Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χάχαχα τι λες τώρα;;;; το έχετε πάει αλλού εσείς ρε!! Και νομίζα ότι εγώ ήμουν περίεργος όταν η κοπέλα μου έβαζε το κινητό της πάνω στο δικό μου στο αμάξι και την κοιτούσα με μισό μάτι και έλεγα... "θα γρατζουνιστει"!

Πάντως κάθε φορά που βγάζω το κινητό από τη θήκη για κανένα καθάρισμα, το βλέπω ποσο πιο ωραίο φαίνεται και το λυπάμαι. Αλλά άμα φάει καμία γερή και σπάσει μετά θα το λυπάμαι περισσότερο, οπότε επιστρέφει στη θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα πουλούσα στο μήνα-δίμηνο, θα έκανα ασφάλεια και θα τα είχα εντελώς yolo. Κι εγώ όταν τα βγάζω για να καθαρίσω ότι είναι εκτεθειμένο και μαζεύει lint απ' τις τσέπες/τσαντάκι τα ζηλεύω έτσι λεπτοκαμωμένα και ευάλωτα που είναι. :P

 

Νομίζω έχω κάνει την κοπέλα μου να ζηλέψει πολλές φορές τα κινητά μου. Τι κάνω με τη ζωή μου τελοσπάντων; xD

 

Αλλά πέρα απ' το γεγονός πως είναι +22 ευρώ κάθε συσκευή, νομίζω δεν ισχύει για μεταχειρισμένα και κινητά εξωτερικού. So, ήδη τα τελευταία 2-3 τηλέφωνά μου δεν θα μπρούσα anyway να τα ασφαλίσω.

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 5 - Snapseed:

 

37560365832_187d73f122_z.jpgReverence by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Μπράβο!

Δε μας έχεις συνηθίσει σε τέτοια εσύ..!!

(Τη σύνθεση εννοώ, έτσι ☺)

Όσον αφορά στη δική μου, χρησιμοποίησα για ορίζοντα το σκαλάκι κάτω-ίσως λανθασμένα. Το τέμπλο είναι το πιο όμορφο που έχω δει, επίχρυσο του 1400μ.Χ.

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 5 - Snapseed:

 

37560365832_187d73f122_z.jpgReverence by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Εκπληκτική, μοναδική, φανταστική. Λίγο τρομακτική αλλά δεν υπάρχουν λόγια. Το μαύρο φόντο πως το έβαλες??

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από την όμορφη Χαλκίδα. Τραβηγμένες με s7 edge. Επεξεργασία εννοείται και στις τρεις. Ζήλεψα από αυτά που βλέπω εδώ μέσα. 4b841240192faaeda9f24c460d5947e0.jpgd0c707565557f27d6d971c0aec720cd3.jpg10364255ae2676825e1f5d7e6890fdad.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

panas, thanks ;)

 

looneygirl ήταν σκοτεινά ήδη, απλά έκανα πολλά vignette στο snapseed και έσβησα με καμιά 20αριά φορές απανωτά brush>exposure -1.0 μέχρι να σβήσει μια εικόνα που είχε πάνω δεξιά. Για του λόγου το αληθές, να η unedited:

 

37577415232_66a40b54db_z.jpgUnedited by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

FYI είναι τραβηγμένη στον Αγ. Παντελεήμονα στην Πεντέλη. Κάνουν λειτουργία χωρίς φώτα, μόνο με καντηλάκια και ότι μπαίνει από τα παράθυρα στον τρούλο. Πολύ κατανυκτική ατμόσφαιρα, άσχετα με το θρησκευτικό background. Θα ήθελα να ξαναπάω λίγο μετά τη λειτουργία. Μαγικό μέρος και μαγικό παιχνίδι με το φως. Είχα μια ένσταση και μια συστολή να τραβήξω φωτογραφίες εκεί μέσα, αλλά ήθελα πολύ να κρατήσω τη στιγμή. Ο συγκεκριμένος κύριος το ζούσε πολυ έντονα, και ήθελα να το θυμάμαι αυτό το συναίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 5 - Snapseed:

 

37560365832_187d73f122_z.jpgReverence by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Μπράβο Βαγγέλη, αφαίρεσες ότι περιττό υπήρχε και έστρεψες την προσοχή μας απευθείας στο θέμα σου. Ατμοσφαιρική ;)

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

panas, thanks ;)

 

looneygirl ήταν σκοτεινά ήδη, απλά έκανα πολλά vignette στο snapseed και έσβησα με καμιά 20αριά φορές απανωτά brush>exposure -1.0 μέχρι να σβήσει μια εικόνα που είχε πάνω δεξιά. Για του λόγου το αληθές, να η unedited:

 

37577415232_66a40b54db_z.jpgUnedited by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

FYI είναι τραβηγμένη στον Αγ. Παντελεήμονα στην Πεντέλη. Κάνουν λειτουργία χωρίς φώτα, μόνο με καντηλάκια και ότι μπαίνει από τα παράθυρα στον τρούλο. Πολύ κατανυκτική ατμόσφαιρα, άσχετα με το θρησκευτικό background. Θα ήθελα να ξαναπάω λίγο μετά τη λειτουργία. Μαγικό μέρος και μαγικό παιχνίδι με το φως. Είχα μια ένσταση και μια συστολή να τραβήξω φωτογραφίες εκεί μέσα, αλλά ήθελα πολύ να κρατήσω τη στιγμή. Ο συγκεκριμένος κύριος το ζούσε πολυ έντονα, και ήθελα να το θυμάμαι αυτό το συναίσθημα.

 

Εκπληκτική. Και ναι αποτυπώθηκε αυτό που περιέγραφες. Μπράβο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη η φωτογραφια Βαγγελη! Πραγματικα απιστευτη...Εγω για να αποφυγω αυτο που λες(20 φορες brush-exposure) κανω το double exposure στο snapseed με μια μαυρη τελειως φωτογραφια. Και μετα μ ενα χερι brush-exposure συνηθως ειναι ολα οσο σκοτεινα χρειαζεται. Παρολα αυτα επειδη αν θυμαμαι καλα εχεις στο pc το lightroom, μπορεις κι απο κει να κανεις ακριβως το ιδιο απλα μ ενα κλικ, και περασμα με το ποντικι. Μ ενα περασμα τα μαυριζει ΟΛΑ
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να χρησιμοποιώ Snapseed μόνο. Αυτό με το double exposure το δοκίμασα και επειδή είναι θεοσκότεινη η πρωτότυπη δεν έβλεπα τι κουνούσα. Αλλά θα το ξαναδοκιμάσω ;)

 

Lightroom θέλω να κάτσω τα Χριστούγεννα να λιώσω. Δεν θέλω να το περάσω σπασμένο στο PC της δουλειάς και σε virtual με 4gb απλά σέρνεται... :P

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να χρησιμοποιώ Snapseed μόνο. Αυτό με το double exposure το δοκίμασα και επειδή είναι θεοσκότεινη η πρωτότυπη δεν έβλεπα τι κουνούσα. Αλλά θα το ξαναδοκιμάσω ;)

Αυτο δεν το πιασα!Αρχικα νομιζω πως μπορεις να επιλεξεις ποια φωτογραφια θα ειναι το πανω layer. Οποτε αν σε βολευει μπορεις να βαλεις τον κυριο ως πανω layer, και μετα να περνας με το δαχτυλο σου τα σημεια που θες να σβησεις το πανω layer και να φαινεται το κατω. Κι επισης ειναι πολυ χρησιμο το οτι μπορεις να κανεις να φαινεται κοκκινο οτι εχεις περασει με το χερι, ωστε να ξερεις τι βαφεις και τι οχι

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη η φωτογραφια Βαγγελη! Πραγματικα απιστευτη...Εγω για να αποφυγω αυτο που λες(20 φορες brush-exposure) κανω το double exposure στο snapseed με μια μαυρη τελειως φωτογραφια. Και μετα μ ενα χερι brush-exposure συνηθως ειναι ολα οσο σκοτεινα χρειαζεται. Παρολα αυτα επειδη αν θυμαμαι καλα εχεις στο pc το lightroom, μπορεις κι απο κει να κανεις ακριβως το ιδιο απλα μ ενα κλικ, και περασμα με το ποντικι. Μ ενα περασμα τα μαυριζει ΟΛΑ

 

Έχει brush exposure το snapseed?

Link to comment
Share on other sites

Έχει brush exposure το snapseed?

Αν εννοουμε αυτο που μπορεις να ρυθμισεις το exposure σε τιμη απο -1 ως 1 και το περνας με το χερι σου οποιο σημειο θες...ναι! Ειναι στη επιλογη tools-brush

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ δεν το ήξερα αυτό πως μπορείς να επιλέξεις ποια θα είναι πάνω! Θα το δοκιμάσω! ;)

 

Αντρέα, έχει ναι. Brush στα tools, και σου έχει Dodge+burn, exposure, saturation και άλλο ένα, δεν θυμάμαι...

 

Υ/Γ. Όταν είχα κάνει το 20ό brush exp, σκέφτηκα να δοκιμάσω κάτι: έκανα εντελώς desaturate το κομμάτι που ήταν ακόμη φωτισμένο και έγινε λευκό σχεδόν. Μετά, το exposure το έσβηνε πιο εύκολα.

 

 

Θέλω να παίξω λίγο με το reverse visibility που λες, Άλεξ. Αυτό που εφαρμόζεις το εφε σε όλη την εικόνα και μετά αφαιρείς εκεί που δεν θες να εφαρμοστεί. Έβλεπα κάτι βιντεάκια και κάνεις παπάδες... Ένας έκανε "fake f/1.8" εφέ μόνο με lens blur και αυτή την τεχνική.

 

Όρεξη να 'χεις.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Ούτε που το χα δει. Οπότε κάνεις ενα double exposure για να δώσεις ένα πιο μαύρο τόνο και έπειτα με το brush tool σκουραίνεις τα εκτός θέματος με brush και -1 exposure. Ωραίος. Αυτά μονο σε photoshop στον υπολογιστή τα χω κάνει. Δεν ήξερα ότι έχει τέτοια πράγματα (του διαβόλου) το snapseed :lol:

 

Σε ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ δεν το ήξερα αυτό πως μπορείς να επιλέξεις ποια θα είναι πάνω! Θα το δοκιμάσω! ;)

Ναι. Αφου κανεις το double exposure με τις φωτογραφιες που θες και δεις ποσο εντονα θες να ειναι (σ αυτην την περιπτωση εγω το βαζω μαξ), μετα πατας το οκ και σε βγαζει στις αρχικες επιλογες με το Styles, Tools Export. Εκει πανω πανω θα πατησεις το σημα διπλα απο το "i" με ενα βελακι, και θα πας στο view edits---> double exposure και θα πατησεις edit. Voila....μπορεις να παιξεις κι αλλο μετα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αφου κανεις το double exposure με τις φωτογραφιες που θες και δεις ποσο εντονα θες να ειναι (σ αυτην την περιπτωση εγω το βαζω μαξ), μετα πατας το οκ και σε βγαζει στις αρχικες επιλογες με το Styles, Tools Export. Εκει πανω πανω θα πατησεις το σημα διπλα απο το "i" με ενα βελακι, και θα πας στο view edits---> double exposure και θα πατησεις edit. Voila....μπορεις να παιξεις κι αλλο μετα!

 

Φίλτατε μπράβο. Μας έδωσες τρελό "action set" :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε μπράβο. Μας έδωσες τρελό "action set" :)

Ευχαριστω!Ας βοηθησουμε και μεις λιγο εκτος απο το να παιρνουμε βοηθεια! :p :p

 

Παρτε και λιγα λουλουδια απο μενα...P10+ manual και λιγο πειραγμα στα βασικα στο LR

37563756456_298a31417d_c.jpgFlowers by alex-mand, on Flickr

Edited by Abdalis_3k60
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που ενώ είναι ψυχρά χρώματα βγάζει μια ζεστασιά στο σύνολο. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το απόλαυσες εξίσου με το μικρό το θέατρο σκιών, Βασίλη ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...