Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στην Ανω Κυψελη και στις αρχές του Γαλατσίου πάμε τώρα κοντά στους 3 ΜΗΝΕΣ!!!! χωρίς δείγμα σηματος! ΕΛΕΟΣ!!!! αν δεν έβαζα wind (με σήμα καρακαμπανάτο και 3G) ακόμα δεν θα είχα κινητό!!! βλέπω την ηλίθια διαφήμιση και μου ανακατεύονται τα άντερα! εντελώς μούφα!!!! ΑΙΣΧΟΣ!!!! μου χάρισαν και ένα πάγιο τουλάχιστον και με άφησαν να αλλάξω πρόγραμμα αλλιώς θα έκανα μεγάλη φασαρία! :lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Οι ανταγωνιστές πως είναι στην Ικαρία;

Άγιο Κήρυκο που είχα πάει πέρσι και πρόπερσυ cosmote Και wind ήταν καλά. Λίγο πιο έξω στην περιοχή Καραβόσταμο όπου και έμενα η wind είχε εικονικό σήμα. Έδειχνε να πιάνει αλλά δεν έβγαζες κλήση που να χτυπιέσαι. Μόνο η cosmote ήταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Vodafone λίγο χειρότερα θα έλεγα, Wind δεν έχω ιδέα...

 

Wind ακόμη χειρότερα ... Μη σας πάρω και στο λαιμό μου,έτσι ήταν η κατάσταση πριν 2 χρόνια,μπορεί να έχει βελτιωθεί η Wind όπως συνέβη γενικά. Αλλά αν δε κάνεις αυτοψία ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σας.....στην Σαντορίνη πώς πάει από σήμα αλλά και 3g σήμα?Εγώ θα μένω στα Φηρά κοντά αλλά θα ήθελα να ξέρω την συμπεριφορά του δικτύου γενικά στο νησί.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλή η Κοτε στα Φυρά.Όπως και η Βονταφον.Γουιντ ούτε για πλάκα 3η γενιά.Σε 2 σημεία των Φυρών και σε ένα σημείο της Οιας μόνο.Και νομίζω και λίγο προς Καμαρι, αν θυμάμαι καλά.Με τις άλλες 2 σχεδόν όλο το νησί καλύπτεται με 3η γενιά. Αν και η Βονταφον σε κάποια σημεία προς Πύργο, Εμπορειο κλπ είναι καλύτερη από Κοτε, ενώ σε εσωτερικούς χώρους των Φυρών είναι ελάχιστα πιο δυνατή η Κοτε.

 

Να σημειώσω επίσης την ανυπαρξία σήματος 3ης γενιάς στην Ηγουμενίτσα, όπως και σε όλη τη διαδρομή Ηγουμενίτσα-Πάργα από Κόσμο, εν αντιθέσει με Βοντα που καλύπτει σχεδόν όλη τη διαδρομήΣήμα 3g μπανάνα η Κοτε σε αυτές τις περιοχές.Γουιντ μόνο Ηγουμενίτσα και Πάργα, μέσα στις πόλεις.Δε μιλάω για παρα έξω..Αναφέρομαι πάντα σε 3η γενιά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κανά δεκάλεπτο έχει τρελαθεί το κινητό να έρχονται μηνύματα απ' το μεσημέρι, ενώ το είχα μονίμως ανοιχτό και αναρωτιόμουνα γιατί με γράφουν όλοι :wacko::p Η κατάσταση έχει ξεφύγει...
Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Στη Φολέγανδρο και τα 3 δίκτυα έχουν ικανοποιητικό σήμα.Στις δυσπρόσιτες παραλίες και οι 3 ήταν χάλια με μικρή επικράτηση της wind.Συγκεκριμένα με wind είχες μια μπάρα και έκανες κλήση έστω και με γαργαριστή ομιλία ενώ με τους άλλους 2 το σήμα ήταν μηδέν.Τέλος στη Σίφνο στα δύσκολα σημεία,η Cosmote είχε τον πρώτο λόγο!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Καλή η Κοτε στα Φυρά.Όπως και η Βονταφον.Γουιντ ούτε για πλάκα 3η γενιά.Σε 2 σημεία των Φυρών και σε ένα σημείο της Οιας μόνο.Και νομίζω και λίγο προς Καμαρι, αν θυμάμαι καλά.Με τις άλλες 2 σχεδόν όλο το νησί καλύπτεται με 3η γενιά. Αν και η Βονταφον σε κάποια σημεία προς Πύργο, Εμπορειο κλπ είναι καλύτερη από Κοτε, ενώ σε εσωτερικούς χώρους των Φυρών είναι ελάχιστα πιο δυνατή η Κοτε.

 

Να σημειώσω επίσης την ανυπαρξία σήματος 3ης γενιάς στην Ηγουμενίτσα, όπως και σε όλη τη διαδρομή Ηγουμενίτσα-Πάργα από Κόσμο, εν αντιθέσει με Βοντα που καλύπτει σχεδόν όλη τη διαδρομήΣήμα 3g μπανάνα η Κοτε σε αυτές τις περιοχές.Γουιντ μόνο Ηγουμενίτσα και Πάργα, μέσα στις πόλεις.Δε μιλάω για παρα έξω..Αναφέρομαι πάντα σε 3η γενιά.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες γιατί το ίντερνετ το χρειάζομαι για κάποιες μέρες!!! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι η ιταλική. αυτό το καλοκαίρι θα μείνει στη Μύκονο, Θέλω να ξέρω αν το νησί καλύπτεται από 3G δίκτυο της Cosmote και πώς μπορώ να ενεργοποιήσω την sim , δεδομένου ότι δεν είμαι ελληνικά. ευχαριστώ για τη βοήθεια και συγνώμη αν δεν μιλάς τη γλώσσα ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε κατάστημα Γερμανος στην Μύκονο με την ταυτότητα ή το διαβατήριο για να γίνει ταυτοποίηση, θα αγοράσεις το πακέτο που θες και θα ενεργοποιηθεί την ίδια στιγμή. Η κάρτα Ίντερνετ κοστίζει 49 ευρώ και περιλαμβάνει usb modem.Μπορεις όμως να αγοράσεις μόνο την κάρτα Sim και να την βάλεις στο κινητό σου.Στην περίπτωση αυτή κοστίζει 19 ευρώ. Επίσης, κοιτα και την Vodafone, λογικά είναι πιο γρήγορη σε ταχύτητες και έχει ίδια κάλυψη. Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτί η εικόνα τα λέει όλα. Μου χαμήλωσαν την ταχύτητα επειδή πέρασα τα 30gb και χθες εκδόθηκε ο λογαριασμός μου, η ταχύτητα παραμένει ίδια. Η WIND με EDGE κατεβάζει με τριπλάσια ταχύτητα........:blink: Τι να πει κανείς?:blink:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί και η wind και η vodafone δίνουν χάρτη 3g κάλυψης και η cosmote όχι? Τύπου είναι έξυπνη?

Που είδες χάρτη 3G της Βοντα? Γιατί εγώ ψάχνω και δεν βρίσκω. Μόνο στο GSMworld έχω βρει αλλά είναι έτσι από το 2004.

Οσο για την Κοσμοτε, τα είπες όλα. Ουδεν σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτί η εικόνα τα λέει όλα. Μου χαμήλωσαν την ταχύτητα επειδή πέρασα τα 30gb και χθες εκδόθηκε ο λογαριασμός μου, η ταχύτητα παραμένει ίδια. Η WIND με EDGE κατεβάζει με τριπλάσια ταχύτητα........:blink: Τι να πει κανείς?:blink:

 

Στην ήδη υπερυψηλή ταχύτητα κάνουν QoS; Και κάτι άλλο,πως κατάφερες ρε θηρίο να ξεπεράσεις τα 30GB; :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην ήδη υπερυψηλή ταχύτητα κάνουν QoS; Και κάτι άλλο,πως κατάφερες ρε θηρίο να ξεπεράσεις τα 30GB; :p

 

QoS? Για μεταφρασέ το γιατί δεν το κατάλαβα !:confused:

Όσο για τα 30GB δεν είναι τίποτα αν έχεις Premium στο RapidShare :p Και το περίεργο είναι ότι τον προηγούμενο μήνα κατέβασα 54GB (βλ. εικόνα) και δεν μου μείωσαν την ταχύτητα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγουμε ότι η κοσμοποτε εχει την καλύτερη κάλυψη, αλλά ρε παιδιά να μην έχει σήμα σε πολλά μέρη στο κέντρο των πόλεων???? και ακόμα Αθήνα κέντρο? δεν είναι ελεος????? δλδ να περιμένω να παω διακοπές για να έχω σήμα και στην Κυψέλη σήμα ΜΗΔΕΝ κοντά 3μήνες τώρα??? ΕΛΕΟΣ!!!!!!:mad::mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

QoS? Για μεταφρασέ το γιατί δεν το κατάλαβα !:confused:

Όσο για τα 30GB δεν είναι τίποτα αν έχεις Premium στο RapidShare :p Και το περίεργο είναι ότι τον προηγούμενο μήνα κατέβασα 54GB (βλ. εικόνα) και δεν μου μείωσαν την ταχύτητα :wacko:

 

Πιο καλά από Cisco :

"Quality of Service (QoS) refers to the capability of a network to provide better service to selected network traffic over various technologies, including Frame Relay, Asynchronous Transfer Mode (ATM), Ethernet and 802.1 networks, SONET, and IP-routed networks that may use any or all of these underlying technologies. The primary goal of QoS is to provide priority including dedicated bandwidth, controlled jitter and latency (required by some real-time and interactive traffic), and improved loss characteristics. Also important is making sure that providing priority for one or more flows does not make other flows fail. QoS technologies provide the elemental building blocks that will be used for future business applications in campus, WAN, and service provider networks. This chapter outlines the features and benefits of the QoS provided by the Cisco IOS QoS."

 

QoS μπορείς να κάνεις σε συγκεκριμένες υπηρεσίες του δικτύου (για παράδειγμα τι προτεραιότητα θα έχει η φωνή με VLAN TAG στο Switching ή με TOS σε IP network) ή ακόμη σε χαρακτηριστικά "υπηρεσίας" όπως για παράδειγμα bandwidth ανάλογα με την κίνηση.

 

Από εκεί και πέρα,σε WIND δεν έχω καταφέρει να πιάσω τα 5GB σε 10 μέρες χρήσης... Αλλά δεν έχω premium rapidshare :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ανύπαρκτη η κάλυψη 3g μέσα στα Συβοτα.Οι ανταγωνίστριες φουλαρισμενες.Σε κάποια σημεία μόνο πιάνει μέτριο σήμα.Επίσης, παρατήρησα πιο ασθενή κάλυψη gsm στη διαδρομή Πλαταρια-Συβοτα, συγκριτικά με Βονταφον. Τέλος, ανύπαρκτη εντελώς κάλυψη 3ης γενιάς, στη διαδρομή Ηγουμενίτσα-Πάργα, ενώ η Βονταφον ήδη καλύπτει τα περισσότερα σημεία της διαδρομής με άψογο σήμα. Ανύπαρκτη 3η γενιά και στην Ηγουμενίτσα.Μήπως να αφήσουν τις διαφημίσεις καλύτερα και να ασχοληθούν με την επέκταση 3g σε αρκετά σημεία;;
Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε κατάστημα Γερμανος στην Μύκονο με την ταυτότητα ή το διαβατήριο για να γίνει ταυτοποίηση, θα αγοράσεις το πακέτο που θες και θα ενεργοποιηθεί την ίδια στιγμή. Η κάρτα Ίντερνετ κοστίζει 49 ευρώ και περιλαμβάνει usb modem.Μπορεις όμως να αγοράσεις μόνο την κάρτα Sim και να την βάλεις στο κινητό σου.Στην περίπτωση αυτή κοστίζει 19 ευρώ. Επίσης, κοιτα και την Vodafone, λογικά είναι πιο γρήγορη σε ταχύτητες και έχει ίδια κάλυψη.

 

ευχαριστώ για την απάντηση, kotsianis...Θέλω μια sim για να σερφάρετε στο Internet από το κινητό μου τηλέφωνο, διότι τα τέλη περιαγωγής είναι πολύ ακριβά , αν μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν sim ιταλικά. Με λίγα λόγια μπορώ να αγοράσω και να ενεργοποιήσετε μια sim Ελλάδα και την ιταλική έγγραφα ;και πόσο κοστίζει για να ενεργοποιήσετε μια κάρτα SIM ( κάθε φορέα ) ; ευχαριστώ

Edited by cocoon
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα SIM σκέτη κοστίζει 19 ευρώ και προσφέρει 10 ημέρες Ίντερνετ.Τη βάζεις στο κινητό και χρησιμοποιεις το κινητό για μόντεμ.Ταυτοποίηση γίνεται κανονικά με ιταλική ταυτότητα ή διαβατήριο μόνο.
Link to comment
Share on other sites

kotsianis7, Είμαι κύριος ενός iPhone και θέλω να περιηγηθείτε στο πρόγραμμα περιήγησης του τηλεφώνου, Δεν θέλω να χρησιμοποιήσετε το τηλέφωνό σας ως μόντεμ
Link to comment
Share on other sites

Πιο καλά από Cisco :

"Quality of Service (QoS) refers to the capability of a network to provide better service to selected network traffic over various technologies, including Frame Relay, Asynchronous Transfer Mode (ATM), Ethernet and 802.1 networks, SONET, and IP-routed networks that may use any or all of these underlying technologies. The primary goal of QoS is to provide priority including dedicated bandwidth, controlled jitter and latency (required by some real-time and interactive traffic), and improved loss characteristics. Also important is making sure that providing priority for one or more flows does not make other flows fail. QoS technologies provide the elemental building blocks that will be used for future business applications in campus, WAN, and service provider networks. This chapter outlines the features and benefits of the QoS provided by the Cisco IOS QoS."

 

Είναι συνήθως Passive Probing διατάξεις πάνω στα Core Network/GPRS/ATM/IP κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι.Θα βάλεις την κάρτα στο κινητό και στο προφίλ θα περάσεις ως apn το: internet.Νομίζω πως άλλη ρύθμιση δε χρειάζεται. Όταν τελειώσει ο χρόνος πρόσβασης της κάρτας, μπορείς να αγοράσεις επιπλέον χρόνο. Αν χρειαστείς το Ίντερνετ για πολλές μέρες, συμφέρει περισσότερο το Ίντερνετ της Vodafone, παρα της Cosmote, γιατί δίνει περισσότερο όγκο δεδομένων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...