Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω δει διαφορα ψευτικα bokeh και ειναι απαραδεκτα! αυτο χρησιμοποιειται ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ και πιστεψτε με εχω πολυχρονο φωτογραφικο background με μπολικες μηχανες

Δεν απαιτω απο τους φακους μου να ειναι f:1.4 (συμφωνω οτι ειναι overated στις φωτογραφικες) αλλα στα κινητα που εχουν απεριοριστο βαθος πεδιου το να θολωνει λιγο το φοντο ειναι επιιθυμητο

τον πισω τον ειπα fisheye γιατι και ο αλλος ευρυγωνιος ειναι (29mm)

με τετοια παραμορφωση δε νομιζω να μην ειναι δοκιμος ο ορος παρολααυτα

k4w4mG3.jpg

Σε αλλα θεματα κρυβεται η παραμορφωση σε αλλα οχι, εχω τον 2.01mm

με την lgcam αποδιδει σκατα με τη gcam υπεροχα (detail & noise reduction)

μπορω να σας δειξω αλλη φωτο που να κρυβει τη παραμορφωση του αλλα τετοια γραμμικα θεματα τη δειχνουν και ειναι και δυσκολη παραμορφωση (μουστακι). το v30 εχω ακουσει πως εχει βελτιωμενη παραμορφωση αλλα ειναι less wide οποτε μπορεις και απλα να cropareis

Το πορτρετο βαζει γερο crop οποτε και με τον fisheye (τον 14αρη, τον ultra ευρυγωνιο) οπως θες πες τον μπορει να βγει κατι νορμαλ, even πορτρετο, δεν εκανα εγω εξτρα κροπ κανει το gcam ομως

ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ CROP ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ULTRA WIDE & ΤΟΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ WIIIIIIIIIDE

 

το προοδευτικο θολωμα ειναι αυστηρα του gcam ειδα το αρχειο που δεν εχει το bokeh και ολο το καγκελο απο μπρος ως πισω ειναι τιγκα sharp. και απο το μυαλο μου περασε αυτη η ιδεα αλλα ειναι ΤΟΣΟ καλο και στο συγεκριμενο πλανο δουλεψε εκπληκτικα

kXDndgg.jpg

 

κοιτα το καγκελακι πως σβηνει βαθμιαια και δεν ειναι ομοιομορφα soft, φοβερο computing εχει πεσει respect google! ολα αυτα με μια ψωροκαμ τη μπροστινη μας που εχει φαει το θαψιμο της αρκουδας (με το lgcam)

t8Lk48B.jpg

machine learning, ai, οπως θες πες το, google magic και ασε τους αλλους να βαζουν depth sensors, ir blasters, dual cams κτλ

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και μιας που εχω κανει το κοπο να τα υπολογισω για μενα παρτε και σεις γιατι τετοια info δε τα δινουν στο πιατο

 

back1: 125 degrees 13mp f:2.4 2.01mm 1/3" 7.2x 14.5mm equiv

back2: 75 degrees 13mp f:1.8 4.03mm 1/3" 7.2x 29mm equiv

front: 100 degrees 5mp f:2.2 1.6mm 1/4" 10.8x 18mm equiv

 

απο το exif και το crop factor του 1/3" o φακος προκυπτει 2*7.2=14.4mm

14αρης φακος rectilinear εχει 115μοιρες και οχι 125!

οποτε ή δεν ειναι 125 μοιρες ή δεν ειναι rectilinear αρα ειναι fisheye, εκει υπολογιζεται αλλιως η σχεση angle of view,field of view

οσοι εχουν στο μυαλο τους οτι fisheye ειναι κυκλικο ειδωλο με μαυρο γυρω γυρω προφανως ΔΕΝ ειναι μονο αυτο.

πχ κλασικος fisheye http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=453848&page=17

παντως οι πραξεις για rectilinear ΔΕΝ βγαινουν, θα μπορουσα να τον λεω ultra wide η παραμορφωση του και οι πραξεις τον βγαζουν ανετα και fisheye. just saying

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

αναλογικά με τα χρώματα της gcam που λέτε ότι είναι υπερβολικά κορεσμένα, μάλλον κάτι κάνετε λάθος με την εφαρμογή

ειδικά αν χρησιμοποιείται του cstark

θα σας εξηγήσω λογικά αύριο που θα έχω περισσότερο χρόνο

 

αναφορικά με την κάμερα τώρα, όπως έχω ξαναπεί πολλάκις με την εφαρμογή της google δεν έχει να ζηλέψει τίποτα έως και pixel2, s9, p20(λογικά) όπου πάμε σε άλλο λέβελ

σε φωτεινές συνθήκες το αποτέλεσμα (με λίγο σωστό χειρισμό ως προς το θέμα που θα φωτογραφίσετε) θα είναι εξαιρετικό.

σε βραδινές θέλει να παίξεις λιγάκι με έκθεση και κλείστρο για να έχεις εξίσου καλό (ρυθμίζεται αυτόματα από την εφαρμογή με την επιλογή adapted shutter speed, δεν εννοώ manual)

 

προσωπικά όσο περνάει ο καιρός μένω όλο και πιο ικανοποιημένος στο κομμάτι αυτό

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση γενικου περιεχουμενου,

 

καλημερα καταρχην εχω το g6 Σε μαυρο και θελω να παραγγειλω την LG QUICK COVER CFV-300 apo eshop αλλα την εχει μονο σε ice platinum λετε να πηγαινει στο τηλεφωνο;;; επισης ειναι λειτουργικη; την χρησιμοποιει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

και μιας που εχω κανει το κοπο να τα υπολογισω για μενα παρτε και σεις γιατι τετοια info δε τα δινουν στο πιατο

 

back1: 125 degrees 13mp f:2.4 2.01mm 1/3" 7.2x 14.5mm equiv

back2: 75 degrees 13mp f:1.8 4.03mm 1/3" 7.2x 29mm equiv

front: 100 degrees 5mp f:2.2 1.6mm 1/4" 10.8x 18mm equiv

 

απο το exif και το crop factor του 1/3" o φακος προκυπτει 2*7.2=14.4mm

14αρης φακος rectilinear εχει 115μοιρες και οχι 125!

οποτε ή δεν ειναι 125 μοιρες ή δεν ειναι rectilinear αρα ειναι fisheye, εκει υπολογιζεται αλλιως η σχεση angle of view,field of view

οσοι εχουν στο μυαλο τους οτι fisheye ειναι κυκλικο ειδωλο με μαυρο γυρω γυρω προφανως ΔΕΝ ειναι μονο αυτο.

πχ κλασικος fisheye http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=453848&page=17

παντως οι πραξεις για rectilinear ΔΕΝ βγαινουν, θα μπορουσα να τον λεω ultra wide η παραμορφωση του και οι πραξεις τον βγαζουν ανετα και fisheye. just saying

 

Ωραία! εγώ με το μάτι είχα πει 14-15mm και 29-30 ο άλλος, οπότε καλά πάμε! Εγώ έχω όμως τον 2.09, που έχει λιγότερη παραμόρφωση, μικρότερο field of view και μεγαλύτερο εστιακό μήκος, οπότε και οι 2 είμαστε σωστοί μάλλον αφού θα έλεγα ότι ο 2.01 fish-eye-ίζει ενώ ο άλλος είναι ξεκάθαρα ένας καθαρός ultra wide. Δεν έχω δει από κοντά 2.01 για να κρίνω, από το Internet βλέπω ότι παραμορφώνει πολύ περισσότερο.

 

Με το crop του portrait πάντως είναι σαν ένας κανονικός μεσαιίζων φακός ο μπροστά, και ίσως πλησιάζει και ο πίσω.

 

Διάβασε και αυτό για να δεις διαφορές (τους είχα και τους 2 αυτούς, κράτησα τον 10mm για το μέγεθος, το close focus που είναι must για γενική χρήση σε τέτοιο φακό καθώς το κέντρο του δεν παραμορφώνει, και είναι ιδανικό ακόμη και για selfies, ενώ είναι και full auto για casual φωτογράφιση).

 

http://erphotoreview.com/wordpress/?p=4930

 

Another thing of note is the Samyang uses a stereographic/equiangular projection, where the Samsung and most other fisheye lenses use an equidistant projection. Equidistant projection means you have no perspective/wide angle distortion where objects stretch near the edges of the frame, but you end up with heavy curvature and pretty pronounced center bulge and stereographic you end up with a little less center bulge, but your object scales change a little towards the edge of the frame, so stereographic looks a little less “fishy”.

 

So even though both the 8 mm equiangular and 10 mm equidistant projections have the same 180 degree diagonal angle of view, the 8 mm equiangular lens has a greater horizontal and vertical angle of view. It doesn’t curve quite as much, but still pretty dramatic.

 

@Grigorios1990 35ευρώ?! Εγώ πήρα μία Κινέζικη, με 7 νομίζω, και λειτουργεί. Έλεγε original στην περιγραφή (πόσο είναι, κανείς δεν ξέρει), αλλά και η original δεν μου φαίνεται καμία πολύπλοκη και ποιοτική κατασκευή. Μην φανταστείς ότι βλεπεις πολύ καθαρά μέσα από τη θήκη, και επίσης μπορείς να απαντήσεις κλήση από πάνω, αλλά δεν ενδείκνυται. Πλάκα έχει όμως, και είναι όμορφη στο κινητό (έχω το Platinum).

 

Έχω και τη Super Frosted Nillkin και αυτή https://www.e-shop.gr/twin-2in1-case-for-lg-g6-black-p-TEL.037490, πολύ καλή για τη τιμή της.

Edited by Yiouria
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση γενικου περιεχουμενου,

 

καλημερα καταρχην εχω το g6 Σε μαυρο και θελω να παραγγειλω την LG QUICK COVER CFV-300 apo eshop αλλα την εχει μονο σε ice platinum λετε να πηγαινει στο τηλεφωνο;;; επισης ειναι λειτουργικη; την χρησιμοποιει κανεις;

Δεν την έχω αλλά σε κάποια reviews αναφέρουν ότι είναι καλή για προστασία αλλά δυσλειτουργική ( θέμα με την AOD νομίζω) και επειδή νομίζω είναι λίγο τσιμπημενη καλυτερα δες καμία nillkin ή ριξε μια ματια σε x-level.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμία λύση έχουμε για την "γυαλάδα" στις λάμπες σε βραδινές φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

[/color]Καμία λύση έχουμε για την "γυαλάδα" στις λάμπες σε βραδινές φωτογραφίες;

 

Αν εννοεις τις ακτινες αντανακλασης φωτος γυρω απο τις λαμπες,τοτε πολυ φοβαμαι οτι το καλυμμα του φακου σου εχει αρπαξει ανεπαισθητες γρατζουνιες που δυσκολα ξεχωριζουν οταν τις ψαχνεις..εχω παθει το ιδιο στο G2 και το ανακαλυψα τα χριστουγεννα που εβγαζα φωτο το δεντρο..φαντασου μια φωτο με ενα δεντρο να λαμπυριζει ολοκληρο..με το G6 μου βγαινουν πεντακαθαρες οι λαμπες ακομα κι οταν εστιαζω πανω τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και ελάχιστα περισσότερο..χρήση κυρίως ιντερνέτ με wifi,ελάχιστο 3g,ρύθμιση δικτύου όχι σε lte λόγω μη επαρκούς κάλυψης,viber και facebook κυρίως αλλά το lite όπως και τι messenger. Edited by mondeakias
Εισαγωγή εικονας
Link to comment
Share on other sites

[/color]Καμία λύση έχουμε για την "γυαλάδα" στις λάμπες σε βραδινές φωτογραφίες;

 

Αν εννοεις τις ακτινες αντανακλασης φωτος γυρω απο τις λαμπες,τοτε πολυ φοβαμαι οτι το καλυμμα του φακου σου εχει αρπαξει ανεπαισθητες γρατζουνιες που δυσκολα ξεχωριζουν οταν τις ψαχνεις..εχω παθει το ιδιο στο G2 και το ανακαλυψα τα χριστουγεννα που εβγαζα φωτο το δεντρο..φαντασου μια φωτο με ενα δεντρο να λαμπυριζει ολοκληρο..με το G6 μου βγαινουν πεντακαθαρες οι λαμπες ακομα κι οταν εστιαζω πανω τους.
Γρατζουνιά δεν παίζει να έχει γιατί έχω μεμβράνη απ τη μέρα που το πήρα. Απλώς είχα διαβάσει ότι η μεμβράνη δεν προκαλεί πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Γρατζουνιά δεν παίζει να έχει γιατί έχω μεμβράνη απ τη μέρα που το πήρα. Απλώς είχα διαβάσει ότι η μεμβράνη δεν προκαλεί πρόβλημα.

 

Αρα μηπως τελικα φταιει η μεμβρανη;κι εγω την ειχα βαλει τον πρωτο καιρο αλλα μετα απο σχολιο καποιου φιλου οτι πιθανοτατα μπορει να προκαλεσει αλλοιωση στις φωτο,την εβγαλα..σε μενα παντως δεν ειχε εμφανισει κατι περιεργο γιατι ειχα βγαλει φωτο με κ χωρις μεμβρανη κ το αποτελεσμα ηταν το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρα μηπως τελικα φταιει η μεμβρανη;κι εγω την ειχα βαλει τον πρωτο καιρο αλλα μετα απο σχολιο καποιου φιλου οτι πιθανοτατα μπορει να προκαλεσει αλλοιωση στις φωτο,την εβγαλα..σε μενα παντως δεν ειχε εμφανισει κατι περιεργο γιατι ειχα βγαλει φωτο με κ χωρις μεμβρανη κ το αποτελεσμα ηταν το ιδιο.
Ίσως την έβαλα χάλια. Πάει για αλλαγή λογικά.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε εμένα η μεμβράνη για την κάμερα και το σκέφτομαι με αυτά που διαβάζω!

Έχει βάλει κανείς και να είναι ευχαριστημένος? Εννοώ να μην έχει δει κάποια απώλεια στην ποιότητα.

Εντωμεταξύ και στο web δεν έχω δει κάποια εμπεριστατωμένη άποψη σχετικά με τις μεμβράνες αυτές!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε εμένα η μεμβράνη για την κάμερα και το σκέφτομαι με αυτά που διαβάζω!

Έχει βάλει κανείς και να είναι ευχαριστημένος? Εννοώ να μην έχει δει κάποια απώλεια στην ποιότητα.

Εντωμεταξύ και στο web δεν έχω δει κάποια εμπεριστατωμένη άποψη σχετικά με τις μεμβράνες αυτές!

 

Εγω ειχα βαλει εκεινη που εδινε η nillkin μαζι με το tempered glass αλλα δεν ειχα δει καποια διαφορα σε σχεση με χωρις μεμβρανη..ειχα βγαλει φωτο με κ χωρις μεμβρανη,κ οι φωτο εμοιαζαν ιδιες,στην οθονη του κινητου παντα..δεν ξερω αν φαινοταν καποια διαφορα σε μεγαλυτερη οθονη..δεν το δοκιμασα..την εβγαλα οταν καποιος φιλος απο εδω ειχε αναφερει οτι κανονικα στους φακους μπροστα δεν πρεπει να βαζουμε οτιδηποτε γιατι μπορει να λειτουργησει ως επιπλεον φιλτρο κ να εχει επιπτωσεις στην ποιοτητα..αν θυμαμαι καλα ηταν ο Yiouria,ας με συγχωρεσει αν κανω λαθος ως προς το ατομο,ο οποιος νομιζω ασχολειται επαγγελματικα με τη φωτογραφια,οποτε κατι παραπανω γνωριζει απο εμενα προσωπικα..ισως εκεινος να ξερει να σε κατατοπισει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άνοιξα την συσκευασία να δω αν όντως είναι γυαλί (για τέτοιο το αγόρασα), αλλά αν είναι έτσι τότε δεν βρίσκω λόγο να επηρεάσει. Η μεμβράνη που κάνει κυματισμούς χρωμάτων, ξεθωριάζει, κιτρινίζει, κολλάνε σκόνες πάνω ευκολότερα, σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη λύση. Θα δω τι θα κάνω, το πολύ πολύ να βάλω την μια (2 πήρα) και να τεστάρω ο ίδιος να σας πω εντυπώσεις... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν άνοιξα την συσκευασία να δω αν όντως είναι γυαλί (για τέτοιο το αγόρασα), αλλά αν είναι έτσι τότε δεν βρίσκω λόγο να επηρεάσει. Η μεμβράνη που κάνει κυματισμούς χρωμάτων, ξεθωριάζει, κιτρινίζει, κολλάνε σκόνες πάνω ευκολότερα, σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη λύση. Θα δω τι θα κάνω, το πολύ πολύ να βάλω την μια (2 πήρα) και να τεστάρω ο ίδιος να σας πω εντυπώσεις... ;)

 

Με εβαλες σε σκεψεις κι εκανα μια γρηγορη αναζητηση..υπαρχουν αρκετες αναφορες για προβληματικες φωτο μετα απο χρηση προστατευτικων για την καμερα..κυριως για μπλε αποχρωσεις σε φωτο με φλας.

 

https://forum.xda-developers.com/lg-g6/accessories/camera-protection-t3610724

 

https://www.amazon.com/gp/aw/reviews/B072HQ37YR/ref=cm_cr_dp_mb_show_all_btm?ie=UTF8

Link to comment
Share on other sites

Με εβαλες σε σκεψεις κι εκανα μια γρηγορη αναζητηση..υπαρχουν αρκετες αναφορες για προβληματικες φωτο μετα απο χρηση προστατευτικων για την καμερα..κυριως για μπλε αποχρωσεις σε φωτο με φλας.

 

https://forum.xda-developers.com/lg-g6/accessories/camera-protection-t3610724

 

https://www.amazon.com/gp/aw/reviews/B072HQ37YR/ref=cm_cr_dp_mb_show_all_btm?ie=UTF8

 

Ναι, το έχω αναφέρει σαν γενικό κανόνα στα βίντεο/φωτογραφικά. Δεν λέω τίποτα αρνητικό για κάτι που δεν έχω χρησιμοποιήσει, αλλά έχω κάποια φίλτρα που κοστίζουν 100-150ευρώ, και πάλι αποφεύγω να τα χρησιμοποιώ, σίγουρα θα ήμουν σκεπτικός σε κάτι που φαντάζομαι δεν είναι ειδικά φτιαγμένο για φωτογραφία.

 

Ένα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο που μπορεί να επηρεάσει, είναι η ύπαρξη (δημιουργία) υγρασίας, ειδικά αν έχετε το κινητό στην τσέπη, φαίνεται αθώο, αλλά διαπερνάει εύκολα έξτρα τζαμάκια/μεμβράνες και είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο και στα επαγγελματικά φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο που μπορεί να επηρεάσει, είναι η ύπαρξη (δημιουργία) υγρασίας, ειδικά αν έχετε το κινητό στην τσέπη, φαίνεται αθώο, αλλά διαπερνάει εύκολα έξτρα τζαμάκια/μεμβράνες και είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο και στα επαγγελματικά φίλτρα.

 

Αυτο που αναφερεις για τυχον δημιουργια υγρασιας οντως ειναι θεμα,ειδικα για μενα που κ λογω επαγγελματος εχω τη συσκευη ολη μερα στην τσεπη,κυριως τα καλοκαιρια με τον αφθονο ιδρωτα,σιγουρα θα γινει κατι..ευτυχως που εχουμε κ καποιους εδω στο φορουμ που γνωριζουν καποια πραγματα κ μας ανοιγουν τα ματια..ευχαριστουμε για τις συμβουλες εσενα κ τα αλλα παιδια που βοηθανε γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως μάγκες ..., συζητώντας εδώ πέρα, σχετικοί και άσχετοι (:p) όλοι μας συνεισφέρουμε με τον τρόπο μας στο να χρησιμοποιούμε καλύτερα τα μαραφέτια μας. Αν βάλεις και τις έξτρα γνώσεις των γκουρού της φωτογραφίας αλλά και όσων έχουμε μεράκι για έρευνα και γνώσεις, τότε είμαστε κομπλέ!

Μακάρι η Lg να μας δώσει σε λίγο καιρό ένα ...καλό μπισκοτάκι και να γίνει ακόμα καλύτερο το κινητό μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το g6 απο τον αυγουστο. Ευχαριστημενος για την ελαχιστη χρηση που του κανω.

Η μπαταρια με εβγαζε παντα 2 μερες. (Απο την καλημερα της μιας μεχρι την καληνυχτα της επομενης)

 

Απο το τελευταιο update που εγινε στην συσκευη, διχως να ειμαι σιγουρος οτι φταιει αυτο αλλα απο τοτε αρχισα να το παρατηρω, η μπαταρια δεν βγαζει ουτε μερα με την ιδια χρηση.

Αποκορυφωμα σημερα, αποσυνδεθηκε 100% απο τον φορτιστη 10 το πρωι, και 14 ωρες μετα στο 4%.

Στο battery usage πρωτο ειναι το phone idle με 26% και τελευταιο το screen με μολις 2% - 25 λεπτα.

 

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο ρε παιδια για παω να σκασω ...:(

μα 25 λεπτα sot ;

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο σκοπός των φόρουμ, ο καθένας ότι μπορεί προσθέτει, 100 άνθρωποι, αν συνδιαστούν και συνεργαστούν καλά, έχουν πραγματικά άπειρες δυνατότητες! Είχα καιρό να μπω σε φόρουμ κινητών - αφού το πεδίο μου είναι άλλο, και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με το πόση βάση δίνεται πλέον στη φωτογραφία. Αυτή η εκδημοκρατικοποίηση των μέσων, όπως πάντα, έχει φέρει θετικά κυρίως, αλλά και κάποια αρνητικά, και σίγουρα πάρα πολλές και διαφορετικές απόψεις!

 

Ενώ γενικά σε κανονικές φωτογραφικές, έχουμε φτάσει ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο - πραγματικά δεν νομίζω κάποιος να αγοράσει μία κάμερα τουλάχιστον 1", από το 2016 και μετά, και να μην μπορεί να βγάλει καλές φωτογραφίες και βίντεο, τα υπόλοιπα είναι εξειδικευμένη τεχνική, εκπαίδευση, κουλτούρα και εμπειρία - στα κινητά όμως νομίζω ότι έχουμε πολλά ακόμα να δούμε τεχνολογικά και η απόδοση με την τιμή είναι άμεσα συνδεδεμένη, πρέπει να πληρώσεις πολλά, για να δεις μικρή αύξηση σε κάποιους τομείς. Οι μικροί αισθητήρες τώρα αναπτύσονται, και με γοργούς ρυθμούς, αφού τρέχουν με τις πωλήσεις των smartphones και των drones, οπότε έχουν πολύ ισχυρή ώθηση.

 

Αν κάποιος δεν θέλει να διαθέσει πολλά χρήματα, καλό θα ήταν να αποφύγει τις υπερβολές, καθώς τα επόμενα χρόνια θα δούμε τεράστια αύξηση σε όλους τους τομείς, οπότε κάποια ms διαφορά στο focus, και μισό στοπ καλύτερη απόδοση στα νυχτερινά - αξίζουν πολλά περισσότερα χρηματικά από όσα προσφέρουν σε επιδόσεις. Όσοι θέλουν το κορυφαίο, ξέρουν τον τρόπο, 800-1000 ευρώ κάθε 6 μήνες. Οι τιμές θα έχουν αυξητικές τάσεις, καθώς στα 1000ευρώ (ήδη, αλλά ακόμα περισσότερο στο μέλλον) θα παίρνεις μία πλήρης υπολογιστική συσκευή, Media player, casual φωτογραφική και βίντεο, όλες τις μορφές επικοινωνίας κ.α, οπότε η αύξηση κατά τη γνώμη μου θα είναι λογική, αφού θα μειωθούν αρκετές συσκευές που έχουμε τώρα. Μου αρέσει πολύ αυτό που κάνει η Huawei που τα κορυφαία της μπορούν να γίνουν βασικά υπολογιστάκια (συνδεδεμένα σε USB C to HDMI) και στο μέλλον λογικά θα αντικαταστήσουν ultrabooks/chromebooks και θα δούμε τι άλλο.

 

Καλά να είμαστε, να απολαμβάνουμε, και χωρίς άγχος γιατί πραγματικά έχουμε καταπληκτικά μηχανήματα πλέον, και αυτό το κινητάκι το έχω υπερχαρεί, να πω την αλήθεια, σίγουρα θα καεί από την πολύ χρήση σύντομα, και δεν θα φταίει αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το g6 απο τον αυγουστο. Ευχαριστημενος για την ελαχιστη χρηση που του κανω.

Η μπαταρια με εβγαζε παντα 2 μερες. (Απο την καλημερα της μιας μεχρι την καληνυχτα της επομενης)

 

Απο το τελευταιο update που εγινε στην συσκευη, διχως να ειμαι σιγουρος οτι φταιει αυτο αλλα απο τοτε αρχισα να το παρατηρω, η μπαταρια δεν βγαζει ουτε μερα με την ιδια χρηση.

Αποκορυφωμα σημερα, αποσυνδεθηκε 100% απο τον φορτιστη 10 το πρωι, και 14 ωρες μετα στο 4%.

Στο battery usage πρωτο ειναι το phone idle με 26% και τελευταιο το screen με μολις 2% - 25 λεπτα.

 

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο ρε παιδια για παω να σκασω ...:(

μα 25 λεπτα sot ;

 

Στην θέση σου θα έκανα μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και θα το έστηνα ξανά από την αρχή.

Το ξέρω πως είναι λίγο βάσανο, αλλά τουλάχιστον θα σιγουρευτείς πως δεν είναι θέμα hardware!

Έχω βάλει στις προηγούμενες σελίδες και ένα μικρό οδηγό που απενεργοποιείς μια υπηρεσία της LG που "τρέχει" συνεχώς στο παρασκήνιο, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άνοιξα την συσκευασία να δω αν όντως είναι γυαλί (για τέτοιο το αγόρασα), αλλά αν είναι έτσι τότε δεν βρίσκω λόγο να επηρεάσει. Η μεμβράνη που κάνει κυματισμούς χρωμάτων, ξεθωριάζει, κιτρινίζει, κολλάνε σκόνες πάνω ευκολότερα, σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη λύση. Θα δω τι θα κάνω, το πολύ πολύ να βάλω την μια (2 πήρα) και να τεστάρω ο ίδιος να σας πω εντυπώσεις... ;)

 

είχα πάρει tempered glass για την κάμερα...συσκευασία των 2....τοποθέτησα....φώτο με φλας,φωτεινές και χαλασμένες φώτο,λες και βάζεις φίλτρο σέπια υπέρ φωτεινό.

χάλια φωτεινά:heat::heat::heat:

https://www.ebay.co.uk/itm/2pcs-Rear-Back-Camera-Cam-Lens-Tempered-Glass-Screen-Protector-Skin-For-LG-G6-/173218724047?hash=item2854a3f8cf

Edited by tarif16nikos
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έκανα μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και θα το έστηνα ξανά από την αρχή.

Το ξέρω πως είναι λίγο βάσανο, αλλά τουλάχιστον θα σιγουρευτείς πως δεν είναι θέμα hardware!

Έχω βάλει στις προηγούμενες σελίδες και ένα μικρό οδηγό που απενεργοποιείς μια υπηρεσία της LG που "τρέχει" συνεχώς στο παρασκήνιο, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις και αυτό.

Επαναφορα οντως βαναυσο, προτιμω να αλλαξω συσκευη :lol:

Bρηκα ομως το ποστ σου και το ακολουθησα, υποθετω ειδες μειωση στην καταναλωση του phone idle;

Αυτα ωστοσο πρεπει να υπηρχαν ηδη και οχι να μπηκαν με το τελευταιο update, οπου πριν απο αυτο δεν ειχα ποτε θεμα.

Θα το παρακολουθησω ομως εκ νεου & σε ευχαριστω φιλε.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...