Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω αυτο σκεφτομαι. Το toshiba a200-1gb με τον τ7300 κοστιζει 1400. Πολλα χρηματα. Θα δω ομως. Επισης με προβληματιζει οτι η καρτα ειναι ati. Mαλλον θα το δουλεψω linux οποτε καταλαβαινεις. Παντως εινια οντως τιμιο μηχανημα.

 

Για αυτο τι λες:http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MultiramaNotebooks&cp_id=131789

 

Compal fl90 ειναι. Μονο που στα +εξοδα εχει και ραμ γιατι με 1gb στα 533mhz δε γινεται δουλεια. Ισως και ενα σκληρο στις 7200σ.α.λ. Ο επεξεργαστης ειναι santa rosa αλλα εχει και αυτος 2mb cache L2. Ειναι λιγο υψυλοτερα χρονισμενος(2.00). Και εχει καλλιτερη καρτα γραφικων και εγγυηση 3 χρονια.

"I am the lizard king,

I can do anything..."

 

http://www.morrisonhotelgallery.com/Merchant2/graphics/00000001/triptychs-jim-morrison-thm.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για αυτο τι λες:http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MultiramaNotebooks&cp_id=131789

Compal fl90 ειναι. Μονο που στα +εξοδα εχει και ραμ γιατι με 1gb στα 533mhz δε γινεται δουλεια. Ισως και ενα σκληρο στις 7200σ.α.λ. Ο επεξεργαστης ειναι santa rosa αλλα εχει και αυτος 2mb cache L2. Ειναι λιγο υψυλοτερα χρονισμενος(2.00). Και εχει καλλιτερη καρτα γραφικων και εγγυηση 3 χρονια.

 

ΜΕ 100 ευρώ παραπάνω πήρα αυτό ... multirama HQ Force FL - G 7500 : Intel Core 2 Duo T7500 2.2 GHz , 15.4'' glare, NVIDIA GeForce 8600M GT 512MB, 250gb HD, Wireless Lan (802.11a/b/g/n), web camera 2 Megapixels . αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων, bluetooth , dvd-rw ~ 1199 ευρώ ~ 3 χρόνια εγγύηση (1 για κλοπή) ! Και είμαι υπερευχαριστημένος (ως τώρα δηλαδή) : ταχύτατο σύστημα στα vista , σε παιχνίδια , σε photoshop , φοβερή εικόνα (σε έργα και multimedia εφαρμογές) , αθόρυβο τελείως, και αυτονομία 2 ώρες και 20 λεπτά ~ ελπίζω να ανέβει και λίγο παραπάνω μιας και είναι η 2η φόρτιση μόνο και η μπαταρία δεν έχει "δέσει" ακόμα)

Το μοντέλο του link , αν δεν κάνω λάθος το είχε σαν άριστη επιλογή το PC WORLD Σεπτεμβρίου ανάμεσα σε Asus, Sοny και Acer με παρόμοια χαρακτηριστικά !

Το μόνο (-) που δίνω στο multirama PC είναι η απουσία θύρας HDMI , με τέτοια κάρτα γραφικών έπρεπε να είχε.... anyway!

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ 100 ευρώ παραπάνω πήρα αυτό ... multirama HQ Force FL - G 7500 : Intel Core 2 Duo T7500 2.2 GHz , 15.4'' glare, NVIDIA GeForce 8600M GT 512MB, 250gb HD, Wireless Lan (802.11a/b/g/n), web camera 2 Megapixels . αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων, bluetooth , dvd-rw ~ 1199 ευρώ ~ 3 χρόνια εγγύηση (1 για κλοπή) ! Και είμαι υπερευχαριστημένος (ως τώρα δηλαδή) : ταχύτατο σύστημα στα vista , σε παιχνίδια , σε photoshop , φοβερή εικόνα (σε έργα και multimedia εφαρμογές) , αθόρυβο τελείως, και αυτονομία 2 ώρες και 20 λεπτά ~ ελπίζω να ανέβει και λίγο παραπάνω μιας και είναι η 2η φόρτιση μόνο και η μπαταρία δεν έχει "δέσει" ακόμα)

Το μοντέλο του link , αν δεν κάνω λάθος το είχε σαν άριστη επιλογή το PC WORLD Σεπτεμβρίου ανάμεσα σε Asus, Sοny και Acer με παρόμοια χαρακτηριστικά !

Το μόνο (-) που δίνω στο multirama PC είναι η απουσία θύρας HDMI , με τέτοια κάρτα γραφικών έπρεπε να είχε.... anyway!

 

Φιλ μπορεις να μου πεις τη βαθμο εμπειριας σου βγαζει στα βιστα?και απο θερμοκρασιες τι λει?κολλαει καθολου με τα απο ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλ μπορεις να μου πεις τη βαθμο εμπειριας σου βγαζει στα βιστα?και απο θερμοκρασιες τι λει?κολλαει καθολου με τα απο ωρα?

 

Δεν το κοίταξα ακόμη αυτό , δεν έχω και μεγάλη εμπειρία στα Vista ... αν δεν κάνω λάθος είναι 5 στα πεταχτά που το πέτυχα , αλλά με σιγουριά θα σου πω αύριο που θα ανοίξω το laptop

( το έχω και κοιμάται τώρα φορτίζοντας:p )!

Όσο για την θερμοκρασία , ζεσταίνεται λίγο από κατω ... αλλά όχι τίποτα σοβαρό, ελάχιστα θα έλεγα! Όσο για κολλήματα - αν και νωρίς ακόμα - ΔΕΝ είδα το παραμικρό , αν και το έφτασα στα άκρα , με απαιτητικό παιχνίδι όπως το Bioshock !

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κοίταξα ακόμη αυτό , δεν έχω και μεγάλη εμπειρία στα Vista ... αν δεν κάνω λάθος είναι 5 στα πεταχτά που το πέτυχα , αλλά με σιγουριά θα σου πω αύριο που θα ανοίξω το laptop

( το έχω και κοιμάται τώρα φορτίζοντας:p )!

Όσο για την θερμοκρασία , ζεσταίνεται λίγο από κατω ... αλλά όχι τίποτα σοβαρό, ελάχιστα θα έλεγα! Όσο για κολλήματα - αν και νωρίς ακόμα - ΔΕΝ είδα το παραμικρό , αν και το έφτασα στα άκρα , με απαιτητικό παιχνίδι όπως το Bioshock !

 

Ευχαριστω!καπου στο 5αρι περιμενω να εχει σκαιφτομαι να το παρω για deskop replace... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ενδιαφερον μου ακουγεται αλλα νομιζω οτι το εχουν αποσυρει και το εχουν αντικαταστησει απο το fl-g 7900. Kαι αυτο ειναι πανακριβο. Η HDMI δε με πολυενδιαφερει.

ΜΕ 100 ευρώ παραπάνω πήρα αυτό ... multirama HQ Force FL - G 7500 : Intel Core 2 Duo T7500 2.2 GHz , 15.4'' glare, NVIDIA GeForce 8600M GT 512MB, 250gb HD, Wireless Lan (802.11a/b/g/n), web camera 2 Megapixels . αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων, bluetooth , dvd-rw ~ 1199 ευρώ ~ 3 χρόνια εγγύηση (1 για κλοπή) ! Και είμαι υπερευχαριστημένος (ως τώρα δηλαδή) : ταχύτατο σύστημα στα vista , σε παιχνίδια , σε photoshop , φοβερή εικόνα (σε έργα και multimedia εφαρμογές) , αθόρυβο τελείως, και αυτονομία 2 ώρες και 20 λεπτά ~ ελπίζω να ανέβει και λίγο παραπάνω μιας και είναι η 2η φόρτιση μόνο και η μπαταρία δεν έχει "δέσει" ακόμα)

Το μοντέλο του link , αν δεν κάνω λάθος το είχε σαν άριστη επιλογή το PC WORLD Σεπτεμβρίου ανάμεσα σε Asus, Sοny και Acer με παρόμοια χαρακτηριστικά !

Το μόνο (-) που δίνω στο multirama PC είναι η απουσία θύρας HDMI , με τέτοια κάρτα γραφικών έπρεπε να είχε.... anyway!

 

Δεν ξερω, παντως αν το βρω θα το χτυπησω. Εδω στην Καλαματα στα multirama τα ειχαν σε στοιβες πριν καμια εβδομαδα..

"I am the lizard king,

I can do anything..."

 

http://www.morrisonhotelgallery.com/Merchant2/graphics/00000001/triptychs-jim-morrison-thm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σε πολλα Μολυτιραμ... εχω δει κουτες απο Φουτσιτσου αλλα δεν τα αγοραζει κανενας γιατι ειναι ζημιαρικα. Σκεφτομαι για LG ιδιως τωρα που το Πλαισιο τα εχει με πολυ καλες τιμες. Πειτε μου γνωμες για την μαρκα γιατι τουλαχιστον εχει 2 χρονια εγγυηση...
Link to comment
Share on other sites

παιδια,εχω το ΗΡ 6181...αρκετες φορες οταν <καιω> cd δεν μου τα ολοκληρωνει(βγαζει failed κτλ) η κανει το ιδιο κατα τη διαδικασια..τι παιζει?γραφω με το nero..
Link to comment
Share on other sites

παιδια,εχω το ΗΡ 6181...αρκετες φορες οταν <καιω> cd δεν μου τα ολοκληρωνει(βγαζει failed κτλ) η κανει το ιδιο κατα τη διαδικασια..τι παιζει?γραφω με το nero..

Παιζει να ειναι προβληματικα τα cd.εγω την πατησα προσφατα..το ιδιο θα ισχυει μαλλον και σε σενα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επίσης αναβάθμισε το nero στην 7.10 έκδοση που είναι και η πιο συμβατή.

 

vista έχεις?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

οχι ΧΡ αν και εχω και τα vista,ακομα στην σακουλιτσα τους αθικτα απο τοτε που μου τα εστειλε η moduslink :) (λογω ασυμβατοτητων,δεν το ρισκαρω ακομα)

λεω να το αναβαθμισω(το νερο),γτ παλια ειχα κ ενα παρομοιο προβλημα στον ντεσκτοπ μου..

ΥΣ. εχω το νερο 7 ultra edition

Link to comment
Share on other sites

οχι ΧΡ αν και εχω και τα vista,ακομα στην σακουλιτσα τους αθικτα απο τοτε που μου τα εστειλε η moduslink :) (λογω ασυμβατοτητων,δεν το ρισκαρω ακομα)

λεω να το αναβαθμισω(το νερο),γτ παλια ειχα κ ενα παρομοιο προβλημα στον ντεσκτοπ μου..

ΥΣ. εχω το νερο 7 ultra edition

Εγω παντως το Nero 6 δεν το αλλαζω με την καμια..και ειδικα το 7 που εχω ακουσει τα χειροτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το 7.10 είναι μακράν το καλύτερο burner ever!

 

λογικό είναι να έχεις προβλήματα με αρχαίες εκδόσεις.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Το Nero 7 έχει βγάλει άπειρα προβλήματα και κανείς δεν έχει καταλάβει, ούτε γιατί υπάρχουν, ούτε γιατί άργησαν τόσο να διορθωθούν (π.χ. το πολύ γνωστό θέμα με τα audio cd). Σε άλλους δουλέυει σωστά η μία έκδοση, σε άλλους η άλλη και πάει λέγοντας. Αν το 6.x αναγνωρίζει σωστά το dvdrw σας, μείνετε με αυτό. Ή μείνετε με το 7 αν έχετε βρει κάποια έκδοση που να δουλεύει σωστά.
Link to comment
Share on other sites

η 7.10 είναι η καλύτερη και η πιο ολοκληρωμένη (αν και κάμω εγκατάσταση μόνο το burning rom) σύμφωνα με το νετ.

 

επίσης η 6.x δεν παίζει σε vista.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ego paidia thelo ena mikro elafru forito gia tin sxoli mou kai na mou meinoun kai kapoia lefta

exo kataliksei ston innovator me tin 12.1" othoni alla distazo

aksizei i tha mou meinei sto xeri meta pao 2-3mines???

 

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.909145

checkarete to osoi goustarete

υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι..Αυτοί που ξέρουν binaries και αυτοί που δεν ξέρουν :D
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα tablet. δίνουν στο φόρουμ (B&S) ένα f-s 3010 στα 500ε και ένα toshiba στα ίδια λεφτά.

 

είναι μονόδρομος το tablet για τη σχολή.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Προκειται να αγορασω ενα laptop απο ΗΠΑ και εχω καταληξει μεταξυ ενος ΗΡ και ενος sony vaio. Tιμη σχεδον ιδια. Δεν αναφερω τα μοντελα γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχια μεταξυ αμερικανικων και των μοντελων που κυκλοφορουν στην ευρωπαικη αγορα ωστε να γινη συγκριση. Τα υπολοιπα τεχνικα χαρακτηριστικα των 2 laptops εκτος των επεξεργαστων ειναι σχεδον τα ιδια. Οι επεξεργαστες ειναι ο Τ5300 Core2 Duo Mobile στα 1,73GHz και ο Intel Core Duo processorT2450 στα 2GHz

Απο τους 2 επεξεργαστες ποιον θεωρειται καλυτερο και γιατι?

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και ο πρώτος. αν και οι δύο είναι πολυκαιριασμένοι... και σχετικά αργοί (ως προς το FSB).

 

οι απαντήσεις στο Intel.com

 

με λίγα λόγια, ο 2450 δεν υποστηρίζει 64Bit και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας.

 

αναλυτικά

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Thanks
[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia exw ton HP Pavilion dv6144ea Notebook PC kai ton telaiteo mhna exw provlima me to bluetooth toy.olo error moy vgazei kserei kaneis ti ftaiei kai den mporw oyte na steilw alla oyte kai na lavw tipota..........?ti mporw na kanw twra,na ksanaegkatastisw to bluetooth?

an nai poy tha to vrw,to pc den exei cd-rom apo thn mana toy me ta programmata????:ninja::ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia exw ton HP Pavilion dv6144ea Notebook PC kai ton telaiteo mhna exw provlima me to bluetooth toy.olo error moy vgazei kserei kaneis ti ftaiei kai den mporw oyte na steilw alla oyte kai na lavw tipota..........?ti mporw na kanw twra,na ksanaegkatastisw to bluetooth?

an nai poy tha to vrw,to pc den exei cd-rom apo thn mana toy me ta programmata????:ninja::ninja::ninja:

 

Nomizo tha xreiasteis to BlueSoleil .... tha to vreis kai se "free" sta gnosta ypogeia magazakia!:happy:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω ένα laptop ACER αρκετά παλιό (αγορά τον Αύγουστο του 2003) και μέχρι τώρα όλα ήταν ΟΚ.

 

Σήμερα που το άνοιξα ξαφνικά παρατήρησα στην οθόνη κάτι κόκκινες κάθετες γραμμές. Μετά το έκλεισα και το ξανάνοιξα και απο τότε βλέπω μόνο κάτι περίεργα στην οθόνη .... κάτι σαν στερεογράμματα, σαν fractals κλπ. Το σίγουρο είναι ότι τα windows φορτώνουν κανονικά (τα ακούω που αρχίζουν).

Μάλλον κατι κουνήθηκε και δεν κάνει καλή επαφή ή η οθόνη βγήκε off.

 

Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο?

έχετε να μου προτείνετε κάτι να ψάξω?

 

*** ούτε στο bios δεν μπορώ να μπω (ή καλύτερα δεν μπορώ να δω)

 

 

+++++++ μόλις τώρα διαπίστωσα ότι δεν φταίει η οθόνη του φορητού γιατί τον σύνδεσα σε εξωτερικό monitor και κάνει ακριβώς τα ίδια. Μήπως κουνήθηκε καμια καρτούλα?

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...