Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μεταξυ ΙΒΜ R51 με 1,6 400fsb και HP (δεν θυμαμαι μοντελο) με 1,73(533fsb) ποιο προτεινεται?Αξιζει να θυσιασω ταχυτητα για την αξιοπιστια των ΙΒΜ?

Ακομα ταλαντευομαι αν θα παρω σταθερο η φορητο.Ρωταω ομως γιατι παντα ηθελα να παρω φορητο και γιατι τα ΙΒΜ ειναι καλα μηχανηματα.οι τιμες και στα δυο μοντελα που αναφερα ειναι ιδιες.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια μεταξυ ΙΒΜ R51 με 1,6 400fsb και HP (δεν θυμαμαι μοντελο) με 1,73(533fsb) ποιο προτεινεται?Αξιζει να θυσιασω ταχυτητα για την αξιοπιστια των ΙΒΜ?

Ακομα ταλαντευομαι αν θα παρω σταθερο η φορητο.Ρωταω ομως γιατι παντα ηθελα να παρω φορητο και γιατι τα ΙΒΜ ειναι καλα μηχανηματα.οι τιμες και στα δυο μοντελα που αναφερα ειναι ιδιες.

Τα φορητά ΙΒΜ είναι καλά μηχανήματα αλλά... δεν υπάρχουν πλέον φορητά ΙΒΜ. Πλέον ονομάζονται Lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ΙΒΜ=Lenovo ?

Όχι ακριβώς. Η IBM παραχώρησε στην Lenovo την χρήση των ThinkPad και ThinkCentre (φορητά και desktops) trademarks, οπότε πλέον δεν ονομάζονται IBM αλλά Lenovo. Δεν έχω εξακριβώσει ακόμα (δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα να πω την αλήθεια) αν μέχρι τώρα η εν λόγω εταιρεία κατασκεύαζε τα φορητά της IBM έτσι κι αλλιώς αλλά από τώρα και στο εξής δεν υπάρχουν φορητά (και desktops) IBM.

Link to comment
Share on other sites

Η IBM πούλησε το τμήμα των φορητών υπολογιστών της στην Lenovo πριν από μερικούς μήνες. Η κινέζικη (αν θυμάμαι καλά) εταιρία θα μπορεί να χρησιμοποιεί το brand name για μερικά χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αν θέλει να μου εξηγήσει παρακαλώ πολύ και ποιές ειναι οι διαφορές μεταξύ

 

Intel Pentium M

 

Intel Pentium M Centrino

 

AMD Sempron Mobile

 

AMD Turion 64?

 

O TURION ή ο centrino υπερέχει και για ποιό λόγο???

 

Λοιπόν...

 

Όπως προείπαν μερικοί Pentium M είναι ο επεξεργαστές της Intel για φορητούς.

 

Centrino λέγεται η πλατφόρμα της intel για φορητούς. Για να αποκτήσει ένα μηχάνημα το αυτοκολλητάκι Intel Centrino πρέπει να διαθέτει chipset της Ιntel, επεξεργαστή Pentium M και κάρτα ασύρματης δικτύωσης της Intel. Πρακτικά, για έναν μη εξοικειωμένο με υπολογιστές υποψήφιο αγοραστή το αυτοκολλητάκι είναι εγγύηση ότι παίρνει κάτι καλό, ένα μηχάνημα με υψηλά στάνταρντ ποιότητας/απόδοσης/αυτονομίας. Αντίθετα, κάποιος πιο ειδικός μπορεί να φτιάξει ένα πολύ καλό μηχάνημα αγνοώντας τις "προσταγές" της Intel.

 

Sempron mobile λέγονται οι φθηνότεροι φορητοί επεξεργαστές της AMD και ανταγωνίζονται τους Intel Celeron M.

 

Turion είναι οι κορυφαίοι φορητοί επεξεργαστές της AMD. Mια διαφορά τους με τους Pentium M είναι ότι η εσωτερική τους αρχιτεκτονική είναι στα 64bit, κάτι που θεωρητικά τουλάχιστον υπόσχεται καλύτερες επιδόσεις αλλά και τη δυνατότητα να μην αλλάξεις μηχάνημα όταν το λογισμικό (κυρίως τα Windows) περάσει στην εποχή των 64bit από 32 που είναι τώρα.

 

Δεν ξέρω αν είναι καλύτεροι οι Pentium M ή οι Turion. Εγώ πάντως αν έπαιρνα φορητό αυτήν την περίοδο θα έπαιρνα ένα Centrino για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Guys χρειαζομαι τη βοηθεια σας αν καποιος ξερει. Ενας φιλος εχει ενα φορητο SONY FS215B αγορασμενο εδω και 1 μηνα περιπου.

Πριν λιγες μερες αντιμετωπισε το εξης προβλημα. Ο φορητος θερμαινεται αρκετα με αποτελεσμα το πληκτρολογιο να παθαινει διαλειψεις...δεν αναγνωριζει κανενα πατημα κουμπιου.

Εχει καποιος καποια αποψη επι του θεματος???

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Guys χρειαζομαι τη βοηθεια σας αν καποιος ξερει. Ενας φιλος εχει ενα φορητο SONY FS215B αγορασμενο εδω και 1 μηνα περιπου.

Πριν λιγες μερες αντιμετωπισε το εξης προβλημα. Ο φορητος θερμαινεται αρκετα με αποτελεσμα το πληκτρολογιο να παθαινει διαλειψεις...δεν αναγνωριζει κανενα πατημα κουμπιου.

Εχει καποιος καποια αποψη επι του θεματος???

Ευχαριστω.

Στη μαμά του γρήγορα, για σερβις

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Guys χρειαζομαι τη βοηθεια σας αν καποιος ξερει. Ενας φιλος εχει ενα φορητο SONY FS215B αγορασμενο εδω και 1 μηνα περιπου.

Πριν λιγες μερες αντιμετωπισε το εξης προβλημα. Ο φορητος θερμαινεται αρκετα με αποτελεσμα το πληκτρολογιο να παθαινει διαλειψεις...δεν αναγνωριζει κανενα πατημα κουμπιου.

Εχει καποιος καποια αποψη επι του θεματος???

Ευχαριστω.

Δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε τέτοια θέματα, το φορητό είναι καινούργιο οπότε απευθύνεστε στο κατάστημα που αγοράστηκε για επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

http://www.fuelcell.gr

Ιστιοσελίδα εκπαιδευτικού περιεχομένου για τα Fuel Cells η μόνη στα ελληνικά!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η περίοδος μάλλον είναι προβληματική σε ό,τι αφορά την αγορά φορητού.

 

Από τη μία η Intel τερμάτισε την έρευνα και παραγωγή των Ρ4, οι οποίοι μπορεί να έρχονται με πολύ πολύ ελκυστικά πακέτα, βλ. ΗΡ8256ΕΑ, αλλά δεν αμφισβητεί κανείς ότι χρειάζονται 2-3 ανεμιστήρες που κάνουν θόρυβο, ανεβάζουν θερμοκρασία -ιδίως στο gaming και προσθέτουν ως και 2 κιλά παραπάνω στο μηχάνημα.

 

Από την άλλη σε Pentium m οι τιμές για 2Ghz+ είναι υψηλές πολύ και η απόδοση δεν είναι ανάλογη του Ρ4, παρά το διαφορετικό clocking speed. Το σημαντικότερο πρόβλημα ομως δεν είναι η ταχύτητα ή τα χρήματα όσο τα 32bit τα οποία δεσμεύουν όλους τους αγοραστές φορητών να χρησιμοποιήσουν την 32μπιτη έκδοση των vista και μάλλον η διαφορά στην απόδοση θα είναι εμφανής. Η μμήπως όχι;

 

Οπότε όσο πολύ και να θέλω να ξεφορτωθώ τα καλώδια και το κονσερβοκούτι με τους ανεμιστήρες μάλλον η όλη κατάσταση με προβληματίζει.

 

Δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες είναι σημαντικά αλλά ειδικά στην Ελλάδα δεν αναμένεται να είναι τόσο άμεσες οι επιπτώσεις στην αγορά φορητών. Σίγουρα όμως μακροπρόθεσμα θα επηρεαστούμε και ειδικά όσοι πήραν εντός του τελευταίου χρόνου καινούργιο φορητό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η περίοδος μάλλον είναι προβληματική σε ό,τι αφορά την αγορά φορητού.

 

Από τη μία η Intel τερμάτισε την έρευνα και παραγωγή των Ρ4, οι οποίοι μπορεί να έρχονται με πολύ πολύ ελκυστικά πακέτα, βλ. ΗΡ8256ΕΑ, αλλά δεν αμφισβητεί κανείς ότι χρειάζονται 2-3 ανεμιστήρες που κάνουν θόρυβο, ανεβάζουν θερμοκρασία -ιδίως στο gaming και προσθέτουν ως και 2 κιλά παραπάνω στο μηχάνημα.

 

Από την άλλη σε Pentium m οι τιμές για 2Ghz+ είναι υψηλές πολύ και η απόδοση δεν είναι ανάλογη του Ρ4, παρά το διαφορετικό clocking speed. Το σημαντικότερο πρόβλημα ομως δεν είναι η ταχύτητα ή τα χρήματα όσο τα 32bit τα οποία δεσμεύουν όλους τους αγοραστές φορητών να χρησιμοποιήσουν την 32μπιτη έκδοση των vista και μάλλον η διαφορά στην απόδοση θα είναι εμφανής. Η μμήπως όχι;

 

Οπότε όσο πολύ και να θέλω να ξεφορτωθώ τα καλώδια και το κονσερβοκούτι με τους ανεμιστήρες μάλλον η όλη κατάσταση με προβληματίζει.

 

Δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σας...

 

 

Μήπως η απάντηση είναι ΤURION?

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι στην ελλάδα η αγορά είναι φτωχή σε σχέση με το εξωτερικό, αν και οι τιμές καλές.

 

Ειλικρινά είναι σωστό ότι η αγορά φορητού γίνεται με προοπτική 3-4 ετών, ιδίως αν δώσει κανείς 2000€+ για να αποκτήσει κάποιο δυνατό κομμάτι, αλλά ήδη του χρόνου ή αν όχι του παραχρόνου τέτοια εποχή, τα 32bit θα είναι παρελθόν και μαζί τους όλα τα σούπερ πανάκριβα λάπτοπς.

 

Η απάντηση είναι turion, σίγουρα, δεν διαφωνώ!!

 

Όμως από ποικιλία... Ferrari!! Κι ας υποθέσουμε ότι δεν χαλάει , ούτε χύνονται καφέδες, να γλυτώσουμε το κακό σέρβις! α, κι ένας άμιλο, αλλά δεν λέει τπτ...

 

πραγματικά ίσως φαίνεται χαζό μα αν κάποιος χρειάζεται λαπτοπ εντός της χρονιάς (π.χ. εγώ) έχει σοβαρά διλήμματα

 

Αν μπορούσε η HP να βάλει τον πιο ισχυρό Turion στο Pav8256EA, θα είχαμε λύσει το πρόβλημα του φορητού για τα επόμενα 4 χρόνια μίνιμουμ - αμ δε...

 

Στο μεταξύ επειδή είδα πολλούς χρήστες να προτείνουν 8256, το σκέφτομαι πάρα πολύ. Έχει τη λογική ότι αγοράζεις τον καλύτερο P4 στη δύση της σειράς, σε καλή τιμή και σε μηχάνημα πο αν εξαιρέσουμε τα 1440χ900 που δεν είναι τόσο εντυπωσιακά, είναι ΥΠΕΡπλήρες+64μπιτο. Όμως σε όλα τα reviews που έχω διαβάσει σε όλα τα sites ελλάδας κι εξωτερικού, ένα πράγμα στιγματίζει το μηχάνημα: ΖΕΣΤΗ - "it runs VERY hot" παραδέχονται όλοι οι χρήστες αλλά αδιαφορούν καθώς τον έχουν παρκαρισμένο στο γραφείο... Πού να μεταφέρεις 5 κιλα... τώρα όσο για το disk labeling που αναφέρθηκε, μάλλον προσπαθούν να τον "'καλλοπίσουν" για να τον πουλήσουν. Και όσο και να μου αρέσει προσπαθώ να κρατηθώ για να μην τραβάω τα μαλλιά μου. Ακόμα και στην προθήκη του Πλαισίου που τον άγγιξα ζεμάταγε... Και ένας υολογιστής για εμένα ανοίγει το πρωί και κλείνει βράδυ!

 

Δεν ξέρω, μάλλον θα κάνω την καρδιά πέτρα λίγους μήνες και θα περιμένω μπας και βγει τίποτε εντυπωσιακά διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε όσο πολύ και να θέλω να ξεφορτωθώ τα καλώδια και το κονσερβοκούτι με τους ανεμιστήρες μάλλον η όλη κατάσταση με προβληματίζει.

 

Φίλε Gsake επειδή και εγώ όταν πήρα το φορητό είχα την εντύπωση ότι θα γλύτωνα τα καλώδια σε πληροφορώ ότι εξαιτίας των περιφερειακών έχει γεμίσει το γραφείο καλώδια και να φανταστείς ότι έχω και ασύρματο ποντίκι γιατί δε θα άντεχα και αυτό! Δυστυχώς τα καλώδια θα αργήσουμε να τα αποχαιρετήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθής... Ένα καλώδιο για το ρεύμα, ένα ο εκτυπωτής, ένα καλώδιο για το modem, ένα καλώδιο ο αναγνώστης καρτών (που δεν είναι και μόνιμα ενωμένος) και πάει λέγοντας...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως παρήγγειλα τον φορητό από Γερμανία.Εκτός από το ότι κερδίζω 300Ε(έστω με Γερμανικό λειτουργικό,σιγά τα αυγά) είναι και διαθέσιμο το μοντέλο που θέλω.Εδώ στην Ελλάδα η αντιπροσωπεία με ταλαιπώρησε πάρα πολύ και όταν έφτασε η ώρα κυκλοφορία του υπολογιστή αύξησαν την τιμή του κατά 200Ε.Έλεος πια... :mad: όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει με ΡΜ να του πω λεπτομέρειες για τον ΗΡ compaq NX8220 :cool:
UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως παρήγγειλα τον φορητό από Γερμανία.Εκτός από το ότι κερδίζω 300Ε(έστω με Γερμανικό λειτουργικό,σιγά τα αυγά) είναι και διαθέσιμο το μοντέλο που θέλω.Εδώ στην Ελλάδα η αντιπροσωπεία με ταλαιπώρησε πάρα πολύ και όταν έφτασε η ώρα κυκλοφορία του υπολογιστή αύξησαν την τιμή του κατά 200Ε.Έλεος πια... :mad: όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει με ΡΜ να του πω λεπτομέρειες για τον ΗΡ compaq NX8220 :cool:
Το γερμανικό λειτουργικό δε λέει τίποτα, έτσι κι αλλιώς την άδεια θέλεις, το πληκτρολόγιο όμως είναι αγγλικό ή γερμανικό?
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ επειδή είδα πολλούς χρήστες να προτείνουν 8256, το σκέφτομαι πάρα πολύ. Έχει τη λογική ότι αγοράζεις τον καλύτερο P4 στη δύση της σειράς, σε καλή τιμή και σε μηχάνημα πο αν εξαιρέσουμε τα 1440χ900 που δεν είναι τόσο εντυπωσιακά, είναι ΥΠΕΡπλήρες+64μπιτο. Όμως σε όλα τα reviews που έχω διαβάσει σε όλα τα sites ελλάδας κι εξωτερικού, ένα πράγμα στιγματίζει το μηχάνημα: ΖΕΣΤΗ - "it runs VERY hot" παραδέχονται όλοι οι χρήστες αλλά αδιαφορούν καθώς τον έχουν παρκαρισμένο στο γραφείο...

 

 

επίσης ο σκληρός είναι στις 4200 στροφές... θα τον προτιμούσα στις 5400 ή ιδανικά στις 7200.

 

κι εγώ στον Pav8256 είχα καταλήξει αλλά για τους 2 αυτούς λόγους [ζέστη + στροφές δίσκου] λέω να χτυπήσω τελικά τον Amilo M3438G

we gave birth and killed

what we thought would live

in this world

of fake freedom.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω laptop λόγω φοιτητικής ζωής (που να κουβαλάς το desktop σου στη Σπάρτη). Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό ?

Σκεφτόμουν για VAIO...

 

Βασικά χαρακτηριστικά που θέλω να έχει το laptop είναι μια μεγάλη και καλή οθόνη. Εχω ακούσει ότι οι VAIO έχουν πάρα πολύ καλές οθόνη με άριστη απόδοση του μαύρου και υψηλή ευκρίνια. Επίσης, καλό είναι να υπάρχει και αρκετή μνήμη. Αλλα και ένας καλός επεξεργαστής.

 

Σκέφτομαι σε κανα δίμηνονα το πάρω αλλα κάνω απο τώρα την έρευνα αγοράς γιατί θέλω να είμαι σίγουρος.

 

Οι VAIO απο αυτονομία πως πάνε ?

 

Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ? Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω laptop λόγω φοιτητικής ζωής (που να κουβαλάς το desktop σου στη Σπάρτη). Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό ?

Σκεφτόμουν για VAIO...

 

Βασικά χαρακτηριστικά που θέλω να έχει το laptop είναι μια μεγάλη και καλή οθόνη. Εχω ακούσει ότι οι VAIO έχουν πάρα πολύ καλές οθόνη με άριστη απόδοση του μαύρου και υψηλή ευκρίνια. Επίσης, καλό είναι να υπάρχει και αρκετή μνήμη. Αλλα και ένας καλός επεξεργαστής.

 

Σκέφτομαι σε κανα δίμηνονα το πάρω αλλα κάνω απο τώρα την έρευνα αγοράς γιατί θέλω να είμαι σίγουρος.

 

Οι VAIO απο αυτονομία πως πάνε ?

 

Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ? Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη :)

Δεν μας είπες το σημαντικότερο όμως... πόσα χρήματα διαθέτεις?

Link to comment
Share on other sites

το ξέχασα αυτό... με δόσεις θα το πάρω, όσο και να κάνει δε με νοιάζει και πολύ... αρκεί να μη ξεπερνά τα 1600€ ευρώ (τα οποία είναι υπεραρκετά νομίζω)
Link to comment
Share on other sites

το ξέχασα αυτό... με δόσεις θα το πάρω, όσο και να κάνει δε με νοιάζει και πολύ... αρκεί να μη ξεπερνά τα 1600€ ευρώ (τα οποία είναι υπεραρκετά νομίζω)
Τι θα έλεγες για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

το ξέχασα αυτό... με δόσεις θα το πάρω, όσο και να κάνει δε με νοιάζει και πολύ... αρκεί να μη ξεπερνά τα 1600€ ευρώ (τα οποία είναι υπεραρκετά νομίζω)

 

1700 ευρώ: Sony Vaio VGN FS215S, 1.86 επεξεργαστής, 512ΜΒ μνήμη, 100GB σκληρός, Nvidia GeForce Go 6200 με 128MB μνήμη, 15.4 οθόνη, τον έχω εδώ και περίπου ένα μήνα και είμαι υπερευχαριστημένος.

 

1500 ευρώ: Sony Vaio VGN FS215B, 1.6 επεξεργαστής, 512 μνήμη, κάρτα γραφικών στα 64ΜΒ, 60άρης σκληρός, 14.1 οθόνη.

 

Και τα δύο με DVD RW Dual Layer, wlan

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...