Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τρίτο κινητό ίδιο στην ευρύτερη οικογένεια και όλα με wind εταιρεία κινητής είτε σε 3g είτε σε 4g εκτός σπιτιού η μπαταρία πέφτει στο 40% μετά από 4.5 ώρες οθόνης και χρήση σερφαρισμα, fb. το υπόλοιπο 40% δεν νομίζω να κράταγε για 8ωρα οθόνης που έχουν αναφερθεί. το μόνο που μένει να φταίει είναι η εταιρεία κινητής. ότι όσοι έχουν κοσμοτε έχουν καλύτερο σήμα. στα χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μην ακους τι λενε οι αλλοι,ο καθε χρηστης εχει το τηλεφωνο διαφορετικα στημενο,μη λεμε τα ιδια και τα ιδια ολη την ωρα.

Το μονο μεσο συγκρισης ειναι το προηγουμενο σου τηλεφωνο στημενο οπως ακριβως εχεις στημενο αυτο.

Και αν εχεις κανει 4.5 ωρες οθονης στο 40% στο 0% θα εχεις κανει 8 και συ περιπου

Link to comment
Share on other sites

Μην ακους τι λενε οι αλλοι,ο καθε χρηστης εχει το τηλεφωνο διαφορετικα στημενο,μη λεμε τα ιδια και τα ιδια ολη την ωρα.

Το μονο μεσο συγκρισης ειναι το προηγουμενο σου τηλεφωνο στημενο οπως ακριβως εχεις στημενο αυτο.

Και αν εχεις κανει 4.5 ωρες οθονης στο 40% στο 0% θα εχεις κανει 8 και συ περιπου

ναι μωρέ απλα ψάχνω να βρω μην φταίει κάποια εφαρμογή που την έχω εγώ και δεν την έχουν οι άλλοι (πχ Aquamail). αλλά στην ανάλυση της κατανάλωσης δεν βλέπω κάποια εφαρμογή να τραβάει πολύ μπαταρία παραπάνω από τις άλλες εφαρμογές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Να ρωτησω μια και ειμαι υποψηφιος αγοραστής.

1) Τι ακριβώς κανει η μπαντα 800MHZ και αν μου χρειάζεται. (είμαι στηνWind)

2) Ποιες αλλλες διαφορες εχει η Global εκδοση με την Snapdragon ?

3) Αν το παρω θα το ήθελα απο Ελλαδα. Στο skroutz δεν μου βγαζει την global εκδοση. Που θα το βρω? Μονο απο εξωτερικο?

4) Η μπαταρία διαρκεί πράγματι πολύ (4100mAp) ή είναι εικονικό το νουμερο?

 

1. Δεν σου "χρειάζεται", αλλά είναι καλό να την έχεις. Στο 2G/3G δεν έχει καμία διαφορά. Στο 4G, η B20 μπορεί με λιγότερες κεραίες να καλύψει μεγαλύτερη περιοχή και επίσης έχει λίγο καλύτερη διείσδυτικότητα σε κτίρια. Η Wind έχει πάρει φάσμα στα 800 MHz, αλλά δεν ξέρω πόσες από τις 4G κεραίες της είναι στην B20 - μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα σχετικά θέματα / υποφόρουμ.

2. Εξ' όσων γνωρίζω, καμία.

3. Οι μεγάλες αλυσίδες που παίρνουν από την Infoquest (Κωτσόβολος, Πλαίσιο, Public, κλπ) έχουν την global. Αν δεις λίγες σελίδες πίσω, αρκετοί έχουν πάρει από μικρομάγαζα global, και το eshop έχει πουλήσει global παλαιότερα. Πρέπει να ρωτήσεις το μαγαζί που σε ενδιαφέρει για την παρτίδα που έχει εκείνη την περίοδο.

4. Η διάρκεια της μπαταρίας είναι από τις μεγαλύτερες που θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, το πήρα για λογαριασμό ενός φίλου μου, ο οποίος δεν ακούει τον ήχο των εισερχομένων μηνυμάτων, αλλά ούτε και μπορεί να αλλάξει αυτόν με κάποιο τρόπο, μπορεί να μου πει κάποιος από που γίνονται οι σχετικές αλλαγές...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, το πήρα για λογαριασμό ενός φίλου μου, ο οποίος δεν ακούει τον ήχο των εισερχομένων μηνυμάτων, αλλά ούτε και μπορεί να αλλάξει αυτόν με κάποιο τρόπο, μπορεί να μου πει κάποιος από που γίνονται οι σχετικές αλλαγές...

στο μενού ήχος και δόνηση είναι9dd29c002db6a4033adc2c60e9b832ff.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μπαταρία φυσάει! Εγώ 10ωρα δεν εχω δει αλλά 7 με 8 ώρες τις πιάνω με 2 σιμ, ανοιχτά Bluetooth 10-11 ώρες καθημερινά συνδεμενα με mi band και ακουστικό, ίντερνετ για σερφαρισμα, φουμπου, viber κτλ μόνο με 4g αλλά όχι μονίμως ανοιχτό αλλά κατά διαστήματα. Συγχρονισμοι μειλ, mi account, Google photos ενεργοποιημενοι και λιγο hot spot tethering που και που

Φωτεινότητα στο αυτόματο.

 

http://i68.tinypic.com/21anw7.jpg

 

http://i64.tinypic.com/1zf1sag.jpg

Edited by panosk7dl
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσοι λέτε για καλά SOT αναφέρετε και τη φωτεινότητα που τη ρυθμίζετε, πχ εγώ κυρίως σε απογευματινές και βραδυνές ώρες σε συνθήκες δωματίου, η ρύθμιση μέχρι το μισό μου φτάνει. Υπόλοιπες ώρες και έξω ανάλογα, από 3/4 μέχρι φουλ.

 

Και ακόμα να μου έρθει η έγκριση για root, σίγουρα τα έχω κάνει σωστά.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσοι λέτε για καλά SOT αναφέρετε και τη φωτεινότητα που τη ρυθμίζετε, πχ εγώ κυρίως σε απογευματινές και βραδυνές ώρες σε συνθήκες δωματίου, η ρύθμιση μέχρι το μισό μου φτάνει. Υπόλοιπες ώρες και έξω ανάλογα, από 3/4 μέχρι φουλ.

 

Και ακόμα να μου έρθει η έγκριση για root, σίγουρα τα έχω κάνει σωστά.

 

Έχεις δίκιο την ξέχασα την φωτεινότητα. Την έχω στο αυτόματο, δεν την πειράζω καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο την ξέχασα την φωτεινότητα. Την έχω στο αυτόματο, δεν την πειράζω καθόλου

 

Πολύ ωραία. Θα τη δοκιμάσω κι εγώ στο αυτόματο κάποιες μέρες να δω τη συμπεριφορά του στις δικές μου συνθήκες, φρέσκο το έχω και δεν το καλόμαθα ακόμα να δω τι κουσούρια μπορεί να βγάλει. Αλλά μέχρι στιγμής φυσάει πράγματι.

 

Κάτι άλλο. Έχετε προσέξει ότι στο gps μπορεί να βγάλει απόκλιση μέχρι και δυο τετράγωνα κάποιες φορές; Κάπου θυμάμαι στο γειτονικό φόρουμ αναφέρθηκε ότι η stable δεν είναι πλήρως ενημερωμένη με τα ευρωπαϊκά gps που δεν το πολυκατάλαβα αν εννοεί ότι δεν κλειδώνει στους δορυφόρους της περιοχής μας.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν σου "χρειάζεται", αλλά είναι καλό να την έχεις. Στο 2G/3G δεν έχει καμία διαφορά. Στο 4G, η B20 μπορεί με λιγότερες κεραίες να καλύψει μεγαλύτερη περιοχή και επίσης έχει λίγο καλύτερη διείσδυτικότητα σε κτίρια. Η Wind έχει πάρει φάσμα στα 800 MHz, αλλά δεν ξέρω πόσες από τις 4G κεραίες της είναι στην B20 - μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα σχετικά θέματα / υποφόρουμ.

 

Σχετικά με το

 

αλλά δεν ξέρω πόσες από τις 4G κεραίες της είναι στην B20

 

Επειδη δεν γνωριζω.... μπορει μια εταιρεια να ειναι στα 800Mhz και να μην ειναι σε Β20?

 

Δηλαδη υπάρχουν και άλλα Βxx στα 800Mhz ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Θα τη δοκιμάσω κι εγώ στο αυτόματο κάποιες μέρες να δω τη συμπεριφορά του στις δικές μου συνθήκες, φρέσκο το έχω και δεν το καλόμαθα ακόμα να δω τι κουσούρια μπορεί να βγάλει. Αλλά μέχρι στιγμής φυσάει πράγματι.

 

Κάτι άλλο. Έχετε προσέξει ότι στο gps μπορεί να βγάλει απόκλιση μέχρι και δυο τετράγωνα κάποιες φορές; Κάπου θυμάμαι στο γειτονικό φόρουμ αναφέρθηκε ότι η stable δεν είναι πλήρως ενημερωμένη με τα ευρωπαϊκά gps που δεν το πολυκατάλαβα αν εννοεί ότι δεν κλειδώνει στους δορυφόρους της περιοχής μας.

 

για να σαι σιγουρος οτι εχεις τις σωστες ρυθμισεις κατεβασε την εφαρμογη gpsfix (δωρεαν,playstore) και κανε ενα gps fix

 

Aλλα γενικα και οσο ημουν με global stable αλλα και οσο ειμαι με custom miui κλειδωνει παντα σε 5-10 sec μεσα στο σπιτι αλλα οχι με τοσο μεγαλη αποκλιση οσο λες,αντε 1-2 μετρα να παιζει τα πρωτα 2-3 δευτερολεπτα μεχρι να ακινητοποιηθει.

 

Παιζει ρολο και ποσο τσιμεντο εχεις γυρω σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορει μια εταιρεια να ειναι στα 800Mhz και να μην ειναι σε Β20?

 

Δηλαδη υπάρχουν και άλλα Βxx στα 800Mhz ?

 

oχι, B20=800ΜΗΖ

Link to comment
Share on other sites

Θελω να το αγορασω αλλα δεν βγαζω άκρη...........(απο Ελλάδα)

Πως θα ξεχωρισω αν εχει Β20?

Το γραφει το κουτι? Ξεχωρίζει η συσκευή απο κάτι άλλο? Αν παρω τηλ. και ρωτήσω οποιοδηποτε καταστημα είμαι σίγουρος ότι ο πωλητης δεν θα ξέρει τι τον ρωτάω. Διάβασα ότι όλα τα redmi 4x εχουν ποια Β20. Ισχυει? Αν μου βρειτε κανενα στειλτε λινκ. Εγω δεν βρηκα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να το αγορασω αλλα δεν βγαζω άκρη...........(απο Ελλάδα)

Πως θα ξεχωρισω αν εχει Β20?

Το γραφει το κουτι? Ξεχωρίζει η συσκευή απο κάτι άλλο? Αν παρω τηλ. και ρωτήσω οποιοδηποτε καταστημα είμαι σίγουρος ότι ο πωλητης δεν θα ξέρει τι τον ρωτάω. Διάβασα ότι όλα τα redmi 4x εχουν ποια Β20. Ισχυει? Αν μου βρειτε κανενα στειλτε λινκ. Εγω δεν βρηκα τίποτα.

 

Στην πρώτη σελίδα θα λυθούν οι απορίες σου.

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έκατσε το τζαμάκι της nillkin2b3dca0d681766d0cfeb1ea06f34995b.jpga4cf272c862904caff2d06143634b10e.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

για ξαναδωσε ενα λινκ γιατι το εχασα..

 

Παντα αυτόματη στο 35%, σπανια πανω απο 50%

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

τι εννοεις?στο αυτοματο εχει σημασια που ειναι το ποσοστο?

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει μια φίλη το Redmi Note 4X (της Infoquest) και έχει το "πρόβλημα¨με το μικρόφωνο που περιγράψατε κάποιες σελίδες πριν. Δεν την ακούει καλά ο συνομιλητής.

Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι αναφέρεται από πολλούς αυτό το θέμα και βρήκα 1-2 πιθανές λύσεις.

Η μία είναι να απενεργοποιηθεί το "OK Google". Το έκανα αλλά βελτίωση δεν είδαμε. Κάποιες άλλες λύσεις ήταν πιο πολύπλοκες.

Τελικά θα περιμένουμε update ή φταίει το πως κρατάμε τη συσκευή (που και πάλι δεν αλλάζει πολλά); Το δοκιμάσαμε και χωρίς θήκη πάντως.

Αύριο θα επικοινωνήσω και με την Infoquest.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στις φωτο αφήνει περιμετρικά λίγο κενό,αλλά από εφαρμογή πρέπει να είναι οκ?

https://www.e-smartbuy.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=5736&virtuemart_category_id=441&Itemid=486 αυτό είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...