Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να έχεις ακριβείς ενδείξεις δεν είναι αξιοπιστο το κινητό. Πρέπει να τα δείς με ένα Anritsu...αλλά είναι λίγο ακριβό:cool:

http://www.equipland.com/commerce/catalog/showpic.jsp?product_id=14031&czuid=1232093788578

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σιγουρα το κινητό είναι ένας μπακαλίστικος τρόπος,όμως κάποια στοιχεία είναι χρήσιμα.

 

Πολλές φορές έχω,προσωπικά,αναφέρει στα τεχνικά τμήματα χρησιμα στοιχεία για προβληματικές περιοχές των δικτύων τους,όπως το LAC ή το Cell-ID και την ένταση σήματος σε ποια επίπεδα κινείται πάνω-κάτω ή παρατηρώ ποιος αλγόριθμος για την κωδικοποίηση του ήχου χρησιμοποιείται κατά τη διαρκεια της κλήσης(π.χ. να ξεκινάει με EFR και να εναλλάσσει σε HR κλπ.).Κάποια τέτοια στοιχεία βοηθούν,πιστεύω,ακόμη περισσότερο το τεχνικό τμήμα της εταιρίας,διότι βασίζονται στην πραγματική χρήση.

 

Σαφώς και τα δίκτυα από μόνα τους μπορούν να τα παρατηρήσουν αυτά,αλλά πολλές φορές που τους αναφέρω πρόβλημα και ότι έχω πρόσβαση στο..μπακάλικο νετ-μόνιτορ,με έχουν ρωτήσει για κάποια απ'αυτά τα στοιχεία(συγκεκριμένα στην Vodafone και στην Cosmote).Στην Wind....πέρα βρέχει..Άλλωστε,έχουν δεδομένη την κάλυψη,όπως διαφημίζουν,οπότε τι να τα κάνουν τα συμπληρωματικά δεδομένα,έστω και μ'αυτόν τον μπακάλικο τρόπο; :X

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το κινητό είναι ένας μπακαλίστικος τρόπος,όμως κάποια στοιχεία είναι χρήσιμα.

Κάποια τέτοια στοιχεία βοηθούν,πιστεύω,ακόμη περισσότερο το τεχνικό τμήμα της εταιρίας,διότι βασίζονται στην πραγματική χρήση.

 

Αξιοποιούν τα στοιχεία και αν υπάρχει πρόβλημα στέλνουν οχήματα με ειδικό εξοπλισμό στην περιοχή απο το Radio για μετρήσεις. Τα έχω δεί συγκεκριμένα απο 2εταιρείες κινητής στο πεδίο να κάνουν μετρήσεις (Nissan Xtrail & Subaru Forester)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

ο διευθυντής της Κλινικής που δουλεύω έχει σύνδεση Cosmote και στο γραφείο του (1ος όροφος) έχει πολύ ασθενές σήμα, σε σημείο να πέφτει η γραμμή συνέχεια όταν μιλάει ή ακόμα και να μην έχει καθόλου σήμα κάποιες φορές.

 

Μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό (εκτός από το να αλλάξει σύνδεση http://www.insomnia.gr/forum/images/smilies/tongue.png )? Είναι εφικτό ας πούμε να πάρω τηλέφωνο τη Cosmote να της πω το πρόβλημα και να μου βρει κάποια λύση (καλά για να βάλει κεραία το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο αλλά και ανθυγιεινό)? Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει εταιρικά η Κοσμοτέ στην κλινική;

 

Διότι αν έχει,και μάλιστα πολλά,πιστεύω πως ένα micro θα τη συνέφερε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει εταιρικά η Κοσμοτέ στην κλινική;

 

Διότι αν έχει,και μάλιστα πολλά,πιστεύω πως ένα micro θα τη συνέφερε.. :)

Οταν λες micro τι εννοεις φίλε?
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες micro τι εννοεις φίλε?

 

Εννοεί Micro Sites (π.χ. Ericsson RBS2301) τα οποία είναι ελαφρές κατασκευές(40 Χ 20 Χ 80)indoor wall mount και τοποθετούνται σε κτήρια, σταθμούς metro κ.τ.λ.

Είμαι μικρής χωρητικότητας (2 πομποδέκτες), χαμηλής ισχύος -39dbm και φέρουν ενσωματωμένες εσωτερικές κεραίες. Εχουν εξαιρετική αντοχή στις εναλλαγές τις θερμοκρασίας λόγω προηγμένου εσωτερικού compact κλιματιστικού συστήματος.

Υπάρχει και η δυνατότητα για χρήση εξωτερικής κεραίας wall mount panel. Συνήθως καλύπτουν "τρύπες" σε σημεία που η κάλυψη είναι προβληματική. Απαραίτητη προυπόθεση είναι να υπάρχει τηλεφωνική γραμμή και παροχή 220Vac (κατά προτίμηση UPS ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα κατά την διακοπή ρεύματος)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιους ενδιαφέρονται: δημοφιλή συστήματα μετρήσεων air-interface για ασύρματα δίκτυα επικοινωνιών:

 

TEMS Investigation:

http://www.ericsson.com/solutions/tems/realtime_diagnostics/investigation.shtml

 

Nemo Outdoor:

http://www.anite.com/nemo-wireless-network-measurement-solutions-anite.html?Itemid=59

 

Swissqual:

http://www.swissqual.com/Optimisation.aspx

 

Ascom Qvoice

http://www.ascom.com/en/index/products-solutions/technology-platforms/platform/qvoice/solutionloader.htm

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί Micro Sites (π.χ. Ericsson RBS2301) τα οποία είναι ελαφρές κατασκευές(40 Χ 20 Χ 80)indoor wall mount και τοποθετούνται σε κτήρια, σταθμούς metro κ.τ.λ.

Είμαι μικρής χωρητικότητας (2 πομποδέκτες), χαμηλής ισχύος -39dbm και φέρουν ενσωματωμένες εσωτερικές κεραίες. Εχουν εξαιρετική αντοχή στις εναλλαγές τις θερμοκρασίας λόγω προηγμένου εσωτερικού compact κλιματιστικού συστήματος.

Υπάρχει και η δυνατότητα για χρήση εξωτερικής κεραίας wall mount panel. Συνήθως καλύπτουν "τρύπες" σε σημεία που η κάλυψη είναι προβληματική. Απαραίτητη προυπόθεση είναι να υπάρχει τηλεφωνική γραμμή και παροχή 220Vac (κατά προτίμηση UPS ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα κατά την διακοπή ρεύματος)

3g τέτοια υπάρχουν γιατί δεν έχω δει πουθενά να έχει τουλάχιστον η cosmote!

Link to comment
Share on other sites

3g τέτοια υπάρχουν γιατί δεν έχω δει πουθενά να έχει τουλάχιστον η cosmote!

 

Ναι υπάρχει η σειρά Ericsson 3000 και συγκεκριμένα το indoor micro RBS3301

ή εναλλακτικά τα Siemens/NEC NB-341 και τα Huawei BTS3802C

Link to comment
Share on other sites

Για όποιους ενδιαφέρονται: δημοφιλή συστήματα μετρήσεων air-interface για ασύρματα δίκτυα επικοινωνιών:

 

TEMS Investigation:

http://www.ericsson.com/solutions/tems/realtime_diagnostics/investigation.shtml

 

Nemo Outdoor:

http://www.anite.com/nemo-wireless-network-measurement-solutions-anite.html?Itemid=59

 

Swissqual:

http://www.swissqual.com/Optimisation.aspx

 

Ascom Qvoice

http://www.ascom.com/en/index/products-solutions/technology-platforms/platform/qvoice/solutionloader.htm

 

 

Εχω το Τems Investigation αλλα θα θελα να ξερα πολυ πως δουλευει! :lol:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Τems Investigation αλλα θα θελα να ξερα πολυ πως δουλευει! :lol:

 

θέλει hasp...αν βρεις κάτι ενημέρωσε και εμένα που το ψάχνω τόσο καιρό! Ποια έκδοση έχεις;:confused: Νομίζω εκτός από το λογισμικό TEMS χρειάζεσαι και κάποιο οδηγό από την Ericsson για το κινητό,με κάθε επιφύλαξη:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν ξέρω αν φταίει η προσφορά με τα 1000 λεπτά ομιλίας και sms αλλά τις τελευταίες μέρες μετά τις 19:00 δεν μπορώ να κάνω κλήσεις.Σήμερα το μεσημέρι γύρω στις 14:00 ενώ μιλούσα ξαφνικά έκλεισε και από τότε δεν μπορώ να κάνω κλήσεις προς τον αριθμό που καλούσα.Από άλλο δίκτυο και από σταθερό τηλέφωνο μπορώ να τον καλέσω κανονικά αλλά με Cosmote δεν μπορώ.:cry::mad:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει η προσφορά με τα 1000 λεπτά ομιλίας και sms αλλά τις τελευταίες μέρες μετά τις 19:00 δεν μπορώ να κάνω κλήσεις.Σήμερα το μεσημέρι γύρω στις 14:00 ενώ μιλούσα ξαφνικά έκλεισε και από τότε δεν μπορώ να κάνω κλήσεις προς τον αριθμό που καλούσα.Από άλλο δίκτυο και από σταθερό τηλέφωνο μπορώ να τον καλέσω κανονικά αλλά με Cosmote δεν μπορώ.:cry::mad:

 

Παίζει να είναι όντως αυτό! Αφού είναι για τόσες ώρες ή βλάβη έχουν ή είναι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Χτες το πρωί,σε ώρα αιχμής,κέντρο Θεσσαλονίκης,απ'τις 5 κλήσεις μόνο οι 2 διεκπεραιώθηκαν σωστά!Τη μια φορά,έπρεπε να προσπαθήσω 2η και 3η φορά,την άλλη έπεσε η κλήση και την τρίτη ο συνομιλητής ακουγόταν σαν ρομπότ!Οι κλήσεις ήταν από Κοσμοτέ προς Κοσμοτέ και σταθερά Ο.Τ.Ε.!Έσπασαν τα νεύρα μου κυριολεκτικά και δυστυχώς δεν είχα μαζί μου τη σύνδεση της Βόνταφον να μπορέσω να μιλήσω σαν άνθρωπος!Σήμερα το μεσημέρι,το δίκτυο gprs σερνόταν σε βαθμό αηδίας στην περιοχή μου!Έλεος δηλαδή!Δεν ξέρω αν ευθύνεται η προσφορά,το θέμα είναι ότι το συμβόλαιό μου μετατράπηκε σε μηδενικό πάγιο!Τουλάχιστον,δεν μπορώ που δεν μπορώ να μιλήσω,να τους πληρώνω κιόλας;;Μέχρι και το καλοκαίρι πάντως στην Θεσσαλονίκη το δίκτυο πήγαινε μια χαρά..Τι έκαναν πάλι δεν μπορώ να καταλάβω κι έχει τόσο άθλια απόδοση...
Link to comment
Share on other sites

Κι από εδώ μια απ' τα ίδια... Μετά από τις 6 απλά δεν μπορείς να βγάλεις κλήση!

πρέπει να κάνεις 9-10 προσπάθειες και πάλι θα πιάσεις αν είσαι τυχερός...

Πάντως, το πρόβλημα μέχρι στιγμής είναι μόνο όταν θές να καλέσεις, καθώς όταν σε καλούν πάντα χτυπάει...

 

Η cosmote έχει ενημερωθεί για το πρόβλημα από εμένα και μου είπαν ότι θα κάνουν ότι καλύτερο μπορούν.

Η περιοχή στην οποία αναφέρομαι είναι η Άνω Κυψέλη, και συγκεκριμένα 3 GSM κεραίες με κωδικούς 2681,2682,2683.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανακοινώνεται στην σχετική διαφήμιση και χαίρονται όλοι οι αδαείς....το σήμα στο κινητό είναι 5 γραμμές παντού...το ότι δεν μπορείς να βγάλεις κλήση είναι άλλο θέμα.

Όπως δεσμεύτηκε η εταιρεία σήμα υπάρχει παντού...δεν είπε ότι κατά ανάγκην μπορείτε να μιλήσετε;)

Τι? χωρητικότητα στο δίκτυο? Τι είναι αυτό πάλι:p

Σπαστικό δεν είναι να μην μπορείς μιλήσεις...παντού!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,στην Θεσσαλονίκη,δεν έχει σήμα παντού...5άρι..Υπάρχουν πολλές περιοχές στις οποίες για τους δικούς της-ηλίθιους κατ'εμέ-λόγους,η κάλυψη gsm ή/και 3g δεν είναι καλή και η Vodafone τη σκίζει..Μπορώ να τις αναφέρω αυτές τις περιοχές,αν κάποιος θέλει,καθώς βρίσκονται σε σημεία με πολύ υψηλή κίνηση οι περισσότερες..Κυρίως για εσωτερικούς χώρους μιλάω!

 

Από την άλλη,σίγουρα υπάρχουν περιοχές όπως έχουμε ξαναπεί-κυρίως επαρχιακές-όπου η Vodafone για καθαρά οικονομικούς λόγους δεν επεκτείνει το δίκτυό της ή δεν το πυκνώνει..Αυτό για μένα είναι απαράδεκτο,όταν στις περιοχές αυτες κινούνται συνδρομητές της και τους κρεμάει...

 

Τέλος,στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον,το δίκτυο της Vodafone δεν είχε πρόβλημα με ποιότητα κλήσεων ή ταχύτητες για Ίντερνετ..Ουτε και της Κοσμοτέ,μέχρι και πριν 2 μήνες...

 

Πλέον,στην Κοσμοτε έχει παραγίνει το κακό,τις τελευταίες μέρες..Δεν ξέρω αν ευθύνονται τυχόν προσφορές γι'αυτό και δε μ'ένδιαφέρει κιόλας..Μ'ενδιαφέρει μόνο το ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω πάντα το κινητό μου όταν το χρειάζομαι...

 

Οπότε,γνώμη μου,μηδενικό πάγιο στην Κοσμοτέ(ή κάρτα)για τις περιοχές που η Vodafone...απαξιει να παρέχει δίκτυο ή δεν την ενδιαφέρει και κύριος αριθμός στην Vodafone για να μπορείς να μιλάς σαν άνθρωπος(όπως λέει και η Κοσμοτέ στο Frog-κάτι το οποίο δεν επαληθεύεται τελικά...) :rolleyes:

 

Και να μην ξεχνιόμαστε!Έχω να δω σε Θεσσαλία/Θεσσαλονίκη επέκταση της κάλυψης του 3g πάνω από χρόνο..Τι έγινε;;Κάναμε κίνηση εντυπωσιασμού το 2006 και σταματήσαμε πλέον; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο για την COSMOTE είναι ότι το πρόβλημα της χωρητικότητας, δε θα είναι για 2-3 μήνες όπως πέρυσι το καλοκαίρι με την προσφορά , αλλά έναν ολόκληρο χρόνο... Θα φτύσουν αίμα οι συνδρομητές της και το πραγματικό πρόβλημα θα φανεί στο τέλος της προσφοράς, που αν δεν κάνω λάθος, λήγει στις 31 Μαρτίου, όπου θα έχει τον μέγιστο αριθμό ενεργοποιημένων προσφορών...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bored01 έχεις δίκιο δεν έχει σχέση αλλά το ότι κάποιοι έχουν άποψη για όλα σημαίνει ότι έχουν συμβόλαιο και κάρτα σε όλα τα δίκτυα?

 

Έτσι όπως μοιράζονται τα καρτοκινητά σαν καραμέλες από τις εταιρείες, δεν είναι δύσκολο να έχεις κάρτες και των τριών. Και είτε το δέχεσαι είτε σου φαίνεται παράξενο υπάρχει κόσμος που το βρίσκει σαν χόμπυ να ασχολείται με το χώρο των τηλεπικοινωνιών, να βλέπει τη κατάσταση με τα δίκτυα κ.τ.λ:O

 

Eδώ στο adslgr.com υπάρχουν άτομα που έχουν 2 ή και 3 διαφορετικές συνδέσεις ADSL για να συγκρίνουν την απόδοση των παρόχων...:blink::lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε παίδες...

Στην αντιπαράθεση συνδρομητών και εταιρειών οι περισσότεροι που έχουν δίκιο ειναι οι συνδρομητές ΑΛΛΑ...

Ο συνδρομητής ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΗΣ δεν μπορεί να περιμένει με 37 ευρώ το χρόνο να μιλάει

12000 λεπτά και να μην έχει κανένα πρόβλημα με τις κλήσεις του... ότι πληρώνεις παίρνεις σε όλα τα πράγματα.

Το παραπάνω βέβαια υπερκαλύπτει το ότι μια εταιρεία δεν πρέπει να προσφέρει κάτι το οποίο δεν μπορεί να υποστηρίξει...

 

Υ.Γ. Μην μπερδεύουμε χωρητικότητα δικτύου με την επιτυχία διεκπεραίωσης κλήσεων ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΩΝ. Είναι κατά 70% άσχετα πράγματα από τα λίγα που ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

 

Εγώ πειράζει να αναφέρω τα προβλήματα και της Κοσμοτέ και της Βονταφον ως συνδρομητής με συμβόλαιο και όχι καρτοκινητό και των 2 επί καθημερινής βάσης τον τελευταιο 1 χρόνο; :confused: Ή θα μου απαγορευτεί;

 

Όπου εχει προβλήματα η κάθε εταιρία μπαίνω στο αντίστοιχο θέμα και τα αναφέρω!Από κει και πέρα,αν αυτό πειράζει κάποιους,τι να πω..Ας βρουν τεκμηριωμένα επιχειρήματα να με πείσουν για το αντίθετο..

 

όπου έχει πρόβλημα η κάθε εταιρία,θεωρώ σα συνδρομητής ότι καλό είναι να τα αναφέρουμε ώστε να μην την πατάνε κι άλλοι...Είναι γεγονός ότι η Κοσμοτέ μέχρι και το καλοκαίρι δεν είχε προβληματα απόδοσης δικτυου!Οι κλήσεις έβγαιναν με την 1η όλες τις ώρες,το Ίντερνετ λειτουργούσε ταχύτατα(αναφέρομαι σε πραγματικό Ίντερνετ,όχι σε wap)και ο ήχος δεν είχε προβλήματα!Αυτά στην Θεσ/νίκη.Εδώ και 1 μήνα η κατάσταση έχει αντιστραφεί!Γιατι είναι τόσο δύσκολο αυτό να το αποδεχτούν κάποιοι;Σέβομαι το γεγονός ότι κάποιοι μπορεί να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα στην περιοχή τους και μπράβο τους που΄κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.Αλλά εμένα αυτές τις μέρες διεκπεραιώνονται με ανθρώπινες συνθήκες μόνον οι 2 στις 5 κλήσεις!Το Ίντερνετ είναι απλά μια λέξη επίσης σε ώρες αιχμής και είναι άχρηστο!Επίσης,η Vodafone όπως αναφέρεται ειρωνικά από μερικούς,ουδέποτε παρουσίσε ανάλογα προβλήματα σε διάστημα 1 χρόνου που κάνω ίδια χρήση..Με τον ήχο της μόνο δεν είμαι ευχαριστημένος και μάλλον πρέπει να εφαρμόζει υψηλή συμπίεση,αλλιώς δεν εξηγείται το γεγονός ότι δεν είναι ιδιαίτερα καθαρός και δυνατός,όπως π.χ. της Wind της οποίας ήταν 'άψογος πάντα.

 

 

Τέλος,αναφορικά με την κάλυψη hspa της Κοσμοτέ,παρ'ότι είμαι υποστηρικτής της,δεδομένου ότι την επέκτεινε σε πολλές περιοχές της Ελλάδας και μπράβο της,απ'το 2006 στις περιοχές που κινούμαι είναι ίδια και απαράλλακτα τα πράγματα!Όσο και να την επιβραβεύω για την επέκταση αυτή,δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι στο θέμα επέκταση σε Θεσσαλία/Θεσσαλονίκη δεν έχω δει καμία βελτίωση σε περιοχές που υπάρχει μόνο gsm...

 

 

Αυτα από μένα..Όλα τα υπόλοιπα περί υποκλοπών τ'ακούω βερεσέ!Τη δουλειά μου να κάνω σωστά θέλω,όχι τα υπόλοιπα.. :)

 

 

Υ.Γ.:Παιδιά,όσοι γράφετε για την ποιότητα της Κοσμοτέ πως έχει πέσει τις τελευταιες μέρες,προσοχή!!Κάποιοι μπορει να σας πουν μέχρι και....."τιτανοτεράστιους" σε προσωπικό μήνυμα που θα σας στείλουν..Έχουν πάρει φόρα και μοιράζουν μηνύματα κακίας και ξεπεσμού!!Εντάξει λοιπόν,ως συνδρομητής και της Κοσμοτέ,υπόσχομαι να μην ξαναπώ κακία για την Κοσμοτέ!Όχι τίποτα άλλο,αλλά να μην τό΄χω και τύψεις που κάποιοι δε θα κοιμηθούν το βραδυ λόγω των προβλημάτων αυτών της απόδοσης...Οπότε..σσσσσσςςςςςς..ησυχία..φίμωτρο!Όποιος ξανακρίνει αρνητικά την Κοσμοτέ,πιπέρι στο στομα!!Τι είπατε;Ελευθερία στο λόγο;Σας παρακαλώ,για μερικούς είναι πρωτόγνωρη φράση αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...