Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδή μόνο το play το φέρνει λιανική (αν και η active.gr δεν το έχει φέρει καν) θα κοιτάξω να αγοράσω μετά την 8άρα.

 

ξέρεις που?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια μια ερωτηση: Ξερει κανεις αν το HP Pavilion dv6551ea εχει εξοδο HDMI?

Στο πλαισιο βρηκα το dv6541ev και συμφωνα με τα χαρακτηριστικα εχει αλλα για το 6551 δεν μπορω να βρω την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

επειδή μόνο το play το φέρνει λιανική (αν και η active.gr δεν το έχει φέρει καν) θα κοιτάξω να αγοράσω μετά την 8άρα.

 

ξέρεις που?

 

 

Την έχω δει μόνο στο greekshops.de γύρω στα 130 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και παλι.Τον υπολογιστη τον αγορασα αλλα εχω ενα προβλημα.Θελω να περασω τα xp αλλα στην ιστιοσελιδα τις fujitsu siemens δεν υπαρχουν.Επειδη αυτα που θελω να περασω τρεχουν μονο σε περιβαλον xp δυστιχως για την ωρα τα xp ειναι μονοδρομος.Εκανα μια αναζητηση και ψαχνωντας ειδα οτι εχουν εγκαταστησει τα xp χωρις να μπορω να βρω απο που βρηκαν drivers για xp.Θελω την βοηθεια σας που μπορω να βρω driver xp για AMILO Li 1705.Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Οσα παιδια εχουν τον amilo li 1705 και θελουν driver xp να μου στειλουν p.m.Tους βρηκα και ειδη περασα τα xp και το μηχανημα πεταει.

Link to comment
Share on other sites

έχω εναν φορητό acer aspire 3633 wlmi και εδώ και 2 ημέρες δεν ανοίγει το dvd ούτε φυσικά το διαβάζει.(όταν πατάω δεξί κλικ στις ιδιότητες μου βγάζει το μήνυμα <<το όνομα E:/ που καθορίστηκε στο πλαίσιο προορισμός δεν είναι έγκυρο.βεβαιωθείτε ότι η διαδρομή και το όνομα είναι σωστό.>>

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

πανε στον πινακα ελεχου στην διαχειρηση υλικου και βρες το drive και κανε καταργηση του υλικου, πατα οκ

μετα κανε επανεκινηση θα εντοπισει την συσκευει και θα κανει παλι εγκατασταση.

 

μια αλλη επιλογη ειναι να καλεσεις το 8015002000 δωεραν απο σταθερο και να μιλησεισ με την τεχνικη υποστηριξη της ACER κατα πασα πιθανοτητα 8α σε βοηθησουν, αν δεν εχεις προβλημα με hardware

[sIGPIC][/sIGPIC]

My Youtube Channel

GreekTechstruction

Link to comment
Share on other sites

Την έχω δει μόνο στο greekshops.de γύρω στα 130 ευρώ.

Μάλιστα. το μόνο μείον είναι ότι εξέχει πολύ από πίσω.

 

περιμένω αναλυτικότερη παρουσίαση της αυτονομίας του τώρα που το δουλεύεις περισσότερο :p

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα την πρώτη φρίκη κανονικής χρήσης του λάπτοπ...!

 

Δούλευα στο photoshop cs3 σήμερα για να φτιάξω ένα template και παρατήρησα μια καθυστέρηση αρκετά εκνευριστική. Τα εργαλεία αργούσαν να ανοίξουν, μέχρι και ένα απλο crop ήθελα να κάνω και καθυστερούσε... Αλλά δεν πρέπει να είναι θέμα μνήμης καθώς ούτε 1gb δεν ήταν κατηλειμμένο και άλλα προγράμματα που άνοιγα ταυτόχρονα δεν είχαν πρόβλημα.

 

Επίσης είχα το λάπτοπ στην κατάσταση high performance από τα power options.

 

Τι να φταίει; Να φταίει η κάρτα γραφικών; Αν ναι μεγάλο κακό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν νέοι οδηγοί...

 

Σίγουρα είναι η κάρτα γραφικών που αργεί να κάνει τα rendering για το photoshop... Now what?? Μιλάμε για καθυστέρηση έως και 2-3 sec σε κάθε αλλαγή που κάνω (όπως πχ απόκρυψη-εμφάνιση ενός layer) για να ανανεωθεί η εικόνα...

 

Δεν ξέρω αν είναι κατι που διορθώνεται με μια αναβάθμιση, πάντως θα μιλήσω με τη Dell αν γίνεται μέχρι και να επιστρέψω (νομίζω αυτό το δικαίωμα το έχω) το λαπτοπ και να το ξαναπαραγγείλω με την άλλη κάρτα... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα κάρτας γραφικών. Το photoshop εξαρτάται από τον επεξεργαστή και τη μνήμη, όχι από την κάρτα γραφικών. Δες μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή. Επίσης, τι αρχείο χειρίζεσαι; Αν πρόκειται για αρχείο με πολλά layers και πολλά dpi ανάλυσης ίσως είναι φυσιολογικό.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και σε μία φωτογραφία πχ 1280pixels που έβαλα ένα μόνο text layer και απλά πατάω το ματάκι να το εμφανίσει και να το εξαφανίσει αργεί... Ενώ στο desktop μου πχ εμφανίζει την αλλαγή σχεδόν ακαριαία. Και είναι ένας AthlonXP με 1 γίγα μνήμη.

 

Το δοκιμάζω με όλα τα προγράμματα κλειστά, δε χρησιμοποιείται δίσκος ή μνήμη ώστε να δικαιολογείται. Δεν εχω ιδέα πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

τι μνήμη έχεις? τα 2GB είναι οριακά για το CS3 + vista + aero.

 

ή να κλείσεις το aero (100+ MB κέρδος) είτε να ανεβάσεις μνήμη. 2.5 είναι καλά. αλλά καλύτερα είναι τα 3.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

2GB έχω, και είναι και μάλλον δύσκολο να τα αλλάξω (1ον γιατί μόλις πήρα το pc και 2ον γιατί θα πρέπει να πάρω τα επίσημα της Dell λόγω εγγύησης που νομίζω ότι είναι "τσιμπημένα")

 

Το aero πως απενεργοποιείται; Κλείνω απλά το transparency;

 

Θα δοκιμάσω ίσως και να βάλω το CS2 να δω αν το κάνει και από εκεί αλλά το 3 με βολεύει ρε γμτ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ποιος λέει αυτό για τις RAM???

 

φυσικά και ΔΕΝ χάνεις την εγγύηση. ΕΛΕΟΣ.

 

2GB stick @ play247 = 160e

 

aero off = πας στις ρυθμίσεις παλέτας του aero και κάτω κάτω έχει κάτι που λέει για περισσότερες ρυθμίσεις. εγώ προσωπικά αγαπώ το win2k look.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

:O Εγώ το νόμιζα ότι ίσχυε... No experience with laptops u know...

 

Καλά ίσως να αλλάξω μνήμη γύρω στα χριστούγεννα γιατί τώρα μου πέσαν μαζεμένα τα έξοδα μιας και έχω να πάρω και routers και ethernet σκληρούς...

 

Πρέπει να βρω και να σπρώξω και τη δικιά του, το καλό είναι ότι είναι 1 γιγα και μπορεί να βρω

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται παραπάνω μνήμη για εργασία με τέτοια αρχεία στο photoshop, ακόμα και στα Vista. Μην είμαστε υπερβολικοί, 2GΒ φτάνουν και περισσεύουν. Κάποιο άλλο είναι το πρόβλημα και είναι software. Ξαναλέω, δες μήπως κάποιο process απασχολεί πολύ τον επεξεραστή.
Link to comment
Share on other sites

αν και τα dell είναι τα laptops με το μικρότερο bloatware δες αν έχεις κάποιο χαζό AV ή αντίστοιχο πρόγραμμα.

 

stick to nod32 or kaspersky.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... ήρθε ώρα για λίγα στατιστικά!

1. Ανοίγω το photoshop με ένα "μικρό" project αμέσως μόλις ανοίξει το pc:

CPU γύρω στο 6-7%

Memory 939MB

Cached 1286

Free 40

PF 1120

 

2. Κλείνω όλα τα άσχετα προγραμματάκια ακόμα και το aero και sidebar. Σημειωτέων δεν έχω av το έχω σβήσει καιρό τώρα...:

CPU γύρω στο 1-2%

Memory 849ΜB

Cached 1297

Free 77

PF 979

 

Αποτέλεσμα το ίδιο στο photoshop...

 

Αλλά παρατήρησα κάτι αρκετά σημαντικό... Κάθε φορά που πατάω στο photoshop κάτι και συμβαίνει αυτή η καθυστέρηση που λέω ο δίσκος διαβάζει. Μόλις πατήσω διαβάζει και αμέσως μόλις εκτελεστεί η εντολή σταματά, λες και δίνουν τα windows στο photoshop πολύ page file να δουλέψει με αποτέλεσμα να το καθυστερεί...

 

 

Υ.Γ. Το write caching και το advanced performance από τα properties του σκληρού στο device manager τα έχετε ενεργοποιημένα; Μιας και όπως λέει αυξάνει την ταχύτητα και η πιθανότητα να πέσει το ρεύμα ώστε να υπάρξει απώλεια δεδομένων είναι μηδαμινή μιας και το λαπτοπ έχει μπαταρία. Δε νομίζω πως μπορεί να έχει σχέση αυτό αλλά ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν μπορώ να ξέρω τι φταίει.

 

2GB έχεις? βάλε το power scheme: High perf., επίσης βγάλε το AV. και κλείσε (από τα services) το Indexing.

 

δοκίμασε το cs2. λογικά το θέμα πρέπει να είναι η μνήμη. αν και δεν είμαι ειδικός.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το τελευταίο που είπα μάλλον είναι θέμα μνήμης και γιαυτό καθυστερεί λόγω του page file... Θα το ψάξω και καλύτερα.

 

Όσο αφορά το άλλο με το write caching τι έχετε επιλέξει εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεται ο πατέρας μου για ένα υποφορητό.

 

Έχετε υπόψιν σας να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο;

 

12" περίπου (13" με δυσκολία)

 

και τιμή μέχρι 1500 ευρώ.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι;;;;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεται ο πατέρας μου για ένα υποφορητό.

 

Έχετε υπόψιν σας να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο;

 

12" περίπου (13" με δυσκολία)

 

και τιμή μέχρι 1500 ευρώ.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι;;;;

 

Τον απολυτα κορυφαιο 12αρι: HP 2510p. Απο εκει και περα... πραγματικα το χαος...

 

Δες στο http://www.play247.gr

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...