Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει 1680 ανάλυση. Επειδή είχα ένα φορητό 15" με 1600, τόσο μεγάλη ανάλυση συνήθως είναι κουραστική στις 15".

 

Προτίμησε 15" : 1400x1050 ή 15.4 : 1280 x 800

 

By the way, δεν είχες πει θα περιμένεις τους Intel Core Duo;

 

ναι παντα..

αλλα η συζητηση παντα βοηθαει.. :)

 

λοιπόν,στο λειτουργικό της HP(credential manager)διαχειρίζεσαι λειτουργίες της BIOS.εκεί μπορείς να επιλέξεις πότε θα λειτουργεί ο ανεμιστήρας(αν θες μπορεί να λειτουργεί όταν είναι σε τροφοδοσία πάντα)Εργοστασιακά δουλεύει σπάνια λόγω Centrino tech.

Από εκεί και πέρα η οθόνη είναι πολύ ανεβασμένο επιπέδου.όσον αφορά την ανάλυση είναι προσαρμοσμένη για 15,4" και μπορείς να βάλεις 120 dpi για να μεγαλώσουν τα εικονίδια προκειμένου να μη σε κουράζουν.Τραβάει πάρα πολύ η οθόνη του. Δεν είναι καθόλου κουραστική.ίσα ίσα αν έχεις και τον αισθητήρα ανοικτό κάθεσαι 8 ώρες μπροστά χωρίς να καταλάβεις τίποτα:) Πολύ δυνατό μοντέλο φίλε μου αλλά ακριβό.Είναι Compaq όμως,όπως και να το κάνουμε:cool:

 

σιγουρα μπορω απο το bios να το βγαλω και πως ρυθμίζεται με την θερμοκρασια;..

και ευχαριστω για την βοηθεια..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

όσον αφορά τους dual core επεξεργαστές με το που θα σκάσουν μύτη μπορούμε να εκμεταλευτούμε τις δυνατοτητές τους ή απλά αρχικά θα έχουμε το όφελος της μείωσης των τιμών των centrino επι παραδείγματι?

 

..και δεν σε νοιάζουν καθόλου τα Vista;;; Εκτός κι αν περιμένεις και τους AMD Turion Dual Core!!!

:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μπορω απο το bios να το βγαλω και πως ρυθμίζεται με την θερμοκρασια;..

και ευχαριστω για την βοηθεια..

μπορείς να ρυθμίσεις τον ανεμιστήρα ακόμα και από τα Windows.Εγώ όταν το έχω σε τροφοδοσία το έχω πάντα ενεργό(δηλαδή να δουλεύει συνεχώς)ώστε να είναι δροσερός.Σε μπαταρία έχεις διάφορες ρυθμίσεις(!)αυτονομίας ώστε να έχεις αυτό που ζητάς: έτσι μπορείς να δεις 5 ώρες DVD,να ακούσεις τραγούδια πολλές ώρες αλλά...και να εργάζεσαι.Ρυθμίσεις αν θες υπάρχουν και στα Linux που κυρίως χρησιμοποιώ.Εγώ πάντως σου τον προτείνω ανεπιφύλακτα το μηχάνημα,αξίζει και το κάθε cent...

Οι dual core θα έχουν σίγουρα διαφορά αλλά τα VISTA ΔΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ 32 BIT έκδοση;;; Έτσι τουλάχιστον ήξερα...Αλλά δε με ενδιαφέρει και πολύ,τα linux πετάνε,bye bye windows:p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο multi-tasking η διαφορά θα πρέπει να είναι πάρα πολύ εμφανής. Πολλές εφαρμογές που να εκμεταλλεύονται τους 2 πυρήνες είναι αλήθεια πως δεν υπάρχουν ακόμα - το Photoshop το κάνει απ' ό,τι ξέρω.

Λίγο άτοπο μου φαίνεται αυτό, άμα το λειτουργικό δε βλέπει το διπλό πυρήνα είναι δυνατόν να το βλέπει ένα πρόγραμμα που "πατάει" στο λειτουργικό;

 

Πάντως με λίνουξ θα βλέπεις και πυρήνες, κουκούτσια, κελύφη τα πάντα!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα Compaq Presario 2820ΕΑ που μόλις έκλεισε τρία χρόνια χρήσης... Θέλω να του αλλάξω τον σκληρό δίσκο (από 30αρη να περάσω σε 80αρη) και να προσθέσω RAM (έχει 256 ΜΒ και θέλω να περάσω στα 768 ΜΒ). Ήθελα να ξέρω αν είναι εύκολο να αγοράσω τα υλικά (π.χ από το Πλαίσιο) και να κάνω μόνος μου την αναβάθμιση ή πρέπει να πάω στο επίσημο service και να τους χρυσοπληρώσω; Το θέμα είναι ότι δεν θα ήθελα να ξοδέψω πάνω από 200 ευρώ. Τον χρησιμοποιώ μόνο όταν είμαι εκτός σπιτιού για εφαρμογές Office και Ίντερνετ. Υπάρχουν καταστήματα που άμα αγοράσεις από αυτούς σε βοηθούν να κάνεις και την αναβάθμιση; Κοίταξα το manual και από ότι φαίνεται για την μνήμη είναι εύκολο, αλλά για τον σκληρό δίσκο; Αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άτοπο μου φαίνεται αυτό, άμα το λειτουργικό δε βλέπει το διπλό πυρήνα είναι δυνατόν να το βλέπει ένα πρόγραμμα που "πατάει" στο λειτουργικό;

 

Πάντως με λίνουξ θα βλέπεις και πυρήνες, κουκούτσια, κελύφη τα πάντα!

 

Ποιος σου είπε ότι τα XP Professional δε βλέπουν το διπλό πυρήνα;

Σωστή διευκρίνηση πάντως, να το αγοράσεις με XP Home θα είναι βλακία.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα Compaq Presario 2820ΕΑ που μόλις έκλεισε τρία χρόνια χρήσης... Θέλω να του αλλάξω τον σκληρό δίσκο (από 30αρη να περάσω σε 80αρη) και να προσθέσω RAM (έχει 256 ΜΒ και θέλω να περάσω στα 768 ΜΒ). Ήθελα να ξέρω αν είναι εύκολο να αγοράσω τα υλικά (π.χ από το Πλαίσιο) και να κάνω μόνος μου την αναβάθμιση ή πρέπει να πάω στο επίσημο service και να τους χρυσοπληρώσω; Το θέμα είναι ότι δεν θα ήθελα να ξοδέψω πάνω από 200 ευρώ. Τον χρησιμοποιώ μόνο όταν είμαι εκτός σπιτιού για εφαρμογές Office και Ίντερνετ. Υπάρχουν καταστήματα που άμα αγοράσεις από αυτούς σε βοηθούν να κάνεις και την αναβάθμιση; Κοίταξα το manual και από ότι φαίνεται για την μνήμη είναι εύκολο, αλλά για τον σκληρό δίσκο; Αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

 

Είναι 5' δουλειά για να μην σου πω λιγότερο... πού βρίσκεται η μνήμη σου; π.χ. στο δικό μου Compaq Armada ήταν κάτω από το πληκτρολόγιο...

 

Όσον αφορά στο δίσκο, έχεις κάνει την αγορά; σε τι προσανατολίζεσαι; θα σου πρότεινα 7200rpm αλλά είναι πιο ακριβοί, πάνω από 150€ συν άλλα τόσα για 512RAM, εκτός κι αν αγοράσεις από e-shop ή ebay... π.χ. εδώ τις έχει γύρω στις 70 με 100€... όσο πιο διαδεδομένη είναι τόσο πιο φτηνά θα την αγοράσεις... τη δική μου 256RAM και δεν την έβρισκα κάτω από 120€ λόγω σπανιότητας... και προσοχή στη συμβατότητα... το συγκεκριμένο κατάστημα μου είχε πει ότι θα την άλλαζε σε περίπτωση ασυμβατότητας...

 

Για το τεχνικό κομμάτι της αντικατάστασης πες μου αν θέλεις να κρατήσεις αυτόν που έχει μέσα όπως είναι ή όχι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άτοπο μου φαίνεται αυτό, άμα το λειτουργικό δε βλέπει το διπλό πυρήνα είναι δυνατόν να το βλέπει ένα πρόγραμμα που "πατάει" στο λειτουργικό;

 

Πάντως με λίνουξ θα βλέπεις και πυρήνες, κουκούτσια, κελύφη τα πάντα!

Mια χαρά δουλεύουν τα μηχανήματα με duo core με windows xp. Έχουν και πολύ αυξημένες επιδόσεις συγκριτικά με ένα μηχάνημα sonoma στην ίδια συχνότητα.
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Τελικά επειδή μου είχε καρφωθεί στο μυαλό να πάρω Dell,από Vaio σε μια απόφαση της στιγμής,κατέληξα να παραγγείλω το Dell Latitude D810:http://www1.us.dell.com/content/products/productdetails.aspx/latit_d810?c=us&cs=04&l=en&s=bsd

ανεβαίνοντας βέβαια σε τιμή τουλάχιστον 1000 ευρώ περισσότερα από το Vaio,αφού φρόντισα να το εξοπλίσω δεόντως :D 13 Φεβρουαρίου θα το έχω στα χέρια μου και δεν βλέπω την ώρα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Είναι 5' δουλειά για να μην σου πω λιγότερο... πού βρίσκεται η μνήμη σου; π.χ. στο δικό μου Compaq Armada ήταν κάτω από το πληκτρολόγιο...

 

Όσον αφορά στο δίσκο, έχεις κάνει την αγορά; σε τι προσανατολίζεσαι; θα σου πρότεινα 7200rpm αλλά είναι πιο ακριβοί, πάνω από 150€ συν άλλα τόσα για 512RAM, εκτός κι αν αγοράσεις από e-shop ή ebay... π.χ. εδώ τις έχει γύρω στις 70 με 100€... όσο πιο διαδεδομένη είναι τόσο πιο φτηνά θα την αγοράσεις... τη δική μου 256RAM και δεν την έβρισκα κάτω από 120€ λόγω σπανιότητας... και προσοχή στη συμβατότητα... το συγκεκριμένο κατάστημα μου είχε πει ότι θα την άλλαζε σε περίπτωση ασυμβατότητας...

 

Για το τεχνικό κομμάτι της αντικατάστασης πες μου αν θέλεις να κρατήσεις αυτόν που έχει μέσα όπως είναι ή όχι...

 

Δεν έχω αγοράσει τίποτα ακόμα... Απλώς σιγά σιγά αρχίζω να ψάχνομαι ώστε να κάνω μελετημένα βήματα. Για την μνήμη έχει καπάκι από κάτω ειδικό στο slot επέκτασης οπότε δεν το βλέπω δύσκολο και βρίσκω κοντά στα 70-80 ευρώ. Όσο για το δίσκο έχει ειδικό συρταράκι, φτάνει να ξεβιδώσω την βιδούλα που το κρατάει. Για ταχύτητα τα 5400 μου φτάνουν και περισσεύουν αφού το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για εφαρμογές γραφείου και διαδύκτυο. Σαν χωρητικότητα τα 80 GB τα βρίσκω στα 140 ευρώ. Με το που θα βάλω μέσα τον καινούργιο δίσκο, θα κάνω boot από τα original CD Compaq (είναι 7)και φόρματ.... Τα αρχεία μου τα κρατάω σε εξωτερικό σκληρό. Όλα τα βλέπω εύκολα. Απλώς κάπου φοβάμαι την στιγμή της αντικατάστασης καθώς δεν είμαι τεχνικός.

 

 

Edit. Βέβαια μου πέρασε και η σκέψη να αφήσω τον σκληρό όπως έχει και να παραγγείλω από την compaq σκληρό δίσκο multibay και να τον εναλλάσω με το dvd-rom (είναι 10 δευτερόλεπτα δουλειά καθώς το κάνω συχνά όταν βγάζω το dvd-rom για να βάλω το floppy) αλλά όταν άκουσα για 300-400 ευρώ μου έφυγε εντελώς η ιδέα!!!

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Μάζευε κι ας είναι και ρόγες... -10€

Πάντως, επειδή δεν είμαι κι εγώ τεχνικός αλλά μέχρι και στον καινούργιο που έχω τα άλλαξα μόνος, αφού δεν έχεις πρόβλημα εγγύησης, μην φοβάσαι!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά η μνήμη και 20 λεπτά ο σκληρός.

 

Δεν είναι τίποτα.

 

Το σετάρισμα είναι το πακέτο στον σκληρό μιας και ξαναπέρασα όλα τα progs εις διπλούν από μία βλακεία που έκανα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Pantos paidia ego prosopika eimai apagoiteumenos apo ta sony vaio. edosa 1600euro+275 gia tin epektasi eggyisis kai to laptop den diatheti eksodo TV-out. Opote gia tainies kai loipa einai axristo. yparxei vevaia mia ekdoxi me ena metatropea(vga to tv kalodio den kanei) alla prepei na doso 100 euro ksana kai pali den einai sigouro oti tha mporo na paro sima.entaksei oraio sxediastika kai me kala xaraktiristika alla an loipoun vasika pragmata einai asta na pane.
Link to comment
Share on other sites

μα δεν βγηκαν τα duo core.. :D

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

μα δεν βγηκαν τα duo core.. :D

 

Αυτά τα centrino duo τι ακριβώς είναι;:O

 

Μια δεύτερη ερώτηση. Ένας φορητός αν λειτουργεί σε καθημερινή βάση περίπου 7+ ώρες θα αντέξει ή θα γίνει σύντομα "φλαμπέ".

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε παίδες;;; αγοράσατε όλοι φορητό;;; :p

 

Update: ο 80άρης Toshiba στις 5400 rpm που έβαλα είναι καταπληκτικός! Σφαίρα το laptop. Eπιτέλους! H αναβάθμιση που είναι must σε όσους έχουν μικρούς και αργούς δίσκους!

 

To πρόβλημα με τα 2 partitions παραμένει και έχω αρχίσει να το αποδέχομαι.

Δεν δέχεται με κανένα πρόγραμμα ο C: να είναι άνω των 25GB που είναι τώρα. Μάλλον το bios πρέπει να φταίει και δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο νεότερο.

Οπότε 25 το ένα partition το βασικό και 50GB το άλλο...δεν με πειράζει. Ούτως το 2ο θα φουλαριστεί με mp3s...[father's wish]:p

 

O 20άρης κατασχέθηκε από μένα και με ένα κουτάκι usb τον έκανα usb key 18,5GB...nice!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια φίλη θέλει να πάρει φορητό... Το θέμα είναι ότι ο προϋπολογισμός της είναι αυστηρότατα 1000 ευρώ και πρέπει να αγοραστεί από κανονικό κατάστημα (όχι e-shop δηλαδή). Η πιο βαριά εφαρμογή που θα κάνει θα είναι να βλέπει κανένα dvd... Μόνη προϋπόθεση να είναι όμορφος ο φορητός... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε αυτές οι γυναίκες!!!! Με τη δικιά μου κάναμε ολόκληρη συζήτηση για το αν το χρώμα που έχει το φως από το ποντίκι πρέπει να ταιριάζει με το χρώμα του υπολογιστή!!! Αφού είναι μόνο για να βλέπει DVD πες της να πάρεις ένα iBook G4 με 930 ευρώ. Θα λατρέψει το μηλαράκι που φωτίζει!!! πάρτης και μία τσάντα για το λαπτοπ σαν αυτή δώρο και καθάρισες! Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν το χρώμα το λαπτοπ πάει με γραφείο της, αλλά θα το συνδυάσει αυτή, ξέρει. :X
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια φίλη θέλει να πάρει φορητό... Το θέμα είναι ότι ο προϋπολογισμός της είναι αυστηρότατα 1000 ευρώ και πρέπει να αγοραστεί από κανονικό κατάστημα (όχι e-shop δηλαδή). Η πιο βαριά εφαρμογή που θα κάνει θα είναι να βλέπει κανένα dvd... Μόνη προϋπόθεση να είναι όμορφος ο φορητός... :p

 

Όμορφο με μικρές δυνατότητες, τότε Sony, Toshiba, HP/Compaq ή Apple... αλλά με 1000€... χμ... τι λες γι' αυτόν ή για τούτον;;;

Νομίζω ότι για την ποιότητα και εμφάνισή τους σε συνδυασμό με την πρακτικότητα που επιθυμείτε αξίζουν τα λεφτά τους!!! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρε noble είσαι φοβερός...ούτε μαγαζί να είχες!

 

Τέτοια γνώση στο θέμα αγορά laptop...

 

Διάθεση να βοηθήσω έχω και ο μηχανισμός γίνεται εμπειρία... στην άλλη μου δουλειά μετά τη σύνταξη, πού ξέρεις;;;;

 

Τhx για τα καλά σου λόγια... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Noble σκέφτομαι για ασύρματα ακουστικά για το laptop μου...

 

Είδα αυτά. Αξίζει ο κόπος αντι των ηχείων; Εγώ νομίζω ότι ναι μιας και με το laptop δεν μπορείς να κουβαλάς ηχεία...

 

Είδα και αυτά που προσομοιώνουν ήχο Surround 5.1

 

Είμαι σε δίλλημα αλλά μάλλον θα προτιμήσω τα δεύτερα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...