Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιάνει ελάχιστα και σε πολλά σημεία είναι τόσο χαμηλή η ένταση ώστε με το ζόρι στέλνεις μήνυμα.. Δε μιλάμε βέβαια να έχεις το τηλέφωνο στην τσέπη.. Τότε είσαι σίγουρα εκτός δικτύου :p

 

Και που να το φανταστεί η Cosmote αυτό... Προφανώς εκτίμηση με κάποιο συντελεστή απωλειών κάνουν... Τα κτίρια είναι περίπου στο συντελεστή απωλειών λογαριθμικής κλίμακας 4 βαριά 5... Αν έχει έξω -45dBm σε απόσταση μικρή από την κεραία που να φανταστούν ότι μέσα στο κτίριο έχει σήμα μηδέν. Κάτι συμβαίνει,δε μπορεί... παρεμβολή ή κάτι άλλο! Είναι ΠΟΛΥ περίεργο αυτό που περιγράφεις. Πόσο fading να υπάρχει πια!:worry:

Οι άλλες GSM 1800 χρησιμοποιούν;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ειλικρινά δε θυμάμαι καθόλου Μιχάλη για τις άλλες 2! Πέρασε και αρκετός καιρός που είχα δει το netmonitor και στα S60 5th edition δε βρίσκω αντίστοιχη έκδοση :(

 

Πάντως, τους το έχω δηλώσει με e-mail, και μάλιστα τους έδωσα και το Cell-ID και το LAC τόσο στο gsm όσο και στο 3g! Τι άλλο να έκανα;:p Αλλά, τίποτα... Και δε μιλάμε μόνο για το 3g, το οποίο το ξεγράφεις τελείως στους κλειστούς χώρους, αλλά και για το gsm!

 

Και οι άλλες 2 έχουν απώλειες σε εσωτερικούς χώρους, αλλά τουλάχιστον πιάνουν και 3g και gsm( και μάλιστα, το 3g παρά το αδύναμο σήμα του με πολύ υψηλές ταχύτητες... ;) )

 

edit: σ'αυτήν την εικόνα φαίνεται στο περίπου η θέση του ιστού( Πάνω αριστερά, με το μωβ χρώμα). Είναι ο κλασικός ψηλός ιστός της Κοσμοτέ. Τα κτίρια είναι 2όροφα( Ισόγειο και Πρώτος όροφος). Ακόμη και στον πρώτο όροφο, η κατάσταση δεν είναι καλή, αν και σε ποιο ανεκτά επίπεδα απ'ότι το ισόγειο.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στη κοσμοτέ να δούλευα θα νόμιζα ότι μου έκανε φάρσα όποιος παραπονιόταν για κάλυψη στο ΤΕΙ. Δε παίζει να φταίει ο ιστός...κατι άλλο αλλά τι; παρεμβολή;:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@JOHNMEGARYTHMOS η κοσμοτε εδω και τουλαχιστον 2 χρονια δινει μερος απο το δικτυο της στη βονταφον για να το εκμεταλλευεται. Το ξερω απο μεσα. Σχετικα με τους ιστους τωρα. Οι πομπο-δεκτες σηματων GSM ειναι αυστηρα κατευθηντικοι. Αυτο σημαινει οτι εκπεμουν προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση. Πρακτικα αν ειμαι κατω απο μια κεραια η οποια εκπεμπει προς την αντιθετη κατευθηνση και ενα μετρο να ειμαι απο την κεραια το πιθανοτερο ειναι οτι θα πιασω απο αντανακλασεις και αν. Θα συκφωνησω με τον φιλο παραπανω οτι οταν ολοι οι κοσμοτε δεν εχουμ γραμμη σημα με το βονταφον ανετα μιλας. Μαλιστα τις προαλλες μιλαγα στο μετρο απο Αττικη μεχρι Συνταγμα και η ποιοτητα της γραμμης ηταν αψογη!
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το σήμα αφού κάθε μια εταιρεία έχει την δικιά της κεραία. Μπορεί να δίνει η κοσμοτε της κεραίες της και να εκπέμπουν σήμα vodafone;. Λίγο κουλο ακούγεται. Όσο αυτό που λες με το μετρό λογικό είναι σχεδόν σε κάθε στάση του μετρό έχουνε κεραίες και μπορείς να μιλήσεις μόνο ότι κάνει στάση μετά χάνεται το σήμα μου έχει συμβεί άπειρες φορές.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ε η κοσμοτε δινει κεραιες της στη βονταφον ειδικα στην επαρχια. Στο μετρο οντως εχει κεραιες τυπου microstripe στους σταθμους αλλα αναμεσα στους σταθμους που δεν υπαρχει; Απλα οσο πιο ισχυρο ειναι το σημα στην επιφανεια του σταθμου τοσο πιο πολυ διαδιδεται μεσα στα τουνελ και ας μην εχει κεραιες στα τουνελ.
Link to comment
Share on other sites

cpt,προφανώς εννοείς την συνεγκατάση κεραιών(colocation) για την οποία βέβαια η Cosmote πληρώνεται. Αλλά αν έχει άδειες μόνο η Cosmote οι άλλες μη νομίζεις ότι δεν αναγκάζονται να κάνουν συνεγκατάσταση. Όλοι θέλουν δικιές τους κεραίες(άλλο να νοικιάζεις σπίτι και άλλο να έχεις το δικό σου σπίτι,με ό,τι περιορισμούς συνεπάγεται αυτό).

Οι κεραίες στο GSM είναι κατευθυντικές αλλά δεν είναι και links... Ακόμα και προς την κατεύθυνσή σου να μην εκπέμπουν εσύ κυρίως από multipath propagation λαμβάνεις σήμα. Επιπλέον,δεν υπάρχουν αυστηρά κατευθυντικές κεραίες,ακόμα και 3 sectors να έχει η κεραία 120 μοίρες τελικά η εκπομπή μπορεί να γίνεται και στις 180 μοίρες,είναι απόλυτα θεωρητικό το sector των 120 μοιρών! Εξάλλου είναι κάτι επιθυμητό αυτό,από μία άποψη πάντα,για να γίνεται ομαλό handoff. Από την άλλη μπορεί να προκαλλέσει ανεπιθύμητα φαινόμενα όπως για παράδειγμα μη αναμενόμενη παρεμβολή σε κεραία του δικτύου κάποια χιλιόμετρα μακρυά (αλλά αυτό μπορεί να μετρηθεί άρα no problem! ) Έχει τύχει να δω face to face ίδιες συχνότητες στο δίκτυο της cosmote στο egsm 900:blink: και προφανώς...υπήρχε interference που έριχνε πολύ την ποιότητα του καναλιού!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους, εχω ενα προβλημα απο σημερα το πρωι και θα ηθελα την βοηθεια σας εαν ειναι δυνατον.

 

εχω 2 συσκευες κινητων μια sony - vodafon και μια nokia - cosmote και οι δυο ειναι καρτοκινητες και η απαραιτητη για εμενα συσκευη ειναι η nokia - cosmote.

 

σημερα λοιπον και ενω ταξιδευα ξαφνικα χαθηκε το σημα απο το κινητο, δεν εδωσα και πολυ σημασια εκεινη τη στιγμη καθως περναγα και κατι βουνα.

 

στη συνεχεια και ενω ημουν σε πολη προσπαθησα να καλεσω και μου εβγαζε συνεχεια το μηνυμα οτι δεν υπαρχει δικτυο.

 

κοιταω το vodafon και ειχε φουλ σημα κανω την κληση μου και αλλαζω καρτες στα κινητα. με το που αλλαζω καρτες και το nokia δουλευε με την vodafon και το sony με την cosmote αλλαζω παλι καρτες και το nokia εξακολουθει με την καρτα cosmote να ειναι νεκρο, δοκιμαζω αλλη sim cosmote και συνεχιζει να ειναι νεκρο, βαζω vodafon και δουλευει αψογα.

 

ξερει κανεις να μου πει τι μπορω να κανω μιας και θελω οπωσδηποτε το nokia με cosmote ???????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους, εχω ενα προβλημα απο σημερα το πρωι και θα ηθελα την βοηθεια σας εαν ειναι δυνατον.

 

εχω 2 συσκευες κινητων μια sony - vodafon και μια nokia - cosmote και οι δυο ειναι καρτοκινητες και η απαραιτητη για εμενα συσκευη ειναι η nokia - cosmote.

 

σημερα λοιπον και ενω ταξιδευα ξαφνικα χαθηκε το σημα απο το κινητο, δεν εδωσα και πολυ σημασια εκεινη τη στιγμη καθως περναγα και κατι βουνα.

 

στη συνεχεια και ενω ημουν σε πολη προσπαθησα να καλεσω και μου εβγαζε συνεχεια το μηνυμα οτι δεν υπαρχει δικτυο.

 

κοιταω το vodafon και ειχε φουλ σημα κανω την κληση μου και αλλαζω καρτες στα κινητα. με το που αλλαζω καρτες και το nokia δουλευε με την vodafon και το sony με την cosmote αλλαζω παλι καρτες και το nokia εξακολουθει με την καρτα cosmote να ειναι νεκρο, δοκιμαζω αλλη sim cosmote και συνεχιζει να ειναι νεκρο, βαζω vodafon και δουλευει αψογα.

 

ξερει κανεις να μου πει τι μπορω να κανω μιας και θελω οπωσδηποτε το nokia με cosmote ???????

 

Ακριβώς το ίδιο πράγμα μου είχε τύχει παλαιότερα. Πρέπει να επισκεφτείς ένα service της Nokia και να ζητήσεις "ρύθμιση πομποδέκτη". Συνήθως γίνεται αμέσως και φυσικά, αν είναι μέσα στην εγγύηση, δωρεάν. :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσσες μπαρες σήματος πρέπει να έχει το Internet On The Go για να τρέξει αξιοπρεπώς; Έχω 3-4 γραμμές 2G σήματος, αλλα μου γράφει συνεχώς ότι ο Internet explorer δεν μπορεί να αναπαράγει την ιστοσελίδα. :confused:

 

Ευτυχώς που έχω και το asdl :p

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι πρόβλημα του υπολογιστή;

 

Μπα...δε νομίζω.. Όταν το συνδέω με το adsl πετάει! :D

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό. Το 2G παρέχει στη καλύτερη περίπτωση ταχύτητες dial up σύνδεσης, δηλαδή 56k κατά το μέγιστο. Αν λειτουργείς τη σύνδεση μόνο στο σημείο που βρίσκεσαι, πάρε 1212 και ανέφερε χαμηλές ταχύτητες και αν θέλεις, ζήτα και ακύρωση λόγω ελειπούς κάλυψης.
Link to comment
Share on other sites

Λογικό. Το 2G παρέχει στη καλύτερη περίπτωση ταχύτητες dial up σύνδεσης, δηλαδή 56k κατά το μέγιστο. Αν λειτουργείς τη σύνδεση μόνο στο σημείο που βρίσκεσαι, πάρε 1212 και ανέφερε χαμηλές ταχύτητες και αν θέλεις, ζήτα και ακύρωση λόγω ελειπούς κάλυψης.

 

Ταχύτητες dial up και στην καλύτερη περίπτωση; :wacko: Τι κυρώσεις θα' χω αν ακυρώσω τη σύνδεση; :confused:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτητες dial up και στην καλύτερη περίπτωση; :wacko: Τι κυρώσεις θα' χω αν ακυρώσω τη σύνδεση; :confused:

 

Καμία εφ'όσον επιβεβαιωθεί πρόβλημα ελειπούς κάλυψης. Σε αυτή τη περίπτωση θα σου πουν να επιστρέψεις τον εξοπλισμό και θα διακοπεί η σύνδεση. Απλά, κάλεσε στο 1212 και πες ότι θέλεις διακοπή λόγω ελειπούς κάλυψης και να το ελέγξουν απο το τεχνικό για να επιστρέψεις τον εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote να κάνει κάτι με τις κεραίες της γιατί όσο πάει το σήμα το βλέπουμε από μακριά με τα κιάλια! όλο και χειρότερα γίνεται! έχει πουθενά κανά τηλέφωνο να τους κράξουμε? που θα πάει αυτή η κατάσταση επιτέλους????? δεν μπορούμε να μιλήσουμε! πρώτα κατεβαζεις καντήλια βγαίνεις έξω ξυπνάς την γειτονιά όλη από τις φωνές αφού δεν σε ακούει ο άλλος και ΑΜΑ καταφέρεις να μιλήσεις κάνεις τάμα στην Αργοκοιλιωτισα. δλδ ΕΛΕΟΣ!!!!:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

με όλα τα κινητά τα ίδια σήματα δεν έχει να κάνει! άσε που ψάχνουμε το 3G με το τηλεσκόπιο όχι απλά με τα κυάλια! :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το 3GS ή το 3G, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία 3G μπας και στρώσει.

 

Ακόμη και κάποια απ'αυτά τα μηλόφωνα να έχεις, άντε να εμφανιζόταν το πρόβλημα 2-3-5-10 φορές σε διπλή λειτουργία. Προφανώς ο συμφορουμίτης έχει γενικό πρόβλημα με την κάλυψη στις περιοχές που κινείται.

Link to comment
Share on other sites

Χάνει τίποτα με το να γυρίσει σε 2G...?

 

Το θέμα δεν είναι να διαπιστωθεί αν φταίει το 3G. Ακόμα κι αν φταίει το 3G τι θα γίνει; Θα το έχει συνέχεια σε 2G; Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά! Θα χάνει υπερβολικά σε ταχύτητες πλοήγησης και θα ξεχάσει για πάντα τις βιντεοκλήσεις! Εσύ αυτό το λες "χάνει τίποτα;"!! Τότε τι το πήρε το iPhone; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Χάνει τίποτα με το να γυρίσει σε 2G...?

 

Όχι, αλλά αλοίμονο αν έχει γενικότερο πρόβλημα μετάβασης από 2g σε 3g και αντίστροφα... Σίγουρα πάντως δεν ευθύνεται για όλες τις περιπτώσεις το i-phone, στις περισσότερες προφανώς και είναι θέμα δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να διαπιστωθεί αν φταίει το 3G. Ακόμα κι αν φταίει το 3G τι θα γίνει; Θα το έχει συνέχεια σε 2G; Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά! Θα χάνει υπερβολικά σε ταχύτητες πλοήγησης και θα ξεχάσει για πάντα τις βιντεοκλήσεις! Εσύ αυτό το λες "χάνει τίποτα;"!! Τότε τι το πήρε το iPhone; :wacko:

 

α) Αν δεν έχει 3G κάλυψη, δεν έχει και ταχύτητες και αποκτά προβλήματα και στις κλήσεις που τουλάχιστον με 2G μπορεί να το ξεπεράσει αυτό.

β) το iPhone ΔΕΝ ΕΧΕΙ δυνατότητα videoκλήσης ούτως ή άλλως. Που το πρόβλημα????

 

Όχι, αλλά αλοίμονο αν έχει γενικότερο πρόβλημα μετάβασης από 2g σε 3g και αντίστροφα... Σίγουρα πάντως δεν ευθύνεται για όλες τις περιπτώσεις το i-phone, στις περισσότερες προφανώς και είναι θέμα δικτύου.

 

Σε παραπέμπω στο σκέλος α της παραπάνω απάντησής μου.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν μιλάτε για εμένα δεν είναι το βασικό μου πρόβλημα το 3G!!! μιλάμε δεν έχουμε σήμα να μιλήσουμε!!! ούτε με το ΠΑΓΙΟ ούτε και με το what's up! σε βαθμό που να αποφεύγουμε απλά να μιλάμε και πάνε χαμένοι οι χρονοι μας!! δλδ η κατάσταση είναι FULL EXTRa ΑΙΣΧΟΣ! όποιος δεν εχει πρόβλημα δεν καταλαβαίνει! και να πω ότι είναι μόνο εδώ που μένω? αλλά και στο εξοχικό μου και στην δουλεια μου τα ίδια???? τέτοιο αίσχος ποιά? καλά το καρτοκινητό το κόβω το πάγιο θα το φάω στην μαπα για 12 μήνες ακόμα.:O:O:O
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά? σήμερα από το πρωί ή έχω μισή γραμμή σήμα ή δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ! τι έγινε το ξεχασανε το σήμα στις διακοπες? ειπε να τις παρατήνει μέχρι το επόμενο weekend???? WTF???? ουτε SMS να στείλω? δλδ για να μιλήσω πρέπει να πάρω το αμάξι να πάω σε άλλη περιοχή??? ΕΛΕΟΣ!!!! ειμαι στην περιοχή της Κυψέλης, άλλος με πρόβλημα ειδικά σήμερα? :mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...