Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το προβλημα δεν λυνετε με το να αποκτησεις αλλα ηχεια,απλα καλυτερευεις καπως την κατασταση.εδω ειναι η λυση ;)

Τα ηχεία τα πήρα για να ακούω καλύτερα από τα ενσωματωμένα χωρίς στερεοφωνικά κλπ. και όντως ακούω χίλιες φορές καλύτερα. Απλά τσαντίστηκα αφάνταστα με το θέμα των ακουστικών. Η κάρτα ήχου που μου πρότεινες είναι στο πρόγραμμα. Μόλις βρω τα χρήματα την αγόρασα επιτόπου.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

thanks gia tin apantisi, to an argei na fortisi i mpataria den me peirazei, apla den ksero kata poso tha mporei na leitoyrgei horis mpataria o ypologistis, otan gia paradeigma tin vgazo.

 

dimangelid: eho 3000+ 64 bit epeksergasti hronismeno sta 1800 ( leitoyrgi apo 800 eos 1800) oso gia diafora me ta 64bit xp epeidi moy etyhe to provlima me ton fortisti den ta eho doylepsei poly, alla apo to ligo eida oti einai pio athorivos kai pio strotos se kapoia programata ( paradeigma egatastasi java 64bit) einai poly pio grigoros, pisteyo pos ekmetaleyte sto epakro ton epeksergasti kai to 1gb mnimi.

neotera afoy ton doulepso perisotero.

 

gia to provlima soy kalitera paikse me tis rythmiseis kai koita gia neoteroys drivers, ohi apo acer, apla na einai symvati. fantazome pos eheis ac97, kai emena stin arhi me apogoiteyse alla telika, den thymame apo katevasa kati drivers, estrose.

Εμένα ο επεξεργαστής με τα Windows XP Home που έχει από την Acer λειτουργεί συνεχώς στην φουλ συχνότητά του που είναι τα 1,59 GHz (AMD Turion 64 ML-30, 1,6 GHZ ) . Εννοείται ότι έχω περάσει όλους τους drivers που είχε στο cd. Θα προσπαθήσω να κατεβάσω τα Windows XP x64 να δούμε τι λένε :)

 

EDIT

 

Σχετικά με τον ήχο: έχω παίξει με όλες τις ρυθμίσεις και δεν γίνεται τίποτα. Κατέβασα από την Realtek (που φτιάχνει το AC97) τους τελευταίους drivers και δεν γίνεται τίποτα. Μάλιστα με τους drivers της Realtek δεν παίζει καθόλου ο ήχος. Στο site της Acer καθώς και στα φυλλάδια του φορητού σχετικά με τον ήχο γράφει MS-SOUND COMPATIBLE, τίποτα παραπάνω :mad: Η Acer και στο site της (εκεί λέει για το φορητό μου ότι είναι οι drivers της realtek αλλά στην πραγματικότητα είναι της soundmax) και στο cd έχει drivers της Soundmax. Για τα ενσωματωμένα ηχεία δεν με έκαιγε τόσο πολύ να παίζουν χαμηλά, πήρα άλλα. Αλλά με τα ακουστικά εκνευρίστηκα πάρα πολύ άσχημα και δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική κάνουν αυτό το πράγμα :mad: Έχω χρησιμοποιήσει και άλλο φορητό της Acer (ενός φίλου) , περσινό μοντέλο, και στον ήχο είναι τα ίδια σκατά. Εκεί βέβαια δεν έχω δοκιμάσει τα ακουστικά μου αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι τα ίδια χάλια. Αν μπορέσει και βοηθήσει κάποιος θα του είμαι ευγνόμων.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο επεξεργαστής με τα Windows XP Home που έχει από την Acer λειτουργεί συνεχώς στην φουλ συχνότητά του που είναι τα 1,59 GHz (AMD Turion 64 ML-30, 1,6 GHZ ) . Εννοείται ότι έχω περάσει όλους τους drivers που είχε στο cd. Θα προσπαθήσω να κατεβάσω τα Windows XP x64 να δούμε τι λένε :)

 

den mporei na einai syneheia sto foul, eheis perasei to " cool & quiet" apo acer?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από τα Multirama στην Στουρνάρη κάτι εξωτερικά ηχεία για φορητούς τα οποία συνδέονται με USB. Είναι της Fujitsu-Siemens και τα αγόρασα 18-19 ευρώ. Τα σύνδεσα στο φορητό και μόλις άκουσα πως παίζουν έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Είναι τόσο μικρά και βγάζουν απίστευτη ένταση και ποιότητα.

 

Ρίξε περισσότερες λεπτομέρειες, με ενδιαφέρουν... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...

Επειδή μπορώ να πάρω φορητό χωρίς να πληρώσω θέλω να μου πείτε τον καλύτερο φορητό που κυκλοφορεί στην αγορά (τελευταία λέξη της τεχνολογίας) γιατί θα τον κρατήσω κανα 5 χρόνια...

 

Υ.Γ θέλω 17" οθόνη και IR & BLUETOOTH, WIFI τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάς...

 

Ευχαριστώ...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Nobleman ακολούθησα την συμβουλή σου και πήρα FS. Πήγα και είδα αρκετά μηχανάκια, είχα αποφασίσει να αγοράσω το Α1667G με τον Turion, όταν πήγα όμως και τους έριξα μια ματιά είδα οτι αυτό που χρειάζομαι είναι 14άρι λαπτοπ. Έτσι τσίμπησα το Μ6453G, που μπορεί να μην έχει Turion (πάνε τα 64bit στο μέλλον) αλλά είναι πολύ μικρός, και αρκετά δυνατός (centrino 770, 1gb ram, ati X600, 80 gb HDD, w/lan, 2 χρόνια εγγύηση, 1150 euro) και ο,τι πρέπει για την δουλεία μου. Να'σαι καλά φίλε μου, σ'ευχαριστω για τις συμβουλές σου.

Φίλε από που το αγόρασες?

Είσαι ικανοποιημένος από την αγορά?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...

Επειδή μπορώ να πάρω φορητό χωρίς να πληρώσω θέλω να μου πείτε τον καλύτερο φορητό που κυκλοφορεί στην αγορά (τελευταία λέξη της τεχνολογίας) γιατί θα τον κρατήσω κανα 5 χρόνια...

 

Υ.Γ θέλω 17" οθόνη και IR & BLUETOOTH, WIFI τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάς...

 

Ευχαριστώ...

 

Τράβα σε ένα μαγαζί και πές: Γειά σας! Θέλω να μου δώσετε το ακριβότερο laptop που έχετε. Πιστεύω θα σου είναι άψογο και θα έχει όλα όσα θες...

Πάρε και τιποτα κοπέλες που γουστάρεις μαζί, θα ψαρώσουν ΣΤΑΝΤΑΡ!

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...

Επειδή μπορώ να πάρω φορητό χωρίς να πληρώσω θέλω να μου πείτε τον καλύτερο φορητό που κυκλοφορεί στην αγορά (τελευταία λέξη της τεχνολογίας) γιατί θα τον κρατήσω κανα 5 χρόνια...

 

Υ.Γ θέλω 17" οθόνη και IR & BLUETOOTH, WIFI τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάς...

 

Ευχαριστώ...

 

Χτύπα α υ τ ό !!!

 

ΥΓ Δεν είναι ΟΥΖΟ 12 αλλά 17!!! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μέλλον) ...αλλά είναι πολύ μικρός, και αρκετά δυνατός (centrino 770, 1gb ram, ati X600, 80 gb HDD, w/lan, 2 χρόνια εγγύηση, 1150 euro) και ο,τι πρέπει για την δουλεία μου. Να'σαι καλά φίλε μου, σ'ευχαριστω για τις συμβουλές σου.

 

Καλά το είπες alfa 156, δουλεία, σκλάβοι τους καταντήσαμε...!!! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...

Επειδή μπορώ να πάρω φορητό χωρίς να πληρώσω θέλω να μου πείτε τον καλύτερο φορητό που κυκλοφορεί στην αγορά (τελευταία λέξη της τεχνολογίας) γιατί θα τον κρατήσω κανα 5 χρόνια...

 

Υ.Γ θέλω 17" οθόνη και IR & BLUETOOTH, WIFI τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάς...

 

Ευχαριστώ...

Να ξέρεις ότι η κατηγορία των επαγγελματικών φορητών έχει 15,4".να δώσεις τόσα χρήματα και να πάρεις ένα γομάρι δε θα στο πρότεινα...πραγματικά είναι λαθός,φορητό παίρνεις.

Λοιπόν,

εγώ σου προτείνω

1)http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/sm/WF06b/532971-531981-531981-531981-534529-12115898-65946553.html

2)http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/sm/WF06b/532971-531981-531981-531981-534529-12115260-60518135.html

 

Το δεύτερο μηχάνημα είναι πολύ πιο φθηνό αλλά δεν έχει τόση ανάλυση στην οθόνη.Δε παίζει ρόλο το μέγεθος:) αλλά η ανάλυση.Νομίζω ότι οι παραπάνω φορητοί είναι super και όχι για 5,για 10 χρόνια τους κρατάς λόγω ανθεκτικότητας...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...

Επειδή μπορώ να πάρω φορητό χωρίς να πληρώσω θέλω να μου πείτε τον καλύτερο φορητό που κυκλοφορεί στην αγορά (τελευταία λέξη της τεχνολογίας) γιατί θα τον κρατήσω κανα 5 χρόνια...

 

Υ.Γ θέλω 17" οθόνη και IR & BLUETOOTH, WIFI τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάς...

 

Ευχαριστώ...

 

Αν δεν κάνω λάθος έχει η Sony ένα ωραιότατο Vaio με 2,13 επεξεργαστή, 2GB μνήμης, σκληρό 120 και τα λοιπά... Θα τον ψάξω και επανέρχομαι με link.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε περισσότερες λεπτομέρειες, με ενδιαφέρουν... :)

καλησπερα.πηγα χθες στο multirama της πολης μου και ειδα τα ηχεια της futjitsu siemens.η πρωτη ματια ειναι πολυ καλη και μαλιστα προκειτε για πολυ μικρα σε ογκο ηχεια.ειπα εκει στην κοπελα να μου τα ανοιξει και να τα δοκιμασω.ικανοποιητικα επαιζαν αλλα ηθελα το κατι παραπανω..μετα δοκιμασα ενα ζευγαρι creative στα 28 euro και πραγματικα την ακουσα,λιγο πιο ογκωδη απο τα προηγουμενα,αλλα καμια σχεση..τρομερος ηχος για laptop.

τελικα αποκτησα με 10 euro διαφορα παραπανω τα creative.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πηγα χθες στο multirama της πολης μου και ειδα τα ηχεια της futjitsu siemens.η πρωτη ματια ειναι πολυ καλη και μαλιστα προκειτε για πολυ μικρα σε ογκο ηχεια.ειπα εκει στην κοπελα να μου τα ανοιξει και να τα δοκιμασω.ικανοποιητικα επαιζαν αλλα ηθελα το κατι παραπανω..μετα δοκιμασα ενα ζευγαρι creative στα 28 euro και πραγματικα την ακουσα,λιγο πιο ογκωδη απο τα προηγουμενα,αλλα καμια σχεση..τρομερος ηχος για laptop.

τελικα αποκτησα με 10 euro διαφορα παραπανω τα creative.

Τα creative συνδέονται με usb ή θέλουν μπαταρίες; Αν θέλουν μπαταρίες και συνδέονται με το κλασσικό καλώδιο (εννοώ αυτό με το βύσμα ακουστικών) δεν μου κάνουν γιατί είναι μάπα ο ήχος στο φορητό μου ακόμα και με τα ακουστικά (έχω αναφέρει παραπάνω το πρόβλημά μου και πραγματικά έχω νευριάσει πάρα πολύ) .

 

EDIT

Και μια ερώτηση άσχετη με το θέμα των ηχείων: από τα Multirama της Ηγουμενίτσας είσαι ικανοποιημένος; Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από την γενικότερη εξυπηρέτηση του καταστήματος και από τον τεχνικό που έχει χρειαστεί να επισκεφθώ 2 φορές.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Τα creative συνδέονται με usb ή θέλουν μπαταρίες; Αν θέλουν μπαταρίες και συνδέονται με το κλασσικό καλώδιο (εννοώ αυτό με το βύσμα ακουστικών) δεν μου κάνουν γιατί είναι μάπα ο ήχος στο φορητό μου ακόμα και με τα ακουστικά (έχω αναφέρει παραπάνω το πρόβλημά μου και πραγματικά έχω νευριάσει πάρα πολύ) .

 

EDIT

Και μια ερώτηση άσχετη με το θέμα των ηχείων: από τα Multirama της Ηγουμενίτσας είσαι ικανοποιημένος; Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από την γενικότερη εξυπηρέτηση του καταστήματος και από τον τεχνικό που έχει χρειαστεί να επισκεφθώ 2 φορές.

ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και πολυ περισσοτερο απο τις τιμες.πανε οι εποχες που διναμε 0,60 ολοκληρα λεπτα για ενα δισκακι cd-r data.

επισης ο τεχνικος ειναι και γνωστος μου.

τωρα για τα ηχεια συνδεονται κανονικα με βυσμα εκει που μπαινουν τα ακουστικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kanenas pou na exei agorasei to sony vaio fs315s?

ton pira thn proigoumenh ebdomada kai ithela na rwthsw an mporw na perasw ta nvidia drivers pou exw brei sto site ths nvidia kai oxi ayta pou mou dinei i sony wste na mporw na kanw katharh egkatastash toy leitoyrgikou...?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και ένα άλλο πρόβλημα με το φορητό ( Acer 5032WXMi ) και συγκεκριμένα με τους drivers της κάρτας γραφικών. Είναι η Ati RADEON XPRESS 200M και προσπαθώ να βάλω τους drivers από το site της ATI. Όμως δεν τους δέχεται με τίποτα. Έχω κατεβάσει και τους κανονικούς και αυτούς που είναι για φορητά αλλά τίποτα. Τι συμβαίνει; Θέλω να βάλω της ATI γιατί είναι νεότεροι από αυτούς που έχει η Acer στο site της.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Έχω και ένα άλλο πρόβλημα με το φορητό ( Acer 5032WXMi ) και συγκεκριμένα με τους drivers της κάρτας γραφικών. Είναι η Ati RADEON XPRESS 200M και προσπαθώ να βάλω τους drivers από το site της ATI. Όμως δεν τους δέχεται με τίποτα. Έχω κατεβάσει και τους κανονικούς και αυτούς που είναι για φορητά αλλά τίποτα. Τι συμβαίνει; Θέλω να βάλω της ATI γιατί είναι νεότεροι από αυτούς που έχει η Acer στο site της.

Omega drivers

οτι καλυτερο για καρτες γραφικων ATI

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oι drivers για τις κάρτες γραφικών που έχουν τα φορητά τις περισσότερες φορές είναι πολύ συγκεκριμένοι. Μην βάζετε αυτούς που υπάρχουν στο site της nVidia ή της ATI. Προτιμήστε αυτούς που υπάρχουν στο site του κατασκευαστή του laptop, μόνο με αυτούς θα δουλέψει σίγουρα σωστά η κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και να προσθέσω ότι ένα καταπληκτικό site με αφθονία drivers όλων των ειδών είναι αυτό εδώ με log in: drivers και password: all
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα με τα USB ηχειάκια... αγόρασα ένα ζευγάρι που παίζουν καταπληκτικά αλλά όταν παίζουν αυτά δεν παίζουν τα του laptop... :(

 

Τέλος πάντων, άλλο θέμα... ανέλαβα να αλλάξω σε δύο acer τους σκληρούς δίσκους αλλά δυστυχώς ούτε καθαρή εγκατάσταση με XP μπορώ να κάνω, ούτε με τα recovery CD που διαθέτουν τα XP Home... έχει κάποιος με acer προσπαθήσει;;; καμιά ιδέα;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα με τα USB ηχειάκια... αγόρασα ένα ζευγάρι που παίζουν καταπληκτικά αλλά όταν παίζουν αυτά δεν παίζουν τα του laptop... :(

 

Εχεις κάποιο link, με ενδιαφέρουν...:O

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα με τα USB ηχειάκια... αγόρασα ένα ζευγάρι που παίζουν καταπληκτικά αλλά όταν παίζουν αυτά δεν παίζουν τα του laptop... :(

 

Γιατί έχω την εντύπωση πως αυτό είναι κάτι το φυσιολογικό?

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση πως αυτό είναι κάτι το φυσιολογικό?

 

Μα πως είναι δυνατόν να δουλεύουν και τα ηχεία του φορητού και τα άλλα μαζί; :confused:

Άντε παιδιά καλή χρονιά! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω παιδιά;;; Δεν έχω τις γνώσεις σας, sorry!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

...και για να μην παραξηγηθώ χρονιάρες μέρες, εννοώ ότι άμα το ήξερα δεν θα τα έπαιρνα... διότι γηράσκω αεί διαδασκόμενος, τρομάρα μου!!! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...