Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ στην Καλαμάτα δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα... :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ στην Καλαμάτα δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα... :)

 

Τώρα πραγματικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά μέχρι τις 12 το μεσημέρι περίπου δεν είχαν καθόλου σήμα κάποιοι φίλοι που ρώτησα..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πραγματικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά μέχρι τις 12 το μεσημέρι περίπου δεν είχαν καθόλου σήμα κάποιοι φίλοι που ρώτησα..
Βασικά τώρα που το λες πρέπει να έχεις δίκιο. Κάποια στιγμή το μεσημέρι μου ήρθε μήνυμα ότι με έπαιρναν τηλέφωνο και μου έκανε εντύπωση γιατί σπίτι έχω φουλ σήμα...απλά δεν έτυχε να πιάσω το κινητό αυτές τις ώρες στα χέρια μου να το παρατηρήσω :worry:
Link to comment
Share on other sites

Στα Ιλισια στισ Φοιτητικες Εστιες Πανεπιστημιου Αθηνων ολες οι εταιριες εχουν χαμηλο σημα λογω ελλειψη κεραιων διοτι οι κατοικοι ξεσηκωθηκαν και ετσι ξηλωθηκαν ολες οι κεραιες οι κοντινες.Μετα τα Χριστουγεννα η Cοsmοτε εβαλε ξανα κεραια και επιανε τερμα αλλα παλι οι κατοικοι ξεσηκωθηκαν και στης 5 Μαρτη ξηλωθηκε παλι η κεραια!Ετσι τωρα καμια εταιρια δεν πιανει καλα.Και κατα συνεπεια δεχομαστε περισσοτερη ακτινοβολια οταν μιλαμε στο κινητο διοτι το κινητο 'ζοριζεται' να πιασει σημα απο απομακρυσμενη κεραια και εκμπεμπει σε μεγαλυτερη ισχυ.Αυτο ο κοσμος δεν το ξερει ομως και ξεσηκωνεται ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΞΗΛΩΜΑ ΤΩΝ ΚΕΡΑΙΩΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΣΕ ΜΑΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΙΝΗΤΑ!Χρειαζεται πιο ΠΥΚΝΟ δικτυο και οχι ξηλωμα!

 

Ευτυχώς στο Βόλο το δίκτυο της Cosmote οι κάτοικοι έχουν να το ακουμπήσουν από το 2003.

 

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι,κεφάλι=νομοθέτες... Αντί να υποχρεώσουν τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας να πυκνώσουν το δίκτυο ... το αραιώνουν. Εγώ από το σπίτι μου στο Βόλο με ΤΙΜ και Vodafone μιλάω από κεραία του Πηλίου κοντά στη Μακρυνίτσα(!) που απέχει 4ΚΜ! Αν είναι δυνατόν... Φανταστείτε τι ακτινοβολία τρώμε. Μόνο στο λιμάνι και κοντά στα micro το κινητό "ρίχνει" την ισχύ αρκετά... Αφήστε που και η επικοινωνία γίνεται δύσκολη και τα κινητά επικίνδυνα,πράγμα που δε το γνωρίζουν οι κάτοικοι.

 

Στην Καρδίτσα ΕΥΤΥΧΩΣ οι άδειες είναι γρήγορες:cool: Όσο δεν είχα δει 2Watt στην Καρδίτσα βλέπω κάθε μέρα στο Βόλο στο κινητό μου!:mad:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στα Ιλισια υπαρχει μεγαλος πανικος.Εχουν κολλησει παντου ανακοινωσεις οτι παρανομα και καταχρηστικα εις βαρος της υγειας μας οι εταιριες κινητης τηλεφωνιας εγκαθιστουν κεραιες.Και οτι μετα απο μεγαλη κινητοποιηση επιτευχθηκε να ξηλωθει η κεραια της COTE.!Tα φυλλαδια εχουν κεντρικο μηνυμα α λα ΤΙΜ:ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ Η ΚΕΡΑΙΑ.Επισης διοργανωνουν σημερα εκδηλωση για περαιτερω κινητοποιησεις και ξηλωμα!Στο τελος δεν θα εχουμε καθολου σημα.!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πραγματικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά μέχρι τις 12 το μεσημέρι περίπου δεν είχαν καθόλου σήμα κάποιοι φίλοι που ρώτησα..

Δεν είχαμε καθόλου σήμα, μέχρι τη μία το μεσημέρι περίπου και όχι μόνο η Μεσσηνία αλλά και η Λακωνία. Παιδιά έπεσε το δίκτυό τους Κυριακή πρωί!!! Απίστευτο για COTE κι όμως αληθινό! Δεν είχαμε κινητά για πολλές ώρες!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Vodafone Rulez λοιπόν...

Καλά μην είσαι και τόσο σίγουρος φίλε DxL, το σήμα της ΚΟΤΕ υπερτερεί στις περισσότερες περιοχές έναντι των άλλων 2. Πιστεύω το black out να ήταν τυχαιο γεγονός

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην είσαι και τόσο σίγουρος φίλε DxL, το σήμα της ΚΟΤΕ υπερτερεί στις περισσότερες περιοχές έναντι των άλλων 2. Πιστεύω το black out να ήταν τυχαιο γεγονός

 

Το ελπίζω, γιατί μόλις έκανα το CU μου Whats UP με φορητότητα...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να γίνει να ψηφιστεί κάποιος νόμος γιατί το κακό με το ξύλωμα άρχισε να παραγίνεται!

Ψηφίστηκε σήμερα στον Δήμο Ανατολικού Ολύμπου(Λεπτοκαρυά,Πλαταμώνας,Ν.Πόροι,Παντελεύμωνας) να φύγουν όλες οι κεραίες που υπάρχουν εκεί!

Στην Κατερίνη στον Σταθμό διαμαρτύρονται για μια κεραία οι κάτοικοι

και τέλος στον Βόλο ξεσηκώθηκαν για μια καμουφλαρισμένη κεραία στον άνω Βόλο!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να γίνει να ψηφιστεί κάποιος νόμος γιατί το κακό με το ξύλωμα άρχισε να παραγίνεται!

Ψηφίστηκε σήμερα στον Δήμο Ανατολικού Ολύμπου(Λεπτοκαρυά,Πλαταμώνας,Ν.Πόροι,Παντελεύμωνας) να φύγουν όλες οι κεραίες που υπάρχουν εκεί!

Στην Κατερίνη στον Σταθμό διαμαρτύρονται για μια κεραία οι κάτοικοι

και τέλος στον Βόλο ξεσηκώθηκαν για μια καμουφλαρισμένη κεραία στον άνω Βόλο!

 

Στη Κατερινη αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει σημα :worry:

Αμα θελουν ας κλεισουν τις κεραιες, θα παει πιο πολυς κοσμος στη Χαλκιδικη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεκινα ο δημος Αθηναιων σαφαρι για τις κεραιες.

 

Μια χαρα παμε...

Σαφάρι για τον εντοπισμό των παράνομων κεραιών κινητής τηλεφωνίας ξεκινά η πολεοδομία του Δήμου Αθηναίων,ύστερα από σωρεία καταγγελιών φτάνουν στις πολεοδομίες των δήμων όλης της χώρας, αλλά και στην Εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών, για κεραίες που λειτουργούν σε πυκνοκατοικημένες περιοχές. Μην σας ξεγελούν οι ταμπέλες. Είναι ένα καμουφλάζ για τις δύο κεραίες κινητής τηλεφωνίας που κρύβονται μέσα στο πλαστικό. Είναι μια συνηθισμένη πρακτική κάποιων εταιρειών κινητής τηλεφωνίας να καμουφλάρουν τις κεραίες ώστε να μοιάζουν με ηλιακούς θερμοσίφωνες, καμινάδες ή απολήξεις καυστήρων. Ο νόμος για τις κεραίες που λειτουργούν σε λιγότερο από 300 μέτρα από σχολεία και νοσοκομεία προβλέπει ότι η ακτινοβολία πρέπει να είναι κατά 40% χαμηλότερη από το κατώτερο όριο που ισχύει. (ΕΡΤ)

http://img240.imageshack.us/img240/3889/keraiaob1.jpg"]http://http://img240.imageshack.us/img240/3889/keraiaob1.jpg[/url]

 

Αφού ξεκίνησε και η Αθήνα......:X

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμη ένας ιστός προστέθηκε στην Κατερίνη με συνολικά 6κανάλια!Είναι από τα αριστερά της εθνικής οδού πρίν την α' είσοδο από Αθήνα και καλύπτει πολύ καλά την γύρω περιοχή,Περίσταση και βελτίωσε και το σήμα και στην (πολύπαθη από σήμα) Κατερινόσκαλα!

ΤΙΜ τα ακούς αυτά??? Που είσαι η μοναδική εταιρία στην Κατερίνη που χρόνια έχεις να κάνει κάτι!!Ούτε 3G δεν έχεις τοποθετήσει ακόμα!Το ίδιο ισχύει και για Σέρρες,Δράμα!!!Σε αντίθεση με cosmote που ανα 2μήνες κάνει κάτι,προσθέτει νέες κεραίες, προσθέτει στις υπάρχουσες νέα κανάλια,αλλάζει τα C1/C2,κτλ!Το ίδιο ισχύει και για voda και αυτή συνέχεια κάνει εργασίες!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένας ιστός προστέθηκε στην Κατερίνη με συνολικά 6κανάλια!Είναι από τα αριστερά της εθνικής οδού πρίν την α' είσοδο από Αθήνα και καλύπτει πολύ καλά την γύρω περιοχή,Περίσταση και βελτίωσε και το σήμα και στην (πολύπαθη από σήμα) Κατερινόσκαλα!

ΤΙΜ τα ακούς αυτά??? Που είσαι η μοναδική εταιρία στην Κατερίνη που χρόνια έχεις να κάνει κάτι!!Ούτε 3G δεν έχεις τοποθετήσει ακόμα!Το ίδιο ισχύει και για Σέρρες,Δράμα!!!Σε αντίθεση με cosmote που ανα 2μήνες κάνει κάτι,προσθέτει νέες κεραίες, προσθέτει στις υπάρχουσες νέα κανάλια,αλλάζει τα C1/C2,κτλ!Το ίδιο ισχύει και για voda και αυτή συνέχεια κάνει εργασίες!!

Είπαμε. Άλλοι θα κατεβάζουν και άλλοι θα ανεβάζουν, αυτή τη λογική καταλαβαίνω οτι διέπει το πρώτο δίκτυο.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να γίνει να ψηφιστεί κάποιος νόμος γιατί το κακό με το ξύλωμα άρχισε να παραγίνεται!

Ψηφίστηκε σήμερα στον Δήμο Ανατολικού Ολύμπου(Λεπτοκαρυά,Πλαταμώνας,Ν.Πόροι,Παντελεύμωνας) να φύγουν όλες οι κεραίες που υπάρχουν εκεί!

Στην Κατερίνη στον Σταθμό διαμαρτύρονται για μια κεραία οι κάτοικοι

και τέλος στον Βόλο ξεσηκώθηκαν για μια καμουφλαρισμένη κεραία στον άνω Βόλο!

έλεος και ντροπή.Και ακόμα η κυβέρνηση να πάρει θέση...:!:

Ο νόμος είναι τρισάθλιος και τριτοκοσμικός και επηρεάζει όλες τις ασύρματες επικοινωνίες.Αν είναι δυνατόν να αποφασίζουν οι δήμοι για νόμους των τηλεπικοινωνιών. Το Σύνταγμα που είναι;

Όσον αφορά το δήμο του Ανατολικού Ολύμπου τι να πω. Εγώ θεωρώ προσωπικά πλέον ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι μια περιοχή που είναι τουριστική ΠΡΕΠΕΙ να ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ να καλύπτεται σωστά και μάλιστα και με 3η γενιά. Τον επαγγελματία ρε παιδιά ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ;; Τι θα κάνουν αυτοί που έχουν ξενοδοχεία,μαγαζιά και διάφορες επιχειρήσεις;

Στο Βόλο τουλάχιστον στον Άνω Βόλο έχουν σήμα:p Καλά πότε πήραν είδηση τη νέα κεραία της vodafone; Εγώ απέφευγα να πω εδώ μέσα για τη νέα κεραία της vodafone για αυτό το λόγο.Τέλος πάντων...πάει!:mad:

lefkaditis,αν σου βγουν με τις καραμπίνες οι κάτοικοι τι θα κάνεις; Θα ανεβάσεις;;; Ή θα φύγεις με τα πόδια στο κεφάλι;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να γίνει να ψηφιστεί κάποιος νόμος γιατί το κακό με το ξύλωμα άρχισε να παραγίνεται!

Ψηφίστηκε σήμερα στον Δήμο Ανατολικού Ολύμπου(Λεπτοκαρυά,Πλαταμώνας,Ν.Πόροι,Παντελεύμωνας) να φύγουν όλες οι κεραίες που υπάρχουν εκεί!

Στην Κατερίνη στον Σταθμό διαμαρτύρονται για μια κεραία οι κάτοικοι

 

Ωραία λοιπόν,αφού ο Δήμος Ανατολικού Ολύμπου πουλάει μαγκιά στις Τηλεπικοινωνίες καλό θα ήταν εφόσον δε θα υπάρχει σήμα στο κομμάτι της Εθνικής Οδού Αθηνών-Θεσσαλονίκης να γίνει νέο κομμάτι Εθνικής Οδού που να μην περνάει από τις περιοχές του δήμου.

Καλή τουριστική περίοδο για τους παραθεριστές αφού δε θα χρειάζεται να πηγαινουν στην παραλία να κάνουν ηλιοθεραπεία: ένα τηλέφωνο με 2Watt εκπομπή αρκεί για να τους ψήσει καλά! Δε ντρεπόμαστε λέω εγώ...:mad:

Όσον αφορά το Βόλο,δε νομίζω ότι αυτό το γεγονός αποτελεί πλέον είδηση!!! Είδηση θα αποτελούσε η συγκατάθεση των κατοίκων για τοποθέτηση κεραίας.Για να δούμε όμως πως θα αντιδράσει ο νέος δήμαρχος!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτός ο Βολος ειναι περιεργη πολη βρε παιδι μου...τι σας εχουν κανει εκει, πλυση εγκεφαλου? Με το που μπει κεραια μεσα στην πολη, λες και βαλανε πυρηνικό αντιδραστηρα με τον πυρηνα ακαλυπτο να διαχεει ραδιενεργεια παντου!Τι σοι αντιδρασεις ειναι αυτες?Εδω μια βολτα στην αθηνα και βλεπεις παντου στις κορυφες κτιριων bts!
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτός ο Βολος ειναι περιεργη πολη βρε παιδι μου...τι σας εχουν κανει εκει, πλυση εγκεφαλου? Με το που μπει κεραια μεσα στην πολη, λες και βαλανε πυρηνικό αντιδραστηρα με τον πυρηνα ακαλυπτο να διαχεει ραδιενεργεια παντου!Τι σοι αντιδρασεις ειναι αυτες?Εδω μια βολτα στην αθηνα και βλεπεις παντου στις κορυφες κτιριων bts!

Τόσο περίεργη,τόσο πανέμορφη πόλη:)

Από εκεί και πέρα,δε φταίνε οι κάτοικοι αλλά ο προηγούμενος δήμαρχος που με το παραμικρό ξήλωνε κεραία. Τώρα βέβαια μάθανε στο ξήλωμα τόσο...που τους φαίνεται παράξενο όταν μπαίνει κεραία. εν τω μεταξύ ο νέος δήμαρχος Βόλου ήταν στο υπουργείο Επικοινωνιών.Ελπίζω να κάνει κάτι καλό:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτός ο Βολος ειναι περιεργη πολη βρε παιδι μου...τι σας εχουν κανει εκει, πλυση εγκεφαλου? Με το που μπει κεραια μεσα στην πολη, λες και βαλανε πυρηνικό αντιδραστηρα με τον πυρηνα ακαλυπτο να διαχεει ραδιενεργεια παντου!Τι σοι αντιδρασεις ειναι αυτες?Εδω μια βολτα στην αθηνα και βλεπεις παντου στις κορυφες κτιριων bts!

 

Πιστεύω πως δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση στους πολίτες που ξεσηκώνονται.Η δική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση σε αυτή μέσω των καταστημάτων των εταιρειών ή ακόμα και να υπάρξει για ένα διάστημα κάποιο σταντ (με κάποια events) στην παραλία που να εξηγεί όλα όσα υποστηρίζουν οι εταιρείες.Oσο και αν ακούγεται χαζό η άποψή μου είναι ότι θα βοηθούσε.Έτσι και γίνει κάτι τέτοιο δουλεύουμε εγώ με τον mixtri στο περίπτερο(που έχουμε μάθει πια να τα βγάζουμε πέρα με τους Βολιώτες) και φυσικά θέλω και πληρωμή λόγω ιδέας για το τμήμα του μάρκετινγκ!:lol:

Μη παραξενεύεσαι πάντως νομίζοντας ότι βλέπεις Βολιώτη να "υπερασπίζεται" τις κεραίες ,γιατί είμαι φοιτητής εδώ όπως και ο mixtri που απάντησε παραπάνω.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς την και την Λάρισα...:rolleyes:

Τον όρο «κοινωνική πίεση» εισήγαγε στο διάλογο των τελευταίων ημερών για την αντιμετώπιση του προβλήματος των αυθαίρετων κεραιών κινητής τηλεφωνίας στη Λάρισα ο δήμαρχος Λαρισαίων, κ. Κώστας Τζανακούλης.

 

Με αφορμή τις κινητοποιήσεις της σχολικής κοινότητας στη Χαραυγή, ενημέρωσε το Δημοτικό Συμβούλιο την προηγούμενη Πέμπτη, αναδεικνύοντας δύο βασικές πτυχές του προβλήματος: Η πρώτη αφορά στις αδυναμίες της νομοθεσίας για την άμεση απομάκρυνση κάθε κεραίας, εφόσον έχει εγκατασταθεί αυθαίρετα και λειτουργεί χωρίς τη σχετική άδεια.

 

Τις συγκεκριμένες αδυναμίες έχει διαπιστώσει και η ΚΕΔΚΕ, το κεντρικό όργανο των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης, με αποτέλεσμα, όπως αποκάλυψε ο δήμαρχος Λαρισαίων, να βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις με τους αρμόδιους κυβερνητικούς παράγοντες για την αναμόρφωση της νομοθεσίας, ώστε να καταστεί πιο ευέλικτη και περισσότερο αποτελεσματική, όπως συνέβη και με την απομάκρυνση των διαφημιστικών πινακίδων με αφορμή τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων στην Αθήνα.

 

Η δεύτερη πτυχή της υπόθεσης αφορά στις δυσχέρειες των δημοτικών υπηρεσιών να εντοπίσουν τις αυθαίρετα εγκατεστημένες κεραίες στην πόλη, παρά την εκπεφρασμένη βούληση της Δημοτικής Αρχής να συμβάλει στην επίλυση του προβλήματος, εφαρμόζοντας αυστηρά τη νομοθεσία για τους όρους εγκατάστασης των κεραιών κινητής τηλεφωνίας.

 

Οι δυσχέρειες αυτές αποδεικνύονται από τα στοιχεία που έχουν στη διάθεσή τους οι δημοτικές υπηρεσίες. Μόλις 12 καταγεγραμμένες κεραίες λειτουργούν νόμιμα σε διάφορα σημεία της πόλης, ενώ άλλες 14 κεραίες έχουν χαρακτηριστεί αυθαίρετες.

 

Από αυτές μόλις τρεις ήδη κατεδαφίστηκαν - οδός Τριπόλεως στη Χαραυγή, Παπακυριαζή και Φαρμακίδου και 1ης Μεραρχίας και Καραολή - Δημητρίου στη Νεάπολη -, ενώ για άλλες 4 έχουν κινηθεί οι διαδικασίες κατεδάφισης - μία στην Καραολή και Δημητρίου στη Νεάπολη, μία στην Παπακυριαζή και Φαρμακίδου και δύο στη διασταύρωση Κενταύρων και Καλλιθέας.

 

Για τις υπόλοιπες επτά κεραίες εκκρεμούν αποφάσεις της Επιτροπής Κρίσεως και του Εφετείου, όπου οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες. Αυτές βρίσκονται στη Χαραυγή (Καστοριάς), στη Θεοφράστου, στο 3ο χιλιόμετρο της εθνικής οδού Λάρισας - Αθήνας, στο Μεζούρλο κοντά στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο, στην Καλλιθέας, στη Βενιζέλου και στην οδό Βόλου.

 

Το ερώτημα, όμως, προκύπτει εύλογα: πώς είναι δυνατόν να λειτουργούν δεκάδες κεραίες και να έχουν καταγραφεί μόλις 24 από τις δημοτικές υπηρεσίες; Ακόμα και ο κ. Τζανακούλης δεν μπορεί να δώσει σαφείς απαντήσεις στο ερώτημα. Είναι, άλλωστε, ενδεικτικό ότι κατά την πρόσφατη συνάντησή του με φορείς της σχολικής κοινότητας της Χαραυγής, του καταγγέλθηκε και δεύτερη περίπτωση αυθαίρετης κεραίας κοντά στο σχολικό συγκρότημα, την οποία, πάντως, δεσμεύτηκε να εξετάσει. Γι’ αυτό και στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου ζήτησε την ενεργοποίηση της «κοινωνικής πίεσης», καλώντας, εμμέσως πλην σαφώς, τους Λαρισαίους να καταγγέλλουν κάθε περίπτωση κεραίας για την οποία υπάρχουν υπόνοιες και υποψίες ότι έχει εγκατασταθεί αυθαίρετα και λειτουργεί παράνομα.

 

Με τον τρόπο αυτό εκτιμά ότι ο πολίτης, ευαισθητοποιημένος εξαιτίας των επιπτώσεων στη δημόσια υγεία, θα σταθεί αρωγός στις δημοτικές υπηρεσίες, στην προσπάθειά τους να καταγράψουν το μέγεθος του προβλήματος, κινώντας τις διαδικασίες απομάκρυνσης των κεραιών, ελπίζοντας να καταστούν περισσότερο αποτελεσματικές από μια αλλαγή της νομοθεσίας - εάν και όταν δρομολογηθεί.

 

Η όποια παρέμβαση και λύση, πάντως, που προγραμματίζει η Δημοτική Αρχή αφορά κατά βάση στον ιδιοκτήτη που αυθαίρετα εγκατέστησε μια κεραία στην κατοικία του, έναντι αμοιβής φυσικά. Πλην, όμως, ο ιδιοκτήτης δεν είναι ο μοναδικός υπεύθυνος στην υπόθεση της λειτουργίας αυθαίρετων κεραιών. Υπάρχουν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας που μισθώνουν χώρους, αλλά και η Δ.Ε.Η., που ηλεκτροδοτεί τις κεραίες - με ποια κριτήρια άραγε στις περιπτώσεις των αυθαίρετων κεραιών;

 

Στην κατεύθυνση αυτή φαίνεται πως δεν υπάρχουν σκέψεις στο Δημαρχείο για παρεμβάσεις. Υπήρξε αποκαλυπτική η δήλωση του πρώην αντιδημάρχου Πολεοδομίας Γ. Κρομμύδα στη συνεδρίαση της προηγούμενης Πέμπτης για την περίπτωση αυθαίρετης κεραίας, για την οποία ο Δήμος κινήθηκε νομικά και κατά της εταιρίας.

 

Η υπόθεση, είπε, ξεκίνησε το 2003 και μόλις πριν 3 μήνες, μετά από συνεχείς αναβολές, τελεσιδίκησε με καταδικαστική απόφαση, αλλά η εταιρία κλήθηκε να πληρώσει ένα εντελώς συμβολικό ποσό για την ευθύνη της...

Link to comment
Share on other sites

cocu κανένα καλό νέο θα μας φέρεις;:p

Αν είναι δυνατόν συμφορουμίτες,έλεος και πάλι έλεος.Σε μια χώρα που υποτίθεται ότι έχουν αναπτυγμένες τηλεπικοινωνίες να ισχύουν τέτοιες διατάξεις.

Συγνώμη αλλά αν μπορούσαν να βάλουν νόμιμες κεραίες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας δε θα έβαζαν; Είδαμε και στα Άνω Πορόια Σερρών που η ΤΙΜ περιμένει να βάλει νόμιμα σταθμό...5 χρόνια περιμένει άδεια από το δασαρχείο και ακόμα.Η ΚΟΣΜΟΤΕ η οποία είναι παράνομη στην περιοχή έχει βγάλει τρελό χρήμα με μια κεραία της κακιάς ώρας:blink: Δηλαδή ο νόμιμος πρέπει να παίρνει τον πούλο πάντοτε; Αν είναι δυνατόν σε αυτή τη χώρα που ζούμε...

Από την άλλη ωθείται η παρανομία γιατί δεν υπάρχει ευέλικτο νομοσχέδιο που να ορίζει στην περίπτωση που συμφωνούν κάποιοι κάτοικοι για τοποθέτηση κεραίας να μπαίνει άμεσα.Γιατί κακά τα ψέμματα η γιαγιούλα που φοβάται 500 πράγματα και τριπλοκλειδώνει την πόρτα της δε μπορεί να έχει ισοδύναμη άποψη με έναν επαγγελματία που χρησιμοποιεί το κινητό του καθημερινά και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ από αυτό.

Επιτέλους να δούνε πόσα άτομα χρησιμοποιούν αυτές τις "παράνομες" κεραίες και μετά να τις ξηλώσουνε.Γιατί παρανομία από παρανομία διαφέρει. Αν για παράδειγμα διεκπεραιώνονται 1000 κλήσεις την ημέρα από την κεραία που πας να ξηλώσεις και ο άλλος έχει βάλει συμβόλαιο για ένα χρόνο ΔΕΔΟΜΕΝΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ πως θα τον αποζημιώσει; Ποιος είναι ο παράνομος; Που ήταν η δημοτική αρχή όταν έμπαινε η κεραία;

Μας κοροϊδεύουν ψιλό γαζί. Προτείνω πορεία στην Αθήνα:p

Όλοι οι εργαζόμενοι εταιριών κινητής τηλεφωνίας και όλοι εμείς που πιστεύουμε ότι κάποια στιγμή πρέπει οι τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα να προχωρήσουν να υπογράψουμε αλλαγή νομοσχεδίου...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μη παραξενεύεσαι πάντως νομίζοντας ότι βλέπεις Βολιώτη να "υπερασπίζεται" τις κεραίες ,γιατί είμαι φοιτητής εδώ όπως και ο mixtri που απάντησε παραπάνω.:lol:

 

Έλα που εγώ είμαι και τις υπερασπίζομαι, αλλά βλέπεις ένα χελιδόνι δεν φέρνει την άνοιξη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ Η ΚΟΣΜΟΤΕ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ 1 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΣΗΜΑ... ΒΑΛΕ ΤΙΜ!!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...