Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συγκριση gcam - lgcam (100% crops)

lg cam hdr auto - gcam hdr+

 

ultra wide shot

2018_03_25_143034.jpg

https://image.ibb.co/g6msqS/2018_03_25_143034.jpg

για καποιο λογο η lgcam σφουγκαριζει ολη τη detail, πολυ δυνατο noise reduction

 

wide shot

2018_03_25_143107.jpg

https://image.ibb.co/nCRLc7/2018_03_25_143107.jpg

εδω τα 2 προγραμματα ειναι κοντα και ορισμενοι θα προτιμησουν και το lgcam

 

selfie shot

2018_03_25_143050.jpg

https://image.ibb.co/j9POx7/2018_03_25_143050.jpg

σαφως βελτιωμενο δυναμικο ευρος + detail απο την gcam

 

με λιγα λογια στη μπροστινη και στην Ultrawide το lgcam ειναι σαφως πισω και θελει βοηθεια, στη κλασικη καμερα ειναι οκ

 

προγραμματα gcam που χρησιμοποιηθηκαν

https://drive.google.com/file/d/1XBs6oK8cqu4zd1fEN6XcKgFUxEUwDsoI/view (wide)

https://drive.google.com/file/d/1VaSCT1oHMokvvq_Eg0VGmHykj84CycO3/view (ultra wide)

 

Δεν αφοριζω το lgcam εχει απειρα manual settings να βγαλεις οτι οπως θες. μακαρι και οι υπολοιπες εταιριες να ειχαν τοσα manual settings. απλα η "Ενεργοποιηση hdr+" του gcam βελτιωνει detail + δυναμικο ευρος + χρωματα

 

οσο για τη διαμαχη αλλος βλεπει διαφορες αλλος οχι φανταζομαι υπαρχει διοτι οποιος τραβαει με τη κλασικη καμερα του lgcam εκει αποδιδει ΜΙΑ ΧΑΡΑ. στις αλλες 2 τα χαλαει.

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαν χρήστης που έχει το κινητό από την 3η βδομάδα κυκλοφορίας ας πω κι εγώ την άποψή μου χαχα

 

Όπως έχω ξαναπεί ένα κινητό καλό είναι να το τεστάρουμε και να το συγκρίνουμε -λειτουργικά- σε βάθος χρόνου με άλλες συσκευές για να δούμε τι ψάρια πραγματικά πιάνει.

Ειδικά αν δεν είναι και μια φτηνή συσκευή και ο μέσος χρήστης που ενδιαφέρεται θα θέλει να μάθει πόσο ομαλά θα του βγάλει ένα διάστημα τουλάχιστον 12 μηνών λέω γω (μην βάζετε ως βάση άτομα που είναι χομπίστες και αλλάζουν συσκευές ανα 2μηνο γιατί χάνουμε το σημείο εκκίνησής μας :p)

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν μέχρι και σήμερα μετά από 8 μήνες με το G6:

 

-Απόδοση :

Snap821 και 4gb ram που τρέχουν απροβλημάτιστα ΟΛΕΣ τις εφαρμογές χωρίς να κρασάρει τίποτα. Αναμενόμενο. Το μοναδικό που μπορούμε να πούμε είναι ένα ελάχιστο lag σε άνοιγμα δυνατών εφαρμογών σε σχέση με τον snap835 που δεν το έχει. Αλλά και πάλι μιλάμε για κλάσματα δευτερολέπτου που ο μέσος χρήστης ούτε κατά διάνοια παρατηρεί.

Στο σημείο αυτό να σημειώσω ότι παρόμοια lag έχω παρατηρήσει και σε s8 6μήνου που σημαίνει ότι και τα πιο νέα τσιπάκια με τον καιρό έχουν καμπή απόδοσης όπως είναι φυσικό.

Για παιχνίδια δεν τοποθετούμαι γιατί δεν χρησιμοποιώ και δεν γνωρίζω.

Γενικά απροβλημάτιστη λειτουργία για κάποιον που δε κοιτάει τη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας.

 

Μπαταρία :

Μετά από ένα σχετικά καλό διάστημα για να κρίνω, έχω να πω ότι κινείται στα ίδια επίπεδα με τον πρώτο καιρό χρήσης. Για μένα πολύ σημαντικό. Από πλευράς διάρκειας σαν χρήστης έχω νον στοπ δεδομένα όλη μέρα ανοικτά με εναλλαγές από 4g σε 3g, πάντα ΑΟD και τρέξιμο εφαρμογών όπως chrome, messenger, viber, fb, outlook, youtube κτλ και η μέρα μου βγαίνει πάντα με ένα περίσσευμα 20%. Αν δω και πρόκειται να ζοριστώ, 20 λεπτά σε φόρτιση, την ανεβάζω ένα 30% και είμαι κομπλέ μέχρι και το μεσημεράκι της επόμενης μέρας.

Αν πάλι είμαι στο σπίτι και είμαι σε wifi τελειώνω τη μέρα πιο άνετα. Γενικά καμία αίσθηση αδύναμης μπαταρίας, αντιθέτως εξαιρετική για την LCD QHD οθόνη που κουβαλάει.

 

Και επειδή γίνεται σύγκριση με s7 edge, προσωπικά 3 φίλοι μου με edge και μη, έχουν θεματάκια με τη μπαταρία, ειδικά το καλοκαίρι με τις θερμοκρασίες. Μπορεί και να τυχαίνει, οπότε δεν είμαι και απόλυτος σ αυτό.

 

Κατασκευή :

Ντάξει εδώ δεν χρειάζεται να πω κάτι, είναι κουκλί και εδικά στο ασημί που το έχω πραγματικά το άτιμο άμα το γυαλίσεις είναι κόσμημα χαχα

Από πλευράς στιβαρότητας είναι premium. Tο έχω με μια απλή θηκούλα nilkin nature και είμαι κομπλέ χωρίς να φοβάμαι πως άμα πέσει θα γίνει θρύψαλα. Το αλουμίνιο γύρω γύρο εξαιρετικό, αγρατζούνιστο ακόμα και στο σημείο της θύρας USB. Μπροστά δεν έχω τίποτα, ούτε μεμβράνη ούτε τζαμάκι και η οθόνη είναι τελείως αγρατζούνιστη. Δε πα να φοράει και gorilla glass 1 αντί για 3 που λένε, τη δουλειά του τη κάνει μια χαρά. Από νερά και τα λοιπά δε καταλαβαίνει τίποτα, μη φοβάστε για βροχές κτλ

Μοναδικό μου παράπονο το τζαμάκι της κάμερας που είναι βούτυρο σε σχέση με την υπόλοιπη συσκευή και μια προσοχή τη θέλει.

 

 

Κάμερα :

Με την στοκ εφαρμογή είναι απλά μια καλή κάμερα πίσω και μια μέτρια μπροστά.

Αλλά!

Με την modified gcam του αδερφού cstark η κάμερα πάει σε άλλο επίπεδο τόσο η μπροστινή όσο και η πισινή. Το αποτέλεσμα εξαιρετικό, αλλά όχι σε επίπεδα pixel2, s9 κτλ προφανώς.

Δείγματα έχω ανεβάσει και δίπλα στο νήμα με τις συγκρίσεις καμερών, μπορείτε να δείτε και να σχηματίσετε και δική σας άποψη

Προσωπικά είμαι τουλάχιστον πολύ ευχαριστημένος.

Μη ξεχνάμε και τον wide που είναι τρομερό feature.

 

 

Σε γενικές γραμμές ότι πιο value for money κυκλοφορεί

Edited by kostakis77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστούμε για τις απαντήσεις τις photos και ολα γενικώς βοηθάτε όσο δεν φαντάζεστε..

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχνάμε και τους audiophiles, που τόλμησαν και πήραν το dual sim. Ακόμη και αν είχα παράπονα σε άλλους τομείς, δεν θα το άλλαζα, η ηχητική του απόδοση είναι απολύτως κορυφαία.

Έχω MP3 που σε λίγο κλείνουν 20ετία και τα είχα κάνει τότε μετατροπή σε 128kbps, ε λοιπόν αυτά σχεδόν δεν ακούγονται με το G6, το DAC ενεργοποιημένο και ένα καλό ζευγάρι ακουστικά. Αντίθετα, όλα ακούγονται καλύτερα με μια μετατροπή από τα 192kbps και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά, πολύ χρήσιμα τα τελευταία σχόλια και για μας που τώρα το πήραμε αλλά και για τους καινούργιους που το σκέφτονται. Να ρωτήσω για το πίσω τζαμάκι της κάμερας (που όντως είναι ευαίσθητο σε γρατζουνιές απ' ότι έχω δει το youtube), έχω παραγγείλει αυτό το tempered glass. Γνωρίζει κανείς αν θα έχει κάποια επίπτωση στην απόδοση της κάμερας? Φαντάζομαι την ημέρα δεν θα έχει, αλλά με φοβίζει με φλας μην γίνει μπλε ή ότι άλλο...! Αλλά και από την άλλη φοβάμαι να το αφήσω έτσι απροστάτευτο. Πάλι καλά τουλάχιστον με την θήκη που του έβαλα από την πρώτη μέρα, προστατεύετε κάπως όταν το ξαπλώνω με την πλάτη.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά, πολύ χρήσιμα τα τελευταία σχόλια και για μας που τώρα το πήραμε αλλά και για τους καινούργιους που το σκέφτονται. Να ρωτήσω για το πίσω τζαμάκι της κάμερας (που όντως είναι ευαίσθητο σε γρατζουνιές απ' ότι έχω δει το youtube), έχω παραγγείλει αυτό το tempered glass. Γνωρίζει κανείς αν θα έχει κάποια επίπτωση στην απόδοση της κάμερας? Φαντάζομαι την ημέρα δεν θα έχει, αλλά με φοβίζει με φλας μην γίνει μπλε ή ότι άλλο...! Αλλά και από την άλλη φοβάμαι να το αφήσω έτσι απροστάτευτο. Πάλι καλά τουλάχιστον με την θήκη που του έβαλα από την πρώτη μέρα, προστατεύετε κάπως όταν το ξαπλώνω με την πλάτη.

 

Για εμένα δεν αξίζει να βάλεις τίποτα πάνω στην κάμερα. Λογικά θα βάλεις θήκη για να προστατέψεις την πλάτη, οπότε ακόμη και οι λεπτότερες θήκες που ξέρω, η Nillkin nature και η μανίσια της LG, προσφέρουν μία προστασία πάνω σε επίπεδες επιφάνειες, δεν συζητάμε καν για άλλες, πιο ενισχυμένες. Αν σκοπεύεις να μην βάλεις καθόλου θήκη, μόνο τότε αξίζει τον κόπο.

 

Α, και μία παρατήρηση με κάτι περίεργο που μου κάνει το κινητό. Όταν το έχω ανοιχτό χωρίς να το κλείσω καθόλου για 3-4 ημέρες, τότε αυτό μπορεί κάποιες φορές (όχι όλες) να ζεσταθεί και να αρχίσει να ρουφάει την μπαταρία, μετά από επανεκκίνηση στρώνει. Αυτό μου έχει συμβεί 3-4 φορές στους 5 μήνες που το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα δεν αξίζει να βάλεις τίποτα πάνω στην κάμερα. Λογικά θα βάλεις θήκη για να προστατέψεις την πλάτη, οπότε ακόμη και οι λεπτότερες θήκες που ξέρω, η Nillkin nature και η μανίσια της LG, προσφέρουν μία προστασία πάνω σε επίπεδες επιφάνειες, δεν συζητάμε καν για άλλες, πιο ενισχυμένες. Αν σκοπεύεις να μην βάλεις καθόλου θήκη, μόνο τότε αξίζει τον κόπο.

 

Συμφωνώ απολύτως, δεν θα έβαζα τίποτα μπροστά στις κάμερες. Τα φίλτρα που βάζουμε σε κανονικούς φακούς κάνουν εκατοντάδες ευρώ (το 1) και πάλι έχουμε προβλήματα, ποτέ δεν θα έβαζα ένα οποιοδήποτε άσχετο τζαμάκι μπροστά. Μπορώ να σκεφτώ ντουζίνες λόγων που μπορούν να πάνε στραβά (κακή διαπερατότητα του γυαλιού, έστω και ελάχιστη, υγρασία, αντανακλάσεις κ.α).

 

Αν κάποιον τον ενδιαφέρει περισσότερο η προστασία, φυσικά και μπορεί να βάλει!

 

Από μπαταρία που λέτε, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, περίμενα πολύ χειρότερα, έχω ενθουσιαστεί τόσο με το κινητό που δεν το αφήνω από το χέρι όλη μέρα, και εκεί που το είχα για εργαλείο, τώρα μέχρι που με κοροιδεύουν! Αν θυμάμαι καλά, τα S7 είχαν Quick Charge 2.0, και τα S8 νομίζω έως κάποιο σημείο, το G6 έχει 3.0, με ένα Power bank με fast charging δυνατότητα, σε 35 λεπτά μπορείς να πάρεις 80% (έτσι λέει η Qualcomm τουλάχιστον).

 

Έχω κόψει να παίρνω mirrorless (έχω κάνα 2 πολύ μικρές, και 2 επαγγελματικές) μαζί μου. Έχω τον "κακό" wide, αλλά πραγματικά ούτε που το σκέφτομαι πλέον. Γενικότερα χρησιμοποιώ πολύ wide (σε φακούς έχω από fish eye, 12mm και πάνω, ενώ μόνο έναν tele που πάει στα 200mm) και με έχει ενθουσιάσει η δυνατότητα. Αυτά είναι γούστα βέβαια, τυγχάνει να είμαι φανατικός των wide φακών (υπάρχουν πολλοί τρόποι, ακόμα και για πορτρέτα).

 

Έχω, και έχω δουλέψει, με πολλές επαγγελματικές οθόνες, η οθόνη του LG πρέπει πραγματικά να είναι από τις καλύτερες που έχω δει ποτέ. Αν έβγαινε σε 27" για υπολογιστή, θα έκανε πάνω από χιλιάρικο (σημειωτέον ότι είναι από τις λίγες που υποστηρίζουν όλα τα καινούργια πρότυπα HDR).

 

Γενικά πολύ ευχαριστημένος. Το notification LED είναι χαζή παράλειψη βέβαια, σε κάτι Xiaomi που έχουμε είναι πολύ βολικές οι αλλαγές χρωμάτων ανάλογα την ειδοποίηση. Και φυσικά το ότι δεν συνδέεται με καλώδιο (ή αντάπτορα) σε οθόνη, παρά μόνο ασύρματα, αυτό είναι τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα παιδιά. βοηθάτε όλους εμάς που σκεφτόμαστε να το πάρουμε. απλά αυτό με το καλό και το κακό φακό με ξενερώνει απίστευτα.. Μία φορά να βγάλει η LG κάτι χωρίς να υπάρξει ένα πρόβλημα(έστω και μικρό)..

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο τραγική η διαφορά ρε συ μεταξύ τους. Ο ένας , ο κακός και καλά, δεν παραμορφώνει στις άκρες και βάζει λίγο θόρυβο στις φώτο, ο άλλος παραμορφώνει αλλά έχει λίγο καλύτερο αποτέλεσμα που φαίνεται ΜΟΝΟ αν ζουμάρεις. Δεν έχω δοκιμάσει τα άλλα προγράμματα που λένε τα παιδιά σε προηγούμενα ποστ, αλλά είμαι σίγουρος πως θα εξισορροπούν και τους 2 φακούς στην ποιότητα.

Πέρα από αυτό, στο μπισκοτάκι που θα έρθει σε λίγο καιρό, είναι πολύ πιθανό να διορθωθεί το θέμα, μιας και αρκετοί λένε πως μετά την αλλαγή του φακού από την lg, δεν έγινε ποτέ αναβάθμιση του προγράμματος γι' αυτό και υπάρχει αυτή η διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα που ξαναλέω φαίνεται μόνο στο ζουμ και με προσπάθεια. Κάποιος δηλαδή που δεν το ήξερε, μπορεί και ποτέ να μην το καταλάβαινε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο τραγική η διαφορά ρε συ μεταξύ τους. Ο ένας , ο κακός και καλά, δεν παραμορφώνει στις άκρες και βάζει λίγο θόρυβο στις φώτο, ο άλλος παραμορφώνει αλλά έχει λίγο καλύτερο αποτέλεσμα που φαίνεται ΜΟΝΟ αν ζουμάρεις. Δεν έχω δοκιμάσει τα άλλα προγράμματα που λένε τα παιδιά σε προηγούμενα ποστ, αλλά είμαι σίγουρος πως θα εξισορροπούν και τους 2 φακούς στην ποιότητα.

Πέρα από αυτό, στο μπισκοτάκι που θα έρθει σε λίγο καιρό, είναι πολύ πιθανό να διορθωθεί το θέμα, μιας και αρκετοί λένε πως μετά την αλλαγή του φακού από την lg, δεν έγινε ποτέ αναβάθμιση του προγράμματος γι' αυτό και υπάρχει αυτή η διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα που ξαναλέω φαίνεται μόνο στο ζουμ και με προσπάθεια. Κάποιος δηλαδή που δεν το ήξερε, μπορεί και ποτέ να μην το καταλάβαινε!

 

Ξανασυμφωνώ απολύτως.

 

Αν δεν το αναφέραμε εδώ μέσα, κανείς δεν θα το είχε πάρει χαμπάρι, και θα χάζευε τα υπερευρυγώνια τοπία του με περηφάνια!

 

Δεν είναι τυχαίο ότι το θέμα ανακαλύφθηκε στις 30 Νοεμβρίου (!), δηλαδή πάρα πολλούς μήνες μετά την κυκλοφορία, και ουσιαστικά πρόσφατα, μόλις 3-4 μήνες πριν!

 

2 Τσεχάκια πήραν μαζί 2 G6 και διαπίστωσαν διαφορές. Επίσης είναι θέμα που υπάρχει από την αρχή, αφού παρουσιάζεται και σε κινητά που αγοράστηκαν αμέσως με την κυκλοφορία, καθώς και Κορεάτικα, και οτιδήποτε. Ακόμα και serial number στην σειρά έχουν διαφορετικές κάμερες.

 

Γενικότερα ο "κακός" φακός έχει πολύ λιγότερη παραμόρφωση, κάτι το οποίο είναι θετικό και επιθυμητό σε υπερ-ευρυγώνιους.

 

Φαίνεται ότι η LG είχε κάνει optimization για τον 2.01 αφού στην Gcam είναι πολύ καλύτερα τα αποτελέσματα, αλλά έστω και στη stock είναι τόσο εντυπωσιακό το αποτέλεσμα (συνήθως) που ξεχνάς ότι μπορεί κάποιος άλλος να έχει ένα LG G6 και να τραβήξει το ίδιο θέμα με λίγο καλύτερο sharpness στα άκρα και χειρότερη γεωμετρία φακού.

 

Ελπίζω και εγώ στο update να έχει διορθωθεί, αλλά αμφιβάλλω. Πάντως η stock camera της LG είναι εκπληκτική σε ρυθμίσεις και δυνατότητες, φαίνεται ότι πολλοί το παραβλέπουν αυτό αλλά είναι πολύ σημαντικό.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ @Hasiotis_John : αυτά που λέγονται δεν είναι τίποτα απολύτως. Πας και κατεβάζεις 2 λινκ (1 για κάθε πίσω κάμερα), τα φορτώνεις στο κινητό, και έχεις 2 app που μπορείς να επιλλέξεις αντί της stock cameras, δηλαδή αντί να πατήσεις το εικονίδιο της LG Cam, πατάς ένα από τα άλλα 2 (μπορείς να τα βάλεις και όλα μαζί δίπλα δίπλα και να επιλέγεις!). Δεν χρειάζεται καμία γνώση ή πείραγμα του κινητού.

Edited by Yiouria
Link to comment
Share on other sites

συγκριση gcam - lgcam

 

 

 

 

selfie shot

2018_03_25_143050.jpg

https://image.ibb.co/j9POx7/2018_03_25_143050.jpg

σαφως βελτιωμενο δυναμικο ευρος + detail απο την gcam.

 

Ωραίο συγκριτικό! Εχω μια απορία ως προς την σελφι. Όταν τραβάω το πρόσωπο μου καλή ώρα όπως εσύ με την g cam, αποτυπώνεται το πρόσωπο με την αντίθετη φορά ενώ με την στοκ αποτυπώνεται όπως την βλέπω στην οθόνη. Σαν mirror ένα πράγμα. Σε σένα είναι κ οι 2 ίδιες

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως, δεν θα έβαζα τίποτα μπροστά στις κάμερες. Τα φίλτρα που βάζουμε σε κανονικούς φακούς κάνουν εκατοντάδες ευρώ (το 1) και πάλι έχουμε προβλήματα, ποτέ δεν θα έβαζα ένα οποιοδήποτε άσχετο τζαμάκι μπροστά. Μπορώ να σκεφτώ ντουζίνες λόγων που μπορούν να πάνε στραβά (κακή διαπερατότητα του γυαλιού, έστω και ελάχιστη, υγρασία, αντανακλάσεις κ.α).

 

Αν κάποιον τον ενδιαφέρει περισσότερο η προστασία, φυσικά και μπορεί να βάλει!

 

Από μπαταρία που λέτε, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, περίμενα πολύ χειρότερα, έχω ενθουσιαστεί τόσο με το κινητό που δεν το αφήνω από το χέρι όλη μέρα, και εκεί που το είχα για εργαλείο, τώρα μέχρι που με κοροιδεύουν! Αν θυμάμαι καλά, τα S7 είχαν Quick Charge 2.0, και τα S8 νομίζω έως κάποιο σημείο, το G6 έχει 3.0, με ένα Power bank με fast charging δυνατότητα, σε 35 λεπτά μπορείς να πάρεις 80% (έτσι λέει η Qualcomm τουλάχιστον).

 

Έχω κόψει να παίρνω mirrorless (έχω κάνα 2 πολύ μικρές, και 2 επαγγελματικές) μαζί μου. Έχω τον "κακό" wide, αλλά πραγματικά ούτε που το σκέφτομαι πλέον. Γενικότερα χρησιμοποιώ πολύ wide (σε φακούς έχω από fish eye, 12mm και πάνω, ενώ μόνο έναν tele που πάει στα 200mm) και με έχει ενθουσιάσει η δυνατότητα. Αυτά είναι γούστα βέβαια, τυγχάνει να είμαι φανατικός των wide φακών (υπάρχουν πολλοί τρόποι, ακόμα και για πορτρέτα).

 

Έχω, και έχω δουλέψει, με πολλές επαγγελματικές οθόνες, η οθόνη του LG πρέπει πραγματικά να είναι από τις καλύτερες που έχω δει ποτέ. Αν έβγαινε σε 27" για υπολογιστή, θα έκανε πάνω από χιλιάρικο (σημειωτέον ότι είναι από τις λίγες που υποστηρίζουν όλα τα καινούργια πρότυπα HDR).

 

Γενικά πολύ ευχαριστημένος. Το notification LED είναι χαζή παράλειψη βέβαια, σε κάτι Xiaomi που έχουμε είναι πολύ βολικές οι αλλαγές χρωμάτων ανάλογα την ειδοποίηση. Και φυσικά το ότι δεν συνδέεται με καλώδιο (ή αντάπτορα) σε οθόνη, παρά μόνο ασύρματα, αυτό είναι τραγικό.

 

Επειδή ασχολείσαι με φώτο... που να δουλέψεις το σετακι αυτό...καμία σχέση με το g6 (μια βδομάδα το κράτησα το κινητό )

* από slr έχω μια D500,D7200 και μια D700 FX Format, από super compact μια rx100 για Ταξίδια και την αγαπημένη oly xz2.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο συγκριτικό! Εχω μια απορία ως προς την σελφι. Όταν τραβάω το πρόσωπο μου καλή ώρα όπως εσύ με την g cam, αποτυπώνεται το πρόσωπο με την αντίθετη φορά ενώ με την στοκ αποτυπώνεται όπως την βλέπω στην οθόνη. Σαν mirror ένα πράγμα. Σε σένα είναι κ οι 2 ίδιες

 

Στην στοκ εφαρμογη εχοντας την στην μπροστινη καμερα, πας ρυθμισεις και αλλαζεις αυτο που λεει "Αποθηκευση αναστροφης"

Link to comment
Share on other sites

Στην στοκ εφαρμογη εχοντας την στην μπροστινη καμερα, πας ρυθμισεις και αλλαζεις αυτο που λεει "Αποθηκευση αναστροφης"

 

Στην g cam αλλάζει αυτό; Πιο πολύ εκεί με ενδιαφέρει☺

Link to comment
Share on other sites

Στην στοκ εφαρμογη εχοντας την στην μπροστινη καμερα, πας ρυθμισεις και αλλαζεις αυτο που λεει "Αποθηκευση αναστροφης"

 

Προσωπικά είτε είναι επιλεγμένο είτε όχι με την gcam ανάποδα βγαίνει. Στην στοκ πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ή όχι;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είτε είναι επιλεγμένο είτε όχι με την gcam ανάποδα βγαίνει. Στην στοκ πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ή όχι;;

 

Στην στοκ οταν ειναι απενεργοποιημενο αποθηκευεται η φωτο οπως την βλεπεις στην καμερα πριν την τραβηξεις (σαν να κοιτας σε καθρεφτη)

Με ενεργοποιημενη την επιλογη στην κανει mirror και ειναι η φωτο οπως θα επρεπε κανονικα ( πχ αν φαινονται τιποτα γραμματα στην φωτο διαβαζονται, δεν ειναι αναποδα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην g cam αλλάζει αυτό; Πιο πολύ εκεί με ενδιαφέρει☺

 

Δεν βλεπω κατι, μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας τυπου snapseed κλπ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ασχολείσαι με φώτο... που να δουλέψεις το σετακι αυτό...καμία σχέση με το g6 (μια βδομάδα το κράτησα το κινητό )

* από slr έχω μια D500,D7200 και μια D700 FX Format, από super compact μια rx100 για Ταξίδια και την αγαπημένη oly xz2.

 

Έχεις 3 Nikon, και κοιτάς ψευτό-αντάπτορες για κινητά;! Αυτοί οι αντάπτορες για κανονικούς φακούς, κάνουν 10-20ευρώ από Κίνα, και έχουν 500 φορές περισσότερο γυαλί από αυτά.

 

Το S7 ούτε λεπτό δεν μου πέρασε η ιδέα να το συγκρίνω με το G6, το LG είναι πολύ ποιο σύγχρονο και ολοκληρωμένο κινητό. Ακόμα και από το S8 (που στα + του S8 είχα την κάμερα φυσικά) προτίμησα το G6.

 

O κολλητός μου έχει έρωτα με την zx2. Ενώ πήρε την LX100 για φορητή αργότερα, την κράτησε την Oly. D500 ΚΑΙ 7200; Κάπως δεν είναι περιττή η δεύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει καποιος μια καθυστερηση στο ανοιγμα και το κλεισιμο φακελων που περιεχουν εφαρμογες στην αρχικη οθονη;;; Οταν ανοιγοκλεινω τους φακελους μου τοτε εμφανιζεται για μισο δευτερολεπτο η εικονα τους διαφανη πριν ανοιξει ή κλείσει(κυριως το δευτερο)... Πως να το αντιμετωπίσω;Κυριως γιατι ειναι ενοχλητικο σε μια συσκευη με το hardware της δικής μας...

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει καποιος μια καθυστερηση στο ανοιγμα και το κλεισιμο φακελων που περιεχουν εφαρμογες στην αρχικη οθονη;;; Οταν ανοιγοκλεινω τους φακελους μου τοτε εμφανιζεται για μισο δευτερολεπτο η εικονα τους διαφανη πριν ανοιξει ή κλείσει(κυριως το δευτερο)... Πως να το αντιμετωπίσω;Κυριως γιατι ειναι ενοχλητικο σε μια συσκευη με το hardware της δικής μας...

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πας στις πληροφορίες λογισμικού πατάς πολλές φορές τον αριθμό κατασκευής και σου ανοίγουν οι επιλογές προγραμματιστή. Μπαίνεις σρ εκείνο το μενού και βρίσκεις την "κλίμακα κινούμενης εικόνας παραθύρου" την "κλίμακα μετάβασης κινούμενης εικόνας" και την "κλίμακα μετάβασης κινούμενων σχεδίων" και τα βάζεις ολα στο .5x.

 

 

Επίσης παιδιά δυστυχώς μόλις ειχα το πρώτο δείγμα image retention. Δεν ξέρω αν είναι κάτι μόνιμο αλλα ενώ πηγαινα να γράψω εδώ μέσω tapatalk με φόντο μαύρο χρώμα άνοιξα μια συνομιλία του messenger και σχεδόν 3 λεπτα μετά διακρίνω το μπλε βελάκι της αποστολής μηνύματος.... Αν είναι μόνιμο ποτέ ξανά lg.

Edited by stavrosspil
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει αυτό σε IPS οθόνες, είναι φυσιολογικό! (εννοώ για λίγο να εμφανίζετε και μετά να φεύγει. Σε γνωστού μου s7 edge δεν έφυγε ποτέ προφανώς λόγο amoled) Κάπου διάβασα πως στις ips εμφανίζετε συχνότερα αν έχεις την φωτεινότητα τέρμα και ζεσταίνεται πολύ το κινητό, για παράδειγμα παίζεις games ή το χρησιμοποιείς στον ήλιο. Θα σου πρότεινα να δεις ένα βίντεο με καλούς χρωματισμούς και γρήγορες κινήσεις στο youtube και σε ένα 10λεπτάκι θα έχει φύγει στο χαλαρό.

Να ξέρεις πως υπάρχους εκεί και ειδικά βίντεο που βοηθάνε την κατάσταση, για παράδειγμα αυτά (και πολλά άλλα) :

-->>

-->> https://www.youtube.com/watch?v=RBVfHTxvzkQ&t=1629s

-->> https://www.youtube.com/watch?v=NDgp1UB-a9I&t=10s

Να φανταστείς και η 55ρα lg που έχω στο σαλόνι μου το κάνει κάπου κάπου και με τα παραπάνω βίντεο λύνεται άμεσα.

Πλέον τα βάζω ανά διαστήματα και παίζουν κάνα μισάωρο έτσι στο άσχετο, για να την έχω σε φόρμα!

Μην αγχώνεσαι πάντως, είναι κάτι φυσιολογικό εφόσον φεύγει. Τα pixels μην σου πάθουν τίποτα και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 3 Nikon, και κοιτάς ψευτό-αντάπτορες για κινητά;! Αυτοί οι αντάπτορες για κανονικούς φακούς, κάνουν 10-20ευρώ από Κίνα, και έχουν 500 φορές περισσότερο γυαλί από αυτά.

 

Το S7 ούτε λεπτό δεν μου πέρασε η ιδέα να το συγκρίνω με το G6, το LG είναι πολύ ποιο σύγχρονο και ολοκληρωμένο κινητό. Ακόμα και από το S8 (που στα + του S8 είχα την κάμερα φυσικά) προτίμησα το G6.

 

O κολλητός μου έχει έρωτα με την zx2. Ενώ πήρε την LX100 για φορητή αργότερα, την κράτησε την Oly. D500 ΚΑΙ 7200; Κάπως δεν είναι περιττή η δεύτερη;

 

Χαχαχα, Έχω 5,6 φακούς και μ'αρέσει να τους έχω μόνιμα κουμπωμένους, σπάνια παίζω με βγάλε, βάλε ο καθένας για το είδος της φωτογράφισης... όσον αφορά το 7edge για να κλείσουμε το off topic ειδικά σε θέμα φωτογραφίας ,περιήγησης internet, UI (καθαρά προσωπικό θέμα) δεν συγκρίνεται, μέχρι και τα βασικά iso έχουν αρκετό θόρυβο, οπως και να χει ,καλές λήψεις εύχομαι και να το ευχαριστηθείς το κινητό σου.

* π.χ. η 500αρα μαζί με τον tokina τον υπέρ ευρυγωνιο συνθέτουν ένα πακέτο της τάξης του 1μισή κιλού περίπου, όταν με το 7edge και το lens kit cover σε συνδυασμό με το εξαιρετικό ois με 1.7f παίρνεις πάρα πολύ καλά αποτελέσματα σε φωτογραφίες εσωτερικών χώρων με σχετικά επίσης ελάχιστη παραμόρφωση στα άκρα, κάτι που δεν ισχύει στην καμία με τον φακό του g6 τον wide .

Ότι γράφει ισχύει...Μια βδομάδα τα είχα δίπλα δίπλα... οι εικόνες σε εξαιρετικό panel 2K με 10 βραβεία εικόνας της iiyama η οποία μέχρι πρότινος έδινε οθόνες στην Apple σειρά cinema π.χ.

 

https://m.dpreview.com/reviews/lg-g6-camera-review/9

 

http://www.displaymate.com/Galaxy_S7_ShootOut_1.htm

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παιδιά δυστυχώς μόλις ειχα το πρώτο δείγμα image retention. Δεν ξέρω αν είναι κάτι μόνιμο αλλα ενώ πηγαινα να γράψω εδώ μέσω tapatalk με φόντο μαύρο χρώμα άνοιξα μια συνομιλία του messenger και σχεδόν 3 λεπτα μετά διακρίνω το μπλε βελάκι της αποστολής μηνύματος.... Αν είναι μόνιμο ποτέ ξανά lg.

 

δεν είναι τίποτα

λογικά έφαγε ζόρι για κάποιο λόγο η συσκευή, μου χει τύχει 1-2 φορές

 

11:58 το έβαλα με 8% μπαταρία στη φόρτιση με όλες τις εφαρμογές κλειστές

12:26 έχω 52%

 

ένα δείγμα για τη φόρτιση

Edited by kostakis77
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό το κινητό, αλλά μόλις πρόσφατα παρατήρησα κάτι.

 

Σε βραδυνές φωτογραφίες σε κλειστό φωτισμένο χώρο, στην αυτόματη λειτουργία και με αυτόματο φλας, αν ενεργοποιηθεί τελικά το φλας, τότε σε όλη τη φωτογραφία εμφανίζεται μια θολούρα. Άλλες φορές έντονη, άλλες πιο αχνή (πάντα όμως σε βαθμό που τελικά προτιμάς τη φωτογραφία χωρίς φλας, αν και εκεί υπάρχει πρόβλημα επίσης, γιατί δύσκολα δεν θα βγεί "κουνημένη").

Μοιάζει σαν το αυτόματο φλάς να είναι είναι τόσο πολύ έντονο που επηρεάζει το αποτέλεσμα της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό το κινητό, αλλά μόλις πρόσφατα παρατήρησα κάτι.

 

Σε βραδυνές φωτογραφίες σε κλειστό φωτισμένο χώρο, στην αυτόματη λειτουργία και με αυτόματο φλας, αν ενεργοποιηθεί τελικά το φλας, τότε σε όλη τη φωτογραφία εμφανίζεται μια θολούρα. Άλλες φορές έντονη, άλλες πιο αχνή (πάντα όμως σε βαθμό που τελικά προτιμάς τη φωτογραφία χωρίς φλας, αν και εκεί υπάρχει πρόβλημα επίσης, γιατί δύσκολα δεν θα βγεί "κουνημένη").

Μοιάζει σαν το αυτόματο φλάς να είναι είναι τόσο πολύ έντονο που επηρεάζει το αποτέλεσμα της φωτογραφίας.

 

Με θήκη ή χωρίς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...