Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά για μας που έχουμε βάλει gcam πως καταλαβαίνουμε αν έχουν βγει ενημερώσεις;;;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απο οσο ξερω δεν υπαρχει καποιος τροπος ωστε να παιρνουμε καποια ειδοποιηση ενημερωσης γιατι δεν ειναι εφαρμογη του play store,αλλα αν εχεις την εκδοση του cstark27,βλεπεις απο εδω ολες τις νεες εκδοσεις του οπως επισης κ διαφορων αλλων προγραμματιστων

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

Επισης μπορεις να παρακολουθεις κ το thread που εχει ανοιξει ο συγκεκριμενος στο xda,οπου γινεται συζητηση.

 

https://forum.xda-developers.com/lg-v30/themes/cstark27-google-camera-mod-wide-angle-t3747263

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόνο σε εμένα φαίνονται πιο φυσικές οι φωτογραφίες της stock κάμερας... Να το κοιτάξω;;;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα φαίνονται πιο φυσικές οι φωτογραφίες της stock κάμερας... Να το κοιτάξω;;;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κ εμενα της στοκ βγαινουν πιο φυσικα τα χρωματα ενω στη gcam ειναι λιγο πιο εντονα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα φαίνονται πιο φυσικές οι φωτογραφίες της stock κάμερας... Να το κοιτάξω;;;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αν και εχω v30 νομιζω και εγω την ιδια διαπιστωση εχω κανει, δες εδω με gcam:

40022074024_2d313ae286_c.jpgV30 Google camera by Nikos Bletas, on Flickr

 

και με στοκ:

25860732167_65e507f64a_c.jpgV30 lg camera by Nikos Bletas, on Flickr

 

Προσωπικα γιαυτο δεν χρησιμοποιω παντου την gcam, αλλα μονο στα ζορια, καθως στα χρωματα προτιμω τη φυσικοτητα. ΙΣως να φταιει καποια ρυθμιση βεβαια ή κατι αλλο που δεν παει το μυαλο μου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα γιαυτο δεν χρησιμοποιω παντου την gcam, αλλα μονο στα ζορια, καθως στα χρωματα προτιμω τη φυσικοτητα. ΙΣως να φταιει καποια ρυθμιση βεβαια ή κατι αλλο που δεν παει το μυαλο μου.

 

oταν λες ζόρια ποιες συνθήκες εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

oταν λες ζόρια ποιες συνθήκες εννοείς?

Εννοω οταν υπαρχει μεγαλη διακυμανση σε φωτεινα και σκοτεινα σημεια που το V30 ζοριζεται (οπως και το G6) καθως το dynamic range τους δεν ειναι κορυφαιο, και η gcam εκει τα απογειωνει τα κινητα. Πχ και η φωτο που εβγαλα, αν δεις εχει πολυ σκοτεινα σημεια η στοκ εκδοχη. Οχι οτι δεν φτιαχνται με λιγο πειραγμα..αλλα αν θες αμεσο αποτελεσμα η gcam ειναι ο,τι πρεπει.

Ομοιως σε βραδινα σκηνικα με υψηλο iso, κανει δουλεια.

 

freddaras αν ηξερα οτι προβληματιζεσαι τοσο θα σου εστελνα το G6 μου 250 ευρω λιγων εβδομαδων ρε φιλε να το χαρεις,και αν δε σαρεσε ας μου το εστελνες πισω.

 

Συμφωνούμε λοιπόν!

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παντα με επιφυλαξη γιατι ισως στο G6 να δουλευει καλυτερα η εφαρμογη, εγω παντα μιλαω για το V30 ΠΟυ θεωρω οτι εχει μικρες διαφορες.

Ομως μηπως φταιει καποια ρυθμιση και δεν την ξερουμε?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αν και εχω v30 νομιζω και εγω την ιδια διαπιστωση εχω κανει, δες εδω με gcam:

40022074024_2d313ae286_c.jpgV30 Google camera by Nikos Bletas, on Flickr

 

και με στοκ:

25860732167_65e507f64a_c.jpgV30 lg camera by Nikos Bletas, on Flickr

 

Προσωπικα γιαυτο δεν χρησιμοποιω παντου την gcam, αλλα μονο στα ζορια, καθως στα χρωματα προτιμω τη φυσικοτητα. ΙΣως να φταιει καποια ρυθμιση βεβαια ή κατι αλλο που δεν παει το μυαλο μου.

 

Ωραιες φωτο Νικολα..αν εξαιρεσεις την ενταση των χρωματων που στη στοκ φαινονται πιο φυσικα,η φωτο της gcam ειναι πολυ καλυτερη για εμενα,αναδεικνυει πιο πολυ τα σκοτεινα σημεια..κανενα πορτοκαλακι χτυπησες η μονο τα εβλεπες;χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ.Με αφορμή τις φωτογραφίες του Νίκου.Χθες, εντελώς σκοτάδι έβγαλα με τις δύο κάμερες ένα δωμάτιο του γραφείου μου.Βλέποντας τη φωτογραφία από τη gcam, ενθουσιάστηκα.Κοιτάζοντας όμως πιο ψύχραιμα, είδα ότι ο τοίχος ενώ είναι απαλό ροζ φαινόταν εκθαμβωτικά λευκός.Με την κάμερα της LG ήταν ακριβώς το χρώμα του και γενικότερα ο φωτισμός ταίριαζε περισσότερο.Και οι δύο καλές και λεπτομερείς φωτο...Τελοσπάντων και επειδή δεν είμαι ο γκουρού της φωτογραφίας, το σταματάω εδώ.Μια χαρά το G6...Καλό μεσημέρι παιδιά.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό έλεγαν και τα "πληρωμένα" reviews, ότι σε white balance και χρωματική απόδοση το G6 ξεπερνάει και τα over-saturated S8, and whatnot.

 

H stock είναι πάρα πολύ καλή κατά τη γνώμη μου, κυρίως αυτή χρησιμοποιώ. Tη Gcam κάποιες φορές στον ευρυγώνιο επειδή εκεί πραγματικά η διαφορά είναι μεγαλύτερη υπερ της Gcam.

 

To AOD εγώ το χρησιμοποιώ, καλό είναι που το έχει, και αν δεν το θέλει κάποιος το απενεργοποιεί. Με μία ματιά βλέπεις τι ακριβώς γίνεται στο κινητό εκείνη τη στιγμή, και η διαφορά για την μπαταρία είναι τόσο απειρο-ελάχιστη που ούτε καν με νοιάζει. Με καθημερινή χρήση (μερικές φορές και χειρισμός επαγγελματικών μηχανημάτων όπως slider/action cams κ.λ.π) πάντα με φτάνει στο σπίτι, οπότε δεν έχω αγχωθεί μέχρι στιγμής (πάντα έχω μαζί και ένα Quick charge 3.0 power bank για όταν είμαι δουλειά, γιατί εκεί δεν τα αφήνεις στην τύχη).

 

Το V30 είναι πάρα πολύ καλό, απλώς εδώ είναι το forum του LG G6, οπότε η συζήτηση για άλλα κινητά είναι off topic. Από ότι διαβάζω στα άλλα φόρουμ η Gcam των G6 και V30 δεν έχουν πολλά κοινά (εκτός την ύπαρξη υπερ-ευρυγωνίου δεύτερου φακού) και λειτουργούν διαφορετικά και με διαφορετικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποιος που έχει αλλάξει 7-8 κινητά σε πολύ λιγότερο από ένα χρόνο δεν έχει τόση εμπεριστατωμένη άποψη, προτιμώ να ακούσω εμπειρία χρήσης από άτομα εδώ μέσα που το έχουν περισσότερο (ακόμα και εγώ που το πήρα σχετικά πρόσφατα έχω μεγαλύτερη εμπειρία χρήσης λογικά). Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω, και φυσικά καλά κάνεις και λες ότι σε εκφράζει. Ποτέ δεν είπα κάτι ακραίο, ούτε σε ξέρω, ούτε θα σε μάθω, και ούτε με ενδιαφέρει τι λες, απλά αναρωτήθικα για την αρνητικότητα (κάθε φορά που μπαίνω, θα δω σίγουρα κάποιο σχόλιό σου που "ξενερώνεις" κάποιον!) και για τις κατηγορίες περι πληρωμένων δημοσιογράφων και ψευτών ανθρώπων που πρακτικά είναι αδύνατο να γνωρίζεις οτιδήποτε για αυτούς, πόσο μάλλον να τους κατηγορείς με τόσο σκληρά λόγια.

@gtf4270 Ευτυχώς που δεν μπαίνω στα φωτογραφικά threads δηλαδή!

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Απλα για να δεις οτι ο μονος που λεει πραγματα τοσο αντιφατικα εισαι εσυ, θεωρεις οτι ο reviewer που παιρνει το κινητο 1-2-3 αντε 10 μερες εχει καλυτερη εικονα, και τον εμπιστευεσαι περισσοτερο, απο εναν χρηστη που το κρατησε μονο λιγες εβδομαδες ή μηνες αντι για 1 χρονο..

Κατα τα αλλα το προβλημα σου ειναι που τους ειπα πληρωμενους, οχι οτι αυτα που λες δεν στεκουν, γιατι το ενα ειναι αντιθετο απο το αλλο.

Τελος, θυμισε μου, τι πτυχιο εχουν οι επαγγελματιες reviewers Που μπορουν και μας λενε καλυτερα την αποψη τους?

Θελει ειδικες γνωσεις να μιλησεις για αυτονομια? Για lag? για shutter lag? για οθονη? αν ναι, τοτε γιατι εμπιστευεσαι αυτον που το εχει 1 χρονο, του μπηκαν οι γνωσεις που δεν εχει δει και τι κανουν οι αλλες συσκευες να μπορει να εχει εστω ετσι ενα μετρο συγκρισης?

 

Αυτο στο λεω φιλικα, μονο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραιες φωτο Νικολα..αν εξαιρεσεις την ενταση των χρωματων που στη στοκ φαινονται πιο φυσικα,η φωτο της gcam ειναι πολυ καλυτερη για εμενα,αναδεικνυει πιο πολυ τα σκοτεινα σημεια..κανενα πορτοκαλακι χτυπησες η μονο τα εβλεπες;χαχαχα!

 

συμφωνω με ο,τι λες. Και ξανα λεω, μπορει στο g6 να δουλευει ακομα καλυτερα στα χρωματα, ομως εγω εδω δεν ηξερα ποια να κρατησω καθως τα πορτοκαλια δε μαρεσαν.

Επισης, στο θεμα των φωτογραφιων, πολλα μελη τονιζουν ποσο σημαντικο ειναι να μπορεις με ελαχιστη παρεμβαση να φτιαξεις σκιες κλπ.

Αν λοιπον μπορει η φωτογραφια απο τη στοκ καμερα να διορθωθει με εναν απλο τονισμο σκιων αυτοματα με μια εφαρμογη, τοτε ισως η gcam δεν ειναι καλυτερη επιλογη, εκτος αν το ιδιο ευκολα φτιαχνει το χρωμα...

Δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο, και δεν χρειαζεται να ειμαστε απολυτοι, θεωρω οτι το να συζηταμε τις εμπειριες μας και τις γνωμες μας μονο καλο κανει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα αυτό έλεγαν και τα "πληρωμένα" reviews, ότι σε white balance και χρωματική απόδοση το G6 ξεπερνάει και τα over-saturated S8, and whatnot.

 

H stock είναι πάρα πολύ καλή κατά τη γνώμη μου, κυρίως αυτή χρησιμοποιώ. Tη Gcam κάποιες φορές στον ευρυγώνιο επειδή εκεί πραγματικά η διαφορά είναι μεγαλύτερη υπερ της Gcam.

 

To AOD εγώ το χρησιμοποιώ, καλό είναι που το έχει, και αν δεν το θέλει κάποιος το απενεργοποιεί. Με μία ματιά βλέπεις τι ακριβώς γίνεται στο κινητό εκείνη τη στιγμή, και η διαφορά για την μπαταρία είναι τόσο απειρο-ελάχιστη που ούτε καν με νοιάζει. Με καθημερινή χρήση (μερικές φορές και χειρισμός επαγγελματικών μηχανημάτων όπως slider/action cams κ.λ.π) πάντα με φτάνει στο σπίτι, οπότε δεν έχω αγχωθεί μέχρι στιγμής (πάντα έχω μαζί και ένα Quick charge 3.0 power bank για όταν είμαι δουλειά, γιατί εκεί δεν τα αφήνεις στην τύχη).

 

Το V30 είναι πάρα πολύ καλό, απλώς εδώ είναι το forum του LG G6, οπότε η συζήτηση για άλλα κινητά είναι off topic. Από ότι διαβάζω στα άλλα φόρουμ η Gcam των G6 και V30 δεν έχουν πολλά κοινά (εκτός την ύπαρξη υπερ-ευρυγωνίου δεύτερου φακού) και λειτουργούν διαφορετικά και με διαφορετικά αποτελέσματα.

 

Συγγνωμη αλλα σε αυτο δε διαφωνησα. Απο αυτο, μεχρι το dynamic range, την αυτονομια κλπ που απλα ειπα κατι παραπανω, υπαρχει διαφορα.

Επισης η διαφορα στα χρωματα που αναφερεις ειναι πολυ μικρη απο το s8 Και επειτα καθως βελτιωθηκαν αρκετα σε σχεση με s7 που ηταν οντως πολυ πολυ εντονα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλό Πάσχα.

Ήμουν από τα μεγαλύτερα fanboy της LG,LG G2-το οποίο έσω τώρα-,G4 και G6.

Σκεφτόμουν V30,άμα την επιστροφή του G6 από procordia-είχα κολλημένο pixel και ήδη συμπληρώνονται 2 εβδομάδες περιμένοντας οθόνη-αλλά όσο να ναι με ξενέρωσε η LG..

Το V30 πρέπει να είναι πανέμορφο αλλά το μαύρο που θέλω δεν έχει εγγύηση Ελλάδα.Επιπλέον η υποστήριξη της LG στα μοντέλα της συνεχίζει την φθίνουσα πορεία..

Όταν και αν με το καλό έρθει το G6 θα το δώσω κ θα πάω σε One Plus 5t.

Το G6 πρόκειται για εξαιρετική και πανέμορφη συσκευή ειδικά στην τιμή που βρίσκεται τώρα αλλά είπα έως εδώ καλά ήταν.

Καλό Πάσχα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχάς το αν κρατάει το ένα 2 μέρες και το άλλο 1 που αναφέρεις, έτσι όπως το αναφέρεις είναι αστείο. Εδώ μας έλεγες ότι το g6 έχει oled πίσω για να δικαιλογησεις ότι έχουν ίδια αυτονομία..

 

δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο αυτα που γραφω γιατι ποτε δεν εχω γραψει αυτο το πραγμα οποτε δεν υπαρχει λογος να συνεχισω

σε κανενος κουφου τη πορτα δε συνεχιζω να χτυπαω :) καλο πασχα

ο χρονος μου δεν διατιθεται σε ατομα που δε ξερουν να διαβαζουν

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που έχω να σχολιάσω, από όσα γράφετε, και πολλάκις μάλιστα, είναι πως δεν καταλαβαίνω πως βγαίνει το συμπέρασμα πως το G6 δεν κάνει για τριετία ενώ το V30 ναι.

Εγώ, ας πούμε, που έχω G6, που έκανα λάθος που το πήρα για να το κρατήσω τόσο; Σοβαρά, τώρα...

Ήμουν έτοιμος να αντικαταστήσω το G6 μου με το V30 αλλά δεν το έκανα λόγω τιμής. Εάν είχε 6gb ram(που θα το είχα τσιμπήσει) θα το θεωρούσα ως πιο future proof.

Αυτή τη στιγμή, και τα δύο κάνουν για μια χρήση τριετίας,ας πούμε, εξίσου.

Overall είναι καλύτερο το V30. Ως εκεί, χωρίς υπερβολές. Fredarras πας καρφί για V30 να μην το έχεις σαν αγκάθι στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Απλα για να δεις οτι ο μονος που λεει πραγματα τοσο αντιφατικα εισαι εσυ, θεωρεις οτι ο reviewer που παιρνει το κινητο 1-2-3 αντε 10 μερες εχει καλυτερη εικονα, και τον εμπιστευεσαι περισσοτερο, απο εναν χρηστη που το κρατησε μονο λιγες εβδομαδες ή μηνες αντι για 1 χρονο..

Κατα τα αλλα το προβλημα σου ειναι που τους ειπα πληρωμενους, οχι οτι αυτα που λες δεν στεκουν, γιατι το ενα ειναι αντιθετο απο το αλλο.

Τελος, θυμισε μου, τι πτυχιο εχουν οι επαγγελματιες reviewers Που μπορουν και μας λενε καλυτερα την αποψη τους?

Θελει ειδικες γνωσεις να μιλησεις για αυτονομια? Για lag? για shutter lag? για οθονη? αν ναι, τοτε γιατι εμπιστευεσαι αυτον που το εχει 1 χρονο, του μπηκαν οι γνωσεις που δεν εχει δει και τι κανουν οι αλλες συσκευες να μπορει να εχει εστω ετσι ενα μετρο συγκρισης?

 

α.

 

Εσυ δεν εγραψες οτι το GSmarena ειναι αναξιοπιστο? απο που προκυπτει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που έχω να σχολιάσω, από όσα γράφετε, και πολλάκις μάλιστα, είναι πως δεν καταλαβαίνω πως βγαίνει το συμπέρασμα πως το G6 δεν κάνει για τριετία ενώ το V30 ναι.

Εγώ, ας πούμε, που έχω G6, που έκανα λάθος που το πήρα για να το κρατήσω τόσο; Σοβαρά, τώρα...

Ήμουν έτοιμος να αντικαταστήσω το G6 μου με το V30 αλλά δεν το έκανα λόγω τιμής. Εάν είχε 6gb ram(που θα το είχα τσιμπήσει) θα το θεωρούσα ως πιο future proof.

Αυτή τη στιγμή, και τα δύο κάνουν για μια χρήση τριετίας,ας πούμε, εξίσου.

Overall είναι καλύτερο το V30. Ως εκεί, χωρίς υπερβολές. Fredarras πας καρφί για V30 να μην το έχεις σαν αγκάθι στο μυαλό.

 

Ποιος το εγγραψε αυτό ?

Το να λες ότι σε βαθος τριετίας ίσως αξίζει να πάρεις ένα άλλο λίγο πιο καλό είναι το ίδιο με αυτό που λες ??

Μερικοί απλά ψάχνετε αφορμή για καυγά μόνο, πραγματικά λυπάμαι

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποιος που έχει αλλάξει 7-8 κινητά σε πολύ λιγότερο από ένα χρόνο δεν έχει τόση εμπεριστατωμένη άποψη, προτιμώ να ακούσω εμπειρία χρήσης από άτομα εδώ μέσα που το έχουν περισσότερο (ακόμα και εγώ που το πήρα σχετικά πρόσφατα έχω μεγαλύτερη εμπειρία χρήσης λογικά). Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω, και φυσικά καλά κάνεις και λες ότι σε εκφράζει. Ποτέ δεν είπα κάτι ακραίο, ούτε σε ξέρω, ούτε θα σε μάθω, και ούτε με ενδιαφέρει τι λες, απλά αναρωτήθικα για την αρνητικότητα (κάθε φορά που μπαίνω, θα δω σίγουρα κάποιο σχόλιό σου που "ξενερώνεις" κάποιον!) και για τις κατηγορίες περι πληρωμένων δημοσιογράφων και ψευτών ανθρώπων που πρακτικά είναι αδύνατο να γνωρίζεις οτιδήποτε για αυτούς, πόσο μάλλον να τους κατηγορείς με τόσο σκληρά λόγια.

 

@gtf4270 Ευτυχώς που δεν μπαίνω στα φωτογραφικά threads δηλαδή!

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Συμφωνω φιλε μου...το να γραφουμε για επαγγελματιες φωτογραφους η για φωτογραφικα sites

οτι δεν ειναι αντικειμενικοι ...επειδη δε συμφωνουμε μαζι τους και δεν μας συμφερει...δεν εχει κανενα νοημα

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην χαλάτε τις καρδιές σας για συσκευές ..δεν αξιζει ..

ολες οι αναλύσεις ειναι πολυ καλες οπως και ολες οι απόψεις!

εμεις διαβαζουμε και οτι απόφαση και αν ειναι να πάρουμε θα την πάρουμε .! ολες οι απόψεις και ολες οι γνώμες καλοδεχούμενες ..

εξαλλου αυτη ειναι η έννοια του φόρουμ! ..

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί απλά ψάχνετε αφορμή για καυγά μόνο, πραγματικά λυπάμαι

 

Εάν αυτό είναι το συμπέρασμά σου, λυπάμαι που τσουβαλιάζεις με αυτόν τον τρόπο...

Πρώτον, δεν έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα από τα γραφόμενά μου τόσο καιρό και δεύτερον ρώτησα κάτι σοβαρά σε κάτι που αντιλήφθηκα να αναφέρεται και ήμουν ευθύς στην ερώτησή μου χωρίς ειρωνείες για να απαντήσεις κάτι τέτοιο.

Εάν αντιλήφθηκα λάθος, πάσο. Μην ανάβεις φωτιές εκεί που δεν υπάρχουν...

Edited by NickTSPre
Link to comment
Share on other sites

Εάν αυτό είναι το συμπέρασμά σου, λυπάμαι που τσουβαλιάζεις με αυτόν τον τρόπο...

Πρώτον, δεν έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα από τα γραφόμενά μου τόσο καιρό και δεύτερον ρώτησα κάτι σοβαρά σε κάτι που αντιλήφθηκα να αναφέρεται και ήμουν ευθύς στην ερώτησή μου χωρίς ειρωνείες για να απαντήσεις κάτι τέτοιο.

Εάν αντιλήφθηκα λάθος, πάσο. Μην ανάβεις φωτιές εκεί που δεν υπάρχουν...

 

Νικο θεώρησα ότι αναφέρεσαι σε μένα που είπα ότι ο freddaras αλλάζει κινητά κάθε 2-3 χρόνια και γιαυτό είναι καλύτερη επιλογή το v30 για τόσο πολύ.

Προφανώς όλα τα σύγχρονα κινητά βγάζουν 3ετια και ζητώ συγγνώμη αν σε παρεξηγσα αλλά θεωρώ ότι έχω δεχθεί υπερβολική επίθεση για αυτά που έχω πει και αντέδρασα υπερβολικά.

Συμφωνώ με το ποστ σου από την αρχή μέχρι το τέλος και συγγνώμη για το ύφος μου αν σε παρεξήγησα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

gcam πορτρετο με τον πισω fisheye φακο

dLihw5h.jpg

 

gcam πορτρετο με μπροστινη καμερα

t8Lk48B.jpg

 

δυνατοτητα που η lg δεν εχει δωσει δουλευει τοσο καλα. και μαλιστα στη 2η φωτο (στη κακη μπροστινη καμερα) ακομα πιο εντυπωσιακο ειναι πως το θολωμα του φοντου δεν ειναι ομοιομορφο αλλα οσο πιο πισω παει τοσο παραπανω θολωνει ενω μπροστα ειναι λιγοτερο! ΔΕΝ ειναι απλα ενα ομοιομορφο θολωμα γυρω απο το θεμα αλλα μιμειται οσο παραπανω μπορει το bokeh ενος φακου!

 

οτι και να παρετε να κοιταξετε οτι μπαινει gcam πειραγμενη απο πιξελ. απλα αλλη καμερα!

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

@akaloith Ευχαριστούμε πολύ, πολύ ενδιαφέροντα τα αποτελέσματά σου. Η διαφορά με την μπροστινή κάμερα είναι μεγάλη, και μάλιστα και με την επιλογή "πορτραίτου". Εμένα προσωπικά το ψεύτικο bokeh δεν μου αρέσει σε καμία εφαρμογή, και είναι λίγο υπερεκτιμημένο σαν χαρακτηριστικό (αυτό ισχύει και στην "επαγγελματική" φωτογραφία), αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα και επαγγελματικές επιλογές μου. Είναι πάντως σημαντικό που κάνει ΚΑΙ αυτό (αν και όχι τέλεια βέβαια, αλλά με εντυπωσιακό τρόπο πάρ' αυτα).

 

Ο πίσω είναι υπερ-ευρυγώνιος (γύρω στα 14mm) και όχι fish eye βέβαια, αλλά εδώ δεν βλέπω καθόλου παραμορφώσεις στις άκρες. Μου θυμίζεις ποιόν ευρυγώνιο έχεις; 2.01 ή 2.09; Έχεις κάνει crop;

Link to comment
Share on other sites

gcam πορτρετο με τον πισω fisheye φακο

 

 

δυνατοτητα που η lg δεν εχει δωσει δουλευει τοσο καλα. και μαλιστα στη 2η φωτο (στη κακη μπροστινη καμερα) ακομα πιο εντυπωσιακο ειναι πως το θολωμα του φοντου δεν ειναι ομοιομορφο αλλα οσο πιο πισω παει τοσο παραπανω θολωνει ενω μπροστα ειναι λιγοτερο! ΔΕΝ ειναι απλα ενα ομοιομορφο θολωμα γυρω απο το θεμα αλλα μιμειται οσο παραπανω μπορει το bookeh ενος φακου!

 

οτι και να παρετε να κοιταξετε οτι μπαινει gcam πειραγμενη απο πιξελ. απλα αλλη καμερα!

 

 

Νομιζω οτι ο λόγος που υπάρχει προοδευτικό θόλωμα στην σελφι είναι όχι λογω της gcam αλλά επειδή η ίδια η λήψη έχει κάποιο φυσικό bokeh το οποίο προφανώς διαφέρει αναλόγως το βάθος. Έτσι λοιπόν, θολώνοντας το ήδη διαβαθμισμένα θολωμένο κάδρο θα καταλήξουμε να έχουμε επίσης διαφορές αναλόγως το βαθος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...