Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR V3x


satsi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελα που δεν μπορεις να το βρεις, σε <1' το βρηκα http://grmoto.blogspot.com/2006/11/tequilacat.html

 

Τωρα για το εμφανισιακο τμημα του μενου του v8 μονο με κανενα skin ισως κανουν κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμενα μ βγηκε ο απαυτος μ... !!

!!

τι λες για τα Linux?

τα skin ειναι το θεμα? το ολο σκηνικο ειναι το θεμα!! οι ικανοτητες... μπορουμε να κανουμε κατι?και το λογισμικο που οφειλεται ρε συ?

σε τσιπακι ή στο εσωτερικο τ?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικο αφορα το ιδιο το κινητο μην περιμενεις θαυματα απο τους modders. Τωρα εμφανισιακη αλλαγη ωστε να μοιαζει σιγουρα γινετε ως skin και ισως μερικες ακομα αλλαγες αλλα αν δεν κατσει καποιος να το ψαξει μονα τους δεν γινονται.
Link to comment
Share on other sites

μα σου λεω ειμαι προθυμος!! και μονο που θα περασουμε σε τετοιο λογισμικο... φφσσςςς!!

γινεται να βασιστουμε και να φτιαξουμε ενα δικο μας mp, πανω σε linux mp? και να φερουμε στα μετρα μας οτι χρειαζεται..ε?

~~~~~

πες μ πανω κατω, αν γινεται να την φερουμε σε Linux, και ασε με εμενα να ψαχνωω....:D

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

ασχετο...

ΔΙΑΓΡΑΨΕ ΤΟ ρε συ nikos_s3, ηθελα να γραψω κατι αλλο...

αλλα δεν ισχυει...

 

στω!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Mετά από απειρες δοκιμές με τα πάντα, στο Γερμανικό μου V3x με bootloader 682, κατέληξα ότι το γενικό οriginal πακέτο Μοτορολα

R252211LD_U_85.99.50R_LP0039_DRM0001_JPRU_R25221GENERIC_03_USRAZRV3XRURXXR2522100A έχει από τις τελευταίες flex και μαζί με το reflash R252211LD ORA_U_85.9B.E2P,και γλωσικό πακέτο 038 λειτουργεί άψογα ,χωρις κρασαρίσματα από το καπάκι και τις java,τέλεια επιλογή σήματος 2,2.5 ή3 G,δυνατότητα για διπλή γραμμή ,ταχύτητα αποκρισης μενού κλπ,και με τα περισσότερα mods απλά ενεργοπoιημένα μόνο μέσω του LeaderGL Flex Editor 10.8 (με προσοχή).

 

Για όσους η συσκευή είναι βασικά εργαλείο επικοινωνίας,αξίζει να δοκιμάσει κανείς τα παραπάνω,καθώς η συσκευή ετσι παραμένει ακόμα σύγχρονη για τον ανταγωνισμό.

 

Τα υπόλοιπα πειρατικά και μή ,που κυκλοφορούν από οποιονδήποτε ,(ειδικά η περιβοητη Pωσική 85.9B.E6P έκδοση,μέσω mod Τουρκίας που ακόμα την ψάχνουν στην Ιταλία:lol: ),εχει καταστρεψει πολλές συσκευές τελευταία άμα το ψάξετε),είναι προβληματικά κατά το μεγαλύτερο μέρος τους.Κάθε συσκευή εχει ιδιοτροπίες κατασκευής ανάλογα την παρτίδα και αγορα που απευθύνεται,και όλοι αυτοί που ασχολούνται στα ξένα φορουμ,μιλάνε με αλήθειες ή ψέμματα απλά για τα δικά τους τηλέφωνα και αποφεύγουν να λένε πολλα πως και τι για άλλους .Οπότε το ρίσκο ήταν που ήταν δικό μας με το modding,ας το λιγοστεύσουμε:!:

Link to comment
Share on other sites

μπαα... δεν νομιζω!! καλα ειμαι με την Ε6Ρ!!ειναι πολυ ικανη και με πολλες ανεσεις... δεν προκειται να την αλλαξω για να βαλω εναπιο ''συμβατο'' λογισμικο!!

 

οσο, για τα προβληματα που λες δεν νομιζω οτι αληθευει!!κι αμα προκειψει κατι, ξαναπερνας ενα mp... δεν τρεχει τπτ..:happy:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Mια αναδρομή στις προηγούμενες απαντήσεις σου,δείχνει το αντίθετο,παρόμοια με πάρα πολλούς στα διαφορα forum.Ο κάθενας κάνει τις επιλογές του.Αλλο το επίσημο γενικο unbranded λογισμικό,άλλο το βαφτισμένο από τον καθένα που πειραματίζεται συνέχεια,γεμάτο καταλοιπα προδιαγραφών ή λειτουργιών μη συμβατών με Ελληνικά δίκτυα
Link to comment
Share on other sites

σωστος, αλλα δεν μιλαμε για το ιδιο ''ακριβως'' πραγμα...

 

και εννοειται βεβαια πως ο καθενας το χειριζεται οπως το θελει... (ειπα προσωπικα την αποψη μου)

~~~~

και πιστευω πως αν θες, πειραματιζεσαι με τα ελαφρως επικινδυνα, αλλιως ολοι θα ειχαμε την αρχικη μας εκδοση.. την κλασικοτατη!!

οποτε ο καθενας ψαχνει για αυτο που τον ενδιαφερει και που συμφερει!! (αναλογα με τις αναγκες και τις ανεσεις του καθενος)

:happy:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναφέρεις ότι "απλά ξαναπερνάς ένα MP αν δεν είσαι ευχαριστημένος" ,ενώ σε προηγούμενα έγραψες ότι παρατρίχα γλύτωσες το κινητό από την καταστροφή,αυτό δεν είναι προς συμφέρον κανενός που θέλει την συσκευή βασικά να κάνει την δουλειά του καλύτερα,και όχι να ασχολείται άσκοπα όπως διαφοροι στο Internet.

 

Εξάλλου όταν ήδη αναφέρθηκα πριν ότι "το ρίσκο ήταν που ήταν δικό μας με το modding,ας το λιγοστεύσουμε" δεν μίλησα ποτέ να αφήναμε την αρχική μας έκδοση,λέγοντας απλά την γνώμη μου (μετά από πολλούς πειραματισμούς επίσης,όπως εσυ και άλλοι),και με ότι διαβάζω παντού σχετικά για και από τους "επιστήμονες" του χώρου

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω <<παρα τριχα>> εννοω, οτι εχω κανει καποιες βλακιες, (κακοματαχειρηση ) στο modding!! δεν το κανω συμφωνα με τα guides και τις οδηγιες!! π.χ. πολλες φορες δοκιμασα να περασω το Ε6Ρ με το rsd lite, και εκει ειδα το κινητο να ''πεθαινει'', αλλα αυτο δεν ητανε συμφωνα με τις οδηγιες!! και πιστυεω πως το τελευταιο με τα patches ειναι καλο.. και χωρις κινδυνο!!!

 

επανεφερες ενα κλασικο απλο λογικο mp χωρις προβληματα το οποιο ειναι καπως ''αρχαιο''!! τοσο καιρο ψαχνουμε κατι καινουριο!! ολο αυτο εχει καταντησει βαρετο.. βρισκουμε οτι πιο διασκεδαστικο και ωραιο και βαζουμε!! τα απλα τα εχουμε απορριψει...:O (προσωπικα το λεω, αλλα παιρνω στον λαιμο μ κι αλλους)Δεν κοιταζουμε να βαλουμε το πιο ασφαλες, αλλα το πιο ικανο και βεβαια αυτο που θα ταιριαζει στις ανεσεις μας!!

 

ο καθενας εχει την επιλογη του!!:happy:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Mετά από απειρες δοκιμές με τα πάντα, στο Γερμανικό μου V3x με bootloader 682, κατέληξα ότι το γενικό οriginal πακέτο Μοτορολα

R252211LD_U_85.99.50R_LP0039_DRM0001_JPRU_R25221GENERIC_03_USRAZRV3XRURXXR2522100A έχει από τις τελευταίες flex και μαζί με το reflash R252211LD ORA_U_85.9B.E2P,και γλωσικό πακέτο 038 λειτουργεί άψογα ,χωρις κρασαρίσματα από το καπάκι και τις java,τέλεια επιλογή σήματος 2,2.5 ή3 G,δυνατότητα για διπλή γραμμή ,ταχύτητα αποκρισης μενού κλπ,και με τα περισσότερα mods απλά ενεργοπoιημένα μόνο μέσω του LeaderGL Flex Editor 10.8 (με προσοχή).

 

Για όσους η συσκευή είναι βασικά εργαλείο επικοινωνίας,αξίζει να δοκιμάσει κανείς τα παραπάνω,καθώς η συσκευή ετσι παραμένει ακόμα σύγχρονη για τον ανταγωνισμό.

 

Τα υπόλοιπα πειρατικά και μή ,που κυκλοφορούν από οποιονδήποτε ,(ειδικά η περιβοητη Pωσική 85.9B.E6P έκδοση,μέσω mod Τουρκίας που ακόμα την ψάχνουν στην Ιταλία:lol: ),εχει καταστρεψει πολλές συσκευές τελευταία άμα το ψάξετε),είναι προβληματικά κατά το μεγαλύτερο μέρος τους.Κάθε συσκευή εχει ιδιοτροπίες κατασκευής ανάλογα την παρτίδα και αγορα που απευθύνεται,και όλοι αυτοί που ασχολούνται στα ξένα φορουμ,μιλάνε με αλήθειες ή ψέμματα απλά για τα δικά τους τηλέφωνα και αποφεύγουν να λένε πολλα πως και τι για άλλους .Οπότε το ρίσκο ήταν που ήταν δικό μας με το modding,ας το λιγοστεύσουμε:!:

 

+10000

 

Το κινητο μου μεχρι την εκδοση Ε5P λειτουργουσε αψογα, με μονο μειονεκτημα καποια κολληματα αραια και που οταν εβγαινα απο ενα παιχνιδι, χαμηλης σημασιας μιας και εκανε απλα ενα auto restart.

 

Με το που περασα το core patch ωστε να δουλεψει το κινητο και σαν file manager κλπ αρχησα να εχω καποια αποτομα και ξαφνικα κλεισιματα του κινητου σε ανυποπτους χρονους το οποιο μου δημιουργουσε προβλημα στην επικοινωνια.

 

Η κατασταση με το latest modded E6P firmware δεν βελτιωθηκε αλλα χειροτερεψε δραματικα, πλεον το κινητο εκλεινε σχεδον συνεχεια, κολλουσε οταν πηγαινες να απαντησεις μια κληση και γενικως το κινητο εγινε πληρως ΜΗ λειτουργικο.

 

Δοκιμασα αρκετες ρυθμισεις ψαχνοντας να βρω τα αιτια αλλα τελικα το προβλημα ειναι στην βαση των τελευταιων mod. Μαλλον γινονται βιαστηκα και στο ποδι χωρις καν σωστο beta test. Η καθε συσκευη εχει τις ιδιαιτεροτητες στις, οταν μια μετατροπη δημιουργει bugs αυτα μπορει να μην φανουν σε μια συσκευη αλλα σε καποια αλλη ναι, εκει εγκυται και το σωστο beta test.

 

Οποτε για να μην πεταξω το κινητο στη θαλασσα επανηλθα στην προ Ε5P modded εκδοση (Να που χρειαζονται παντα backups). Αν στο μελλον βγει κατι νεο και καλυτερο το δοκιμαζουμε και αναλογως πρατουμε. Εως τοτε xploreme, αναφορα παραδοσης και λοιπες ευκολιες μπαινουν στο συρταρι.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι περιμένοντας δεν χάνει κανείς.:)

 

Νομίζω δεν έχει αναφερθεί ότι υπάρχει και γενικό πακέτο με την νεα έκδοση λογισμικού R252211LD_U_85.9B.E6P_lang0039_drm0001_V3x_Generic και φαίνεται είναι το επίσημο,όχι το hacked Ρωσικο ,Τουρκικο κλπ.

Εχει την αμέσως νεώτερη flex από την 22100A (της 85.99.50R),την 22100C και φλασάρεται με RSD Lite κανονικά όπως διαβάζει κανείς με μετάφραση (έχει αναφερθεί και σε Ιταλικά forum είναι για όλα τoυς bootloader και έχει δοκιμαστεί και με τον δύσκολο 0.6.8.2).

 

-Δεν ξέρω όμως αν περιλαμβάνει σωστά τα web sessions (που έχει το κλασικό πακέτο 85.99.50R) για τα Ελληνικά δίκτυα,χωρίς να χρειάζεται mod, καθώς DAP και τα βασικά 3 skins.

 

Περισσότερα εδω :

http://www.v525.com/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=52837

http://www.filefactory.com/file/8a52c8/

 

http://hellomoto.razrforum.forumfree.net/?t=22723454

http://www.hellomotorazrforum.com/upload/file/v3x/R252211LD_U_85.9B.E6P_lang0039_drm0001_V3x_Generic.sbf.rar

 

Oσοι "τολμηροί" το επιχειρούν.:)

Την συγκεκριμένη δεν την έχω δοκιμάσει γιατί δεν άνοιγε τότε το link ,και προτιμώ τώρα να περιμένω κανονικό reflash αν κρίνω ότι αξίζει από τις πιό πολλές θετικές γνώμες,παρά να ξαναπερνώ τα πάντα από την αρχή ειδικά όταν ήδη πλέον είμαι πολύ ευχαριστημένος όπως ανέφερα :!:

Link to comment
Share on other sites

Και γω ειμαι παντα υπερ ενος reflash. Τωρα αν θα αξιωθει να βγαλει καποιος καλα θα ειναι, ισως προσπαθησω να το βγαλω εγω με βαση το MP αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Eαν μπορείς να το βγάλεις,θα είμαι επιπλέον ευγνώμων για την δουλειά που έχετε κάνει 3-4 άτομα εδω μέσα από την αρχή του thread.

 

Υπόψην,όλες οι εκδόσεις reflash του συγκεκριμένου που κυκλοφορούν στο Ιnternet είναι μαιμού με RSA free κλπ,προβληματικές,η συσκευή συνήθως δεν μπουταρει μετά,και είναι κρίμα να χάλασουν την συσκευή τους όσοι τυχεροί εχουν από τις κορυφαίες ποιοτικά συσκευές Σιγκαπούρης και Γερμανίας του παρεξηγημένου τηλεφώνου μας,επειδή κυκλοφόρησε μόνο αθλια σαν Vodafone.

 

Φτανει να δοκιμάσει κανείς την Κινέζικη έκδοση της συσκευής (όπως όλα Κίνας είναι σε πολλές φίρμες πλέον) ,να δεί τις διαφορές.

http://www.vodafone-shop.gr/eshop/el/index.jsp?action=mobilePhoneDetails&pid=prod2890018&tid=

Link to comment
Share on other sites

Lol to πεθανε!

 

Ε το κινητο πλεον εγινε μη λειτουργηκο δυστυχως οποτε απο το να περιμενω αιωνες το service πηρα αλλο μετα απο εκτεταμενη ερευνα και υπολογιζωντας ολες τι παραμετρους και οσους περισσοτερους μειωτικους συντελεστες :p :p Εχει να πεσει λιωσημο με το wifi. Βεβαια το sar ειναι στο θεο αλλα 99% δουλευω με μηνυματα.

 

Kαι για να μην σβηστει το post μιας και εχει οfftopic βαση να πω οτι με βαση το stock E6P MP δεν καταφερα να φτιαξω reflash. Επισης το συγκεκριμενο MP δεν μπαινει καν στο κινητο βγαζει error σε καποια φαση της διαδικασιας (με motokup και με rsd).

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πέθανε; Το κινητό; Κρίμα.

 

Πάντως θέλω να πω τα εξής: Το δικό μου έχει γίνει λίγο πιο αργό στη συγγραφή μηνυμάτων μετά τις τελευταίες επεμβάσεις μου. Ουσιαστικά πέρασα με τη σειρά το original MP, το Ε5Ρ και μετα το reflash Cor3. Βέβαια πέρασα και καινούρια skin τα οποία μάλλον είναι αρκετά βαριά.

Επίσης ν αναφέρω ότι με την τελευταία έκδοση του p2k tools μπορεί εκτός των άλλων να γίνει πλήρης αναμόρφωση των μενού του κινητού πανεύκολα. Δοκιμάστε το. Εγώ επιτέλους εμφάνισα τη λίστα των συντομέυσεων, τις οποίες δούλευα μέχρι τώρα στα τυφλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιθανε αλλα κανει κατι κουλα και κλεινει σε τυχαιες στιγμες. Οποτε δεν μπορουσα να το κρατησω, το πηρε ο αδερφος. Θα το δοκιμασω το p2k. Και γω το εκανα format και δεν περασα ουτε το core flash. Τραβαει χοντρα ζορια ετσι..
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω με καρτα cosmote μεσα το κινητο δεν εχει κλεισει ουτε μια φορα απο το μεσημερι! Τυχαιο ισως γεγονος αλλα θα δειξει. Ισως παιζει ρολο που αφαιρεσα και την καρτα μνημης, ισως εκει ειχε καποιο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

-Παίζει ρόλο και η κάρτα SIM.

Oταν η Vodafone εδινε την 64bit SIM με λογότυπο 3G,πολλά κινητά αργούσαν ν'ανοίξουν ή να φορτώσουν τις επαφές.Οταν τις αντικατέστησε με τις ενιαίες κόκκινες με το χαιρετισμό Welcome to Vodafone,δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

-Πάντως τα πάντα είναι συνδιασμός καθαρού ΜP πακέτου (και σκέτο reflash μετά) εξαρτώμενα από το bootloader που έχουν.Αυτό φαίνεται μετά από χρήση, όχι αν ανοίγει απλά η συσκευή.Εγώ εκανα άπειρες δοκιμές να βρώ το καλύτερο συνδιασμό,και παράτησα τις πειρατικές αλχημείες όταν μια φορά το κινητό παραλίγο να χαλάσει:cry:

 

-Mε το συγκεκριμένο συνδιασμό που ανέφερα παραπάνω και νεώτερη SIM,στο δίκτυο Vodafone πλεον εχω διαθεσιμες αυτόματα σαν ενδειξη και τις 3 επιλογές σήματος (2 ή 2,5G ή 3G) ανάλογα την κάλυψη.Με άλλο συνδιασμό η ένδειξη 2,5G (Edge) έβγαινε μόνο σε λήψη ΜΜS,ενώ επίσημα η Vodafone δίνει πλέον 2,5G όταν υπάρχει ασθενές σήμα.Ετσι με μη σωστό MP ,δεν λειτουργούσε καλα και το Wap.

 

Κάπου διαβασα ότι το R252211LD_U_85.9B.E6P firmware είναι για τις νεώτερες συσκευές V3x που έχουν 128Μb εσωτερικής μνήμης bootloader πάνω από xx63 και έχουν κυκλοφορήσει για ορισμένα δίκτυα,και για να φτιαξεις απλό reflash το μόνο που χρειάζεται είναι "extract the cg1 with Flash Backup program" από το ΜP.Τώρα τι ισχύει....:X

Link to comment
Share on other sites

-Παίζει ρόλο και η κάρτα SIM.

Oταν η Vodafone εδινε την 64bit SIM με λογότυπο 3G,πολλά κινητά αργούσαν ν'ανοίξουν ή να φορτώσουν τις επαφές.Οταν τις αντικατέστησε με τις ενιαίες κόκκινες με το χαιρετισμό Welcome to Vodafone,δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

-Πάντως τα πάντα είναι συνδιασμός καθαρού ΜP πακέτου (και σκέτο reflash μετά) εξαρτώμενα από το bootloader που έχουν.Αυτό φαίνεται μετά από χρήση, όχι αν ανοίγει απλά η συσκευή.Εγώ εκανα άπειρες δοκιμές να βρώ το καλύτερο συνδιασμό,και παράτησα τις πειρατικές αλχημείες όταν μια φορά το κινητό παραλίγο να χαλάσει:cry:

 

-Mε το συγκεκριμένο συνδιασμό που ανέφερα παραπάνω και νεώτερη SIM,στο δίκτυο Vodafone πλεον εχω διαθεσιμες αυτόματα σαν ενδειξη και τις 3 επιλογές σήματος (2 ή 2,5G ή 3G) ανάλογα την κάλυψη.Με άλλο συνδιασμό η ένδειξη 2,5G (Edge) έβγαινε μόνο σε λήψη ΜΜS,ενώ επίσημα η Vodafone δίνει πλέον 2,5G όταν υπάρχει ασθενές σήμα.Ετσι με μη σωστό MP ,δεν λειτουργούσε καλα και το Wap.

 

Κάπου διαβασα ότι το R252211LD_U_85.9B.E6P firmware είναι για τις νεώτερες συσκευές V3x που έχουν 128Μb εσωτερικής μνήμης bootloader πάνω από xx63 και έχουν κυκλοφορήσει για ορισμένα δίκτυα,και για να φτιαξεις απλό reflash το μόνο που χρειάζεται είναι "extract the cg1 with Flash Backup program" από το ΜP.Τώρα τι ισχύει....:X

Εγω απο οτι καταλαβα τελικα πρεπει να ηταν καποια ασυμβατοτητα με την καρτα μνημης. Απο τοτε που ειχα κανει την αλχημεια με το να αποθυκευονται τα sms στην sim φαινετε να άρχισαν τα τρελα.

 

Η sim ειναι οκ. Γνησια panafon sim απο το 2000 :D

 

Αυτο με το 2.5g που λες το εχω παρατηρησει στο e770. Αν προσεξεις διπλα στο σημα εχει ενα ακομα συμβολο με ενα τετραγωνο. Οταν δεν εχει το 2.5g σημα εκεινο το σημα γινετε 3 γραμμες οπου τοτε αυτο υποδηλώνει οτι εισαι σε 2.5g δικτυο.

Ουσιαστηκα με καποια MP αλλαζει ο ρολος των εικονιδιων, το εχω ψαξει γιατι και γω απόρησα αρχικα ;)

 

Για το reflash υπεθεσα οτι ειναι το cg1 μονο αλλα συγκρινα αλλα reflash που ειχα με τι αποτελουνταν και ειδα και αλλα cg μεσα τα οποια δεν υπηρχαν στο mp οποτε και δεν το προχωρησα..

Link to comment
Share on other sites

Η sim ειναι οκ. Γνησια panafon sim απο το 2000 :D

 

:lol::lol::rotfl::w00t: Δεν τρωγεσαι ρε drillgr!!τοσα χρονια, κι ακομα γνησια σου ειναι!!:lol::lol::lol:

~~~

εγω που εχω cosmote εχω παρατηρησει πολλες φορες, το σημα να γινεται και 2g και 2,5g & 3g!!αλλαζει αναλογα με την τοποθεσια που βρισκεσαι!!(εννοω, αν εισαι στα κατσαβραχα δεν θα πιασει ουτε καν σημα ποσο μαλλον το 3g!!αν ομως βρισκεσαι στο κεντρο της αθηνας σε υψηλο μερος, τοτε θα ειναι τιγκα!!)

Θελω να καταληξω πως το σημα της cosmote, δεν ειναι τοσο δυνατο, γιατι πεφτει και στο 2g αρκετες φορες!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο οτι καταλαβα τελικα πρεπει να ηταν καποια ασυμβατοτητα με την καρτα μνημης. Απο τοτε που ειχα κανει την αλχημεια με το να αποθυκευονται τα sms στην sim φαινετε να άρχισαν τα τρελα.

 

Η sim ειναι οκ. Γνησια panafon sim απο το 2000 :D

 

Εχεις παλιά SIM-Αύτες με το λογότυπο Panafon έχουν ασυμβατότητες.:!:

Η λειτουργία sms στην sim δουλεύει καλά μόνο στην 3G κάρτα της Vodafone ,είναι 64βιτ και είναι κόκκινη με μεγάλο σήμα 3G.Oμως λόγω επειδή φορτώνει πολλά δεδομένα,πολλά κινητά αργούσαν να ανοίξουν ή να φορτώσουν δεδομένα,οπότε ψιλοκαταργήθηκε (και μόνο με ορισμένα νεα κινητα 3G στην δίνουν σε νέα σύνδεση ή αναβαθμιση)-Αυτή που υπάρχει τώρα (και σε καρτοκινητά) είναι η κόκκινη με το κύκλο της Vodafone που είναι 2.5G και περιλαμβάνει λειτουργίες EDGE και ας μην έχει το κινητό.

 

Αυτή όταν ανοίγεις την συσκευή βγάζει χαιρετισμό "Welcome to Vodafone ,όχι "How are You" όπως παλαιότερα και λειτουργεί άψογα με 3G.

 

Παρόμοια έχουν πλέον και οι άλλες εταιρίες,και μπορεις παίζοντας και λίγο θέατρο να ζητήσεις δωρεάν αντικατάσταση,αν και με τόσο παλιά κάρτα SIM σε 3G συσκευή,θα στο κάνουν αμέσως χωρίς πολλά πολλά (γνωρίζω περιπτώσεις)

 

 

Αυτο με το 2.5g που λες το εχω παρατηρησει στο e770. Αν προσεξεις διπλα στο σημα εχει ενα ακομα συμβολο με ενα τετραγωνο. Οταν δεν εχει το 2.5g σημα εκεινο το σημα γινετε 3 γραμμες οπου τοτε αυτο υποδηλώνει οτι εισαι σε 2.5g δικτυο.-Ουσιαστηκα με καποια MP αλλαζει ο ρολος των εικονιδιων, το εχω ψαξει γιατι και γω απόρησα αρχικα ;)

 

Οταν δοκίμασα άλλα ΜP,έβγαινε η ένδειξη 2G όπως αναφέρεις,και 2.5G μόνο σε MMS-H συσκευή φαινομενικά λειτουργεί καλά,στις λεπτομέρειες όμως όχι,γιατί χάνει σήμα.:!:

Πχ αν έμπαινες με ένδειξη 2G στο Vodafone Live δεν υπήρχε δυνατότητα για Live ΤV,με 2.5G αναφέρεται ότι λειτουργεί αλλά και προτείνεται 3G για ορισμένα κανάλια.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παλιά SIM-Αύτες με το λογότυπο Panafon έχουν ασυμβατότητες.:!:

Η λειτουργία sms στην sim δουλεύει καλά μόνο στην 3G κάρτα της Vodafone ,είναι 64βιτ και είναι κόκκινη με μεγάλο σήμα 3G.Oμως λόγω επειδή φορτώνει πολλά δεδομένα,πολλά κινητά αργούσαν να ανοίξουν ή να φορτώσουν δεδομένα,οπότε ψιλοκαταργήθηκε (και μόνο με ορισμένα νεα κινητα 3G στην δίνουν σε νέα σύνδεση ή αναβαθμιση)-Αυτή που υπάρχει τώρα (και σε καρτοκινητά) είναι η κόκκινη με το κύκλο της Vodafone που είναι 2.5G και περιλαμβάνει λειτουργίες EDGE και ας μην έχει το κινητό.

 

Αυτή όταν ανοίγεις την συσκευή βγάζει χαιρετισμό "Welcome to Vodafone ,όχι "How are You" όπως παλαιότερα και λειτουργεί άψογα με 3G.

 

Παρόμοια έχουν πλέον και οι άλλες εταιρίες,και μπορεις παίζοντας και λίγο θέατρο να ζητήσεις δωρεάν αντικατάσταση,αν και με τόσο παλιά κάρτα SIM σε 3G συσκευή,θα στο κάνουν αμέσως χωρίς πολλά πολλά (γνωρίζω περιπτώσεις)

Τα προβληματα εμενα αρχησαν περιπου την περιοδο οπου πειραματιζομουν με το core patch να αποθηκεύονται τα μηνυματα στο κινητο οποτε λογικα κατι κολλησε.

Καλα η sim ειναι μουσειο αλλα καλα κρατει ακομα, στο nokia μια χαρα παιζει!

 

 

 

 

 

Οταν δοκίμασα άλλα ΜP,έβγαινε η ένδειξη 2G όπως αναφέρεις,και 2.5G μόνο σε MMS-H συσκευή φαινομενικά λειτουργεί καλά,στις λεπτομέρειες όμως όχι,γιατί χάνει σήμα.:!:

Πχ αν έμπαινες με ένδειξη 2G στο Vodafone Live δεν υπήρχε δυνατότητα για Live ΤV,με 2.5G αναφέρεται ότι λειτουργεί αλλά και προτείνεται 3G για ορισμένα κανάλια.

Οποτε οντως δεν εμπαινε σε 2.5g σε αντιθεση με το e770 που ενω δεν εβγαινε το εικονιδιο, λειτουργουσε κανονικα σε 2.5. Αφου βρηκες αυτο που σε καλυπτει εισαι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...