Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα αγόρασα το πρώτο μου laptop.. :baby:

Έναν Acer Aspire 1363Wlmi

• Επεξεργαστής: Sempron 3000+

• Μνήμη: 2x256MB

• Σκληρός Δίσκος: HDD 60GB

• CD / DVD, Floppy: DVD±RW, no FDD

• Οθόνη-Κάρτα Γραφικών: 15.4" WXGA, nVidia GeForce FX Go5200 64MB

• Συνδέσεις: 4xUSB 2.0, FireWire, IrDA, Wi-Fi

• Modem / LAN: Modem, LAN

• Λειτουργικό: Windows XP Home GR

• Εγγύηση: 1 έτος εγγύηση

Στα 800ευρώ.. Δεν πρόλαβα να το ψάξω πολύ,πρώτες εντυπώσεις θετικές.Λίγο βαρύ βέβαια (3,6Κg). Πιστέυω είναι μια τίμια λύση για τα λεφτά του :)

 

Φιλε FiriοusS αυτον ακριβως σκεφτομαι να αγορασω και εγω τωρα!! Πες μου λοιπον please γενικα τι γνωμη σου!! Βολευει για εργασια με autocad και photoshop?? η 64αρα καρτα γραφικων πως τα παει?(για κανα strategy)? Thanks προκαταβολικα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

απο οτι ξερω ειναι ενα απο τα λιγα που εχουν κανονικη καρτα γραφικων με δικη ης ραμ.δεσ στο σιτε που σου εχω ηδη δωσει
Βλέπω να λέει ότι έχει Geforce Go6200, αλλά λέει και το παρακάτω στη σελίδα με τα πλήρη specifications:

Η τεχνολογία NVIDIA® TurboCache™ συνδυάζει το μέγεθος και το εύρος της μνήμης βίντεο και της μνήμης του συστήματος που διατίθεται δυναμικά και επιτυγχάνει την καλύτερη απόδοση του συστήματος
Επομένως, χρησιμοποιεί και την κυρίως μνήμη του μηχανήματος.
Link to comment
Share on other sites

ναι τωρα το προσεξα και εγω.αλλα νομιζω οτι θα εχει αρκετα καλα γραφικα.και στο κατω-κατω εχει1024mb RAM οποτε δεν θα εχει μεγαλο προβλημα.τι λες γενικα για τον φορητο.;;;;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε FiriοusS αυτον ακριβως σκεφτομαι να αγορασω και εγω τωρα!! Πες μου λοιπον please γενικα τι γνωμη σου!! Βολευει για εργασια με autocad και photoshop?? η 64αρα καρτα γραφικων πως τα παει?(για κανα strategy)? Thanks προκαταβολικα!!! :D

 

Φίλε μου σε γενικές γραμμές το λαπτοπ για τα λεφτά του είναι πολύ καλό αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις. Photoshop που έχω δουλέψει τα πάει μια χαρά. Παιχνίδια δεν παίζω..Έβαλα το farcry να δω πως τα πάει, μόνο σε low ρυθμίσεις έπαιζε, οχι τιποτα το συναρπαστικό..Το pro evolution soccer παίζει μια χαρα :up:. Τώρα για strategy πιστεύω θα τα παίζει μια χάρα, δεν έχουν και τις τρελες απαιτήσεις απ'οσο ξέρω.Ένα πρόβλημα είχα με τις υπέρυθρες, δεν μπορουσα να στείλω τίποτα,τη δεύτερη μέρα έκανα φορμάτ για να βάλω ΧP Pro Eng (δεν μπορω τα ελληνικά με τπτ), και δούλεψαν!:wacko:

Ένα μείον έιναι οτι είναι λίγο βαρύ (3,6Kg) και ογκώδες αν και εμένα δεν με πειράζει αυτό. Αυτό που με πειράζει είναι οτι η μπαταρία του κρατάει με το ζόρι 2 ώρες...:(Και υποτίθεται οτι είναι και mobile ο amd..Αυτά προς το παρόν, αν θέλεις τίποτα just ask. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε γενικές γραμμές το λαπτοπ για τα λεφτά του είναι πολύ καλό αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις. Photoshop που έχω δουλέψει τα πάει μια χαρά. Παιχνίδια δεν παίζω..Έβαλα το farcry να δω πως τα πάει, μόνο σε low ρυθμίσεις έπαιζε, οχι τιποτα το συναρπαστικό..Το pro evolution soccer παίζει μια χαρα :up:. Τώρα για strategy πιστεύω θα τα παίζει μια χάρα, δεν έχουν και τις τρελες απαιτήσεις απ'οσο ξέρω.Ένα πρόβλημα είχα με τις υπέρυθρες, δεν μπορουσα να στείλω τίποτα,τη δεύτερη μέρα έκανα φορμάτ για να βάλω ΧP Pro Eng (δεν μπορω τα ελληνικά με τπτ), και δούλεψαν!:wacko:

Ένα μείον έιναι οτι είναι λίγο βαρύ (3,6Kg) και ογκώδες αν και εμένα δεν με πειράζει αυτό. Αυτό που με πειράζει είναι οτι η μπαταρία του κρατάει με το ζόρι 2 ώρες...:(Και υποτίθεται οτι είναι και mobile ο amd..Αυτά προς το παρόν, αν θέλεις τίποτα just ask. ;)

 

Ιδιαιτερες απαιτησεις δεν εχω και ουτε φυσικα τον θελω για games.Exω εξαλου και τον desktop μου. To μονο προβλημα ειναι πραγματι η μπαταρια. Κατι τελευταιο εφοσον λες οτι εκανες format , τους drivers τους περιλαμβανε??? και επισης απο που τον αγορασες??

εγω τον εχω βρει μονο στο shop21.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαιτερες απαιτησεις δεν εχω και ουτε φυσικα τον θελω για games.Exω εξαλου και τον desktop μου. To μονο προβλημα ειναι πραγματι η μπαταρια. Κατι τελευταιο εφοσον λες οτι εκανες format , τους drivers τους περιλαμβανε??? και επισης απο που τον αγορασες??

εγω τον εχω βρει μονο στο shop21.

 

Έχει cd με drivers και των windows, και όταν κάνεις φορματ το φτιάχνει όπως το αγόρασες.:)Τον αγόρασα απο ένα μαγαζί στη Λάρισα...

Ρίξε και ένα search εδώ;)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μπαταρία, είναι καλό να την βγάζουμε τελείως από τον υπολογιστή όταν τον χρησιμοποιούμε στο σπίτι; Πώς θα πετύχουμε μεγαλύτερη διάρκεια της ζώης της μπαταρίας;

Καλύτερα να την βγάζεις, όμως να ξέρεις ότι ακόμη και εάν δεν την χρησιμοποιήσεις καθόλου η μπαταρία χαλάει από μόνη της. Όλες οι μπαταρίες έχουν ημερομηνία λήξεως και ο χρόνος μετρά αντίστροφα από την στιγμή που βγαίνουν από το εργοστάσιο.

 

Γι’αυτό, αν είναι αγοράσεις ποτέ δεύτερη μπαταρία να δεις την ημερομηνία κατασκευής της και να αποφύγεις τις παλιές.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalispera. thelw an kserei kapoios na mou peis kanena site me metaxeirismena laptop, epeidi psaxnw na brw ena IBM to ligotero P4 me tion mikroteri othoni pou iparxei. mporei kapoios na me boithisei?

thanks

Link to comment
Share on other sites

εχει στα υποψην του κανεις κανενα laptop με 40 giga σκληρο,επεξεργαστη δεν με πειραζει ιδιαιτερα και 512 μνημη,καρτα γραφικων απλη και drive cd recoreder...γυρω στα 600 euro..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχει στα υποψην του κανεις κανενα laptop με 40 giga σκληρο,επεξεργαστη δεν με πειραζει ιδιαιτερα και 512 μνημη,καρτα γραφικων απλη και drive cd recoreder...γυρω στα 600 euro..

Για δες αυτο:Acer Aspire 1414

Link to comment
Share on other sites

παιδι βρηκα φορητο(το θεωρω τελειο)sony,επομενο μοντελο απο αυτο που σας εχω πει.Το sony s3xp!!! δεστε τον και πεσ τε μου τη γνωμη σας.εαν καποιος τον εχει δει ξερει που ειναι διαθεσιμος; :rolleyes: :rolleyes: :) :D :!:

To είδα στο πλαίσιο της Κηφισιάς.

Link to comment
Share on other sites

εχει στα υποψην του κανεις κανενα laptop με 40 giga σκληρο,επεξεργαστη δεν με πειραζει ιδιαιτερα και 512 μνημη,καρτα γραφικων απλη και drive cd recoreder...γυρω στα 600 euro..

 

Συμφωνώ με τον

 

Για δες αυτο:Acer Aspire 1414

 

Χρειαζόμουν ένα laptop για το καλοκαίρι κυρίως για αρχεία word και κανά opera για σερφάρισμα, και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν το ψάξεις στο internet σε ελληνικά eshop μπορείς να το βρεις σε τιμή 630-640Ε.

Το πλαίσιο είχε μια παραλαγή του με λιγότερη όμως μνήμη, και κάποιες άλλες παραχωρήσεις γύρω στα 600 αν θυμάμαι καλά. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον

 

 

 

Χρειαζόμουν ένα laptop για το καλοκαίρι κυρίως για αρχεία word και κανά opera για σερφάρισμα, και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν το ψάξεις στο internet σε ελληνικά eshop μπορείς να το βρεις σε τιμή 630-640Ε.

Το πλαίσιο είχε μια παραλαγή του με λιγότερη όμως μνήμη, και κάποιες άλλες παραχωρήσεις γύρω στα 600 αν θυμάμαι καλά. ;)

...ηδη το σκεφτομαι σοβαρα να το παραγγειλω..το μονο δισταγμο που εχω ειναι στο ονομα ACER,αλλα για την δουλεια που τον θελω ειναι υπερ αρκετος.

 

Ευχαριστω πολυ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το σάββατο παρέλαβα το νέο μου laptop από λονδίνο , Asus V6890V-UP ...

 

  • Centrino, Intel 915PM chipset, Pentium M 750 (1.86MHz) 533FSB
  • Μνήμη 2x 512MB DDR 2 533MHz
  • Σκληρός δίσκος Toshiba 80GB 4200rpm 2MB cache (ενώ θα έπρεπε να είναι 5400)
  • 15.1" (SXGA+) 1400 x 1050, ATI Radeon X600 (PCI Express) 128MB
  • DVD±RW, SD / xD / MS Card Reader, 4x USB 2.0, FireWire
  • Wi-Fi, Bluetooth, Modem, Gigabit LAN
  • Windows XP Pro, 2 χρόνια εγγύηση
  • Τσάντα μεταφοράς, ποντίκι Logitech
  • 2.49 Kg (8-cell battery)
  • Περίβλημα από κράμα μαγνησίου για την οθόνη, αλουμινίου για την επιφάνεια του πληκτρολογίου.

 

τιμή 2153 €, μαζί με τα μεταφορικά. Η παραγγελία καθυστέρησε περίπου 1 εβδομάδα λόγω έλλειψης στοκ και η τιμή του έχει ήδη πέσει.

 

Εκτός από την ταχύτητα του σκληρού δίσκου, το μηχάνημα "πετάει", ο επεξεργαστής είναι συγκρίσιμος με τον Pentium 4 3GHz (533FSB) που έχω στο desktop, η αυτονομία του φορητού είναι 3 ώρες δουλειάς (Photoshop, Dreamweaver και διάφορα άλλα προγραμματάκια) με ποντίκι USB, ασύρματο δίκτυο ενεργό και φωτεινότητα στο 100%.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα (αν και από κάποιο άλλο μαγαζί κατά προτίμηση).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα μια γνώμη για αυτα τα δυο laptop.

 

Βασικα πιστεύω οτι σε σχέση τιμής-χαρακτηριστικών υπερτερεί ο toshiba, ομως θελω μια γνωμη για το καθε μηχανημα, οχι απαραιτητα σε συγκριση. Και να ρωτησω για την καρτα γραφικων την 9200...ειναι καλη?Δεν παιζω σχεδον ποτε παιχνιδια, αλλα θελω να μπορω καμμια φορα να παιξω κανα sims2 ή κανενα παιχνιδι στρατηγικης χωρις προβλημα. Κατα τα άλλα αν εχετε γενικα κανενα tip τι να προσεξω,θα ηταν ευπροσδεκτο :)

 

Επισης θα ηθελα μια γνωμη και για αυτο:

 

Ευχαριστώ :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

paidia thelo thn gnomh sas

 

epeidh eimai fun ton lap top den eixa pote desktop thelo thn gnomh sas se kati

etouth thn stigmh exo ena vaio vgna 397 to opoio thelo kai na antikatasthso me to qosmio g20 ths toshiba

 

akouo gnomes

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα μια γνώμη για αυτα τα δυο laptop.

 

Βασικα πιστεύω οτι σε σχέση τιμής-χαρακτηριστικών υπερτερεί ο toshiba, ομως θελω μια γνωμη για το καθε μηχανημα, οχι απαραιτητα σε συγκριση. Και να ρωτησω για την καρτα γραφικων την 9200...ειναι καλη?Δεν παιζω σχεδον ποτε παιχνιδια, αλλα θελω να μπορω καμμια φορα να παιξω κανα sims2 ή κανενα παιχνιδι στρατηγικης χωρις προβλημα. Κατα τα άλλα αν εχετε γενικα κανενα tip τι να προσεξω,θα ηταν ευπροσδεκτο :)

 

Επισης θα ηθελα μια γνωμη και για αυτο:

 

Ευχαριστώ :)

 

 

Το nx7010 είναι το πιο φτωχό από όλα αλλά είναι αξιοπρεπές και τίμιο μηχάνημα (αν είναι το πρώτο σου laptop). Ο σκληρός δίσκος είναι είναι λίγο αργός στις 4200 αλλά έτσι είναι όλα σχεδόν τα φορητά σε αυτή την κατηγορία τιμής. Επίσης υπόσχεται σχετικά καλή αυτονομία αλλά θα πρότεινα να αγοράσεις επέκταση εγγύησης διότι ο ένας χρόνος δεν είναι αρκετός, εκτός αν προβλέπεις να τα βαρεθείς σύντομα.

 

Μεταξύ των άλλων δύο διαλέγω Toshiba για την κάρτα γραφικών και τα 2 χρόνια εγγύησης, είναι όμως παλιά μοντέλα που ίσως να έχουν ήδη αντικατασταθεί από κάποια νεώτερα, καλύτερα και φθηνότερα ή στα ίδια χρήματα.

 

Όσο για τα παιχνίδια, τι να σου πω, ο καθένας έχει άλλες απαιτήσεις, στο προηγούμενο φορητό μου με Radeon 9200 και Atlhlon XP 3000+ μπορούσα να παίζω Neverwinter Nights με καλή ταχύτητα/ποιότητα αλλά δεν ήταν και σαν το desktop μου.

 

Γενικά, όσο περισσότερα ζητάς από ένα φορητό, τόσο λιγότερο φορητό παίρνεις. Με άλλα λόγια, όσο λιγότερη αυτονομία και περισσότερο βάρος έχει ένα φορητό, τόσο λιγότερο φορητό είναι οπότε πρέπει να θέσεις προτεραιότητες. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

paidia thelo thn gnomh sas

 

epeidh eimai fun ton lap top den eixa pote desktop thelo thn gnomh sas se kati

etouth thn stigmh exo ena vaio vgna 397 to opoio thelo kai na antikatasthso me to qosmio g20 ths toshiba

 

akouo gnomes

 

 

Χμμμ, σε αυτά τα χρήματα που κοστίζει το Quosmio δεν υπάρχει άλλο φορητό, στην ελλάδα τουλάχιστον. Φαντάζομαι πως σε ενδιαφέρουν οι δύο σκληροί δίσκοι, η κορυφαία κάρτα γραφικών (για φορητό) και το TV Tuner και βέβαια έχεις να διαθέσεις τα σχεδόν 4000€ που κοστίζει αυτό το desktop replacement, οπότε η επιλογή του είναι μονόδρομος. Προτείνω να επενδύσεις σε δεύτερο φορτιστή ή/και σε δεύτερη μπαταρία διότι η αυτονομία του είναι ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα μια γνώμη για αυτα τα δυο laptop.

 

Βασικα πιστεύω οτι σε σχέση τιμής-χαρακτηριστικών υπερτερεί ο toshiba, ομως θελω μια γνωμη για το καθε μηχανημα, οχι απαραιτητα σε συγκριση. Και να ρωτησω για την καρτα γραφικων την 9200...ειναι καλη?Δεν παιζω σχεδον ποτε παιχνιδια, αλλα θελω να μπορω καμμια φορα να παιξω κανα sims2 ή κανενα παιχνιδι στρατηγικης χωρις προβλημα. Κατα τα άλλα αν εχετε γενικα κανενα tip τι να προσεξω,θα ηταν ευπροσδεκτο :)

 

Επισης θα ηθελα μια γνωμη και για αυτο:

 

Ευχαριστώ :)

toshiba δαγκωτο :p

Link to comment
Share on other sites

Thanx guys και γω αν παρω κατι μεταξυ εκεινων των δυο μαλλον προς toshiba λεω...αν και ο pavillion εχει διαφορες (μικρο)ευκολιες που μου αρεσαν...infrared,card reader,bluetooth, να βλεπεις dvd χωρις να ανοιγεις windows...στον Toshiba δεν ξερω αν γινονται αυτα...

 

πρωτο φορητο ειναι, ο desktop απαρχαιωμενος αλλα ετσι κι αλλιως δεν χρειαζομαι μεγαλη καρτα γραφικων η σκληρο...

Και παλι ευχαριστω.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω έναν φορητό ο οποίος να έχει 4 πράγματα...

1) Να είναι ΗΡ

2) Να έχει οθώνη 17''

3) Να είναι Athlum 64 και

4) Να έχει 1024 RAM

 

Δεν βρήκα τίποτα μέχρι τώρα αλλά μόνο αυτόν:http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/ho/WF06b/532971-531879-1731729-1731729-1731729-12150996-40095461.html

Το μόνο κακό ότι έχει Pentium. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Pentium επεξεργαστές. Τον θέλω κυρίως για σχεδιαστικά προγράμματα και όχι μόνο.

 

Μύθος ή Πραγματικότητα ότι η επεξεργαστές Pentium και Athlum 64 θα σταματήσουν στο μέλλον να τους βάζουν στους φορητούς υπολογιστές;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Toshiba Satellite P20-304 αλλα δεν ξέρω πώς χρησιμοποιώ το bluetooth...Σε τί μπορεί να μου χρησιμεύσει?

χρησιμευει σε ασυρματη επικοινωνια σε δικτυα , συνδεση κινητου,εκτυπωτη κ α .βεβαια ολα αυτα εχουν bluetooth. an εχεισ απορια στειλε στο pm μου

smallville for ever :cool: :cool: :cool:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...