Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...Απ'ο,τι καταλαβα κατι της hp θα κοιταξω..Ελπιζω να μην σας πειραζει αν ρωτησω καποια στιγμη για συγκεκριμενο μοντελο..:-)

 

Πριν κοιτάξεις συγκεκριμένα μοντέλα ξεκαθάρισε γιατί το θες το λαπτοπ. Το θες για τη φορητότητα (θα το πηγαινοφέρνεις πολύ δλδ?), τι λειτουργίες θα χρειάζεσαι κλπ. για να μπορέσουμε και μεις να βοηθήσουμε μετά.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν κοιτάξεις συγκεκριμένα μοντέλα ξεκαθάρισε γιατί το θες το λαπτοπ. Το θες για τη φορητότητα (θα το πηγαινοφέρνεις πολύ δλδ?), τι λειτουργίες θα χρειάζεσαι κλπ. για να μπορέσουμε και μεις να βοηθήσουμε μετά.:)

+1

 

αν και πιστεύω ότι με τη σειρά dv της hp θα είσαι μια χαρά ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Egw eipa thn dikh mou gnwmh gia ta Toshiba .

 

Προφανώς.. ο καθένας τις εμπειρίες του αναφέρει και εκφράζει τις απόψεις του..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο στο internet, θα ήθελα να θέσω το παρακάτω θέμα/πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

 

Είμαι κάτοχος ενός Acer Aspire 1673WLMi που πρόσφατα "εξάντλησε" την μπαταρία του (BATELW80L8H). Μη θέλοντας να μπλέξω με τα κακώς κείμενα της Acer, αποφάσισα να την αντικαταστήσω με συμβατή μπαταρία άλλου κατασκευαστή (μεγαλύτερης χωρητικότητας).

 

Τοποθέτησα την μπαταρία και με την τροφοδοσία AC συνδεδεμένη εκκίνησα το laptop χωρίς κανένα πρόβλημα. Η νέα μπαταρία ήταν σε κατάσταση φόρτισης (οι καινούργιες είναι σχεδόν αφόρτιστες) και περίμενα αυτή να τελειώσει. Μόλις ο δείκτης φόρτισης έφτασε στο 100% κλείνω την τροφοδοσία AC για να δοκιμάσω την μπαταρία. Σε λίγα δευτερόλεπτα εμφανίζεται σε μικρό παράθυρο μήνυμα "ότι έχει συνδεθεί λάθος τύπος μπαταρίας και για να προληφθούν τυχόν βλάβες ο υπολογιστής θα μπει σε κατάσταση hibernate". Πατώντας [Esc] το παράθυρο κλείνει και η λειτουργία συνεχίζεται κανονικά μέχρι εκφόρτισης της μπαταρίας. Διαφορετικά σε 5 δευτερόλεπτα μπαίνει σε hibernate mode!

 

Αν τώρα εκκινήσω τον υπολογιστή μόνο με την μπαταρία, αμέσως μετά τον έλεγχο του συστήματος και πριν την εκκίνηση των Windows (Xp), εμφανίζεται το ίδιο μήνυμα (προφανώς από το bios), το οποίο δεν μπορεί να παρακαμθεί πατώντας κάποιο πλήκτρο και ο υπολογιστής κλείνει! Μόνο αν συνδεθεί στο AC μπορεί να εκκινήσει κανονικά.

 

Υποθέτω ότι η ACER έχει κάποιον έλεγχο αυθεντικότητας της μπαταρίας στο bios και δεν επιτρέπει τη λειτουργία με συμβατή μπαταρία. Δεν υπάρχει κάποια αντίστοιχη παράμετρος στο bios.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα; Γνωρίζει κανείς τρόπο αντιμετώπισης; Η αναβάθμιση του bios είναι μια πιθανή αλλά όχι σίγουρη λύση και θα εξεταστεί τελευταία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Πριν κοιτάξεις συγκεκριμένα μοντέλα ξεκαθάρισε γιατί το θες το λαπτοπ. Το θες για τη φορητότητα (θα το πηγαινοφέρνεις πολύ δλδ?), τι λειτουργίες θα χρειάζεσαι κλπ. για να μπορέσουμε και μεις να βοηθήσουμε μετά.:)

 

Τι εγινε ολοι Λαζοπουλο βλεπαμε χθες;;

Τεσ/πα ατο θεμα μας..Να σας εξηγησω για ποιο λογο θελω το λαπτοπ αμεσα..Πρεπει οπωσδηποτε να γραψω παρα πολλα cds και γρηγορα..Επισης χρειαζομαι αυτο τον καιρο τη μεγαλη χωρητικοτητα ενος λαπτοπ..Αυτα για αρχη γιατι σε λιγους μηνες που θα σπουδαζω πληροφορικη δεν ξερω τι θα εμφανιστει..

Ενας γωστος μου που ειναι ειδικος σε τετοια θεματα, ειπε μακρια απο fujitsu siemens, sony k acer..Μου ειπε να προτιμησω toshiba(αν και δεν ηταν απολυτος γιατι δεν εχει δει τη νεα σειρα), asus k hp..Και η ibm ειναι καλη εταιρια αλλα πανακριβη..Οσον αφορα την hp,τι λετε να κοιταξω; Compaq ή pavilion;

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ολοι Λαζοπουλο βλεπαμε χθες;;

Τεσ/πα ατο θεμα μας..Να σας εξηγησω για ποιο λογο θελω το λαπτοπ αμεσα..Πρεπει οπωσδηποτε να γραψω παρα πολλα cds και γρηγορα..Επισης χρειαζομαι αυτο τον καιρο τη μεγαλη χωρητικοτητα ενος λαπτοπ..Αυτα για αρχη γιατι σε λιγους μηνες που θα σπουδαζω πληροφορικη δεν ξερω τι θα εμφανιστει..

Ενας γωστος μου που ειναι ειδικος σε τετοια θεματα, ειπε μακρια απο fujitsu siemens, sony k acer..Μου ειπε να προτιμησω toshiba(αν και δεν ηταν απολυτος γιατι δεν εχει δει τη νεα σειρα), asus k hp..Και η ibm ειναι καλη εταιρια αλλα πανακριβη..Οσον αφορα την hp,τι λετε να κοιταξω; Compaq ή pavilion;

Εγω εχω 2 fujitsu siemens και είμαι απολυτα ευχαριστημένος εδω και 4 χρόνια περίπου

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 2 fujitsu siemens και είμαι απολυτα ευχαριστημένος εδω και 4 χρόνια περίπου

 

Αντε μπραβο,το εσωσες τελευταια στιγμη..Κοριτσι ειμαι..!Κοιτα εμενα ετσι μου ειπε το παιδι,προφανως ησουν τυχερος εσυ συγκεκριμενα και το γεγονος οτι μαλλον χρησιμοποιεις και τα δυο λαπτοπ ταυτοχρονα, μειωνει τις πιθανοτητες να παρουσιασει καποιο, διαφορα προβληματα..Ακομη μπορει να μου το ειπε απο αποψη εγγυησης, service κτλ..:)

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ολοι Λαζοπουλο βλεπαμε χθες;;

Τεσ/πα ατο θεμα μας..Να σας εξηγησω για ποιο λογο θελω το λαπτοπ αμεσα..Πρεπει οπωσδηποτε να γραψω παρα πολλα cds και γρηγορα..Επισης χρειαζομαι αυτο τον καιρο τη μεγαλη χωρητικοτητα ενος λαπτοπ..Αυτα για αρχη γιατι σε λιγους μηνες που θα σπουδαζω πληροφορικη δεν ξερω τι θα εμφανιστει..

Ενας γωστος μου που ειναι ειδικος σε τετοια θεματα, ειπε μακρια απο fujitsu siemens, sony k acer..Μου ειπε να προτιμησω toshiba(αν και δεν ηταν απολυτος γιατι δεν εχει δει τη νεα σειρα), asus k hp..Και η ibm ειναι καλη εταιρια αλλα πανακριβη..Οσον αφορα την hp,τι λετε να κοιταξω; Compaq ή pavilion;

Μα είναι αξιολάτρευτος ο Μακάκα!!!!

 

Στο θέμα μας.. Εμένα μου αρέσουν τα Pavillion.. Οι τελευταίες σειρές είναι πολύ καλές σε σχέση απόδοσης/τιμής.

 

@soublaki-3: προφανώς είναι πώς θα τύχει. Ενός κολλητού το Acer σε 3 μήνες πήγε για service με ελάχιστη χρήση.. Και ξέρεις τι σημαίνει service Acer!

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι αξιολάτρευτος ο Μακάκα!!!!

 

Στο θέμα μας.. Εμένα μου αρέσουν τα Pavillion.. Οι τελευταίες σειρές είναι πολύ καλές σε σχέση απόδοσης/τιμής.

 

@soublaki-3: προφανώς είναι πώς θα τύχει. Ενός κολλητού το Acer σε 3 μήνες πήγε για service με ελάχιστη χρήση.. Και ξέρεις τι σημαίνει service Acer!

μόνο ibm-lenovo ή hp-compaq (όχι τα pavillion)

 

μια χαρά τιμές έχουν. αγοράζεις laptop και όχι κονσέρβα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν Toshiba Satellite 200 που αριστερα μπροστα εχει το λογοτυπο "Satellite" το οποιο στην αρχη αναβε οπως και τα λαμπακια που δινουν πληροφοριες (ON/OFF, battery, HDD κ.α) σε μπλε χρωμα, ξαφνικα χθες ειδα οτι δεν αναβει πλεον (μονο το λογοτυπο) μηπως ξερει κανεις γιατι? εχει καποια ρυθμιση η απλα "καηκε", οχι οτι ειναι σοβαρο ... απλα ειναι σπαστικο!

Καμια βοηθεια εδω? κανεις δεν ξερει?

Link to comment
Share on other sites

δεν αν υπάρχει ρύθμιση.

 

αν και πιστεύω ότι κάηκε. μικρό το κακό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Συνδέω το laptop με την τηλεόραση και δεν ανταποκρίνεται η επιλογή "Fn+F5" που είναι για την εναλλαγή της προβολής. Μόνο μέσα από το μενού της κάρτας γραφικών μπορώ να κάνω την εναλλαγή.

 

Σαν κουμπιά λειτουργούν κανονικά το κάθε ένα ξεχωριστά.

 

Μήπως έχει απορυθμιστεί ο συνδυασμός των κουμπιών?

Έψαξα στο μενού της κάρτας γραφικών αλλά δεν βρήκα κάτι..

 

Αν ναι, πως μπορώ να το ρυθμίσω ξανά?

Αν όχι, τι μπορεί να φταίει?

 

Πληροφοριακά:

OS Vista Home Premium

Nvidia GeForce 8600m GT (256mb)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τεσ/πα ατο θεμα μας..Να σας εξηγησω για ποιο λογο θελω το λαπτοπ αμεσα..Πρεπει οπωσδηποτε να γραψω παρα πολλα cds και γρηγορα..Επισης χρειαζομαι αυτο τον καιρο τη μεγαλη χωρητικοτητα ενος λαπτοπ..Αυτα για αρχη γιατι σε λιγους μηνες που θα σπουδαζω πληροφορικη δεν ξερω τι θα εμφανιστει..

Ενας γωστος μου που ειναι ειδικος σε τετοια θεματα, ειπε μακρια απο fujitsu siemens, sony k acer..Μου ειπε να προτιμησω toshiba(αν και δεν ηταν απολυτος γιατι δεν εχει δει τη νεα σειρα), asus k hp..Και η ibm ειναι καλη εταιρια αλλα πανακριβη..Οσον αφορα την hp,τι λετε να κοιταξω; Compaq ή pavilion;

 

Απο HP θα κοιταξεις την σειρα Pavilion DV6000... εδω και 2 χρονια ξεσκιζει διεθνως χωρις να υπαρχει καποια υποννοια για την ποιοτητα η αξιοπιστια τους (πλεον απορω τι ρολο βαρανε οι και καλα proffesional compaq πλην της εμφανισης).

Toshiba επισης ειναι μια πολυ καλη επιλογη, οπως και IBM. Οι Sony εναι ΟΚ, επισης... απροβληματιστοι και ποιοτικοι, δες τον FZ21Z η M.

 

Οτι και να παρεις... επεκταση εγγυησης οπωσδηποτε.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Απο HP θα κοιταξεις την σειρα Pavilion DV6000... εδω και 2 χρονια ξεσκιζει διεθνως χωρις να υπαρχει καποια υποννοια για την ποιοτητα η αξιοπιστια τους (πλεον απορω τι ρολο βαρανε οι και καλα proffesional compaq πλην της εμφανισης).

Toshiba επισης ειναι μια πολυ καλη επιλογη, οπως και IBM. Οι Sony εναι ΟΚ, επισης... απροβληματιστοι και ποιοτικοι, δες τον FZ21Z η M.

 

Οτι και να παρεις... επεκταση εγγυησης οπωσδηποτε.

1ο και βασικότερο: οι compaq έχουν άριστο drivers support σε αντίθεση με τους hp. (μπες στις σελίδες του κάθε λαπτοπ και δες μόνος σου)

 

2ο τα προγράμματα, τα compaq έχουν μηδενικό bloatware (θυμίζουν dell) σε αντίθεση με τα hp.

 

3ο η γκάμα. άπειρες δυνατότητες από ένα φτηνό (σχετικά) laptop μέχρι workstation... tablet etc.

 

στα άλλα συμφωνώ.

 

Υ.Γ. επίσης έχουν μηδενικό flex στα keys κάτι που τα dv δυστυχώς δεν έχουν (πάνω δεξιά συνήθως και στο numpad... αν υπάρχει). σίγουρα όμως το flex των dv είναι ελάχιστο σε σχέση με άλλους κατασκευαστές.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δεν αν υπάρχει ρύθμιση.

 

αν και πιστεύω ότι κάηκε. μικρό το κακό.

Και εγω αυτο πιστευω αλλα ειναι σπαστικο σε φορητο ουτε ενος μηνα!!!! Ελπιζω να εγινε για να μην μου τον ματιασουνε!!

Link to comment
Share on other sites

φιλος μου,φοιτητης, ψαχνει λαπτοπ μεχρι 1100 ευρω. Οπωςδηποτε με 17'' οθονη. δεν τον ενδιαφερουν καθολου τα παιχνιδια. το θελει κυριως για multimedia και intenet. εχετε να προτεινετε καποιο γιατι δεν εχω καθολου χρονο να ψαξω...Ευχαριστω...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Είμαι κι εγώ στην αναζήτηση για notebook. :)

O desktop έχει αρχίσει να τα φτύνει και σκέφτηκα να τον αντικαταστήσω με ένα notebook αφού πλέων με ενδιαφέρει και η φορητότητα αν και όχι τόσο πολύ.

 

Διαθέτω μέχρι 1500 ευρώ και μόνο για branded(και εκτός acer).

Με ενδιαφέρουν κυρίως οι επιδόσεις του και δεν δίνω τόση σημασία στο βάρος και τον όγκο.

Από οθόνη θέλω 15αρα και πάνω και αν γίνεται κάρτα γραφικών 8600 και πάνω(δεν ξέρω αν με τόσα λεφτά χτυπάω GT..) και σκληρό δίσκο από 5000 στροφές και πάνω.

Επίσης θα ήθελα να έχει θύρα hdmi και αν είναι δυνατό να διαθέτει windows media center.

 

Μήπως ζητάω πολλά για αυτά τα λεφτά;

Ξέρω ότι δεν μπορώ να έχω απαίτηση για επιδόσεις σε παιχνίδια από ένα notebook με τόσα λεφτά αλλά επειδή άρχισα πάλι να παιδιακίζω είπα να βάζω που και που κανένα παιχνιδάκι(το τελευταίο που έπαιξα

ήταν το half life 2 πριν κάτι χρόνια :( )

 

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο και χωρίς να έχω διαβάσει πριν το θρεντ το ένστικτο μου λέει για HP ...

 

Αν σας είναι εύκολο και έχετε το χρόνο φυσικά θα ήθελα να μου προτείνεται κάνα δύο μοντέλα μήπως ανακαλύψω κάτι που δεν είχα δει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά!

 

Εννοείται ότι δεν τα περιμένω έτοιμα και ψάχνω κι εγώ και λέω αύριο να κατέβω κέντρο να δω κι από κοντά όσα μπορώ και να μάθω για τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το TOSHIBA Satellite A110-195 με 512MB RAM. Ρώτησα στην αντιπροσωπεία για να προσθέσω τουλάχιστον άλλα 512 στο άλλο slot αλλά μου είπαν κάτι εξωφρενικές τιμές!

512 MB: 100€, 1 GB: 121€, 2 GB: 150€

Μπορώ να βάλω κάποια άλλη μνήμη συμβατή και φυσικά πιο φτηνή???

Link to comment
Share on other sites

δες τι μνήμη παίρνει το λαπτοπ σου και βάλε την μόνος σου. είναι 5 λεπτά δουλειά.

 

καλές τιμές έχει το hardshop αλλά και το eshop.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τρελος εισαι να δωσεις τοσα λεφτα; αν παιρνει μεχρι 2gb καλυτερα βαλε 1gb να μην πανε χαμενα, ειναι και φτηνα.

ουτε 5' δουλεια δεν ειναι, μπορει και 40", χωρις πλακα :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το PDA δεν μπορώ να κάνω αυτά που θέλω όταν λείπω από το γραφείο σκέφτμαι να πάρω ένα real φορητό για να τον έχω σχεδόν πάντα μαζί μου.. Δηλάδη κάτι με οθόνη το πολύ 12" και βάρος max 2kg.. Έδω δει έναν VAIO που έχει το πλαίσιο αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική (2800+ νομίζω). Έχετε κάτι να προτείνετε?

Δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι επιδόσεις όσο βάρος και όγκος, καθώς επίσης και οι δυνατότητες συνδεσιμότητας (ΒΤ, WiFI, etc) που αν δεν κάνω λάθος όλοι έχουν τα ίδια πλέον..

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν και κοντα στα 1000Ε. Ειτε ελληνικα, ειτε μαρκας.
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Τί μπορώ να κάνω σ' έναν Compaq Presario 2701 EA πού ξαφνικά, μόλις τον ανοίγω, βγάζει μιά γκριζόασπρη κενή οθόνη και δέν καταλαβαίνει τίποτα ? Τί φταίει ?

 

Πού μπορώ νά αποτανθώ γιά επισκευή ?

 

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...