Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω οτι η προσφορά του mediamarket για το nec που ανέφερε ένα παιδί πιο πριν ήταν καλύτερη.

 

o nec εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με τον hp που ενδιαφερομαι αλλα ειναι πιο ακριβος!

προτιμας δλδ nec απο hp?

το μονο που με κολλαει ειναι η καρτα γραφικων η μαλλον το chipaki intel 950.δεν ξερω κατα ποσο ανταποκρινεται σε διαφορες απαιτησεις αλλα για τα λεφτα του πιστευω ειναι μια χαρα!

ασε που απ'οτι ξερω δεν εχουμε mediamarkt στο ηρακλειο :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δύσκολη επιλογή. Εγώ θα έλεγα τον πρώτο κι ας υστερεί - ελάχιστα - σε σχέση με τον δεύτερο.

 

 

(Άμα είσαι τυχερός και τον βρεις πουθενά, γιατί έχει έλλειψη) τον Toshiba A100-906 χωρίς δεύτερη κουβέντα!

 

Μια χαρά η Hp, καλούτσικο service αλλά με Toshiba δεν συγκρίνεται ούτε για πλάκα! ;)

 

 

γιατι ?τοσο καλη ειναι η toshiba?απο games τι θα μπορω να παιξω ανετα?για ποσο θα <κρατησει> για games ενα τετοιο λαπτοπ?

Link to comment
Share on other sites

(Άμα είσαι τυχερός και τον βρεις πουθενά, γιατί έχει έλλειψη) τον Toshiba A100-906 χωρίς δεύτερη κουβέντα!

 

Μια χαρά η Hp, καλούτσικο service αλλά με Toshiba δεν συγκρίνεται ούτε για πλάκα! ;)

 

Φιλε μου σε τι ειναι καλυτερος ο Toshiba??Γιατι στα χαρακτηριστικα αν δεν ειδα λαθος ο HP ειναι παντου καλυτερος

:)
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είδες λάθος. :)

 

Ο HP έχει μεγαλύτερο σκληρό (μόλις κατά 20 GB, τα οποιά για μένα, δεν είναι σημαντική διαφορά) και λίγο καλύτερο επεξεργαστη.

 

Από κει και πέρα ο Toshiba έχει καλύτερη κάρτα γραφικών, μπορεί να φτάσει στα 4GB τη Ram (ενώ με τον HP στα 2GB) και έχει ένα εξαιρετικό service το οποίο δε φτάνει σε καμία περίπτωση το service της HP.

 

Δεν είπα πουθενά πως κάποιο από τα δύο δεν είναι καλό. Απλά ανάμεσα σε δύο (σχεδόν ισάξια) HP και Toshiba, που είναι πάνω κάτω και στην ίδια τιμή, εγώ θα έπαιρνα το Toshiba με κλειστά μάτια. Και στο λέω αυτό ως πωλητής, που έχει δει και ακούσει πολλά για laptop.

 

@kostakiss: Θα παίζει όλα τα σύγχρονα games (κάποια ίσως όχι σε full detail). Τώρα το πόσο θα κρατήσει είναι σχετικό. Π.χ. φέτος θα βγει το Crysis. Ένα παιχνίδι με απίστευτα γραφικά που είναι σαν να βλέπεις ταινία. Για να τα δεις όμως θα χρειάζεσαι DirectX10 το οποιό δε θα υποστηρίζεται από την κάρτα γραφικών σου. Από την άλλη, μόλις κυκλοφόρησε η πρώτη κάρτα γραφικών που υποστηρίζει DirectX10 (Nvidia 8800) και θα πάρει καιρό να μπει σε laptop. Αλλά και όταν μπει η τιμή θα είναι ιδιαίτερα υψηλή.

 

Αλλά αν μιλάμε για παιχνίδια π.χ. Carbon, Pro κτλ. δε θα έχεις πρόβλημα για αρκετό καιρό. Αρκεί βέβαια, σε κάποιες περιπτώσεις να είσαι και εσύ διατεθειμένος να θυσιάσεις κάποιες λεπτομέρειες (δε γίνεται αλλιώς - laptop παίρνεις και μάλιστα της κατηγορίας 1000-1300€, όχι Gamer PC)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

κοιτα..τετοια games δεν παιζω παρα μονο nba ,fifa ,pro κανενα στρατηγικης..αυτα σε γενικες γραμμες..

αλλα το θεμα ειναι οτι αν ειναι να παρουμε λαπτοπ επειδη ενταξει ο μπαμπας μου δεν θα το χρησιμοποιει τοσο ..ας το αξιοποιησουμε κ εμεις..:)

παραπανω απο 2gb παντως ram δεν εχω ουτε στο pc μου,στο λαπτοπ θα βαλω?:)

οσο για το service..οκ δεκτο :happy:

Link to comment
Share on other sites

otan les ta epaixe? den anavei katholou me thn mpataria? h aplos krataei elaxista !!? se polles etairies kai h mpataria exei ena xrono egguhsh alla den nomizo gia ta vaio oti exei 1 xrono egguhsh !!

 

Η μπαταρια δεν δινει καθολου power ,δεν αναβει το vaio :( :cry:

Θα το κοιταξω αυτο σχετικα με την εγγυηση.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

κοιτα..τετοια games δεν παιζω παρα μονο nba ,fifa ,pro κανενα στρατηγικης..αυτα σε γενικες γραμμες..

αλλα το θεμα ειναι οτι αν ειναι να παρουμε λαπτοπ επειδη ενταξει ο μπαμπας μου δεν θα το χρησιμοποιει τοσο ..ας το αξιοποιησουμε κ εμεις..:)

παραπανω απο 2gb παντως ram δεν εχω ουτε στο pc μου,στο λαπτοπ θα βαλω?:)

οσο για το service..οκ δεκτο :happy:

Δεν έχεις τώρα. Γιατί δεν τα χρειάζεσαι. Αν όμως μετά από 2 χρόνια οι basic εφαρμογές απαιτούν 2 GB Ram, δεν θα σου είναι χρήσιμο; ;)

 

Απλά λέω, καλύτερα να πάρεις κάτι που σου δίνει τη δυνατότητα παραπάνω αναβάθμισης ΑΚΟΜΑ και αν δεν τη χρησιμοποιήσεις ποτέ.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

σωστη λογικη..οκ θα το σκευτω..απλα το θεμα ειναι οτι μαλλον θα το παρω μεταχειρισμενο(σιγουρα πραματα ομως) κ ο ενας με το ΗΠ ειναι απο θεσ/νικη κ ο αλλος με το Toshiba απο αθηνα(αλλα σιγουρα πιο εμπιστος).
Link to comment
Share on other sites

σωστη λογικη..οκ θα το σκευτω..απλα το θεμα ειναι οτι μαλλον θα το παρω μεταχειρισμενο(σιγουρα πραματα ομως) κ ο ενας με το ΗΠ ειναι απο θεσ/νικη κ ο αλλος με το Toshiba απο αθηνα(αλλα σιγουρα πιο εμπιστος).

 

kostakiss τι ειναι αυτο το πιο εμπιστος δεν το καταλαβα...

 

Εχεις την ευκαιρια να τον δεις απο κοντα τον HP.... που ειναι και 200

ευρα πιο κατω απο την τιμη του και με τσαντα-mouse...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου..δεν τιθεται αυτο το θεμα..απλα ο αλλος..εχει γυρω στις 400 αξιολογησεις θετικες..:)

that's all :happy:

φυσικα και προτιμω απο θεσ/νικη εφοσον θα το δω και θα το παρω χερι χερι κ αμεσα..το θεμα ειναι τωρα για το λαπτοπ :)

Link to comment
Share on other sites

o nec εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με τον hp που ενδιαφερομαι αλλα ειναι πιο ακριβος!

προτιμας δλδ nec απο hp?

το μονο που με κολλαει ειναι η καρτα γραφικων η μαλλον το chipaki intel 950.δεν ξερω κατα ποσο ανταποκρινεται σε διαφορες απαιτησεις αλλα για τα λεφτα του πιστευω ειναι μια χαρα!

ασε που απ'οτι ξερω δεν εχουμε mediamarkt στο ηρακλειο :(

Όχι, αναφερόμουνα μόνο για την προσφορά του mediamarket.

Άν δεν έχετε στο Ηράκλειο, δεν τον συνιστώ καθόλου.

...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου..δεν τιθεται αυτο το θεμα..απλα ο αλλος..εχει γυρω στις 400 αξιολογησεις θετικες..:)

that's all :happy:

φυσικα και προτιμω απο θεσ/νικη εφοσον θα το δω και θα το παρω χερι χερι κ αμεσα..το θεμα ειναι τωρα για το λαπτοπ :)

 

Ενταξει και εγω δεν ειμαι τυχαιος (δες emarket - gesam για αξιολογησεις)

 

αλλα για τη συγκεκριμενη περιπτωση εδω παιζει η αμεση προσωπικη επαφη.:cool:

 

Βλεπεις-Δοκιμαζεις-Παιρνεις ή φευγεις

Παντως το μηχανακι σκιζει και ειναι και μικρος-ελαφρυς και βολικος

και που ομορφος θα ελεγα!! :D

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

στο hp-compaq laptop μου όταν έκαμα αναβάθμιση τη μνήμη (μόνος μου) είδα (όταν ξεβίδωσα το καπάκι από κάτω) μόνο το ένα memory slot (που ήταν κενό). ξέρει κανείς πώς μπορώ να δω και το άλλο?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, σκεφτομαι να παρω ενα λαπτοπ μεχρι 700-750 ευρω. αυτο πως σας φαινεται? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907716
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

στο hp-compaq laptop μου όταν έκαμα αναβάθμιση τη μνήμη (μόνος μου) είδα (όταν ξεβίδωσα το καπάκι από κάτω) μόνο το ένα memory slot (που ήταν κενό). ξέρει κανείς πώς μπορώ να δω και το άλλο?

 

 

 

 

ανοιγωντας το καπακι συνηθως βλεπεις και τα 2 slots.Αμα εσυ ειδες 1 θα πρεπει να ανοιξεις και την υπολοιπη βαση του κατω μερους του υπολογιστη.εγω προχθες που εβαλα μια επιπλεον μνημη παρατηρησα οτι η αυτη που ειχε ο υπολογιστης απο πανω την καλυπτε ενα κομματι σαν αλουμινοχαρτο :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το δικό μου δεν έχεις χώρο για δεύτερο slot στη σειρά (δίπλα έχει δύο βίδες). άρα θα είναι από κάτω του. (κάπως κάτω από το Keyboard).

 

επειδή το μηχάνημα είναι της δουλειάς, ξέρεις αν το πλαίσιο ή κάποιος άλλος μπορείς να εγκαταστήσει τη μνήμη (στο κρυφό slot) ή αν θα πρέπει να το πάω στο hp service.

 

thnx

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου δεν έχεις χώρο για δεύτερο slot στη σειρά (δίπλα έχει δύο βίδες). άρα θα είναι από κάτω του. (κάπως κάτω από το Keyboard).
Σε πολλά φορητά, το δεύτερο slot μνήμης είναι κάτω από το πληκτρολόγιο. Δεν είναι πολύ δύσκολο να το βγάλεις και να το βρεις.
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά φορητά, το δεύτερο slot μνήμης είναι κάτω από το πληκτρολόγιο. Δεν είναι πολύ δύσκολο να το βγάλεις και να το βρεις.

ευχαριστώ πολύ. όντως εκεί θα είναι. προσπάθησα λίγο (έχει 3 βίδες) αλλά δεν κατάφερα τπτ. θα δω το απόγευμα.

 

όσο για το πλαίσιο: "δεν αναλαμβάνουμε το άνοιγμα 3ου κατασκευαστή".

 

Υ.Γ. υπάρχει κάποιο walkthrough για το πώς βγάζουμε το πληκτρολόγιο γιατί δεν βλέπω φως?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα notebook εως € 2.000 για επαγγελματική και οικιακη χρηση.

Εχω καταληξει σε αυτα τα δυο με σχεδον την ιδια τιμη.

Μπορειται να μου προτεινετε κατι απο τα δυο απο πειρα?

 

1) Toshiba

 

2) [ATTACH]9371[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το επίπεδο τιμής, θα έπαιρνα σε κάθε περίπτωση ένα Dell. Μόνο και μόνο για το on-site service που έχουν (έρχεται τεχνικός εκεί που είναι το μηχάνημα και το φτιάχνει). To link Που δίνεις πάντως δεν λειτουργεί.
Link to comment
Share on other sites

@MORFEAS2508:

 

Μίλα τηλεφωνικά με την Dell στην Ελλάδα για να σου δώσουν προσφορά και από το τηλέφωνο.

Δε νοείται σημερινό laptop να μην έχει DVD recorder.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα notebook εως € 2.000 για επαγγελματική και οικιακη χρηση.

Εχω καταληξει σε αυτα τα δυο με σχεδον την ιδια τιμη.

Μπορειται να μου προτεινετε κατι απο τα δυο απο πειρα?

 

1) Toshiba

 

2) [ATTACH]9371[/ATTACH]

 

Αφού κοιτάς για επαγγελματικό είναι αδύνατον να απορρίψεις την HP Compaq εντελώς(σε σχέση με τους Tecra της toshiba "φεύγουν" μπροστά...)

nw8440

nc8430

 

Έχω ακούσει ότι οι Dell σε αυτή την κατηγορία είναι πολύ καλοί αλλά επειδή δεν έχω άποψη επί προϊόντων της δε μπορώ να εκφέρω γνώμη...:O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αφού κοιτάς για επαγγελματικό είναι αδύνατον να απορρίψεις την HP Compaq εντελώς(σε σχέση με τους Tecra της toshiba "φεύγουν" μπροστά...)

nw8440

nc8430

 

Έχω ακούσει ότι οι Dell σε αυτή την κατηγορία είναι πολύ καλοί αλλά επειδή δεν έχω άποψη επί προϊόντων της δε μπορώ να εκφέρω γνώμη...:O

ακριβώς. μαζί και με την σειρά 4400 (για μέγιστη φορητότητα).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Πήρα ένα Fujitsu Siemens Pi1536 από το Multirama (αυτόν με τον Τ7200 και τα 1000 ευρώ). Αντιμετωπίζω όμως κάτι προβλήματα με το μηχανάκι και κοντεύω να τρελαθώ..

1) Κάνει κάτι περίεργα αναβοσβησίματα η οθόνη.. όχι στα καλά του καθουμένου, όταν πάει να εκτελέσει κάτι, πχ όταν ανοίγω ένα divx με bsplayer. Βέβαια η συμπεριφορά είναι random (δεν το κάνει ας πούμε σε όλα τα έργα). Μου το κάνει επίσης όταν πχ βάζω το ρεύμα (!?) και μου το είχε κάνει και με ένα εξωτερικό σκληρό (MyBook 320 usb).. σε κάποιο άνοιγμα ενός folder εκεί το παρατήρησα πρώτη φορά..

 

2) Η ένταση του ήχου στο τέρμα είναι πολύ χαμηλή..!!!

 

Έχει κανείς καμία ιδέα σε κανένα από τα παραπάνω προβλήματα? Είναι driver ή προβληματικό και να τρέχω για φτιάξιμο?? Ήμαρτον ούτε μήνα δεν έχει κλείσει.. από τώρα τέτοια?? :mad: :( :(

 

Είμαι βαθιά απογοητευμένος ήδη.. Το επέλεξα ανάμεσα σε 4 ως το πιο value for money.. Μακάρι να είχα πάρει το Toshiba!

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

(αυτόν με τον Τ7200 και τα 1000 ευρώ).

1200 ευρώ εννοείς.

 

 

Θέλει ένας φίλος μου να αγοράσει αυτό το pc: http://www.experthellas.gr/product_detail.jsp?prdId=FSAMILOPI1505R&extLang=

Ξέρετε κανένα καλύτερο στα ίδια λεφτά;

Κατά προτίμηση από μαγαζί μη ηλεκτρονικό.

Οι προσφορές που βγάζει το mediamarket κρατάνε μικρό χρονικό διάστημα, δεν πρόλαβε το Nec.

...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...