Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.macmod.com/content/view/120/2/

 

Για όσους σκέφτονται να αγοράσουν καινούργιο φορητό :)

 

-AYTA EINAI:)

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγόρασα σήμερα από το Πλαίσιο τον φορητό Acer Aspire 5032WXMi με τον επεξεργαστή AMD Turion 64 ML-30 στα 1.6 GHz. Μέχρι στιγμής είναι μια χαρά αλλά έχω ένα σπαστικό πρόβλημα: λέει ότι έχει bluetooth αλλά δεν ενεργοποιείται με τίποτα. Το κουμπάκι στην πρόσοψη το έχω πατήσει και γράφει No Bluetooth Device . Έκανα εγκατάσταση τους drivers από τα cd (τα cd τα έγραψα εγώ στην αρχή, δεν τα είχε στο πακέτο) αλλά δεν γίνεται τίποτα. Καμιά βοήθεια;

Υπάρχει απάντηση για το πρόβλημά μου; Δεν λέει τώρα όποτε θέλω να στείλω κάτι από το laptop στο κινητό (ή το αντίθετο) να βάζω το usb adaptor που έχω για τον desktop... Επίσης άλλο ένα (μικρότερο πρόβλημα) : ο ανεμιστήρας του laptop δουλεύει συνέχεια, δεν σταματάει ποτέ. Αυτό πρώτα από όλα έχει συνέπειες για την μπαταρία και δεύτερον ώρες-ώρες μου σπάει αφάνταστα τα νεύρα.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει απάντηση για το πρόβλημά μου; Δεν λέει τώρα όποτε θέλω να στείλω κάτι από το laptop στο κινητό (ή το αντίθετο) να βάζω το usb adaptor που έχω για τον desktop... Επίσης άλλο ένα (μικρότερο πρόβλημα) : ο ανεμιστήρας του laptop δουλεύει συνέχεια, δεν σταματάει ποτέ. Αυτό πρώτα από όλα έχει συνέπειες για την μπαταρία και δεύτερον ώρες-ώρες μου σπάει αφάνταστα τα νεύρα.

gia to BT mallon opos kai o dikos moy acer 1522 ehei to koympaki alla den ehei to hardware kai tha prepei na valeis BT se pcmcia, oso gia ton anemistira des an eheis perasmenoys toys drivers apo tin acer ( fisiologika einai cool & quiet) an ohi perase toys, kai ego otan to doylepsa kapoia stigmi me drivers apo MS doyleye syneheia o anemistiras kai den eihe tin step leitoyrgia poy anevokatevazei tin syhnotita leitoyrgias.

 

P.S. kai an theleis akomi kaliteri leitoyrgia vale win xp x64, eimai fovera ikanopoiimenos( me ayta doyleyo) kai osa drivers den vreis apo acer support pane http://www.planetamd64.com/, me mia apli egrafi tha vreis drivers kai polla programata se x64 bit.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι υπηρεσία ή σε κανένα τρένο/σταθμό/αεροδρόμιο/αεροπλάνο/κτλ...κτλ.... ΣΕ ΠΑΡΑΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ φίλε μου η αυτονομία...Χωρίς παρεξήγηση και εκ πείρας ομιλώ. Και όσον αφορά το "έγκαυμα" με 5024, το αποκλείω και αυτό (πάλι λόγω πείρας...)

 

Cheers!

 

Περί ορέξεως ουδείς λόγω... όντως κι εγώ θα προτιμούσα ένα φορητό με την οθονούλα του να το παίρνω αγκαλιά, να μου βγάζει 4-5 ώρες plus και να πηγαίνω όπου προκύψει πάρα ένα notebook-4-all ή desktop replacement με τρομερές δυνατότητες αλλά ασήκωτο... όμως όλα είναι θέμα αναγκών και προτεραιοτήτων... επί του παρόντος, έχω ένα της 2ης επιλογής και στερούμαι τη φορητότητα αλλά φυσάει το άτιμο με AMD 4000+/2048ΡΑΜ κι ας μου βγάζει 90' !!! :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το laptop που υπάρχει στην υπογραφή μου! ο centrino έχει αρκετά καλές επιδόσεις! Επίσης δε θερμαίνεται ή ακούγεται ο ανεμιστήρας όπως στους TURION! Και για αυτονομία ένα λέω: 4,5 ώρες χαλαρά...(εννοώ DVD)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους AMD, μετά από χρόνια πολλά σε desktop Pentium και τελευταία σε laptop Centrino, υποστηρίζω σαφώς τους Athlon... είθε το μέλλον να σε δικαιώσει φίλε marvin... προς το παρόν όμως, επέτρεψέ μου να είμαι στην αντίπερα όχθη αλλά πάντα φιλικά... ;)

 

Φιλικά εννοείται, έρχονται και γιορτές. Τί να σου πώ, έχω ένα παλιό compaq με mobile athlon και ποτέ δεν ήμουν ευχαριστημένος ούτε με τις επιδόσεις ούτε με την αυτονομία του. Αντίθετα ένα centrino του θείου μου αγορασμένο την ίδια εποχή "πετάει" και η μπαταρία του κρατάει 3 ώρες άνετα ενώ εμένα έχει πέσει στα 20 λεπτά (μάλιστα με αρκετά προσεκτική χρήση). Ο καθένας διαμορφώνει άποψη με βάση τις εμπειρίες του. Δε λέω ότι έχω απαραίτητα δίκιο, πάντως το επόμενό μου laptop θα είναι centrino, το έχω αποφασίσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Με ξεχάσατε ......Πρόσφατα αγόρασα ένα φορητό Acer Aspire 9502 WSMI .Επειδη ο δίσκος του ήταν αργός αγόρασα ένα 60 ΜΒ στα 7200. Εκανα φορματ στον σκληρό , και μετα δεν μπορω να βάλω το πρόγραμμα arcade έτσι ώστε να δουλεύει το τηλεκοντρολ και τα κουμπάκια μπροστά στο πάνελ του. Εβαλα κανονικά τα win XP με τα σερβισ πακ 2. Οταν έκανα εγκατάσταση το Acer Arcade τότε αρχίσαν τα προβλήματα .Εκανα Reboot στο μηχάνημα και μετά δεν ξεκίναγε με τίποτα κόλαγε σαν να μην ειχε δίσκο. Το ξαναέκανα (φορματ και ξαναεγκατάσταση από την αρχή ) Πάλι το ίδιο. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ???? . Ξέχασα να σας πώ ότι ο δίσκος είναι NTFS αν και δεν γνωρίζω αν φταίει αυτό . Please Help . Είμαι ένα βήμα πρίν τα τρελοχάπια !!!

 

μάλλον υπάρχει ασυμβατότητα λογισμικού της acer με το σκληρό που αγόρασες

 

δες σε διεθνή φόρα για σχετικές πληροφορίες, ή αν πρέπει να κατεβάσεις καποιο νέο firmware ή να τρέξεις έξτρα λογισμικό ή να κάνεις άλλες ρυθμίσεις στο δίσκο για να τρέξει παρέα με το προγραμματάκι του τηλεχειριστηρίου

 

κάντου ενα φορματάκι και μην βάλεις το λογισμικό

επίσης δες αν υπάρχει νέα έκδοση του arcade, μπορεί να στο λύσει το ζήτημα

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά εννοείται, έρχονται και γιορτές. Τί να σου πώ, έχω ένα παλιό compaq με mobile athlon και ποτέ δεν ήμουν ευχαριστημένος ούτε με τις επιδόσεις ούτε με την αυτονομία του. Αντίθετα ένα centrino του θείου μου αγορασμένο την ίδια εποχή "πετάει" και η μπαταρία του κρατάει 3 ώρες άνετα ενώ εμένα έχει πέσει στα 20 λεπτά (μάλιστα με αρκετά προσεκτική χρήση). Ο καθένας διαμορφώνει άποψη με βάση τις εμπειρίες του. Δε λέω ότι έχω απαραίτητα δίκιο, πάντως το επόμενό μου laptop θα είναι centrino, το έχω αποφασίσει.

 

Το ωραίο είναι ότι και μένα το πρώτο μου και αλλά και δεύτερο laptop ήταν COMPAQ - προ εποχής Centrino - και ήμουν υπερευχαριστημένος, ειδικά με το Armada E500 αλλά όταν πήγα στους Centrino, φαίνεται περίμενα πάρα πολλά και απογοητεύτηκα.

Τελικά πήρα δοκιμαστικά αυτό που έχω και κατάλαβα τη διαφορά...

Το δε Toshiba, για το οποίο κάνω ένα mini-review πιο πίσω, με απογοήτευσε τόσο πολύ από τις επιδόσεις του, που υποστηρίζω με θέρμη πλέον τους AMD... καλά Χριστούγεννα!!! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το δε Toshiba, για το οποίο κάνω ένα mini-review πιο πίσω, με απογοήτευσε τόσο πολύ από τις επιδόσεις του, που υποστηρίζω με θέρμη πλέον τους AMD... καλά Χριστούγεννα!!! :lol:

 

...υπερβολές...:p

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

egw antitheta meta apo mobile athlon se compaq presario 2140 , p4 ht se turbox laptop(aerothermo), pentium 2 se thinkpad 380xd exthes phra to fs315s ths sony kai paizw kai ektos toy oti bazw to ayti mou na akousw to fan tis cpu moy bgazei 3 wres aytonomia me th fwteinothta sto miso afou ponan ta matia mou sto skotadi epeidh einai poly entonh....kai den exw kai parapono apo epidoseis afou oti to exw valei na kanei mexri twra to ekane kai malista pat kiout....kai mia mikri symboulh....mh tolmhsete na parete laptop apo to plaisio....oyte ta mikra oyte ta bodia ta wrs kai wdt....mhn mpleksete pote me to service toys kai opoios to exei kanei kali tixi....
Link to comment
Share on other sites

...υπερβολές...:p

 

Μα το θέρμη έχει να κάνει και με τις θερμοκρασίες τους!!! :rolleyes:

Δεν είπα ότι είμαι σε όλα ευχαριστημένος... π.χ. θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος αν έπαιρνα το Sony του φίλου πιο πάνω και μου έκανε αγόγγιστα τη δουλειά που το ήθελα δηλαδή video rendering... δεν είχα την τύχη να το δοκιμάσω αλλά στο Toshiba που το δοκίμασα, πολύ απλά, σερνόταν... ετούτο το γαϊδούρι που έχω, το κάνει άνετα, όταν ταυτόχρονα σερφάρω, γράφω στο word και στέλνω τα email μου ή ρετουσάρω τις φωτογραφίες μου στο ACDSee... :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε πειράζω...

 

Τι laptop έχεις;

 

Αααααααααααα, δεν με παρακολουθείς;;; ..κι εγώ που νόμιζα ότι γίνονται ανάρπαστα τα post μου... :wacko:

Κοίτα, έχω ένα FSC Amilo 4000+/2048 με σκληρό 100GB Toshiba :p 5200rpm/16 MB (που σου είχα προτείνει), ο οποίος αν και ακριβούτσικος (τώρα έπεσε κάτω από το ψυχολογικό όριο των 2000€) και σε γενικές γραμμές θορυβώδης, σχεδόν άκομψος, σχετικά καλής ποιότητας (πρώτη φορά πήρα FSC και ομολογουμένως περίμενα πιο στιβαρό εργαλείο), που ανεβαίνει εύκολα στους 42° μέσο όρο, απλά κάνει αυτό που θέλω και επειδή είχα τη δυνατότητα της δοκιμής, τον κράτησααααααααα... αυτά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον elteo!!! :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος από το forum εχει τον Toshiba L20-101 η τον Toshiba M70-122? Θα ήθελα πληροφορίες για την αυτονομία τους και την ποιότητα τους.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχεςι κάνει αγορά απο το chipshop το οποίο μου φαίνεται ότι έχει πολύ καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι ότι και μένα το πρώτο μου και αλλά και δεύτερο laptop ήταν COMPAQ - προ εποχής Centrino - και ήμουν υπερευχαριστημένος, ειδικά με το Armada E500 αλλά όταν πήγα στους Centrino, φαίνεται περίμενα πάρα πολλά και απογοητεύτηκα.

Τελικά πήρα δοκιμαστικά αυτό που έχω και κατάλαβα τη διαφορά...

Το δε Toshiba, για το οποίο κάνω ένα mini-review πιο πίσω, με απογοήτευσε τόσο πολύ από τις επιδόσεις του, που υποστηρίζω με θέρμη πλέον τους AMD... καλά Χριστούγεννα!!! :lol:

μη τα ρίχνετε όλα στους επεξεργαστές...έλεος δηλαδή... Οι μητρικές παίζουν κυρίαρχο ρόλο,η FSB,το είδος μνήμης κτλ... Εγώ έχω δει HP COMPAQ(ο δικός μου)με INTEL CENTRINO 2,13ghz σε σύγκριση TOSHIBA TECRA Centrino 2,13Ghz να είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ο Compaq μου ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ,δε θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις... Για αυτό σας λέω,μη κρίνετε βιαστικά. και μάλιστα ο ΤΕCRA έχω την εντύπωση ότι είναι ο επαγγελματικός της TOSHIBA(σε αντιστοιχία με τους Compaq της HP)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μη τα ρίχνετε όλα στους επεξεργαστές...έλεος δηλαδή... Οι μητρικές παίζουν κυρίαρχο ρόλο,η FSB,το είδος μνήμης κτλ... Εγώ έχω δει HP COMPAQ(ο δικός μου)με INTEL CENTRINO 2,13ghz σε σύγκριση TOSHIBA TECRA Centrino 2,13Ghz να είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ο Compaq μου ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ,δε θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις... Για αυτό σας λέω,μη κρίνετε βιαστικά. και μάλιστα ο ΤΕCRA έχω την εντύπωση ότι είναι ο επαγγελματικός της TOSHIBA(σε αντιστοιχία με τους Compaq της HP)

 

Εννοείται αρχηγέ ότι τα λοιπά χαρακτηριστικά ήταν ως επί το πλείστον τα ίδια... δεν κρίναμε έναν επεξεργαστή με 256RAM με έναν 2048... :ninja:

Έλεος δηλαδή!!! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω μια βοηθεια οσο πιο γρηγορα γινεται.

εχω τον 1522 της ACER και χαλασε το τροφοδοτικο, τα χαρακτηριστικα του ειναι 19 βολτ και 7,11 αμπερ.

πηρα εναν με 19 βολτ αλλα 3,5 αμπερ, θα εχω προβλημα ( περα απο του οτι θα φορτιζει αργοτερα η μπαταρια)?

βρηκα στο πλαισιο εναν με 19 βολτ και 6,32 αμπερ λετε να τον προτιμησω?

το θεμα ειναι να μην παθει ζημια ο υπολογιστης, αλλα αν ο πρωτος δεν εχει προβλημα να μπορω να κανω χριστουγεννα...

περιμενω απο οποιον γνωριζει μια απαντηση και μαλιστα θα χαιρομουν αν την ειχα και γρηγορα.

 

καλα χριστουγεννα και καλες γιορτες με υγεια αγαπη και πολυ ... σερφαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Celeron σε laptop λέει; Ποιά είναι τα υπέρ και ποιά τα κατά; Καλές γιορτές!

ph4nt0m.is.a.hero.who.lives.southern.sun.to.an.

ocean.of.blue.with.his.supergirl.that.stings.him.red

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ΔΕΝ λέει. Εχουν ξεπεραστεί.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω... με ΤΙΠΟΤΑ σε φορητό Celeron... άλλωστε οι €διαφορές δεν δικαιολογούν να πέσεις τόσο χαμηλά!!! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω μια βοηθεια οσο πιο γρηγορα γινεται.

εχω τον 1522 της ACER και χαλασε το τροφοδοτικο, τα χαρακτηριστικα του ειναι 19 βολτ και 7,11 αμπερ.

πηρα εναν με 19 βολτ αλλα 3,5 αμπερ, θα εχω προβλημα ( περα απο του οτι θα φορτιζει αργοτερα η μπαταρια)?

βρηκα στο πλαισιο εναν με 19 βολτ και 6,32 αμπερ λετε να τον προτιμησω?

το θεμα ειναι να μην παθει ζημια ο υπολογιστης, αλλα αν ο πρωτος δεν εχει προβλημα να μπορω να κανω χριστουγεννα...

περιμενω απο οποιον γνωριζει μια απαντηση και μαλιστα θα χαιρομουν αν την ειχα και γρηγορα.

 

καλα χριστουγεννα και καλες γιορτες με υγεια αγαπη και πολυ ... σερφαρισμα.

 

Όχι, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις οποιδήποτε από τα δύο εναλλακτικά τροφοδοτικά που αναφέρεις. Απλά στην πρώτη περίπτωση έχε κατά νου ότι η μπαταρία του laptop ενώ θα περίμενε κανείς να φορτίζει στο διπλάσιο χρόνο (3.5A έναντι 7.1Α) θα κάνει αρκετά περισσότερο γιατί μην ξεχνάς ότι και αυτό θα έχει τις καταναλώσεις του και τις απώλειές του.

 

;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλο ένα σπαστικότατο πρόβλημα με το φορητό μου (Acer 5032WXMi ) . Τα ηχεία του ακούγονται υπερβολικά σιγά και ας βάλω την ένταση στο τέρμα. Έβαλα ακουστικά γιατί φανταζόμουν ότι είναι μάπα τα ηχεία και δεν παίζουν δυνατά. Έβαλα ακουστικά και τρελάθηκα. Παίζουν στην ίδια ένταση με τα ηχεία. Τα ακουστικά έχουν επιπλέον πάνω τους ρυθμιστικό έντασης. Το έχω και αυτό στο τέρμα και τίποτα, παίζουν απλά λίγο δυνατότερα. Ενοείται ότι από τις ρυθμίσεις ήχου στα windows τα πάντα είναι στο τέρμα. Κατέβασα και drivers από την Acer και πάλι τίποτα. Υπάρχει καμιά λύση ή να πάρω εξωτερική κάρτα ήχου που είμαι σίγουρος ότι θα είναι χίλιες φορές καλύτερη (φυσικά γνωρίζω ότι τα ηχεία του φορητού δεν θα παίζουν με την εξωτερική κάρτα αλλά με την ενσωματωμένη. τα ακουστικά όμως και το στερεοφωνικό μου θα συνδέονται στην εξωτερική και θα παίζουν από αυτήν) ;

Υ.Γ.

Πήρα από τα Multirama στην Στουρνάρη κάτι εξωτερικά ηχεία για φορητούς τα οποία συνδέονται με USB. Είναι της Fujitsu-Siemens και τα αγόρασα 18-19 ευρώ. Τα σύνδεσα στο φορητό και μόλις άκουσα πως παίζουν έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Είναι τόσο μικρά και βγάζουν απίστευτη ένταση και ποιότητα.

 

EDIT

Ο πατέρας μου έχει ένα φορητό της HP ( αν θυμάμαι καλά είναι το HP Compaq NX5000) . Τα ηχεία του είναι απίστευτα. Επίσης και όταν συνδέω ακουστικά παίζουν πάρα πολύ δυνατά και δεν μπορώ να τα ακούω στο τέρμα. Στο δικό μου όταν συνδέω τα ακουστικά (είναι αυτά τα ακουστικά http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=915&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=15&Product_Id=263432&Merchant_Id=1&sts_cid=3 ) εκτός από την χαμηλή ένταση δεν καταλαβαίνω το μπάσο ενώ στο φορητό του πατέρα μου τρέμει το κεφάλι μου από το μπάσο...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

gia to BT mallon opos kai o dikos moy acer 1522 ehei to koympaki alla den ehei to hardware kai tha prepei na valeis BT se pcmcia, oso gia ton anemistira des an eheis perasmenoys toys drivers apo tin acer ( fisiologika einai cool & quiet) an ohi perase toys, kai ego otan to doylepsa kapoia stigmi me drivers apo MS doyleye syneheia o anemistiras kai den eihe tin step leitoyrgia poy anevokatevazei tin syhnotita leitoyrgias.

 

P.S. kai an theleis akomi kaliteri leitoyrgia vale win xp x64, eimai fovera ikanopoiimenos( me ayta doyleyo) kai osa drivers den vreis apo acer support pane http://www.planetamd64.com/, me mia apli egrafi tha vreis drivers kai polla programata se x64 bit.

Τι επεξεργαστή έχει το laptop σου; Στην αυτονομία έχεις δει καμιά διαφορά με τα Windows XP x64; Γενικά τι διαφορές παρατήρησες από την αλλαγή στα Windows XP x64;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλο ένα σπαστικότατο πρόβλημα με το φορητό μου (Acer 5032WXMi ) . Τα ηχεία του ακούγονται υπερβολικά σιγά και ας βάλω την ένταση στο τέρμα. Έβαλα ακουστικά γιατί φανταζόμουν ότι είναι μάπα τα ηχεία και δεν παίζουν δυνατά. Έβαλα ακουστικά και τρελάθηκα. Παίζουν στην ίδια ένταση με τα ηχεία. Τα ακουστικά έχουν επιπλέον πάνω τους ρυθμιστικό έντασης. Το έχω και αυτό στο τέρμα και τίποτα, παίζουν απλά λίγο δυνατότερα. Ενοείται ότι από τις ρυθμίσεις ήχου στα windows τα πάντα είναι στο τέρμα. Κατέβασα και drivers από την Acer και πάλι τίποτα. Υπάρχει καμιά λύση ή να πάρω εξωτερική κάρτα ήχου που είμαι σίγουρος ότι θα είναι χίλιες φορές καλύτερη (φυσικά γνωρίζω ότι τα ηχεία του φορητού δεν θα παίζουν με την εξωτερική κάρτα αλλά με την ενσωματωμένη. τα ακουστικά όμως και το στερεοφωνικό μου θα συνδέονται στην εξωτερική και θα παίζουν από αυτήν) ;

Υ.Γ.

Πήρα από τα Multirama στην Στουρνάρη κάτι εξωτερικά ηχεία για φορητούς τα οποία συνδέονται με USB. Είναι της Fujitsu-Siemens και τα αγόρασα 18-19 ευρώ. Τα σύνδεσα στο φορητό και μόλις άκουσα πως παίζουν έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Είναι τόσο μικρά και βγάζουν απίστευτη ένταση και ποιότητα.

 

EDIT

Ο πατέρας μου έχει ένα φορητό της HP ( αν θυμάμαι καλά είναι το HP Compaq NX5000) . Τα ηχεία του είναι απίστευτα. Επίσης και όταν συνδέω ακουστικά παίζουν πάρα πολύ δυνατά και δεν μπορώ να τα ακούω στο τέρμα. Στο δικό μου όταν συνδέω τα ακουστικά (είναι αυτά τα ακουστικά http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=915&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=15&Product_Id=263432&Merchant_Id=1&sts_cid=3 ) εκτός από την χαμηλή ένταση δεν καταλαβαίνω το μπάσο ενώ στο φορητό του πατέρα μου τρέμει το κεφάλι μου από το μπάσο...

 

το προβλημα δεν λυνετε με το να αποκτησεις αλλα ηχεια,απλα καλυτερευεις καπως την κατασταση.εδω ειναι η λυση ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις οποιδήποτε από τα δύο εναλλακτικά τροφοδοτικά που αναφέρεις. Απλά στην πρώτη περίπτωση έχε κατά νου ότι η μπαταρία του laptop ενώ θα περίμενε κανείς να φορτίζει στο διπλάσιο χρόνο (3.5A έναντι 7.1Α) θα κάνει αρκετά περισσότερο γιατί μην ξεχνάς ότι και αυτό θα έχει τις καταναλώσεις του και τις απώλειές του.

 

;)

thanks gia tin apantisi, to an argei na fortisi i mpataria den me peirazei, apla den ksero kata poso tha mporei na leitoyrgei horis mpataria o ypologistis, otan gia paradeigma tin vgazo.

 

dimangelid: eho 3000+ 64 bit epeksergasti hronismeno sta 1800 ( leitoyrgi apo 800 eos 1800) oso gia diafora me ta 64bit xp epeidi moy etyhe to provlima me ton fortisti den ta eho doylepsei poly, alla apo to ligo eida oti einai pio athorivos kai pio strotos se kapoia programata ( paradeigma egatastasi java 64bit) einai poly pio grigoros, pisteyo pos ekmetaleyte sto epakro ton epeksergasti kai to 1gb mnimi.

neotera afoy ton doulepso perisotero.

 

gia to provlima soy kalitera paikse me tis rythmiseis kai koita gia neoteroys drivers, ohi apo acer, apla na einai symvati. fantazome pos eheis ac97, kai emena stin arhi me apogoiteyse alla telika, den thymame apo katevasa kati drivers, estrose.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...