Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βρήκα ένα πολύ ωραίο site για notebook. Λέγεται notebookreview.com. Ρίξτε μια ματιά.

ακριβώς :)

 

σχεδόν κάθε πράγμα που μαθαίνω το διαβάζω εκεί ή στο technet. επίσης είναι και το καλύτερο forum για tablet ;)

 

βέβαια, προσοχή αρκετά από τα μοντέλα που υπάρχουν εκεί είναι μόνο για τις ΗΠΑ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λετε για τους LG φορητους? Καμια γνωμη για τους παρακατω? Η μηπως να προτεινετε καποιον αλλον?

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_208&manufacturers_id=135&products_id=6168

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_208&manufacturers_id=135&products_id=3804

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_208&manufacturers_id=135&products_id=5847

(17αρα οθονη)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του LG S1 εδώ και λίγο παραπάνω από 7 μήνες.

 

Παρόλο που είναι ο πρώτος μου φορητός, έψαχνα πολύ καιρό μέχρι να καταλήξω στο συγκεκριμένο μοντέλο. Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Είναι όλη μέρα ανοιχτός,

χρησιμοποιείται και για επαγγελματική και για προσωπική χρήση,

είναι πανέμορφος σχεδιαστικά (άμα δεν τον έχεις δει από κοντά πάνε σε κάποιο κατάστημα που το έχουν ανοιχτό και δες το.. Θα το λατρέψεις!)

έχει 2 χρόνια εγγύηση onsite (σε περίπτωση που σου παρουσιάσει πρόβλημα, έρχονται σπίτι σου, το παίρνουν και αφου το επισκευάσουν στο ξαναφέρνουν σπίτι σου εννοείται χωρίς καθόλου έξοδα!)

έχει επίσης 1 μήνα εγγύηση για 0 καμένα pixel (σε περίπτωση καμένου pixel, υπάρχει άμεση αντικατάσταση κατ ευθείαν)

η αυτονομία του είναι πολύ συμπαθητική (2.30-3 ώρες, ανάλογα με την χρήση)

και πλέον η τιμή του έχει πέσει πολύ..!

 

Αν θέλεις την άποψη μου, το συγκεκριμένο μοντέλο είναι πολύ καλή επιλογή!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

ποια μέρα και ποια νύχτα? δυστυχώς τα acer εδώ και 2 χρόνια έχουν πέσει τόσο πολύ στην ποιότητα (+σέρβις) και ταυτόχρονα έχουν ανεβεί στην τιμή...

 

 

Ειχες πολους acer? Τα τελευταια 3 χρονια ειχα 2 και περασαν απο τα χερια μου για βδομαδες αλλοι 3. σε πληροφορω οτι δεν ειχα κανενα προβλημα. Οσο για το σερβις οταν το χρειαστικα ( στον πρωτο) ηταν μια χαρα και αν θελεις και κατι παραπανω κανεις μια επεκταση στα 3 χρονια.

Πληροφοριακα να πω οτι τωρα εχω ενα φθηνο μοντελο (5611) και ναι τρεχει τα Vista ultimate ΑΝΕΤΑ.

οσο για τις συγκρισεις που κανουμε με παραδειγμα αυτοκινητα.... ειναι παντελως αστοχες, μην ξεχναμε οτι ολες οι εταιρειες δεν κατασκευαζουν τα παντα αλλα τα περισσοτερα τα παιρνουν απο αλλες.

Link to comment
Share on other sites

ego pantos antimetopisa arketa provlimata me acer !! ta teleutaia 3 xronia exo dei treis acer apo polu konta !! tous duo tous eixan oi kollhtoi mou kai ton enan ton eixa ego gia deutero !! loipon oi duo parousiasan provlimata !! arxizontas apo ton diko mou anafero oti xafnika kapoia mera stamathsan na douleuoun kapoia koumpia sto plhktrologio meta apo 1,5 xrono !! sto filo mou meta apo 2 xronia peripou tou xalase to dvd/antigrafiko !! 300 euro tou zhthsan apo thn acer gia antikatastash !! to mono pou den exei pathei akoma tpt einai tou allou mou filou !! alla exei kanei kati ragismata ekei pou pianei h othoni kai fenetai arketa asxhma!!

 

tora protimo na perno pio kala forhta kai me megalh egguhsh gi auto agorasa enan asus me 2 xronia egguhsh!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν μπορείτε να με βοηθήσετε, το laptop μου

δυστυχώς απεβίωσε μετά από 5 χρόνια και ψάχνω για νέο PC.

 

Σε laptop koitaw σε Sony Vaio, αλλά αν είναι κάτι καλό, είμαι ανοιχτή

και άλλες προτάσεις. (Κοιτάω και desktop, εκεί δεν είμαι τόσο επιλεκτική)

 

Any ideas/recommendations?

 

Minimum specifications που ψάχνω:

 

-15.4" οθόνη τουλάχιστον

-WiFi, BT

-Δυνατότητα (όχι απαραίτητα ενσωματωμένη) να παρακολουθώ TV και να κάνω εγγραφή

προγραμμάτων και των υποτίτλων τους μέσω teletext (αυτό είναι απαραίτητο για το διδακτορικό μου)

-Όσο περισσότερη μνήμη και σκληρό γίνεται

 

Προυπολογισμός ως 1900 ευρώ (κατά προτίμηση λιγότερα,

αλλά για κάτι πραγματικά καλό, δεν θα τσιγκουνευτούμε)

(Για desktop κάτι πιο οικονομικό.)

 

Τον υπολογιστή τον θέλω κατά βάση για να κάνω την έρευνα

για το διδακτορικό μου και για email, Internet, μουσική και να βλέπω

και κανένα DVD (να ξεχνιόμαστε μέσα στον πανικό διαβάσματος

και δουλειάς).

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

Καλό Πάσχα σε όλους :)

Link to comment
Share on other sites

ego prosopika tha sou proteina auton pou exo agorasei ki ego ton s96j !! einai apo thn asus verified by intel !! http://www.alfa4.gr/notebook.htm mporeis na deis edo details !! ego ton phra me 2gb ram kai 80ari disko stis 7200 strofes !! mporeis na ton pareis me ton epexergasth 7400 sta 2,16 me 2gb ram kai 100ri disko stis 7200 strofes !! milame gia trelh taxuththa!! h timh tou einai 1400 euro an thimamai kala !! an thes leptomeries steile mou pm
Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η γνώμη σας για τον LG LW25; Τον έχω βρεί στο Media Markt στα 1290 ευρώ και σκέφτομαι να πάω να τον χτυπήσω. Βασικά ψάχνω για κάποιον μικρό φορητό και απο όσους έχω δει, αυτός είναι που με τράβηξε πιο πού μιας και συναδιάζει πολύ καλά τεχνικ΄αχαρακτηριστικά με πολύ μικρές διαστάσεις.

 

Ακούω απόψεις και συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με τον ACER 5100 της αδερφής μου.

Όπως όλα τα σύγχρονα λάπτοπ έτσι και αυτό είχε ένα partition hidden που περιέχει το λειτουργικό σύστημα και τις εφαρμογές "έτοιμες" για φόρτωμα.

Εγώ σήμερα αν και αρκετά από την aDsl μου έκανα κάτι παράτολμο: πήγα να περάσω τα XP 64bit στο laptop. Βρίσκοντας αρκετές λοιπόν ασυμβατότητες με τους οδηγούς που έχει ανεβάσει η Αcer στο site της(φρόντισα να κατεβάσω τους οδηγούς με την aDsl) ,γεγονός που βρίσκω απαράδεκτο μιας και η ΗΡ που τουλάχιστον έχω γνώση τι κάνει έχει οδηγούς για 32bit/64bit, αποφάσισα να επιστρέψω στο βασικό λειτουργικό σύστημα του ACER(win Xp Home)που έχει στο hidden partition...

Και εκεί άρχισαν τα προβλήματα. Το Alt + F10 δε πιάνει πλέον!!! Δε πείραξα καθόλου το partition της Acer(το Partition Magic το βλέπει κανονικά...) και στην αρχή νόμισα ότι έφταιγε ότι τα ΧΡ 64bit τα έβαλα σε NTFS(η Acer βάζει τα πάντα σε FAT32:p τους linuxades :lol: ) αλλά τζάμπα κόπος το δεύτερο format!

Δε μπορώ να βρω λύση,έχετε να προτείνετε κάτι;

Ευχαριστώ:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η γνώμη σας για τον LG LW25; Τον έχω βρεί στο Media Markt στα 1290 ευρώ και σκέφτομαι να πάω να τον χτυπήσω. Βασικά ψάχνω για κάποιον μικρό φορητό και απο όσους έχω δει, αυτός είναι που με τράβηξε πιο πού μιας και συναδιάζει πολύ καλά τεχνικ΄αχαρακτηριστικά με πολύ μικρές διαστάσεις.

 

Ακούω απόψεις και συμβουλές.

gia mikros exei polu kalh timh !! to kako tou omos einai h karta grafikon tou !! an diavaseis review gi auth tn karta tha katalaveis oti den leei polla !! o epexergsths tou einai polu kalos kai h ram pisteuo oti einai arketh !! o diskos me xalaei ligo giati einai mikros kai stis 5400 alla disko mporeis na allaxeis opote theleis !!

 

des edo exei ta score sto 3dmark gia tis kartes ton forhton http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=46925

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με τον ACER 5100 της αδερφής μου.

Όπως όλα τα σύγχρονα λάπτοπ έτσι και αυτό είχε ένα partition hidden που περιέχει το λειτουργικό σύστημα και τις εφαρμογές "έτοιμες" για φόρτωμα.

Εγώ σήμερα αν και αρκετά από την aDsl μου έκανα κάτι παράτολμο: πήγα να περάσω τα XP 64bit στο laptop. Βρίσκοντας αρκετές λοιπόν ασυμβατότητες με τους οδηγούς που έχει ανεβάσει η Αcer στο site της(φρόντισα να κατεβάσω τους οδηγούς με την aDsl) ,γεγονός που βρίσκω απαράδεκτο μιας και η ΗΡ που τουλάχιστον έχω γνώση τι κάνει έχει οδηγούς για 32bit/64bit, αποφάσισα να επιστρέψω στο βασικό λειτουργικό σύστημα του ACER(win Xp Home)που έχει στο hidden partition...

Και εκεί άρχισαν τα προβλήματα. Το Alt + F10 δε πιάνει πλέον!!! Δε πείραξα καθόλου το partition της Acer(το Partition Magic το βλέπει κανονικά...) και στην αρχή νόμισα ότι έφταιγε ότι τα ΧΡ 64bit τα έβαλα σε NTFS(η Acer βάζει τα πάντα σε FAT32:p τους linuxades :lol: ) αλλά τζάμπα κόπος το δεύτερο format!

Δε μπορώ να βρω λύση,έχετε να προτείνετε κάτι;

Ευχαριστώ:)

Δεν ξερω τι ακριβως εκανες αλλα μαλλον πειραξες καποιους οδηγους, το καλυτερο που επρεπε να κανεις ειναι οταν τον πηρες και αφου τον ανοιξες και εκανε το τελικο σεταπ μολις τελειωσε σιγουρα σε ρωτησε αν θελεις να παρεις μπακαπ, εκει θα επαιρνες μπακαπ και θα ειχες το ρικαβερι σιντι. τωρα δοκιμασε να κατεβασεις τους οδηγους απο την Acer για το eRecovery και το Launch Manager. Επισης δες στο BIOS αν ειναι ενεργοποιημενη η δυνατοτητα D2D recovery. Οσο για το παρτισιον που ειναι NTFS μη σε απασχολει γιατι κατα την διαδικασια του ρικαβερι γινετε αυτοματα FAT32.

Ελπιζω να καταφερεις να το επαναφερεις.

 

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε ολους

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι όλα έτσι. τα compaq ΔΕΝ έχουν κρυφό partition.

 

είναι χαζή αυτή η υλοποίηση από πλευράς εταιρίας. είχα έναν acer xm302 και όταν τον έκαμα γενικό format και πέρασα καθαρά τα windows τα μισά πράγματα κολλούσαν και αργούσε υπερβολικά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως στο σαιτ της ΗΡ το λαπτοπ μου κοστιζει 2800 δολαρια, ενω στην Ελλαδα εχει πολυ λιγοτερο;

 

Επισης στο σαιτ λεει οτι ειναι βιστα ρεντι αλλα δεν εχει ο ιδιος αυτοκολλητο τετοιο. Φανταζομαι οτι ισχυει οτι λεει στο σαιτ.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ακριβως εκανες αλλα μαλλον πειραξες καποιους οδηγους, το καλυτερο που επρεπε να κανεις ειναι οταν τον πηρες και αφου τον ανοιξες και εκανε το τελικο σεταπ μολις τελειωσε σιγουρα σε ρωτησε αν θελεις να παρεις μπακαπ, εκει θα επαιρνες μπακαπ και θα ειχες το ρικαβερι σιντι. τωρα δοκιμασε να κατεβασεις τους οδηγους απο την Acer για το eRecovery και το Launch Manager. Επισης δες στο BIOS αν ειναι ενεργοποιημενη η δυνατοτητα D2D recovery. Οσο για το παρτισιον που ειναι NTFS μη σε απασχολει γιατι κατα την διαδικασια του ρικαβερι γινετε αυτοματα FAT32.

Ελπιζω να καταφερεις να το επαναφερεις.

 

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε ολους

 

Σίγουρα δε πείραξα κάτι,αυτό είναι το θέμα.Δηλαδή απλά έκανα φορμάτ στο partition που ήταν τα windows της Acer,το κρυφό δε το άγγιξα. Θα προσπαθήσω στην περίπτωση που δε βγάλω άκρη να φανερώσω το partition,να το κάνω dvd και να bootάρω από αυτό;) Το θέμα είναι ότι ούτε partition magic δεν έχω άρα μάλλον από το GNOME partition Manager του Linux θα γίνει η δουλειά:p Αλλά τι λέω ούτε dvd δεν έχω εδώ στην εξοχή:lol:

Το e-recovery θέλει framework που είναι 50ΜΒ άρα από PSTN δε πρόκειται να κατέβει ποτέ!!

 

 

Στους HP Compaq πράγματι δεν είναι έτσι τα πράγματα,δε κατήργησαν ακόμα τα dvd...Αλλά στους Pavillion που είδα άρχισε και η ΗΡ τα κόλπα!!! Τέλος πάντων...

 

Τώρα όσον αφορά τις διακυμάνσεις στις τιμές μπορεί το μοντέλο της ΗΡ να συνοδεύεται από αξεσουάρ που στην Ελλάδα δε τα δίνουν και για αυτό να είναι πεσμένη η τιμή! Δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Oχι, δεν εχει καμια διαφορα στα εξτρα αξεσουαρ.

 

Δε δινεται τιποτα και στις 2 περιπτωσεις.:P

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Oχι, δεν εχει καμια διαφορα στα εξτρα αξεσουαρ.

 

Δε δινεται τιποτα και στις 2 περιπτωσεις.:P

δώσε τα δύο λινκ. της hp αλλά και αυτό που πήρες εσύ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

exei xrisimopoiisei kaneis to express media player sto toshiba A100-906? ypoti8etai oti mporei na anaparagei cd/dvd xwris na mpainei sto leitourgiko twn xp, h exw katalavei la8os??kai pws ginetai?
"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

δώσε τα δύο λινκ. της hp αλλά και αυτό που πήρες εσύ.

 

οριστε: http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF25a/321957-321957-64295-321838-3329741-1839152.html

 

Αυτο με τον Τ7400 (αν και απ οσο ειδα επεσε 250 απο προχτες)

 

Εδω εχει περι τα 1900 ευρα.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

οριστε: http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF25a/321957-321957-64295-321838-3329741-1839152.html

 

Αυτο με τον Τ7400 (αν και απ οσο ειδα επεσε 250 απο προχτες)

 

Εδω εχει περι τα 1900 ευρα.

1960 ευρώ κάνει.

 

για 60 ευρώ κάνεις το όλο θέμα???

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ego prosopika tha sou proteina auton pou exo agorasei ki ego ton s96j !! einai apo thn asus verified by intel !! http://www.alfa4.gr/notebook.htm mporeis na deis edo details !! ego ton phra me 2gb ram kai 80ari disko stis 7200 strofes !! mporeis na ton pareis me ton epexergasth 7400 sta 2,16 me 2gb ram kai 100ri disko stis 7200 strofes !! milame gia trelh taxuththa!! h timh tou einai 1400 euro an thimamai kala !! an thes leptomeries steile mou pm

 

 

Χρόνια πολλά :) Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες.

Δεν το είχα υπόψη το μηχανηματάκι, νομίζω όμως ότι προτιμώ να μείνω

σε κάτι από Sony... Eυχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι. Σύνδεσα μια 17άρα crt στο φορητό μου αλλα η εικόνα δεν ήταν καλή και αναβόσβηνε συνεχώς..ξέρετε που μπορεί να οφείλεται και πως διορθώνεται? thanks
..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι. Σύνδεσα μια 17άρα crt στο φορητό μου αλλα η εικόνα δεν ήταν καλή και αναβόσβηνε συνεχώς..ξέρετε που μπορεί να οφείλεται και πως διορθώνεται? thanks

 

Μηπως εχεις ελλατωματικο καλωδιο; Δοκιμασε να συνδεσεις αλλο πισι με αυτο το καλωδιο ή χρησιμοποιησε αλλο καλωδιο για να το τσεκαρεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...