Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

noble πώς τα κόβεις είναι καλά; έχουν μπάσο ή είναι τα γνωστά ψιλο-άθλια desktop ηχεία;

Ποιό από όλα είναι σε usb, τα creative είναι; Γιατί το link σου με έβγαλε σε 5-6 ήχεία...

Καλή χρονιά!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και μια μαντινάδα για σένα και όλους τους συμforumίτες:

 

Για την καινούργια τη χρονιά

ευχή καρδιάς σας κάνω,

ρόδα οι Μοίρες να σκορπούν

να περπατάτ' απάνω...

 

Λοιπόν, τα ηχειάκια μου φαίνονται πολύ καλύτερα από τα ψιλοάθλια που λες και απ' ότι θυμάμαι, διότι τα αγόρασα με άλλα παρελκόμενα, κοστίζουν 9-10€...

 

Το edit εσύ, το edit κι εγώ... αλλά το edit και αυτός... :p ...δεν τα βλέπω πια τα δικά μου... ζήτησέ του τα ή στο κανονίζω εγώ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή προς τους κατόχους HP COMPAQ NX8220 ή άλλο μοντέλο με light sensor στην οθόνη: στην περίπτωση που είστε σε εσωτερικό χώρο μπορείτε να απενεργοποιήσετε τον αισθητήρα της οθόνης.Κάτω δεξια στα windows υπάρχει ένα κουμπί που μοιάζει με πύραυλος.Δεξί κλικ πάνω και απενεργοποιείτε το light sensor.Ξαφνικά από την οθόνη πετάγεται εκτυφλωτικό φως:D Πολύ καλό tip για αυτούς που παίζουν παιχνίδια και για αυτούς που θέλουν 100% απόδοση της WXGA+ οθόνης τους!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.Τελικά αγόρασα τον Acer 5514 Wlmi.Το ΣΚ που τον "ελιωσα" έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.Πολύ δυνατό μηχάνημα και μόνο 1600€.Με εντυπωσίσε και το εσωτερικό TV tuner που διαθέτει!Φοβερή κάρτα γραφικών 256MB ATI....Μοναδικό μειονέκτημα ο ήχος, αλλά δεν με προβληματίζει γιατι θα πάρω εξωτερικά ηχεία.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς εφόσον δεν θέλεις nobleman δεν σε πιέζω...

 

Sorry, τα κοίταξα και προσπάθησα να σου δώσω κάποια link αλλά κάτι συνέβαινε με το myphone και δεν έπαιρνε τα url... :(

Τελικά κατέληξες κάπου; χρειάζεσαι βοήθεια; εγώ αφού είχα καλύτερο ήχο με τα ηχεία του FSC τα επέστρεψα... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Se laptop toshiba L10-193 molis kleisw to dvdr(me alla kai xoris cd mesa) kanei ena periergo hxo(gkra gkra).meta den akougete tipota ektos apo to kanoniko hxo pou kanei otan diavazei.To forito ton agorasa to kalokairi kai to dvdrw den to xrisimopoiw idiaitera.Na arxisw na fobamai oti tha xreiastei antikatastash kai an gnorizei kaneis poso peripou kostizoun?An valw ekswteriko tha douleuei?euxaristw kai kali xronia..
ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε προηγούμενα posts έχω αναφερθεί στη νέα γενιά της πλατφόρμας centrino (napa) να σας ενημερώσω ότι τις επόμενες μέρες και εν'όψει της έκθεσης CES αναμένονται τα νέα μηχανήματα. Διαβάστε περισσότερα εδώ:

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2697

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2696

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα - χρόνια σας πολλά και καλή χρονιά!

 

Θα ήθελα την βοηθειά σας για αγορά φορητού. Λόγω του ότι θα φύγω για 4 μήνες εξωτερικό χρειάζομαι έναν. Το ποσό που διαθέτω είναι στα 1200 €. Έχω ισχυρό desktop, οπότε ουσιαστικά το laptop θα μου χρησιμεύσει για τους 4 μήνες... και όταν επιστρέψω για τις εκτός σπιτιού δουλειές.

 

Υπάρχουν 2 όψεις... η μια είναι να πάρω κάτι "δυνατό" σε acer, αλλά απο ποιότητα κατασκευής είναι ψιλο - μάπα απο ένα που έχει ένας κολλητός. Μέσα σε 8 μήνες έχει ξεβάψει, τα βύσματα κουνιούνται λίγο και π.χ. του ήχου δεν κάνει καλή επαφή. Απο την άλλη έχω δεί HP 2 σχεδόν χρόνων που είναι εξωτερικά σαν καινούριο.

 

Η άλλη όψη είναι να πάρω κάτι σε ibm - toshiba , όχι τόσο δυνατό...(κυρίως πάσχουν σε κάρτα γραφικών :( ) αλλά δεν ξέρω αν αξίζει μια τέτοια επένδυση. Για ποιόν λόγω να προτιμίσω ένα τέτοιο laptop απο ένα acer?Έχει π.χ. διαφορά η ποιότητα της οθόνης ή δεν ζεσταίνονται ή δεν κάνουν τόσο θόρυβο ή κάτι άλλο....? Ή απλά είναι "τζάμπα λεφτά"?

 

Οι απαιτήσεις μου? Ιντερνετ - εφαρμογές γραφείου - photoshop - Κανά παιχνιδάκι (WoW π.χ.) - DvD - Mp3.....

 

Για τα Asus τι γνώμη έχετε??

 

Και πέρα απο τα παραπάνω, να προτιμήσω turion64 ή centrino και γιατί?

Απο κάρτες γραφικών ποιές είναι οι καλές?? Απο nvidia τίποτα?

 

Και κάποια ενδεικτικά μοντέλα που έχω δεί....και των 2 κατηγοριών

1)http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=8773

2)http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=7511

3)http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=8643

4)http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=8743

5)http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907647

6)http://www.asus.com/products4.aspx?l1=5&l2=24&l3=0&model=794&modelmenu=1 1200€ με 2 χρόνια εγγύση και δώρο τσάντα και ποντίκι...

 

Τι μου προτείνετε? Δυνατό και ας είναι και acer ή κάτι "στιβαρό" αλλά όχι τόσο δυνατό?

 

Θα με βοηθούσατε πολύ με τις απαντήσεις σας!

Δέχομαι οποιαδήποτε απόψη και οποιοδήποτε laptop μου προτείνετε.. :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Για οτιδήποτε σχετικό με την φωτογραφία κάντε "κλίκ" στο www.dpgr.gr

 

Και αν έχεις seicento ή ciquecento.. www.clubcento.gr

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ξενέρωσα τώρα με αυτούς τους καινούριους Dual core επεξεργαστές... γιατί μόλις σήμερα αγόρασα τον Fujitsu-siemens amilo 4438 με 2.13 επεξεργαστή και 1gb μνήμης...

Το μηχάνημα είναι κορυφαίο..με εντυπωσίασε η ποιότητα κατασκευής(σε σχέση με ενα sony vaio FS315z ενός φίλου)..Αν και έχω παραπόνα στο πληκτρολόγιο.

είναι γερμανικό και απλά επάνω του κόλλησαν με διάφανη ταινία τα Ελληνικά γράμματα(βέβαια ισως σ'αυτό να φταίει ο προμυθευτής)...περισσοτερες λεπτομέρειες αφού τον ξεζουμίσω

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ξενέρωσα τώρα με αυτούς τους καινούριους Dual core επεξεργαστές... γιατί μόλις σήμερα αγόρασα τον Fujitsu-siemens amilo 4438 με 2.13 επεξεργαστή και 1gb μνήμης...

Το μηχάνημα είναι κορυφαίο..με εντυπωσίασε η ποιότητα κατασκευής(σε σχέση με ενα sony vaio FS315z ενός φίλου)..Αν και έχω παραπόνα στο πληκτρολόγιο.

είναι γερμανικό και απλά επάνω του κόλλησαν με διάφανη ταινία τα Ελληνικά γράμματα(βέβαια ισως σ'αυτό να φταίει ο προμυθευτής)...περισσοτερες λεπτομέρειες αφού τον ξεζουμίσω

 

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο, πήρα την FSC και μου είπαν ότι το Ελληνικό έχει 90€ και αντικαθίσταται πολύ εύκολα. Ρώτησα το κατάστημα που πήρα όμως το laptop και μου είπαν ότι με κάνει πολύ φτηνότερα, ίσως γύρω στα 60€, δεν ρωτάς και συ αν σ' ενδιαφέρει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος Γιάννη!!!

Να μας γράψεις μόλις μπορέσεις ένα mini-review...

 

 

Καλημέρα.Λοιπόν μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το μηχάνημα, το οποίο δείχνει να είναι αυτό ακριβώς που ζητούσα.

Καταρχήν είναι πολύ γρήγορο καθώς διαθέτει Centrino 2.0GHz(Processor Intel Pentium M 760) και 2*512MB ΡΑΜ.

Μεγάλος σκληρός, 100GB S-ATA,χωρισμένος σε δύο parts.

Η οθόνη του (15.4 inch wildscreen) έχει πάρα πολύ καλή ευκρίνεια και έίναι φανταστική για ταινίες και για gaming.

Φόρτωσα το NFS2 και "γούσταρα" me την κάρτα γραφικών που διαθέτει(ATI MOBILITY RADEON X700- 256ΜΒ).

Έχει εσωτερικό TV-Tuner και κάνει πολύ καλά την δουλειά του.

Όσο για τα υπόλοιπα(π.χ. wlan .....), δεν έχω ασχοληθεί ακόμα και δεν νομιζω να το κάνω σύντομα.

Αναφέρω και το πολύ όμορφο design καθώς και το ότι δεν ανεβάζει θερμοκρασία.

 

Στα αρνητικά του είναι τα ηχεία του που βγάζουν ψιλοχάλια ήχο αλλά δεν χαλιέμαι γιατι θα πάρω εξωτερικά.

Επίσης δεν μου αρέσουν τα WinXP Home Ελληνικα που διαθέτει καθώς και τα πολλά προγράμματα της Acer( π.χ. για dvd, τηλεόραση κ.α.)

 

Δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός στην κριτική του, αφού "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου......" ή ακόμα αν θα μου παρουσιάσει προβλήματα και θα το μετανοιώσω, αλλά πιστευω ότι τα 1600€ πρίπου που έδωσα άξιζαν τον κόπο για τόσες πολλές δυνατότητες που διαθέτει.

:) :) :) :) :)

:D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Λοιπόν μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το μηχάνημα, το οποίο δείχνει να είναι αυτό ακριβώς που ζητούσα.

Καταρχήν είναι πολύ γρήγορο καθώς διαθέτει Centrino 2.0GHz(Processor Intel Pentium M 760) και 2*512MB ΡΑΜ.

Μεγάλος σκληρός, 100GB S-ATA,χωρισμένος σε δύο parts.

Η οθόνη του (15.4 inch wildscreen) έχει πάρα πολύ καλή ευκρίνεια και έίναι φανταστική για ταινίες και για gaming.

Φόρτωσα το NFS2 και "γούσταρα" me την κάρτα γραφικών που διαθέτει(ATI MOBILITY RADEON X700- 256ΜΒ).

Έχει εσωτερικό TV-Tuner και κάνει πολύ καλά την δουλειά του.

Όσο για τα υπόλοιπα(π.χ. wlan .....), δεν έχω ασχοληθεί ακόμα και δεν νομιζω να το κάνω σύντομα.

Αναφέρω και το πολύ όμορφο design καθώς και το ότι δεν ανεβάζει θερμοκρασία.

 

Στα αρνητικά του είναι τα ηχεία του που βγάζουν ψιλοχάλια ήχο αλλά δεν χαλιέμαι γιατι θα πάρω εξωτερικά.

Επίσης δεν μου αρέσουν τα WinXP Home Ελληνικα που διαθέτει καθώς και τα πολλά προγράμματα της Acer( π.χ. για dvd, τηλεόραση κ.α.)

 

Δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός στην κριτική του, αφού "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου......" ή ακόμα αν θα μου παρουσιάσει προβλήματα και θα το μετανοιώσω, αλλά πιστευω ότι τα 1600€ πρίπου που έδωσα άξιζαν τον κόπο για τόσες πολλές δυνατότητες που διαθέτει.

 

Εννοείται , αν δουλέψει σωστά το μηχάνημα είναι κορυφαίο σε χαρακτηριστικά και επιδόσεις. Απλά θέλει και λίγο τύχη ώστε να μην παρουσιαστούν προβλήματα.

ATI MOBILITY RADEON X700- 256ΜΒ ??? it rocks :cool:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, άλλο θέμα... ανέλαβα να αλλάξω σε δύο acer τους σκληρούς δίσκους αλλά δυστυχώς ούτε καθαρή εγκατάσταση με XP μπορώ να κάνω, ούτε με τα recovery CD που διαθέτουν τα XP Home... έχει κάποιος με acer προσπαθήσει;;; καμιά ιδέα;;;

Για το συγκεκριμένο θέμα με ενδιαφέρει και εμένα. Τι γίνεται; Θα έχω πρόβλημα αν αλλάξω δίσκο; Θέλω να αλλάξω κάποια στιγμή κυρίως λόγω του ότι ώρες-ώρες σέρνεται και φταίει κατά 80% ο δίσκος επειδή είναι αργός (δεν ξέρω αν είναι 4200 στροφές ή 5400 και δεν το βρίσκω στα χαρτιά του φορητού. αν ξέρει κάποιος τρόπο να μάθω πόσες στροφές είναι με ενδιαφέρει) . Τέλος το σημαντικότερο: το φορητό το έχω σχεδόν δύο εβδομάδες και όπως καταλαβαίνετε είναι μέσα στην εγγύηση. Αν του αλλάξω μόνος μου δίσκο χάνεται η εγγύηση; Στις οδηγίες λέει πως να αλλάξω τον δίσκο και για αυτό ρωτάω αν χάνεται η εγγύηση. Αν χάνεται η εγγύηση ποιο το νόημα να δίνουν οδηγίες για την αλλαγή δίσκου;;;

 

EDIT

 

Το πρόβλημα που είχα με τα ακουστικά (που δεν ακουγόντουσαν δυνατά) λύθηκε με εξωτερική κάρτα ήχου, συγκεκριμένα την Audigy 2 ZS της Creative σε θύρα PCMCIA . Την αγόρασα με 116,91 ευρώ σήμερα το πρωί από το Πλαίσιο της Γλυφάδας. Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το είχε ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΣΤΟΥΡΝΑΡΗ, συμπεριλαμβανομένου και του Πλαισίου (!!!!) , ούτε το Πλαίσιο στο εμπορικό κέντρο The Mall, ούτε το Multirama στο ίδιο εμπορικό κέντρο. Τα 116,91 ευρώ τα αξίζει μέχρι το τελευταίο cent. Άριστη ποιότητα ήχου, ένταση και μπάσο (πράγματα που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ και με την ενσωματωμένη κάρτα ήχου τα είχα ξεχάσει... ) . Είναι 7.1 . Πάνω στο σώμα της κάρτας έχει υποδοχή μόνο για ακουστικά και μικρόφωνο. Τα 7.1 ή 5.1 ή 6.1 ή 4.1 συνδέονται σε καλώδιο το οποίο έχει τα ανάλογα βύσματα και στην άλλη μεριά έχει ένα ειδικό βύσμα που συνδέεται στην αντίστοιχη υποδοχή πάνω στην κάρτα ήχου που βρίσκεται ανάμεσα στην είσοδο μικροφώνου και έξοδο ηχείων/ακουστικών. Επίσης κάτι που μόλις το κατάλαβα έμεινα κάγκελο: έχει και optical in/out (οπτική ίνα) !!!!!!!!! Οι υποδοχές είναι πάνω στο σώμα της κάρτας. Δεν είναι ξεχωριστές αλλά: το optical out είναι η ίδια υποδοχή με την έξοδο ηχείων/ακουστικών (δεν χρησιμοποιείς αναγκαστικά αυτήν την έξοδο για τα στερεοφωνικά ηχεία/ακουστικά αλλά μπορείς να συνδέσεις το καλώδιο για τα 4.1/5.1/6.1/7.1 και να βάλεις τα στερεοφωνικά ηχεία/ακουστικά στην πράσινη έξοδο, δηλαδή την front left/right) και το optical in η είσοδος μικροφώνου. Συγγνώμη αν σας έπριξα με το μεγάλο μήνυμα αλλά έχω πάθει πλάκα με αυτή την κάρτα...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

(δεν ξέρω αν είναι 4200 στροφές ή 5400 και δεν το βρίσκω στα χαρτιά του φορητού. αν ξέρει κάποιος τρόπο να μάθω πόσες στροφές είναι με ενδιαφέρει)

 

Βλέπεις το μοντέλο στο Device Manager και το ψάχνεις στο Google.

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο θέμα με ενδιαφέρει και εμένα. Τι γίνεται; Θα έχω πρόβλημα αν αλλάξω δίσκο; Θέλω να αλλάξω κάποια στιγμή κυρίως λόγω του ότι ώρες-ώρες σέρνεται και φταίει κατά 80% ο δίσκος επειδή είναι αργός (δεν ξέρω αν είναι 4200 στροφές ή 5400 και δεν το βρίσκω στα χαρτιά του φορητού. αν ξέρει κάποιος τρόπο να μάθω πόσες στροφές είναι με ενδιαφέρει) . Τέλος το σημαντικότερο: το φορητό το έχω σχεδόν δύο εβδομάδες και όπως καταλαβαίνετε είναι μέσα στην εγγύηση. Αν του αλλάξω μόνος μου δίσκο χάνεται η εγγύηση; Στις οδηγίες λέει πως να αλλάξω τον δίσκο και για αυτό ρωτάω αν χάνεται η εγγύηση. Αν χάνεται η εγγύηση ποιο το νόημα να δίνουν οδηγίες για την αλλαγή δίσκου;;;

 

Σχετικά με τους Acer νομίζω ότι μόνο με το Acronis μπορείς να κάνεις δουλειά, τώρα για το είδος του σκληρού θα έλεγα ότι μεγάλη σημασία στην ταχύτητα του συστήματος εκτός των άλλων έχει και ο δίσκος αλλά όχι του επιπέδου που αναφέρεις.

 

Σίγουρα θα δεις μια διαφορά από 10% περίπου και πάνω, αν πας από 4200 σε 5400 και πολύ περισσότερο φυσικά αν πας σε 7200, ίσως και μέχρι 30%... όλα αυτά εξαρτώνται και από το μέγεθος του δίσκου π.χ. ένας 60GB είναι πιο γρήγορος από ένα αντίστοιχων στροφών στα 100GB.

 

Να προσθέσω ότι ρόλο παίζει και η cache 2-16ΜΒ, αν και συνήθως η μεγάλη πλειοψηφία είναι στα 8MB...

 

Τέλος, είναι πολύ πιθανό τα επερχόμενα Vista να θέλουν αποκλειστικά 7200 στροφές!!! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά

 

Έχει δοκιμάσει κανείς τους Targa?

Εδώ στην Ιρλανδία τους έχει αποκλειστικά το LIDL (ναι, το σούπερ μάρκετ)!!!:wacko:

Παρόλο που δέν θα αγόραζα λάπτοπ απο σούπερ μάρκετ, η τιμή και ο εξοπλισμός του με κάνουν να το σκέφτομαι ποιό σοβαρά. Το μοντέλο που έχουν σε προσφορά τώρα είναι το Traveller 856W.

Έχει τον AMD Turion64 MT32 (1.8Ghz 512kb Cache), 1GB ram, 100GB σκληρό Samsung 5400rpm, DL DVD Burner της NEC, ATI Mobility Radeon X700 με 128mb DDR3, 17" WXGA+ 1440x900 με ενσωματωμένη webcam 1.3mpix, 4 ηχεία και sub, 8 in 2 card reader, ενσωματωμένη κάρτα 802.11g, bluetooth 2.0. Έρχεται πακέτο με DVD-T digital & analogue TV Tuner, τσάντα μεταφοράς, ακουστικά, ποντίκι, remote control, δεύτερη μπαταρία και το κυριότερο: 3 χρόνια εγγύηση!!!

Και η τιμή του: €1499!:blink:

περισσότερες πληροφορίες εδώ

Έπειδή ψάχνω για desktop replacement, είναι μία ενδιαφέρουσα περίπτωση, άν και θα προτιμούσα τον Turion MT34 ή έστω Athlon64.

Αντίστοιχα Toshiba και HP με P4 ή Centrino με X600 έχουν γύρω στα €2000 με 1 χρόνο εγγύηση!

Όσο κι αν έψαξα δέν βρήκα αξιόπιστα reviews στα αγγλικά, μόνο στη Γερμανία φαίνεται οτι είναι αρκετά δημοφιλής οι Targa.

Άν έχει πέσει κανένας Τarga στα χέρια κανενός απο εσάς, η γνώμη σας θα ήταν ευπρόσδεκτη πρίν κάνω την επιλογή μου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους Acer νομίζω ότι μόνο με το Acronis μπορείς να κάνεις δουλειά, τώρα για το είδος του σκληρού θα έλεγα ότι μεγάλη σημασία στην ταχύτητα του συστήματος εκτός των άλλων έχει και ο δίσκος αλλά όχι του επιπέδου που αναφέρεις.

 

Σίγουρα θα δεις μια διαφορά από 10% περίπου και πάνω, αν πας από 4200 σε 5400 και πολύ περισσότερο φυσικά αν πας σε 7200, ίσως και μέχρι 30%... όλα αυτά εξαρτώνται και από το μέγεθος του δίσκου π.χ. ένας 60GB είναι πιο γρήγορος από ένα αντίστοιχων στροφών στα 100GB.

 

Να προσθέσω ότι ρόλο παίζει και η cache 2-16ΜΒ, αν και συνήθως η μεγάλη πλειοψηφία είναι στα 8MB...

 

Τέλος, είναι πολύ πιθανό τα επερχόμενα Vista να θέλουν αποκλειστικά 7200 στροφές!!! ;)

Το έψαξα μόλις τώρα και τα πράγματα είναι όπως τα υποψιαζόμουν: είναι στις 4200 στροφές. Για αυτό λοιπόν ο HP nx5000 του πατέρα μου φαίνεται πιο άνετος στην λειτουργία από τον δικό μου (ο HP έχει δίσκο στις 5400 στροφές) και ώρες-ώρες σέρνεται το δικό μου φορητό... Τι είναι το Acronis που μου λες στην αρχή; Αν γίνεται θέλω απάντηση στα εξής:

1) εάν αλλάξω μόνος μου τον δίσκο του φορητού χάνεται η εγγύησή του;

2) θα λειτουργήσει κανονικά ο νέος δίσκος (αν υποθέσουμε ότι τον αλλάξω) ή θα υπάρχουν τα προβλήματα που έχεις αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμά σου;

Τέλος, αν αλλαχτεί ο δίσκος εννοείται ότι ο νέος θα είναι στις 7200 στροφές. Σιγά μην δώσω λεφτά για 5400...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

εάν αλλάξω μόνος μου τον δίσκο του φορητού χάνεται η εγγύησή του;

 

Φυσικά... Εκτός κι αν το κατάστημα από το οποίο τον πήρες μπορεί να σου κάνει το ίδιο την αλλαγή του σκληρού.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σταματήσει να ισχύει η εγγύηση πιθανότατα θα πρέπει να το πάει στην αντιπροσωπεία. Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι γίνεται κάτι τέτοιο, ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα δηλαδή. Και να γίνεται όμως, το κόστος θα είναι αυξημένο, συνήθως οι αντιπροσωπείες χρεώνουν ακριβά και τις πιο απλές εργασίες.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...