Jump to content

Περί μπαταρίας & αυτονομίας


m4rvel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν λυθει το θεμα με την νεα ios παμε για μπαταρια. Ειμαι πχ στο 29% και με το κουμπωνω φορτιστη παει στο 32% κατ'ευθειαν... Κατι δεν παει καλα...

 

Εκλεισα τις γνωστοποιησεις και τπτ. Εχω ομως viber. Tι εννοειτε calibration?

 

το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου, αλλά με χρήση Whatsapp. :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οι γνωστοποιησεις δεν εχουν προβλημα. Οτι εφαρμογη δεν θες να τρεχει real time την βγαζεις εκτος. οσες πιο πολλες ειναι ενεργες στις γνωστοποιησεις τοσο χειροτερα για την μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

οι γνωστοποιησεις δεν εχουν προβλημα. Οτι εφαρμογη δεν θες να τρεχει real time την βγαζεις εκτος. οσες πιο πολλες ειναι ενεργες στις γνωστοποιησεις τοσο χειροτερα για την μπαταρια.

 

Η τελευταια προταση σου αναιρει την πρωτη. Δεν βγαζω νοημα.

 

Ουσιαστικα ανεφερα οτι εκλεισα καποιες απο τις γνωστοποιησεις και οχι ολες.

 

Α και καλη χρονια παιδια!

Edited by stagml
Συμπληρωματικα σχολια
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια προταση σου αναιρει την πρωτη. Δεν βγαζω νοημα.

 

Ουσιαστικα ανεφερα οτι εκλεισα καποιες απο τις γνωστοποιησεις και οχι ολες.

 

Α και καλη χρονια παιδια!

 

Απλά λέω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα στις γνωστοποιησεις που χρειάζεται αναβάθμιση από την απλ. Μια χαρά το έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λάθος μεγάλο. Υπάρχει προβλημα σοβαρό.

Όσες γνωστοποιησεις και να έκλεινε αν αφήσω αυτές του ημερολογίου και των υπομνησεων πάλι χάλια θα είναι η μπαταρία.

Αν κλείσω αυτές και ανοίξω όλες τις άλλες θα εχω καλύτερη μπαταρία.

Ειδικά αυτές οι 2 δεν έχουν λογο να δουλεύουν συνέχεια και να τρώνε μπαταρία.

Κάτι γινεται.

Εχω να δώ νούμερα οπως τα παρακάτω απο εποχή προ iCloud. http://imageshack.com/a/img203/640/8te1.jpg

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

κ εγω τα ιδια με την μπαταρια..απο το 40% μου κλεινει χωρις προειδοποιηση!!!αλλες φορες παει μεχρι κ στο 1%!οτι να ναι!!!

Η συσκευη σου εχει προβλημα και σου προτεινω να πας στο σερβις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη σου εχει προβλημα και σου προτεινω να πας στο σερβις.

 

 

Ειναι λιγο γενικευμένο το φαινόμενο. Λιγο που το έψαξα υπάρχουν συσκευές που το αντιμετωπίζουν και οχι μόνο 5αρια. Και εγώ το αντιμετωπίζω.

 

Καλη χρόνια!!

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο γενικευμένο το φαινόμενο. Λιγο που το έψαξα υπάρχουν συσκευές που το αντιμετωπίζουν και οχι μόνο 5αρια. Και εγώ το αντιμετωπίζω.

 

Καλη χρόνια!!

Γιαννη, ειχα 5αρι, δεν μου το εκανε.

ειχα ipd mini, δεν μου το εκανε.

εχω 5s, δεν μου το κανει.

ολα με ios7.

 

 

τωρα, τι να σου πω....

να ειναι προβλημα sw? εγω το αποκλειω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι απόλυτος. Στο iPad air μου δεν το κανει. Στο 5s καλού φίλου επίσης οχι. Αλλα στο δικό μου ναι, στου αλλου φίλου εδώ ναι και λιγο που είδα σε άλλο τεχνολογικό φόρουμ και σε άλλους. Η εγγύηση του ενός έτους τελείωσε. Οπότε το μονο που θα επιχειρησω ειναι αλλαγή μπαταρίας αν τελικά δεν ειναι θεμα software.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι απόλυτος. Στο iPad air μου δεν το κανει. Στο 5s καλού φίλου επίσης οχι. Αλλα στο δικό μου ναι, στου αλλου φίλου εδώ ναι και λιγο που είδα σε άλλο τεχνολογικό φόρουμ και σε άλλους. Η εγγύηση του ενός έτους τελείωσε. Οπότε το μονο που θα επιχειρησω ειναι αλλαγή μπαταρίας αν τελικά δεν ειναι θεμα software.

Στα λογια μου ερχεσαι, θεωρω οτι ειναι συνηθες προβλημα στο 5αρι και οχι θεμα sw.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο σε 5αρι όμως. Διάβασα και για 4s. Επίσης διάβασα οτι σε αρκετούς ξεκίνησε απο 20% να σβήνει και το ποσοστό ανέβαινε. Συμβαίνει αρκετά όμως το θεμα και δεν μου κάθεται καλα για τόσο γενικευμένο hw πρόβλημα.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο σε 5αρι όμως. Διάβασα και για 4s. Επίσης διάβασα οτι σε αρκετούς ξεκίνησε απο 20% να σβήνει και το ποσοστό ανέβαινε. Συμβαίνει αρκετά όμως το θεμα και δεν μου κάθεται καλα για τόσο γενικευμένο hw πρόβλημα.

Τελος παντων, εγω πιστευω οτι αν παει καποιος στο σερβις και αναφερει το προβλημα, θα του αλλαξουν συσκευη.

Αλλα νομιζω το θεμα το συζητούσαμε και πριν το ios7.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαζεστε για αλλαγή μπαταρίας. Υπάρχει προβλημα αλλα όχι σε όλους και όχι σε όλες τις συσκευές. Δεν ξέρω πως εξηγείται να εμφανίζουν κάποιες συσκευές αλλα θα διορθωθεί.
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

αποψη μου παιζει μεγαλο ρολο το δικτυο,η τοποθεσια,η καλυψη...και οι ρυθμισεις...ολα μαζι!

οποτε πολλες φορες δεν εχει να κανει αποκλειστικα με την συσκευη αλλα και με τον παροχο.

 

Με την ιδια συσκευη εχω 5,5 ωρες χρηση σε ιταλικο δικτυο σε κεντρικη περιοχη και 7,5 ωρες χρηση σε ελληνικο δικτυο με το ιδιο κινητο μεχρι και τις δτο φορες να δω 8%

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μην βιαζεστε για αλλαγή μπαταρίας. Υπάρχει προβλημα αλλα όχι σε όλους και όχι σε όλες τις συσκευές. Δεν ξέρω πως εξηγείται να εμφανίζουν κάποιες συσκευές αλλα θα διορθωθεί.

 

Εχει να κανει και με το στήσιμο της εκάστοτε συσκευής. Έχοντας κανει στο 5s restore απο iCloud backup που είχα πάρει στο 5αρι, είχα παρατηρήσει πανομοιότυπο battery drain. Ειναι σίγουρα θέμα software αλλά όχι γενικό, θέλει πολλές δοκιμές για να απομονωθεί το πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισως να χρειαζεται η μπαταρια calibration. Ειναι απιθανο σε ενα χρονο μεσα να τα παιξει μια μπαταρια, και δυο φορτησεις την ημερα να γινονται μιλαμε για 700 φορτισματα
Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει και με το στήσιμο της εκάστοτε συσκευής. Έχοντας κανει στο 5s restore απο iCloud backup που είχα πάρει στο 5αρι, είχα παρατηρήσει πανομοιότυπο battery drain. Ειναι σίγουρα θέμα software αλλά όχι γενικό, θέλει πολλές δοκιμές για να απομονωθεί το πρόβλημα.

 

Απορώ κάτι τέτοια χαρακτηριστικά υπάρχουν. Οπότε εχω προσπαθήσει ακόμα και σε ίδια συσκευή επαναφορά απο iCloud μπαταρία χάλια.

iOS Restore και Set up as new είναι τρία αλληλένδετα πράγματα στις τελευταίες εκδόσεις.

Εγώ εχω κάνει παρά παρά πολλές δοκιμές για να βρω τι φταίει.

Τελικά βρήκα και δεν έφταιγε κάποια εφαρμογή αλλα υπηρεσία του ίδιου του λειτουργικού.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου κανει χαζα η μπαταρια οπως π.χ. αν ειμαι στο 40% κ βγαζω φωτο,κλεινει η συσκευη!κ οταν συνδεσω τον φορτιστη ξεκιναει να φορτιζει απο το 40% παλι!!κ εννοειται πως εχει παρελθει η εγγυηση...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου κανει χαζα η μπαταρια οπως π.χ. αν ειμαι στο 40% κ βγαζω φωτο,κλεινει η συσκευη!κ οταν συνδεσω τον φορτιστη ξεκιναει να φορτιζει απο το 40% παλι!!κ εννοειται πως εχει παρελθει η εγγυηση...

 

Αυτό είναι και το πρόβλημα που συζητάμε εδώ σε αυτό το θέμα.

Απλά να σας πώ δεν ξέρω αν είναι μόνο σε εμένα αλλά εδώ και μία εβδομάδα δεν μου το κάνει. Αυτά που άλλαξα χωρίς να ξέρω τι από όλα είναι αυτό που έφταιγε είναι.

 

1ο . έκανα ότι λέει ο οδηγός εδώ

http://gizmodo.com/how-to-take-care-of-your-smartphone-battery-the-right-w-513217256/1416982678/@ericlimer

 

2o. έκανα calibration την μπαταρία. Δηλαδή άφησα το κινητό να ξεφορτίσει εντελώς έως ότου δεν ανοίγει καν. Μετά το άφησα για 5-6 ώρες το βράδυ χωρίς να το φορτίσω με τελειωμένη μπαταρία. Τέλος το φόρτισα πλήρως και έκανα trickle charge.Δηλαδή το άφησα να φορτίζει για μια-μιαμιση ώρα παραπάνω ενώ είχε ήδη πάει στο 100% (αυτό πρέπει να γίνεται 1 φορά το μήνα ).

 

3ον έκανα αυτό που είπε ο Tasos και απενεργοποίησα απο το κέντρο γνωστοποιήσεων το ημερολόγιο και τις υπομνήσεις και οτιδήποτε άλλο περιττό

 

Από τότε και για 6-7 συνεχόμενες μέρες το κινητό κλείνει κανονικά κάτω από 5%.

Δεν ξέρω αν αυτή είναι η λύση για όλους αλλά εφόσον λύθηκε το πρόβλημα μου προς το παρόν ήθελα να το μοιραστώ με εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα set up as new (για άλλο λόγο) και τώρα σε δυο κύκλους φόρτισης είχα κάπως βελτιωμένη αυτονομία και δεν σβήνει από το 40-30%. Πέταξα πολλές και εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούσα.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα set up as new (για άλλο λόγο) και τώρα σε δυο κύκλους φόρτισης είχα κάπως βελτιωμένη αυτονομία και δεν σβήνει από το 40-30%. Πέταξα πολλές και εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούσα.

 

Λογικό είναι να εχεις καλύτερη αυτονομία μετά απο set up as new αλλα αν ξανά βάλεις ακριβώς οτι ειχες μπορεί πάλι να κανει τα ίδια.

Ίσως όμως δεν έχει προβλημα η μπαταρία και υπάρχει κάποιο software bug που με set up as new φεύγει αλλα μετά απο λίγες μέρες επανέρχεται γιατί κάτι τέτοιο εχω παρατηρήσει.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να εχεις καλύτερη αυτονομία μετά απο set up as new αλλα αν ξανά βάλεις ακριβώς οτι ειχες μπορεί πάλι να κανει τα ίδια.

 

Ίσως όμως δεν έχει προβλημα η μπαταρία και υπάρχει κάποιο software bug που με set up as new φεύγει αλλα μετά απο λίγες μέρες επανέρχεται γιατί κάτι τέτοιο εχω παρατηρήσει.

 

 

Αν είναι bug τότε λογικά θα διορθωθεί στην 7.1.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone και θέματα μπαταρίας / αυτονομίας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...