Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά (nobleman…help) θέλω μία βοήθεια:

 

Φίλος ψάχνει laptop με τα εξής χαρακτηριστικά

 

· Ιntel Centrino 1,7GHz ή 1,8GHz

· Hdd 100Gb 7200rpm ή έστω 5400rpm

· 512Mb RAM

· 15” Tft πολύ καλής ευκρίνειας

· κάρτα γραφικών με 128 ή ακόμα και 256Mb όχι shared

· DVD-R (εάν είναι κ dual layer ακόμα καλύτερα)

 

Τα ευρώ που δίνει είναι 1400. Δεν τον ενδιαφέρει η αυτονομία αλλά τον ενδιαφέρει η κάρτα γραφικών, ο hdd και το dual layer.

 

Aποκλείει τα Acer. Koιτά περισσότερο τα Τoshiba, Fujitsu Siemens και Sony.

 

Tι του προτείνετε; Ευπρόσδεκτα τα links με προτάσεις laptop. Θα βοηθήσουν πολύ.

 

Ευχαριστώ

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλύτερη πρόταση και στην τιμήν αυτή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, πέρα από αυτό, μόνο που είναι με 15.4'' και όχι με 15''... φυσικά αν θέλει αποκλειστικά με 15άρα οθόνη, μπορεί να πάει και εδώ και να το παραμετροποιήσει κατά τα γούστα του... :happy:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ~15" μην το δένουμε κόμπο. Απλά εκεί κοντά!

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ :NVIDIA® GeForce™ Go 6400 with TurboCache™ supporting 128MB (Shared memory)

 

Shared Memory...; Kαθαρή δεν υπάρχει ε;

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ :100 GB

 

πόσα rpm είναι άραγε;

 

ευχαριστώ

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ~15" μην το δένουμε κόμπο. Απλά εκεί κοντά!

 

 

 

Shared Memory...; Kαθαρή δεν υπάρχει ε;

 

 

πόσα rpm είναι άραγε;

 

ευχαριστώ

Είναι 4200 rpm.

 

Μεταξύ αυτών ποιό νομίζετε ότι είναι το καλύτερο;

 

Sony Vaio VGN-F315B:

 

Γενικά Χαρακτηριστικά

Κατασκευαστής: Sony

Βάρος: 2.9 kg

Εγγύηση: 1 Έτη

Διαστάσεις: 364W x 264.5D x 25.4/35.9H mm

Αριθμός USB: 3

Λειτουργικό Σύστημα: Windows XP Home Gr

Επεξεργαστής

Πλατφόρμα: Centrino

Ταχύτητα: 1.73 GHz

Μνήμη (RAM)

Μνήμη RAM: 512 MByte DDR2 - 400MHz

Μέγιστη Αναβάθμιση Μνήμης Ram: 2048 MByte

Οθόνη

Διαγώνιος (Μέγεθος Οθόνης): 15,4''

CrystalBrite:

Ανάλυση: 1280X800

Σκληρός Δίσκος (HDD)

Χωρητικότητα: 80 GByte 4200 rpm

Ταχύτητα:

Μνήμη Cache:

Σύνδεση: EIDE ATA 100

Επικοινωνία

Bluetooth: Όχι

WI-FI: Ναί

INRARED:

Firewire: Ναί

Κάρτα Γραφικών

Chipset: Geforce Go 6400

Μνήμη: 128 MByte Shared

Αποθηκευτικά Μέσα

Floppy: Όχι

DVD Rom / CD RW Combo: Όχι

DVD RW: Ναί (Dual Layer)

Card Reader: Ναί

 

Asus A3E:

 

Γενικά Χαρακτηριστικά

Κατασκευαστής: Asus

Βάρος: 2.8 kg

Εγγύηση: 2 Έτη 1 Mπαταρία

Διαστάσεις: 328D x 288W x 38H mm

Αριθμός USB:

Λειτουργικό Σύστημα: Windows XP Home Gr

Επεξεργαστής

Πλατφόρμα: Centrino

Ταχύτητα: 1.73 GHz

Μνήμη (RAM)

Μνήμη RAM: 512 MByte 2 x 256 DDR

Μέγιστη Αναβάθμιση Μνήμης Ram:

Οθόνη

Διαγώνιος (Μέγεθος Οθόνης):

CrystalBrite: Όχι

Ανάλυση: 1024 x 768

Σκληρός Δίσκος (HDD)

Χωρητικότητα: 60 GByte 5400 rpm

Ταχύτητα:

Μνήμη Cache:

Σύνδεση:

Επικοινωνία

Bluetooth: Όχι

WI-FI: Ναί

INRARED: Ναί

Firewire: Ναί

Κάρτα Γραφικών

Chipset: INTEL 915 GM

Μνήμη:

Αποθηκευτικά Μέσα

Floppy: Όχι

DVD Rom / CD RW Combo:

DVD RW: Ναί (Dual Layer)

Card Reader: Ναί (4-1)

 

EDIT: Τελικά πήρα τον Sony :D γιατί θα έληγε η προσφορά που βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δύσκολη επιλογή τελικά η αγορά του laptop.Ψάχνοντας αρκετα κατέληξα σε δύο:

 

http://ACER Aspire 5514 WLMI

 

καί

 

http://NB FUJITSU AMILO M 1437GM

 

Είμαι περισσότερο όμως για ACER λόγω της κάρτας γραφικών που είναι 256.

Εξάλλου παίρνοντας απόψεις χρηστών ACER το μεγαλύτερο ποσοστό είναι ικανοποιημένοι....

 

Παρακαλώ ας μου παραθέσει κάποιος μια τελευταία άποψη.Ως αυριο πρέπει να τον έχω πάρει!

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ~15" μην το δένουμε κόμπο. Απλά εκεί κοντά!

Shared Memory...; Kαθαρή δεν υπάρχει ε;

πόσα rpm είναι άραγε;

ευχαριστώ

 

Για ρίξε μια ματιά σ' αυτό τώρα που έπεσε η τιμή του!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά σ' αυτό τώρα που έπεσε η τιμή του!!!

 

Ευχαριστώ τελικά κατέληξε σε μία Μultirama σύνθεση που δεν μπορείς να αγνοήσεις με τα specs που έχει. Το Chip την βγάζει κορυφαία.

 

Αλήθεια ποιά η γνώμη σου για τα build2order;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τελικά κατέληξε σε μία Μultirama σύνθεση που δεν μπορείς να αγνοήσεις με τα specs που έχει. Το Chip την βγάζει κορυφαία.

 

Αλήθεια ποιά η γνώμη σου για τα build2order;

 

Αν δεν σ' ενοχλεί το ψήσιμο στα κάρβουνα, ουπς sorry στις παλάμες εννούσα, ε τότε καλές είναι... το ίδιο κορυφαία την έβγαλε και αυτό και αυτό κ.ο.κ. :p

Απλά όλα είναι θέμα marketing, αφού αξίζει να σου πω ότι το PC World στο ίδιο τεύχος είχε ολόκληρο παρακαλώ το διαφημιστικό του MULTIRAMA μέσα, ως ένθετο!!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλ να τα αποφύγει;

 

Εχει καταλήξει στο Multirama και σε ένα Fujitsu-Siemens ...

 

Φυσικά να τα αποφύγει. Δαγκωτό F-S...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει την οθόνη που έχει το συγεκριμένο μηχάνημα; Γιατί οι οθόνες των Fujitsu-Siemens είναι λίγο περίεργη υπόθεση. Έχω δει μηχάνημα σ'αυτή την κατηγορία με άθλια οθόνη και ένα άλλο πολύ πιο φτηνό με καλύτερη οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει την οθόνη που έχει το συγεκριμένο μηχάνημα; Γιατί οι οθόνες των Fujitsu-Siemens είναι λίγο περίεργη υπόθεση. Έχω δει μηχάνημα σ'αυτή την κατηγορία με άθλια οθόνη και ένα άλλο πολύ πιο φτηνό με καλύτερη οθόνη.

 

Οχι για αυτό και του προτείνω τα Vaio. O φίλος αποφάσισε το Multirama.

Centrino 2.0GHz, 1Gb Ram, 100Gb 5400rpm Hdd, καθαρή (και αν χρειαστεί) turbocache 256Mb νομίζω GeForce, dvd-r dual layer, 7.1 ήχος και 17" tft.

Είναι νομίζω μία τίμια πρόταση στα ~1300€ :O

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να αγορασω ενα laptop και κατεληξα στους ACER.

Πιστευω οτι εχουν την καλυτερη σχεση αποδοσης-τιμης.

Το μονο μου κολλημα ειναι Turion η Centrino.

Εχω κοιταξει σ'ολο το ιντερνετ (....λεμε τωρα) και οι μισοι

προτεινουν τον εναν και οι αλλοι μισοι τον αλλον επεξεργαστη.

Συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα στα μοντελα Aspire 1692 WLMi και Aspire 5024 WLMi.

Ο σκοπος χρησης του laptop θα είναι "λιγο απ'ολα" (ιντερνετ, παιχνιδια, λιγο video converting κτλ).

Εσεις τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο δίλημμα πριν λίγο καιρό η απάντηση ήταν 5024. Τουλάχιστον εγώ αυτό άκουσα από τους κατέχοντες. 3,5 ώρες αυτονομία είναι αυτές.Και 64 bit επεξεργαστής.

Πάντως όποιο και να διαλέξεις μια χαρά για τα λεφτά τους είναι. Και το service της MDI είναι αρκετά καλό. (σίγουρα κανόνας με τις εξαιρέσεις του αυτός...)

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει την οθόνη που έχει το συγεκριμένο μηχάνημα; Γιατί οι οθόνες των Fujitsu-Siemens είναι λίγο περίεργη υπόθεση. Έχω δει μηχάνημα σ'αυτή την κατηγορία με άθλια οθόνη και ένα άλλο πολύ πιο φτηνό με καλύτερη οθόνη.

 

Οι οθόνες όντως είναι μια περίεργη ιστορία κι αν εξαιρέσεις τις Sony και εκεί κοντά τις Toshiba, όλες οι λοιπές πάνω-κάτω παίζουν στα ίδια... όμως, οι τύπου clevo (αφορούν σχεδόν το σύνολο των συνθέσεων εν Ελλάδι) οθόνες είναι σαφώς χαμηλότερου επιπέδου από άλλες επώνυμες HP, FSC, Asus, ακόμα και Acer... πάντα από προσωπική εμπειρία μιλάω, δεν είμαι απάολυτος και βεβαίως οι εξαιρέσεις υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα... :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο δίλημμα πριν λίγο καιρό η απάντηση ήταν 5024. Τουλάχιστον εγώ αυτό άκουσα από τους κατέχοντες. 3,5 ώρες αυτονομία είναι αυτές.Και 64 bit επεξεργαστής.

Πάντως όποιο και να διαλέξεις μια χαρά για τα λεφτά τους είναι. Και το service της MDI είναι αρκετά καλό. (σίγουρα κανόνας με τις εξαιρέσεις του αυτός...)

 

Πάντως θα το ξαναπώ άλλη μια φορά, αν πας σε οθόνη από 15.4'' και πάνω, τι να την κάνεις την αυτονομία;;; για την παραλία;;; στα γόνατα αποκλείεται να το βάλεις, κινδυνεύεις και με έγκαυμα... ή πάς σε 14'' και κάτω, δηλαδή γύρω στα 2.5 κιλά και δεν κουβαλάς παρελκόμενα για να καταλάβεις τη φορητότητά του ή πας σε ένα αξοιπρεπές μηχάνημα για όλες τις δουλειές και δεν σε ενδιαφέρει η αυτονομία πρωτίστως...

 

Με λίγα λόγια αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις:

1. AMD 64 mobile

2. Turion

3. Centrino

4. Semperon

5. Celeron

αν και για το τελευταίο, ούτε καν θα το συνιστούσα σε laptop...

 

Σε ενδιαφέρει η αυτονομία πήγαινε σε οθόνη 14'' και κάτω με τη σειρά:

1. Turion

2. Centrino

3. AMD 64

4. Semperon

5. Celeron

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα centrino έχουν αρκετά καλύτερη αυτονομία από τα Turion, σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς σε κριτικές. Η ΑΜD εστιάζει λάθος κατά τη γνώμη μου.

Η αυτονομία πάντα είναι χρήσιμη. Ακόμα και ένα δίκτυο στο σπίτι μπορείς να έχεις και να πηγαίνεις τον υπολογιστή βόλτα αν θες χωρίς να κουβαλάς τα καλώδια, γιατί όχι;

Και τέλος, ο κίνδυνος του εγκαύματος είναι απομακρυσμένος με τους "φορητούς επεξεργαστές", τουλάχιστον αν δε μιλάμε για ακραία χρήση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος, ο κίνδυνος του εγκαύματος είναι απομακρυσμένος με τους "φορητούς επεξεργαστές", τουλάχιστον αν δε μιλάμε για ακραία χρήση.

 

Κάνεις μεγάλο λάθος! Εγώ με το FS amilo A1645 με Sempron 2GH κάθε φορά που κάνω "laptop" χρήση του (με τον όρο laptop εννοούμε οτι τον βάζουμε στο πάνω μέρος των ποδιών μας, απο εκεί βγήκε και η ονομασία άλλωστε) το δεξί μου πόδι κοκκινίζει απο την θερμότητα! Σε καμία περίπτωση ο επεξεργαστής δεν παράγει υπερβολική θερμότητα, αλλά κάποια στιγμή όλα τα laptop σε καίνε, είναι εξακριβωμένο!

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Με ξεχάσατε ......Πρόσφατα αγόρασα ένα φορητό Acer Aspire 9502 WSMI .Επειδη ο δίσκος του ήταν αργός αγόρασα ένα 60 ΜΒ στα 7200. Εκανα φορματ στον σκληρό , και μετα δεν μπορω να βάλω το πρόγραμμα arcade έτσι ώστε να δουλεύει το τηλεκοντρολ και τα κουμπάκια μπροστά στο πάνελ του. Εβαλα κανονικά τα win XP με τα σερβισ πακ 2. Οταν έκανα εγκατάσταση το Acer Arcade τότε αρχίσαν τα προβλήματα .Εκανα Reboot στο μηχάνημα και μετά δεν ξεκίναγε με τίποτα κόλαγε σαν να μην ειχε δίσκο. Το ξαναέκανα (φορματ και ξαναεγκατάσταση από την αρχή ) Πάλι το ίδιο. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ???? . Ξέχασα να σας πώ ότι ο δίσκος είναι NTFS αν και δεν γνωρίζω αν φταίει αυτό . Please Help . Είμαι ένα βήμα πρίν τα τρελοχάπια !!!

 

Πάνος:rolleyes:

 

 

Ελπίζω να με βοηθήσετε γιατί μου έχουν δεθεί τα χέρια :cry:

http://www.lafkos.de/Muhle_1.gif

Where are you going Karamitro ??

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μεγάλο λάθος! Εγώ με το FS amilo A1645 με Sempron 2GH κάθε φορά που κάνω "laptop" χρήση του (με τον όρο laptop εννοούμε οτι τον βάζουμε στο πάνω μέρος των ποδιών μας, απο εκεί βγήκε και η ονομασία άλλωστε) το δεξί μου πόδι κοκκινίζει απο την θερμότητα! Σε καμία περίπτωση ο επεξεργαστής δεν παράγει υπερβολική θερμότητα, αλλά κάποια στιγμή όλα τα laptop σε καίνε, είναι εξακριβωμένο!

 

Κάπου γράφω, αν θυμάμαι καλά, ότι καταθέτω την απόψή μου με βάση την προσωπική μου εμπειρία, χωρίς να είμαι απόλυτος, οπότε σε ευχαριστώ φίλε Κωστή που επιβεβαιώνεις ότι πράγματι τα περισσότερα laptops δεν δικαιολογούν την ετυμολογία της ονομασίας τους...

 

Όσον αφορά τους AMD, μετά από χρόνια πολλά σε desktop Pentium και τελευταία σε laptop Centrino, υποστηρίζω σαφώς τους Athlon... είθε το μέλλον να σε δικαιώσει φίλε marvin... προς το παρόν όμως, επέτρεψέ μου να είμαι στην αντίπερα όχθη αλλά πάντα φιλικά... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλά μια ιδέα σε ένα αγαπημένο μου site, όπου μπορείτε να ρίξετε μια ματιά από κοντά στην αδυσώπητη μάχη... :D
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα μερικες γνωμες

 

α) http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2388 Acer Aspire 1642WLMi P-M 1.7GHz/1024 MB/15.4"/80GB

977 Ευρω

β) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907615 ACER NOTEBOOK ASPIRE 3023WLMi 960 Ευρω

 

γ) Κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βρίσκω ιδιαίτερες διαφορές, ο 1ος φαίνεται πιο προσεγμένος λόγω συνδυασμού 740Μ και 1024RAM, ενώ στον 2ο υπερέχει η κάρτα γραφικών αλλά με ασθενέστερο επεξεργαστή και ασύμφορη μνήμη (2x256)...

Εν ολίγοις, πιστεύω ότι και τα δύο αποτελούν μία τίμια πρόταση, it' s up 2 u...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα το ξαναπώ άλλη μια φορά, αν πας σε οθόνη από 15.4'' και πάνω, τι να την κάνεις την αυτονομία;;; για την παραλία;;; στα γόνατα αποκλείεται να το βάλεις, κινδυνεύεις και με έγκαυμα... ή πάς σε 14'' και κάτω, δηλαδή γύρω στα 2.5 κιλά και δεν κουβαλάς παρελκόμενα για να καταλάβεις τη φορητότητά του ή πας σε ένα αξιοπρεπές μηχάνημα για όλες τις δουλειές και δεν σε ενδιαφέρει η αυτονομία πρωτίστως...

 

Αν είσαι υπηρεσία ή σε κανένα τρένο/σταθμό/αεροδρόμιο/αεροπλάνο/κτλ...κτλ.... ΣΕ ΠΑΡΑΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ φίλε μου η αυτονομία...Χωρίς παρεξήγηση και εκ πείρας ομιλώ. Και όσον αφορά το "έγκαυμα" με 5024, το αποκλείω και αυτό (πάλι λόγω πείρας...)

 

Cheers!

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...