Jump to content

Xiaomi Mi Band 2


Giannis_95
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτομαι να παρω 2.

Παιζει καμια προσφορα σε κινεζομαγαζα?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Στο Gearbest κατω απο 20€ http://www.gearbest.com/smart-watches/pp_362705.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχα το 1s και το 2...Απίστευτα για τα χρηματά τους....το θεμα με τις ειδοποιησεις είναι όλα τα λεφτα και η μπαταρία τους ,απολαυση...1 μηνα...Εγώ βέβαια λογω ποδηλάτου πήγα στο amazfit λογω gps...!!!
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει πλέον σε όλα! Σε ευχαριστώ πολύ!

Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι αυτό το smartwatch ρημάζει την μπαταρία του κινητού!!! Μεσημέρι θέλω φόρτιση ενώ κανονικά ήθελα βράδυ. Δεν ξέρω εάν έχετε και οι υπόλοιποι το ίδιο πρόβλημα.

 

[Ακου φιλε Περικλη αναλυτικα τι πρεπει να κανεις για να δεχεσαι κλησεις στο ρολοι και να βλεπεις και το ονομα της επαφης (αν ειναι στα ελληνικα η επαφη σου την μετατρεπει αυτοματα σε greeklish η εφαρμογη Mi Band Tools που αγορασες) .

 

Ο φιλος/η Gx2 πιο πριν, σου λεει ακριβως αυτο που πρεπει να κανεις και μαλλον δεν εχεις κανει. Στο λεει επισης και η ιδια η εφαρμογη (Mi Band Tools) .

Αρχικα πρεπει να μπεις στην official εφαρμογη Mi Fit, μετα να πατησεις Play, μετα Incoming call και να κανεις Off τον διακοπτη. Να απενεργοποιησεις δηλαδη τις ειδοποιησεις κλησεων απο την μαμα εφαρμογη. Μετα πας στην Mi Band Tools, επιλεγεις Contacts, πατας το μαυρο + κατω δεξια και σου βγαζει δυο μικροτερα + . Αν θελεις επιλεκτικα καποια ονοματα απ τις επαφες σου επιλεγεις το Specific Contact or Group (αυτο εκανα εγω) , αλλιως πας στην αλλη επιλογη που τις βαζει μαλλον ολες (δεν το δοκιμασα) .

 

Για καντο και πες μας αν δουλεψε.]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει πλέον σε όλα! Σε ευχαριστώ πολύ!

Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι αυτό το smartwatch ρημάζει την μπαταρία του κινητού!!! Μεσημέρι θέλω φόρτιση ενώ κανονικά ήθελα βράδυ. Δεν ξέρω εάν έχετε και οι υπόλοιποι το ίδιο πρόβλημα.

 

[Ακου φιλε Περικλη αναλυτικα τι πρεπει να κανεις για να δεχεσαι κλησεις στο ρολοι και να βλεπεις και το ονομα της επαφης (αν ειναι στα ελληνικα η επαφη σου την μετατρεπει αυτοματα σε greeklish η εφαρμογη Mi Band Tools που αγορασες) .

 

Ο φιλος/η Gx2 πιο πριν, σου λεει ακριβως αυτο που πρεπει να κανεις και μαλλον δεν εχεις κανει. Στο λεει επισης και η ιδια η εφαρμογη (Mi Band Tools) .

Αρχικα πρεπει να μπεις στην official εφαρμογη Mi Fit, μετα να πατησεις Play, μετα Incoming call και να κανεις Off τον διακοπτη. Να απενεργοποιησεις δηλαδη τις ειδοποιησεις κλησεων απο την μαμα εφαρμογη. Μετα πας στην Mi Band Tools, επιλεγεις Contacts, πατας το μαυρο + κατω δεξια και σου βγαζει δυο μικροτερα + . Αν θελεις επιλεκτικα καποια ονοματα απ τις επαφες σου επιλεγεις το Specific Contact or Group (αυτο εκανα εγω) , αλλιως πας στην αλλη επιλογη που τις βαζει μαλλον ολες (δεν το δοκιμασα) .

 

Για καντο και πες μας αν δουλεψε.]

 

Ναι, σε όλους συμβαίνει αυτό με τη μπαταρία και είναι φυσιολογικό. Για να μπορεί να κάνει όλα αυτά που κάνει μέσω bluetooth, θα την τσακίσει λίγο την μπαταρία, γιατί είναι διαρκώς σε σύνδεση.

 

Εγώ πάντως σήμερα, μετά απο πολλές προσπάθειες, πολύ ξενύχτι και διάβασμα, κατάφερα να κάνω το Mi Band 2 να μου δείχνει στα ελληνικά πλέον τα ονόματα των επαφών και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος :D

 

Όλο αυτό δεν το κανα εγώ φυσικά. Οφείλεται σε κάποιον χρήστη του ελληνικού φόρουμ της Xiaomi, ο οποίος τροποποίησε την μαμίσια εφαρμογή (Mi Fit) προσθέτοντας ελληνικές γραμματοσειρές (fonts) . Και σε κάποιες εκδόσεις της εφαρμογής και πλήρες ελληνικό μενού (σε όλη την εφαρμογή) . Σε κάθε νέα έκδοσή της που θα κυκλοφορεί στο Play Store, μετά απο λίγο θα την μεταφράζει και αυτή. Απίστευτη δουλειά που του αξίζουν συγχαρητήρια. Όλα τέλεια με το μικρό γκατζετάκι πια..!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα για δώρο γενεθλίων στη γυναίκα μου χθες και μου άρεσε τόσο, που ακόμη με αυτό παίζω και σκέφτομαι να πάρω κι ένα για μένα :lol:

.

Νομίζω πως γενικά αξίζει πολύ και δεν θα το μετανιώσεις. Ελπίζω να βοήθησα.

Με καλυψες και με το παραπανω!

 

Εγώ πάντως σήμερα, μετά απο πολλές προσπάθειες, πολύ ξενύχτι και διάβασμα, κατάφερα να κάνω το Mi Band 2 να μου δείχνει στα ελληνικά πλέον τα ονόματα των επαφών και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος :D

 

ενα λινκ; :)

Link to comment
Share on other sites

Με καλυψες και με το παραπανω!

 

 

 

ενα λινκ; :)

 

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται απ τους κανόνες του myphone να βάλω link, αλλά θα το κάνω. Αν οι διαχειριστές πιστεύουν οτι δεν είναι επιτρεπτό, ας διαγράψουν αυτό το post. Πάντως ο ίδιος ο προγραμματιστής δηλώνει στο φόρουμ του οτι δεν έχει πρόβλημα αν μπαίνει το link για το νήμα της εφαρμογής. Αυτό που δεν θέλει, είναι να μπαίνει σε άλλα φόρουμ το απευθείας link για το αρχείο. Και θα το σεβαστώ.

 

Εδώ είναι λοιπόν το Link: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10046-Mi-Fit-v2-3-0-GR-2-4-1-EN-%CE%B7-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-Mi-band/?pageNo=1

 

Θα βρείτε 2 εκδόσεις. Την Mi Fit 2.3.0 GR που είναι πλήρως εξελληνισμένο και το μενού της, αλλά είναι λίγο πιο παλιά, και την Mi Fit 2.4.1 EN (αυτήν έβαλα εγώ και δουλεύουν τέλεια τα κεφαλαία ελληνικά που έχουν οι επαφές μου) η οποία έχει ναι μεν αγγλικό μενού, αλλά οι γραμματοσειρές της είναι ελληνικές. Επίσης αυτή είναι η προηγούμενη απο την τρέχουσα του play store (2.4.2) . Σε λίγο θα την μεταφράσει και αυτήν λέει.

 

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως με ενεργοποιημενο το BT η μπαταρία φτανει μέχρι το μεσημέρι σε Sony Z3. Υπο αυτές τις συνθηκες πιστεύω ότι αξιζει καποιος να κοιταξει αλλο SmartWatch.

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι θέμα των συσκευών σας και της διαχείρισης Bluetooth... γτ αν είναι έτσι και ακουστικό να έχεις συνδεδεμενο το ίδιο πρόβλημα θα έχεις.. εμενα παντως και σε lumia 950xl που ηταν εφαρμογή τρίτου, και στο redmi note 3 που εχω τώρα αλλα και στο galaxy A5 2017 της γυναίκας μου μια χαρά είναι η μπαταρία της συσκευής. Σίγουρα πιο αυξημένη καταναλ6, αλλα όχι και μισή διάρκεια οπως λέτε.. ενα 10%
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συμβαίνει αυτό που λες αλλα δοκίμασα BT ακουστικο και δεν είχα κανένα θέμα με μπαταρία. 10% μειωση οπως λες κι εσύ.

Ισως ο συνδυασμός Sony Z3 και Mi Band 2 να μην "καθεται" καλά. Θα το δοκιμασω σήμερα και σε αλλο κινητό και θα επανέλθω.

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έβαλα το Mi Band tools με την ελληνική mi Fit και παίζει ελληνικά. Έχω όμως την εντύπωση ότι στα greeklish θα έδειχνε πολλούς παραπάνω χαραχτήρες. Πως μπορώ να το γυρίσω στα greeklish?
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το Mi Band tools με την ελληνική mi Fit και παίζει ελληνικά. Έχω όμως την εντύπωση ότι στα greeklish θα έδειχνε πολλούς παραπάνω χαραχτήρες. Πως μπορώ να το γυρίσω στα greeklish?

 

Νομίζω απεγκαθηστας την τροποποιημένη Mi Fit με τα ελληνικά και περνάς την κανονική απο το store. Μετά θα πρέπει να έχεις greeklish. Δεν νομίζω οτι θα έχεις περισσότερους χαρακτήρες πάντως, αλλά δοκίμασε το καλύτερα ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω απεγκαθηστας την τροποποιημένη Mi Fit με τα ελληνικά και περνάς την κανονική απο το store. Μετά θα πρέπει να έχεις greeklish. Δεν νομίζω οτι θα έχεις περισσότερους χαρακτήρες πάντως, αλλά δοκίμασε το καλύτερα ο ίδιος.

 

Τελικά είχε ρύθμιση η εφαρμογή Mi Band Tools. Δεν έχει περισσότερους χαρακτήρες απλά διαβάζονται πιο εύκολα. Είναι πιο συμμαζεμενοι οι αγγλικοί χαρακτήρες.

Δεν υπάρχει επιλογή που να δείχνει περισσότερους χαρακτήρες το Mi Band 2 ε;

 

Πάντως από χθες που πήρα το Mi Band tools και πολλές ειδοποιήσεις, η μπαταρία πέφτει πολύ πιο γρήγορα. Γύρω στο 10-15%, ενώ πριν ήταν 5-το πολύ 10.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το λιλιπούτειο γκατζετάκι εκτός απο δυο....

Δεν είναι μόνο το οτι δεν μπορείς να κάνεις off το bluetooth της συσκευής, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και power off ούτε την ίδια τη συσκευή..!!

Και μάλλον, δεν υπάρχει ούτε κάποια τρίτη εφαρμογή που να καταφέρνει κάτι τέτοιο (οποίος βρει κάποια ας σφυρίξει) . Θα πρέπει να περιμένει κανείς να τελειώσει η μπαταρία της συσκευής, για να κλείσουν όλα μαζί..!! Επιεικώς απαράδεκτο.

 

Αξίζει βραβείο κακού σχεδιασμού στους Κινέζους :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το λιλιπούτειο γκατζετάκι εκτός απο δυο....

Δεν είναι μόνο το οτι δεν μπορείς να κάνεις off το bluetooth της συσκευής, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και power off ούτε την ίδια τη συσκευή..!!

Και μάλλον, δεν υπάρχει ούτε κάποια τρίτη εφαρμογή που να καταφέρνει κάτι τέτοιο (οποίος βρει κάποια ας σφυρίξει) . Θα πρέπει να περιμένει κανείς να τελειώσει η μπαταρία της συσκευής, για να κλείσουν όλα μαζί..!! Επιεικώς απαράδεκτο.

 

Αξίζει βραβείο κακού σχεδιασμού στους Κινέζους :lol:

Θες να σου απαντήσω κι στο άλλο φόρουμ;;; :) Παιδιά έτσι είναι αυτές οι συσκευές, σχεδιασμένες να μην κλείνουν, δεν είναι θέμα xiaomi ή Κινέζων τόσα υπάρχουν πού δεν κλείνουν. Μη το φοράς. Αν το φοράς για κόσμημα βάλε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θες να σου απαντήσω κι στο άλλο φόρουμ;;; :) Παιδιά έτσι είναι αυτές οι συσκευές, σχεδιασμένες να μην κλείνουν, δεν είναι θέμα xiaomi ή Κινέζων τόσα υπάρχουν πού δεν κλείνουν. Μη το φοράς. Αν το φοράς για κόσμημα βάλε κάτι άλλο.

 

Χα, χα.!! Παίζεις κι εσύ και στα δυο ε; Όπου και να μου απαντήσεις το ίδιο είναι μάλλον :lol:

Α, υπάρχουν και άλλα δηλαδή;

Τώρα τι σόι σχεδιασμός είναι αυτός που να μην κλείνει ούτε το ένα ούτε το άλλο, δυσκολεύομαι λίγο να το καταλάβω και δεν είμαι ο μόνος απ' οτι είδα μόλις στο net. Μέχρι και mail στα κεντρικά έστειλαν κάποιοι και η Xiaomi σφυρίζει κλέφτικα :worry:

Αφού στην πράξη δεν έχει καμία χρησιμότητα να μένουν ανοικτά 24/7, τόσο δύσκολο ήταν να το έχουν κάπως ως επιλογή;

 

Δεν είναι λίγο δικτατορικό; Θα χρησιμοποιείς τη συσκευή όπως θέλουμε εμείς και όχι όπως θέλεις εσύ ένα πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Χα, χα.!! Παίζεις κι εσύ και στα δυο ε; Όπου και να μου απαντήσεις το ίδιο είναι μάλλον :lol:

Α, υπάρχουν και άλλα δηλαδή;

Τώρα τι σόι σχεδιασμός είναι αυτός που να μην κλείνει ούτε το ένα ούτε το άλλο, δυσκολεύομαι λίγο να το καταλάβω και δεν είμαι ο μόνος απ' οτι είδα μόλις στο net. Μέχρι και mail στα κεντρικά έστειλαν κάποιοι και η Xiaomi σφυρίζει κλέφτικα :worry:

Αφού στην πράξη δεν έχει καμία χρησιμότητα να μένουν ανοικτά 24/7, τόσο δύσκολο ήταν να το έχουν κάπως ως επιλογή;

 

Δεν είναι λίγο δικτατορικό; Θα χρησιμοποιείς τη συσκευή όπως θέλουμε εμείς και όχι όπως θέλεις εσύ ένα πράμα.

 

η συσκευή , στην πράξη , είναι φτιαγμένη για να λειτουργεί 24/7 (καταγραφή ύπνου , καταγραφή βημάτων όλης της μέρας , ειδοποιήσεις)

το να το φοράς ενώ δεν θες καταγραφή ή να είναι κλειστό δεν έχει νόημα

Link to comment
Share on other sites

η συσκευή , στην πράξη , είναι φτιαγμένη για να λειτουργεί 24/7 (καταγραφή ύπνου , καταγραφή βημάτων όλης της μέρας , ειδοποιήσεις)

το να το φοράς ενώ δεν θες καταγραφή ή να είναι κλειστό δεν έχει νόημα

 

Πάντως το συζήταγα με έναν φίλο πριν (αυτό με το bluetooth που δεν κλείνει) και τι μου είπε; "Ε, τι περιμένεις κι εσύ μωρέ απο κινέζικη συσκευή που κοστίζει 25€;" Θηρίο έγινα :angry: Έτσι πάει δηλαδή;

 

Καλά να είναι κλειστό, ας πούμε ΟΚ, να το πάρει το ποτάμι. Αλλά το bluetooth γιατί να μην κλείνει στον ύπνο;

Αφού στον ύπνο δεν περπατάς (εκτός κι αν απευθύνεται σε υπνοβάτες :lol: ) , δεν θέλεις να δέχεσαι ειδοποιήσεις, γιατί απλά θες να κοιμάσαι (ακόμη και τα μεγαλο-στελέχη των εταιριών τα κλείνουν όλα το βράδυ) και δεν χρειάζεσαι με την καμία το bluetooth για να καταγραφεί ο καρδιακός σου ρυθμός η ο ύπνος σου γενικότερα, τότε για ποιο λόγο; Τα δεδομένα που συλλέγει άλλωστε, δεν τα κάνει streaming απευθείας στην εφαρμογή. Μόλις την τρέξεις το κάνει. Κάνω λάθος;

 

Α, ξέχασα, ούτε καν για το ξυπνητήρι δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το συζήταγα με έναν φίλο πριν (αυτό με το bluetooth που δεν κλείνει) και τι μου είπε; "Ε, τι περιμένεις κι εσύ μωρέ απο κινέζικη συσκευή που κοστίζει 25€;" Θηρίο έγινα :angry: Έτσι πάει δηλαδή;

 

χαχαχα οκ πες τον φίλο σου , επειδή προφανώς ξέρει αυτός

 

το fitbit charge 2 που δεν είναι κινέζικο των 25 αλλά αμερικάνικο των 150 κλείνει ;;;

 

"How to turn off fitbit charge 2?"

"Hello and welcome to the forums

You can't turn off the Charge 2, but you can do a restart of the device, which is similar to rebooting a computer or cell phone."

 

το jawbone up3 των 50+ κλείνει ;

Link to comment
Share on other sites

... το S3 των 14€ κλείνει...
Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όλα καλά με το λιλιπούτειο γκατζετάκι εκτός απο δυο....

Δεν είναι μόνο το οτι δεν μπορείς να κάνεις off το bluetooth της συσκευής, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και power off ούτε την ίδια τη συσκευή..!!

Και μάλλον, δεν υπάρχει ούτε κάποια τρίτη εφαρμογή που να καταφέρνει κάτι τέτοιο (οποίος βρει κάποια ας σφυρίξει) . Θα πρέπει να περιμένει κανείς να τελειώσει η μπαταρία της συσκευής, για να κλείσουν όλα μαζί..!! Επιεικώς απαράδεκτο.

 

Αξίζει βραβείο κακού σχεδιασμού στους Κινέζους :lol:

Χτες σε κάτι τρελές νεροτσουλήθρες το έχασα :( κλαψ, λίγμ)

Όμως πρέπει να πω ότι πέρασα όμορφα μαζί του και ιδιαίτερα με τη μπαταρία του την οποία φόρτιζα κάθε 20 ημέρες σταθερά. Ενεργά τα πάντα!

Κάποια στιγμή είχε κολλήσει και δεν μπορούσε να μετρήσει παλμούς, εκείνη τη φορά είχα βρει ότι η συσκευή κλείνει αν κρατήσεις το on/off switch για παραπάνω από 30". Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος εκτός από debug για να κρατήσεις τη συσκευή κλειστή, ιδιαίτερα όταν η συσκευή δεν είναι απλά ρολόι αλλά fitness accessory. Τι να σου μετράει κλειστό; Αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα το πιθανότερο θα ήταν να ξεχνάς να το ενεργοποιήσεις. Αν δεν θέλεις να σε καταγράφει, το βγάζεις από το χέρι, αν πάλι δεν θέλεις τις δαιμονισμένες συχνότητες να σε περιβάλουν πρωί-βράδυ τότε καλύτερα να απομακρυνθείς από τις ηλεκτρικές συσκευές γενικότερα... χωρίς αστείο.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Χτες σε κάτι τρελές νεροτσουλήθρες το έχασα :( κλαψ, λίγμ)

Όμως πρέπει να πω ότι πέρασα όμορφα μαζί του και ιδιαίτερα με τη μπαταρία του την οποία φόρτιζα κάθε 20 ημέρες σταθερά. Ενεργά τα πάντα!

Κάποια στιγμή είχε κολλήσει και δεν μπορούσε να μετρήσει παλμούς, εκείνη τη φορά είχα βρει ότι η συσκευή κλείνει αν κρατήσεις το on/off switch για παραπάνω από 30". Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος εκτός από debug για να κρατήσεις τη συσκευή κλειστή, ιδιαίτερα όταν η συσκευή δεν είναι απλά ρολόι αλλά fitness accessory. Τι να σου μετράει κλειστό; Αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα το πιθανότερο θα ήταν να ξεχνάς να το ενεργοποιήσεις. Αν δεν θέλεις να σε καταγράφει, το βγάζεις από το χέρι, αν πάλι δεν θέλεις τις δαιμονισμένες συχνότητες να σε περιβάλουν πρωί-βράδυ τότε καλύτερα να απομακρυνθείς από τις ηλεκτρικές συσκευές γενικότερα... χωρίς αστείο.

 

Α, ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή προς απομάκρυνση απ' τις "δαιμονισμένες συχνότητες" των καταραμένων συσκευών. Πραγματικά πολύ βοηθητική. Είναι σα να μου λες "παράτα τα αφού δεν την παλεύεις και πήγαινε να ζήσεις σε καμιά σπηλιά" :lol:

 

Ένας άλλος (σε άλλο forum) όταν τόλμησα να εκφράσω την άποψη πως κακώς δεν κλείνει η συσκευή η το bluetooth της, μου είπε κάτι χειρότερο. Όχι μόνο είμαι ακτινοφοβικός (έκανε κι αυτός διάγνωση σαν κι εσένα) αλλά αποφάσισε πως κακώς αγόρασα και μια τέτοια συσκευή, έκανα λάθος επιλογή και θα πρεπε να το ξέρω. Πάρε smartwatch καλύτερα η μη το φοράς, με συμβούλεψε. Ήξερε κι αυτός σαν κι εσένα, πως έτσι τις σχεδίασαν αυτές τις συσκευές (έτσι είναι, τι να κάνουμε; ), έτσι πρέπει να είναι κιόλας και κακώς την προμηθεύτηκα. Είχε εκνευριστεί κατα κάποιον τρόπο (δεν μας παρατάς με τη γκρίνια σου ένα πράμα) λες και δεν είναι επιτρεπτό, δεν είναι δικαίωμά μου να διαφωνώ με τον σχεδιασμό. Ότι μας πουλάνε πρέπει να το καταναλώνουμε χωρίς αντίρρηση. Fanboy-σμός πίσω απ' αυτό άραγε;

Κι εσύ με τη σειρά σου τώρα, μου τη λες με τον τρόπο σου, κάνοντας μου κριτική πλαγίως και χωρίς αστείο κιόλας......!! Είσαι κι εσύ απ' αυτούς τους ξερόλες που φυσικά ξέρεις την αγορά, την τεχνολογία, το πως πρέπει να δουλεύει και το τι χρειάζομαι επίσης. Υπάρχει περίπτωση όμως η επιθυμία μου για κλειστή συσκευή η το bluetooth της, να μην έχει να κάνει με το φόβο της δαιμονικής ακτινοβολίας αλλά με κάτι άλλο; Τι λες; Πάει ο νους σου πουθενά; Δυσκολάκι λίγο ε;

Θα σε βοηθήσω λοιπόν.......

 

Υπάρχει κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου στην πολιτική marketing κάποιων εταιριών και κατ' επέκταση στα προϊόντα που λανσάρουν.

Και αυτό έχει να κάνει με το οτι θέλουν να χρησιμοποιείς τη συσκευή που πλήρωσες και σου ανήκει, με το δικό τους τρόπο. Δεν σου επιτρέπουν δηλαδή να τη φέρεις στα μέτρα σου και να την χρησιμοποιήσεις όπως θες εσύ. Αυτό ακριβώς με ενοχλεί λοιπόν όταν δεν κλείνει μια συσκευή η το bluetooth της. Άρα, δεν έχει να κάνει με τον φόβο της ακτινοβολίας. Και φυσικά είναι δικαίωμά μου να διαφωνώ με αυτό και να το λέω δημόσια στα forum. Γι' αυτό δεν υπάρχουν τα forum άλλωστε η κάνω λάθος; Μόνο τα θετικά των συσκευών θα λέμε εδώ; Βιάστηκες να βγάλεις τα συμπεράσματά σου λοιπόν. Οπότε, καλό θα ήταν να μάθεις να λες την άποψή σου χωρίς να προσβάλλεις τους άλλους κάνοντάς τους κριτική και διαγνώσεις για το τι φοβούνται, προτείνοντάς τους και λύσεις μάλιστα.

 

Έχεις την άποψή σου λοιπόν κι εσύ, και μια χαρά κάνεις να πιστεύεις και να θέλεις να μην κλείνει ούτε η συσκευή ούτε το bluetooth της. Και εγώ απ΄την άλλη, έχω τη δική μου άποψη. Είναι λάθος η δική μου και σωστή η δική σου η το αντίθετο; Όσοι διαφωνούν δηλαδή με την πολιτική και τον σχεδιασμό μιας εταιρίας δεν πρέπει να το λένε; Το παρακάτω λοιπόν το κάνω παράθεση απ΄το δικό μου κείμενο λίγο πιο πάνω.......

 

"Καλά να είναι κλειστό, ας πούμε ΟΚ, να το πάρει το ποτάμι. Αλλά το bluetooth γιατί να μην κλείνει στον ύπνο;

Αφού στον ύπνο δεν περπατάς (εκτός κι αν απευθύνεται σε υπνοβάτες ) , δεν θέλεις να δέχεσαι ειδοποιήσεις, γιατί απλά θες να κοιμάσαι (ακόμη και τα μεγαλο-στελέχη των εταιριών τα κλείνουν όλα το βράδυ) και δεν χρειάζεσαι με την καμία το bluetooth για να καταγραφεί ο καρδιακός σου ρυθμός η ο ύπνος σου γενικότερα, τότε για ποιο λόγο; Τα δεδομένα που συλλέγει άλλωστε, δεν τα κάνει streaming απευθείας στην εφαρμογή. Μόλις την τρέξεις το κάνει. Κάνω λάθος;

 

Α, ξέχασα, ούτε καν για το ξυπνητήρι δεν χρειάζεται".

 

Επιμένεις λοιπόν πως το bluetooth καλώς σχεδιάστηκε να μην έχει On-Off και χρειάζεται στον ύπνο; Το απάντησες θα μου πεις, το ξέρω. Το πιο πιθανό είναι να ξεχάσει να το ανοίξει κανείς......

Link to comment
Share on other sites

εεε όχι ρε vdimitriou τόσες μέρες κάναμε για να τον ηρεμήσουμε ........ :)

 

Χαίρομαι @kodorevi8ulis που το κατάλαβες και ελπίζω να το κάνει και ο @vdimitriou :D

Πράγματι, περισσότερο με ενοχλεί το πως εκφράζονται κάποιοι (όχι αυτό που λένε μόνο, αλλά κυρίως πως το λένε) , παρά το ότι δεν κλείνει το bluetooth του Mi Band 2 η η ίδια η συσκευή.

 

Οπότε που να τολμήσω να πω την άποψή μου η να αναρωτηθώ (και εδώ) "Γιατί δεν καταγράφει τον μεσημεριανό ύπνο; Κακώς, αφού μπορεί τον βραδινό".

Θα γίνει κόλαση στο νήμα απ' τους υποστηρικτές και τους ξερόλες και καλύτερα να το αποφύγω; Θα ακουστώ ως κατακριτής, άσχετος, η και προβληματικός ενδεχομένως που έχω τέτοιες απαιτήσεις απο μια συσκευή των λίγων €;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε άλλη εφαρμογή. Κανείς δεν είπε ότι είναι καλή η εφαρμογή (οκ έχει βελτιωθεί αλλά μετά από καιρό). Τα προβλήματα αυτά είναι Γιάννη αλλά δε τα καταλαβαίνεις. Το θέμα είναι να έχει υποστήριξη και "σύνδεση" με άλλες εφαρμογές (που δεν έχει επίσημα λόγω εταιρίας) όχι το να θέλουμε πράγματα που δεν υποστηρίζονται από το hardware.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά θέλω να αγοράσω αυτό το κόσμημα το θέλω κυρίως για ρολόι γιατί μου αρέσει σαν ομορφιά!

Αυτό που λεει για αδιάβροχο τι ακριβώς παίζει ;

Edited by diecast
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...