Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

LG G5 SE

επεξεργασία μεσω flickr

 

[mg]https://farm5.staticflickr.com/4549/37852200824_20bd46f2a8_c.jpg[/img]

 

Πολύ καλή! Δίνει μια αίσθηση arcade NBA game ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή! Δίνει μια αίσθηση arcade NBA game ;)

 

να είσαι καλά.. ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να κρύψω την κολώνα της λάμπας ώστε η λάμψη να έμοιαζε στο φεγγάρι.. ή σαν ουφο έτοιμο να μπει τρίποντο:p

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια. Περναγα, τον ειδα, εβγαλα το τηλεφωνο, το γυρισα σε B/W και τσουπ η φωτογραφια. Με τη mirroless μεχρι να τη βγαλεις απο την τσαντα να βγαλεις τα καπακια απλα η φατσα θα ειχε ξαναμπει στο σπιτι.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σαν σκεφτικός άνθρωπος κάθεται. Είναι και έντονη η αντίθεση με την ασπρίλα γύρω του, και πάει το μάτι σου κατευθείαν στο δικό του βλέμμα και σε κάνει να σκέφτεσαι τι μπορεί να περνάει από το μυαλό του. Πραγματικά σαν άνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει πολύ και η ρωγμή που κατεβαίνει από το παράθυρο προς τα κάτω. Μια τέτοια ατέλεια δίνει έναν όμορφο ρεαλισμό στην φωτογραφία. :-)

 

Να ρωτήσω και κάτι; Υπάρχει διαφορά στο να τραβήξουμε κατευθείαν σε b/w την φωτογραφία, από το να βάλουμε ένα φίλτρο μετά;; Μιλώντας ασφαλώς για κινητά που δεν έχουν δεύτερο b/w φακό.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως και το είδος σένσορα/φακού, πιθανότατα να είναι καλύτερο να τραβάμε με τον monochrome, και θα έχει διαφορά από software επεξεργασία σε B+W

 

Για παράδειγμα, κάποια κινητά έχουν 20mpixel black and white και 12mpixel rgb. Προφανώς ο B+W θα είναι καλύτερης ποιότητας σαν native black and white.

 

Τώρα, αν είναι 2mpixels ο μονόχρωμος για να πιάνει καλύτερο contrast/dynamic range όπως στο Honor 6X πχ, τότε προφανώς δεν προσφέρει κάτι ο μονόχρωμος.

 

Στην περίπτωση που είναι σαν το Honor 8 και είναι και οι δυο ίδιας ανάλυσης, ΠΑΝΤΑ μα πάντα το hardware υπερτερεί του software, καθώς το software black and white θα εφαρμόσει το φίλτρο σε ήδη συμπιεσμένη φωτογραφία, οπότε θα έχεις και εκεί χάσιμο στην ποιότητα. Το hardware θα τραβήξει σε black and white, χωρίς περιττές απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως και το είδος σένσορα/φακού, πιθανότατα να είναι καλύτερο να τραβάμε με τον monochrome, και θα έχει διαφορά από software επεξεργασία σε B+W

 

Για παράδειγμα, κάποια κινητά έχουν 20mpixel black and white και 12mpixel rgb. Προφανώς ο B+W θα είναι καλύτερης ποιότητας σαν native black and white.

 

Τώρα, αν είναι 2mpixels ο μονόχρωμος για να πιάνει καλύτερο contrast/dynamic range όπως στο Honor 6X πχ, τότε προφανώς δεν προσφέρει κάτι ο μονόχρωμος.

 

Στην περίπτωση που είναι σαν το Honor 8 και είναι και οι δυο ίδιας ανάλυσης, ΠΑΝΤΑ μα πάντα το hardware υπερτερεί του software, καθώς το software black and white θα εφαρμόσει το φίλτρο σε ήδη συμπιεσμένη φωτογραφία, οπότε θα έχεις και εκεί χάσιμο στην ποιότητα. Το hardware θα τραβήξει σε black and white, χωρίς περιττές απώλειες.

Αυτό το καταλαβαίνω. Εγώ ρωτάω, αν με το S7 πχ, έχει διαφορά να τραβήξω απευθείας με φίλτρο b/w, από το να προσθέσω το b/w φίλτρο μετά με το Snapseed πχ, ενώ θα έχω τραβήξει έγχρωμη φωτογραφία.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α, όχι, εκεί νομίζω είναι το ίδιο πράγμα. Ίσα ίσα στο snapseed (και το κάθε άλλο app) έχω και παραπάνω επιλογές after the fact.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καταλαβαίνω. Εγώ ρωτάω, αν με το S7 πχ, έχει διαφορά να τραβήξω απευθείας με φίλτρο b/w, από το να προσθέσω το b/w φίλτρο μετά με το Snapseed πχ, ενώ θα έχω τραβήξει έγχρωμη φωτογραφία.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά στους έγχρωμους αισθητήρες προτιμώ έγχρωμες φωτογραφίες γιατί μου δίνει περισσότερες δυνατότητες να παίξω.

 

Από την άλλη το να τραβας σε b&w βοηθάει να βλέπεις καλύτερα το κάδρο σου.

Link to comment
Share on other sites

...Να ρωτήσω και κάτι; Υπάρχει διαφορά στο να τραβήξουμε κατευθείαν σε b/w την φωτογραφία, από το να βάλουμε ένα φίλτρο μετά;; Μιλώντας ασφαλώς για κινητά που δεν έχουν δεύτερο b/w φακό...

 

Από τεχνικής πλευράς με την έγχρωμη λήψη έχεις περισσότερες δυνατότητες συν του ότι έχεις και την έγχρωμη εκδοχή. Με την έγχρωμη λήψη έχεις τη δυνατότητα να φωτίσεις ή να σκουρύνεις κάθε χρώμα ξεχωριστά και να πάρεις διαφορετικά αποτελέσματα π.χ. τον μπλε ουρανό να τον κάνεις άσπρο στο τελικό B/W αλλά μπορείς μειώνοντας τη φωτεινότητα να τον αποδώσεις και σε γκρι.

 

Το κέρδος με το να πυροβολείς ασπρόμαυρα έχει να κάνει με τη ματιά που αναπττύσεις ως φωτογράφος, το καλύτερο κάδρο που επιλέγεις αλλά και τη σωστότερη σύνθεση των πραγμάτων που περιέχει αυτό αφού το ασπρόμαυρο σε βοηθάει να επικεντρωθείς τόσο ο φωτογράφος όσο και ο θεατής στα σημαντικά στοιχεία της φωτογραφίας όπου είναι ποιο εύκολο η ματιά να οδηγηθεί σε αυτά.

 

Ο καλύτερος συνδυασμός γενικά και όταν μπορείς είναι να πυροβολείς σε Raw + ασπρόμαυρο B/W για να έχεις και τα 2 ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Διαβάζω συχνά στο νήμα και μπράβο σε όλα τα παιδιά για τις ωραίες δημιουργίες.

Δε κατέχω το θέμα της φωτογραφίας, αλλά χθες είχε ωραίο ηλιοβασίλεμα και είπα να το βγάλω!!

Λίγο στραβό ορίζοντα έχω :p αλλά ήταν βιαστικές μεσ' απ' τ' αμάξι!

Galaxy S7 edge, όλα αυτόματο:

26802006579_330e70c19a_c.jpg20171121_172116 by Titarasaudi, on Flickr

38578249961_91994a8908_c.jpg20171121_172026 by Titarasaudi, on Flickr

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

S8+, επιλεκτικη εστιαση, snapseed

 

37691174165_e240fc98c0_c.jpg20171118_162847-01 by marios86, on Flickr

 

Μάριε είναι καλή, μου αρέσει ο έλικας στο πρώτο πλάνο και ο δεύτερος έλικας στο βάθος. Τα χρώματα της σκουριάς δένουν με το χρώματα στο παγκάκι. Ιδανικά για να απογειωθεί θα ήθελα εκεί που ο πρώτος έλικας εγκλωβίζει τη ματιά μου και την καθοδηγεί στο τελείωμα να υπάρχει κάτι και νομίζω ότι το είχες, ένα βήμα δεξιά και να βάλεις στο κέντρο τον 2ο έλικα που είναι στο βάθος. Πάντως είναι όμορφη ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

S8+, επιλεκτικη εστιαση, snapseed

 

[mg]https://farm5.staticflickr.com/4569/37691174165_e240fc98c0_c.jpg[/img]20171118_162847-01 by marios86, on Flickr

Εξαιρετικη Μαριε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα σχολια!

 

Βασιλη ηταν λιγο βιαστικη, αυτο που λες ηθελα να κανω απλα δεν μου βγηκε ευκολα και ηθελε λιγο ακομα υπομονη στο καδραρισμα, next time. :)

Link to comment
Share on other sites

S8+, επιλεκτικη εστιαση, snapseed

 

37691174165_e240fc98c0_c.jpg20171118_162847-01 by marios86, on Flickr

 

Δεν ξέρω, αλλά αυτήν την εικόνα θα την κάνω φοντο αρχικής οθόνης στο iPad αλλά και στο κινητό μου!

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά αυτήν την εικόνα θα την κάνω φοντο αρχικής οθόνης στο iPad αλλά και στο κινητό μου!
Να σε καλα.

 

Ωραίες παιδιά φοβερό υλικό καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...