Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω, θα είχε όμως ενδιαφέρον, αν κάποιος έχει Aspire με AMD Turion, ώστε να τα μετρήσουμε (χρησιμοποιώντας το ίδιο benchmark utility). Εγώ ήδη έχω μετρήσει το 1692 και περιμένω να το ξαναμετρήσω έχοντας εγκαταστήσει τα 2Χ512 DDR2 533Mhz της Kingston, τα οποία παρήγγειλα (στο crucial.com δεν έχει option τη σειρά 1690 της Acer και η αλήθεια είναι ότι παίρνω ένα ρίσκο με αυτό- δεν ξέρω καν αν θα δουλέψει).

Έτσι, θα φτιάξω ένα σύστημα παρόμοιο με του ThePrince (ένα Asus σελ. 71) που μοιάζει πολύ κατά τα άλλα με το 1692.

 

Για το αν η "εγχείρηση" είναι επιτυχής θα ενημερώσω μόλις τελείωσω τις δοκιμές (ελπζω να είναι σύντομα!)

 

Υ.Γ.1: Σε προηγούμενο post μου αναφέρθηκα στη RAM που έχει ενσωματωμένη το 1692, που είναι της Hynix. Τελικά, αυτή δεν είναι άλλη παρά η Hyndai Electronics (whatever :rolleyes:)

 

Υ.Γ.2 : Τα specifications για το 1692 λένε ότι η μνήμη είναι 333Mhz. Το CPU-Z εμένα μου την διάβασε ως DDR2 400Mhz!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω, θα είχε όμως ενδιαφέρον, αν κάποιος έχει Aspire με AMD Turion, ώστε να τα μετρήσουμε (χρησιμοποιώντας το ίδιο benchmark utility). Εγώ ήδη έχω μετρήσει το 1692 και περιμένω να το ξαναμετρήσω έχοντας εγκαταστήσει τα 2Χ512 DDR2 533Mhz της Kingston, τα οποία παρήγγειλα (στο crucial.com δεν έχει option τη σειρά 1690 της Acer και η αλήθεια είναι ότι παίρνω ένα ρίσκο με αυτό- δεν ξέρω καν αν θα δουλέψει).

Έτσι, θα φτιάξω ένα σύστημα παρόμοιο με του ThePrince (ένα Asus σελ. 71) που μοιάζει πολύ κατά τα άλλα με το 1692.

Για το αν η "εγχείρηση" είναι επιτυχής θα ενημερώσω μόλις τελείωσω τις δοκιμές (ελπζω να είναι σύντομα!)

Υ.Γ.1: Σε προηγούμενο post μου αναφέρθηκα στη RAM που έχει ενσωματωμένη το 1692, που είναι της Hynix. Τελικά, αυτή δεν είναι άλλη παρά η Hyndai Electronics (whatever :rolleyes:)

Υ.Γ.2 : Τα specifications για το 1692 λένε ότι η μνήμη είναι 333Mhz. Το CPU-Z εμένα μου την διάβασε ως DDR2 400Mhz!

 

 

Υ.Γ. 2 Είναι τρελλοί οι Ιταλοί....

Μήπως υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις;

 

Για πες μου λίγο είδες μεγάλη διαφορά και σε τι με τις καινούριες DDR2;

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. 2 Είναι τρελλοί οι Ιταλοί....

Μήπως υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις;

 

Μπα, δε νομίζω, απλά πιστεύω ότι είναι κάποιο bug στο CPU-Z και δίνει λάθος αναφορά. Απ'την άλλη οι μετρήσεις που έκανα με την κορεάτικη μνήμη (με το Sisoftware Sandra) έδειξαν φοβερό και τρομερό bandwidth.

 

(μέσα σε παρένθεση έβαλα τις αντίστοιχες τιμές από το notebookreview για το Turion πρώτα και μετά για το 1694)

 

RAM Bandwidth Int Buff'd iSSE2 : 2973MB/s (1929,2116)

 

RAM Bandwidth Float Buff'd iSSE2 : 2958 MB/s (1930,2240)

 

 

Οι διαφορές νομίζω οφείλονται στο ότι το δικό μου (μας; ) έχει 2Χ256 σε dual channel το οποίο κάνει και τη μεγάλη διαφορά. Ούτε Hyndai Turbo S Coupe 4Χ4 πειραγμένο να ήταν η μνημούλα μου. :D

 

 

Πάντως, αν θες, κατέβασε το Sandra (περίπου 8 ΜΒ) για να δεις και τις δικές σου επιδόσεις.

 

 

 

Για πες μου λίγο είδες μεγάλη διαφορά και σε τι με τις καινούριες DDR2;

 

Δεν τις έχω ακόμη στα χέρια μου. Περιμένω αύριο (ελπίζω). Στην αρχή θα βάλω μόνο το ένα SoDimm για να το μετρήσω με 512MB και single channel (θα έχει ενδιαφέρον να δουμε αφού το Front Bus/DRAM ratio θα είναι 1:1) και μετά θα βάλω και το δεύτερο και θα το ξαναμετρήσω και θα postarω. Ελπίζω μόνο να είναι συμβατά :O

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον: Ένας pentium M 1,8 είναι περίπου στα ίδια με Pentium 4 στα 3 ghz (ή athlon 64 2800+) αλλά μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικές φιλοσοφίες. Όχι μόνο επειδή είναι διαφορετικοί επεξεργαστές αλλά κυρίως γιατί ο Mobile φτιάχτηκε με βάση την οικονομία ισχύος.

 

Έπειτα: Όσον αφορά τους FUJITSU-SIEMENS και τους ACER κατά καιρούς έχουν ακουστεί παράπονα από χρήστες κυρίως όμως όσον αφορά το service και όχι το hardware. Εγώ έχω έναν ACER 1692 WLMi και ως τώρα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Και έχω ακούσει και καλά λόγια για το service που έχω εδώ κοντά. Ό, τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε. Πάντως μην πάρεις φορητό αν πραγματικά δεν τον χρειάζεσαι..Ειδικά σ'αυτούς τους καιρούς που όλα αλλάζουν.

ωραία.Τότε θα προτιμήσω centrino.ευχαριστώ topman & yandr για τις απαντήσεις σας.Για αυτό σε ρώτησα για τους acer...είχε και ένας συμμαθητής μου και ήταν πολύ καλός.Ωστόσο στα μαγαζιά σου λένε για sony(τους βρίσκω πολύ ακριβούς για αυτά που έχουν),toshiba,IBM...που απλά δεν αξίζουν...στρέφομαι προς acer

ο λόγος που θα αγοράσω φορητό είναι ότι ήδη έχω pc αρκετά δυνατό(νομίζω στα 2,6GHZ,northwood) αλλά για τις εργασίες του πανεπιστημίου(ε,μηχανικός Η/Υ θα είμαι) λόγο μετακινήσεων θα το χρειαστώ.Ωστόσο δεν είναι επιπολαιότητα να αγοράσεις ένα φορητό κατά τη γνώμη μου καθώς βολεύει πολύ και σε χώρο :) ιδιαίτερα για φοιτητές.

Τώρα κάτι άλλο: σε χρήση ενός φορητού πχ photoshop τι χρόνους λειτουργίας έχει με centrino CPU?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απλά πάρε την extended warranty (επέκταση εγγύησης) και μάλιστα καλύτερα την Acer Advantage Plus Edition Pick up, Redelivery & Damage (3ετής) που καλύπτει και τα πιθανά "ατυχήματα". Μέσα σε 3 μήνες από την ημερομηνλια αγοράς. Συμφέρει και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

 

 

Όσο για τον φίλο kterz,τον 1692 δεν σκοπεύω να τον 'πειράξω', δεν είναι δικός μου -μου τον έχουν παραχωρήσει από την δουλειά, άλλωστε κοιτάζω προς τον 5024 για προσωπική χρήση, ελπίζοντας να είναι καλύτερη επιλογή (αν και πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά βλέπω...)

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

To acer travelmate 4152Lmi to exei kaneis?Eimai anamesa se auto kai Hewlett Packard Pavilion ZE2150EA.Lefta kai dinatotites einai panw-katw ta idia.Piga kai rwtisa e-direct(pisw apo to village sto marousi einai) poion apo tous 2 kai mou eipan kalitera acer...alla diavasa ena thema me provlimata foritwn acer(vasika ta perissotera einai gia ena ragisma pou emfanizetai kapou stin othoni se aspire 1511lmi) kai agxothika arketa.

Poia h gnomh sas gia tous acer kai poion apo tous 2 proteinete?Genika poio aksiopisth marka poia einai?

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει σε δύο φορητούς στον Toshiba Satellite M30X - 155 (http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=46393&iTab=2) και σε έναν INNOVATOR από το e-shop (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.909105). Ποιόν θα προτείνατε? ¨Εχει κανείς εμπειρία από INNOVATOR? Από όσο΄είσα στο thread δεν υπάρχει κανενας που να αναφέρεται σε αυτόν. Αν δεν ήταν στη μέση η γρήγορη εξυπηρέτηση και service που παρέχεται από τους Έλληνες κατασκευαστές θα έπερνα το TOSHIBA με κλειστά μάτια.
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει σε δύο φορητούς στον Toshiba Satellite M30X - 155 (http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=46393&iTab=2) και σε έναν INNOVATOR από το e-shop (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.909105). Ποιόν θα προτείνατε? ¨Εχει κανείς εμπειρία από INNOVATOR? Από όσο΄είσα στο thread δεν υπάρχει κανενας που να αναφέρεται σε αυτόν. Αν δεν ήταν στη μέση η γρήγορη εξυπηρέτηση και service που παρέχεται από τους Έλληνες κατασκευαστές θα έπερνα το TOSHIBA με κλειστά μάτια.

 

Φιλε gerakas δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο innvator αλλα εχω ακουσει τα χειροτερα τοσο για τους innovator οσο και για τα turbo-x. Εξαλου παρτο απλα...τα notebooks δεν ειναι οι κλασικοι tower οπου τους κανουμε εμεις οποια επεμβαση θελουμε, χωρις κανενα προβλημα!!!! Στα laptop οπου τα πραγματα ειναι ιδιαιτερα "στριμοχτα" μαλλον χρειαζεται πολυ περισσοτερο προσοχη και μελετη!!!!Προτημησε καποιο μοντελο απο μια επονημη εταιρια......

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι αναμεσα απο το AMILO A 1630 και το ASPIRE 5024. Εσεις τι λετε??? Διαβασα τις παραπανω σηζητησεις σας και καταλαβα οτι ναι μεν ολα τα laptop ειναι μια χαρα υπαρχει ομως και μια περιπτωση του να τυχεις σε κατι "σκαρτο". Και τοτε αναλαμβανει η εταιρια. Βασικα ειχα κολλησει με τον acer αλλα μονο και μονο των 2 χρονων εγγυησης, στραφηκα και προς τον siemens. Πιστευω οτι και τα 2 μηχανιματακια ειναι δυνατα.......αλλα για πειτε και εσεις την γνωμη σας?? Μηπως τα εχετε εντοπισει καπου σε πιο χαμηλη τιμη??

Και κατι τελευταιο: για να στεισω ενα Lan μεταξυ 2 pc θα πρειπει και τα 2 να εχουν φωρτομενη την ιδια εκδοση xp?? δηλαδη αν το ενα εχει xp prof και το αλλο home??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και οι ACER μπορούν να έχουν 3ετή εγγύηση.Δες παρακάτω.

 

Απλά πάρε την extended warranty (επέκταση εγγύησης) και μάλιστα καλύτερα την Acer Advantage Plus Edition Pick up, Redelivery & Damage (3ετής) που καλύπτει και τα πιθανά "ατυχήματα". Μέσα σε 3 μήνες από την ημερομηνία αγοράς. Συμφέρει και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Φίλε και οι ACER μπορούν να έχουν 3ετή εγγύηση.Δες παρακάτω.

Το ξερω αλλα στους acer πρεπει να την αγορασεις....και εγω ειμαι ηδη οριακα στα χρηματα που μπορω να χαλασω για laptop. Εγω απλα ηθελα γενικα την γνωμη σας για τα δυο παραπανω που αναφερω!! Τι αποδοση εχει ο turion σε σχεση με τον απλο 64 που εχει πανω το siemens??? H διαρκεια μπαταριας δεν με πολυ ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι αναμεσα απο το AMILO A 1630 και το ASPIRE 5024. Εσεις τι λετε??? Διαβασα τις παραπανω σηζητησεις σας και καταλαβα οτι ναι μεν ολα τα laptop ειναι μια χαρα υπαρχει ομως και μια περιπτωση του να τυχεις σε κατι "σκαρτο". Και τοτε αναλαμβανει η εταιρια. Βασικα ειχα κολλησει με τον acer αλλα μονο και μονο των 2 χρονων εγγυησης, στραφηκα και προς τον siemens.

,

 

Εγώ από το κατάστημα που πήρα το Aspire 1692 (Ram-shop) μου είπαν ότι ισχύει 2 χρόνια εγγύηση αν κόψεις απόδειξη λιανικής και ένας χρόνος αν το πάρεις με τιμολόγιο (περίεργο!). Εγώ πάντως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πήρα και την Acer Advantage plus που προτείνει ο topman (φορητός είναι, στα βουνά θα το πηγαίνουμε, σκόνη θα μπεί, στο αυτοκίνητο θα ταρακουνιέται, ευαίσθητο είναι και κάτι μπορεί να ραγίσει... δουλειά είναι αυτή:) .) Με αυτού του είδους την εγγύηση, αν συμβεί κάτι, παίρνεις απευθείας στην Acer Ιταλίας (801 κάτι είναι το τηλέφωνο, αστική χρέωση και μιλάς ελληνικά) και σου λένε πιο courier να πάρεις για να στο πάρει και να στο φέρει (το πολύ σε 15 μέρες) δωρεάν!

 

Πιστευω οτι και τα 2 μηχανιματακια ειναι δυνατα.......αλλα για πειτε και εσεις την γνωμη σας?? Μηπως τα εχετε εντοπισει καπου σε πιο χαμηλη τιμη??

 

Καλά είναι, αλλά νομίζω διαφορετικής φιλοσοφίας. Το AMILO κάνει περισσότερο για desktop replacement (δεν κρατάει η μπαταρία τόσο, ζεσταίνεται πιο πολύ κ.λ.π.) και το άλλο είναι πιο... φορητό.

 

Και κατι τελευταιο: για να στεισω ενα Lan μεταξυ 2 pc θα πρειπει και τα 2 να εχουν φωρτομενη την ιδια εκδοση xp?? δηλαδη αν το ενα εχει xp prof και το αλλο home??

 

Όχι, καμία σχέση, μπορεί το ένα να έχει WIN Xp (ακόμα και Linux) και το άλλο WIN 98 για παράδειγμα. XP pro και home συνεργάζονται άψογα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

 

Το AMILO κάνει περισσότερο για desktop replacement (δεν κρατάει η μπαταρία τόσο, ζεσταίνεται πιο πολύ κ.λ.π.)

 

Φιλε kterz οσο για την διαρκεια της μπαταριας δεν με ενδιαφερει, αυτο που με κανει να δισταζω προς την αγορα του siemens ειναι οι ενδεχομενες υψηλες θερμοκρασιες του athlon. Στο site της acer παρατηρησα οτι τα laptop της εχουν ιδιατερα καλο συστημα ψυξης (απο τα πλαινα και απο κατω με ανεμιστηρακι αν δεν κανω λαθος ο 5024). Μπερδεμα τελικα η επιλογη :( !!!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και για μένα, ύστερα από πολλά χρόνια, η ώρα να πάρω laptop. Ο κύριος λόγος που δεν είχα αγοράσει ένα τόσο καιρό ήταν το γεγονός ότι κανένα δε με ικανοποιούσε πλήρως (τι πλήρως, ούτε κατά το ήμισυ). Κάποιο διάστημα είχα καταντήσει σαν τον Αναπoφάσιστο Αγοραστή που κάνει ο Θεοφράστου στην ΕΤ3. Ας όψονται όμως οι επαγγελματικές υποχρεώσεις.

 

Επειδή είχα μείνει κάπως πίσω στις εξελίξεις στους φορητούς Η/Υ είπα να κάνω μια έρευνα αγοράς τόσο στο Internet όσο και στα μαγαζιά. Έχοντας πλέον αρκετά χρόνια χρήσης Η/Υ στην πλάτη μου τα κριτήρια αγοράς έχουν μετατοπιστεί από τις επιδόσεις, την τιμή κτλπ στην αξιοπιστία, στην υποστήριξη και στην εγγύηση. Θα ήταν η πρώτη φορά που θα αγόραζα έτοιμο μηχάνημα x86 μετά από χρόνια και ήθελα να ήμουν έτοιμος για το switch από Mac. Ο λόγος που απέρριψα από την αρχή τα PowerBooks και iBooks ήταν η τραγική "αντιπροσωπεία" της Apple στην Ελλάδα, Rainbow. Να μου κοπεί το χέρι αν ξαναγοράσω από εκεί :mad: . Σκέφτηκα, "τελικά λες να είχαν δίκιο οι παλιο wintelades τόσα χρόνια και τα Mac είναι όντως τόσο ξεπερασμένα και υπερεκτιμημένα ; Εδώ η ίδια η Apple θα έχει Intel επεξεργαστές από του χρόνου". :cry:

 

Η αναζήτηση με άφησε απογοητευμένο. Καλά, τι γαίδούρια είναι αυτά. Σιγά μην κουβαλάω τέτοια εκτρώματα πάνω μου. Άσε που έπηξα με την απίστευτή προπαγάνδα για τα Centrino και τα Pentium-M. Σιγά μωρέ. Λες και δεν ξέρουμε τόσες δεκαετίες τα τερτίπια της Intel με τα benchmarks - όχι πως αυτά παίζουν σημαντικό ρόλο σε κάποιον που δε θα παίζει FPS games και έχει desktop για όλες τις CPU intensive εργασίες. Και ύστερα από 1 δεκαετία η εξέλιξη είναι οι 3.5 ώρες αυτονομίας για κάποιον που θέλει να δει λίγο Internet, να τρέξει κανένα word processor και να ετοιμάσει ένα presentation όσο ταξιδεύει στο εξωτερικό ; Τελικά μήπως ο PowerPC G4 δεν είναι και τόσο άσχημος τελικά ; Μήπως να μείνω με το Palm μου ;

 

Τέλος πάντων, γαιδούρι όμως δεν κουβαλώ. Ας δω λέω και για Subnotebook. Τιμές; άπιαστες. Ρε με τόσα και λιγότερα έπαιρνα και το PowerBook το δωδεκάρι (άρε γ@μ#m€νη Rainbow τι μας κάνεις). Τελικά είπα να ψάξω σε 15άρι αλλά να είναι σχετικά συμμαζεμένο. Έπεσα στο HP nx6125 το οποίο βγήκε πρόσφατα και εξέπληξε ευχάριστα πολλούς αφού είναι σε καλή τιμή και έχει και AMD Turion. Αναμένεται να κάνει θραύση στο εξωτερικό και είτε να σημάνει την απαρχή συνεργασίας της HP με την AMD ώστε να χτυπηθούν οι Intel,Dell,Apple είτε να ασκηθεί πίεση στην Intel ώστε να ικανοποιήσει ανάλογα την παραμελειμένη τελευταία Hewlett-Packard. Θυμήθηκα και ότι η HP καλοβλέπει το Linux τελευταία και στο παρελθόν έχει δώσει laptops με Linux. Κάπου είδα ότι μπορείς να πάρεις το SuSE 9.3. :geek:

 

"Αυτό είναι για μένα, λέω. Σχετικά μικρό και ελπιδοφόρο, 64bit, καλές επιδόσεις σε productivity/office software, "καλή" (ο Θεός να την κάνει) αυτονομία, χωρίς τα καταραμένα Windoze (δεν κατάλαβα ποτέ γιατί πρέπει να τα πληρώνω νταβαντζιλίκι) και όνομα. HP=εγγύηση (τρομάρα μου): αν πάθω κάτι στο εξωτερικό σίγουρα θα βρω υποστήριξη."

 

Αποφάσισα να πάρω τηλεφωνο στην HP Ελλάδας για περισσότερες πληροφορίες.

 

- george: Ναι, ενδιαφέρομαι για ένα laptop, το HP nx6125.

- κοπέλα: Παρακαλώ περιμένετε....(Παύση).... Μου λέτε που είδατε αυτό το μοντέλο ; (με κάπως απειλητικό ήφος λες και έκανα κανένα κακό).

- george: Το είδα στην ιστοσελίδα της εταιρείας. http://www.h....

- κοπέλα: Α, πήγατε στην ιστοσελίδα την κεντρική. Πρέπει να πάτε στην http://www.hp.gr. Δεν το έχουμε.

- george: Μα αν κάνεις search και στην ελληνική σελίδα βγαίνει σαν προϊόν (αλλά δεν έχει link να το αγοράσεις - μόνο links για υποστήριξη κτλπ) :confused:

- κοπέλα: Δεν υπάρχει στον κατάλογο. Έπρεπε να πάτε μέσω browse :rtfm:

- george: Πότε θα έρθει ;

- κοπέλα: (άμεση απάντηση) Άγνωστο. Δεν έχουμε ενημερωθεί. Μπορεί να μην έρθει στην Ελλάδα. Πρέπει να αγοράσετε το nx6120 (με Pentium-m). :whip:

- george: Όχι, θέλω το συγκεκριμένο. Μπορώ να το παραγγείλω μέσω εσάς ή να το αγοράσω απευθείας από το εξωτερικό;

- κοπέλα: Όχι, δεν θα ισχύει η εγγύηση.

- george: Ακόμη κι αν το αγοράσω απευθείας από την http://www.hp.com ή από εξουσιοδοτημένο μεταπωλητή του εξωτερικού;

- κοπέλα: Ναι. Υποστηρίζουμε μόνο τα μοντέλα που έρχονται στην Ελλάδα (και πουλάμε εμείς μέσω του δικτύου μεταπωλητών μας).

- george: !!! :shock:

- κοπέλα: ... :whistle:

- george: !!! Ευχαριστώ. Γεια σας ...

- κοπέλα: Γεια σας. (hang up)

- george: :wacko:

- κοπέλα: τουτ τουουτ, τουτ τουουτ, τουτ τουουτ...

 

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ HP !!! Τελικά όλες οι αντιπροσωπείες στην Ελλάδα είναι για τον π...t$o. Τα ίδια και χειρότερα η Samsung και μην αρχίσουμε να λέμε για Πουλιάδη κτλπ. Φυσικά πρώτη και αξεπέραστη η απίθανη Rainbow. Η κοπέλα της HP πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι ήταν αρκετά ευγενική. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν ήθελα να τη στεναχωρήσω αναφέροντας Linux, Promotions for higher education κτλπ. Θα πάθαινε καμιά συγκοπή με τις ζέστες που έχουμε.

 

Το τελικό αποτέλεσμα είναι ότι συνεχίζω το ψάξιμο για laptop ελπίζοντας να βρω επιτέλους κάτι. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας την πετάξει ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

...Το τελικό αποτέλεσμα είναι ότι συνεχίζω το ψάξιμο για laptop ελπίζοντας να βρω επιτέλους κάτι. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας την πετάξει ελεύθερα.
Asus V6800V, το μικρότερο σε διαστάσεις και ελαφρύτερο notebook με οθόνη 15.1", αξιόλογα τεχνικά χαρακτηριστικά (και ναι, η πλατφόρμα Centrino είναι ανώτερη από οποιονδήποτε Pentium 4, Celeron, Athlon M, Sempron M και Turion) και 2 χρόνια παγκόσμια εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Asus V6800V, το μικρότερο σε διαστάσεις και ελαφρύτερο notebook με οθόνη 15.1", αξιόλογα τεχνικά χαρακτηριστικά (και ναι, η πλατφόρμα Centrino είναι ανώτερη από οποιονδήποτε Pentium 4, Celeron, Athlon M, Sempron M και Turion) και 2 χρόνια παγκόσμια εγγύηση.

 

Τώρα που σε πέτυχα, να σε ρωτήσω κάτι. Έχω ένα Acer 1692 και είχες πει ότι αδικείται από την 333Mhz μνήμη. Αποφάσισα να αγοράσω 2χ512MB της Kingston 533Mhz dual channel DDR2, αλλά σκέφτηκα να το μετρήσω πριν και μετά για να δω τι πραγματικό κέρδος θα έχω. Ακόμη δεν έχουν έρθει στα χέρια μου, αλλά το σύστημα που πάω να φτιάξω θα μοιάζει πάρα πολύ με το δικό σου. Οι μετρήσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα με το SisSoftare Sandra με την μνήμη 2χ256MB 333Mhz dual channel (σε ό,τι αφορά το memory bandwidth) τις έχω αναφέρει σε προηγούμενο πρόσφατο post μου. Θέλεις να μετρήσεις και το δικό σου σύστημα και να μας πεις τιμές για να δούμε αν αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση που κάνω; Νομίζω κάτι τέτοιο θα ενδιαφέρει οποιοδήποτε έχει καινούριο Centrino με FSB 533 και θέλει να προχωρήσει σε αναβάθμιση της μνήμης του σε 1GB

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που σε πέτυχα, να σε ρωτήσω κάτι. Έχω ένα Acer 1692 και είχες πει ότι αδικείται από την 333Mhz μνήμη. Αποφάσισα να αγοράσω 2χ512MB της Kingston 533Mhz dual channel DDR2, αλλά σκέφτηκα να το μετρήσω πριν και μετά για να δω τι πραγματικό κέρδος θα έχω. Ακόμη δεν έχουν έρθει στα χέρια μου, αλλά το σύστημα που πάω να φτιάξω θα μοιάζει πάρα πολύ με το δικό σου. Οι μετρήσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα με το SisSoftare Sandra με την μνήμη 2χ256MB 333Mhz dual channel (σε ό,τι αφορά το memory bandwidth) τις έχω αναφέρει σε προηγούμενο πρόσφατο post μου. Θέλεις να μετρήσεις και το δικό σου σύστημα και να μας πεις τιμές για να δούμε αν αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση που κάνω; Νομίζω κάτι τέτοιο θα ενδιαφέρει οποιοδήποτε έχει καινούριο Centrino με FSB 533 και θέλει να προχωρήσει σε αναβάθμιση της μνήμης του σε 1GB

Να ρωτήσω, κάτι?

Άμα αναβαθμίσεις τη μνήμη μόνος σου, η εγγύηση χάνεται? Μάλλον, ε?:O

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, κάτι?

Άμα αναβαθμίσεις τη μνήμη μόνος σου, η εγγύηση χάνεται? Μάλλον, ε?:O

Όχι, η εγγύηση χάνεται μόνο αν αλλάξεις επεξεργαστή, τουλάχιστον έτσι μου είπε η Asus
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, κάτι?

Άμα αναβαθμίσεις τη μνήμη μόνος σου, η εγγύηση χάνεται? Μάλλον, ε?:O

 

Κοίταξε να σου πω. Πήρα τηλέφωνο στην Acer Ιταλίας και πράγματι μου είπαν ότι χάνεται, αλλά....

 

Στα παλιότερα Acer υπήρχε ένα σημείωμα, ένα αυτοκόλλητο ένα ...πράγμα τεσπα το οποίο σου έλεγε μην ανοίξεις, μην κάνεις θα χαθεί η εγγύηση, θα πέσει κεραυνός να σε κάψει και διάφορα τέτοια:p.

 

Στο 1692 δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (για την ακρίβεια υπάρχει ένα αυτοκολλητάκι το οποίο δεν γράφει τίποτε από τα παραπάνω όμως και απλά πρέπει να προσέξεις μην το ξεκολλήσεις κατά λάθος) και η διαδικασία αναβάθμισης είναι εξαιρετικά απλή (προσοχή στον στατικό ηλεκτρισμό και στη λιπαρότητα των χεριών όμως, όπως πάντα σε "σκαλίσματα hardware") . Στο κάτω κάτω, αν πάθει κάτι ο υπολογιστής, ξαναβάζεις την παλιά μέσα και δεν πρόκειται να το καταλάβουν (είναι το ίδιο με το να βάλεις WinXpPro κ.λ.π.- Πρωτού το στείλεις για service κάνεις ένα recovery στα Home και ούτε γάτα ούτε ζημιά)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που σε πέτυχα, να σε ρωτήσω κάτι. Έχω ένα Acer 1692 και είχες πει ότι αδικείται από την 333Mhz μνήμη. Αποφάσισα να αγοράσω 2χ512MB της Kingston 533Mhz dual channel DDR2, αλλά σκέφτηκα να το μετρήσω πριν και μετά για να δω τι πραγματικό κέρδος θα έχω. Ακόμη δεν έχουν έρθει στα χέρια μου, αλλά το σύστημα που πάω να φτιάξω θα μοιάζει πάρα πολύ με το δικό σου. Οι μετρήσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα με το SisSoftare Sandra με την μνήμη 2χ256MB 333Mhz dual channel (σε ό,τι αφορά το memory bandwidth) τις έχω αναφέρει σε προηγούμενο πρόσφατο post μου. Θέλεις να μετρήσεις και το δικό σου σύστημα και να μας πεις τιμές για να δούμε αν αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση που κάνω; Νομίζω κάτι τέτοιο θα ενδιαφέρει οποιοδήποτε έχει καινούριο Centrino με FSB 533 και θέλει να προχωρήσει σε αναβάθμιση της μνήμης του σε 1GB
Φίλε μου, μην τραβιέσαι με τα νούμερα. Κατ'αρχήν είσαι σίγουρος πως το μηχανάκι σηκώνει DDR-2 533? Αν ναι, τότε θα έχεις κέρδος, λίγο καλύτερη απόκριση και λίγο μεγαλύτερη αυτονομία. Το πόση βελτίωση θα δεις δεν έχει μεγάλη σημασία. Άλλωστε το πιό αργό κομμάτι ενός φορητού είναι πάντα ο σκληρός δίσκος.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μην τραβιέσαι με τα νούμερα. Κατ'αρχήν είσαι σίγουρος πως το μηχανάκι σηκώνει DDR-2 533? Αν ναι, τότε θα έχεις κέρδος, λίγο καλύτερη απόκριση και λίγο μεγαλύτερη αυτονομία. Το πόση βελτίωση θα δεις δεν έχει μεγάλη σημασία. Άλλωστε το πιό αργό κομμάτι ενός φορητού είναι πάντα ο σκληρός δίσκος.

 

1)Το αν σηκώνει DDR2 533 έχει σχέση με το chipset (915 της Intel και στη δική σου και στη δική μου περίπτωση. (και ναι σηκώνει γιατί δοκίμασα το πρώτο dimm που μου ήρθε και δουλεύει μια χαρα. Το δεύτερο θα αργήσει λόγω έλειψης stock)

 

2)Το 1692 έχει ούτως ή άλλως μνήμη DDR2 (της Hyndai) και η αυτονομία δεν πρόκειται να αλλάξει.

 

3) Η υπεροχή των Centrino σε σχέση με τα desktop οφείλεται στα 2MB cache μνήμη που έχουν και βασίζεται πολύ στο memory bandwidth και όχι στην επεξεργαστική ισχύ και δουλέυοντας με memory inensive εφαρμογές (Delphi 2005, SQL Server) αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία η ταχύτητα της μνήμης.

 

3) Το βασικό ερώτημα είναι το εξής:

Από τη στιγμή που και τα δύο μηχανάκια έχουν FSB 533Mhz, αυτό σημαίνει ότι η μέγιστη διαμεταγωγή είναι 533*8=4264 MB/sec. Αν το δικό σου (ή αυτό που πάω να κάνω εγώ είναι dual channel 533Mhz, τότε το μέγιστο bandwidth της μνήμης 2*533*8=8582MB/sec, το οποίο σημαίνει ότι ούτως ή άλλως το σύστημα φρενάρεται λόγω FSB. Απλά θέλω να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω τη συγκεκριμένη θεωρία

 

Συμπέρασμα: Η εμμονή μου με τα νούμερα έχει να κάνει με το αν ο ένας ή άλλος πωλητής (λέγε με Asus, Acer ή οτιδήποτε άλλο) πάει να σου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Και ο μόνος τρόπος να μην την πατήσεις είναι έχοντας γνώση. Δεν λέω ότι τα benchmarks που κάνω είναι επαγγελματικά (δεν είμαι και κανένας ειδικός), αλλά αποκτώ μια ιδέα. Θα συμφωνήσω πάντως ότι και ο τρόπος (dual channel κ.λ.π.) αλλά κυρίως το "μέγεθος" (βλέπε 1GB) μετράει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα εγκαταστήσω Sandra και θα επανέλθω σχετικά με το bandwidth. Το γεγονός είναι το εξής: το φορητό μου έχει 1GB DDR2 στα 533 (εκτός αν το Sandra μου δείξει άλλα σε σχέση με την ταχύτητα - οπότε θα μπω σε άλλη διαδικασία και να σου πω την αλήθεια δεν θέλω) και είναι φορτωμένο με: Windows XP Pro, IIS, SQL Server Developer Edition, mySQL 4.κάτι, που είναι απαραίτητα για την δουλειά μου συν Avast, προγράμματα για το Wi-Fi της Intel (4 services!!!), προγράμματα για το Bluetooth της Toshiba (άλλα 3 services!!!), Daemon tools, Centrino Hardware Control... και κάνει 2 λεπτά να φορτώσει... τι φταίει, ο σκληρός ή η μνήμη? Προφανώς ο σκληρός δίσκος σέρνεται, όσο bandwidth και να έχει το σύστημα, μόλις ζητήσει data από τον σκληρό (δηλαδή όλη την ώρα), περνάει στην αναμονή... Τουλάχιστον, αν έχεις πολύ μνήμη γλυτώνεις το swap, επομένως η ποσότητα έχει μεγαλύτερη σημασία από την ποιότητα (ταχύτητα) στην συγκεκριμένη περίπτωση και θα συμφωνήσουμε σ'αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Και για τους φίλους που θέλουν να διαλέξουν ανάμεσα στο 1692 και στο Asus του ThePrince, να ένα συγκριτικό των specs (αντιγράφω από το αντίστοιχο post του ThePrince)

 

 

Asus:Centrino, Intel 915PM chipset, Pentium M 750 (1.86MHz) 533FSB

Acer: Centrino, Intel 915PM chipset, Pentium M 740 (1.733MHz) 533FSB

 

Asus:Μνήμη 2x 512MB DDR 2 533MHz

Acer: Μνήμη 2x 256ΜΒ DDR2 333MHz

 

Asus:Σκληρός δίσκος Toshiba 80GB 4200rpm 2MB cache

Acer: Σκληρός δίσκος Hitatchi 80GB 4200rpm 2MB cache

 

Asus:15.1" (SXGA+) 1400 x 1050, ATI Radeon X600 (PCI Express) 128MB

Acer: 15.4" (WXGA+) 1280 x 800, ATI Radeon X700 (PCI Express) 128MB

 

Asus:DVD±RW, SD / xD / MS Card Reader, 4x USB 2.0, FireWire

Acer: DVD±RW, SD / xD / MS Card Reader, 3x USB 2.0, FireWire

 

Asus:Wi-Fi, Bluetooth, Modem, Gigabit LAN

Acer: Wi-Fi, Bluetooth (σε κάποια μοντέλα, το δικό μου δεν είχε), Modem, Gigabit LAN

 

Asus:Windows XP Pro, 2 χρόνια εγγύηση

Acer: Windows XP Home, 2 χρόνια διεθνής εγγύηση (με απόδειξη λιανικής όπως μου είπαν από το RAM-SHOP)

 

Asus:Τσάντα μεταφοράς, ποντίκι Logitech

Acer: -

 

Asus:2.49 Kg (8-cell battery)

Acer: ~3 Kg

 

Asus:Περίβλημα από κράμα μαγνησίου για την οθόνη, αλουμινίου για την επιφάνεια του πληκτρολογίου.

Acer: Απομίμηση αλουμινίου (πλαστικό κατά βάση), Made in China

 

Asus: τιμή 2153 €, μαζί με τα μεταφορικά (από Λονδίνο στις 24/5/2005).

Acer: τιμή 1280 € από το RAM-SHOP στις 17/6/2005 ετοιμοπαράδοτο. (Εγώ πρόσθεσα +170 € για επέκταση εγγύησης και 167 € για 2x512MB 533MHz DDR2 της Kingston. Συνολικό κόστος: 1617 €

 

Συμπέρασμα: Προφανώς και το Asus πρέπει να είναι καλύτερο μηχανάκι από το Acer (κυρίως από άποψη ποιότητας κατασκευής, αν και προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ μου live). Ωστόσο, ξεπερνά το ψυχολογικό όριο των 2000 € και προσωπικά νομίζω ότι τελικά το Acer είναι καλύτερο Value for money. Σχόλια (ιδιαιτέρως από τον φίλο ThePrince) δεκτά:)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...