Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω τον Acer 5652 και θέλω να τον συνδέσω με την τηλεόραση για να βλέπω ταινίες εκεί..

Έχεο πίσω υποδοχή ο φορητός, μ'ένα χρυσο βυσματάκι που γράφει RF και κάνω τη σύνδεση με την υποδοχή της τηλεόρασης για την κεραία αλλά δεν δείχνει τίποτα.

Θέλει κάποια ρύθμιση απο τον Η/Υ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το βυσματάκι RF είναι για να συνδέεις κεραία στο Laptop σου και να βλέπεις τηλεόραση και όχι για να συνδέεις την τηλεόραση με το Laptop σου. Για αυτού του είδουσ τη σύνδεση ψάξε για S-Video έξοδο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο πατερας μου ισως αγορασει laptop το καλοκαιρι. Βγαινει καμια καινουρια τεχνολογια για να του πω να περιμενει λιγο. Επισης μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι η καλες μαρκες στα laptops. Πχ αυτη εχει το ενα προβλημα και η αλλη το αλλο. Ξερω τις εταιρειες αλλα ποτε δεν ειχα laptop για να ξερω τα problems της καθε εταιρειας.
Link to comment
Share on other sites

Το βυσματάκι RF είναι για να συνδέεις κεραία στο Laptop σου και να βλέπεις τηλεόραση και όχι για να συνδέεις την τηλεόραση με το Laptop σου. Για αυτού του είδουσ τη σύνδεση ψάξε για S-Video έξοδο...

 

Η TV όμως είναι σχετικά παλιά.. Να φανταστείς ακόμα και το DVD Player συνδέετε στο βύσμα της κεραίας μέσω ενός άλλου βύσματος.,.,

Link to comment
Share on other sites

Η TV όμως είναι σχετικά παλιά.. Να φανταστείς ακόμα και το DVD Player συνδέετε στο βύσμα της κεραίας μέσω ενός άλλου βύσματος.,.,

 

Το RF στο laptop σου είναι είσοδος, λογικά πρέπει το laptop να έχει και μια έξοδο S-video οπότε η τηλεόραση (πάλι λογικά) θα έχει ή ένα RCA ή ένα scart για είσοδο οπότε ψάχνεις και βρίσκεις τον αντίστοιχο adaptor.

Link to comment
Share on other sites

τελικα η τραγωδια μου σχετικα με την οθονη του acer μου ελαβε τελος.και καλο μαλιστα,αφου πρωτα τους μιλησα με οτι τροπο μπορει να φανταστει ενα ανθρωπινο μυαλο τελικα ενω στην αρχη δεν ακουγαν κουβεντα για να μου περασουν την οθονη στην εγγυηση τελικα οχι μονο μου την περασαν αλλα μου ζητησαν και συγνωμη.

τελος παντων σημασια εχει οτι δικαιωθηκα.

αυριο παιρνω το νεο μου vaio,αντε να το δω κι αυτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τελικα η τραγωδια μου σχετικα με την οθονη του acer μου ελαβε τελος.και καλο μαλιστα,αφου πρωτα τους μιλησα με οτι τροπο μπορει να φανταστει ενα ανθρωπινο μυαλο τελικα ενω στην αρχη δεν ακουγαν κουβεντα για να μου περασουν την οθονη στην εγγυηση τελικα οχι μονο μου την περασαν αλλα μου ζητησαν και συγνωμη.

τελος παντων σημασια εχει οτι δικαιωθηκα.

αυριο παιρνω το νεο μου vaio,αντε να το δω κι αυτο.

 

Ειδες που στα έλεγα. Αν επιμείνεις κερδισμένος θα βγεις.

Μίλησες με το efpolis ή το ΙΝΚΑ, ή κατευθείαν από την Acer λύθηκε το πρόβλημα;

Και τελικά αφού θα επισκευαστεί με την εγγύηση, το Vaio το παίρνεις για δεύτερο;

Anyway, χαίρομαι που βρήκες λύση στο πρόβλημά σου και γράψε μας εντυπώσεις από το Vaio. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας εδώ, καθώς και στο adslgr.com σχετικά με τα laptop της Acer έχω να πω τα εξής: πολλοί τα βρίζουν και λένε μακριά από Acer. Εγώ έχω Acer από τα Χριστούγεννα (συγκεκριμένα το Acer Aspire 5032WXMi) . Πολύ καλό μηχάνημα και καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά του. Η μεγάλη αλητεία είναι ο σκληρός δίσκος των 4200 rpm... Εξαιτίας του δίσκου αυτού ώρες-ώρες σέρνεται. Έχω δουλέψει φορητά με σκληρό στις 5400 rpm και πραγματικά πετάνε. Εγώ μέχρι τώρα σκέφτομαι την εγγύηση και δεν έχω αλλάξει τον δίσκο με άλλον στις 7200 rpm. Οθόνη απλά καταπληκτική. Πολύ ζωντανά χρώματα και γενικά φοβερή σε απόδοση. Ήχος δυστυχώς χάλι μαύρο (μάπα κάρτα ήχου και μάπα ηχεία) αν και το περίμενα. Λύθηκε όμως το θέμα με εξωτερική κάρτα ήχου και με άλλα ηχεία. Πάμε τώρα στην ποιότητα κατασκευής, που εκεί φωνάζουν οι περισσότεροι... Από την πολύωρη χρήση (πάνω από 12 ώρες καθημερινά) στο touchpad έχω ξεβάψει το κουμπί του αριστερού κλικ... Επίσης έχει πέσει 3 φορές από το κρεβάτι μου στο πάτωμα [μια φορά στην Αθήνα σε ξύλινο πάτωμα και (το χειρότερο) 2 φορές στην Ηγουμενίτσα σε μωσαϊκό] και δεν έχει πάθει το παραμικρό, δεν τρίζει ούτε ένα πλαστικό, ούτε έχει ραγίσει τίποτα. Επίσης όταν με παίρνει ο ύπνος και το έχω δίπλα μου πάει και κοιμάται πάνω του η γάτα, και δεν έχει πάθει από αυτήν τίποτα (δεν είναι και το πιο ήσυχο γατί, διαλύει τα πράγματα αλλά δεν ακουμπάει το φορητό :p ) . Έχει υποστεί πραγματικά ΣΚΛΗΡΗ χρήση. Εξηγώ: πολλά 24ωρα ανοιχτό να κατεβάζει από dc++ και torrent, άπειρες ώρες σκίσιμο σε παιχνίδια (need for speed underground 2, need for speed most wanted) και ταυτόχρονο download. Βέβαια όταν έχω καλυμένο τον πάτο του φορητού που είναι η έξοδος του ανεμιστήρα (όταν το έχω στο κρεβάτι ή πολλές ώρες στα πόδια μου) ζεσταίνεται πολύ αλλά δεν έχει σβήσει ποτέ, ούτε έχει κολλήσει λόγω θερμότητας. Θα αγοράσω βάση από το Πλαίσιο για ψύξη επειδή αυτό το καλοκαίρι προβλέπω σκληρή χρήση :devil: Γενικά πάντως από το μηχάνημα είμαι πολύ ικανοποιημένος (και ποιότητα κατασκευής και απόδοση αν εξαιρέσουμε τον ήχο και τον αργό δίσκο) . Επίσης πρόσφατα ένας καλός φίλος αγόρασε φορητό. Έψαξα πολύ σε διάφορα καταστήματα και κατέληξα σε μηχάνημα της Acer από το Πλαίσιο. Πολύ απλά το συγκεκριμένο μηχάνημα (ανάμεσα σε όλα όσα είδα) είχε την καλύτερη σχέση τιμής/χαρακτηριστικών. Όσοι δεν έχουν δουλέψει τέτοια μηχανήματα ας μην λένε διάφορα επειδή τα άκουσαν από άλλους. Δουλέψτε πρώτα ένα μηχάνημα της Acer για 2-3 μέρες και μετά πείτε αν είναι μάπα ή όχι. Για το service το ξέρω τι γίνεται και εύχομαι να μην πάθει τίποτα. Εγώ πάντως με όσα έχω δει δεν αγοράζω με ΤΙΠΟΤΑ φορητά της Sony. Έχω δουλέψει και δεν θέλω να τα βλέπω στα μάτια μου. Θα αγόρασα ευχαρίστως HP (έχει ο πατέρας μου και είναι σκυλί και πολύ αξιόπιστο) και Fujitsu-Siemens. Toshiba με τίποτα γιατί τα χαρακτηριστικά τους δεν δικαιολογούν τις τιμές τους. Γιατί π.χ. να πληρώσω ένα Toshiba 1600 ευρώ ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνω Acer με χιλιάδες φορές καλύτερα χαρακτηριστικά; Αυτά από εμένα και συγγνώμη αν σας κούρασα.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

καλ τα λες,αλλα θα πρεπει να προσευχεσαι να μην παθει τιποτα.επισης ενα γνωστος μου ειχε φορξτο acer και του επεσε απο το κρεβατι και σταβωσε η υποδοχη που μπαινει το τροφοδοτικο,αποτελεσμα να εχει γυρισει ολα τα service στην Ελλαδα και απο κανεναν να μη παιρνει την απαντηση που θελει..και πρεπει να το στειλει στην Ιταλια και θα του κοστισει 600 euro.

εγω εχω Toshiba και το μηχανημα δουλευει αψογα.:)

 

Υ.Γ. και η scoda ειναι καλυτερη σε σχεση τιμης και χαρακτηριστικων..αλλα ποτε δεν θα γινει mercedes.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προηγουμενες σελιδες ειχε αναφερθει αντιστοιχο προβλημα και η λυση αγγιζε τα 90 euro.τσεκαρε τις σελιδες ;)

 

Τελικα αγορασα το LG GWA-4082N,το οποιο ταιριασε ακριβως!Μονο που πρεπει

να μπει ο ανταπτορ που εχει πανω στο παλιο,γιατι στο συγκεκριμενο μοντελο,εχει περιεργο κονεκτορ(αναποδα απο οτι βγαινει στη μοναδα)

Το μονο ασχημο ειναι οτι χαλαει η εμφανιση μπροστα,γιατι το πορτακι ειναι μικροτερο απο το παλιο.

Αρα οσοι εχουν fujitsu-amilo d-7800,πετανε αφοβα το παλιο dvdrom.

H συγκεκριμενη συσκευη στοιχισε γυρω στα 77 ευρω.

Λογικα πρεπει να ταιριαζει και το NEC ND-7551,που ομως ειναι ακριβοτερο!Σας χαιρετω προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω Toshiba και το μηχανημα δουλευει αψογα.:)

 

Υ.Γ. και η scoda ειναι καλυτερη σε σχεση τιμης και χαρακτηριστικων..αλλα ποτε δεν θα γινει mercedes.

+1 :D

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας εδώ, καθώς και στο adslgr.com σχετικά με τα laptop της Acer έχω να πω τα εξής: πολλοί τα βρίζουν και λένε μακριά από Acer. Εγώ έχω Acer από τα Χριστούγεννα (συγκεκριμένα το Acer Aspire 5032WXMi) . Πολύ καλό μηχάνημα και καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά του. Η μεγάλη αλητεία είναι ο σκληρός δίσκος των 4200 rpm... Εξαιτίας του δίσκου αυτού ώρες-ώρες σέρνεται. Έχω δουλέψει φορητά με σκληρό στις 5400 rpm και πραγματικά πετάνε. Εγώ μέχρι τώρα σκέφτομαι την εγγύηση και δεν έχω αλλάξει τον δίσκο με άλλον στις 7200 rpm. Οθόνη απλά καταπληκτική. Πολύ ζωντανά χρώματα και γενικά φοβερή σε απόδοση. Ήχος δυστυχώς χάλι μαύρο (μάπα κάρτα ήχου και μάπα ηχεία) αν και το περίμενα. Πολύ απλά το συγκεκριμένο μηχάνημα (ανάμεσα σε όλα όσα είδα) είχε την καλύτερη σχέση τιμής/χαρακτηριστικών. Όσοι δεν έχουν δουλέψει τέτοια μηχανήματα ας μην λένε διάφορα επειδή τα άκουσαν από άλλους. Δουλέψτε πρώτα ένα μηχάνημα της Acer για 2-3 μέρες και μετά πείτε αν είναι μάπα ή όχι. Για το service το ξέρω τι γίνεται και εύχομαι να μην πάθει τίποτα. Εγώ πάντως με όσα έχω δει δεν αγοράζω με ΤΙΠΟΤΑ φορητά της Sony. Έχω δουλέψει και δεν θέλω να τα βλέπω στα μάτια μου. Θα αγόρασα ευχαρίστως HP (έχει ο πατέρας μου και είναι σκυλί και πολύ αξιόπιστο) και Fujitsu-Siemens. Toshiba με τίποτα γιατί τα χαρακτηριστικά τους δεν δικαιολογούν τις τιμές τους. Γιατί π.χ. να πληρώσω ένα Toshiba 1600 ευρώ ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνω Acer με χιλιάδες φορές καλύτερα χαρακτηριστικά; Αυτά από εμένα και συγγνώμη αν σας κούρασα.

 

Πολλά από αυτά με βρίσκουν 100% σύμφωνο ως χρήστη για περισσότερο από ένα χρόνο, 2 φορητών ACER, ( 5024 & 1692 ).

Να λέμε τα άσχημα αλλά να λέμε και τα καλά. Τέτοιων χαρακτηριστικών μηχανήματα με 1200 και 1300 ευρώ δεν βρίσκονται. Το δε service μία φορά το χρειάστηκα και εξυπηρετήθηκα σε μία εβδομάδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι θετικές εντυπώσεις είναι εξίσου σημαντικές με τις αρνητικές και πρέπει να αναφέρονται. Είναι όμως αποδεδειγμένο ότι αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ειδες που στα έλεγα. Αν επιμείνεις κερδισμένος θα βγεις.

Μίλησες με το efpolis ή το ΙΝΚΑ, ή κατευθείαν από την Acer λύθηκε το πρόβλημα;

Και τελικά αφού θα επισκευαστεί με την εγγύηση, το Vaio το παίρνεις για δεύτερο;

Anyway, χαίρομαι που βρήκες λύση στο πρόβλημά σου και γράψε μας εντυπώσεις από το Vaio. :)

το acer φιλεμου ηδη το χω πουλησει,απο την στιγμη που με ταλαιπωρησε τοσο δεν το θελω με τιποτα.σημερα τελικα θα παραλαβω το vaio,θα γραψω νεα:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το acer φιλεμου ηδη το χω πουλησει,απο την στιγμη που με ταλαιπωρησε τοσο δεν το θελω με τιποτα.σημερα τελικα θα παραλαβω το vaio,θα γραψω νεα:)

 

Ποιό vaio πήρες;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Emana file taksidioti, mou eixe simvei kati paromoio me othoni, se enan ibook(g3). O ipologistis itan ektos egkiisis, alla otan tous eipa ti akrivws egine, oti diladi den eftaiga ego alla moni tis esvise i othoni(kai anoige mono se mia sigkekrimeni gonia, ayto to epathe meta apo 3.5 xronia astamatitis xrisis). Mou antikatestisan tn othoni, xwris na einai kan entos egkiisis, gi'auto kai ego epimenw Apple:)
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Ποιό vaio πήρες;

αυτο πηρα φιλε μου http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2646:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική επιλογή. :up:

Είμαι σίγουρος πως θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

παιδια, πειτε μου, ποιο SONY VAIO να παρω απ' τous 3 παρακατω και γιατι?

 

1. SONY VAIO FE11S (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2646:)

 

2. SONY VAIO FE21B (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_57_111&products_id=3430)

 

3. SONY VAIO FE21M (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_57_111&products_id=3429)

Link to comment
Share on other sites

παιδια, πειτε μου, ποιο SONY VAIO να παρω απ' τous 3 παρακατω και γιατι?

 

1. SONY VAIO FE11S (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2646:)

 

2. SONY VAIO FE21B (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_57_111&products_id=3430)

 

3. SONY VAIO FE21M (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_57_111&products_id=3429)

Χωρίς να μας δώσεις κάποιο κριτίριο επιλογής πιο από τα 3 θέλεις να σου προτείνουμε και γιατί?

 

btw Εγώ θα έπερνα το 3ο για την κάρτα γραφικών :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να μας δώσεις κάποιο κριτίριο επιλογής πιο από τα 3 θέλεις να σου προτείνουμε και γιατί?

 

btw Εγώ θα έπερνα το 3ο για την κάρτα γραφικών :)

κριτηριο επιλογης. να εχει καλη καρτα γραφικων και να ειναι γρηγορο. αυτα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω το τρίτο είναι η καλύτερη επιλογή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο πατερας μου ισως αγορασει laptop το καλοκαιρι. Βγαινει καμια καινουρια τεχνολογια για να του πω να περιμενει λιγο. Επισης μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι η καλες μαρκες στα laptops. Πχ αυτη εχει το ενα προβλημα και η αλλη το αλλο. Ξερω τις εταιρειες αλλα ποτε δεν ειχα laptop για να ξερω τα problems της καθε εταιρειας.

Παιδια εμενα δεν μπορειτε να με βοηθησετε;:confused:

Link to comment
Share on other sites

παιδια, πειτε μου, ποιο SONY VAIO να παρω απ' τous 3 παρακατω και γιατι?

 

1. SONY VAIO FE11S (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2646:)

 

2. SONY VAIO FE21B (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_57_111&products_id=3430)

 

3. SONY VAIO FE21M (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_57_111&products_id=3429)

 

Εγω κοιτουσα τα δυο FE21 και το Asus AJ6a (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2919). Τελικα κατεληξα στο πιο φθηνο απο τα τρια (FE21B) για τον απλο λογο οτι εχει τον γρηγοροτερο σκληρο (5400rpm vs 4200rpm). Για την χρηση που κανω δεν ειχα επιλογη και ακομα και τα 5200rpm μου φαινονται λιγα... Οι διαφορες αναμεσα στα 2 FE21 ειναι τα 80GB σκληρου, τα 128 dedicated MB καρτας γραφικων και η camera. Στην μπαταρια δεν ειμαι σιγουρος ποιο υπερτερει.

 

Παντως κοιτα και το Asus. Εχει πολυ καλυτερα specs και στο FNAC το βρηκα με 1570 ευρω περιπου.

 

Επισης, επειδη βλεπω πολυ εμπαθεια με τις μαρκες, να πω πως η Asus ειναι ενας απο τους OEM manufacturers για τα laptop της Sony. Επισης, ενα Vaio που περασε απο τα χερια μου (PCG-V505) ηταν για τα σκουπιδια απο αποψη ποιοτητας κατασκευης. Ελπιζω το FE21B να ειναι πολυ καλυτερο...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...