Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως οι μνήμες ζεσταίνονται υπερβολικά και συμβαίνει η όλη αυτή φάση.Δηλαδή είναι ελλατωματικές.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν αντιμετωπίζω το εξής περίεργο πρόβλημα. Συνδέω το laptop (Compaq 792ev) με την οθόνη μου LG W2252TQ, μέσω θύρας VGA out. Όταν το έχω συνδεδεμένο με τον φορτιστή εμφανίζεται ένα τρεμόπαιγμα στην οθόνη όταν έχω σκούρο φόντο, σαν οριζόντιες αμυδρές γραμμές (θυμίζουν παράσιτα κακής λήψης). Όταν όμως δουλεύει με την μπαταρία αυτό δεν συμβαίνει!!!

Το φαινόμενο δεν είναι ενοχλητικό για την δουλειά που το χρησιμοποιώ (internet, εφαρμογές γραφείου) γιατί έχουν συνήθως ανοιχτόχρωμο φόντο. Στις ταινίες πάντως φαίνεται αρκετά.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Είναι αυτό επικίνδυνο για την οθόνη ή το laptop;

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να συμβαίνει; Είναι αυτό επικίνδυνο για την οθόνη ή το laptop;

Δοκιμάζεις να το συνδέσεις σε άλλη μπρίζα, να δεις αν το κάνει πάλι; Εμένα τρεμοπαίζει η οθόνη μου κ είναι θέμα ποιότητας ρεύματος. Ώρες-ώρες το κάνει, ενώ βραδυνές (συνήθως) ώρες είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις να το συνδέσεις σε άλλη μπρίζα, να δεις αν το κάνει πάλι; Εμένα τρεμοπαίζει η οθόνη μου κ είναι θέμα ποιότητας ρεύματος. Ώρες-ώρες το κάνει, ενώ βραδυνές (συνήθως) ώρες είναι μια χαρά.

 

Το τροφοδοτικό όπως και την οθόνη τα έχω πάνω σε πολύμπριζο το οποίο παίρνει από UPS, οπότε δεν νομίζω να φταίει η πηγή του ρεύματος.

Ίσως το θέμα να είναι από το ίδιο το τροφοδοτικό και μετά. Μπορεί να υπάρχουν απώλειες από την σύνδεση του βύσματος, το οποίο να ακουμπάει στο μεταλλικό πλαίσιο του laptop και να δίνει σε κοντινά βύσματα ρεύμα.

Αυτό σκέφτομαι τώρα αλλά και να είναι αλήθεια... άντε να το διορθώσεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς τρέξε ένα memtest.

 

Ο υπολογιστής δεν μπουτάρει καν, αρα λίγο δυσκολο να τρεξω memtest. Αν είναι h/w πρόβλημα, λέτε να περιμένω μέχρι να γυρίσω Κύπρο και να το πάω εκέι που το αγόρασα να το ελέγξουν? Αν είναι πρόβλημα της κάρτας γραφικών ή του σκληρού διορθώνεται και πόσο περίπου θα κοστίσει (η κάρτα είναι Nvidia 8600M GS και αν δεν κάνω λάθος δίσκο μπορώ να βάλω όποιον θέλω έτσι?) ? Αν το πρόβλημα είναι με τις μνήμες λέτε να το πάρω κάπου που κάνουν service υπολογιστές να το κοιτάξουν μήπως φταίει αυτό? Να βάλει άλλες δλδ και να δει αν bootαρει ή παίζει να υπάρξει πρόβλημα με την εγγύηση αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα και δουν πως το άνοιξε κάποιος άλλος εκτός από το εξουσιοδοτημένο service?

t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως το θέμα να είναι από το ίδιο το τροφοδοτικό και μετά. Μπορεί να υπάρχουν απώλειες από την σύνδεση του βύσματος, το οποίο να ακουμπάει στο μεταλλικό πλαίσιο του laptop και να δίνει σε κοντινά βύσματα ρεύμα.

Αυτό σκέφτομαι τώρα αλλά και να είναι αλήθεια... άντε να το διορθώσεις :lol:

Κάνε μερικές μετρήσεις με ένα πολύμετρο...δες αν βγάζει συνέχεια την τάση που πρέπει.Just in case.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εφτασε η ωρα να αντικαταστήσω το παλιο μου η/υ που τυχαινει να ειναι laptop της εταιριας hp με αλλο η/υ. εκατσα και το σκεφτηκα αρκετα και νομιζω οτι θα επιλεξω και παλι laptop. μαθητούδι δεν ειμαι και ούτε τρελός gamer.Oποτε θεωρω οτι ενα συγχρονο λαπτοπ μπορει να μου παρεχει κατα πρώτον την φορητόρητα (διότι μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια:)), 2ον υπολογιστική δύναμη για να συντηρω block ή προσωπικη ιστοσελιδα και 3ον καρτα γραφικών για το αγαπημενο μου strategy medieval2.

για να μην σας κουραζω αλλο ειμαι αναμεσα σε 2 (αν και ειμαι ευπροσδεκτος και σε αλλες προτάσεις μέχρι 1000 ευρώ)

1. hp dv5 1145ev

2. hp dv5 1160ev

οι acer δεν μου αρέσουν

Link to comment
Share on other sites

MSI U100 έχω εδώ και 2 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μου το έκλεψαν (μέ όλη την τσάντα μου) και την ίδια μέρα πήρα το ίδιο. Δεν το σκέφτηκα καν.

Το δουλεύω σαν βασικό υπολογιστή και στο γραφείο, οπού εκτός απο βασική «γραφειακή» - MS office κλπ, χρήση, φτιάχνω και γρήγορες μακέτες με το MS Publisher.

Μικρό, δυνατό, ελαφρύ και γρήγορο (και άσπρο είναι κούκλα).

 

Με έπεισες και μένα,για να πήρες το ίδιο μετά θα είναι καλό.. Επειδή ανοίγω πολλά παράθυρα στην πλοήγηση den πιστεύω να εχω προβλήματα;;

Ροζ ή λευκό να πάρω(den το εχω δει το συγκεκριμένο μοντέλο από κοντά) ;;

379 γιούρα από eshop. Επίσης αν μπορείς να μου πεις πια τσάντα μεταφοράς είχες δίνοντας λινκ από eshop;

Επίσης λέω να πάρω μια εξωτερική θήκη για dvd drive που να συνδέεται με usb(2.0 φαντάζομαι) ώστε να αντιγράφω dvd και να την χωράει άνετα η τσάντα..λέω γι αυτή τη θήκη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802143

Αλλά den ξέρω με ποιον dvd drive να τη συνδιασω.. Μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποιον από εδώ;;

http://www.e-shop.gr/PER_data_storage.phtml

 

(Αν και θα ήθελα τον εξωτερικό dvd drive που συνοδεύει το macbook air :love: )

 

 

Θα δουλεύει μέσω usb στο msi u100 ??den πιστεύω να εχω προβλήματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εφτασε η ωρα να αντικαταστήσω το παλιο μου η/υ που τυχαινει να ειναι laptop της εταιριας hp με αλλο η/υ. εκατσα και το σκεφτηκα αρκετα και νομιζω οτι θα επιλεξω και παλι laptop. μαθητούδι δεν ειμαι και ούτε τρελός gamer.Oποτε θεωρω οτι ενα συγχρονο λαπτοπ μπορει να μου παρεχει κατα πρώτον την φορητόρητα (διότι μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια:)), 2ον υπολογιστική δύναμη για να συντηρω block ή προσωπικη ιστοσελιδα και 3ον καρτα γραφικών για το αγαπημενο μου strategy medieval2.

για να μην σας κουραζω αλλο ειμαι αναμεσα σε 2 (αν και ειμαι ευπροσδεκτος και σε αλλες προτάσεις μέχρι 1000 ευρώ)

1. hp dv5 1145ev

2. hp dv5 1160ev

οι acer δεν μου αρέσουν

 

το πλαισιο ειχα δει οτι ειχε ενα 17αρι με κατω απο 1000 ευρω και ιδια χαρακτηριστικα με τα 15αρια ..αναμεσα στα 2 το 1160

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να μετακινείς έστω και ελάχιστα το laptop, μην πάρεις κάτι με οθόνη 17', το βάρος αυξάνεται πολύ.
Link to comment
Share on other sites

TA λαπτοπ με 17 οθόνη ποια ειναι η διαφορά τους με τα 15,4 εκτός προφανώς από το μεγεθος.

to hp dv5 1145 εχει bluray

 

αναφερομαι στο dv7-1130 δεστο το εχει το πλαισιο στα 940 και εχει και blue ray

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

κοιταξα για λαπτοπ με 17'' οθονη

βρηκα τα εξης

http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55557425

http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55557426

η αυτονομια των 17 ειναι μικροτερη αισθητα απο αυτην των 15,4?

γνωριζεται καποιο site που να τεσταρει λαπτοπ ως προς την αυτονομια?

Link to comment
Share on other sites

τα λαπτοπ με bluray μπορω να τα συνδεσω με τv και να δω ταινειες?

ακουσα οτι παιζει προβλημα με τα λαπτοπ 1145+ 1160?

εχετε ακουσει κατι?

 

ειχα διαβασει οτι τα hp με 512mb μνημη καρτας γραφικων αντιμετωπιζουν προβλημα θερμοκρασιας ..για περαιτερω ..δεν ξερω...

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει οτι τα hp με 512mb μνημη καρτας γραφικων αντιμετωπιζουν προβλημα θερμοκρασιας ..για περαιτερω ..δεν ξερω...

 

Εχει συμβεί σε 2 γνωστούς μου, NVIDIA και οι δυο, η μία μάλιστα 256ΜΒ, κάηκε η κάρτα!

Link to comment
Share on other sites

Με έπεισες και μένα,για να πήρες το ίδιο μετά θα είναι καλό.. Επειδή ανοίγω πολλά παράθυρα στην πλοήγηση den πιστεύω να εχω προβλήματα;;

Ροζ ή λευκό να πάρω(den το εχω δει το συγκεκριμένο μοντέλο από κοντά) ;;

Επίσης αν μπορείς να μου πεις πια τσάντα μεταφοράς είχες δίνοντας λινκ από eshop;

AYTO ή ΑΥΤΟ λετε να παρω;;;;

οι μονες διαφορες ειναι οτι το ενα εχει 1gb ram παραπανω και 40gb σκληρο παραπανω..αξιζει λετε το 40 ευρω παραπανω;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αξίζει να πάρεις αυτό με τα 2gb ram και τον 160 σκληρό...
Link to comment
Share on other sites

AYTO ή ΑΥΤΟ λετε να παρω;;;;

οι μονες διαφορες ειναι οτι το ενα εχει 1gb ram παραπανω και 40gb σκληρο παραπανω..αξιζει λετε το 40 ευρω παραπανω;;;

 

2GB ram ! AΞΙΖΕΙ ! για 40 € μην παρεις το 1 gb θα ειναι μικρη !

Link to comment
Share on other sites

βέβαια το 1Gb κοστίζει 10ε.

καλα αυτο ειναι σιγουρο. αλλα den μπορω να την αγορασω ξεχωριστα και να την τοποθετησω μονος... οποτε τους πληρωνω.. νταξει θα εχω και 40 gb παραπανω:O

οποτε παραγγελνω το 418ευρω:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εχω στο laptop intel core 2 duo cpu T5900 στα 2.20Ghz

 

Θα μπορεσω να παιζω το sims3 που θελει 2.40 με Vista? ενοοώ, δε θα παιζει καθόλου ή θα σερνεται;

 

γιατι δεν το δοκιμαζεις?εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα .Ποτε δεν ξερεις..

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...