Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.notebookreview.com/assets/8419.jpg

 

Processor: AMD Turion 64 ML-37 (2.0GHz/1MB L2 Cache)

Screen: 17" WSXGA BrightView Widescreen (1680 x 1050)

Graphics: ATI Express Radeon 200M 128MB

RAM: 1.0GB DDR SDRAM (2 x 512MB)

Hard Drive: 160GB (2 x 80GB @ 5400RPM)

Optical Drive: DVD+/-RW/R & CD-RW Combo w/Double Layer Support

OS: Microsoft Windows XP Professional

Battery: 8-cell lithium ion

Weight: 8.1lbs

Wireless54g 802.11b/g WLAN w/125HSM/SpeedBooster

Dimensions: 11.1"(L) x 15.62"(W) x 1.48"(min)/1.82"(max)

Ports: 1 ExpressCard/54 Slot (also supports ExpressCard/34), 1 Type I/II 32-bit card bus (also support 16-bit), 1 IEEE-1394(Firewire), 4 Universal Serial Bus (USB 2.0), TV-Out (S-video), Integrated Consumer IR (remote control receiver), Headphone out w/ SPDIF Digital Audio, Microphone in, 1 RJ-11 (modem), 1 Expansion Port 2 Connector, 1 RJ -45 (LAN)

 

Τέλειο....!!! Αυτό που έψαχνα! Σχεδιασμένο στο πρότυπο των 64 bit του μέλλοντος αλλά και με τέλεια συμβατοτητα στα 32 bit που έχουμε σήμερα.

Να περιμένω να το φέρουν (που δεν το πιστεύω) ή να το παραγγείλω απο τον ξάδερφο by America?:drool:

 

Τιμή απο ότι είδα στην ΗΡ 1600 δολάρια ===> 1400 ευρώ ΜΟΝΟ:shock:

 

 

HP dv8000z Review (pics, specs)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, αλλά μέσω του adapter...

Επίσης δεν έχει PCMCIA αλλά έχει τον απόγονο, ExpressCard.

Για τον απόγονο που λες υπάρχει ανύπαρκτο έως ελάχιστο hardware. Επίσης το 4x single layer drive που έβαλαν είναι lame για ένα μηχάνημα αυτής της κατηγορίας.
Link to comment
Share on other sites

 

Μιλάμε για τρελή φούσκα... :D Οι πωλήσεις της είναι ζήτημα αν φτάνουν το 1/3 αυτών της Dell.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τρελή φούσκα... :D Οι πωλήσεις της είναι ζήτημα αν φτάνουν το 1/3 αυτών της Dell.

 

Μάλλον εκείνα τα 14 εκατομμύρια iPod τους τελευταίους τρεις μήνες θα κάνανε τη διαφορά....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκείνα τα 14 εκατομμύρια iPod τους τελευταίους τρεις μήνες θα κάνανε τη διαφορά....

 

Προφανώς... Αλλά και πάλι το hype ξεπερνάει κατά πολύ την πραγματικότητα: η apple όσα ipod και αν πούλησε παραμένει σχετικά μικρή σε όγκο πωλήσεων σε σχέση με τη Dell ή την HP. Όταν υπάρχει τέτοια απόσταση αναμεσα στη χρηματιστηριακή αξία και το "πραγματικό" οικονομικό μέγεθος της εταιρίας τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα. Κάτι σαν τους Μύλους Αγίου Γεωργίου :p ή την Altec σε άλλη κλιμακα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτον εδω τι λετε???

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_9&manufacturers_id=19&products_id=2554

 

Τον χρειαζομαι για εφαρμογες excel κυριως και internet, ισως και λιγο autocad.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, αλλά μέσω του adapter...

Επίσης δεν έχει PCMCIA αλλά έχει τον απόγονο, ExpressCard.

 

Άρα δεν υπάρχει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ έξοδος S-Video!!!

Το ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις dvi to S-video αυτό σημαίνει ;)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι απλο..

 

υπαρχει notebook με 15αρα οθονη..

και ανλυση πανω απο 1024 x 768..

εν εννοω απλως 1280 x 800 wide.. ΤΗΝΧ

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι απλο..

 

υπαρχει notebook με 15αρα οθονη..

και ανλυση πανω απο 1024 x 768..

εν εννοω απλως 1280 x 800 wide.. ΤΗΝΧ

 

Φυσικά. Απλά πρέπει να το ψάξεις.

 

Σε 15,0" υπάρχουν και με 1400x1050, 1600x1200.

 

Και αν σκέφτεσαι για αγορά, περίμενε λίγο να πάρεις με Intel Core Duo.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν υπάρχει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ έξοδος S-Video!!!

Το ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις dvi to S-video αυτό σημαίνει ;)

 

Όπως και να το έχει, εκεί είναι το s-video για όποιον το χρειάζεται.

 

Το θέμα βασικά δεν είναι το να πάρεις τα χαρακτηριστικά και να τα εξετάζεις ένα προς ένα, το θέμα είναι ότι τα κακόμοιρα λειτουργούν σαράντα φορές καλύτερα από ό,τι άλλο έχω δει. Και αυτό μετράει για μένα πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Απλά πρέπει να το ψάξεις.

 

Σε 15,0" υπάρχουν και με 1400x1050, 1600x1200.

 

Και αν σκέφτεσαι για αγορά, περίμενε λίγο να πάρεις με Intel Core Duo.

ναι σιγουρα με intel duo core.. :)

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου γιατι θα σκασω, αν ξερει βεβαια κανεις, ποτε θα ερθει ΚΑΙ στην ελλαδα το MacBook Pro? και τιμούλα? thx!

 

Κοίτα ε δ ώ!!!

Τους ρώτησα, στέλνουν άμεσα στην Ελλάδα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Vaio Core duo vs MacBook Pro - Lionel - 10:55:42

 

Présence PC has a review of the latest SONY laptop, the VAIO FE11S* (inFrench).

This computer, just like the top of the range MacBook Pro, runs an 1.83GHz Core Duo chip. But then there are quite a number of differences:

 

- :( Mini Firewire instead of Firewire (meaning the port will not power external 2,5" FW drives).

- :( No optical out.

- :) The ExpressCard connector doubles as PCMCIA

- :) 3 USB ports vs 2 for MacBook.

- :( The 15,4" screen has a resolution of 1280x800 instead of 1440x900.

- It too sports an integrated iSight.

- :( The video card is a Geforce 7400 Turbo cache using shared system RAM instead of dedicated video RAM on the MacBook.

- :( The DVD burner uses a tray.

- :( External display connector is only VGA.

- Internal HD is an 160 GB @ 4200rpm vs an 100 GB @ 5400rpm

- Battery is a 53W instead of 60.

- :( It weighs 2.81 Kg vs 2.54.

- :( It is 1.1cm longer, 2.8cm deeper and 0.91cm thicker.

- yes.. It costs only €1650 vs €2699 [NOT a typo**]

 

Interesting bit: its real-life battery life reaches 3 1/2 hrs for office use and 2 1/2 hrs for DVD playback.

If Apple by far loses the price war, they still dominate in terms of slimer and lighter 15" laptop.

 

*[moose: I love SONY products but why can't they come up with cool names anymore? Like Walkman and Playstation are icons, but who cares about an FE11S???]

**[moose: that is where Apple is gonna hurt, when they sell machines with similar innards for such a premium]

 

http://www.presence-pc.com/tests/Portable-Sony-VAIO-FE11S-427/

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Απλά πρέπει να το ψάξεις.

 

Σε 15,0" υπάρχουν και με 1400x1050, 1600x1200.

 

Και αν σκέφτεσαι για αγορά, περίμενε λίγο να πάρεις με Intel Core Duo.

αν μπορεις ανεφερε μερικες εταιρειες με 1400x1050.. δηλ. SXGA+

βρηκα ενα hp nc6120 1441.67 €

ενταξει κι αυτα: Lenovo ThinkPad T43 1593.98 €

Toshiba Tecra S2 1641.22 €

Asus V6Va 2068.99 €

..

 

και ενα ωραιο quide http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2549

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις ανεφερε μερικες εταιρειες με 1400x1050.. δηλ. SXGA+

βρηκα ενα hp nc6120 1441.67 €

ενταξει κι αυτα: Lenovo ThinkPad T43 1593.98 €

Toshiba Tecra S2 1641.22 €

Asus V6Va 2068.99 €

..

 

και ενα ωραιο quide http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2549

 

ΤhinkPads R series & T series

 

Αν ψάξεις τις λίστες (και τις επιλογές "Other models" στο τέλος των σελίδων) θα βρείς αρκετά με ανάλυση πάνω από 1024x768.

Αλλά αφού θέλεις να περιμένεις τους Intel Core Duo, γιατί να κοιτάς τα παλιά μοντέλα;

Link to comment
Share on other sites

απλως νε δω συγκριτικα τιμες.. :)

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Έχω καταλήξει να πάρω αυτό το notebookhttp://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=293079&Merchant_Id=1&sts_cid=3 αλλά μου έχει κάνει εντύπωση που το βρίσκω παντού με την ίδια τιμή (1299). Και αναρωτιέμαι μήπως είναι κάτι που έχει επιβάλλει η Sony ή κάτι τέτοιο;Υπάρχει περίπτωση να πέσει η τιμή του μέσα στο Φεβρουάριο με τις εκπτώσεις,γιατί άμα είναι θέλω να περιμένω να το πάρω τότε!:p
Link to comment
Share on other sites

με τις εκπτωσεις, δεν νομιζω,

αλλα μετα τους intel duo core, σιγουρα.. :D

 

search με τιμες: http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=VGN-FS315B+&sp_catcode=SKROUTZ

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
με τις εκπτωσεις, δεν νομιζω,

αλλα μετα τους intel duo core, σιγουρα.. :D

 

search με τιμες: http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=VGN-FS315B+&sp_catcode=SKROUTZ

Α πολύ καλό αυτό το site!Και να σου πω...Πότε με το καλό οι intel duo core,γιατί έχω ψηθεί πολύ,δεν μπορώ να περιμένω και για μεγάλο διάστημα!!!:D
Link to comment
Share on other sites

σιγα-σιγα θα εμφανιστουν..

 

νομιζω οτι αξιζει να περιμενεις,

εκτος αν θελεις lap εδω και τωρα.. :)

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
σιγα-σιγα θα εμφανιστουν..

 

νομιζω οτι αξιζει να περιμενεις,

εκτος αν θελεις lap εδω και τωρα.. :)

Όχι εντάξει μπορώ να περιμένω.Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως μετά δεν το βρίσκω.Αλλιώς εντάξει δεν πειράζει έχω και το desktop pc.:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει να πάρω αυτό το notebookhttp://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=293079&Merchant_Id=1&sts_cid=3 αλλά μου έχει κάνει εντύπωση που το βρίσκω παντού με την ίδια τιμή (1299). Και αναρωτιέμαι μήπως είναι κάτι που έχει επιβάλλει η Sony ή κάτι τέτοιο;Υπάρχει περίπτωση να πέσει η τιμή του μέσα στο Φεβρουάριο με τις εκπτώσεις,γιατί άμα είναι θέλω να περιμένω να το πάρω τότε!:p

Τι εκπτώσεις; Λάπτοπ αγοράζεις όχι παντελόνι :p

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Τι εκπτώσεις; Λάπτοπ αγοράζεις όχι παντελόνι :p
Δηλαδή δεν θα πέσουν οι τιμές στα ηλεκτρονικά είδη μέσα στο Φεβρουάριο;:cry:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...