Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχω σοβαρα προβληματα με την ποιοτητα ηχου της κοσμοτε σε βαθμο που δεν μπορω μα επικοινωνησω.Ξερει κανεις θα φτιαξει ποτε αυτο το προβλημα;Σοβαρα μερικες φορες το κλεινω δεν μπορω να καταλαβω τι μου λενε απιστευτη παραμορφωση ηχου.Δεν ειναι θεμα συσκευης εχω 3.

 

Eχω σοβαρα προβληματα με την ποιοτητα ηχου της κοσμοτε σε βαθμο που δεν μπορω μα επικοινωνησω.Ξερει κανεις θα φτιαξει ποτε αυτο το προβλημα;Σοβαρα μερικες φορες το κλεινω δεν μπορω να καταλαβω τι μου λενε απιστευτη παραμορφωση ηχου.Δεν ειναι θεμα συσκευης εχω 3.

 

Aπο το πρωι στο γαλατσι χαμηλα δεν υπαρχει σημα.Kαλα τι συμβαινει πια!

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

γκρινιαζουμε ολοι για τη καλυψη της κοσμοτε, αλλά παλι εκει μενουμε! λογικο ειναι η κοσμοτε να μας εχει γραμμενους..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

να ρωτησω και εγω ο noobas..

για ποιο λογο το gsm εχει καλυτερη καλυψη παντου απο το 3g?

Είναι μηπως θεμα κόστους εγκατάστασης νεων κεραιών απο την μερια των εταιριών? και τσιγκουνεύοντε?

Η κάποιο αλλο θεμα που εχει να κανει με την ιδια την τεχνολογια του 3g?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω ο noobas..

για ποιο λογο το gsm εχει καλυτερη καλυψη παντου απο το 3g?

Είναι μηπως θεμα κόστους εγκατάστασης νεων κεραιών απο την μερια των εταιριών? και τσιγκουνεύοντε?

Η κάποιο αλλο θεμα που εχει να κανει με την ιδια την τεχνολογια του 3g?

 

Γιατί λειτουργεί σε χαμηλότερες συχνότητες που ταξιδεύουν καλύτερα στο χώρο.

 

Είναι ο ίδιος λόγος που τα ΑΜ ακούγονται πιο μακρυά απο τα FM.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

το σκέφτηκα αυτο.. αλλα νομιζα οτι η διαφορά απο πχ 2100MHz στα 1800MHz ειναι σχετικά μικρή για να δικαιολογήσει αυτο το χαος στο δικτυο.
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά έχει παραγίνει το κακό με την κοσμοτέ. ίσως είναι η μόνη εταιρεία που καταφέρνει να με εκνευρίζει, παρόλο που τη χρησιμοποιώ ως δεύτερη επιλογή. Έχω ένα whats up και για να έρθει μήνυμα ολοκληρωμένο το κινητό χτυπάει 4 φορές. το νόκια συνεχώς βγάζει το γνωστό και σπαστικό "λείπει κείμενο".

 

και το χειρότερο είναι ότι σκέφτομαι να πάω τη σύνδεση της vodafone εκεί τον Αύγουστο. Λογικά θα υπάρχει και στις συνδέσεις το ίδιο θέμα να φανταστώ;

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά έχει παραγίνει το κακό με την κοσμοτέ. ίσως είναι η μόνη εταιρεία που καταφέρνει να με εκνευρίζει, παρόλο που τη χρησιμοποιώ ως δεύτερη επιλογή. Έχω ένα whats up και για να έρθει μήνυμα ολοκληρωμένο το κινητό χτυπάει 4 φορές. το νόκια συνεχώς βγάζει το γνωστό και σπαστικό "λείπει κείμενο".

 

και το χειρότερο είναι ότι σκέφτομαι να πάω τη σύνδεση της vodafone εκεί τον Αύγουστο. Λογικά θα υπάρχει και στις συνδέσεις το ίδιο θέμα να φανταστώ;

 

Στις συνδέσεις τα όποια προβλήματα είναι πολύ μικρότερης έκτασης από ότι στα καρτοκινητά. Εγώ που έχω σύνδεση γενικά δεν έχω πρόβλημα,τους τελευταίους τρεις μήνες π.χ 2-3 φορές έχει τύχει να αργήσει να παραδοθεί το sms και άλλες 2 το πολύ να μην μπορώ να πάρω τηλ, τίποτα ιδιαίτερα σοβαρό. Το μόνο που συμβαίνει συχνά είναι όταν έχω κλειστό το κινητό, με έχουν πάρει τηλ, και το ανοίξω αργουν πολύ να έρθουν τα sms με τις κλήσεις. Αλλά γενικά κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Βέβαια η Vodafone είναι μακράν καλύτερη. Δεν έχω αντινετωπίσει ποτέ τα τελευταία χρόνια το παραμικρό πρόβλημα με κλήσεις ή μηνύματα, το internet στο κινητό είναι ελαφρώς γρηγορότερο και το σήμα έχει βελτιωθεί υπερβολικά σε όλη την Ελλάδα (μη σου πω ότι πλεόν σε αρκετά σημεία είναι καλύτερο από Cosmote). Οπότε στη θέση σου δεν θα άλλαζα πάροχο. Βέβαια αν η πλειονότητα των κλήσεων και των μηνυμάτων σου είναι προς κινητά Cosmote τότε απόλυτα λογικό να αλλάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Στις συνδέσεις τα όποια προβλήματα είναι πολύ μικρότερης έκτασης από ότι στα καρτοκινητά. Εγώ που έχω σύνδεση γενικά δεν έχω πρόβλημα,τους τελευταίους τρεις μήνες π.χ 2-3 φορές έχει τύχει να αργήσει να παραδοθεί το sms και άλλες 2 το πολύ να μην μπορώ να πάρω τηλ, τίποτα ιδιαίτερα σοβαρό. Το μόνο που συμβαίνει συχνά είναι όταν έχω κλειστό το κινητό, με έχουν πάρει τηλ, και το ανοίξω αργουν πολύ να έρθουν τα sms με τις κλήσεις. Αλλά γενικά κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Βέβαια η Vodafone είναι μακράν καλύτερη. Δεν έχω αντινετωπίσει ποτέ τα τελευταία χρόνια το παραμικρό πρόβλημα με κλήσεις ή μηνύματα, το internet στο κινητό είναι ελαφρώς γρηγορότερο και το σήμα έχει βελτιωθεί υπερβολικά σε όλη την Ελλάδα (μη σου πω ότι πλεόν σε αρκετά σημεία είναι καλύτερο από Cosmote). Οπότε στη θέση σου δεν θα άλλαζα πάροχο. Βέβαια αν η πλειονότητα των κλήσεων και των μηνυμάτων σου είναι προς κινητά Cosmote τότε απόλυτα λογικό να αλλάξεις...

 

ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα, και για τις 2 εταιριες. Αρχιζει ομως να το πουλαει πολυ ακριβα το σημα η vodafone... Παρολο που η κοσμοτε εχει το 50% των συνδρομητων, δινει και εξτρα εκπτωση παγιου στους ανεργους, και η vodafone καμμια απαντηση... Ειπαμε, εχει καλο σημα, αλλά ειναι no.2 στους συνδρομητες.. Εχω πολλα χρονια στη vodafone, αλλά σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω στην εταιρια με τους περισσοτερους συνδρομητες και με χαμηλοτερο παγιο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρώνι Χανίων, σε εσωτερικούς χώρους κακό 3G, το GSM απλά καλό ή μέτριο. Vodafone φουλαρισμένη σε 3G και GSM. Θέλει ενίσχυση.

Έχω την αίσθηση επίσης, ότι στα Χανιά, ενώ και οι 2 είναι γενικά ίδιες σε κάλυψη, η Cosmote σε κάποια λίγα σημεία είναι χειρότερη από Vodafone σε 3G.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα πρέπει να εγκαταλείψουν τα σκόπια και τις περικοπές στο τεχνικό προσωπικό και νακοιτάξουν τα χάλια που φτάσανε στην Ελλάδα.

Είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει στο 1ο-2ο πόδι χαλκιδικής !

Αφού ΔΕΝ ΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ τι το παρέχεις μισθωμένα κάντο ΔΩΡΕΑΝ να μην την ακούς.

Κάθε 2 λεπτά διακοπή . Φραγή εξερχομένων στο άσχετο. Φαγωμα καρτών... είναι λίγα από αυτά που αντιμετωπίζονται σε καθημερινή βάση πλέον.

Λίγη ντροπή και λίγη εκτίμηση στους πελάτες τους "πρόβατα..."

Ειναι απαράδεκτο στην Χαλκιδική από πέρυσι στο πρώτο πόδι για αδιευκρίνηστους λόγους να κλείνει ο αναμεταδότης τους και να ξανα ανοίγει... τακτικά...(και στο 1ο πόδι και στο 2ο πόδι.. ) Να πάρουν να τις παν αλλού τις σαβούρες αναμεταδότες !!! (Σκόπια)

Ενας χρόνος πέρυσι και φέτος τα ίδια !! Έλεος πια !!!

 

Στις συνδέσεις τα όποια προβλήματα είναι πολύ μικρότερης έκτασης από ότι στα καρτοκινητά. Εγώ που έχω σύνδεση γενικά δεν έχω πρόβλημα,τους τελευταίους τρεις μήνες π.χ 2-3 φορές έχει τύχει να αργήσει να παραδοθεί το sms και άλλες 2 το πολύ να μην μπορώ να πάρω τηλ, τίποτα ιδιαίτερα σοβαρό. Το μόνο που συμβαίνει συχνά είναι όταν έχω κλειστό το κινητό, με έχουν πάρει τηλ, και το ανοίξω αργουν πολύ να έρθουν τα sms με τις κλήσεις. Αλλά γενικά κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Βέβαια η Vodafone είναι μακράν καλύτερη. Δεν έχω αντινετωπίσει ποτέ τα τελευταία χρόνια το παραμικρό πρόβλημα με κλήσεις ή μηνύματα, το internet στο κινητό είναι ελαφρώς γρηγορότερο και το σήμα έχει βελτιωθεί υπερβολικά σε όλη την Ελλάδα (μη σου πω ότι πλεόν σε αρκετά σημεία είναι καλύτερο από Cosmote). Οπότε στη θέση σου δεν θα άλλαζα πάροχο. Βέβαια αν η πλειονότητα των κλήσεων και των μηνυμάτων σου είναι προς κινητά Cosmote τότε απόλυτα λογικό να αλλάξεις...

 

Το έκανε μία το έκανε δύο και συνεχόμενα...

Σε ανύποπτο χρόνο στη Θεσσαλονίκη ενώ έχεις σήμα καμπάνα (vodafone) σε πετάει εκτός δικτύου (και με διαφορετικό κινητό) και σου στέλνει μηνύμα κλήσης ότι ήσουν κατηλειμένος... κάτι που ούτε κατα φαντασίαν δεν γίνεται...

Για επαγγελματίες θεωρώ πως δεν υπάρχει πάροχος στην Ελλάδα ...αξιόπιστος

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα προμηθευτήκαμε twin sim από την cosmote. Δυστυχώς δεν λειτουργεί η υπηρεσία με το παλιό κινητό που έχουμε στο φορτηγό (Nokia 6081). Το κινητό αυτό δουλεύει μόνο στο 900 band. Μίλησα με την cosmote και μου είπαν ότι είναι ασυμβατότητα διότι η cosmote δουλεύει μόνο στο 1800 band. Στο δίκτυο βρίσκω αντιφατικά σχόλια για το θέμα με τα band της cosmote. Τι ισχύει τελικά, υπάρχει κάπου καταχωρημένη αυτή η πληροφορία διότι από το site της cosmote δεν βγάζω άκρη.

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα προμηθευτήκαμε twin sim από την cosmote. Δυστυχώς δεν λειτουργεί η υπηρεσία με το παλιό κινητό που έχουμε στο φορτηγό (Nokia 6081). Το κινητό αυτό δουλεύει μόνο στο 900 band. Μίλησα με την cosmote και μου είπαν ότι είναι ασυμβατότητα διότι η cosmote δουλεύει μόνο στο 1800 band. Στο δίκτυο βρίσκω αντιφατικά σχόλια για το θέμα με τα band της cosmote. Τι ισχύει τελικά, υπάρχει κάπου καταχωρημένη αυτή η πληροφορία διότι από το site της cosmote δεν βγάζω άκρη.

 

Ευχαριστώ,

 

Η Cosmote εκπέμπει και στα 900 MHZ αλλα στο e-GSM, δυστυχώς όμως το δικό σου μοντέλο δεν το υποστηρίζει ,αλλά και να το υποστήριζε η cosmote δεν εκπέμπει παντού στο e-GSM ίσως άλλα μοντέλα να το υποστηρίζουν.Ισως του χρόνου που θα αννανεωθούν οι άδειες να αγοράσει φάσμα στα 900.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμα μπανάνα και στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης. Όχι πως στο κέντρο της πόλης με ενθουσίασε δηλαδή. Να μην πω για την γενικά απογοητευτική ταχύτητα δεδομένων στη συμπρωτεύουσα! :(

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει στο συγκεκριμένο νήμα, αλλά θεωρώ οτι είναι πρόβλημα δικτύου:

 

Ανακάλυψα χτες οτι δε μπορώ να στείλω SMS σε κινητά στην Μαλαισία, μπορούσα μέχρι πριν 2-3 βδομάδες. Επίσης δε μπορώ ούτε να λάβω απο την ίδια χώρα, κάτι προφανώς στράβωσε με την διασύνδεση με τα εκεί δίκτυα και την Cosmote.

 

Καμιά ιδέα που να απευθυνθώ για αυτό? Η εξυπηρέτηση πελατών μπορεί να βοηθήσει?

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δηλωσέ το βλάβη και ζήτησε να σε καλέσει τεχνικός και να σε ενημερώσει για το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμα "καμπάνα" από την COSMOTE και στην κορυφή του Άθως! (2033 μέτρα)

Μπορούσα να λάβω και να κάνω κλήσεις κανονικότατα! Ομολογώ πως δεν το περίμενα...

Αλλά και στο νότιο κομμάτι γενικά του Αγίου Όρους (και το πιο ορεινό ταυτόχρονα), όπου κινήθηκα τις προηγούμενες μέρες το σήμα ήταν πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν ,θέλω να αναφέρω ένα πολυ σοβαρό πρόβλημα ανύπαρκτης κάλυψης σε συγκεκριμένες περιοχές του κέντρου της Θεσσαλονίκης οπου διαμένουν κυρίως φοιτητές κάτοχοι γουατς απ...Στην κάθετη οδο Σοφοκλέους από το ύψος της Κάσσανδρου μέχρι και την ολυμπιαδος το σήμα στο εσωτερικό των σπιτιών εδω και 1,5 χρόνο είναι ανύπαρκτο τελείως ...Ακόμη κ στο μπαλκόνι δεν βγάζεις κλήση ....Το ίδιο και σε όλες τις παράλληλες οδούς πάνω στην σοφοκλέους οπου διαμένουν φοιτητές ....Ευτυχώς εγω χρησιμοποιώ wind και εχω full hsdpa στο σημείο ...αν διαβάζουν οι τεχνικοί της εταιρείας ας κάνουν κάτι .... Edited by scream
Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_Telio_Sima/section/At_Home εκεί που η Vodafone το έβγαλε πρώτη ακολούθησε και η cosmote όπως πάντα! μακάρι να το έδιναν δωρεάν όπου υπήρχε πρόβλημα και όχι να το πληρώνουμε και από πάνω! παραπάέΐ.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_Telio_Sima/section/At_Home εκεί που η Vodafone το έβγαλε πρώτη ακολούθησε και η cosmote όπως πάντα! μακάρι να το έδιναν δωρεάν όπου υπήρχε πρόβλημα και όχι να το πληρώνουμε και από πάνω! παραπάέΐ.

 

Έλα μου ντε.... "Παρακαλώ πληρώστε μας για να μπορέσουμε να σας προσφέρουμε τις υπηρεσίες που υποτίθεται ότι μέχρι τώρα μας πληρώνετε κάθε μήνα να σας προσφέρουμε, αλλά δεν μπορούμε...":p

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν το Inception,

Πρεπει να πληρωσεις για να μπορεις να πληρωσεις ωστε να παρεις αυτο που πληρωνεις! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...