Jump to content

"Umi Super" vs "Oukitel K6000 Pro"


Nnoutas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Μετά την αγορά ενός ulefone u008 pro για τη γυναίκα ήρθε η σειρά και για εμένα. Λοιπόν όπως λέει και ο τίτλος έχω ξεχωρίσει αυτά τα 2 αλλά άν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο, είμαι όλος αυτιά (μάτια :) ). Προϋπόθεση να είναι 5.5 ίντσες, όχι μικρότερο, όχι μεγαλύτερο, με 3 gb ram τουλάχιστον και 32 gb rom. Κάμερα δε με ενδιαφέρει. Μπαταρία θέλω να είναι μεγάλη. Μπάτζετ 130~140 ευρώ.

(To Umi Super το έχει προσφορά με κουπόνι το banggood 143 ευρώ, ενώ το Oukitel το παίρνω από το ίδιο σάιτ περίπου 10 ευρώ λιγότερα)

Τέλος αξίζει να δώσω αυτά τα λεφτά για τα 2 κινητά, που τα χαρακτηριστικά τους με καλύπτουν και με το παραπάνω, ή να κάνω την υπέρβαση, να δώσω 30 ευρώ παραπάνω και να πάρω το Xiomi Redmi Note 3 Pro; ;)

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Ειναι να μην παρεις φορα εσυ ε; :p

Λοιπον και τα δυο που αναφερεις, ειναι δοκιμασμένες συσκευες με ευχαριστημένους κατοχους.

Οποιο και να παρεις απο τα δυο, θα γινεις και συ ενας απο αυτους.

Για μενα το υμι ειναι ομορφότερο. Το Ουκιτελ απο την αλλη εχει μεγαλυτερη μπαταρια και διχνει πιο στιβαρο αν και πιο βαρύ.

Τωρα για τα +30 που λες, δεν θα παρω θεση, μιας και ++++++ δεν βρισκεις ακρη ουτε εχει τελος.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν με βιάζει τόσο αυτή τη φορά η αγορά. Στην περίπτωση της γυναίκας άρχισε να κάνει "νερά" το κινητό της και η ανάγκη ήταν σχεδόν άμεση. Στη δικιά μου περίπτωση μπορώ να περιμένω και να το ψάξω παραπάνω. Στο δια ταύτα. To Umi φαίνεται να έχει καλύτερες επιδόσεις και να υπερτερεί σε όλα έναντι του Oukitel πλην της μπαταρίας που και τα 4000mAh, όμως, είναι υπεραρκετά. Είναι όμως πιο ακριβό και πλησιάζει την τιμή του xiomi. Επίσης διαβάζω για διάφορα προβληματικά μοντέλα Umi. Το xiomi δεν το βάζω σε δεύτερη μοίρα, λόγω της διαφοράς στα λεφτά αλλά γιατί θα πρέπει να ασχοληθώ με φλασαρίσματα και εγκαταστάσεις ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να δώσεις την διαφορά για το χιαομι να το κάνεις

Φλασαρεις μια φορα και τέλος!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δεί adversus. Το μόνο που φοβάμαι είναι η αξιοπιστία των πωλητών σε αυτό το μαγαζί και ότι δεν έχει Pay Pal ;)

Το αλι δεν εχει παυπαλ, αλλα δικη του ασφάλεια (ισάξια του παυπαλ)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό μου λένε: "To Φθηνο το τρώνε οι κότες"

Κάνε την υπέρβαση και πάρε το Xiaomi.

Η global έκδοση του έρχετε με ελληνικό μενου΄. Απλά το ανοίγεις επιλέγης Γλώσσα Ελληνικά και .. Voila !! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται αξιόπιστος αυτός. Είναι;

 

Μια χαρά αξιόπιστος είναι.

Προσωπικά προτιμώ την ασφάλεια του ali απ'του paypal.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και εγώ, όσο το ψάχνω, πάλι στο xiomi καταλήγω :) Από aliexpress μαζί με θήκη και tempered glass μου έρχεται κάτω από 160 ευρώ, οπότε...
Link to comment
Share on other sites

Από ποιό κατάστημα να αγοράσω; Από το φθηνότερο alli. ή από το ποιό "αξιόπιστο"; geekbuying? Επίσης στο σάιτ του geek δεν αναφέρει σε κανένα screenshot την ελληνική γλώσσα. ;)

https://www.aliexpress.com/item/Official-Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-3-3i-pro-prime-special-Version-Smartphone-5-5-Inch/32717858702.html?spm=2114.30010308.0.0.NYsShE 152ευρώ το γκρί

 

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-3-Pro-5-5-Inch-FHD-3GB-32GB-Smartphone-371104.html 163,80 ευρώ το γκρί

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν κόντρα σε όλα :grin: παρήγγειλα το oukitel k6000 pro. Στην τελική απόφαση έπαιξε σημαντικό ρόλο τα 40 ευρώ διαφορά με το xiomi και τα καλά σχόλια που άκουσα και διάβασα για το συγκεκριμένο κινητό. Ξέρω ότι το rn3pro έχει καλύτερα specs αλλά για τη χρήση που κάνω εγώ το oukitel θα με καλύψει και με το παραπάνω. Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν και να απαντήσουν στο πόστ. :bow:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λοιπόν κόντρα σε όλα :grin: παρήγγειλα το oukitel k6000 pro. Στην τελική απόφαση έπαιξε σημαντικό ρόλο τα 40 ευρώ διαφορά με το xiomi και τα καλά σχόλια που άκουσα και διάβασα για το συγκεκριμένο κινητό. Ξέρω ότι το rn3pro έχει καλύτερα specs αλλά για τη χρήση που κάνω εγώ το oukitel θα με καλύψει και με το παραπάνω. Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν και να απαντήσουν στο πόστ. :bow:

 

Γράψε μας εντυπώσεις μόλις παραλάβεις και ασχοληθείς λίγο .

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω γράψει και στο αντίστοιχο θέμα του κινητού. Το έχω περίπου 1 μήνα. Πολύ στιβαρό, φωτεινή οθόνη, απροβλημάτιστο, δεν κολλάει πουθενά, χωρίς προεγκατεστημένες εφαρμογές, GPS από τα γρηγορότερα και ακριβέστερα που έχω δει. Αυτονομία 2-3 μέρες με μέτρια προς βαριά χρήση (browsing, παιχνίδια). Ο φορτιστής θέλει 3 ώρες για να το φορτίσει από το 10 %. Θα ήθελα λίγο περισσότερη ένταση στο ηχείο. Επίσης δεν φωτίζονται τα κάτω πλήκτρα και δεν έχει notification led. Γενικά έχω μείνει ευχαριστημένος. Στα λεφτά αυτά δεν νομίζω ότι παίρνεις κάτι καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω γράψει και στο αντίστοιχο θέμα του κινητού. Το έχω περίπου 1 μήνα. Πολύ στιβαρό, φωτεινή οθόνη, απροβλημάτιστο, δεν κολλάει πουθενά, χωρίς προεγκατεστημένες εφαρμογές, GPS από τα γρηγορότερα και ακριβέστερα που έχω δει. Αυτονομία 2-3 μέρες με μέτρια προς βαριά χρήση (browsing, παιχνίδια). Ο φορτιστής θέλει 3 ώρες για να το φορτίσει από το 10 %. Θα ήθελα λίγο περισσότερη ένταση στο ηχείο. Επίσης δεν φωτίζονται τα κάτω πλήκτρα και δεν έχει notification led. Γενικά έχω μείνει ευχαριστημένος. Στα λεφτά αυτά δεν νομίζω ότι παίρνεις κάτι καλύτερο.

 

Από μέρα σε μέρα θα γίνει η παρουσίαση του 6000 plus , οπότε περιμένω να δω τι θα παραγγείλω . Αν θέλεις γράψε από που το πήρες . Ευχαριστώ !!

Edited by panGS
Link to comment
Share on other sites

Από banggood. Ήρθε σε 18 μέρες από την παραγγελία με swiss post, κατευθείαν από Χονγκ Κονγκ χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις ;) ...για άλλη μια φορά. :)
Link to comment
Share on other sites

Από banggood. Ήρθε σε 18 μέρες από την παραγγελία με swiss post, κατευθείαν από Χονγκ Κονγκ χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις ;) ...για άλλη μια φορά. :)

 

Ευχαριστώ !!!

Κατά την παραγγελία επιλέγεις εσύ από ποιό ταχυδρομείο θα έρθει ή επιλέγουν αυτοί ;... ή είναι προκαθορισμένο ;

Σε τρέλανα στις ερωτήσεις :lol: αλλά δεν έχω παραγγείλει από Κίνα ξανά και θέλω να πάρω 2 κινητά αυτές τις μέρες... :help:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, και εγώ είχα πολλές απορίες. :) Λοιπόν, είχα δύο επιλογές. Την γρήγορη με έξτρα κόστος (DHL, νομίζω, με 15 ευρώ περίπου) και το απλό ταχυδρομείο με swiss post, το οποίο είναι η κύρια υπηρεσία που χρησιμοποιεί το banggood. Την ίδια περίοδο παρήγγειλα και ένα κινητό για τη γυναίκα μου πάλι από banggood και απλό ταχυδρομείο και ήρθε και αυτό σχετικά γρήγορα (21 μέρες). Θεωρώ ότι το κατάστημα είναι ίσως το καλύτερο αυτή τη στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, και εγώ είχα πολλές απορίες. :) Λοιπόν, είχα δύο επιλογές. Την γρήγορη με έξτρα κόστος (DHL, νομίζω, με 15 ευρώ περίπου) και το απλό ταχυδρομείο με swiss post, το οποίο είναι η κύρια υπηρεσία που χρησιμοποιεί το banggood. Την ίδια περίοδο παρήγγειλα και ένα κινητό για τη γυναίκα μου πάλι από banggood και απλό ταχυδρομείο και ήρθε και αυτό σχετικά γρήγορα (21 μέρες). Θεωρώ ότι το κατάστημα είναι ίσως το καλύτερο αυτή τη στιγμή.

Άν παραγγείλεις από Κίνα μήν επιλέξεις γρήγορη αποστολή καθώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις και χρεώσεις όταν φτάσει Ελλάδα. Με απλό ταχυδρομείο, όσες φορές παρήγγειλα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τώρα άλλοι λένε ότι είχαν και ειδικά όσοι μένουν Βόρεια Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Άν παραγγείλεις από Κίνα μήν επιλέξεις γρήγορη αποστολή καθώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις και χρεώσεις όταν φτάσει Ελλάδα. Με απλό ταχυδρομείο, όσες φορές παρήγγειλα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τώρα άλλοι λένε ότι είχαν και ειδικά όσοι μένουν Βόρεια Ελλάδα.

 

Λόγω μλκς της κάρτας μου δεν πρόλαβα την προσφορά από Ευρωπαϊκή αποθήκη Κινέζικου (πιο φτηνά και από Κίνα) και τώρα μπλέκω με τους Κινεζίες από Κίνα.

Ξέρεις το Gearbest με τι ταχυδρομείο στέλνει ; Κάνει και αυτό τριγωνική όπως το Banggood ;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μλκς της κάρτας μου δεν πρόλαβα την προσφορά από Ευρωπαϊκή αποθήκη Κινέζικου (πιο φτηνά και από Κίνα) και τώρα μπλέκω με τους Κινεζίες από Κίνα.

Ξέρεις το Gearbest με τι ταχυδρομείο στέλνει ; Κάνει και αυτό τριγωνική όπως το Banggood ;

Νομίζω με NL Post. Τώρα άν είναι τριγωνική, δεν ξέρω. Καλύτερα να μιλήσεις με το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νομίζω με NL Post. Τώρα άν είναι τριγωνική, δεν ξέρω. Καλύτερα να μιλήσεις με το κατάστημα.

 

Ευχαριστώ...:up:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...