Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η (αστεία) απάντηση μόλις ήρθε από τον ίδιο τον ΟΤΕ:

 

Το απόθεμα της προσφοράς έχει εξαντληθεί. (Σήμερα θυμίζω είναι το μεσημέρι της 2ης μέρας που θα ίσχυε η προσφορά).

 

Είμαι κάπως περίεργος σχετικά με το τί απόθεμα ήταν αυτό... :ninja:

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προφανώς δεν πρόσεξες την τιμή!

 

Μια χαρα την ειδα. Αυτο δεν σημαινει οτι θα εδινα αυτα τα χρηματα για την μαρκα αυτη.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

re paidia skeftomai na agorasw ton uranus duo ii apo to plaisio.gnwmes?

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις επώνυμο υπολογιστή και όχι BTO από Πλαίσιο, Κωτσόβολο, Multirama... Απλά και σα θέμα αξιοπιστίας αλλά και σαν service (απαίσιο, συγκεκριμένα του Πλαισίου) συμφέρει καλύτερα ένας επώνυμος υπολογιστής

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις επώνυμο υπολογιστή και όχι BTO από Πλαίσιο, Κωτσόβολο, Multirama... Απλά και σα θέμα αξιοπιστίας αλλά και σαν service (απαίσιο, συγκεκριμένα του Πλαισίου) συμφέρει καλύτερα ένας επώνυμος υπολογιστής

 

Μα και του ΠΛΑΙΣΙΟ επωνυμα ειναι... της Clevo. Και σε οτι αφορα το service... εεεε αλλο να κανει μια βδομαδα και 1 μηνα και να φευγει ακομα και εξωτερικο, και αλλο να το εχεις ετοιμο την επομενη μερα σε περιπτωση βλαβης. Το Πλαισιο ειναι γνωστο για το καλο after sales που εχει.

 

Και τελος παντων, τους ειδαμε πολλους επωνυμους φορητους, ποσο τιμουν το ονομα τους...

 

Προσωπικα για ενα δευτερο φορητο που θελω (εχω ηδη εναν HP για την δουλεια μου) το οποιο θα εχει ρρολο desktop replacement και θα λειτουργει 24/7, δεν βρισκω αλλη επιλογη περαν των turbo-x και αυτο γιατι εχει γρηγορο service και κατα τα αλλα φαινονται ΟΚ τα φορητα τους.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Μα και του ΠΛΑΙΣΙΟ επωνυμα ειναι... της Clevo. Και σε οτι αφορα το service... εεεε αλλο να κανει μια βδομαδα και 1 μηνα και να φευγει ακομα και εξωτερικο, και αλλο να το εχεις ετοιμο την επομενη μερα σε περιπτωση βλαβης. Το Πλαισιο ειναι γνωστο για το καλο after sales που εχει.

 

Και τελος παντων, τους ειδαμε πολλους επωνυμους φορητους, ποσο τιμουν το ονομα τους...

 

Προσωπικα για ενα δευτερο φορητο που θελω (εχω ηδη εναν HP για την δουλεια μου) το οποιο θα εχει ρρολο desktop replacement και θα λειτουργει 24/7, δεν βρισκω αλλη επιλογη περαν των turbo-x και αυτο γιατι εχει γρηγορο service και κατα τα αλλα φαινονται ΟΚ τα φορητα τους.

και μονο το ξενερωμα που θα φας αν παθει κατι φτανει και οι πιθανοτητες να παθει κατι το καθε turbo-x ειναι δυσαναλογα μεγαλες...

περι ορεξεως ομως..:)

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαισιο ειναι γνωστο για το καλο after sales που εχει.

 

Σε ποιά χώρα;; Γιατί εγώ ακόμα θυμάμαι το αμίμητο που μου είχαν πει χρόνια πριν όταν είχε χαλάσει το τροφοδοτικό και (ανίδεος τότε) τους είχα πάρει τηλέφωνο για να δω τι πρέπει να κάνω. Όταν λοιπόν πήρα τηλέφωνο στους τεχνικούς και τους είπα ότι δεν ανοίγει καν ο υπολογιστής μου είπαν να "τον αφήσω 2-3 μέρες να ηρεμήσει και μετά να ξαναπροσπαθήσω"

 

:X :!: :!: :blink:

 

Όταν λες ότι είναι Clevo, το λες σα θετικό;; Γιατί εγώ δεν τα έχω ξανακούσει και δε θα τα εμπιστευόμουν για να σου πω και την αλήθεια.

 

(Εννοείται πως δεν ξαναπήρα ποτέ στη ζωή μου υπολογιστή από Πλαίσιο - των Multirama το Aftersales είναι καλύτερο, αν και ούτε από εκεί θα έπαιρνα BTO laptop τους)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αγοράσει φορητό από το Πλαίσιο και είσαι τόσο κατηγορηματικός; Γιατί κι εγώ είχα προβλήματα και με το service του Πλαισίου και με άλλα καταστήματα, αλλά φορητό δεν έχω αγοράσει και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Τα προϊόντα με το δικό τους band name τα προσέχουν πολύ περισσότερο στο after sales service για ευνόητους λόγους, οπότε ας πει την άποψη του κάποιος που έχει αγοράσει κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι είναι Clevo, το λες σα θετικό;; Γιατί εγώ δεν τα έχω ξανακούσει και δε θα τα εμπιστευόμουν για να σου πω και την αλήθεια.

 

Το λέει με την έννοια ότι η Clevo είναι ένας από τους μεγαλύτερους "άγνωστους" κατασκευαστές notebooks στον κόσμο που προμηθεύει δεκάδες άλλες εταιρείες με περισσότερο ή λιγότερο γνωστά brand names. Άλλοι τέτοιοι κατασκευαστές είναι η compal, η asus κλπ. Άρα αυτό που πωλείται ως π.χ. SONY δεν είναι απαραίτητα τόσο διαφορετικό από αυτό που πωλείται ως Turbo-X. Βέβαια η Clevo ή κάθε αλλη αντίστοιχη δεν τα φτιάχνει μέχρι την τελευταία βίδα, παρέχει το case με ενσωματωμένη οθόνη και mobo οπότε υπάρχουν και άλλες διαφορές.

 

Σε κάθε περίπτωση, η ύπαρξη κοινών προμηθευτών δεν σημαίνει ότι το brand name είναι άχρηστο. Τελείως άλλες προδιαγραφές θέτει μια γνωστή εταιρεία τύπου Sony ή DELL σε σχέση με μια άγνωστη value-for-money μάρκα σαν τα Turbo-X.

 

Τέλος, δεν έχω εμπειρία με Turbo-X αλλά είτε δικαίως είτε από προκατάληψη δεν θα αγόραζα ποτέ τέτοιο PC και ειδικά φορητό.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570215 με

αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.575106

τι διαφορα εχουν?μηπως στο οτι το 1ο ειναι retail η οχι?

 

επισης ειδα κι αυτο με 2 ΑΑ μπαταριες(ενω τα παραπανω ειναι με 1 ΑΑ)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570207

 

ποιο να προτιμησω και γιατι?

προτιμησα logitech λογο εγγυησης..παντως στα χερια μου εχουν περασει και απο τις 2 μαρκες..ιδιαιτερα ομως η logitech ..:)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πουλήσω σε ένα παλικάρι το λάπτοπ μου αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο έχει τώρα σε αξία χρημάτων.

 

Λοιπόν το λάπτοπ είναι το εξής

 

Toshiba Satellite P20-304 - P4 3 GHz - 17" TFT

General

 

System Type: Notebook

 

Built-in Devices: Stereo speakers, subwoofer

 

Width: 41.9 cm

 

Depth: 29.3 cm

 

Height: 4.7 cm

 

Weight: 4.5 kg

 

 

Processor: Intel Pentium 4 3 GHz

 

Data Bus Speed: 800 MHz

 

Features: Hyper-Threading Technology

Cache Memory

 

Type: L2 Cache

 

Installed Size: 512 KB

RAM

 

Installed Size: 512 MB / 2 GB (max)

 

Technology: DDR SDRAM

Storage Controller

 

Type: IDE

Storage

 

Floppy Drive: 3.5" 1.44 MB floppy - plug-in module

 

Hard Drive: 60 GB

Optical Storage

 

Type: DVD-RW - removable plug-in module

 

Read Speed: 24x (CD) / 8x (DVD)

 

Write Speed: 16x (CD) / 1x (DVD)

 

CD / DVD Rewrite Speed: 10x (CD) / 1x (DVD)

Display

 

Display Type: 17" TFT active matrix

 

Max Resolution: 1440 x 900 ( WXGA+ )

 

Widescreen Display: Yes

 

Colour support: 24-bit (16.7 million colours)

Video

 

Graphics Processor / Vendor: NVIDIA GeForce FX Go5600 - AGP 4x

 

Video Memory: DDR SDRAM - 64 MB

Audio

 

Audio Output: Sound card

Input Device(s)

 

Type: Keyboard, touchpad

 

 

Modem <------------------------------είναι χαλάσμένο αλλά πλέον pstn ποιός χρησιμοποεί...

 

Max Transfer Rate: 56 Kbps

 

Protocols & Specifications: ITU V.90

Networking

 

Networking: Network adapter

 

Data Link Protocol: Ethernet, Fast Ethernet

 

Features: Wi-Fi upgradable

Expansion / Connectivity

 

Expansion Bays: Front accessible

 

Expansion Slots Total (Free):

 

* 1 ( 1 ) x SD Memory Card

* 2 ( 0 ) x memory

* 1 ( 1 ) x PC Card - type III (2 x type I / II)

 

Interfaces:

Miscellaneous

 

Included Accessories: Remote control

 

Cables Included: Video cable

 

Features: System password

Power

 

Power Device: External

 

Voltage Required: AC 120/230 V

Battery

 

Technology: Lithium Ion

 

Installed Qty: 1

 

Run Time (Up To): 2.5 hour(s)

Operating System / Software

 

OS Provided: Microsoft Windows XP Home Edition

 

Software: Drivers & Utilities, WinDVD, MotionDV STUDIO, Microsoft Works 7.0, Drag'n Drop CD

 

 

 

Το είχα αγοράσει πρίν 2,5 χρόνια 2.400 ευρώ και είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Πόσα να ζητήσω?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πουλήσω σε ένα παλικάρι το λάπτοπ μου αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο έχει τώρα σε αξία χρημάτων.

..................

Το είχα αγοράσει πρίν 2,5 χρόνια 2.400 ευρώ και είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Πόσα να ζητήσω?

 

Κοίτα εγώ (δικια μου γνώμη) δεν θα αγόραζα τέτοιο μεταχειρισμένο

σίγουρα θέλει μπαταριά γιατί εχει πέσει η αυτονομία της 40-60%

αν το έπαιρνα δεν 8α εδεινα πάνω απο 600Ε

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ (δικια μου γνώμη) δεν θα αγόραζα τέτοιο μεταχειρισμένο

σίγουρα θέλει μπαταριά γιατί εχει πέσει η αυτονομία της 40-60%

αν το έπαιρνα δεν 8α εδεινα πάνω απο 600Ε

 

H μπαταρία κοστίζει 60-75 δολλάρια απο ebay.

 

Αν αυτό ειναι μόνο το πρόβλημα τότε χαίρομαι...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία με την acer. Σε κάθε laptop χωρίζει το σκληρό δίσκο σε 3 κομμάτια. Ένα αυτό του λειτουργικού ( C ), ένα άδειο ( D )και ένα κρυφό με τα αρχεία εγκατάστασης του λειτουργικού (κάτι σαν backup).

Εγώ (αν το έκανα σωστά) πήρα σε dvd τόσο το "factory default image" όσο και το "application cd". Κατά συνέπεια δε μου χρειάζεται το κρυφό διαμέρισμα.

Πως μπορώ να το κάνω φανερό και να το ενσωματώσω στον D;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία με την acer. Σε κάθε laptop χωρίζει το σκληρό δίσκο σε 3 κομμάτια. Ένα αυτό του λειτουργικού ( C ), ένα άδειο ( D )και ένα κρυφό με τα αρχεία εγκατάστασης του λειτουργικού (κάτι σαν backup).

Εγώ (αν το έκανα σωστά) πήρα σε dvd τόσο το "factory default image" όσο και το "application cd". Κατά συνέπεια δε μου χρειάζεται το κρυφό διαμέρισμα.

Πως μπορώ να το κάνω φανερό και να το ενσωματώσω στον D;

εμενα μου το εκανε 2 (μοντελο 5633)

αντι 120gb C: 51,3 & D:53,6

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου το εκανε 2 (μοντελο 5633)

αντι 120gb C: 51,3 & D:53,6

 

Έχει και ένα κρυφό στο οποίο έχει ένα image για recover. Πως όμως μπορούμε να το κάνουμε διαθέσιο και αυτό;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ένα κρυφό στο οποίο έχει ένα image για recover. Πως όμως μπορούμε να το κάνουμε διαθέσιο και αυτό;

 

εμένα μου εχει 2 αρχεία στο D 180ΜΒ Περιπου

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αγοράσει φορητό από το Πλαίσιο και είσαι τόσο κατηγορηματικός; Γιατί κι εγώ είχα προβλήματα και με το service του Πλαισίου και με άλλα καταστήματα, αλλά φορητό δεν έχω αγοράσει και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Τα προϊόντα με το δικό τους band name τα προσέχουν πολύ περισσότερο στο after sales service για ευνόητους λόγους, οπότε ας πει την άποψη του κάποιος που έχει αγοράσει κάτι τέτοιο.

 

Δεν έχω αγοράσει laptop. Είχα αγοράσει όμως σταθερό πριν κάποια χρόνια (από εκεί ήταν και η παραπάνω εμπειρία που αναφέρω, mcde). Tι να πω, όντως δεν ξέρω αν στα laptop έχουν καλύτερο service αλλά και το σταθερό που είχα πάρει ήταν Turbo-X. Δεν βρίσκω λόγο να υπάρχει διαφορά στην αντιμετώπιση του service ενός φορητού με έναν σταθερό, όμως, για να σου πω την αλήθεια :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει laptop. Είχα αγοράσει όμως σταθερό πριν κάποια χρόνια (από εκεί ήταν και η παραπάνω εμπειρία που αναφέρω, mcde). Tι να πω, όντως δεν ξέρω αν στα laptop έχουν καλύτερο service αλλά και το σταθερό που είχα πάρει ήταν Turbo-X. Δεν βρίσκω λόγο να υπάρχει διαφορά στην αντιμετώπιση του service ενός φορητού με έναν σταθερό, όμως, για να σου πω την αλήθεια :)

μια φιλη και μια γνωστη(:p) αγορασαν σταθερο και φορητο αντιστοιχα...και τα δυο με προβληματα...ο σταθερος ποτε δε δουλεψε σωστα, τι φορματ αν του'κανα, τι drivers, τι το εστειλα στο service...παλι τα ιδια, μια δεν ειχε ηχο, μια εκανε νερα η οθονη, το σιχαθηκα.

της γνωστης μου ο φορητος καηκε ή 2 ή3 φορες, ενα τσαφ και παει...το εφτιαξαν βεβαια αλλα τι να το κανεις, ουτε τσαμπα δεν το επαιρνα :X

τι αλλο μπορει να θες; :cry:

 

ενας φιλος μου με acer επισης ολο προβληματα. ξερει απο υπολογιστες, οποτε δεν ηταν απο δικη του αγνοια, παντα κατι εβγαζε, κατι παντα δε δουλευε σωστα, BSOD, κολληματα ανεξηγητα κλπ κλπ...

 

αντιθετα εγω με τον toshiba, ουτε ενα προβλημα, εδω και ενα χρονο ακριβως που εβαλα συγχρονως και dsl δεν εχει κλεισει ποτε, ποτε ομως, δεν εχει πει κιχ...

 

δεν ειναι ο κανονας, αλλα μια ιδεα την παιρνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εχω ενα προβληματακι με το laptop μου και θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω εδω και καιρο ενα travelmate 252 lmi και χαλασε το dvd εγγραφης.

Μπορω να το αλλαξώ και αν ναι πως και τι drive μπορω να βαλω?

ευχαριστω!!!!!!!!

δεν θελω ομως εξωτερικο dvd εγγραφης.

Υπαρχει τροπος να αλλαξω το παρον με καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το laptop Μου, θα ηθελα να μαθω αν μπορω να συνδεσω καποιον εξωτερικο driver(ποσο κοστιζει?), χωρις να πειραξω τον ενσωματωμενο...

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το laptop Μου, θα ηθελα να μαθω αν μπορω να συνδεσω καποιον εξωτερικο driver(ποσο κοστιζει?), χωρις να πειραξω τον ενσωματωμενο...

Βέβαια μπορείς. Υπάρχουν πολλά εξωτερικά DVD-RW Drives στην αγορά. Ένα από αυτά το οποίο είναι και πολύ καλό είναι αυτό το LG. Καλύτερα να σου πω ένα εξωτερικό. Αν χαλάσει μπορείς και πάλι εύκολα να πάρεις κάποιο άλλο χωρίς να μπαίνεις σε διαδικασίες... ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εχω ενα προβληματακι με το laptop μου και θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω εδω και καιρο ενα travelmate 252 lmi και χαλασε το dvd εγγραφης.

Μπορω να το αλλαξώ και αν ναι πως και τι drive μπορω να βαλω?

ευχαριστω!!!!!!!!

δεν θελω ομως εξωτερικο dvd εγγραφης.

Υπαρχει τροπος να αλλαξω το παρον με καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εχω ενα προβληματακι με το laptop μου και θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω εδω και καιρο ενα travelmate 252 lmi και χαλασε το dvd εγγραφης.

Μπορω να το αλλαξώ και αν ναι πως και τι drive μπορω να βαλω?

ευχαριστω!!!!!!!!

δεν θελω ομως εξωτερικο dvd εγγραφης.

Υπαρχει τροπος να αλλαξω το παρον με καποιο αλλο?

Καλως ήρθες στο forum. :)

Nα απευθυνθείς στο service της εταιρίας ή να μιλήσεις με το κατάστημα απ' όπου το αγόρασες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

το εκανα. επειδη το μοντελο ειναι παλιο δεν μπορουν να το διορθωσουν. Για αυτο ψαχνω να βρω μια λυση.

Ξερω οτι υπαρχουν dvd εγγραφης για φορητους αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να ειναι και συμβατο με το notebook.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...