Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η επιπλεον εγγυηση της Acer πρεπει να αγοραστει σε διαστημα 15 ημερων απο την αγορα του laptop και πρεπει να σταλει στα κεντρικα της Acer(δηλαδη στην Ιταλια) εντος 3 μηνων.Για βλακες τους νομιζες?!Την 359η ημερα παω αγοραζω την εγγυηση, το σπαω και μου δινουν καινουριο?!Καλα θα ηταν!!!

 

Μιλωντας γενικα, απορω πως σκεφτεστε να αγορασετε P4!Οι P4 πανε,τελειωσαν,εσβησαν!Τωρα Centrino με κλειστα τα ματια!

Και απ' οτι εχω παρατηρησει, οι τιμες των φορητων υπολιστων εχουν πεσει ικανοποιητικα μπορω να πω.Μην τσιγκουνευεστε να δωσετε 100-150€ παραπανω για να παρετε ενα σαφως καλυτερο μηχανημα(Centrino εννοω).

Και, αν συμπερανω απο το δικο μου(Acer TravelMate C302XMi:Centrino στα 1,6Ghz) οι Centrino ειναι τελειως αθορυβοι.Το ανεμηστηρακι δουλευει για 5 δευτερολεπτα οταν ανοιγεις το μηχανημα και ειναι ζητημα αν θα το ξαναακουσεις.Αν δουλευει το μηχανημα για κανα 3ωρο θα το ακουσεις μια φορα για 10 δευτερολεπτα!Πρεπει να ζεσταθει αρκετα για να δουλεψει το ανεμηστηρακι.Αυτα!

 

Υ.Γ. Παιδια δεν μπορω να τονισω τα γραμματα, παταω το πληκτρο της οξειας και μου βγαζει απ'ευθειας αυτο ΄΄ .Δεν ειναι διαλυτικα παντως.Πως να διορθωσω αυτο το προβλημα?Please βοηθηστε!(βοηθ΄΄ηστε!)

 

ego exo ena toshiba pent4 2.66 1.5 xrono tora kai ektos oti ine poli grigoros einai kai athorivos,den metaniosa pou den edosa parapano euro gia agora centrino mias kai den me niazei kai poli i autonomia gia 1 ora parapanw or o thorivos an einai elaxistos apo ton idi elaxisto tou pent4!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλοι μου χαιρετώ !

Βλέπω οτι το συγκεκριμένο θέμα έχει αποκτήσει πολλές σελίδες , αλλά στην ανάγκη που βρίσκομαι , θα αρχίσω σιγα σιγά να τις διαβάζω ... το θέμα είναι πότε θα τελειώσω ...

Γι αυτό θα χρειαστώ την βοήθειά σας ...

Θέλω να αγοράσω ενα notebook και δεν θελω να κάνω κάποια λάθος κινηση.

Το ποσό που διαθέτω κυμαίνεται στα 1000€ με μέγιστο όριο τα 1200€.

Ασχολούμαι πολλά χρονια με τους υπολογιστές όμως έχω πολλές απορίες για τα notebook.Για να μην λέω πολλά, έχω ακουσει απο δυο φιλους μου ασχημα λογια για HP notebook γιατί έπαθαν βλάβη σε διαστημα λιγότερο των 3μηνών.Έχω ακούσει παλι οτι είναι καλές μάρκες τα εξής: Acer , Fujitsu-Siemens , Sony Vaio.Όσον αφορά τα χαρακτηριστικά τους θα προτιμούσα κάτι σε Pentium M 1.7GHz , 512 RAM , 40-60GB .Απο ταχύτητα επεξεργαστη τί λεει ; Στο σπιτι εχω εναν P4 1.7GHz .Ειναι αντίστοιχη η ταχύτητα; Μήπως να προτιμούσα κάτι σε AMD ή σε P4 3.0GHz ; Βέβαια με ενδιαφέρει η αυτονομία αρκετά !

Κάτι άλλο που με ενδιαφέρει πολύ ειναι το service της εταιρίας και η εγγύηση!

Ευελπιστώ σε μια βοήθεια!

Ευχαριστώ πολύ !!!

 

Και κάτι άλλο ... Είμαι Ιταλια , λέτε να το πάρω απο εδώ ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω ζητησα μια βοηθεια πιο πισω.Αν καποιος εχει την καλοσυνη,επειδη δε σκαμπαζω και πολλα απο λαπτοπ.. :O :)
Link to comment
Share on other sites

Όταν Θέλουμε να αγοράσουμε φορητό υπολογιστή,το καλύτερο είναι να έχει φορητό επεξεργαστή (τεχνολογίας Centrino).Η ταχύτητα του pentium M 735 1,7 ΔΕΝ συγκρίνεται με την ταχύτητα ενός Pentium 4 1.7.

ο 1.7 mobile δεν θερμένεται ,έχει 2 mb level 2 μνήμη cache(πολύ σημαντικό πράγμα όσον αφορά την ταχύτητα των διεργασιών του υπολογιστή) και συγκρίνεται με έναν Pentium 4 3.2.

Άν τώρα ένας φορητός έχει επεξεργαστή p4 ή AMD 1)δεν θα μπορείς να δουλέψεις στα πόδια σου διότι θα πάθεις εγκαύματα από την θερμοκρασία του

2)το ανεμιστήρι δεν θα σταματάει να δουλεύει ποτέ.Σε αντίθεση με έναν pentium Mobile που το ανεμιστήρι θα δουλεύει περιστασιακά και η θερμοκρασία του θα κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα.Επίσης ο Mobile επεξεργαστής θα έχει τουλάχιστον 1 ώρα περισσότερη διάρκεια μπαταρίας από τον απλό P4 or AMD.

 

Τώρα άλλο ένα σημαντικό θέμα είναι η οθόνη.Συνήθως όλοι εκεί την πατάμε την πρώτη φορά.Εγώ τουλάχιστον την πάτησα.

Πρέπει να προσδιορίσεις τις ανάγκες σου και να τις βάλεις σε σειρά προτεραιότητας ώστε να επιλέξεις την κατάλληλη οθόνη για σένα.

πχ είσαι πολιτικός μηχανικός ; Εκτός ότι θα σου πρότεινα να αγοράσεις apple Notebook ,θα σου πρότεινα φορητό με 17 ίντσες οθόνη.

Ονειρεύεσαι ταινίες στο Notebook ; μια wide οθόνη 15,4 ιντσών είναι ότι πρέπει.

Είσαι κλασσικός χρήστης ; το θέλεις και για την δουλειά σου,αλλά και για διασκέδαση,ταινίες και τα συναφή ;Τότε πάμε στην κλασσική λύση των 15' ιντσών.

Το θέλεις για την δουλειά σου και το θέμα της φορητότητας είναι μείζον για σένα ; Τότε σου προτείνω να βρείς ένα φορητό ο οποίος θα έχει κανονικό μέγεθος πληκτρολογίου ώστε να μην σε εμποδίζει και να μην σε δυσκολεύει στην δουλειά σου και να έχει όσο μικρότερη οθόνη γίνεται ,για να είναι όσο μικρότερο σε μέγεθος γίνεται.Οπότε λογικά..μιλάμε για φορητό με οθόνη 12,13 ιντσών.

Τέλος θέλεις την απόλυτη φορητότητα ; δε σε νοιάζει τίποτα άλλο και απλώς θέλεις να βάλεις τον υπολογιστή στην τσέπη σου και να φυγεις ;

Ρε φίλε σε λάθος φόρουμ είσαι.Εσύ θέλεις PDA :p

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα να σε ευχαριστήσω για την άμεση απαντηση σου.

Κοιτα , εγώ ειμαι φοιτητής και με ενδιαφερει πανω απ ολα για προγραμματισμο.Θα ήθελα ομως να μπορω να κανω και αλλα πραγματα όπως αυτα που ηδη κανω στον υπολογιστή που εχω στο σπιτι , όπως εγγραφη ταινιων , mp3 , internet , κλπ κλπ. Παιχνιδια δεν με ενδιαφέρουν εδω και χρονια...

Απο μάρκες , ξερεις τίποτα ; Είδα ήδη στο forum το σχετικο topic με τα προβληματα των acer αλλά θελω ακομα να το σκεφτω μηπως το αγορασω απο Ιταλια γιατι αν παθει κατι να μην το στελνω Ελλάδα.

Κατι αλλο ... Αν καταλαβα καλα λες οτι ο Pentium M 1.70GHz είναι καλύτερος απο τον αντιστοιχο P4 1.70GHz του κανονικου υπολογιστή;

Ο Celeron τί λέει ;

Και παλι σε ευχαριστώ!

 

 

Αν κάποιος έχει αντιμετωπισει προβληματα με συγκεκριμενες μαρκες μπορει να μου πει.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο συγγενής μου έχει Acer χωρίς κανένα πρόβλημα και εγώ εδώ και περίπου μισό χρόνο το ίδιο.Είναι πολλοί αυτοί που έχουν κακές εμπειρίες με το service της acer.Η οθόνη ενός φίλου μου πχ έκανε βόλτες στις αντιπροσωπείες κάνα 2μηνο και εκτός αυτού χωρίς καμια ενημέρωση τον παίρνουν τηλ και του λένε : την φτιάξαμε, 600 ευρώ κοστίζει..δυστηχώς δεν καλύπτεται απο την εγγύηση,χωρίς καν να ενημερώσουν αν τελοςπάντων θέλει ο άλλος ,αν δέχεται.Τέλος πάντων,πίστεψε με,είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που είναι ικανοποιημένοι απο την συγκεκριμένη εταιρία,για αυτό άλλωστε συνεχίζει να πουλάει τρελλά.

Κατάλαβα πάνω-κάτω τι θέλεις και θα σου πρότεινα να περάσεις μια βόλτα από μαγαζιά τα οποία έχουν προς δοκιμή laptop,να τα δείς να τα δουλέψεις,να πάρεις μια πρώτη άποψη και αυτό για να δείς αν σε βολεύει το μοντέλο της οθόνης 12' .

Αν ναί θα είναι ότι καλύτερο.Η φορητότητα σε όλο της το μεγαλείο.Είδα τις προάλλες στο πλαίσιο ένα Sony Vaio με επεξεργαστή 1,7 m dvd-R double layer

60gb HDD,στα 1400 ευρώ.Πολύ λεπτό,μικρό,ελαφρύ,ύψηστη φορητότητα και ομορφιά,αλλά και δύναμη.

Ίσως σε χαλάει όμως για αυτό σου λέω να πάς και να πάρεις μια γεύση.Αλλιώς η κλασσική λύση με τις 15 ίντσες.

Από μάρκες,αν έχεις διαθέσιμα πολλά χρήματα τότε δεν το συζητάμε άλλο.Dell,IBM για μένα αποτελούν εγγύηση.Η toshiba με λιγότερα χρήματα προσφέρει δυνατά και αξιόπιστα μηχανήματα.Τέλος η Acer είναι η Value for money εταιρία..με το μόνο - τα προβλήματα που ακούς και σύ ο ίδιος.

Πχ: αν δώσεις 1500 για ένα μηχάνημα Acer , με χιλιάρικο παραπάνω(περίπου)παίρνεις το ίδιο μηχάνημα σε Dell και IBM αλλά ξέρεις πως ότι και αν συμβεί σε 1 βδομάδα το πολύ το πρόβλημα σου θα έχει λυθεί.Επίσης επειδή έτυχε να έχω στα χέρια μου και IBM και ACER,στο IBM δεν είδα ποτέ τρίξιμο της οθόνης όταν την ανοίγω και την κλείνω.

Ενώ στο Acer λίγο έτσι λίγο αλλιώς,φαίνεται η διαφορά στα υλικά και την κατασκευή.

 

edit: o celeron είναι δεύτερης κατηγορίας επεξεργαστής από την Intel.Υπάρχει και Celeron M (mobile)ο οποίος λογικά θα προσφέρει τα + της mobile τεχνολογίας στους επεξεργαστές φορητών υπολογιστών.

Αν δεν έχεις τις απέραντες απαιτήσεις ,αν δεν θέλεις να παίζεις τα καινούργια games πχ και αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να σερφάρεις στο διαδύκτιο και να κάνεις την δουλειά σου(προγραμματισμός,web design κτλ) τότε δεν βλέπω το κακό να αγοράσεις Celeron Mobile.Θα γλυτώσεις και περισσότερα χρήμματα.

Είναι όπως είπα και πριν,πρέπει να καθορίσεις τις απαιτήσεις που έχεις από το μηχάνημα για να μην δώσεις περισσότερα από όσα χρειάζεσαι.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

ο 1.7 mobile δεν θερμένεται ,έχει 2 mb level 2 μνήμη cache(πολύ σημαντικό πράγμα όσον αφορά την ταχύτητα των διεργασιών του υπολογιστή) και συγκρίνεται με έναν Pentium 4 3.2.

Όχι, έχει αρκετά χαμηλότερες επιδόσεις, πιο κοντά σε Pentium 4 2,4-2,8GHz ανάλογα με το τι τρέχει.

 

Άν τώρα ένας φορητός έχει επεξεργαστή p4 ή AMD 1)δεν θα μπορείς να δουλέψεις στα πόδια σου διότι θα πάθεις εγκαύματα από την θερμοκρασία του

2)το ανεμιστήρι δεν θα σταματάει να δουλεύει ποτέ.Σε αντίθεση με έναν pentium Mobile που το ανεμιστήρι θα δουλεύει περιστασιακά και η θερμοκρασία του θα κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα.Επίσης ο Mobile επεξεργαστής θα έχει τουλάχιστον 1 ώρα περισσότερη διάρκεια μπαταρίας από τον απλό P4 or AMD.

Θα συμφωνήσω ως προς τον Pentium 4, αλλά όχι βεβαια ως προς τους mobile επεξεργαστές της AMD. Mobile επεξεργαστές δεν βγάζει μονάχα η Intel και σε σύγριση μεταξύ mobile chip των δύο εταιρειών η AMD υπερέχει ξεκάθαρα σε επιδόσεις και η Intel σε αυθτονομία (άλλωστε επιλογή μεταξύ των δύο μπορεί να κάνει κανείς - ή υψηλές επιδόσεις ή υψηλή αυτονομία).

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

ALR και yandr σας ευχαριστώ για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που μου δώσατε! Αυτές τις μέρες θα πάω σε καποια καταστηματα εδω στην Ιταλία να δω καποια notebook απο κοντά.Όπως είπα και στο πρώτο μου μηνυμα , διαθέτω 1000€ με μέγιστο όριο τα 1200€.Δυστυχώς και αυτά με πολύ κόπο αυτή τη στιγμη, και γιατί μου είναι απαραίτητο το notebook!Αυτό που με ενδιαφέρει ως προς τις επιδόσεις είναι το εξής:Εφ όσον έχω στο σπιτι P4 1.70GHz , 40GB , 512 RAM , και είμαι ικανοποιημένος απο τις επιδόσεις του , θέλω να πάρω ενα notebook που να είναι το λιγότερο το ίδιο σε επιδόσεις! ( Για παράδειγμα έχω το dc++ και κατεβάζει τρεις ταινίες , ακουω ράδιο , εχω ανοιξει 5-6 παράθυρα με τον explorer , είμαι στο msn , κλπ κλπ και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. )

Βέβαια , για να είμαι ειλικρινής το θέμα της φορητότητας είναι αυτό το οποιο ψαχνω απεγνωσμένα.Δηλαδη να εχω pc ακόμα και στο χωριό μου , που λέει ο λόγος , γιατί πρέπει να κάνω πολλές ώρες εξάσκηση σε c++ !

Σκέφτομαι μήπως το αγοράσω απο Ιταλία , ειδικά αν είναι Acer.

Ποιά μαγαζιά είναι αυτα στα οποία μπορείς να δοκιμάσεις τα notebook;

Πολύ θα ήθελα πάντως να δοκιμάσω εναν celeron και να τον φορτώσω με προγράμματα για να δώ πως πάει σε σχέση με τον P4 που εχω.

Όσον αφορά την μνημη δεν πέφτω κάτω απο τα 512ΜΒ.

Αν υπάρχουν κάποιες άλλες απόψεις θα ήθελα να τις ακούσω.

Ευχαριστώ και πάλι ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ να πώ , πως κάπου εκεί θα καταλήξω ... δηλαδή σε Centrino γυρω στο 1.6GHz με 512MB RAM , 60GB HDD και DVD-RW.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η πολύ μικρή αυτονομία που δηλώνει ο κατασκευαστής.Μόνο 2 ώρες ; Εδώ μου έλεγε ενας φίλος οτι έχει HP P4 και έβλεπε ταινία και αποφορτίστηκε μετά απο 2,5 ώρες ... Είναι δυνατόν να κράτησε τόσο πολύ ;

Κάτι άλλο ... Οι φορητοί δέν έχουν Floppy Disk ;

 

Τί άποψη έχετε για τα παρακάτω notebook ;

 

TOSHIBA Satellite A50-522

 

HP Pavilion ze2060EA

 

FUJITSU-SIEMENS AMILO M1420

 

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ ...

Link to comment
Share on other sites

Οι toshiba οπως είπα και πριν είναι εγγύηση.

Όσον αφορά την αυτονομία,μήπως έγραφε 2 ώρες maximum life ή 2 ώρες σε maximum λειτουργία;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Christ-k το μηχάνημα που λές είναι πραγματικά όμορφο.Έχω το 1682wlmi το οποίο απλώς έχει 60gb HDD Και 1.6 centrino,αλλά στην εξωτερική εμφάνιση παραμένει ίδιο!

Το έχω εδώ και μισό χρόνο περίπου και με έχει βγάλει ασπροπρώσοπο.Ας ελπίσουμε οτί και η συνέχεια θα είναι ίδια :)

Αν το θέλεις για κεντρική μονάδα ιδίως τότε είναι ότι πρέπει..Αλλιώς θα έιχες ένα μικρό πρόβλημα με την 15.4 οθόνη του.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Christ-k το μηχάνημα που λές είναι πραγματικά όμορφο.Έχω το 1682wlmi το οποίο απλώς έχει 60gb HDD Και 1.6 centrino,αλλά στην εξωτερική εμφάνιση παραμένει ίδιο!

Το έχω εδώ και μισό χρόνο περίπου και με έχει βγάλει ασπροπρώσοπο.Ας ελπίσουμε οτί και η συνέχεια θα είναι ίδια :)

Αν το θέλεις για κεντρική μονάδα ιδίως τότε είναι ότι πρέπει..Αλλιώς θα έιχες ένα μικρό πρόβλημα με την 15.4 οθόνη του.

To μόνο που με προβληματίζει είναι η wide οθόνη από την άποψη των διαστάσεων 16:9 (δεν έχω συνηθίσει τον λόγο αυτό). Επίσης μου φαίνεται και κάπως μικρή σε σχέση με την συμβατική...Θα προτιμούσα την 17αρα, αλλά αυτές βρίσκονται στα 2500 περίπου ευρώ...Aν θέλεις πες μου κατά πόσο η συγκεκριμένη είναι βολική και λειτουργική.... :O

 

Φαντάζομαι επίσης να είναι και τελείως αθόρυβο, γιατί εδώ μεσα ακούστηκαν και κάποιες διαφορετικές γνώμες εδώ.... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Όχι από θέμα λειτουργικότητας είναι κορυφή.

Επίσης έχει φοβερή ευκρίνεια.

Το θέμα σου είπα και πρίν είναι αν θέλεις ένα φορητό για φορητούς λόγους,ή αν θέλεις ένα desktop replacement.

Για το δεύτερο είναι ότι πρέπει.

Για 17' δεν κάνω συζήτηση.

Πως θα κουβαλάς όλο αυτό το θηρίο;

Πάλι καλά που το μηχάνημα μας ,αν και 15.4 είναι μόλις 3 kg.

Όσον αφορά τον ήχο ανάλογα.Αν το έχεις στο ρεύμα το ανεμιστήρι θα δουλεύει αρκετά συχνά.Εκτός ρεύματος,θα ξεχάσεις ότι έχεις το laptop ανοιχτό ;)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

1. στην RAM μην πεσεις κατω απο τα 512mb.

2. η toshiba εχει στανταρ δυο χρονια εγγυηση χωρις επεκταση.

3. αν σε ενδιαφερει πολυ η φορητότητα η SONY εχει πολυ καλες προτασεις

4. εγω θα αγοραζα ενας απο τους δυο παρακατω:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.905506

http://compraonline.mediaworld.it/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=20000&storeId=20000&productId=64653&langId=-1&category_rn=1504

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ να πώ , πως κάπου εκεί θα καταλήξω ... δηλαδή σε Centrino γυρω στο 1.6GHz με 512MB RAM , 60GB HDD και DVD-RW.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η πολύ μικρή αυτονομία που δηλώνει ο κατασκευαστής.Μόνο 2 ώρες ; Εδώ μου έλεγε ενας φίλος οτι έχει HP P4 και έβλεπε ταινία και αποφορτίστηκε μετά απο 2,5 ώρες ... Είναι δυνατόν να κράτησε τόσο πολύ ;

Κάτι άλλο ... Οι φορητοί δέν έχουν Floppy Disk ;

Να σου θυμήσω πως εκτος απο την ενεργειακή κατανάλωση παίζει ρόλο και η μπαταρία τα watt.

Ο φορητος acer που σου εδειξε ο φίλος πιο πάνω ειναι της σειράς aspire (desktop replacement) ειναι εξοπλισμένοι λεπτομερώς με εμφαση σε επιδόσεις και μικρότερη μπαταρια απο τους travelmate που εχουν ποιο χαλαρά χαρακτηριστικα αλλα καλύτερη μπαταρία.

Floppy τελος εποχής! Eιναι πραγματικά οτι χειροτερο και μονο βάρος πιανει πλέον αφου υπάρχουν τα usb sticks :)

Link to comment
Share on other sites

Christ-k : Ανάλογα με την χρήση ,πάντα.Εμένα προσωπικά ακόμα,δεν μου έχει τύχει να θέλω να χρησιμοποιήσω το laptop με απενεργοποιημένες σχεδόν όλες του τις function (πχ: Επεξεργασία κειμένου)για να δώ πόσο θα κρατήσει max η μπαταρία.Έχω την οθόνη στο 75%,έχω όλα τα LAN ενεργοποιημένα,card bus ,usb και firewire και κρατάει ένα 2ωρο.Αλλά κανονικά,το χρησιμοποιώ όλο το 2ωρο.Δεν έχει τύχει ποτέ να το αφήσω για λίγο ανοιχτό και να δώ τι έγινε(αν και θα έπρεπε).Απλώς είναι ότι το χρησιμοποιώ περισσότερο σαν Desktop Replacement.

 

onefluffycloud : Τι πλεονεκτήματα έχουν δηλαδή ; Εγώ το μόνο που βλέπω σε σύγκριση με τα 15' είναι ότι είναι δυσκολότερη η μεταφορά τους(βέβαια σε πολύ ελάχιστο σημείο) και με ενοχλεί διότι κάνω sites σε ανάλυση 1280χ800 ενώ η κανονική ανάλυση που θα πρέπει να τα κάνω είναι 1024χ768 κι έτσι αναγκάζομαι να γυρνάω την ανάλυση.Βέβαια λογικά,θα υπάρχουν τρόποι καλύτεροι αλλά δεν τους ξέρω :(

Αλλά τι άλλα πλεονεκτήματα έχουνε ;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω επίσης σχετικά με την κάρτα γραφικών αν η 128 ΜΒ είναι αισθητά διαφορετική από την 64 ΜΒ (με ενδιαφέρει περισσότερο η κανονική λειτουργία της στο dvd) και αν μια διαφορά τιμής περίπου 100 Ευρώ δικαιολογεί ή όχι την οικονομία ή το έξοδο αυτό...

 

Επίσης να ρωτήσω εφόσον το λαπ τοπ έχει δικές του υπέρυθρες, μπορεί να χρησιμοποιηθούν αυτές για την λειτουργία ασύρματου ποντικιού ή πρέπει να συνδεθεί αυτό μέσω του δικού του μηχανισμού σε θύρα usb...

 

Και τέλος αν μέσω των υπερύθρων μπορεί να λειτουργήσει μηχανισμός τηλεχειρισμού και ποιές λειτουργίες αυτός μπορεί να καλύψει....

 

Ευχαριστώ, πιστεύω να μου απαντήσετε γρήγορα (ιδίως στο πρώτο ερώτημα)... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Να ρωτησω. Εχω στη διαθεση μου περιπου 1000€ για λαπτοπα κυριως για εφαρμογες. Σημερα στα πλαισιο επεσε το ματι μου στο ΑΜΙLO L 1300 FUJITSU με την wide οθονουλα στα 900 ευρω. Τι λετε? Καλος? Καμια ιδεα - προταση?
Link to comment
Share on other sites

Mερικες ερωτησουλες.

Η ACER εχει καλο service?

Ποιος εχει καλυτερες δυνατοτητες και ειναι καλυτερος σε λαπτοπ celeron (ok oxi) centrino στα 1.6 amd sempron ή intel στα 3ghz?

ο 1300 που εδωσα παραπανω ειναι στα 1.3. Λιγο δεν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...