Jump to content

Xiaomi Mi Band 2


Giannis_95
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου ηρθε και εμενα το σ/κ και ηδη εχω κανει 2 τρεξιματα με αυτο (αφου εκανα pair και εγκατεστησα mifit & αγορασα/εγκατεστησα mi band tools)!

δυο παρατηρησεις εκανα:

1) τα γραμματακια του ειναι πολυ... ψειρες, οι ειδοποιησεις που ερχονται απ το κινητο π.χ. δεν διαβαζονται, ειδικα οταν τρεχεις,

ακομα και μια φορα που σταματησα δυσκολευτηκα

2) επειδη χρησιμοποιω και gps του κινητου μεσω runkeeper παραλληλα, μετραει αρκετα αξιοπιστα την αποσταση,

αντιθετα απ οτι ειχα διαβασει και περιμενα (φορεμενο στο χερι)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μου ηρθε και εμενα το σ/κ και ηδη εχω κανει 2 τρεξιματα με αυτο (αφου εκανα pair και εγκατεστησα mifit & αγορασα/εγκατεστησα mi band tools)!

δυο παρατηρησεις εκανα:

1) τα γραμματακια του ειναι πολυ... ψειρες, οι ειδοποιησεις που ερχονται απ το κινητο π.χ. δεν διαβαζονται, ειδικα οταν τρεχεις,

ακομα και μια φορα που σταματησα δυσκολευτηκα

2) επειδη χρησιμοποιω και gps του κινητου μεσω runkeeper παραλληλα, μετραει αρκετα αξιοπιστα την αποσταση,

αντιθετα απ οτι ειχα διαβασει και περιμενα (φορεμενο στο χερι)

 

για το 1ο μάλλον θες μια εξτρά εφαρμογή που τρώει όμως γρηγορότερα την μπαταρία

για το 2ο το πρόβλημα ήταν κυρίως στην μετατροπή για το strava , εκεί έχανε σε αξιοπιστία (καθαρά software θέμα)

Link to comment
Share on other sites

2) λεω για μια κουβεντα που ειχε γινει και εδω ακομα νομιζω για το κατα ποσον μπορει να μετρησει αξιοπιστα αποσταση εφοσον παρακολουθει την κινηση του χεριου απλα και ειχα απαντησει οτι ειχα διαβασει οτι στο ποδι μετραει καλυτερα

 

1) μια ωρα στις δυο μερες το χρειαζομαι πανω κατω, ποια εφαρμογη; μηπως ξερεις/θυμασαι;

Link to comment
Share on other sites

2) λεω για μια κουβεντα που ειχε γινει και εδω ακομα νομιζω για το κατα ποσον μπορει να μετρησει αξιοπιστα αποσταση εφοσον παρακολουθει την κινηση του χεριου απλα και ειχα απαντησει οτι ειχα διαβασει οτι στο ποδι μετραει καλυτερα

 

1) μια ωρα στις δυο μερες το χρειαζομαι πανω κατω, ποια εφαρμογη; μηπως ξερεις/θυμασαι;

 

βλακεία μου :)

μπερδεύτηκα , νόμιζα ότι απαντούσα σε θέμα με το amazfit (ρολόι)

οπότε άκυρα αυτά που είπα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πέρασε τελωνείο αλλά δεν πλήρωσα κάτι. Το πρόβλημα ήταν ότι έμεινε στο τελωνείο 60 ημέρες. Παρέλαβα 72 ημέρες μετά την αποστολή.
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω και μερικές ακόμα ερωτήσεις.

Αυτό μετράει απόσταση με τον δικό του αλγόριθμο βημάτων.

Έστω οτι δεν το έψω συγχρονισμένο με το κινητό. Και κάνω μερικές διαδρομές, την ίδια μέρα, άλλες βάδισμα, άλλες τρέξιμο. Και το συγχρονίσω μετά απο 2 μέρες. Πώς θα εμφανιστούν στο κινητό; Πρώτον θα μπορώ να τις δω χωρισμένες ανα διαδρομής/άσκηση; Είναι αξιόπιστο, να μπορεί δηλαδή να καταλάβει το μήκος κάθε διαδρομής;

Απο το ρολόι δεν μπορώ να ορίσω για μεγαλύτερη σιγουριά, οτι τώρα ξεκίνησα διαδρομή, τώρα την τελείωσα;

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω και μερικές ακόμα ερωτήσεις.

Αυτό μετράει απόσταση με τον δικό του αλγόριθμο βημάτων.

Έστω οτι δεν το έψω συγχρονισμένο με το κινητό. Και κάνω μερικές διαδρομές, την ίδια μέρα, άλλες βάδισμα, άλλες τρέξιμο. Και το συγχρονίσω μετά απο 2 μέρες. Πώς θα εμφανιστούν στο κινητό; Πρώτον θα μπορώ να τις δω χωρισμένες ανα διαδρομής/άσκηση; Είναι αξιόπιστο, να μπορεί δηλαδή να καταλάβει το μήκος κάθε διαδρομής;

Απο το ρολόι δεν μπορώ να ορίσω για μεγαλύτερη σιγουριά, οτι τώρα ξεκίνησα διαδρομή, τώρα την τελείωσα;

 

το band δεν μετράει την άσκηση μεμονομένα

αν θες να μετρήσει σαν άσκηση πρέπει να έχεις το κινητό

το band σου μετράει γενικά την κίνηση

 

αν θες συγκεκριμένα να μετράει την άσκηση και να μην έχεις το κινητό κοντά τότε ή αγοράζεις smartwatch ή χρησιμοποιείς τρίτο πρόγραμμα (notify & fitness) που μπορείς να δηλώσεις άσκηση μεμονομένα (λέει πλέον ότι καταγράφει και χωρίς να είναι το κινητό κοντά , δεν το έχω χρησιμοποιήσει δεν ξέρω τι κάνει)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε χανει πολλα βηματα.

Ουτε παλμους.

Γενικά ειναι καλη αγορα για αυτα που κανει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το huawei a2 smartband τα φιλτράρει και σου λέει την τάδε μέρα περπάτησες τόσο και έτρεξες τόσο.

Αυτό δεν κάνει αυτόν τον διαχωρισμό ούτε σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το huawei a2 smartband τα φιλτράρει και σου λέει την τάδε μέρα περπάτησες τόσο και έτρεξες τόσο.

Αυτό δεν κάνει αυτόν τον διαχωρισμό ούτε σε αυτό;

 

υπόψην δε το χρησιμοποιώ οπότε μπορεί να κάνω και λάθος αλλά

 

ναι στα λέει (σου λέει τη μέρα έκανες τόση απόσταση , όχι ξεχωριστά τρέξιμο κλπ)

αναλύτικα από κάτω σου λέει τις διάφορες εγγραφές (π.χ. ώρα τάδε ως τάδε - περπάτημα , τάδε ως τάδε τρέξιμο)

 

αλλά εφόσων δεν ορίζεις εσύ την άσκηση δεν ίσως να μη τα "γκρούπαρει" σωστά

π.χ. τρέχω εγώ και περπατάω λίγο και μετά ξανατρέχω , ε αυτό δεν είναι μια δραστηριότητα , μπορεί να φανεί σαν 3

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε χανει πολλα βηματα.

Ουτε παλμους.

Γενικά ειναι καλη αγορα για αυτα που κανει

 

ναι, πολυ σωστος, το εγραψα κι εγω, μαλιστα χθες πηγα για 1η φορα (εβερ! απο τοτε που αρχισα να τρεχω,

εδω και 2,5 χρονια!) για τρεξιμο χωρις smartphone,

σημειωσα στο μυαλο μου την ωρα που ξεκινησα κι

εκανα τους υπολογισμους στο τελος, αφαιρωντας και τα μετρα που περπατησα και

βγηκε ο μεσος ορος που εκανα τον τελευταιο καιρο που μετρουσα με runkeeper,

αα, μπηκα και στο laptop και ανεβασα το activity στο runkeeper,

πηρα παντως κι ενα feature phone μαζι, ετσι να βρισκεται

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και με το χέρι στην τσέπη μετραει. Με βολευει, γιατι αυνηθως τα εχω μεσα!

 

Λιγο στον υπνο με τα χαλασε προχθες (και καλα κοιμομουν 25 ωρες). γενικά δεν είναι πολυ αξιοπιστο σε αυτον τον τομεα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση:

Με την μπαταρία στο κινητό πώς τα πάει; όσο είναι συνδεδεμένο το κινητό δηλαδή; Παίζει ρόλο μήπως τα mi tools ή γενικά ότι παραπάνω του βάλεις να τρέχουν; Η twaked έκδοση του Mi fit έχει διαφορά στην μπαταρία με την επίσημη;

Link to comment
Share on other sites

Με μι φιτ απο τον γιατρο και notify fitness δεν παρατήρησα μειωση στη μπαταρία.

 

 

 

Οποιος βρει κουπονι για αγορα ας ενημερώσει :)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ελληνικές ειδοποιήσεις SMS/Κλήσεων κλπ με paired iOS συσκευή παίζει με κάποιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση firmware έχετε; Το αγόρασα σήμερα μου πέρασε μόνο του την 1.0.1.67 με αγγλική ημερομηνία. Δεν μου βγάζει firmware upgrade η 3.1.9 του maddoctor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , αγόρασα ένα mi band 2 για την γυναίκα μου λόγο της επαιτείου μας . Χθες της άνοιξε το λουρί και το έχασε . Τι γίνεται με την εφαρμογή ; Ψάχνει να βρει το ρολόι που δεν υπάρχει . Πως κάνω unpairing το ρολόι που δεν υπάρχει ; Και πως θα βάλω το καινούργιο που της υποσχέθηκα ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , αγόρασα ένα mi band 2 για την γυναίκα μου λόγο της επαιτείου μας . Χθες της άνοιξε το λουρί και το έχασε . Τι γίνεται με την εφαρμογή ; Ψάχνει να βρει το ρολόι που δεν υπάρχει . Πως κάνω unpairing το ρολόι που δεν υπάρχει ; Και πως θα βάλω το καινούργιο που της υποσχέθηκα ;
Από την εφαρμογή θα κάνεις κατάργηση σύζευξης και μετά προσθήκη συσκευής.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή θα κάνεις κατάργηση σύζευξης και μετά προσθήκη συσκευής.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Και πως θα γίνει αυτό ; Αφού ψάχνει συνέχεια για το ρολόι που δεν υπάρχει .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Όταν το κάνεις καταργηση δε χρειάζεται να το ψαξει. Αν δε κανω λαθος δηλαδη....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κάνεις καταργηση δε χρειάζεται να το ψαξει. Αν δε κανω λαθος δηλαδη....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Εντάξει έγινε αφού πλέον δεν ψάχνει για το χαμένο ρολόι . Σας ευχαριστώ πολύ .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν μου δουλεύουν οι εισερχομενες κλήσεις (αναγνωρισεις) αλλα ουτε οι καρδιακοι παλμοι και στο κινητο και στο ρολοι. Καμια ιδεα το τι γινεται? Το λινκ που υπάρχει για την ελληνικη εκδοση δεν δουλεύει

Blue Mi Note 3

Letv Le1 X 600

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το αγόρασα και εγώ.εκτος από την μαμά εφαρμογή mi fit, κατέβασα κ την mi band tools. Κ μετά την gadgetbridge .. για να μου δείχνει ποιος με καλεί κ SMS... Χρειάζεται να τρέχουν όλες μαζί αυτές οι εφαρμογές η μόνο μία????
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...