Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sms δε πηρα ακομη. Να ανησυχω?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Τι εταιρεία κινητής έχεις?

Άκυρο είδα ότι έχεις wind

 

MI 5 via Tapatalk

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

μαγκες τι γραψατε εκει που ζηταει για ποιον λογο θελουμε να ξεκλειδωσουμε τον bootloader?

 

Εγω εγραψα αυτο που εχει ο τυπος στο ακολουθο video

 

Ειναι γυρω στο τριτο λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση την έχει κάνει κάποιος χρησιμοποιώντας κινητό ή όλοι μέσω PC?

Μεσω κινητου, chrome browser

Εγω εγραψα αυτο που εχει ο τυπος στο ακολουθο video

 

Ειναι γυρω στο τριτο λεπτο.

Ενα απλο flash custom roms εγραψα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεσω κινητου, chrome browser

 

Ενα απλο flash custom roms εγραψα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Εγω εκανα ολη την διαδικασια μεσω pc και εγραψα αυτα που ελεγε ο τυπος στο video.

Πριν 10 λεπτα ολοκληρωσα το ξεκλειδωμα του bootloader, χωρις (ευτυχως)καποιο παρατραγουδο.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που περιγράφει δεν έχει τίποτα διαφορετικό από ότι έχει γραφτεί και εδώ.

Ολοκλήρωσες την διαδικασία χωρίς να περιμένεις 72 ώρες;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα ακουστικά remax 610d και ενώ ο ήχος είναι πολύ καλός, στις κλήσεις δεν με ακούνε, ακούγεται από το πηγάδι ή και καθόλου, τα ακουστικά τα έβαλα και σε άλλο xiaomi rn4 και πάλι τα ίδια, το δοκίμασα σε Samsung, LG και Huawei και λειτουργούν κανονικά με πεντακάθαρο ήχο και του μικροφώνου, επίσης κάποια xiaomi pistons που έχω δεν έχουν κανένα πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω προτείνει και το πήραν το ΝΟΤΕ 4 2 φίλες και έχουν και οι 2 το ίδιο πρόβλημα ότι δεν τις ακούνε καλά οι άλλοι. Ξέρετε αν υπάρχει τέτοιο θέμα ή αν είναι θέμα κάποιας ρύθμισης; Το έγραψα και στο άλλο θέμα, αλλά το σωστό θέμα είναι μάλλον αυτό φαντάζομαι μια που μΙλάμε γαι την global έκδοση.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω προτείνει και το πήραν το ΝΟΤΕ 4 2 φίλες και έχουν και οι 2 το ίδιο πρόβλημα ότι δεν τις ακούνε καλά οι άλλοι. Ξέρετε αν υπάρχει τέτοιο θέμα ή αν είναι θέμα κάποιας ρύθμισης; Το έγραψα και στο άλλο θέμα, αλλά το σωστό θέμα είναι μάλλον αυτό φαντάζομαι μια που μΙλάμε γαι την global έκδοση.
Αν μιλάς για το μικρόφωνο του κινητού χθες διάβασα ότι πας ρυθμίσεις, Google, αναζήτηση, φωνή και απενεργοποιεις το OK Google
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω προτείνει και το πήραν το ΝΟΤΕ 4 2 φίλες και έχουν και οι 2 το ίδιο πρόβλημα ότι δεν τις ακούνε καλά οι άλλοι. Ξέρετε αν υπάρχει τέτοιο θέμα ή αν είναι θέμα κάποιας ρύθμισης; Το έγραψα και στο άλλο θέμα, αλλά το σωστό θέμα είναι μάλλον αυτό φαντάζομαι μια που μΙλάμε γαι την global έκδοση.
κατι απλο αλλα παιζει:επειδη το τηλ ειναι μεγαλο,ποσο μαλλον για κοριτσι,παιζει απλα να μιλανε μακρια απο το μικροφωνο,εδω εγω το παθαινω καμια φορα!
Link to comment
Share on other sites

κατι απλο αλλα παιζει:επειδη το τηλ ειναι μεγαλο,ποσο μαλλον για κοριτσι,παιζει απλα να μιλανε μακρια απο το μικροφωνο,εδω εγω το παθαινω καμια φορα!
και γω το διιο παθαινω χαχαχα

Μια ερωτηση .γιατι στη μουσικη μου γιατι οταν περναω ενα κομματι μεσα μου το βγαζει 2 και 3 φορες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα ακουστικά remax 610d και ενώ ο ήχος είναι πολύ καλός, στις κλήσεις δεν με ακούνε, ακούγεται από το πηγάδι ή και καθόλου, τα ακουστικά τα έβαλα και σε άλλο xiaomi rn4 και πάλι τα ίδια, το δοκίμασα σε Samsung, LG και Huawei και λειτουργούν κανονικά με πεντακάθαρο ήχο και του μικροφώνου, επίσης κάποια xiaomi pistons που έχω δεν έχουν κανένα πρόβλημα

 

Φαντάζομαι ότι επιβεβαιώνεις ότι έχουν μπει τέρμα μέσα? Έχεις δοκιμάσει να τα βγάλεις λίγο πιο έξω, να δεις εάν αλλάζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα ακουστικά remax 610d και ενώ ο ήχος είναι πολύ καλός, στις κλήσεις δεν με ακούνε, ακούγεται από το πηγάδι ή και καθόλου, τα ακουστικά τα έβαλα και σε άλλο xiaomi rn4 και πάλι τα ίδια, το δοκίμασα σε Samsung, LG και Huawei και λειτουργούν κανονικά με πεντακάθαρο ήχο και του μικροφώνου, επίσης κάποια xiaomi pistons που έχω δεν έχουν κανένα πρόβλημα

 

Αν φοράς θήκη που καλύπτει περιμετρικά όλο το κινητό, δοκίμασε χωρίς την θήκη. Κι εγώ είχα παρόμοιο θέμα με την προηγούμενη θήκη, καθώς το βύσμα λόγω της θήκης δεν έμπαινε 100% στην υποδοχή και είχαν θέμα οι υπόλοιποι στο να με ακούνε.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι επιβεβαιώνεις ότι έχουν μπει τέρμα μέσα? Έχεις δοκιμάσει να τα βγάλεις λίγο πιο έξω, να δεις εάν αλλάζει κάτι?
Δοκίμασα και πιο έξω και τα πίεσα και έβγαλα την θήκη, δεν είναι κάτι από αυτά
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και πιο έξω και τα πίεσα και έβγαλα την θήκη, δεν είναι κάτι από αυτά

 

Παρότι πλέον είναι σπανιότερο το φαινόμενο τέτοιας ασυμβατότητας, υπάρχουν δύο τύποι βυσμάτων για ακουστικά με μικρόφωνο: OMTP και CTIA, με διαφορά μόνο στη θέση του μικροφώνου:

https://forums.windowscentral.com/windows-phone-8-how-guides/249287-note-headset-standards-omtp-ahj-apple.html

 

Υπάρχει περίπτωση τα νέα σου ακουστικά να έχουν τέτοιο θέμα?

 

Το είδα ότι σε άλλα τηλέφωνα δουλεύουν χωρίς πρόβλημα, και φαντάζομαι τα pistons σου δουλεύουν και αλλού και στο Xiaomi, αλλά στέρεψα από ιδέες :).

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το μικρόφωνο του κινητού χθες διάβασα ότι πας ρυθμίσεις, Google, αναζήτηση, φωνή και απενεργοποιεις το OK Google

 

κατι απλο αλλα παιζει:επειδη το τηλ ειναι μεγαλο,ποσο μαλλον για κοριτσι,παιζει απλα να μιλανε μακρια απο το μικροφωνο,εδω εγω το παθαινω καμια φορα!

 

Ίσως δεν έγινα κατανοητός. Παραπονιούνται στην άλλη άκρη της γραμμής ότι δεν τις ακούνε καλά. Ακόμη και με bluetooth όταν μιλάνε το ίδιο. Οπότε αν δεν είναι γνωστό κάποιο θέμα με το κινητό μήπως υπάρχει κάποιου είδους ρύθμιση; Να πω ότι εγώ παρόλα αυτά τις ακούω και τις 2 μια χαρά. Όλοι οι άλλοι όμως.... Να έχω βιονικό αυτί;;;:D

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινα κατανοητός. Παραπονιούνται στην άλλη άκρη της γραμμής ότι δεν τις ακούνε καλά. Ακόμη και με bluetooth όταν μιλάνε το ίδιο. Οπότε αν δεν είναι γνωστό κάποιο θέμα με το κινητό μήπως υπάρχει κάποιου είδους ρύθμιση; Να πω ότι εγώ παρόλα αυτά τις ακούω και τις 2 μια χαρά. Όλοι οι άλλοι όμως.... Να έχω βιονικό αυτί;;;:D

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο Google βρίσκω αρκετά παράπονα για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Φαίνεται να υπάρχει κάποιο θέμα με υπερβολικά "επιθετικό" echo cancellation. Υπάρχουν διάφορα mods που το βελτιώνουν αλλά απαιτούν ξεκλείδωτο bootloader και root. Μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω, όταν μιλάνε στο κινητό να κρατάνε το τηλέφωνο κοντά στο στόμα τους, λίγο αν απομακρυνθεί εμφανίζεται το πρόβλημα αυτό.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο Google βρίσκω αρκετά παράπονα για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Φαίνεται να υπάρχει κάποιο θέμα με υπερβολικά "επιθετικό" echo cancellation. Υπάρχουν διάφορα mods που το βελτιώνουν αλλά απαιτούν ξεκλείδωτο bootloader και root. Μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω, όταν μιλάνε στο κινητό να κρατάνε το τηλέφωνο κοντά στο στόμα τους, λίγο αν απομακρυνθεί εμφανίζεται το πρόβλημα αυτό.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ πάντως σε κλειστό χώρο που μίλησα και με τις 2 τις άκουγα μια χαρά.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που περιγράφει δεν έχει τίποτα διαφορετικό από ότι έχει γραφτεί και εδώ.

Ολοκλήρωσες την διαδικασία χωρίς να περιμένεις 72 ώρες;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Κανονικά περίμενα 72 ώρες.Απλα ανεφερα τι ακολούθησα εγώ και έγινε κομπλε σε μένα.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρότι πλέον είναι σπανιότερο το φαινόμενο τέτοιας ασυμβατότητας, υπάρχουν δύο τύποι βυσμάτων για ακουστικά με μικρόφωνο: OMTP και CTIA, με διαφορά μόνο στη θέση του μικροφώνου:

https://forums.windowscentral.com/windows-phone-8-how-guides/249287-note-headset-standards-omtp-ahj-apple.html

 

Υπάρχει περίπτωση τα νέα σου ακουστικά να έχουν τέτοιο θέμα?

 

Το είδα ότι σε άλλα τηλέφωνα δουλεύουν χωρίς πρόβλημα, και φαντάζομαι τα pistons σου δουλεύουν και αλλού και στο Xiaomi, αλλά στέρεψα από ιδέες :).

Τα pistons δουλεύουν παντού, τα remax δουλεύουν παντού εκτός από τα xiaomi, και κάτι Samsung ακουστικα που δοκίμασα, δούλευαν

Επίσης το μικρόφωνο λειτουργεί απλά ακούγομαι από μακριά, αν ήταν omtp και ctia λογικά δεν θα δούλευε

Edited by Aktinidio
Link to comment
Share on other sites

Έχω εκνευριστεί με αυτήν την πολιτική των 72 ωρών!

Ενώ έχω ρεπό και μπορώ να ασχοληθώ λίγη ώρα με το στήσιμο κλπ, πρέπει να περιμένω 3 μέρες!

 

Έλεος

 

Να ρωτήσω, σε custom rom τι γίνεται με το ραδιόφωνο αλλά και άλλες εφαρμογές της miui που μπορεί να θέλουμε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Έχω εκνευριστεί με αυτήν την πολιτική των 72 ωρών!

Ενώ έχω ρεπό και μπορώ να ασχοληθώ λίγη ώρα με το στήσιμο κλπ, πρέπει να περιμένω 3 μέρες!

 

Έλεος

 

Να ρωτήσω, σε custom rom τι γίνεται με το ραδιόφωνο αλλά και άλλες εφαρμογές της miui που μπορεί να θέλουμε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Είναι λίγο σπαστικό όντως...

Νομίζω σε slim παίζει. Δεν έχω ακουστικά να το δοκιμάσω άλλα υπάρχει εφαρμογή radio μέσα οπότε ποιος ο λόγος να την βάλουν αν δεν παίζει.

Τώρα για άλλες εφαρμογές της MIUI. Γιατί να τις θες, εδώ να τις βγάλουμε ψάχνουμε :D :D

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ξεκλείδωσα..

Και να ρωτήσω.. γίνεται να το ρουταρω χωρίς να αλλάξω recovery; απλώς χρειάζομαι το ρουτ για κάποιες εφαρμογές.. Θα ήθελα να παραμείνω στην 8.5.8.0 stable προς το παρόν.

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ξεκλείδωσα..

Και να ρωτήσω.. γίνεται να το ρουταρω χωρίς να αλλάξω recovery; απλώς χρειάζομαι το ρουτ για κάποιες εφαρμογές.. Θα ήθελα να παραμείνω στην 8.5.8.0 stable προς το παρόν.

 

Μπορείς να μπουτάρεις σε twrp και όχι να τον φλασάρεις, να φλασάρεις το supersu(νομίζω με root, δεν θες lazyflasher) για να ρουτάρεις και να μπείς στο σύστημα μετά. Σε κάθε περίπτωση, πάντα κάνεις backup πριν από τέτοιες αλλαγές για να είσαι σίγουρος.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...