Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από που βλέπω την μνήμη cache;

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλά με το facebook ενώ επεγω να μου δείχνει τις πιο πρόσφατες, μου τα βγάζει αλλά νταλων. Και έλεγα μήπως στρώσει με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα για πρώτη φορά φωτογραφιών που τράβηξα από το G6 μου σε υπολογιστή.

Είδα πάνω από 100 φωτογραφίες βγαλμένες σε τέλειες συνθήκες.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο ουρανό είχε υπερβολικό θόρυβο!!! Αυτό το πρόβατο είχαν οι περισσότερες φωτογραφίες. Σε κάποιες παρατιρισα ακόμα και κάποια τετράγωνο σαν μεγάλα πιξελ στον ουρανό. Έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος κάτι παρόμοιο;;;; Το έχω το τηλέφωνο 20 μέρα περίπου και ήταν καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα για πρώτη φορά φωτογραφιών που τράβηξα από το G6 μου σε υπολογιστή.

Είδα πάνω από 100 φωτογραφίες βγαλμένες σε τέλειες συνθήκες.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο ουρανό είχε υπερβολικό θόρυβο!!! Αυτό το πρόβατο είχαν οι περισσότερες φωτογραφίες. Σε κάποιες παρατιρισα ακόμα και κάποια τετράγωνο σαν μεγάλα πιξελ στον ουρανό. Έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος κάτι παρόμοιο;;;; Το έχω το τηλέφωνο 20 μέρα περίπου και ήταν καινούργιο.

 

https://m.dpreview.com/reviews/lg-g6-camera-review/9

 

 

Μια βδομάδα το κράτησα όταν το είχα πάρει πριν καμιά δεκαριά μήνες περίπου, ακόμα και στα βασικά iso έχει αυξημένο θόρυβο, οπότε μην σε απασχολεί όσον αφορά το θέμα του θορύβου είναι δεδομένο. Όλα αυτά φυσικά σε "Καλά" πάνελ 27" (2k) και πάνω που ξεγυμνώνουν τα πάντα κι όχι στα 6ιντσα οθονάκια των 500+ ppi που λογικό είναι να μην βλέπεις θόρυβο παρά μόνο στο πλήρες ζουμ

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα για πρώτη φορά φωτογραφιών που τράβηξα από το G6 μου σε υπολογιστή.

Είδα πάνω από 100 φωτογραφίες βγαλμένες σε τέλειες συνθήκες.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο ουρανό είχε υπερβολικό θόρυβο!!! Αυτό το πρόβατο είχαν οι περισσότερες φωτογραφίες. Σε κάποιες παρατιρισα ακόμα και κάποια τετράγωνο σαν μεγάλα πιξελ στον ουρανό. Έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος κάτι παρόμοιο;;;; Το έχω το τηλέφωνο 20 μέρα περίπου και ήταν καινούργιο.

 

Με την στοκ εφαρμογή της κάμερας τραβάς ;

 

Με gcam δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο. Βλέπεις στην παρακάτω φωτο κάτι ; (άμα κάνεις τρελό ζουμ προφανώς θα δεις, αλλά αυτό είναι θέμα αισθητήρα)

 

https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=500862243718

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω προσέξει κανένα πίξελ στον ουρανό στις φωτογραφίες εξωτερικού χώρου.

Τουλάχιστον στο επιτρεπτό ζουμ που μου επιτρέπει η οθόνη στο λαπτοπ μου ( 1920 χ 1080 ανάλυση).

Σε 4κ ανάλυση, είδα μερικές στην TV μου και ζούμαρα και εκεί όσο επιτρέπει και ούτε και εκεί κάτι περίεργο.

Αν μπορείς ανέβασε ένα παράδειγμα σε πλήρη ανάλυση να το δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα στο auto ανεβαζει το iso στις νυχτερινες ληψεις! Αν παιξεις ομως σε manual mode το κινητο κανει παπαδες!

 

Sent from my LG G6 using Tapatalk

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε αυτη την φωτογραφία και δειτε την πάνω δεξιά. Δεν χρειάζεται να κάνετε ζουμ.

Αυτη η φωτογραφία το κανει λιγο. Θα βρω καμια απο αυτες που εχουν πολυ πρόβλημα και θα την ανεβάσω...

41010984160_72a6396e8e_c.jpg20180614_100118 by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι μικροι αισθητηρες κανουν θορυβο

απλα καποιοι βαζουν παραπανω noise reduction αλλοι λιγοτερο με σκοπο να κρατησουν παραπανω detail

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε αυτη την φωτογραφία και δειτε την πάνω δεξιά. Δεν χρειάζεται να κάνετε ζουμ.

Αυτη η φωτογραφία το κανει λιγο. Θα βρω καμια απο αυτες που εχουν πολυ πρόβλημα και θα την ανεβάσω...

 

Χάλια γενικά, δεν χρειάζεται να ανεβάσεις άλλη! Είναι αυτό το cartoonish που λένε πολλοί, σαν ελαιογραφία. Με λίγο ζουμ τα βουνά απέναντι είναι σαν ζωγραφισμένα με πινέλο.

 

Δεν ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή ή φταίει η στοκ εφαρμογή της κάμερας γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δοκίμασε τις ίδιες φώτος με την gcam και θα δεις χαοτική διαφορά αν το hardware είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ελαιογραφία που κάνει η στοκ κάμερα ήταν ο λόγος που πούλησα το κινητό μέσα σε 20 μέρες. Συν η άθλια σελφι. Κατά τα άλλα μου λείπει πολύ ο ευρηγονιος φακός
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει Νικήτα αυτό που λέει ο elteo.

Δεν διαφωνώ αλλά όταν το αγόρασα ήταν μόλις είχε πρωτοβγεί και δεν υπήρχαν τέτοιες πατέντες. Άσε που όταν παίρνεις μια ναυαρχίδα δε θες από την πρώτη μέρα να το πειράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Χάλια γενικά, δεν χρειάζεται να ανεβάσεις άλλη! Είναι αυτό το cartoonish που λένε πολλοί, σαν ελαιογραφία. Με λίγο ζουμ τα βουνά απέναντι είναι σαν ζωγραφισμένα με πινέλο.

 

Δεν ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή ή φταίει η στοκ εφαρμογή της κάμερας γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δοκίμασε τις ίδιες φώτος με την gcam και θα δεις χαοτική διαφορά αν το hardware είναι οκ.

 

Αυτη εδω ακριβώς πανω απο το δεντρο. Δεν ξερω αν ειναι πρόβλημα ή ετσι συμβενη...

 

29224661118_04af825f73_c.jpg20180629_114112 by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ αλλά όταν το αγόρασα ήταν μόλις είχε πρωτοβγεί και δεν υπήρχαν τέτοιες πατέντες. Άσε που όταν παίρνεις μια ναυαρχίδα δε θες από την πρώτη μέρα να το πειράζεις.
Προφανώς όταν παίρνεις "ναυαρχίδα" όχι απλώς δε θες να το πειράξεις αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τρως και μια μικρή απογοήτευση με την στοκ. Παρ' όλα αυτά δεν θεωρείται πείραγμα η εγκατάσταση μιας εφαρμογής που σου προσφέρει καλύτερη εμπειρία. Θα μπορούσε να είναι άνετα στο playstore η συγκεκριμένη εφαρμογή αλλά μάλλον δεν πολυψηνεται η google.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτη εδω ακριβώς πανω απο το δεντρο. Δεν ξερω αν ειναι πρόβλημα ή ετσι συμβενη...

 

29224661118_04af825f73_c.jpg20180629_114112 by Nikos Manousakis, on Flickr

Με gcam είναι ή stock?
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όταν παίρνεις "ναυαρχίδα" όχι απλώς δε θες να το πειράξεις αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τρως και μια μικρή απογοήτευση με την στοκ. Παρ' όλα αυτά δεν θεωρείται πείραγμα η εγκατάσταση μιας εφαρμογής που σου προσφέρει καλύτερη εμπειρία. Θα μπορούσε να είναι άνετα στο playstore η συγκεκριμένη εφαρμογή αλλά μάλλον δεν πολυψηνεται η google.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με gcam είναι ή stock?

 

Είναι με στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...