Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

spigi Mην γράφεις με κεφαλαία. Είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.

 

δεν το ηξερα για τα κεφαλαια, sorry

 

θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος-οια αν ο acer aspire 9302 υποστηρίζει bluetooth και πως ενεργοποιουνται

ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ, ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ ....ΚΑΛΑ!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω ένα ACER Aspire 1350 με XP Home En. Το κακό είναι ότι όταν κάνεις restore είναι σε FAT32 και όχι NTFS κι έτσι δεν το εκμεταλλεύομαι πλήρως. Σκευτόμουνα να κατεβάσω καμμιά έκδοση XP Home En, όμως θα δέχεται το password της ACER ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

δεν το ηξερα για τα κεφαλαια, sorry

 

θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος-οια αν ο acer aspire 9302 υποστηρίζει bluetooth και πως ενεργοποιουνται

Πάτα το διακοπτάκι που το ανοίγει. Αν δεν έχει bluetooth, θα σου βγάλει μήνυμα στην οθόνη. Ή κάνε το αυτονόητο... Απλά διάβασε το manual.

 

Έχω ένα ACER Aspire 1350 με XP Home En. Το κακό είναι ότι όταν κάνεις restore είναι σε FAT32 και όχι NTFS κι έτσι δεν το εκμεταλλεύομαι πλήρως. Σκευτόμουνα να κατεβάσω καμμιά έκδοση XP Home En, όμως θα δέχεται το password της ACER ή όχι;

Που θα το βρεις το serial; Είναι περασμένο μέσα, γι' αυτό και δε στο ζήτησε καν στο πρώτο άνοιγμα, όπου και πέρασε το λειτουργικό. Αλλά και να το βρεις, δε νομίζω να δουλέψει.

 

Καλύτερη λύση για μένα είναι:

1. Γράψιμο του recovery disk σε CD

2. Format σε NTFS όλων των partitions από boot cd των XP (για να μπορέσεις να σβήσεις και το κρυφό)

3. Repartitioning ανάλογα με τις ανάγκες σου

4. Πέρασμα XP Prof. (Corporate) που δε χρειάζονται καν ενεργοποίηση. Καλύτερα να έχουν και slipstreamed το SP2.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα updates μετά, αν όμως δεν τα χρειάζεσαι, δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το s/n το γράφει στο αυτοκόλλητο από κάτω. ;)

 

Δεν μου αρέσουν οι λύσεις σου. :)

1. Θέλω να βάλω clean version, με τους τελευταίους drivers και όχι update στο update και uninstalls και clean registry.

2. Δεν θέλω πειρατικά Windows εφόσον έχω προτότυπα.

 

γεια χαρα σε ολους

εχω ενα α100-912 και εκανα την εξης χαζομαρα -εβαλα μεσα στον αναγνωστη καρτων μια καρτα χωρις ανταπτορα και σφηνωσε και στην προσπαθεια μου να βγαλω την καρτα ξεκολησαν δυο συρματακια απο την θυρα

με συνεπεια να μην διαβαζει τισ καρτες,το λαπτοπ ειανι ολοκαινουργιομεσα στην εγγυηση (εννοειται)υπαρχει περιπτωση να καλυφθει απο την εγγυηση?

εκανα χοντρη μα....ια -υπαρχει περιπτωση να φτιαχνεται?

το ασχημο ειναι οτι to card reader einai επανω στη mboard (νομιζω) και δεν θελω καν να σκεφτομαι οτι αν θελω το λαπτοπ μου οπως πριν πρεπει να πληρωσω καινουργια mboard.

 

καθε σκεψη συμβουλη δεκτη

 

ps θα μπορουσα να βαλω ενα εξωτερικο card reader αλλα με ποναει που το λαπτοπ ειναι καινουργιο.

 

Την ίδια ******* έκανα σε εξωτερικό αντάπτορα. Μιλούσα με έναν τύπο στα Carefour και μου είπε ότι ένας τύπος έκανε το ίδιο πράγμα με σένα (δλδ με laptop και του κάηκε η μητρική!!!

Link to comment
Share on other sites

Το s/n το γράφει στο αυτοκόλλητο από κάτω. ;)

 

Δεν μου αρέσουν οι λύσεις σου. :)

1. Θέλω να βάλω clean version, με τους τελευταίους drivers και όχι update στο update και uninstalls και clean registry.

2. Δεν θέλω πειρατικά Windows εφόσον έχω προτότυπα.

 

 

 

Την ίδια ******* έκανα σε εξωτερικό αντάπτορα. Μιλούσα με έναν τύπο στα Carefour και μου είπε ότι ένας τύπος έκανε το ίδιο πράγμα με σένα (δλδ με laptop και του κάηκε η μητρική!!!

1. Ποιός μίλησε για updates; :wacko: Είπα να κάνεις φορμάτ και καθαρό install

2. Ε, αφού έχεις το serial number γιατί δεν δοκιμάζεις (έχεις δίκιο, το λέει από κάτω); Το format πάντως δεν το γλιτώνεις αν θες NTFS. Κάνε οτι είπα παραπάνω τότε και βάλε τα αυθεντικά από το CD που θα κατεβάσεις (παράνομα :p). Λογικά θα το δεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Updates στα drivers γιατί αυτοί είναι λίγο αρχαίοι. Απλά αν κάνω format και δεν μπάινει το serial θα πρέπι να ξανακάνω και να βάλω το boοt cd...
Link to comment
Share on other sites

Αν θες NTFS κάνεις clean install και περνάς τους drivers που έχεις κατεβάσει από πριν.

Αλλιώς παραμένεις με FAT32 και με το crappy installation με τις 1002 βλακείες που περνιούνται αυτοματα με αυτό (Norton, Acrobat κτλ).

Μπορείς να δοκιμάσεις να το μετατρέψεις από το λειτουργικό σε NTFS, αλλά δεν ξέρω αν χάνεις δεδομένα και γενικότερα πόσο αξιόπιστο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες NTFS κάνεις clean install και περνάς τους drivers που έχεις κατεβάσει από πριν.

Αλλιώς παραμένεις με FAT32 και με το crappy installation με τις 1002 βλακείες που περνιούνται αυτοματα με αυτό (Norton, Acrobat κτλ).

Μπορείς να δοκιμάσεις να το μετατρέψεις από το λειτουργικό σε NTFS, αλλά δεν ξέρω αν χάνεις δεδομένα και γενικότερα πόσο αξιόπιστο είναι.

 

Δεν χάνεις τίποτα και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη μου ανησυχία είναι αν θα δέχεται η όχι το s/n. Ανόχι θα έχω κάνει μια τρύπα στο νερό. Από την άλλη, σκεφτόμουνα για patched version των XP Home (αν υπάρχει βέβαια γιατί όλα βγαίνουν για Home) και όλα τα προγράμματα να ταν freeware και shareware.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχα ενημερωση απο την Quest - που ειναι εξουσιοδοτημενη για τα service των hp κοντα στο κεντρο,μ' επιασε η καρδια μου...και εξηγω γιατι καπου θελω να πω τον πονο μου:cry: : νεα M/B διοτι το φισακι της που εχει σπασει, μονο ετσι μπορει να αντικατασταθει 350ε:confused: ! Εργασια 68ε + 19% φπα συνολο 497 ε:( δεν υπαρχει περιπτωση ρε παιδια να φτιαχτει χωρις αλλαγη M/B ?Γιατι αν τελικα πρεπει να δωσω τοσα,καλυτερα να δωδω κ κατι παραπανω για καινουριο...Εχει παθει κανεις κατι παρομοιο?Μονο η υποδοχη του ρευματος εχει αποκοληθει στο εσωτερικο,εχει κανεις σας καταφερει να διορθωσει αναλογο προβλημα σε καποιον ηλεκτρονικο?Δεν ξερω τι να κανω.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχα ενημερωση απο την Quest - που ειναι εξουσιοδοτημενη για τα service των hp κοντα στο κεντρο,μ' επιασε η καρδια μου...και εξηγω γιατι καπου θελω να πω τον πονο μου:cry: : νεα M/B διοτι το φισακι της που εχει σπασει, μονο ετσι μπορει να αντικατασταθει 350ε:confused: ! Εργασια 68ε + 19% φπα συνολο 497 ε:( δεν υπαρχει περιπτωση ρε παιδια να φτιαχτει χωρις αλλαγη M/B ?Γιατι αν τελικα πρεπει να δωσω τοσα,καλυτερα να δωδω κ κατι παραπανω για καινουριο...Εχει παθει κανεις κατι παρομοιο?Μονο η υποδοχη του ρευματος εχει αποκοληθει στο εσωτερικο,εχει κανεις σας καταφερει να διορθωσει αναλογο προβλημα σε καποιον ηλεκτρονικο?Δεν ξερω τι να κανω.

Πάνε σε ενα "μικρο"μαγαζί ηλεκτρονικού που θα εχει το χρόνο να ασχολείται

αλλιώς παρε καινούριο να εισαι σίγουρος

εγω 500€ δεν θα έδινα!!!!

εκτός αν ειναι καινούριο καλό μοντέλο!

Link to comment
Share on other sites

Πάνε σε ενα "μικρο"μαγαζί ηλεκτρονικού που θα εχει το χρόνο να ασχολείται

αλλιώς παρε καινούριο να εισαι σίγουρος

εγω 500€ δεν θα έδινα!!!!

εκτός αν ειναι καινούριο καλό μοντέλο!

 

Δεν ειναι αυτο το θεμα,απλα μετα παει πολλα αν υπολογισεις +500€!Το προβλημα ολο ειναι στο οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση γιατι τη ζημια την εκανα εγω,βασικα θα μιλησω με κανεναν ηλεκτρονικο πρωτα,αλλιως μετα παμε για νεο,αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ειναι πως αν και υπαρχει μια μικρη δυνατοτητα να επισκευαστει χωρις αλλαγη της M/B οι τεχνικοι εκει ηταν αρκετα απροθυμοι,τελοσπαντων ευχαριστω οπως και να χει!

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο το θεμα,απλα μετα παει πολλα αν υπολογισεις +500€!Το προβλημα ολο ειναι στο οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση γιατι τη ζημια την εκανα εγω,βασικα θα μιλησω με κανεναν ηλεκτρονικο πρωτα,αλλιως μετα παμε για νεο,αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ειναι πως αν και υπαρχει μια μικρη δυνατοτητα να επισκευαστει χωρις αλλαγη της M/B οι τεχνικοι εκει ηταν αρκετα απροθυμοι,τελοσπαντων ευχαριστω οπως και να χει!

 

μπορει να υπαρχει μια μικρη δυνατοτητα (η και μεγαλη)να επισκευαστει χωρις αλλαγη της M/B

αλλα η αντιπροσωπία γιατι θα μπει σε αυτην την διαδικασια δεν την συμφερη (γιαυτους η πλακετα εχει 100€ κοστος)

απο που εισαι ? μηπως θεσ-νικη?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να υπαρχει μια μικρη δυνατοτητα να επισκευαστει χωρις αλλαγη της M/B

αλλα η αντιπροσωπία γιατι θα μπει σε αυτην την διαδικασια δεν την συμφερη (γιαυτους η πλακετα εχει 100€ κοστος)

απο που εισαι ? μηπως θεσ-νικη?

 

Αθηνα,στην πολη της αντιπαροχης και της ηχορυπανσης:p ...Μιλησα βασικα με ενα γνωστο μου που ειχε αναλογο προβλημα πριν απο λιγο και μου λεει οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φτιαχνεται η ζημια.:)

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο χρονο αντιμετωπιζω δυο σοβαρα (κστ'εμε) προβληματα με τον φορητο. Πρωτον, μου σβηνει σχεδον αμεσως οταν παιζω παιχνιδια, νομιζω υπερθερμαινεται και δεν τα "σηκωνει". Τι μπορω να κανω?Μπορω να αλλαξω κατι?

Επισης ο driver εχει γινει πολυ "επιλεκτικος" στα δισκακια και δεν μου διαβαζει τα περισσοτερα, ακομα και τα επωνυμα!!!Τι κανω και με αυτο?

Σημειωτεον ο υπολογιστης ειναι TOSHIBA SATELLITE A111 Intel Pentium 1.6 GH 512 RAM. Πριν μια βδομαδα εκανα και format.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Guys έχω έναν Toshiba Satellite δε θυμάμαι μοντέλο και θέλω να αλλάξω τον σκληρό.

Μπορώ να αγοράσω οτιδήποτε, σωστά;

Τώρα έχει έναν 30GB.

isos an einai polu megalos na mhn ton uposthrizei to bios !! emena etsi mou eixan pei otan phga na allaxo disko !! kai evala enan 80gb stis 5400 strofes kai eimai ok !!

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο χρονο αντιμετωπιζω δυο σοβαρα (κστ'εμε) προβληματα με τον φορητο. Πρωτον, μου σβηνει σχεδον αμεσως οταν παιζω παιχνιδια, νομιζω υπερθερμαινεται και δεν τα "σηκωνει". Τι μπορω να κανω?Μπορω να αλλαξω κατι?

Επισης ο driver εχει γινει πολυ "επιλεκτικος" στα δισκακια και δεν μου διαβαζει τα περισσοτερα, ακομα και τα επωνυμα!!!Τι κανω και με αυτο?

Σημειωτεον ο υπολογιστης ειναι TOSHIBA SATELLITE A111 Intel Pentium 1.6 GH 512 RAM. Πριν μια βδομαδα εκανα και format.

 

Το πρόβλημα της υπερθέρμανσης το είχα με τον παλιό μου φορητό. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια λύση, καθώς εγώ έλυσα το πρόβλημα αγοράζοντας νέο φορητό (ήταν καιρός για αλλαγή ούτως ή άλλως).

 

Αναφορικά με το πρόβλημα ανάγνωσης, το αντιμετωπίζω κι εγώ. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Guys έχω έναν Toshiba Satellite δε θυμάμαι μοντέλο και θέλω να αλλάξω τον σκληρό.

Μπορώ να αγοράσω οτιδήποτε, σωστά;

Τώρα έχει έναν 30GB.

 

Ναι, 2,5".

 

Λέει επίσης DMA κατα Ultra 100.

Aυτός θα είναι ok για παράδειγμα;

 

Tσεκάρεις αν ο δίσκος του φορητού σου είναι IDE (συνήθως στα μοντέλα του 2006 και παλαιότερα) ή SATA.

Και μετά αγοράζεις εναν οποιοδήποτε δίσκο 2,5".

Αν ο φορητός σου είναι παλιός, μπορεί να μην αναγνωρίζει μεγάλους δίσκους (π.χ. 100 gb και πάνω) λόγω BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ήθελα μια πληροφορία σχετικά με μνήμες για laptop μιας και δεν έχω πολυασχοληθεί...:rolleyes:

Αυτή τη στιγμή έχω μια DDR 256ΜΒ (333MHz) CL2.5

Αν βάλω μια DDR CL3 512MB (400MHZ) θα έχω κάποιο πρόβλημα ή θα πρέπει να βάλω DDR CL2.5 256MB (400MHZ) ?:worry:

 

*είναι λίγο δυσεύρετες οι CL2.5 (333MHz) και έχω μπερδευτεί λίγο

 

Ευχαριστώ :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...