Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει ανακοινωθεί κάποια ημερομηνία άφιξης;

Το CES 2006, τι σημαίνει;:O

 

Πήρα στα παιδιά ε δ ώ και μου είπαν για Μάρτιο-Απρίλιο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Idou kai to epomeno Qosmio pou anakoinwse h Toshiba http://www.tgdaily.com/2006/01/07/ces2006_toshibaqosmio_hddvd/

 

Πραγματικά ενδιαφέρουσα η ενσωμάτωση HD-DVD. Μένει να δούμε την υποστήριξη που θα έχει...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή χρονιά. Θα ήθελα να με βοηθήσετε για την επιλογή φορητού Η/Υ. Έίμαι πολύ σχετικός με Η/Υ απλά δεν ξέρω λεπτομέρειες για τους φορητούς. Επιγραμματικά να σας πώ τι ψάχνω. Από λεφτά μεταξύ 800-1000 ευρω. Οι εργασίες που θα κάνω είναι internet surfing, p2p (dc++), dvd copying/playing, ΔΕ με ενδιαφέρει να παίζω 3D παιχνίδια όπως doom κτλ οπότε από καρτα γραφικών μάλλον κάτι απλό. Η οθόνη να εχει σχετικά καλή ορατότητα και ευκρίνεια, να έιναι γρήγορος στις διάφορες εργασίες (cpu) ώστε να τον κρατήσω αρκετά χρόνια. Τέλος να σας πω ότι δε ξέρω τι ποιότητα και τι υποστήριξη προσφέρει η κάθε μάρκα στην Ελλάδα αλλά αυτό είναι κάτι που με ενδιαφέρει, δηλαδή να έχει καλή ποιότητα κατασκευής αλλά και να προσφέρει καλό service στην Ελλάδα. Φαντάζομαι καταλάβατε τι ψάχνω, όχι κάτι super όχι κάτι ιδιαίτερο και τελευταία λέξη τεχνολογίας.

 

Επίσης αν υπάρχει κάποιο site που μπορώ να αγοράσω φθηνότερα από ότι στα καταστηήματα είτε αυτό είναι ελληνικό είτε ευρωπαικό (οπως πχ στις ψηφ. φωτ. μηχανές) θα ήθελα να μου το πείτε.

 

Αυτά... όποιος σχετικός που έχει λίγο χρόνο να απαντήσει θα με βοηθήσει ιδιαίτερα και τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα dual-core notebooks

 

Στα πλαίσια της έκθεσης CES 2006 στο Λας Βέγκας των ΗΠΑ παρουσιάστηκαν τα πρώτα notebooks που βασίζονται στην πλατφόρμα Centrino Duo της Intel και τους νέους επεξεργαστές διπλού πυρήνα με την κωδική ονομασία Yonah (επισήμως πλέον Core Duo).

 

Η Intel έχει εξαπολύσει μια πραγματική επίθεση σε όλα τα μέτωπα, παρουσιάζοντας τα νέα της προϊόντα στα πλαίσια της CES 2006 που μονοπωλεί το ενδιαφέρον τις τελευταίες ημέρες. Εδώ θα επικεντρωθούμε στο mobile computing και συγκεκριμένα στα πρώτα notebooks που βασίζονται στην πλατφόρμα Centrino Duo.

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της πλατφόρμας (με την κωδική ονομασία Napa) έχουν πλέον παγιωθεί και συνοψίζονται στα ακόλουθα: το frontside bus έχει πλέον βελτιωθεί από άποψη διαμεταγωγής, λειτουργώντας στα 667ΜΗz και όχι στα 533MHz της πλατφόρμας Sonoma. Από την άλλη πλευρά υπάρχει φυσικά και νέο chip υποστήριξης των dual core επεξεργαστών, το i945GM/PM και ένα νέο σύστημα ασύρματης επικοινωνίας συμβατό με τα πρωτόκολλα 802.11 a/b/g.

 

Οι επεξεργαστές διαχωρίζονται σε δύο κατηγορίες: αφενός στη σειρά T οποία προορίζεται για mainstream notebooks, αφετέρου δε τη σειρά Τ, η οποία αποτελείται από επεξεργαστές χαμηλής τάσης (low voltage) και απευθύνεται σε ultra portables. Η σειρά T θα κυμαίνεται από 1,66GHz (μοντέλο T2300) μέχρι 2,16GHz (Τ2600), ενώ η σειρά L αρχικά θα διαθέτει 2 επεξεργαστές, τον L2300 στα 1,5GHz και τον L2400 στα 1,66GHz.

 

Όπως και στην προηγούμενη γενιά των Pentium M, έτσι και εδώ η λανθάνουσα μνήμη (cache) 2ου επιπέδου ανέρχεται στα 2ΜΒ. Επίσης υιοθετεί το τελευταίο σύστημα ενεργειακής διαχείρισης της Intel, με το οποίο απενεργοποιείται ο ένας πυρήνας όταν ο φόρτος εργασίας του υπολογιστή κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα.

 

Τα πρώτα notebooks

 

Το Acer Aspire 5670 (από 1.499 δολάρια) είναι ένα από τα πρώτα notebooks που βασίζονται στην πλατφόρμα Centrino Duo και διατίθεται σε δύο εκδόσεις, εκ των οποίων η μία έρχεται με 2GB μνήμης DDR2, δίσκο 120GB και κάρτα γραφικών ATI Radeon X1400. Η δε οθόνη είναι διαγωνίου 15,4'' με ανάλυση 1.200x800. Σημειώνουμε την ύπαρξη κάμερας 1,3Mpixels η οποία ενσωματώνεται στο επάνω μέρος της οθόνης.

 

Το άλλο μοντέλο της Acer είναι το TravelMate 8200 (από 1.999 δολάρια). Παρέχει παρόμοιο εξοπλισμό με το προηγούμενο μοντέλο, αλλά διαθέτει καλύτερη κάρτα γραφικών και συγκεκριμένα την ATI Radeon X1600 με 512ΜΒ μνήμης και οθόνη 15,4'' ανάλυσης 1.680x1.050. Επίσης περιλαμβάνεται και αισθητήρας κίνησης που απενεργοποιεί το μηχανισμό του σκληρού δίσκου όταν αντιλαμβάνεται βίαια και απότομη μετακίνηση του notebook, ενώ επίσης υπάρχει και ένας SmartCard reader με τον οποίο γίνονται γρήγορα ενέργειες κρυπτογράφησης και πιστοποίησης.

 

H Dell μπαίνει επίσης στο παιχνίδι με το μοντέλο Dell Inspiron Ε1705. Ο υπολογιστής θα κοστίζει περίπου από 2.000 δολάρια και θα έχει είτε τον επεξεργαστή Intel Core Duo T2500 (2GHz), είτε τον Τ2400 (1,83GHz). H οθόνη είναι widescreen 17 ιντσών με ανάλυση 1.400x1.050, αν και υπάρχει και επιλογή για panel μεγαλύτερης ανάλυσης στην ίδια διαγώνιο (1.600x1.200).

 

Τα άκρως εντυπωσιακά χαρακτηριστικά επιστεγάζει η κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce Go 7800, δίσκος SATA 7.200rpm μέχρι 100GB και προαιρετικό USB TV Tuner συμβατό με Windows Media Centre Edition 2005, ενώ εκτός από ηχεία ενσωματώνεται και subwoofer.

 

Από την HP έχουμε τώρα το μοντέλο Pavilion dv1000t, ένα notebook το οποίο απευθύνεται περισσότερο σε σπουδαστές και χρήστες που θέλουν ένα δυνατό notebook γενικών καθηκόντων χωρίς όμως υπερβολικές απαιτήσεις από άποψη γραφικής ισχύος. Στα κύρια χαρακτηριστικά του συγκαταλέγεται η widescreen οθόνη ανάλυσης 1.280x768, ο δίσκος των 100GB και το σύστημα άμεσης αναπαραγωγής DVD και Audio CD χωρίς την ανάγκη εισόδου στο λειτουργικό σύστημα. Επίσης υπάρχει και ένα μοντέλο μικρότερων διαστάσεων, το Compaq Presario V2000T με οθόνη 14 ιντσών και παρόμοια λοιπά τεχνικά χαρακτηριστικά με το Pavilion.

 

H Lenovo προτείνει τα νέα της μοντέλα ThinkPad, με τα οποία ανανεώνονται οι σειρές T και X. Εφεξής, τα μοντέλα ThinkPad X60 και T60 θα κυκλοφορούν τόσο με επεξεργαστές μονού πυρήνα (Solo), όσο και διπλού (Duo). Ειδικότερα, τα μοντέλα της σειράς X60 θα διατίθενται με επεξεργαστές Duo πολύ χαμηλής τάσης (Ultra Low Voltage) και θα μπορούν να δέχονται μέχρι και 4GB μνήμης, παρότι τα Windows μπορούν να απευθυνθούν μόνο σε 3,2GB (για πλήρη εκμετάλλευση απαιτείται λειτουργικό σύστημα 64 bit). Επίσης θα διατίθεται με γρήγορο δίσκο 7.200 στροφών ανά λεπτό με χωρητικότητα μέχρι και 100GB.

 

Τέλος η Toshiba αποκάλυψε ένα προηγμένο Centrino Duo notebook το οποίο ενσωματώνει "εξωτικά" υποσυστήματα όπως οθόνη με εγγενή υποστήριξη HD ανάλυσης 1080p, HD-DVD drive, ψηφιακό ενισχυτή 1-bit, τον πρώτο του είδους του ειδικά για notebook, καθώς και ποιοτικά ηχεία Harman/Kardon, αλλά και πανίσχυρη κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce Go 7800. Βεβαίως μην περιμένετε να έρθει στη χώρα μας...

 

πηγή: tech.pathfinder.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή παρουσιάζεται το νέο Apple PowerBook με επεξεργαστές Intel Core Duo, 4 φορές γρηγορότερο από τα παλιά G4, iSight, 1 ίντσα σε πάχος και άλλα καλά!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί άραγε στο παραπάνω κείμενο δεν αναφαίροντε τα καινούρια μηχανήματα της Fujitsu;:worry:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σε acer και toshiba, η FSC θα ξεχασε...

 

Οχι, δεν ξέχασε!!

Δες εδώ: http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2704

Κατα την γνώμη μου, υπερέχουν της FSC απο τα παραπάνω!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία Apple ανακοίνωσε, όπως αναμενόταν, τα νέα Macintosh με επεξεργαστές Intel σήμερα. Συγεκριμένα ανακοίνωσε έκδοση iMac και έκδοση PowerBook που φορούν επεξεργαστές της Intel - τους πρώτους υπολογιστές βασισμένους σε επεξεργαστή της Intel στα 30 χρόνια της εταιρείας.

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι: Το πρώτο είναι ότι ο iMac με Intel επεξεργαστή είναι ετοιμοπαράδοτος. "Shipping today" είπε ο Steve Jobs στην συγκέντρωση WWDC στο Σαν Φρανσίσκο. Άμεσα ετοιμοπαράδοτος! Και οι τιμές παραμένουν οι ίδιες ($1299 για τον μικρό των 1.8GHz και $1399 για τον μεγάλο των 2.0GHz).

 

Το δεύτερο είναι ότι οι επεξεργαστές είναι Dual Core, οι λεγόμενοι Intel Core Duo που υπόσχονται πολύ ανώτερες ταχύτητες από τους G5 επεξεργαστές (o Steve Jobs μίλησε για 2 με 3 φορές γρηγορότερα) ενώ φοράνε την κάρτα γραφικών ATI Radeon X1600 σε PCI-Express με 128ΜΒ GDDR RAM.

 

Το δεύτερο μηχάνημα της Apple με Intel επεξεργαστή είναι το MacBook Pro - η νέα ονομασία του PowerBook που έρχεται με επεξεργαστή Dual Core 1.83GHz σε διάσταση οθόνης 15 ιντσών, είναι μόλις 1 ίντσα λεπτό, ενσωματώνει (όπως και ο iMac) την κάμερα iSight και 'φοράει' την κάρτα γραφικών ATI Mobility Radeon X1600 με 256ΜΒ GDDR, η δε Apple το διαφημίζει ως πολύ γρήγορο - έως και 4 φορές γρηγορότερο από το PowerBook G4.

Ένα καινοτόμο χαρακτηριστικό του φορητού υπολογιστή είναι η πρωτοποριακή σύνδεση του καλωδίου τροφοδοσίας το οποίο δεν 'βυσματώνει' στον υπολογιστή αλλά ενώνεται μαζί του... με μαγνήτη (!) έτσι ώστε, εάν κάποιος σκοντάψει στο καλώδιο τροφοδοσίας, να μην παρασύρει και τον υπολογιστή μαζί του αλλά απλά να βγάλει το καλώδιο...

 

Περισσότερα ε δ ώ :

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες φωτογραφίες του MacBook Pro (που φαίνεται ότι θα είναι και το πρώτο φορητό που θα κυκλοφορήσει με τους νέους Intel ανεξαρτήτως πλατφόρμας) εδώ: http://www.engadget.com/2006/01/10/hands-on-with-the-macbook-pro/
Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος FSC AMILO M3438G Vision, δηλώνω κι εγώ την απόλυτη ικανοποίηση για την αγορά μου και προτρέπω κι άλλους που το σκέφτονται να μη διστάζουν, ιδίως αν δεν τους απασχολεί η ενσωμάτωση του dual core.

 

Πρόκειται για εξαιρετικής ποιότητας μηχάνημα, εξάλλου το made in Germany τα λέει όλα...

 

Μοναδικά προβλήματα μέχρι στιγμής τα εξής 2:

1. το DVR_RW δεν έχει buffer underrun protection με αποτέλεσμα να καίω cd αν αυτά είναι λίγο κάτω από τα όρια της χωρητικότητας

2. Το powercinema έχει πρόβλημα εγκατάστασης με raid 0 ενεργοποιημένο, καθώς δεν αφήνει το σύστημα την εγγραφή στο master boot record,κάτι που ουσιστικά ακυρώνει τη λειτουργία instant on - ωστόσο είναι τόσο εκλπηκτική η ταχύτητα ανάγνωσης με raid που ειλικρινά μπορεί να τσαντίστηκα στην αρχή, μα όταν έτρεξα αρχεία και προγράμματα μου πέρασε...

 

Να σημειώσω ότι τον φόρμαρα μόνο και μόνο για να ενεργοποιήσω το raid-έχασα το powercinema στο δρόμο, αλλά το να μπαίνεις σε φάκελο εικόνων μερικών γίγα και να εμφανίζει σε κλάσματα δευτερολέπτου όλες τις εικόνες σε thumbnails... είναι κάτι σημαντικό...

 

η μπαταρία 2 ώρες και 5 λεπτά κανονικής χρήσης, 2ώρες και 30 λεπτά ίσως και παραπάνω με την περιορισμένης κατανάλωσης λειτουργία.

 

η απουσία bluetooth δεν είναι κάτι άξιο λόγου, από τη στιγμή που μπορεί κανείς από την άνοιξη να προμηθευθεί και τη νέα κάρτα της intel για wifi, με ενσωματωμένο bluetooth πάνω, κάτι που χρήστες στο εξωτερικό κάνουν ήδη με την υπάρχουσα τεχνολογία!

δείτε: http://www.msicomputer.com/product/p_spec.asp?model=MP54GBT2&class=com , σε minipci interface βέβαια

 

φυσικά πάντα υπάρχει η λύση του usb.:shifty:

 

αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Παιδιά καλημέρα!Επειδή ψάχνω να αγοράσω Dell notebook,γιατί έχω ένα desktop pc αυτής της μάρκας και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη,υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάποιο φυσικό κατάστημα σε πρώτη φάση,ή on-line σε δεύτερη (ελληνικό πάντα),που να πωλούνται Dell μηχανήματα;Όσο κι αν έψαξα,δεν βρήκα πουθενά.Αυτό που έχω,το είχα αγοράσει από Multirama,αλλά απ'όσο βλέπω στο site του,δεν φέρνει πλέον.Pls αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας ποστάρει,γιατί έχω ψιλοαπογοητευτεί.:(
Link to comment
Share on other sites

Dell aposo kserw mono online. http://www.dell.gr Toulaxiston egw, etsi eixa agorasei to palio mou laptop. Koita omws k alles markes giati exw proseksei oti h dell pleon den fernei polla montela sthn Ellada opws se alles xwres.
Link to comment
Share on other sites

Dell μπορείς να αγοράσεις μόνο από το http://www.dell.gr , δεν πωλούνται πουθενά αλλού στην Ελλάδα. Επίσης δεν υπάρχει κάποια έκθεση για να δεις τα μηχανήματα. Τα dell είναι αρκετά καλά, αλλά είναι πάρα πολύ ακριβά στην Ελλάδα και αφότου τα είδα από κοντά έχω αμφιβολίες για το αν αξίζουν τόσο μεγάλο επιπλέον κόστος. Έχουν καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά τα πλαστικά τους δείχνουν πολύ φτηνά, έστω κι αν δεν είναι. Για να είμαι ειλικρινής ψιλοαπογοητεύτηκα και σε συνδυασμό με το κόστος τους, δεν τα προτείνω πλέον. Εκτός αν σου είναι απαραίτητες οι επιπλέον δυνατότητες που προσφέρουν. Δηλαδή, ότι μπορείς να διαλέξεις επακριβώς τα τμήματα του μηχανήματος και ότι έχεις πολλές επιλογές εγγύησης και ασφάλειας (σε περίπτωση κλοπής κλπ). Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και άλλους κατασκευαστές, π.χ. Toshiba, IBM (Lenovo πλέον).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!Επειδή ψάχνω να αγοράσω Dell notebook,γιατί έχω ένα desktop pc αυτής της μάρκας και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη,υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάποιο φυσικό κατάστημα σε πρώτη φάση,ή on-line σε δεύτερη (ελληνικό πάντα),που να πωλούνται Dell μηχανήματα;Όσο κι αν έψαξα,δεν βρήκα πουθενά.Αυτό που έχω,το είχα αγοράσει από Multirama,αλλά απ'όσο βλέπω στο site του,δεν φέρνει πλέον.Pls αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας ποστάρει,γιατί έχω ψιλοαπογοητευτεί.:(

 

Από το dell.gr και μόνο όπως ήδη απάντησαν άλλοι. Επίσης να είσαι προετοιμασμένη για αρκετή αναμονή γιατί δεν έχουν καθόλου στοκ στην Ελλάδα. Εμένα έκαναν ένα μήνα να μου φέρουν το desktop μου (συγκεκριμένα τα φέρνουν από Ιρλανδία) πριν λίγο καιρό. Είμαι βέβαια πάρα πολύ ευχαριστημένος, είναι καταπληκτικό το μηχάνημα αλλά αν ήξερα πως είναι τόσο μεγάλη η αναμονή (επισήμως λένε 10 εργάσιμες) δεν νομίζω ότι θα το αγόραζα από αυτούς. Δεν ξέρω αν καθυστέρησαν ιδιαίτερα στην περίπτωσή μου και συνήθως είναι πιο ακριβείς στο χρόνο παράδοσης που λένε. Πάντως εταιρίες σαν τις Sony, Toshiba, HP etc. βγάζουν καταπληκτικά μηχανήματα και μάλλον πιο κοντά στις ανάγκες του μέσου χρήστη, τα Dell είναι θα έλεγα αυστηρά επαγγελματικά.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Για πέστε και σε μένα τη γνώμη σας γι αυτά τα δυο μοντέλα. Το philips to το έχει μόνο ο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ ενώ το άλλο υπάρχει στο γερμανό. Και τα δυο έχουν 1000Εhttp://computing.kelkoo.co.uk/b/a/sbs/113501/15666706.html

 

Δώρο Εκτυπωτής ΗΡ Photosmart 8150

Κατασκευαστής/Manufacturer: HP

 

Επεξεργαστής/CPU: AMD Turion-64 1.6GHz

 

Οθόνη/Screen (inches): 15

 

Mνήμη/Memory (ΜΒ): 512

 

Σκληρός δίσκος/Hard disk (GB): 60

 

CD / DVD: DVDR/W Dual Layer

 

DVD ROM: DVDR/W Dual Layer

 

Κάρτα γραφικών/Graphics card: Shared up to 128MB

 

Κάρτα δικτύου/Network card: 10/100 b/g

 

Modem: 56K

 

Ηχεία/Speakers

 

Θύρες/Ports: 4xUSB 2,0, 1xIEEE1394, 1xIRDA

 

Μπαταρίες/Batteries: Li-Ion

 

Βάρος/Weight (kgr): 3

 

Software: WINDOWS XP HOME EDITION

 

Λειτουργικό Σύστημα/Operating System: Win XP Home Dual Eng/Grk

 

Εγγύηση/Guarantee: 1Y BRING IN

 

Κωδικός: 0174402

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Kαταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις!Στο site που με παραπέμψατε διάλεξα ένα του έβαλα πάνω αυτά που ήθελα και μου βγήκε κοντά 2000 ευρώ:X Ε όχι κι έτσι είπαμε:wacko:
Έχουν καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά τα πλαστικά τους δείχνουν πολύ φτηνά, έστω κι αν δεν είναι. Για να είμαι ειλικρινής ψιλοαπογοητεύτηκα και σε συνδυασμό με το κόστος τους, δεν τα προτείνω πλέον. Εκτός αν σου είναι απαραίτητες οι επιπλέον δυνατότητες που προσφέρουν. Δηλαδή, ότι μπορείς να διαλέξεις επακριβώς τα τμήματα του μηχανήματος και ότι έχεις πολλές επιλογές εγγύησης και ασφάλειας (σε περίπτωση κλοπής κλπ). Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και άλλους κατασκευαστές, π.χ. Toshiba, IBM (Lenovo πλέον).
Επειδή βλέπω ότι γνωρίζεις πολλά να σε ρωτήσω κάτι;:O Καταρχήν,όχι,τις επιπλέον δυνατότητες που λες δεν τις χρειάζομαι.Απλά όταν πήρα αυτό το pc που έχω τώρα,πριν 4 χρόνια περίπου,μου βγήκε πολύ αξιόπιστο και δεν έχει πάθει τίποτα,γι'αυτό είπα να προτιμήσω την ίδια μάρκα.Αλλά όχι να δώσω και τόσα λεφτά.Άλλωστε αυτά που ψάχνω ουσιαστικά τα έχουν όλα πάνω-κάτω σε χαμηλότερες τιμές και για να γίνω πιο συγκεκριμένη ζητάω 1ον να είναι centrino,2ον να έχει 60 ή 80 Gb,3ον να έχει τουλάχιστον 512 RAM και 4ον 15,4'' οθόνη (δεν μου χρειάζεται 17αρα,αλλά δεν θέλω και πιο μικρή από 15,4).Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;Επίσης το Sony Vaio VGN-FS315B λέει τίποτα;Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν.... Άλλωστε αυτά που ψάχνω ουσιαστικά τα έχουν όλα πάνω-κάτω σε χαμηλότερες τιμές και για να γίνω πιο συγκεκριμένη ζητάω 1ον να είναι centrino,2ον να έχει 60 ή 80 Gb,3ον να έχει τουλάχιστον 512 RAM και 4ον 15,4'' οθόνη (δεν μου χρειάζεται 17αρα,αλλά δεν θέλω και πιο μικρή από 15,4).Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;Επίσης το Sony Vaio VGN-FS315B λέει τίποτα;Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

 

Αν θέλεις, δώσε και τιμή περίπου - εκτός κι αν το έκανες και δεν το πρόσεξα - και τι εργασίες θα κάνεις περίπου... με λίγα λόγια τι βάρος θα σηκώσει το laptop; παιχνίδια και video rendering που θεωρούνται οι πιο βαριές εφαρμογές ή απλά word, surfing, DVD/music player κλπ;

Ένα άλλο θέμα είναι η φορητότητα, που ειδικότερα παραπέμπει σε βάρος, αυτονομία και παρελκόμενα...

Με μια πρώτη ματιά, σου βρήκα αυτό σε Sony και Centrino, αλλά θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά σε FSC Turion και τα δύο γύρω στα 1300€, δοκιμασμένα και αξιόπιστα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Αν θέλεις, δώσε και τιμή περίπου - εκτός κι αν το έκανες και δεν το πρόσεξα - και τι εργασίες θα κάνεις περίπου... με λίγα λόγια τι βάρος θα σηκώσει το laptop; παιχνίδια και video rendering που θεωρούνται οι πιο βαριές εφαρμογές ή απλά word, surfing, DVD/music player κλπ;

Ένα άλλο θέμα είναι η φορητότητα, που ειδικότερα παραπέμπει σε βάρος, αυτονομία και παρελκόμενα...

Με μια πρώτη ματιά, σου βρήκα αυτό σε Sony και Centrino, αλλά θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά σε FSC Turion και τα δύο γύρω στα 1300€, δοκιμασμένα και αξιόπιστα!!!

Mέχρι 1300-1400 ενδιαφέρομαι,σίγουρα όχι για video games,περισσότερο για surfing,κατέβασμα και office ενδιαφέρομαι,καθώς και για dvd,music κλπ.Θα τσεκάρω αυτά που μου δίνεις!Ευχαριστώ πολύ!:)
Link to comment
Share on other sites

Mέχρι 1300-1400 ενδιαφέρομαι,σίγουρα όχι για video games,περισσότερο για surfing,κατέβασμα και office ενδιαφέρομαι,καθώς και για dvd,music κλπ.Θα τσεκάρω αυτά που μου δίνεις!Ευχαριστώ πολύ!:)

 

Η διαφορά στους επεξεργαστές είναι θέμα ακαδημαϊκής συζήτησης αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα AMD για άμεση χρήση με τα 64bitα windows ή μελλοντικής με τα επερχόμενα vista...

 

Στους παραπάνω φορητούς, να προσθέσω και αυτόν τον FSC που ως προσφορά την βρίσκω πολύ συμφέρουσα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...