Jump to content

Xiaomi Mi Band 2


Giannis_95
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

 

Έχω το Mi Band 2 και στην εφαρμογή το Mi Fit ενώ σε κάποιους φίλους μου βγάζει την επιλογή ID και στις κλήσεις και στα μηνύματα σε εμένα όχι... έχω την τελευταία έκδοση και στο Mi Fit και το Band... Ξέρει κανένας τι παίζετε;

 

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλήσπερα. Διαβάζω κάποιοι γράφουν ότι τους δείχνει στην οθόνη ποιος τους καλεί. Πώς γίνεται αυτό; Τέλος η εφαρμογή tools and mi band στα 2,5 ευρώ αξίζει για αγορά;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γυρνάς στα αγγλικά και ξανανοίγεις την εφαρμογή. Τότε δουλεύει η αναγνώριση

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα. Διαβάζω κάποιοι γράφουν ότι τους δείχνει στην οθόνη ποιος τους καλεί. Πώς γίνεται αυτό; Τέλος η εφαρμογή tools and mi band στα 2,5 ευρώ αξίζει για αγορά;

 

Γυρνάς στα αγγλικά και ξανανοίγεις την εφαρμογή. Τότε δουλεύει η αναγνώριση

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε χρειάζεται να γυρίσεις τίποτα στα αγγλικά. Αγοράζεις το Tools & Mi Band και βλέπεις σε άπταιστα greeκlish ποιός σε καλεί, τα SMS, και πλήθος άλλων ειδοποιήσεων.;)

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να γυρίσεις τίποτα στα αγγλικά. Αγοράζεις το Tools & Mi Band και βλέπεις σε άπταιστα greeκlish ποιός σε καλεί, τα SMS, και πλήθος άλλων ειδοποιήσεων.;)

 

Ναι ρε παιδι μου λέω μπορεί να μην θελει να το αγορασει. Αγορασμένο το εχω και γω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10046-Mi-Fit-v2-3-0-GR-η-εφαρμογή-διαχείρισης-του-Mi-band/?pageNo=1αυτή η δωρεάν λύση.

Σε μένα δε πέτυχε γιατί για να το στήσεις πρέπει στην αρχή να γυρίσεις το τηλέφωνό στα κινέζικα, και η συσκευή μου δεν έχει κινέζικα

 

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Δυο ερωτήσεις θελω να κανω στους κατόχους. Επειδή ειμαι βαρηκοος θελω να ρωτησω εαν εχει ξυπνητηρι με δονηση.? Και επισης εαν δονείται οταν έχεις εισερχόμενη κλήση. ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας.

Μπορούν να συνδεθούν 2 συσκευές πάνω στο miband;;; ή όταν συνδεθεί 2η συσκευή απορρίπτει τη 1η;;

(για να έχω και από τις 2 ειδοποιήσεις)

 

Ευχαριστώ

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλημέρα σας.

Μπορούν να συνδεθούν 2 συσκευές πάνω στο miband;;; ή όταν συνδεθεί 2η συσκευή απορρίπτει τη 1η;;

(για να έχω και από τις 2 ειδοποιήσεις)

 

Ευχαριστώ

 

Όχι, δεν μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα 2 συσκευές σε ένα miband. Θα πρέπει να γίνει unpair - pair.

 

Παίδες κι εγώ μια ερώτηση. Εκτός απο την ώρα (η οτιδήποτε άλλο) δείχνει και ημερομηνία στην οθόνη;

 

Εδώ και μερικούς μήνες, έπειτα από αναβάθμιση, υπάρχει δυνατότητα να δείχνει και ημερομηνία κάτω από την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το εν λόγω SmartWatch και παρατηρώ ότι η μπαταρία του κινητού εξαντλείται μέχρι το απόγευμα ενώ πιο πριν εφτανα μέχρι τις 10 το βραδυ με 15% υπολοιπο μπαταριας.

Είναι λογικη αυτη η εξαντληση της μπαταριας; Τρώνε τοσους πολλους πορους τα SmartWatch και ειδικα αυτό;

Ειδα σχετικά με την καταναλωση ότι μεγάλο ποσοστο (37%) τρωει το "λειτουργικό σύστημα Android". Λογικο;

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικούς μήνες, έπειτα από αναβάθμιση, υπάρχει δυνατότητα να δείχνει και ημερομηνία κάτω από την ώρα.

 

Ευχαριστώ :)

 

Είναι φτηνό και εξαιρετικό για δώρο νομίζω. Γι' αυτό ψήνομαι να το κάνω δώρο στη γυναίκα μου που έχει γενέθλια αύριο. Όμως αυτό που την ενδιαφέρει περισσότερο είναι όχι οι fit λειτουργίες του, αλλά οι ειδοποιήσεις απ' το κινητό της (ξυπνητήρι, υπενθυμίσεις ημερολογίου, mail, γενέθλια, social media κλπ) . Περισσότερο σαν smartwatch θα το χρησιμοποιεί δηλαδή. Θέλει να έχει το κινητό σε σίγαση και αν χρειαστεί, τότε θα πάει να το πιάσει. Θα βοηθήσει πολύ όποιος κι αν απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις:

 

1) Όλος ο τηλεφωνικός της κατάλογος (επαφές) είναι στα ελληνικά. Αδύνατον να βλέπει το όνομα του καλούντα στην οθόνη στα ελληνικά; Γενικότερα οτιδήποτε κείμενο μπορεί να απεικονίσει η μικρή του οθόνη είναι μόνο αγγλικά, κινέζικα η greeklish;

2) Το ξυπνητήρι του δουλεύει ανεξάρτητα απο του κινητού; Ρυθμίζεται απ' το ρολόι δηλαδή, η γίνεται μόνο μέσω της mobile εφαρμογής; Για να χτυπήσει πρέπει να είναι σε σύνδεση bluetooth με το κινητό όλη τη νύχτα ας πούμε; Επίσης έχει snooze ?

3) Η δόνηση γενικά είναι αποτελεσματική (αισθητή); Μπορεί να ξυπνήσει όντως;

4) Μπορεί να δέχεται ειδοποιήσεις απ' οποία εγκατεστημένη εφαρμογή του κινητού της επιλέξει, η υπάρχουν περιορισμοί και δυσλειτουργίες; Αν έχεις 2 εισερχόμενα sms, 4 απο viber, 2mails και 1 κλήση για παράδειγμα, τα ομαδοποιεί και στα δείχνει με αριθμό (badge) ανα κατηγορία; Δείχνει και εικονίδιο της εκάστοτε εφαρμογής;

 

Σας έπρηξα το ξέρω αλλά είμαι στα πρόθυρα της αγοράς. Όποιος θέλει και μπορεί θα χαρώ πολύ να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η ωρα δειχνει και δευτερόλεπτα?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Δεν έχω τη συσκευή ακόμη αλλά είμαι σίγουρος πως όχι. Πολύ μικρή η οθόνη για να χωρέσει και δευτερόλεπτα. Σε διάφορα βιντεάκια που είδα επίσης δεν δείχνει κάτι τέτοιο. Μόνο ώρες, λεπτά και πρόσφατα ημερομηνία, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω.

 

Αν κάνω λάθος ας διορθώσει κάποιος κάτοχος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγκατεστησα το Mi Band Tools (αυτό που ειναι με πληρωμή).

Καποιοι ελεγαν ότι εαν εγκαταστησουμε την εφαρμογη θα έχουμε και αναγνωριση (έστω greeklish) στο SmartWatch. Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο! Δεν δειχνει τίποτα.

Μήπως θελει καποια ρύθμιση; Όμως οσο και αν εψαξα στην εφαρμογη δεν βρηκα λυση.

 

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by PERIKLIS_15
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

 

1) Όλος ο τηλεφωνικός της κατάλογος (επαφές) είναι στα ελληνικά. Αδύνατον να βλέπει το όνομα του καλούντα στην οθόνη στα ελληνικά; Γενικότερα οτιδήποτε κείμενο μπορεί να απεικονίσει η μικρή του οθόνη είναι μόνο αγγλικά, κινέζικα η greeklish;

Υπάρχει τροποποιημένη έκδοση της μαμάς εφαρμογής στο ελληνικό φόρουμ της xiaomi με την οποία έχουμε ελληνικά στο MiBand2. Εναλλακτικά με την εφαρμογή Mi Band Tools έχουμε ειδοποιήσεις σε greeklish.

2) Το ξυπνητήρι του δουλεύει ανεξάρτητα απο του κινητού; Ρυθμίζεται απ' το ρολόι δηλαδή, η γίνεται μόνο μέσω της mobile εφαρμογής; Για να χτυπήσει πρέπει να είναι σε σύνδεση bluetooth με το κινητό όλη τη νύχτα ας πούμε; Επίσης έχει snooze ?

Ρυθμίζεται από την εφαρμογή αλλά από εκεί και πέρα λειτουργεί αυτόνομα, δουλεύει κανονικά άσχετα με το αν είναι συνδεδεμένο με το τηλέφωνο και τέλος έχει snooze ρυθμιζόμενο.

3) Η δόνηση γενικά είναι αποτελεσματική (αισθητή); Μπορεί να ξυπνήσει όντως;

Ξυπνάς χωρίς να ξυπνήσει κανένας άλλος!

4) Μπορεί να δέχεται ειδοποιήσεις απ' οποία εγκατεστημένη εφαρμογή του κινητού της επιλέξει, η υπάρχουν περιορισμοί και δυσλειτουργίες; Αν έχεις 2 εισερχόμενα sms, 4 απο viber, 2mails και 1 κλήση για παράδειγμα, τα ομαδοποιεί και στα δείχνει με αριθμό (badge) ανα κατηγορία; Δείχνει και εικονίδιο της εκάστοτε εφαρμογής;

Η απάντηση είναι ναι σε όλα και μάλιστα με την εφαρμογή Mi Band Tools μπορείς να διαβάσεις (σε δόσεις) και το μήνυμα ή μόνο τον αποστολέα ή μόνο τα πρώτα Χ γράμματα του μηνύματος κλπ...

 

Σας έπρηξα το ξέρω αλλά είμαι στα πρόθυρα της αγοράς. Όποιος θέλει και μπορεί θα χαρώ πολύ να βοηθήσει.

 

Παιδιά εγκατεστησα το Mi Band Tools (αυτό που ειναι με πληρωμή).

Καποιοι ελεγαν ότι εαν εγκαταστησουμε την εφαρμογη θα έχουμε και αναγνωριση (έστω greeklish) στο SmartWatch. Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο! Δεν δειχνει τίποτα.

Μήπως θελει καποια ρύθμιση; Όμως οσο και αν εψαξα στην εφαρμογη δεν βρηκα λυση.

Πρέπει να πάς στο Applications και αφού προσθέσεις τις εφαρμογές που θέλεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις, κάνοντας tab σε κάθε μία εφαρμογή ανοίγει ένα menu στο οποίο επιλέγεις τι είδους συμπεριφορά θέλεις να έχει η ειδοποίηση από τη συγκεκριμένη εφαρμογή (ρυθμό και διάρκεια δόνησης, εικονίδο, επανάληψη, κείμενο, κλπ.)

..........

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Gx2 έχεις απενεργοποιησεις τις αντιστοιχες ειδοποιησεις από το Mifit ;

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω πάντως να μην ειδοποιούμαι στο SmartWatch όταν εχω κλήση. Στα υπόλοιπα (viber, mail, messenger κ.α.) ειδοποιούμαι κανονικά.

Ποια εφαρμογη έχεις βάλει για να ειδοποιείσαι για τις εισερχομενες κλησεις; Τις επαφες ή την εφαρμογη του τηλεφωνου; Δοκίμασα και τα 2 χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Edited by PERIKLIS_15
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω πάντως να μην ειδοποιούμαι στο SmartWatch όταν εχω κλήση. Στα υπόλοιπα (viber, mail, messenger κ.α.) ειδοποιούμαι κανονικά.

Ποια εφαρμογη έχεις βάλει για να ειδοποιείσαι για τις εισερχομενες κλησεις; Τις επαφες ή την εφαρμογη του τηλεφωνου; Δοκίμασα και τα 2 χωρίς όμως αποτέλεσμα.

 

Ακου φιλε Περικλη αναλυτικα τι πρεπει να κανεις για να δεχεσαι κλησεις στο ρολοι και να βλεπεις και το ονομα της επαφης (αν ειναι στα ελληνικα η επαφη σου την μετατρεπει αυτοματα σε greeklish η εφαρμογη Mi Band Tools που αγορασες) .

 

Ο φιλος/η Gx2 πιο πριν, σου λεει ακριβως αυτο που πρεπει να κανεις και μαλλον δεν εχεις κανει. Στο λεει επισης και η ιδια η εφαρμογη (Mi Band Tools) .

Αρχικα πρεπει να μπεις στην official εφαρμογη Mi Fit, μετα να πατησεις Play, μετα Incoming call και να κανεις Off τον διακοπτη. Να απενεργοποιησεις δηλαδη τις ειδοποιησεις κλησεων απο την μαμα εφαρμογη. Μετα πας στην Mi Band Tools, επιλεγεις Contacts, πατας το μαυρο + κατω δεξια και σου βγαζει δυο μικροτερα + . Αν θελεις επιλεκτικα καποια ονοματα απ τις επαφες σου επιλεγεις το Specific Contact or Group (αυτο εκανα εγω) , αλλιως πας στην αλλη επιλογη που τις βαζει μαλλον ολες (δεν το δοκιμασα) .

 

Για καντο και πες μας αν δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύει ένας χρόνος από την κυκλοφορία του. Αξίζει ακόμα;

Δεν είμαι ούτε αθλητής ούτε ενδιαφέρομαι για βήματα, θερμίδες κτλ (μόνο για τον χαβαλέ δηλαδή).. για την ώρα, τις ειδοποιήσεις και ότι άλλη smart λειτουργία έχει, το gadgetακι αξίζει;

Πέτυχα διάφορες αγγελίες για σφραγισμένο στα 25 ευρώ και ψήθηκα (δεν θέλω να παραγγέλνω από κινες, ούτε να δίνω ένα κάρο λεφτά στα ελληνικά καταστήματα).

Επίσης δεν κατάλαβα ένα πράγμα.. Το ΠΕΡΙΕΧΌΜΕΝΟ της ειδοποίησης μπορεί να το δείξει; ένα μήνυμα από το messenger για παράδειγμα.. Και αν ναι, αν αυτό είναι γραμμένο στα ελληνικά; τα μετατρέπει σε greeklish (πως γίνεται αυτό? :p)

Ευχαριστώ

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύει ένας χρόνος από την κυκλοφορία του. Αξίζει ακόμα;

Δεν είμαι ούτε αθλητής ούτε ενδιαφέρομαι για βήματα, θερμίδες κτλ (μόνο για τον χαβαλέ δηλαδή).. για την ώρα, τις ειδοποιήσεις και ότι άλλη smart λειτουργία έχει, το gadgetακι αξίζει;

Πέτυχα διάφορες αγγελίες για σφραγισμένο στα 25 ευρώ και ψήθηκα (δεν θέλω να παραγγέλνω από κινες, ούτε να δίνω ένα κάρο λεφτά στα ελληνικά καταστήματα).

Επίσης δεν κατάλαβα ένα πράγμα.. Το ΠΕΡΙΕΧΌΜΕΝΟ της ειδοποίησης μπορεί να το δείξει; ένα μήνυμα από το messenger για παράδειγμα.. Και αν ναι, αν αυτό είναι γραμμένο στα ελληνικά; τα μετατρέπει σε greeklish (πως γίνεται αυτό? :p)

Ευχαριστώ

 

Εγώ το πήρα για δώρο γενεθλίων στη γυναίκα μου χθες και μου άρεσε τόσο, που ακόμη με αυτό παίζω και σκέφτομαι να πάρω κι ένα για μένα :lol:

 

Παρότι έχω παραγγείλει ένα Amazfit Pace που είναι πιο ρολόι, έχει always on screen και είναι καλύτερο στις ειδοποιήσεις, το έχω λατρέψει το μικρό. Θα κάνω ένα μίνι review λοιπόν, γιατί και τη γυναίκα μου και εμένα, οι ειδοποιήσεις πιο πολύ μας ενδιαφέρουν. Σημείωση οτι ακόμη δεν το έχω δαμάσει πλήρως. Μπορεί κάποιες δυνατότητες να μην τις έχω βρει.

 

Πρόκειται για ένα λιλιπούτειο φορετό γκατζετάκι, εξαιρετικό για να ικανοποιήσει την γκατζετομανία κάποιου για παιχνίδι, γιατί είναι φτηνό. Και γι' αυτό το λόγο είναι και ιδανικό για δώρο σε γκατζετάκιδες. Κάνει όμως και τη δουλεία του αρκετά καλά και για τα λεφτά του και για το μέγεθος του.

Να χεις υπόψιν πως δεν έχει καμία διαφορά το κινέζικο απ' το international. Φυσικά τα επίσημα εισαγμένα έχουν εγγύηση της info quest για 2 χρόνια αλλά και 39€ αυτή τη στιγμή..!! Στο κινέζικο μόνο το manual και τα κείμενα στο πίσω μέρος του κουτιού είναι στα κινέζικα, το οποίο δεν σε ενδιαφέρει.

Όλα τα κάνεις μέσω της μαμίσιας εφαρμογής Mi Fit που είναι στα αγγλικά. Δεν εμφανίζει όμως καθόλου κείμενα στη οθόνη του. Μόνο ένα ταπεινό εικονίδιο και δόνηση. Αν θέλεις να εξαντλήσεις τις δυνατότητές του επιβάλλεται να αγοράζεις για 3€ το Mi Band Tools (επίσης στα αγγλικά) το οποίο κάνει αυτό που θες. Μετατρέπει αυτόματα οποιοδήποτε κείμενο απο ελληνικά σε greeklish. Εδώ είναι και το μειονέκτημά του ρολογιού όμως, που δεν θα μπορούσε να μην το έχει, λόγο της μικρής οθόνης φυσικά. Το κείμενο το εμφανίζει κυλιόμενο κάτω απο το εικονίδιο της ειδοποίησης με πολύ μικρούς χαρακτήρες με το που έρθει η ειδοποίηση στο κινητό και δονηθεί. Η εφαρμογή Mi Band Tools το σπάει σε λέξεις η ακόμη και συλλαβές. Αν έχεις πρεσβυωπία όπως εγώ, δεν βλέπεις τίποτα η δυσκολεύεσαι πολύ. Γενικότερα είναι δυσανάγνωστα όλα γιατί είναι πολύ μικρή η οθόνη. Στον ήλιο επίσης δεν βλέπεις τίποτα και θέλει σκίαση η οθόνη ακόμη και για την ώρα. Ενας συμφορουμίτης πιο πάνω λέει πως στο ελληνικό forum της Xiaomi-Miui για το Mi Band 2, ένας τύπος έχει μεταφράσει στα ελληνικά την μαμίσια εφαρμογή και μπορεί να δείξει κανονικά ελληνικά στις ειδοποιήσεις και οχι greeklish. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.

Και έτσι, όλα παλεύονται πάντως (αρκεί να βλέπεις καλά) . Σε καμία περίπτωση δεν είναι άχρηστο. Η δόνηση του εξαιρετική, (ξύπνησα χθες μόνο με αυτή) και για ειδοποιήσεις γενικά (για να πας μετά στο κινητό να τις δεις σωστά) είναι άπαιχτο. Δεν κράτα στη μνήμη του τίποτα απο ειδοποιήσεις (δεν σου δείχνει αριθμό απο αναπάντητες, δεν ομαδοποιεί ούτε χωρίζει σε κατηγορίες κλήσεις, sms, social media η mails όπως άλλες ακριβότερες συσκευές. Μόνο τι συμβαίνει, ακριβώς τη στιγμή που συμβαίνει. Θέλει πολύ ψάξιμο στις ρυθμίσεις του το Mi Band Tools γιατί είναι αρκετές και περίπλοκες, αλλά κάνουν δουλειά. Η δε μπαταρία του, απο χθες το μεσημέρι που το φόρτισα και είναι συνεχώς σε σύνδεση bluetooth για τις ειδοποιήσεις (εκτός απ τον ύπνο) είναι στο 85% τώρα και το έχω λιώσει γενικά. Εννοείται οτι τρώει τη μπαταρία του κινητού λόγο του bluetooth.

 

Νομίζω πως γενικά αξίζει πολύ και δεν θα το μετανιώσεις. Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...