Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά , σκέφτομαι την αγορά καινούριου laptop.

Στο μάτι μου έχουν κάτσει κυρίως ενα ASUS ( http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_186&products_id=8144 ), στον οποίο το μόνο που με χαλάει είναι οτι έχει σκληρο στις 4.200 rpm τελικά και λίγο οτι έχει την nvidia 8600GS και όχι GT

 

Το άλλο laptop είναι το turbo X Iron VN75-225 ( http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=5&category=69975832&product=988812&tab=specs ), το οποίο έχει πραγματικά τέλεια χαρακτηριστικά , αλλά δε ξέρω τι παίζει με τα turboX και κυρίως με προβληματίζει το όχι και τόσο ποιοτικό σασι... To έχει πάρει κάποιος να μας πει εντυπώσεις? Απο θερμοκρασία , μπαταρια κλπ...

 

Τι έχετε να προτείνετε? Κάποιο απο αυτά, κάποιο άλλο ίσως, το κόστος όμως να είναι εκει γύρω μέχρι 1500 ευρώ περίπου....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήρα και εγώ το πρώτο μου laptop. To dell m1330 αλλά με την απλή οθόνη, abg wireless (όχι n) και χωρίς Fingerprint Reader . 1640 euro.

 

XPS M1330 CORE 2 DUO T7500 2.20GHz,800,4M, No Biometric Fingerprint Reader , 13.3" WXGA (1280x800) Display with TrueLife, Tuxedo Black & 2.0 mega pixel Camera, Memory Dual-Channel 2048MB (2x1024) 667MHz DDR2 SDRAM, 160GB (5,400 rpm) Sata Hard Drive, Primary 6-cell 56WHr Li-Ion Battery , Optional 4-cell 37WHr Li-Ion Battery, 128 MB NVIDIA GeForce 8400M GS, Intel® Pro Wireless 3945 802.11a/b/g Mini-PCI Card EUR, Dell TrueMobile 355 internal Bluetooth Module , 1 Year XPS Premium Hardware Support (incl. Gaming and On-Site Support), 3 Year Consumer XPS Premium Hardware Support

 

Σύμφωνα με το order status είναι dispatched από σήμερα, άρα το περιμένω εντός των ημερών. Ελπίζω να μην έχει όλα αυτά τα προβλήματα που διαβάζω σε ξένα forum, τουλάχιστον όχι σε ενοχλητικό βαθμό !

y4
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το πρώτο μου laptop. To dell m1330 αλλά με την απλή οθόνη, abg wireless (όχι n) και χωρίς Fingerprint Reader . 1640 euro.

 

XPS M1330 CORE 2 DUO T7500 2.20GHz,800,4M, No Biometric Fingerprint Reader , 13.3" WXGA (1280x800) Display with TrueLife, Tuxedo Black & 2.0 mega pixel Camera, Memory Dual-Channel 2048MB (2x1024) 667MHz DDR2 SDRAM, 160GB (5,400 rpm) Sata Hard Drive, Primary 6-cell 56WHr Li-Ion Battery , Optional 4-cell 37WHr Li-Ion Battery, 128 MB NVIDIA GeForce 8400M GS, Intel® Pro Wireless 3945 802.11a/b/g Mini-PCI Card EUR, Dell TrueMobile 355 internal Bluetooth Module , 1 Year XPS Premium Hardware Support (incl. Gaming and On-Site Support), 3 Year Consumer XPS Premium Hardware Support

 

Σύμφωνα με το order status είναι dispatched από σήμερα, άρα το περιμένω εντός των ημερών. Ελπίζω να μην έχει όλα αυτά τα προβλήματα που διαβάζω σε ξένα forum, τουλάχιστον όχι σε ενοχλητικό βαθμό !

Mόλις είδα ένα review του dell m1330 ~ πανέμορφο είναι ... καλά έκανες και το πήρες!:happy: Ποιο χρώμα πήρες?
Link to comment
Share on other sites

γιατί χωρίς LED οθόνη? αν ήθελες mini-laptop χωρίς LED το x61s είναι μαρκάν καλύτερο...

 

ή ακόμα και το compaq 2510 (που έχει και LED).

 

γενικά το 1330 δεν έρχεται πρώτα στις συγκρίσεις.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το μαύρο. Δεν πήρα τη LED κυρίως γιατί θα αργούσε ένα μήνα και για την τιμή αν και θα μπορούσα να κόψω από κάπου αλλού. Το x61s αν δεν κάνω λάθος έχει 12” και χωρίς κάρτα γραφικών? Ο επεξεργαστής είναι ο ίδιος ? Το compaq 2510 δεν το έχω ψάξει αλλά με μια γρήγορη ματιά βλέπω πολύ κατώτερα χαρακτηριστικά και πάλι 12” στα 1400 περίπου euro.
y4
Link to comment
Share on other sites

Αλλη ιστορια το X61, αλλη το 2510p και αλλη το 1330! Το καθενα ειναι για διαφορετικες αναγκες. Anyway, troublefun πολυ ωραιο το μηχανημα σου... απλα θα μπορουσες να κοψεις απο την CPU η οποια ειναι overkill και να εβαζες την LED οθονη.
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το πρώτο μου laptop. To dell m1330 αλλά με την απλή οθόνη, abg wireless (όχι n) και χωρίς Fingerprint Reader . 1640 euro.

 

XPS M1330 CORE 2 DUO T7500 2.20GHz,800,4M, No Biometric Fingerprint Reader , 13.3" WXGA (1280x800) Display with TrueLife, Tuxedo Black & 2.0 mega pixel Camera, Memory Dual-Channel 2048MB (2x1024) 667MHz DDR2 SDRAM, 160GB (5,400 rpm) Sata Hard Drive, Primary 6-cell 56WHr Li-Ion Battery , Optional 4-cell 37WHr Li-Ion Battery, 128 MB NVIDIA GeForce 8400M GS, Intel® Pro Wireless 3945 802.11a/b/g Mini-PCI Card EUR, Dell TrueMobile 355 internal Bluetooth Module , 1 Year XPS Premium Hardware Support (incl. Gaming and On-Site Support), 3 Year Consumer XPS Premium Hardware Support

 

Σύμφωνα με το order status είναι dispatched από σήμερα, άρα το περιμένω εντός των ημερών. Ελπίζω να μην έχει όλα αυτά τα προβλήματα που διαβάζω σε ξένα forum, τουλάχιστον όχι σε ενοχλητικό βαθμό !

 

Καλοριζικο. Ειναι εξαιρετικο. Η οθονη 13,3 ειναι η τελεια ισοροπια μεταξυ φορητοτητας και μεγεθους. τα 12,1 ειναι λιγο μικρα αν δεν εισαι συνεχως σε κινηση, τα 15,4 μεγαλη και προσθετει βαρος.

Και εγω εχω ενα Vaio SZ και με εχει βολεψει πολυ η 13,3 οθονη.

Αν επαιρνα σημερα φορητο, το 1330 θα επαιρνα. Για το κοστος του ειναι οτι καλυτερο κυκοφορει.

Στα Χ61 που ειναι η κορυφη σε ποιοτητα κατασκευης και πληκτρολογιο μου τη σπαει η μη-wide οθονη. Μου κανει πολυ τετραγωνο για τα σημερινα δεδομενα. Αλλα και το πληκτρολογιο των dell, απο ενα D420 που εχω επισης, εχουν βελτιωθει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά..μετά από αρκετά γρήγορο ψάξιμο και προβληματισμένος από όσα κατά καιρούς έχω διαβάσει εδώ κατέληξα σε αυτά τα δύο: TOSHIBA NB Satellite A200-19L C2-D 2.0 GHz και HP Compaq 6510b C2-D 2.4 GHz. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην επιλογή μου; Έχω αποφασίσει να δώσω μέχρι 1300 το πολύ, θα το χρειαστώ για επεξεργασία φωτό και βίντεο και με ενδιαφέρει η καλή οθόνη, η φορητότητα και κυρίως η εγγύηση ποιότητας γιατί ακόμη κλαίω το lap top(hyundai, καταπληκτική οθόνη, αλλά ως εκεί) που μου έκαναν δώρο πριν 4 χρόνια...Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, ευχαρίστως..

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο. Ειναι εξαιρετικο. Η οθονη 13,3 ειναι η τελεια ισοροπια μεταξυ φορητοτητας και μεγεθους. τα 12,1 ειναι λιγο μικρα αν δεν εισαι συνεχως σε κινηση, τα 15,4 μεγαλη και προσθετει βαρος.

Και εγω εχω ενα Vaio SZ και με εχει βολεψει πολυ η 13,3 οθονη.

Αν επαιρνα σημερα φορητο, το 1330 θα επαιρνα. Για το κοστος του ειναι οτι καλυτερο κυκοφορει.

Στα Χ61 που ειναι η κορυφη σε ποιοτητα κατασκευης και πληκτρολογιο μου τη σπαει η μη-wide οθονη. Μου κανει πολυ τετραγωνο για τα σημερινα δεδομενα. Αλλα και το πληκτρολογιο των dell, απο ενα D420 που εχω επισης, εχουν βελτιωθει πολυ.

απόστολε έχεις δίκαιο απλά μπορείς να πάρεις το x61 και όχι το x61s που είναι μεν 12άρι αλλά λίγο μεγαλύτερο (πιο άνετο).

 

+ το πληκτρολόγιο που λες εσύ :)

 

βέβαια αν κάποιος θέλει dedicated κάρτα γραφικών (τι να την κάμει σε ένα τόσο μικρό λαπτοπ? μόνο μπαταρία θα τρώει) τότε τα ibm x δεν κάμουν για αυτόν.

 

παρόλα αυτά παραμένουν η πρώτη επιλογή για τους υπόλοιπους.

 

Υ.Γ. το ότι δεν έχει wide screen μόνο καλό μπορεί να είναι (για το μέγεθος) μιας και λίγες επαγγελματικές εφαρμογές την χρειάζονται.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα 1 HP PAVILION DV6500T με τα παρακατω χαρακτηριστικα

 

Processor: Intel Core 2 Duo T7250 (2.0GHz, 2MB L2 cache) 800 MHz fsb

OS: Microsoft Windows Vista Home Premium

RAM: 2GB DDR2 SDRAM @ 667MHz (2 x 1GB)

Hard Drive: 160GB SATA @ 5400 RPM

Screen: 15.4" WXGA BrightView Widescreen (1280 x 800)

Graphics: NVIDIA GeForce 8400M GS, 128MB

Optical Drive: Super Multi 8X DVD+/-/R/RW w/double layer support (no LightScribe)

Audio: Realtek High Definition Audio with digital output

Battery: 6-cell Lithium Ion battery

Wireless: Intel PRO/Wireless 4965 802.11 a/g/n + Bluetooth

HP Imprint (Radiance) finish + Microphone + Webcam

Ports/Slots: one IEEE 1394 (FireWire); HDMI; three USB 2.0; 5-in-1 memory card reader; VGA monitor out port; S-Video out; RJ-45 Ethernet LAN; RJ-11 modem; Express Card; IR receiver; Expansion Port 3; two headphone/speaker jacks; microphone/line-in jack

Weight: 6.14 lbs.

Dimensions: 14.05" (W) x 10.12" (L) x 1" (min H)/1.69" (max H)

 

τιμη νομιζω οτι ειναι αρκετα καλη, 840 αγορα + τελωνειο 80-100 ευρω δεδομενου οτι στο τιμολογιο θα αναφερεται τιμη αγορας αρκετα κατω απο τη πραγματικη.

Γνωμες σας?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

απόστολε έχεις δίκαιο απλά μπορείς να πάρεις το x61 και όχι το x61s που είναι μεν 12άρι αλλά λίγο μεγαλύτερο (πιο άνετο).

 

+ το πληκτρολόγιο που λες εσύ :)

 

βέβαια αν κάποιος θέλει dedicated κάρτα γραφικών (τι να την κάμει σε ένα τόσο μικρό λαπτοπ? μόνο μπαταρία θα τρώει) τότε τα ibm x δεν κάμουν για αυτόν.

 

παρόλα αυτά παραμένουν η πρώτη επιλογή για τους υπόλοιπους.

 

Υ.Γ. το ότι δεν έχει wide screen μόνο καλό μπορεί να είναι (για το μέγεθος) μιας και λίγες επαγγελματικές εφαρμογές την χρειάζονται.

 

Για επαγγελματικη χρηση τα Χ series ειναι κορυφη. Και εγω στο Βαιο το εχω στο σταμινα δηλαδη με την onboard καρτα και οχι την nvidia για να εχω μπαταρια. Προφανως ο φιλος το θελει για ημι-επαλλελματικη χρηση. οποτε το 12αρι θα τον κουραζε στο σπιτι και το 15,4αρι θα τον κουραζε στη μετακινηση. Φορητοπλεον πανω απο 2 κιλα το θεωρω βαρυ και μονο για desktop replacement.

Τις wide οθονες τις θεωρω κατι σαν τη καμερα στο κινητο. Τη χρησιμοποιω σπανιοτατα αλλα με χαλαει ενα κινητο σημερα αν δεν εχει. Ψυχολογικο ειναι περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τα σχόλια!

 

Πιστεύω πως η 13αρα θα με βολέψει μια χαρά. Την 12αρα την φοβόμουν πως θα ναι πολύ μικρή.

 

Πράγματι για τη LED το μετάνιωσα λίγο από την πρώτη στιγμή για αυτό και ήταν το πρώτο πράγμα που είπα. αλλά ήταν και αυτή η αναμονή… Από την άλλη έχω διαβάσει και κάποια μικροπαράπονα για τις LED του 1330 (το λέω για να νιώσω καλύτερα) Έκανα και την παραγγελία από απόσταση και ήταν λίγο δύσκολη η συνεννόηση.

 

Η χρήση που θα του κάνω είναι κυρίως internet, multimedia, μηχανολογικά προγράμματα, κανένα παιχνιδάκι που και που για όσο κρατήσει η 8400. Από την πρώτη στιγμή που είδα αυτό το laptop είπα πως είναι για μένα. Τόσα χρόνια αναγκάζομαι να κουβαλάω το desktop και έχει κάνει πολλά χιλιόμετρα…

 

Όσο για την DELL, η μόνη εμπειρία που έχω είναι από τα pocket pc (x50v και x51v) και είμαι ικανοποιημένος και από τα μηχανήματα και από το service ελπίζω να μην με απογοητεύσει τώρα. Θα επανέλθω μόλις το πάρω !

 

EDIT: Ήθελα να προσθέσω πως ένας ακόμα λόγος που έβγαλα την LED ήταν για να την αλλάξω για την 3 χρόνια εγγύηση. Θα μπορούσα να το κάνω με τον επεξεργαστή αλλά ήθελα αυτόν με τα 4mb cache, και ο 2.0 με τον 2.2 δεν έχουν διαφορά σε τιμή. Τέλος δεν μπορούσα να ανέβω κι άλλο στην τιμή.

y4
Link to comment
Share on other sites

απλά όταν ακούς 1330 σου έρχεται στο μυαλό LED screen, όπως έχουν και το compaq 2710, 2510.

 

και λογικά η νέα σειρά x by ibm.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η led screen και τι διαφορά έχει από την απλή;

 

LCD-TFT είναι και αυτή, απλά ο οπίσθιος φωτισμός είναι LED αντί της κοινής λάμπας φθορισμού.

Τα πλεονεκτήματα είναι αρκετά με κυριότερο τη χαμηλότερη κατανάλωση (= καλύτερη αυτονομία), ωραιότερα χρώματα, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, μικρότερο βάρος/πάχος κλπ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

LCD-TFT είναι και αυτή, απλά ο οπίσθιος φωτισμός είναι LED αντί της κοινής λάμπας φθορισμού.

Τα πλεονεκτήματα είναι αρκετά με κυριότερο τη χαμηλότερη κατανάλωση (= καλύτερη αυτονομία), ωραιότερα χρώματα, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, μικρότερο βάρος/πάχος κλπ.

+1

 

ειδικα μαζι με εναν ssd η μπαταρια κραταει αιωνες :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερες, Πρακτικά στο Μ1330 λένε για το μέγεθος. το βάρος και καλύτερο brightness. Δεν ξέρω κατά πόσο θα δεις διαφορά στην αυτονομία καθώς στην συγκεκριμένη τουλάχιστον περίπτωση έχει πολλές λάμπες Χρησιμοποιούνται σε μικρές οθόνες. Ακόμα και η ίδια η dell δεν λέει κάτι για αυτονομία. Λέει για brightness αλλά και εκεί η διαφορά ανάμεσα στο κατώτατο και ανώτατο όριο είναι αρκετά μεγάλη.
y4
Link to comment
Share on other sites

+1

 

ειδικα μαζι με εναν ssd η μπαταρια κραταει αιωνες :)

 

To Vaio TZ με SSD, LED backlight & Ultra Low Voltage CPU κρατάει εφτά ώρες! Με την "πατέντα" της Dell για δεύτερη μπαταρία αντί για DVD-RW θα χτύπαγε κανένα δωδεκάωρο :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

το βασικό θέμα της LED οθόνης είναι η αυτονομία. όπως τώρα πια και τα LED φώτα στα αμάξια. :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πλαι προβλημα εχω εδω και ενα μηνα τον καινουργιο vaio μου και θελω να ρωτησω τα παρακατω προβληματα που συνανταω αν εχουν να κανουν με τον υπολογιστη η τα βιστα...

η καμερα δεν δουλεβει παντα οταν παταω τη συντομευση η και το εικονιδιο γιατι λεει οτι χρησιμοποιειται απο αλλο προγραμμα ..ενω εχω κλεισει ολα τα Msn skype Και τετοια

τι μπορει να φτεει?μερικες φορες κανω επανεκινηση και ολα καλα λειτουργει και μαλιστα και σε ολα τα παραπανω προγραμματα...

 

το αλλο τωρα..

το bluetouth δεν δουλεβει πολυ καλα μπορω να στειλω απο το κινητο στο λαπτοπ αλλα παο το λαπ τοπ στο κινητο κολλαει μερικες φορες κολλαει σε ολες τις λειτουργιες...

εδω τι μπορει να φταιει και στο κατω κατω τι το εχει να δεν μπορω να το δουλεψω...

(παντος αυτο με το μπλουτου8 το εχω παρατηρισει και σε αλλα λαπ τοπ που το εχουν εγκατεστημενο στα μεγαλα αρχεια κρασαρει)

 

Please help!!!!

Link to comment
Share on other sites

................................

 

Μυριζομαι Vista drivers σε νηπιακο επιπεδο... Οταν το πρωτοπηρες, αυτα θυμασαι να δουλευαν σωστα η οχι?

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

θέλει μαζικό upgrade στον τομέα των οδηγών.

 

ακόμα και σήμερα να το αγοράσεις φοράει εκδόσεις αρκετών μηνών πριν...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

καθηστε ρε παιδια πηγαινω στα Updates tis sony αλλα τιποτα

των vista αλλα τιποτα ολο κατι βλακειες κανει update πρεπει να ψαξω αν εχιε το καθε ενα

τεσπα με την καμερα το μυριζομουνα κατι τετοιο αλλα μετ ο μπλουτου8 δεν νομιζω να φτεει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

LCD-TFT είναι και αυτή, απλά ο οπίσθιος φωτισμός είναι LED αντί της κοινής λάμπας φθορισμού.

Τα πλεονεκτήματα είναι αρκετά με κυριότερο τη χαμηλότερη κατανάλωση (= καλύτερη αυτονομία), ωραιότερα χρώματα, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, μικρότερο βάρος/πάχος κλπ.

 

 

Και η οθόνη X-black του Sony Vaio FZ21Μ τί είναι και ποια η διαφορά της με την X-black διπλής λυχνίας του FZ21Z;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...