Jump to content

Xiaomi Mi Band 2


Giannis_95
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο καλο χερι παιζει θεμα?

Δηλωνω στην εφαρμογη ποιο ειναι το καλο και που το φοράω?

 

Περιμενω να έρθουν μεσα στην εβδομάδα 2 που παρηγγειλα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο καλο χερι παιζει θεμα?

Δηλωνω στην εφαρμογη ποιο ειναι το καλο και που το φοράω?

 

Περιμενω να έρθουν μεσα στην εβδομάδα 2 που παρηγγειλα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Που θα το φοράς δηλώνεις απλά. Τώρα τα περι καλού χεριού υποθέτω ότι επειδή το χρησιμοποιείς περισσότερο παίζει να καταγράψει κάποιες κινήσεις παραπάνω σαν βήματα

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δε με πειράζει να καταγράψει παραπάνω βήματα.

Ελπιζω μεχρι Πέμπτη να τα παραλάβω

 

Στάλθηκε από το COLORTAB 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στο ποδι πρεπει να το φορατε διαβασα για να καταγραφει σωστα βηματα,

αλλιως κι εγω που καθομαι σε καρεκλα κουναω περα δωθε τα χερια μου κι αυτο νομιζω οτι κινηθηκα ;)

Link to comment
Share on other sites

στο ποδι πρεπει να το φορατε διαβασα για να καταγραφει σωστα βηματα,

αλλιως κι εγω που καθομαι σε καρεκλα κουναω περα δωθε τα χερια μου κι αυτο νομιζω οτι κινηθηκα ;)

 

σοβαρα μιλατε τωρα; :lol:

μια χαρα μετραει. ουτε στην οδηγηση μου καταγραφει βηματα, ουτε στον υπολογιστη οταν καθομαι με τις ωρες, ουτε οταν πλενω τα πιατα :P το πολυ 4-5% εξω να πεφτει συνολικα. εγω το βρισκω πολυ ακριβες.

 

αυτο για το ποδι το λες σοβαρα τι να πω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπεί παρακαλώ να κάνω λίγο "βρώμικο" χιούμορ για την ακρίβεια των αισθητήρων του Mi Band 2 ........

 

Στην προσπάθειά μου μια μέρα να εξηγήσω σε έναν φίλο (καθόλου γκατζετάκια) τι ακριβώς κάνουν τα ρολόγια fitness trackers, smart bands κλπ αλλά και το πως λειτουργούν, χρειάστηκε να του δώσω να φορέσει το δικό μου (μόλις είχα αλλάξει το Mi Band2 με το Amazfit Pace) και με καμάρι του παρουσίαζα τις λειτουργίες, ενώ ταυτόχρονα του εξηγούσα πως κάθε καταγραφή της σωματικής δραστηριότητας, γίνεται μέσω αισθητήρων κίνησης και όχι μόνο.

Είχε εντυπωσιαστεί τόσο πολύ που του φαινόταν σχεδόν αστείο, οτι μια τόσο μικρή και φορετή συσκευή, μπορεί να μετατρέπει την κίνηση σε χιλιόμετρα, σε θερμίδες, να καταγράφει ταυτόχρονα καρδιακό παλμό η τον ύπνο και την ποιότητά του. Στο τέλος της "παρουσίασης" γυρίζει με υφάκι και μου λέει:

 

- "Γαμάτο ρε φίλε, αλλά υπάρχει κάτι που δεν το μετράει, κάτι λείπει". Λείπει μια δραστηριότητα"....

-"Ναι; Τι λείπει ρε;", του λέω.

-"Δεν καταγράφει τον αυνανισμό" μου λέει ο θεός :lol: , τις παλινδρομικές κινήσεις του βραχίονα σε συνδυασμό με τον καρδιακό ρυθμό..!! Γιατί, δεν είναι σωματική δραστηριότητα κι αυτή που πρέπει να μετράμε τις επιδόσεις μας :D ;

 

Κλάψαμε απ' τα γέλια εννοείται και το πήγαμε και λίγο περαπέρα στη συνέχεια.... Πως θα ήταν το εικονίδιο αυτής της εφαρμογής άραγε; Τι θα απεικόνιζε αφού η συσκευή απευθύνεται και σε άντρες και σε γυναίκες; (καταλήξαμε στο οτι θα το καθόριζε η επιλογή φύλου στο προφίλ της εφαρμογής) η τι θα μου απαντούσαν αν έστελνα ένα mail στη Huami με αυτό το αίτημα; και τέτοια, καταλαβαίνετε τι παίχτηκε.

Θυμήθηκα αυτό το περιστατικό (και ξαναγέλασα μόνος μου) απ' τα προηγούμενα post που αφορούν την "ακρίβεια" των αισθητήρων. Έχω ακούσει λοιπόν απο διάφορους, οτι το Mi Band 2 καταγράφει βήματα:

- ενώ έπαιζα πιάνο

- ενώ έβαφα

- ενώ χτύπαγα παλαμάκια

Και αναρωτιέμαι αν ο φίλος τελικά είχε δίκιο. Ίσως είναι το μόνο που δεν έχω ακόμη ακούσει και δεν θα μου φανεί καθόλου περίεργο αν όντως συμβαίνει. Για σκεφτείτε το λίγο......... Κι αν καταγράφει βήματα και στον αυνανισμό; :p:lol::p

Δεν μένει παρά να το δοκιμάσουμε λοιπόν. Θα μπορούσε να λειτουργεί και σαν διαγνωστικό εργαλείο. Όσοι έχουν πρόωρη εκσπερμάτιση θα έγραφε μερικά μόνο βήματα μάλλον, ενώ όσοι έχουν στυτική δυσλειτουργία, θα έγραφε χιλιόμετρα.......

 

Συγνώμη για το μεγάλο post (δεν είναι off topic) και ελπίζω να μην προσβληθεί κανείς. Αν όμως παραβιάζει τους κανόνες του forum ως απρεπές, ας διαγράφει.

Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο το έβαζα στο πόδι όταν είχα μπάσκετ

 

δεν διαφωνω οτι ισως καταγραφει καλυτερα, αλλα το θεωρω χαζο. ειναι φτιαγμενο για το χερι..

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα δεν εχει σχεση το λουρακι με την κυριως συσκευη που ειναι οσο μια... μπιλια π.χ.,

αυτη η μπιλια ευκολα θα μπορουσε να μπει σε μια καλτσα π.χ.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα δεν εχει σχεση το λουρακι με την κυριως συσκευη που ειναι οσο μια... μπιλια π.χ.,

αυτη η μπιλια ευκολα θα μπορουσε να μπει σε μια καλτσα π.χ.

 

επισης δεν διαφωνω.. αλλα δεν παυει να ειναι μια συσκευη με οθονη και παραπανω δυνατοτητες (κιας μην ειναι πολλες). και το κινητο θα μπορουσα να το εχω μονιμα στην τσεπη μου για να μετραει τα βηματα μου, αλλα δεν θα ηταν κινητο μετα.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παραλαμβάνω!!!

Ελπίζω να με καλύψει ως ρολοι, ξυπνητήρι, μέτρηση βημάτων (δε ψαχνω κατι 100% αξιόπιστο)

 

Στάλθηκε από το COLORTAB 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν διαφωνω.. αλλα δεν παυει να ειναι μια συσκευη με οθονη και παραπανω δυνατοτητες (κιας μην ειναι πολλες). και το κινητο θα μπορουσα να το εχω μονιμα στην τσεπη μου για να μετραει τα βηματα μου, αλλα δεν θα ηταν κινητο μετα.

 

δεν είπε κανείς να το έχεις μόνιμα στο πόδι :)

επίσης δεν είπε κανείς ότι έχεις πάντα το κινητό δίπλα/κοντά και άρα θες την οθόνη (πέρα από το ρολόι)

 

οπότε για καθαρά αθλητικές δραστηριότητες ,που δεν γίνεται να το έχεις στο χέρι, μια χαρά (έτσι φαίνεται τέλος πάντων) είναι και στο πόδι

(παλιά το είχα στην κάλτσα , τώρα απλά έχω πάρει ένα παλιό strap και το έκοψα και το πρόσθεσα στο άλλο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
καλησπερα ,παρελαβα σημερα το mi band,εκανα αναβαθμισει στην 1.0.1.53.Οταν με καλουν δειχνει το ονομα της επαφης αλλα τονους και ς τα δειχνει με ερωτηματικο.Υπαρχει καποιος τροπος να τα δειχνει κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το πρόβλημα που αναφέρεις, εάν το όνομα της επαφής είναι μεγαλύτερο από κάποιους χαρακτήρες το mi band κάνει επανεκκίνηση. Υπάρχει ένα άλλο πρόγραμμα εκτός του mi fit που είναι open source και ένας Έλληνας developer, o lousou, το έχει κάνει να δείχνει ελληνικά με κάποιες πολύ μικρές υποχωρήσεις.

 

Μετατρέπει τα τονισμένα ελληνικά σε "άτονα". Επίσης έχει βγάλει και γραμματοσειρά arial που φαίνεται πολύ καλύτερα στο miband. Στις ειδοποιήσεις sms, email, viber κλπ εμφανίζει και κομμάτι από το περιεχόμενο. Σήμερα έβγαλε και έκδοση που με διπλό κλικ στο miband σου εμφανίζει όσες θέλεις, από τις τελευταίες σου ειδοποιήσεις.

 

Απλά εάν το περάσεις, απενεργοποιείς τις ειδοποιήσεις στο mi fit αλλιώς προσπαθούν και τα δυο προγράμματα να μιλήσουν στο miband και υπάρχει θέμα.

 

Θα το βρεις εδώ

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το πρόβλημα που αναφέρεις, εάν το όνομα της επαφής είναι μεγαλύτερο από κάποιους χαρακτήρες το mi band κάνει επανεκκίνηση. Υπάρχει ένα άλλο πρόγραμμα εκτός του mi fit που είναι open source και ένας Έλληνας developer, o lousou, το έχει κάνει να δείχνει ελληνικά με κάποιες πολύ μικρές υποχωρήσεις.

 

Μετατρέπει τα τονισμένα ελληνικά σε "άτονα". Επίσης έχει βγάλει και γραμματοσειρά arial που φαίνεται πολύ καλύτερα στο miband. Στις ειδοποιήσεις sms, email, viber κλπ εμφανίζει και κομμάτι από το περιεχόμενο. Σήμερα έβγαλε και έκδοση που με διπλό κλικ στο miband σου εμφανίζει όσες θέλεις, από τις τελευταίες σου ειδοποιήσεις.

 

Απλά εάν το περάσεις, απενεργοποιείς τις ειδοποιήσεις στο mi fit αλλιώς προσπαθούν και τα δυο προγράμματα να μιλήσουν στο miband και υπάρχει θέμα.

 

Θα το βρεις εδώ

Καλησπερα φιλε ,ευχαριστω θα το κοιταξω.γνωριζεις αν δειχνει αποστολεα και στα μνμ απο viber, messenger καθως το mifit δεν τα δειχνει.

Επιπλεον ειδα στο playstore το Notify & Fitness και το mi tools με αυτες τισ εφαρμογες μπορω να βλεπω και καποιο απο το περιεχομενο του μηνυματος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανταλλακτικό βραχιόλι που μπορώ να βρω ; από Κίνα που πήρα 2-3 Δεν είναι ποιοτικά..

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανταλλακτικό βραχιόλι που μπορώ να βρω ; από Κίνα που πήρα 2-3 Δεν είναι ποιοτικά..

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

βέβαια δεν ξέρω τι εννοείς ποιοτικά

όσα έχω πάρει έχουν κρατήσει (μιλάω και για το πρώτο band) περισσότερο από τα αυθεντικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα φιλε ,ευχαριστω θα το κοιταξω.γνωριζεις αν δειχνει αποστολεα και στα μνμ απο viber, messenger καθως το mifit δεν τα δειχνει.

Επιπλεον ειδα στο playstore το Notify & Fitness και το mi tools με αυτες τισ εφαρμογες μπορω να βλεπω και καποιο απο το περιεχομενο του μηνυματος?

 

ναι με το 1ο σίγουρα (πριν καιρό χρησιμοποιούσα το 2ο οπότε δεν ξέρω πως έχει αναβαθμιστεί)

 

βέβαια θα το βαρεθείς πιστεύω γρήγορα :) (είναι λίγο σπαστικό αν λαμβάνεις π.χ. μηνύματα σε group)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε ,ευχαριστω θα το κοιταξω.γνωριζεις αν δειχνει αποστολεα και στα μνμ απο viber, messenger καθως το mifit δεν τα δειχνει.

Επιπλεον ειδα στο playstore το Notify & Fitness και το mi tools με αυτες τισ εφαρμογες μπορω να βλεπω και καποιο απο το περιεχομενο του μηνυματος?

 

Θεωρητικά δείχνει και έτσι λένε άλλοι χρήστες, αλλά το έχω δοκιμάσει μόνο στο viber που χρησιμοποιώ.

 

Επίσης επειδή το mi band για κάποιο λόγο υποστηρίζει μέχρι 18 χαρακτήρες, το μήνυμα το σπάει σε 18αδες και επιλέγεις εσύ πόσες 18αδες θες να δεις.

Το interface του δεν έχει καμία σχέση με το mifit αλλά τουλάχιστον εμένα που το θέλω μόνο για τις ειδοποιήσεις, το έστησα και δεν ξαναείδα interface

 

Τώρα είδα ότι σου έχουν απαντήσει ήδη...

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

 

ναι με το 1ο σίγουρα (πριν καιρό χρησιμοποιούσα το 2ο οπότε δεν ξέρω πως έχει αναβαθμιστεί)

 

βέβαια θα το βαρεθείς πιστεύω γρήγορα :) (είναι λίγο σπαστικό αν λαμβάνεις π.χ. μηνύματα σε group)

ευχαριστω φιλε.θα την δοκιμασω και αυτην

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και γω το mi band 2. Για κάποιο λόγο ενώ στην αρχή για λίγο έδειχνε ειδοποίησεις από τρίτες εφαρμογές στη συνέχεια μόνο μηνύματα και κλήσεις, χωρίς όμως αναγνώριση. Προφανώς εχώ ενεργοποιήσει τις επιλογές. Προς το παρόν δοκίμασα μόνο την mi fit εφαρμογή δεν θέλω να γεμίσω το κινητό με πολλές ούτε με ενδιαφέρουν παραπάνω δυνατότητες. Αλλά τουλάχιστον οι ειδοποιήσεις να έρχονται. Καμία βοήθεια;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο τελικά λύθηκε με επανεκκίνηση της συσκευής μου. Ελπίζω να μην το κάνει συχνά.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...