Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Στενη Ευβοιας που βρεθηκα για μερικες μερες δεν ειχε καμια εταιρια 3g.Ξερει κανεις αν ειχαν και μετα βγηκε ή ποτέ δεν εβαλαν?

Μου κανει εντυπωση για ενα τετοιο μερος που μαζευει τοσο κοσμο χειμωνα-καλοκαιρι και δεν ειναι και τρομερα δυσπροσητο για νεες κεραιες....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το προηγούμενο σαββατοκύριακο βρέθηκα στον Αη Γιάννη Πηλίου παραλία βλεπει Αιγαιο. Το COSMOTE Internet On The Go ήταν από προβληματικό έως ανύπαρκτο. Ο λόγος.. το 3G δίκτυο κάκιστα μελετημένο για μία τετοια τουριστική περίοχη΄δεν έπιανε ή επιανε παροδικά υποθέτω λόγω απομακρυσμένης θέσης του σταθμού βάσης σε αντίθεση με τη wind όπου πάντου "καμπανα" στην παραλία λόγω εγγύτητας του δικού της σταθμού βάσης. Στο βουνο οι ρόλοι αντιστράφηκαν λίγο, ε και; αν μιλαμε για πληθυσμιακη κάλυψη σε 3G στη συγκεκριμένη περιοχη η κοτε εχει προβλημα.

Φίλοι μου Ιταλοί με COSMOTE Internet On The Go βρίζανε σε ελληνικα και ιταλικα για την ..τυχη τους αφου το Ιντερνετ ηταν ΝΕΚΡΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παλι εχουμε θεμα με τα whats'up;

Καθυστερούν υπερβολικά να παραδωθουν τα sms !!

 

Οντως.... Αυτες ηταν οι αναβαθμισεις που εκαναν¨???:confused::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παλι εχουμε θεμα με τα whats'up;

Καθυστερούν υπερβολικά να παραδωθουν τα sms !!

 

Mπα σημερα δεν παρατηρησα τιποτα ενω εστειλα πολλα sms.

 

Μονο τον 15αυγουστο ειχα προβλημα αλλα οχι μονο στο whats'up αλλα και στο συμβολαιο προφανως λογο του φορτωμενου δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα καθυστερούν να παραδοθούν..
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εύοσμος Θεσσαλονίκης.

1) Οδός Τζαβέλλα μεταξύ Μεγάλου Αλεξάνδρου και Μάρκου Μπότσαρη (κέντρο Ευόσμου), 3 διαφορετικές φορές πέρασα οδηγώντας και στο συγκεκριμένο σημείο κόβεται η γραμμή.

 

2) Εθνικής Αντιστάσεως από Γοργοποτάμου ως Αντώνη Τρίτση (παράδρομος Περιφερειακού), περπατώντας πεζός δεν υπήρχε σήμα.

 

1)Προφανώς,κακό handover!

2)Σε κάποια σημεία του περιφερειακού και σε παραδρομους η Κοσμοτε έχει κάποια προβληματακια..

Link to comment
Share on other sites

Παλι εχουμε θεμα με τα whats'up;

Καθυστερούν υπερβολικά να παραδωθουν τα sms !!

 

Κανένα τέτοιο πρόβλημα στην Καβάλα για την ώρα...

.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τον τελευταίο καιρό πιστεύω ότι το δίκτυο της κοσμοτέ έχει συνωστισμό! Δοκιμάζω να κάνω κλήση και δεν ακούω καν το γνωστό 3τονικό, αλλά το απόλυτο κενό. Πολλές κλήσεις τερματίζονται λίγο αφού πατήσω το πράσινο ακουστικό... Παράλληλα, όσες τερματίζουν τελικά, έχουν χαμηλή ένταση ήχου και απαράδεκτη ποιότητα, σαν να βγαίνει η φωνή μέσα από πηγάδι!

Επειδή έχω παράλληλα ένα voda νο, μπορώ να πω ότι η διαφορά τόσο στην ένταση όσο και στην ποιότητα του ήχου είναι ιδιαίτερα σημαντική και εμφανής...

Τί ακριβώς κάνει η καλή μας κοσμοτέ με την κατά τα άλλα καλύτερη κάλυψη (αν και το τελευταίο δεν γνωρίζω σε τί βαθμό ισχύει καθώς είναι καραμέλα της εταιρείας) με την ποιότητα του ήχου; Μήπως δεν "σηκώνει" τόσους συνδρομητές και έχει ρίξει λίγο (πολύ μάλλον) την ποιότητα;;; Μου θυμίζει την τότε Telestet με το HR...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εύοσμος Θεσσαλονίκης.

1) Οδός Τζαβέλλα μεταξύ Μεγάλου Αλεξάνδρου και Μάρκου Μπότσαρη (κέντρο Ευόσμου), 3 διαφορετικές φορές πέρασα οδηγώντας και στο συγκεκριμένο σημείο κόβεται η γραμμή.

 

2) Εθνικής Αντιστάσεως από Γοργοποτάμου ως Αντώνη Τρίτση (παράδρομος Περιφερειακού), περπατώντας πεζός δεν υπήρχε σήμα.

 

είναι κάποια μέρη που υπάρχει πολύ μεγάλος

ηλεκτρομαγνητισμός, αν δοκιμάσεις ούτε το

ραδιόφωνο πιάνει ούτε το GPS.

Link to comment
Share on other sites

Για την ποιότητα συνομιλίας "ακούω τον άλλο μέσα από το πηγάδι" μπορούν να μας πουν όσοι έχουν μέτρο σύγκρισης με τα άλλα δίκτυα; Τουλάχιστο σε σχέση με vodafone (δεν είναι flame, απλά σύγκριση και εκεί ας μείνει) παρατηρώ μεγάλη διαφορά. Επίσης, κενό μετά από κλήση χωρίς καν να ακούσεις 3τονικό οπότε βαριέσαι και το κλείνεις, φαινόμενα "κατειλημμένου δικτύου", και το κορυφαίο, στη διάρκεια της συνομιλίας ένας εκ των δύο ακούει ξαφνικά έντονους μεταλλικούς θορύβους που καθιστούν αδύνατη τη συνέχιση της συνομιλίας !!!

Παρατηρείτε τέτοια φαινόμενα; Μιλάω πάντα για Αθήνα και μάλιστα κέντρο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και καιρό, δεν θυμάμαι όπως από πότε, όταν πάω να πάρω τηλ πολλές φορές όπως και τώρα που σας γράφω μου λέει το γνωστό απασχολημένο δίκτυο!!! δεν μπορώ να πάρω με τίποτα! ή τυχαίνει πολλές φορές να έχω τέρμα σήμα και να αδειάζει με το που πάρω ή με πάρουν και δεν μπορώ να μιλήσω! όταν έχει καμιά γιορτή πχ Πάσχα, Χριστούγεννα κτλ αυτά είναι στάνταρ και επίσης το κουφό???? όταν έχω διακοπή ρεύματος δεν έχω και κινητό εκτός σταθερό!!!! ναι καλά ακούσατε!! γενικά έχω αγανακτήσει και αν δεν είχα τώρα μια καλή επιδότηση θα άλλαζα εταιρία γιατί όσο πάει το πράγμα γίνεται και χειρότερα!!! ακόμα και το 3G χάσαμε!!! δεν παίζει και το άλλο κινητό με το whats'up!!! έχει τώρα κανείς άλλος πρόβλημα? δοκίμασα και άλλα κινητά και άλλοι εδώ και έχουν παρόμοια προβλήματα! τα καντίλια πάνε σύνεφο! ΕΛΕΟΣ! ήμουνα Βυτίνα στην ορεινή Αρκαδία τώρα τον Αύγουστο και είχα τέρμα σημα και 3G!!! και εδώ είμαι κέντρο Αθήνας στην Κυψέλη και δεν έχω τίποτα! :lol::lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς,στην περιοχή που βρισκόσουν,όταν έκανε διακοπή ρεύματος,σταμάτησε και η λειτουργία του σταθμού βάσης.Για κάποιο λόγο,δε λειτούργησε η εφεδρική τροφοδοσία.

 

Όσον αφορά την Κυψέλη,είναι γνωστό πως οι κάτοικοι φρόντισαν να αποξηλώσουν τους πιο πολλούς σταθμούς βάσης όλων των εταιριών,συμπεριλαμβανομένης της Κοσμοτέ.3g κάλυψη από απόσταση-και μάλιστα σε πυκνοκατοικημένη περιοχή-δεν μπορεί να υπάρξει.Ευτυχώς να λες που υπάρχει δίκτυο gsm,για να μπορείτε να μιλάτε στοιχειωδώς.

 

Τα προβλήματα περί κατηλειμμένου δικτύου εμφανίζονται σε σύνδεση συμβολαίου ή σε καρτοκινητό;Διότι είναι γνωστό το πρόβλημα των καρτοκινητών.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι με πάγιο και το κάνει ΠΑΡΑ πολύ συχνά!!!! αν δεν είχα καλή επιδότηση θα άλλαζα εταιρία! και τα προβλήματα που λες η αδερφή μου έβαλε wind και δεν είχε κανένα πρόβλημα απολύτως!!! χτες για 2 ώρες τουλάχιστον είχε δίκτυο κατειλημμένο ούτε να πάρω ούτε να με πάρουν! και στο καρτοκινητό what's up τα ίδια! δλδ τι θα κάνουμε η μόνη λύση είναι να αλλάξουμε εταιρία? για το 3G δεν με πειράζει, αλλά τα άλλα προβλήματα είναι ενοχλητικά, εκτός ότι χάνω πολλές κλήσεις αν είμαι σπίτι, αν πέσει το ρεύμα δεν έχω κινητό και σταθερό, αναγκάζομαι άπειρες φορές να βγαίνω στο μπαλκόνι για να μιλήσω! έχω χρόνια cosmote και παλιότερα δεν είχε αυτά τα προβλήματα! :blink::blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι με πάγιο και το κάνει ΠΑΡΑ πολύ συχνά!!!! αν δεν είχα καλή επιδότηση θα άλλαζα εταιρία! και τα προβλήματα που λες η αδερφή μου έβαλε wind και δεν είχε κανένα πρόβλημα απολύτως!!! χτες για 2 ώρες τουλάχιστον είχε δίκτυο κατειλημμένο ούτε να πάρω ούτε να με πάρουν! και στο καρτοκινητό what's up τα ίδια! δλδ τι θα κάνουμε η μόνη λύση είναι να αλλάξουμε εταιρία? για το 3G δεν με πειράζει, αλλά τα άλλα προβλήματα είναι ενοχλητικά, εκτός ότι χάνω πολλές κλήσεις αν είμαι σπίτι, αν πέσει το ρεύμα δεν έχω κινητό και σταθερό, αναγκάζομαι άπειρες φορές να βγαίνω στο μπαλκόνι για να μιλήσω! έχω χρόνια cosmote και παλιότερα δεν είχε αυτά τα προβλήματα! :blink::blink::blink:

 

To ότι σου δίνει καλή επιδότηση η Cosmote δεν σημαίνει ότι η Vodafone ή η Wind (με τις οποίες λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα υπερφόρτωσης δικτύου) δεν θα σου δώσουν αν κάνεις φπρητότητα. Εγώ θα σε συμβούλευα να αλλάξεις εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

όταν έχω διακοπή ρεύματος δεν έχω και κινητό εκτός σταθερό!!!! ναι καλά ακούσατε!! και είχα τέρμα σημα και 3G!!! και εδώ είμαι κέντρο Αθήνας στην Κυψέλη και δεν έχω τίποτα! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Οι πιθανοί λόγοι για τους οποίους κατά τη διακοπή ρεύματος στη περιοχή σου δεν έχεις κάλυψη είναι:

1. Ο σταθμός βάσης(Ιndoor) της περιοχής σου δεν έχει εγκατεστημένες μπαταρίες ή είναι προβληματικές με αποτέλεσμα να μην υπάρχει αυτονομία ισχύος. Συνήθως οι προδιαγραφές αυτονομίας για την περίπτωση διακοπής ρεύματος (ΔΕΗ ή Η/Ζ) έχουν το ελάχιστο αποδεκτό των 4 ωρών.

2. Ο σταθμός βάσης της περιοχής σου είναι Outdoor ή Microsite τα οποία πέραν ελαχίστων περιπτώσεων δε φέρουν μπαταρίες ή λόγω περιορισμένων εσωτ. διαστάσεων έχουν μπαταρίες που προσδίδουν την τυπική αυτονομία των 30ʼ.

Πιθανόν παλαιότερα να μην είχες πρόβλημα διότι είχαν Indoor σταθμό βάσης αλλά τον ξήλωσαν οι ιθαγενείς της Κυψέλης οπότε έβαλαν κάποιο Microsite(χωρίς μπαταρίες) σε μαγαζί ή μπαλκόνι για να κλείσουν πρόχειρα την «τρύπα».

 

Στη Κυψέλη υπάρχει καθεστώς Ιρακ και ότι κινείται το πυροβολούν. Εφόσον το κράτος δεν αφαιρεί την εξουσία που αυθαίρετα κατέχουν ορισμένοι «επαναστάτες» οι εταιρείες δεν μπορούν κάνουν κάτι. Απλά κάνουν καταδρομικές με τεχνικούς που συνήθως καταλήγουν στο αυτόφωρο έχοντας φάει πέτρες και ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που μένω στην Άνω Κυψέλη, η κατάσταση της cosmote είναι τραγική... Έχει παντού φούλ σήμα (Μόνο GSM εννοείται) αλλά δεν μπορείς να βγάλεις κλήση για κανένα λόγο! Σφυρίγματα, παραμορφώσεις, διακοπές, δίκτυο απασχολημένο, κλήσεις που πέφτουν κτλ κτλ... Και το περίεργο είναι ότι αυτά παρατηρούνται ΚΑΙ από συμβόλαια όταν είναι στην συγκεκριμένη περιοχή... Συγκεκριμένα στις κεραίες 2681, 2682, 2683 και 2684 με LAC 2... Έχω πάρει ατελέιωτες φορές τηλέφωνο στην cosmote και η απάντησή τους είναι ότι κάνουν προσπάθειες για την συγκεκριμένη περιοχή... Ρεζίλι έχει γίνει πια!

 

Αντιθέτως, η vodafone πετάει! Έχει φούλ κάλυψη 3G και GSM! Η ποιότητα ομιλίας είναι πολύ καλή, και οι κλήσεις βγαίνουν αμέσως! Ακόμα και στο mobile broadband, αυτή την στιγμή κατεβάζω με 450KB/s! :D

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Kostas και με την wind είναι μια χαρά! μόνο με την cosmote είναι αυτά τα χάλια! αλλά βαριέμαι να αλλάζω εταιρία τώρα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βαριέμαι καθόλου! Ίσα ίσα αμάν κάνω! Αλλά το πρόβλημα είναι ότι όοοολη η παρέα μου έχει what's up και δεν ξεκουβαλάνε, οπότε θα ήμουν τελέιως άκυρος αν το γύριζα σε vodafone έχοντας 30-40επαφές που επικοινωνώ πιο συχνά what's up...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Kostas και με την wind είναι μια χαρά! μόνο με την cosmote είναι αυτά τα χάλια! αλλά βαριέμαι να αλλάζω εταιρία τώρα!

 

Mε τη ταυτότητα σου σε κατάστημα Vodafone και Wind, υπόθεση λίγων λεπτών. Και μετά από 2 εβδομάδες απλώς αλλάζεις τη sim. Είναι κρίμα να πληρώνεις για υπηρεσίες που υπολειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που μένω στην Άνω Κυψέλη, η κατάσταση της cosmote είναι τραγική... Έχει παντού φούλ σήμα (Μόνο GSM εννοείται) αλλά δεν μπορείς να βγάλεις κλήση για κανένα λόγο! Σφυρίγματα, παραμορφώσεις, διακοπές, δίκτυο απασχολημένο, κλήσεις που πέφτουν κτλ κτλ... Και το περίεργο είναι ότι αυτά παρατηρούνται ΚΑΙ από συμβόλαια όταν είναι στην συγκεκριμένη περιοχή... Συγκεκριμένα στις κεραίες 2681, 2682, 2683 και 2684 με LAC 2... Έχω πάρει ατελέιωτες φορές τηλέφωνο στην cosmote και η απάντησή τους είναι ότι κάνουν προσπάθειες για την συγκεκριμένη περιοχή... Ρεζίλι έχει γίνει πια!

 

Αντιθέτως, η vodafone πετάει! Έχει φούλ κάλυψη 3G και GSM! Η ποιότητα ομιλίας είναι πολύ καλή, και οι κλήσεις βγαίνουν αμέσως! Ακόμα και στο mobile broadband, αυτή την στιγμή κατεβάζω με 450KB/s! :D

 

Για να λεμε και τα θετικα: Κυψελη κάτω από την πλατεια, κοντα φωκιωνος (ανατολικα αυτής) η κοτε δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα, φουλ gsm εννειται ότι μπορεις και μιλάς καθαρά και κλειδωνει ικανοποιητικα (οσον αφορα την σταθεροτητα) σε 3G. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ η voda εχει προβλημα. πρέπει να βγεις στο μπαλκόνι του 2ου για να μιλησεις χωρις διακοπές και drops (Ειχε και από παλιά)

Link to comment
Share on other sites

Καμία απ΄τις 2 δε νομίζω να είχε πρόβλημα κατά τόπους.Το πιο σωστό είναι να λέμε ότι απέκτησαν πρόβλημα ;)
Link to comment
Share on other sites

ερχομαι και εγω να προσθεσω με τη σειρα μου οτι και εδω στην πατρα τα πραβληματα τις τελευταιες μερες με την cosmote ειναι μεγαλα παραμορφωσεις διακοπες στην ομιλια κλπ ενα στοιχειο ειχε που ξεχωριζε η cosmote το καλο της σημα ...γιατι απο εξυπηρετηση πελατων ειναι πατος το τι εχω ακουσει αυτες τις μερες απο το 1212 δεν περιγραφεται...
Link to comment
Share on other sites

Ρεσιταλ δινει εδω και λιγες ημερες η κοσμοτε στο whatsup στις Σερρες.

Καλεις εναν αριθμο και ανοιγει η γραμμη μετα απο 30-40 δευτερολεπτα , αυτο θα συμβει 1 στις 3 ενω στις αλλες 2 σου βγαζει δικτυο απασχολημενο.

Τα sms 8 στα 10 δεν φτανουν παρα μονο εαν κανεις μια αναπαντητη κληση προς τον αριθμο του παραληπτη.

Απο τον απριλιο υπαρχουν μονο προβληματα στον νομο Σερρων.

Ακομα και στην θεσσαλονικη που παω συχνα εχω τα ιδια αλλα μιας και δεν περναω αρκετες ημερες εκει δεν θα επεκταθω.

Ταλαιπωρια και απογοητευση , τιποτα αλλο!!!!:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...