Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον παιδια εφτασε η ωρα να αντικαταστήσω το παλιο μου η/υ που τυχαινει να ειναι laptop της εταιριας hp με αλλο η/υ. εκατσα και το σκεφτηκα αρκετα και νομιζω οτι θα επιλεξω και παλι laptop. μαθητούδι δεν ειμαι και ούτε τρελός gamer.Oποτε θεωρω οτι ενα συγχρονο λαπτοπ μπορει να μου παρεχει κατα πρώτον την φορητόρητα (διότι μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια:)), 2ον υπολογιστική δύναμη για να συντηρω block ή προσωπικη ιστοσελιδα και 3ον καρτα γραφικών για το αγαπημενο μου strategy medieval2.

για να μην σας κουραζω αλλο ειμαι αναμεσα σε 2 (αν και ειμαι ευπροσδεκτος και σε αλλες προτάσεις μέχρι 1000 ευρώ)

1. hp dv5 1145ev

2. hp dv5 1160ev

οι acer δεν μου αρέσουν

 

ΜΟΝΟ αυτον στην τιμη που ζητας--->http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1142&v_Item=8257

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου φαινεται σουπερ αυτος!

απλά δεν έχει windows media center και όλα τα multimedia καλόυδια που έχει κάποιος με home premium.

 

η σειρά compaq είναι η επαγγελματική.

 

η οθόνη ΔΕΝ είναι glossy και το φινίρισμα δεν έχει καμία σχέση με το λαμπερό και σκαλιστό που έχουν τα dv.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

AYTO ή ΑΥΤΟ λετε να παρω;;;;

οι μονες διαφορες ειναι οτι το ενα εχει 1gb ram παραπανω και 40gb σκληρο παραπανω..αξιζει λετε το 40 ευρω παραπανω;;;

 

Φίλε μου το φορητάκι λέει χοντρά. Το έχω σδέ και 2 μήνες και δεν το αλλάζω με τίποτα. Φυσικά θα πάρεις τα 2 GB, εγώ τότε πήρα το 1GB (δεν υπήρχε το 2ΓΒ) και έβαλα μνήμη μετά. ΠΕΤΑΕΙ. Δεν κολάει πουθενά.

 

Στην συσκευασία έχει κάλυμα. Τσάντα πάρε την πιο μικρή που θα βρείς (και πάλι άδεια θα είναι ;)

Το καλύτερο κινητό είναι το επόμενο κινητό :!:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω λίγο. έχω το msi u100 wind. ξέρετε αν τρέχει ωραία ένα tv tunner πάνω του;

 

Τρέχει μια χαρά.. Έχω το Gigabyte U8000.

 

Σημ. Όπως όλα τα TV tunner παίζουν πολύ καλά με εξωτερική κεραία.

Το καλύτερο κινητό είναι το επόμενο κινητό :!:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το φορητάκι λέει χοντρά. Το έχω σδέ και 2 μήνες και δεν το αλλάζω με τίποτα. Φυσικά θα πάρεις τα 2 GB, εγώ τότε πήρα το 1GB (δεν υπήρχε το 2ΓΒ) και έβαλα μνήμη μετά. ΠΕΤΑΕΙ. Δεν κολάει πουθενά.

 

Στην συσκευασία έχει κάλυμα. Τσάντα πάρε την πιο μικρή που θα βρείς (και πάλι άδεια θα είναι ;)

 

Αύριο πρωί λοιπόν θα το παραγγείλω το 2 γίγα.

Επίσης θα επιλέξω άλλο ένα μικρό για δώρο...όποιο μου κάνει κλικ...

 

Θα πάρω και μια τσάντα μεταφοράς με χώρο μόνο και μόνο για να κουβαλάω ένα εξωτερικό dvd-drive, αλλιώς και αυτή που έχει η συσκευασία den με χαλούσε.

 

παιδιά να ρωτήσω λίγο. έχω το msi u100 wind. ξέρετε αν τρέχει ωραία ένα tv tunner πάνω του;

 

Εδώ τρέχει ένας δέκτης που εχω(den θυμάμαι μοντέλο) σε λαπτοπ 5 χρόνων με λίγο χειρότερα χαρακτηριστικά από το u100

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

AYTO ή ΑΥΤΟ λετε να παρω;;;;

οι μονες διαφορες ειναι οτι το ενα εχει 1gb ram παραπανω και 40gb σκληρο παραπανω..αξιζει λετε το 40 ευρω παραπανω;;;

 

Φίλε μου εγώ θα σου πρωτινά να πάρεις το Lenovo IdeaPad S10!

Φοβερό μηχανάκι και με απίστευτη ποιότητα κατασκευής ;).

 

Αν θες πήγαινε σε κανένα κατάστημα multirama να το δεις από κοντά :).

Link to comment
Share on other sites

Το S10 κυμαίνεται στο μέσο ορο όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής. Επίσης αφήνει ένα τεράστιο κενό κάτω από την οθόνη όταν απουσιάζει η μπαταρία. Θες ποιότητα κατασκευής? Περίμενε μέχρι να έρθει το HP 2140. Μια κλάση πάνω από τα υπόλοιπα imo :)

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν έχει windows media center και όλα τα multimedia καλόυδια που έχει κάποιος με home premium.

 

η σειρά compaq είναι η επαγγελματική.

 

η οθόνη ΔΕΝ είναι glossy και το φινίρισμα δεν έχει καμία σχέση με το λαμπερό και σκαλιστό που έχουν τα dv.

συμφωνω απολυτα

τι προτεινεις ?

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους διάλεξα laptop και αύριο θα το έχω.

Επέλεξα τελικά το Toshiba Satelite A300-1NC .

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ φίλε!:)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους διάλεξα laptop και αύριο θα το έχω.

Επέλεξα τελικά το Toshiba Satelite A300-1NC .

πολυ καλη επιλογη εκανές.εχω διαβασει πολυ καλα σχολια για αυτον του υπολογιστη!

 

καλοριζικο :up:

 

περιμενουμε εντυπωσεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ RAVER και γω γενικά άκουγα αρκετά θετικά και είπα στα 1000ευρώ είναι ακριβώς αυτό που ζητάω.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ RAVER και γω γενικά άκουγα αρκετά θετικά και είπα στα 1000ευρώ είναι ακριβώς αυτό που ζητάω.

Toshiba για μενα ειναι εγγυηση :up: δεν την αλλαζω με τιποτα αυτη την εταιρια.

επισης τσεκαρε τον καταπληκτιχο ηχο που βγαζουν τα ενσωματωμενα ηχεια αυτου του λαπτοπ.

και καθαρος καυ δυνατος ;) τετοια ακουστικη αποδοση δυσκολα συναντας σε laptop :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ατυχία,δεν ήρθε το laptop μάλλον από βδομάδα θα το έχω :(

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω το Toshiba Satellite L10-193 Pentium M 1.6,512Mb,60Gb k Windows XP.

Σκέφτομαι να του βάλω άλλα 512Mb.Θα έχει διαφορά στην απόδοσή του?(η χρήση του είναι internet, azureus για torrents, emule και παράλληλα ταινίες -δοκίμασα κ HD και παίζει οκ- κάνα Photoshop και word-excel-acrobat reader).

Συμβατές μνήμες βρήκα από τη Toshiba ότι είναι PC2100/2700 DDR SoDIMM 333Mhz.

Έψαξα και βρήκα αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554766 στα 34Ε αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι συμβατή.Τι λέτε??Σε περίπτωση που την αγοράσω,την ανοίξω και τελικά δεν κάνει μπορώ να την επιστρέψω??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν βάλεις 1gb θα καταλάβεις σίγουρα μεγάλη διαφορά,με την 512mb δεν θα αλλάξει και πάρα πολύ.Όσο για το έαν δεν ταιριάξει και την έχεις ανοίξει,αν την πάρεις από multirama,την παίρνουν πίσω χωρίς κανένα πρόβλημα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι "σηκώνει" μέχρι 1Gb.Multirama την 512 την έχει 58,99 € και το e-shop 34€.Για τη συμβατότητα θα ρωτήσω στο e-shop αν γίνεται να τους πάω το φορητό και να την βάλουν οπότε αν δεν κάνει δεν την αγοράζω.

Για την απόδοση λες ότι δεν θα έχει μεγάλη διαφόρα 1Gb έναντι 512 τώρα...για 34Ε αξίζει ή όχι??

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει,αλλά όχι την αναμενόμενη.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω το Toshiba Satellite L10-193 Pentium M 1.6,512Mb,60Gb k Windows XP.

Σκέφτομαι να του βάλω άλλα 512Mb.Θα έχει διαφορά στην απόδοσή του?(η χρήση του είναι internet, azureus για torrents, emule και παράλληλα ταινίες -δοκίμασα κ HD και παίζει οκ- κάνα Photoshop και word-excel-acrobat reader).

Συμβατές μνήμες βρήκα από τη Toshiba ότι είναι PC2100/2700 DDR SoDIMM 333Mhz.

Έψαξα και βρήκα αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554766 στα 34Ε αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι συμβατή.Τι λέτε??Σε περίπτωση που την αγοράσω,την ανοίξω και τελικά δεν κάνει μπορώ να την επιστρέψω??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλε μου η μνημη που ψαχνεις ειναι αυτη:

http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/modelsinfo.asp?SysID=24254&mfr=Toshiba&model=Satellite+L10&root=us&LinkBack=http%3A%2F%2Fwww.kingston.com&Sys=24254-Toshiba-Satellite+L10-193&distributor=0&submit1=Search

και την αγοραζεις απο εδω:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.551934

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής δεν μπουτάρει καν, αρα λίγο δυσκολο να τρεξω memtest. Αν είναι h/w πρόβλημα, λέτε να περιμένω μέχρι να γυρίσω Κύπρο και να το πάω εκέι που το αγόρασα να το ελέγξουν? Αν είναι πρόβλημα της κάρτας γραφικών ή του σκληρού διορθώνεται και πόσο περίπου θα κοστίσει (η κάρτα είναι Nvidia 8600M GS και αν δεν κάνω λάθος δίσκο μπορώ να βάλω όποιον θέλω έτσι?) ? Αν το πρόβλημα είναι με τις μνήμες λέτε να το πάρω κάπου που κάνουν service υπολογιστές να το κοιτάξουν μήπως φταίει αυτό? Να βάλει άλλες δλδ και να δει αν bootαρει ή παίζει να υπάρξει πρόβλημα με την εγγύηση αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα και δουν πως το άνοιξε κάποιος άλλος εκτός από το εξουσιοδοτημένο service?

 

Καμμιά βοήθεια?

t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...