Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ένα κινητό στη Vodafone αλλά θέλω και ένα στην Cosmote για λόγους που βαριέμαι να τους αναλύω τώρα.

 

Πολύς κόσμος το κάνει αυτό, όπως έχουν πάει τις τιμές για χρήση εκτός προπληρωμένου χρόνου, είναι πιο οικονομικό να έχεις ένα απεριόριστα 15 στην κοσμοτέ για να καλείς τους κοσμοτέ και ένα ίδιο στη vodafone για να καλείς τους vodafone. Δεν έχεις σταθερά αλλά έχεις πιάσει το 76% των συνδρομητών κινητής... Τους wind άστους να σε καλέσουν, να μάθουν ότι δεν γίνεται να τη βγάζουν αυτοί φτηνά και να πληρώνεις τα κερατιάτικα εσύ που τους καλείς... :lol:

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχει προβλημα το δικτυο τους,συνεχιζει τα γνωστα παρατραγουδα με drop calls....και γιατι ολα τα καναλια εναλλασονται και δεν κρατανε προτεραιοτητα???
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τελευταία και ίσως χρονικά αυτό συμπίπτει με τη λήξη των δημοτικών εκλογών, έχω πολύ λιγότερες αποτυχίες κλήσεων. Την 25η Μαρτίου είχα τρεις αποτυχίες αλλά γενικά έχει περιοριστεί το φαινόμενο. Ίσως βοήθησε και ο περιορισμός του "τσάμπα" των what's up...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τελευταία και ίσως χρονικά αυτό συμπίπτει με τη λήξη των δημοτικών εκλογών, έχω πολύ λιγότερες αποτυχίες κλήσεων. Την 25η Μαρτίου είχα τρεις αποτυχίες αλλά γενικά έχει περιοριστεί το φαινόμενο. Ίσως βοήθησε και ο περιορισμός του "τσάμπα" των what's up...

 

περιορίστηκαν οι whats up ; πλάκα κανείς; που το είδες; όλο και πληθαίνουν και δεν σταματάνε τώρα χρησιμοποιούνε τα 1200 λεπτά και Sms με 7€. Πολύ χάλια κατάσταση............

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το φαινομενο ειναι σε ολη την Ελλαδα οχι μονο στην Αθηνα,εδω στο κιλκις ξεμπλοκαρε μετα τις 17:00 το απογευμα,δεν φταιει το whats up,το στησιμο του δικτυου και ο εξοπλισμος τους ειναι για τα μπαζα....
Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες ημερες πρεπει να κανω 100 refresh για να μπει σε σελιδα μεσω safari από το iphone 4
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Από χθές το μεσημέρι δεν μπορώ με τίποτα να πιάσω σωστή ταχύτητα για internet. Αρκετά φορτωμένο το δίκτυο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote εχει αρκετο φασμα στο GSM,αρκετους σταθμους αλλα απ'οτι φαινεται πρεπει να το πυκνωσει κι αλλο,να κανει αναβαθμισεις στον εξοπλισμο της,σε καποια φαση οταν το γυρισα σε 3G εκανε κληση κανονικα,καλο ειναι να προσθεσουνε 3G σε υπαρχοντες σταθμους ετσι ωστε να δυναμωσει κι αλλο,ειναι δυο χρονια αυτη η κατασταση τι κανουν??? .......το whats up ειναι απλα ενα πακετο....τιποτα αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Νέα προβλήματα; Τελικά τί συμβαίνει με αυτό το δίκτυο; Στην Αθήνα τελευταία μοιάζει να δουλεύει λίγο καλύτερα αλλά ας μη λέμε πολλά και το... ματιάσουμε!

Ας κάνουμε κανένα ευχέλαιο, είναι πιο πιθανό να βοηθήσει αυτό παρά η κοσμοτέ να φτιάξει τα προβλήματά της όπου αυτά εμφανίζονται...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Από χθές το μεσημέρι δεν μπορώ με τίποτα να πιάσω σωστή ταχύτητα για internet. Αρκετά φορτωμένο το δίκτυο.

 

3.5 mbps χθες το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αληθευει οτι η cosmote δινει προτεραιοτητα στα συμβολαια σε περιπτωση υπερφορτωσης του δικτυου???? κατι τετοιο εχω ακουσει.....
Link to comment
Share on other sites

Αληθευει οτι η cosmote δινει προτεραιοτητα στα συμβολαια σε περιπτωση υπερφορτωσης του δικτυου???? κατι τετοιο εχω ακουσει.....

 

ναι από όσο εχω ακούσει ισχύει. Δεν ξέρω εάν γίνεται πάντα 100% αλλά ότι γίνεται γίνεται.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Αληθευει οτι η cosmote δινει προτεραιοτητα στα συμβολαια σε περιπτωση υπερφορτωσης του δικτυου???? κατι τετοιο εχω ακουσει.....

 

ναι και γενικοτερα στο συστημα καρτοκινητης δηλαδη και τα καρτοσυμβολαια επηρεαζονται απο αυτο!!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ναι από όσο εχω ακούσει ισχύει. Δεν ξέρω εάν γίνεται πάντα 100% αλλά ότι γίνεται γίνεται.

Όλες οι εταιρείες το κάνουν αυτό! Ειδικότερα στην Κοσμοτέ φαίνεται πιο έντονα λόγω της μεγαλύτερης συνδρομητικής βάσης στην καρτοκινητή και του συστήματος που υπερφορτώνεται συνεχώς ;-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Με βάση τη λογική, η καρτοκινητή έχει να "σκεφτεί" ένα παραπάνω στοιχείο απο τις συνδέσεις συμβολαίου: αν υπάρχει υπόλοιπο. Μάλλον λοιπόν, καθυστερεί λόγω αυτού του ελέγχου και έχει σαν αποτέλεσμα την "υπερφόρτωση" που παρουσιάζεται.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Με βάση τη λογική, η καρτοκινητή έχει να "σκεφτεί" ένα παραπάνω στοιχείο απο τις συνδέσεις συμβολαίου: αν υπάρχει υπόλοιπο. Μάλλον λοιπόν, καθυστερεί λόγω αυτού του ελέγχου και έχει σαν αποτέλεσμα την "υπερφόρτωση" που παρουσιάζεται.

 

το ιδιο πραγμα λεμε!:) το συστημα της καρτοκινητης υπερφορτωνεται αρα φταει η cosmote! και των αλλων εταιριων τα συστηματα σκεφτονται!! :)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ένα συναρτήσει του άλλου ισχύει: επειδή έχει πάρα πολλούς συνδρομητές με αποτέλεσμα το σύστημα ελέγχου υπολοίπου να φορτώνεται πολύ περισσότερο σε σχέση με το να είχε λιγότερους.. Βέβαια πολλές φορές έχουν αναφερθεί προβλήματα όπου κάποιος από σταθερό/συμβόλαιο Κοσμοτέ/τρίτο δίκτυο προσπαθεί να καλέσει καρτοκινητό κοσμοτέ και πάλι δεν βγαίνει γραμμή...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια που είχα συμβόλαιο δεν είχα πρόβλημα με χαμένες κλήσεις.

 

Εδώ και 3 μήνες που το έκανα καρτοσυμβόλαιο είναι.....άστα να πάνε!

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια που είχα συμβόλαιο δεν είχα πρόβλημα με χαμένες κλήσεις.

 

Εδώ και 3 μήνες που το έκανα καρτοσυμβόλαιο είναι.....άστα να πάνε!

 

Οταν λες χαμενες κλησεις τι εννοεις??? ειναι φορτωμενο και στη ριχνει,ακους τουτ τουτ???

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες χαμενες κλησεις τι εννοεις??? ειναι φορτωμενο και στη ριχνει,ακους τουτ τουτ???

 

Και αυτό που λες, αλλά και κάνει σαν το κινητό να μην πιάνει γραμμή.

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που λες, αλλά και κάνει σαν το κινητό να μην πιάνει γραμμή.

 

Εαν ειχες κανονικο συμβολαιο δε θα ειχες drop calls,η cosmote δινει προτεραιοτητα στα συμβολαια κι οταν μπουκωνουν τα καναλια πεταει τα καρτοκινητα-καρτοσυμβολαια και δε βγαζεις γραμμη μεχρι να αραιωσουν.....το χω παθει κι εγω....δεν εχει την αναλογη χωρητικοτητα για να υποστηριξει ταυτοχρονα τοσους συνδρομητες......

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειχες κανονικο συμβολαιο δε θα ειχες drop calls,η cosmote δινει προτεραιοτητα στα συμβολαια κι οταν μπουκωνουν τα καναλια πεταει τα καρτοκινητα-καρτοσυμβολαια και δε βγαζεις γραμμη μεχρι να αραιωσουν.....το χω παθει κι εγω....δεν εχει την αναλογη χωρητικοτητα για να υποστηριξει ταυτοχρονα τοσους συνδρομητες......

 

Είναι ποτέ δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; Κατηγοριοποίηση συνδρομητών; Ελπίζω να αναφερεται κατι τέτοιο ρητά στους όρους συμβολαίων των καρτοκινητων, γιατι αλλιως...

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...