλύτερο multitasking

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο θέμα είναι το Elegance.

 

Έχει ρολόι στην γραμμή κατάστασης, widget καιρού με πρόγνωση και τοποθεσία στα Ελληνικά, swipe to unlock, ρολόι - ημερομηνία στο κλείδωμα οθόνης, σκούρο backround χωρίς σχέδια, γενικά δεν με έχει ενοχλήσει κάτι να το αλλάξω μέχρι στιγμής, δυναμικά εικονίδια (δεν έχω google calendar για να επιβεβαιώσω στον φίλο παραπάνω αν εμφανίζει ημερομηνία-συμβάντα).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου... Δυστυχως αθτες τις λυσεις τις εχω δοκιμασει... Το παραξενο ειναι οτι τοσο με bluetooth οσο και με τα ακουστικα ολα ειναι μια χαρά... Και με ακουνε και τους ακουω στις κλησεις!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Δοκίμασε να βάλεις και να βάλεις μερικές φορές τα ακουστικά στο κινητό και δες αν πλέον ακούς. Είχα πάθει κάτι παρόμοιο πιο παλιά και ένας φίλος εδώ μέσα μου είπε ότι ίσως κόλλησε ο βύσμα των ακουστικών και με αυτόν τον τρόπο λύθηκε.

 

Καλημερα και σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου... Δυστυχως αυτες τις λυσεις τις εχω δοκιμασει... Το κουφο ειναι οτι τοσο με το bluetooth οσο και με τα ακουστικα καθως και σε ανοικτη ακριαση και ακουω και με ακουνε στις κλησεις!!! Πιθανοτατα software bug!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

Στο "Βελτιστοποίηση Μνήμης" χαμηλό οι εφαρμογές θα μένουν περισσότερο στο παρασκήνιο και θα εχεις καλύτερο multitasking.

Στο υψηλό θα τις σκοτώνει πιο γρήγορα με αποτέλεσμα να ανοίγουν εκ νέου οταν τις επιλέγεις. Στο ''off'' υποτίθεται ότι δεν κλείνουν καθόλου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

edit: Δες και εδώ http://en.miui.com/thread-1192646-1-1.html

 

στο high ειναι για να μενουν ανοιχτες περισσοτερο (στο pagefile οχι την hardware μνημη),το memory optimization καθοριζει το μεγεθος του pagefile,οσο μεγαλυτερο τοσο πιο πολυ μενουν οι εφαρμογες στην (virtual) μνημη με ανταλλαγμα περισσοτερη ελευθερη hardware μνημη,αρα πιο γρηγορο τηλεφωνο και πιο αργο ανοιγμα των (ανοιχτων ηδη) εφαρμογων.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το wifi. Έχω εξαιρετικά αργή συνδεσιμότητα, δίπλα δίπλα με τηλέφωνο συναδέρφου, το δικό της ανταποκρίνεται αστραπιαία και το δικό μου δεν ανοίγει σελίδα στο διαδίκτυο παρά μόνο μετά από 30-40 δευτερόλεπτα. Στο speedtest μου γράφει 'Network communication issues'. Δοκίμασα static ip, restart, διαγραφή δικτύου, τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

1) το κανει κ σε αλλο router?

2) συμβαινει κ σε τριτο τηλεφωνο στο ιδιο router? δηλαδη μπορουν να "δουλευουν" το wifi κ αλλα κινητα ταυτοχρονα;

στο ρουτερ που ειχα σπιτι ειχε συμβει το ιδιο: δυο τηλεφωνα ταυτοχρονα δε μπορουσαν να "τρεχουν", κ το θεμα λυθηκε με ρυθμιση του router.

Link to comment
Share on other sites

Την aosp extended τα updates της που τα βρίσκουμε γιατι παταω στον σύνδεσμο στο xda αλλα μου βγαζει 404 εχει αλλο λινκ κάποιος; επίσης υπάρχει θεμα με το magisk 15+? γιατί διάβασα οτι δεν το δέχεται
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

1) το κανει κ σε αλλο router?

2) συμβαινει κ σε τριτο τηλεφωνο στο ιδιο router? δηλαδη μπορουν να "δουλευουν" το wifi κ αλλα κινητα ταυτοχρονα;

στο ρουτερ που ειχα σπιτι ειχε συμβει το ιδιο: δυο τηλεφωνα ταυτοχρονα δε μπορουσαν να "τρεχουν", κ το θεμα λυθηκε με ρυθμιση του router.

 

Το έλυσα βάζοντας static ip, και αλλάζοντας την ip.

Edited by harrispas
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι καταλαβαίνω, το πρώτο link είναι το σωστό. Το δεύτερο αφορά το 4/64 και το τρίτο το note 4X δηλαδή όχι αυτό με τον snapdragon που έχεις εσύ. Πάντως κάπου στο νήμα έχει αναφερθεί μαγαζί με τις γνήσιες οθόνες που χρησιμοποιεί η xiaomi.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και Καλη χρονια ,Δυστυχως μου εσπασε η οθονη ,εχω παρει το :

Από banggod λογικά δεν είναι γνήσιες, υπάρχει σχόλιο που αναφέρεται σε χειρότερο touch και ποιότητα.

Για original είχε αναφερθεί παλιά αυτό το site: http://www.dragon-tt.com/Products.aspx?sid=369

Και από ευρωπαϊκή αποθήκη (φαίνεται γνήσια με βάση τα σχόλια) του honorbuy στα €46.74 με μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο θέμα είναι το Elegance.

 

Έχει ρολόι στην γραμμή κατάστασης, widget καιρού με πρόγνωση και τοποθεσία στα Ελληνικά, swipe to unlock, ρολόι - ημερομηνία στο κλείδωμα οθόνης, σκούρο backround χωρίς σχέδια, γενικά δεν με έχει ενοχλήσει κάτι να το αλλάξω μέχρι στιγμής, δυναμικά εικονίδια (δεν έχω google calendar για να επιβεβαιώσω στον φίλο παραπάνω αν εμφανίζει ημερομηνία-συμβάντα).

 

Ωραίο το θέμα αλλά ούτε με αυτό λειτουργεί το εικονίδιο του google calendar. Μπας και δεν είναι δυναμικό και είναι φτιαγμένο για να δείχνει πάντα 31;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στα θέματα. Πολύ ωραίο το elegance. Ωστόσο αισθητικά έχω βάλει και προτιμώ το Alto. Το μονο που δε μου αρέσει ειναι στην οθόνη κλειδώματος, το κάτω αριστερό κουμπί εχει λειτουργία να ανοίγει το τηλεχειριστήριο της mi. Θα προτιμούσα να είχε το τηλέφωνο. Μπορούμε να το αλλάξουμε στα θέματα ή ειναι το πως το εχει σχεδιάσει ο δημιουργός;
Link to comment
Share on other sites

Την aosp extended τα updates της που τα βρίσκουμε γιατι παταω στον σύνδεσμο στο xda αλλα μου βγαζει 404 εχει αλλο λινκ κάποιος; επίσης υπάρχει θεμα με το magisk 15+? γιατί διάβασα οτι δεν το δέχεται

 

Ποια απ' όλες τις εκδόσεις AOSP Extended;

Πάντως αυτή την εποχή μάλλον δεν θα βρεις updates για καμία: η έκδοση που ήταν για Nougat έχει σταματήσει να αναπτύσσεται γιατί προχώρησαν στην Oreo, ενώ αυτή για Oreo είναι ακόμα σε στάδιο δοκιμών και δεν νομίζω ότι υποστηρίζει updates.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι καταλαβαίνω, το πρώτο link είναι το σωστό. Το δεύτερο αφορά το 4/64 και το τρίτο το note 4X δηλαδή όχι αυτό με τον snapdragon που έχεις εσύ. Πάντως κάπου στο νήμα έχει αναφερθεί μαγαζί με τις γνήσιες οθόνες που χρησιμοποιεί η xiaomi.

 

Από banggod λογικά δεν είναι γνήσιες, υπάρχει σχόλιο που αναφέρεται σε χειρότερο touch και ποιότητα.

Για original είχε αναφερθεί παλιά αυτό το site: http://www.dragon-tt.com/Products.aspx?sid=369

Και από ευρωπαϊκή αποθήκη (φαίνεται γνήσια με βάση τα σχόλια) του honorbuy στα €46.74 με μεταφορικά.

 

Ευχαριστω,ε ναι με τα λεφτα αυτα δε παιρνεις γνησια,θα παρω τη μουφα απο το banggood γιατι θα τη βαλουμε με ενα φιλο μαζι μην πανε τσαμπα τα λεφτα της ακριβης αμα τα κανουμε που$#να.Η γνησια παντως εσπασε πολυ ευκολα και μαλιστα με tempered glass πανω.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στα θέματα. Πολύ ωραίο το elegance. Ωστόσο αισθητικά έχω βάλει και προτιμώ το Alto. Το μονο που δε μου αρέσει ειναι στην οθόνη κλειδώματος, το κάτω αριστερό κουμπί εχει λειτουργία να ανοίγει το τηλεχειριστήριο της mi. Θα προτιμούσα να είχε το τηλέφωνο. Μπορούμε να το αλλάξουμε στα θέματα ή ειναι το πως το εχει σχεδιάσει ο δημιουργός;
Όταν μπεις στα θέματα μπορείς να κάνεις customize, δλδ να έχεις lockscreen από ένα θέμα, fonts από άλλο, status bar από άλλο κοκ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν τα selfie stick που κυκλοφορουν δουλευουν με το κινητο μας ? για να μη δωσουμε 20συν ευρω για της xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Όταν μπεις στα θέματα μπορείς να κάνεις customize, δλδ να έχεις lockscreen από ένα θέμα, fonts από άλλο, status bar από άλλο κοκ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Α ναι? δεν το ήμερα αυτό.

Καλό, θα το ψάξω

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξερει κανεις αν τα selfie stick που κυκλοφορουν δουλευουν με το κινητο μας ? για να μη δωσουμε 20συν ευρω για της xiaomi

 

θα δοκιμάσω το απόγευμα που θα πάω σπίτι και θα σου πω

έχω ένα selfie stick που το είχα στο προηγούμενο κινητό μου, αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει σε αυτό

και ήθελα αλλά το έχω ξεχάσει

σε ένα Redmi 4A που το δοκίμασα δεν δούλευε αλλά δεν το έψαξα και πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στην default εφαρμογή για SMS, δεν έχει κάπου ρυθμίσεις? να βάλεις πχ αναφορά παράδοσης κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Α ναι? δεν το ήμερα αυτό.

Καλό, θα το ψάξω

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

θα δοκιμάσω το απόγευμα που θα πάω σπίτι και θα σου πω

έχω ένα selfie stick που το είχα στο προηγούμενο κινητό μου, αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει σε αυτό

και ήθελα αλλά το έχω ξεχάσει

σε ένα Redmi 4A που το δοκίμασα δεν δούλευε αλλά δεν το έψαξα και πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στην default εφαρμογή για SMS, δεν έχει κάπου ρυθμίσεις? να βάλεις πχ αναφορά παράδοσης κλπ?

γιατι θελω να αγορασω ενα oem απο αθηνα και το σκεφτομαι να παω να το παρω να μη δουλευει κτλ εκτος αν το δοκιμασω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να γίνει μετά το τέλος της κλήσης να μην ανάβει η οθόνη αλλά να παραμένει σβηστή και κλειδωμένη.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Μπορεί να βρήκα καταλάθος αυτό που θες.

Δεν ξέρω σίγουρα αν θες αυτό.

Δοκίμασε

Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές Συστήματος -> Τηλέφωνο -> Σύνθετες Ρυθμίσεις -> Παρασκήνιο συζήτησης

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν τα selfie stick που κυκλοφορουν δουλευουν με το κινητο μας ? για να μη δωσουμε 20συν ευρω για της xiaomi

Εγώ δοκίμασα 2 no name από κινέζο, ένα με καλώδιο κι ένα ασύρματο με bt και δεν δουλεύει κανένα με το Xiaomi ενώ με το Samsung δουλεύουν και τα δύο. Ίσως να χρειάζεται κάποια ρύθμιση το bt, δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπεις στα θέματα μπορείς να κάνεις customize, δλδ να έχεις lockscreen από ένα θέμα, fonts από άλλο, status bar από άλλο κοκ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Είσαι άρχοντας!

Link to comment
Share on other sites

Στα εισερχομενα μηνυματα (sms), τωρα τελευταια, με την default εφαρμογη, μου βγαζει το νουμερο αντι για το ονομα του αποστολεα (Ειναι αποθηκευμενο). Αν "σκρολαρω" λιγο την οθονη πανω-κατω, εμφανιζονται. Ειναι καποιο bug ή θεμα ρυθμισης?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...