Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Michelin ........και ξερό ψωμί!Το δικό μου φοράει τα michelin pilot primacy τα οποία στο στεγνό είναι αρκετά καλά(μετά το ζέσταμα) αλλά εκεί που δεν παίζονται είναι στο βρεγμένο,απλά ΑΡΙΣΤΑ. Τώρα τα έχει αντικαταστήσει με τα primacy HP όπου έχουν βελτιωθεί ακόμα περισσότερο στο φρενάρισμα σε βρεγμένο εως και δύο μέτρα από τα παλιότερα.Μπες στην michelin.gr και θα τα δεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν δεν κανω λαθος τα pilot sport ειναι η ναυαρχιδα της michelin οποτε δεν εχει νοημα να κατεβω προς τα κατω....

 

Φίλε δεν τα γνωρίζω και δεν μπορώ να έχω άποψη.Θα σου πρότεινα να βάλεις τα ίδια εφόσον είσαι ικανοποιημένος και να μην μπλέξεις με περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα 40.000χλμ ειναι κοντα και θελω να αλλαξω τα λαστιχα μου...το αμαξι μου ειναι honda civic 5d 4/06 και τα λαστιχα που εχω ειναι τα michelin pilot sport 225/45/17 τα οποια ειναι αριστα πιστευω...ομως ο λαστιχας(φιλος) με εβαλε στην πριζα για continental contisportcontact3 τα οποια μου λεει ειναι πολυ καλυτερα απο τα Michelin....επισης σαν μαρκα παραδεχομαι και τα yokohama...

 

για πειτε μου την γνωμη σας να καταληξω...υπ οψιν οτι το οικονομικο δεν το σκεφτομαι..θελω το καλυτερο

 

ααααααα και μην μου αρχισετε να προτεινετε τιποτα μαρκες Pirelli πχ η falken γιατι θα φουνταρω.......:!:

 

ευχαριστω

Από όσα έχω ακούσει τα michelin pilot sport είναι κορυφαία αλλά και για τα continental sportcontact3 έχω ακούσει λόγια καλά αλλά δεν έχω ακούσει κάποιον να τα χρησιμοποιεί σε Honda civic. Όσο για τα Yokohama εγώ τα είχα σε Seat Ibiza και ήμουν πολυ ευχαριστημένος.

Αλλά αφού εσύ είσαι ευχαριστημένος με τα michelin pilot sport και όπως λες ταιριάζουν και στο οδηγημά σου γιατί θες να πειραματιστείς με άλλα λάστιχα???

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα 40.000χλμ ειναι κοντα και θελω να αλλαξω τα λαστιχα μου...το αμαξι μου ειναι honda civic 5d 4/06 και τα λαστιχα που εχω ειναι τα michelin pilot sport 225/45/17 τα οποια ειναι αριστα πιστευω...ομως ο λαστιχας(φιλος) με εβαλε στην πριζα για continental contisportcontact3 τα οποια μου λεει ειναι πολυ καλυτερα απο τα Michelin....επισης σαν μαρκα παραδεχομαι και τα yokohama...

 

για πειτε μου την γνωμη σας να καταληξω...υπ οψιν οτι το οικονομικο δεν το σκεφτομαι..θελω το καλυτερο

 

ααααααα και μην μου αρχισετε να προτεινετε τιποτα μαρκες Pirelli πχ η falken γιατι θα φουνταρω.......:!:

 

ευχαριστω

 

 

Εγω παντως οταν θα χρειαστει να τα αλλαξω θα βαλω τα Goodyear Eagle F1 Assymetric, ειναι τελευταιας τεχνολογιας και σχεδιασμου (2006-2007, τα υπολοιπα που αναφερθηκαν εχουν σχεδιαστει 3-4 χρονια πριν τουλαχιστον), εχουν βγει top σε αρκετα test ξενων περιοδικων και πολλα απο τα παιδια απο το civinfo που τα εχουν λενε οτι ειναι τα καλυτερα που εχουν βαλει μεχρι τωρα για το civic απο πολλα αλλα που εχουν δοκιμασει..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω ξεπεράσει τα 3500χιλ έχω αρχίσει και ανοίγω το αμάξι μέχρι τις 4500 στροφές και χτες παρατήρησα οτι ενώ με τις ταχύτητες 2 ως και 5 το αμάξι ανεβάζει πολύ γρήγορα στροφές και χιλιόμετρα με ταχύτητα 6 δεν ανεβάζει τόσο γρήγορα στροφές ο κινητήρα. Το δοκίμασα σε όλες τις ταχύτητες απο 3000 στραφες του κινητήρα μέχρι και τις 4500 στρόφες. Έχει κανείς καμμιά ιδέα γιατί γίνεται αυτό????
Link to comment
Share on other sites

Η 6η ταχυτητα φιλε μου δεν ειναι για γκαζια.Για αυτο ειναι πιο χαλαρη στο ανεβασμα των στροφων.Ειναι στην ουσια μια ταχυτητα που βαζεις για να ξεκουρασεις το μοτερ στα πολλα χιλιομετρα.Μην περιμενεις οταν βαζεις την 6η να εχεις την ιδια επιδοση οπως με τις αλλες.Αυτο ισχυει σε ολα τα αυτοκινητα.Η 6η ξεκουραζει το μοτερ!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι αίσθηση έχετε για τυ ύψος από το δρόμο? Σας έχει τύχει σε σαμαράκι ή σε απότομο ξεκίνημα ανηφόρας να βρεί ή να είναι στο όριο?
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΜΑΡΣΙΠΙΕ(ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΚΑΛΑ)ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΣΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ CIVIC,ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Εβαλα εγώ και μάλιστα με το λογοτυπο CIVIC φωτιζόμενο! και τα 4 110 ευρώ...pm για λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα 40.000χλμ ειναι κοντα και θελω να αλλαξω τα λαστιχα μου...το αμαξι μου ειναι honda civic 5d 4/06 και τα λαστιχα που εχω ειναι τα michelin pilot sport 225/45/17 τα οποια ειναι αριστα πιστευω...ομως ο λαστιχας(φιλος) με εβαλε στην πριζα για continental contisportcontact3 τα οποια μου λεει ειναι πολυ καλυτερα απο τα Michelin....επισης σαν μαρκα παραδεχομαι και τα yokohama...

 

για πειτε μου την γνωμη σας να καταληξω...υπ οψιν οτι το οικονομικο δεν το σκεφτομαι..θελω το καλυτερο

 

ααααααα και μην μου αρχισετε να προτεινετε τιποτα μαρκες Pirelli πχ η falken γιατι θα φουνταρω.......:!:

 

ευχαριστω

δε ξέρω για Falken αλλά Pirelli γιατί? τα rosso ας πούμε είναι μακράν καλύτερα απο τα pilot sport αν είσαι σπορτίβ οδηγός...
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα εγώ και μάλιστα με το λογοτυπο CIVIC φωτιζόμενο! και τα 4 110 ευρώ...pm για λεπτομέρειες

 

Φωτιζόμενο?????????????????

 

Μήπως μπορεις να ανεβάσεις καμιά φωτό να δούμε κι εμείς?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω ξεπεράσει τα 3500χιλ έχω αρχίσει και ανοίγω το αμάξι μέχρι τις 4500 στροφές και χτες παρατήρησα οτι ενώ με τις ταχύτητες 2 ως και 5 το αμάξι ανεβάζει πολύ γρήγορα στροφές και χιλιόμετρα με ταχύτητα 6 δεν ανεβάζει τόσο γρήγορα στροφές ο κινητήρα. Το δοκίμασα σε όλες τις ταχύτητες απο 3000 στραφες του κινητήρα μέχρι και τις 4500 στρόφες. Έχει κανείς καμμιά ιδέα γιατί γίνεται αυτό????

 

Κλασσική περίπτωση βλάβης :O

Μάλλον θα θέλει remap ο εγκέφαλος μπορεί και κάνας αισθητήρας λ....

 

Τρέχα να στο κοιτάξουν! :ninja:

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση βλάβης :O

Μάλλον θα θέλει remap ο εγκέφαλος μπορεί και κάνας αισθητήρας λ....

 

Τρέχα να στο κοιτάξουν! :ninja:

Θα τους το πάω αλλά απο ότι διάβασα στο manual και απο μια παραπάνω απάντηση μάλλον η 6η δεν ανεβάζει τόσο γρήγορα τις στροφές όπως οι υπόλοιπες ταχύτητες γιατί είναι κανονική overdrive ταχύτητα που απλά την βάζεις για οικονομία και για να ξεκουράζεις τον κινητήρα στις υψηλές στροφές που μπορεί να έχεις με την 5η.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση βλάβης :O

Μάλλον θα θέλει remap ο εγκέφαλος μπορεί και κάνας αισθητήρας λ....

 

Τρέχα να στο κοιτάξουν! :ninja:

 

Τι παραπληροφόρηση είναι αυτή !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι παραπληροφόρηση ή ο φίλος μας την έχει πατήσει και αυτός και για αυτο μου έστειλε αυτή την απάντηση αλλά εγώ που κοίταξα και κάποια Videakia στο youtube διαπίστωσα οτι σε όλα τα civic το στροφόμετρο με 6η δεν ανεβάζει τρελά όπως κάνεις με τις υπόλοιπες ταχύτητες οποτε μάλλον δεν είναι πρόβλημα του αυτοκινήτου.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μην αγχώνεστε, ο alphaleader σας πειράζει λιγάκι.:lol:

 

Καμία ταχύτητα δεν ανεβάζει όπως η προηγούμενή της. Ούτε η 2α όπως η 1η (αν και εδώ καμιά φορά έχουμε πλασματική εικόνα καθώς σε ένα δυνατό αμάξι άντε να πατήσει η 1η κάτω), ούτε η 3η όπως η 2α και ούτω καθεξής. Κάθε "επόμενη" ταχύτητα είναι και πιο μακριά από την προηγούμενη, οπότε η δύναμη του μοτέρ που φτάνει στον δρόμο είναι και ανάλογα περισσότερο μειωμένη.:cool:

Link to comment
Share on other sites

ξαναπηγα σημερα στο βουλκανιζατερ για τις τελικες λεπτομερειες...

 

τα continental contispotcontact3 μου ειπε ειναι καινουργια λαστιχα στην πιατσα(περιπου 1 χρονος) και ειναι καλυτερα απο τα pilot sport γιατι ειναι λιγο πιο ενισχυμενα στα πλαινα(οχι πιο σκληρα) με αποτελεσμα την καλυτερη προσφυση στο βρεγμενο και την καλυτερη εισοδο στις στροφες...και ζεσταινονται αμεσως και γενικοτερα ειναι οπως τα michelin... εχουν και ενα αυλακι παραπανω...ειναι και κοπης 2008 αυτα που θα μου βαλει

 

επισης μου ειπε πως οσοι βαζανε pilot sport τωρα ζητανε αυτα και ειναι ενθουσιασμενοι με την αλλαγη...παντως τα pilot sport κυκλοφορουν χρονια και ειναι κριμα να μην εχει βγαλει αντικαταστατη ακομα

 

η τιμη που μου δινει τα continental contisportcontact3 ειναι 620ευρω για 225/45/17...η τιμη για τα michelin pilot sport ειναι 640ευρω

 

μαλλον τα continental θα βαλω γιατι και πιο καινουργιας τεχνολογιας ειναι και τον λαστιχα εμπιστευομαι σε αυτα που μου ειπε...ειναι και φιλος...το πως ειναι σχεδιαστικα τα λαστιχα με αφηνει αδιαφορο

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΛΕΝΕ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΗ Ή ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΡΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ???

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΛΕΝΕ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΗ Ή ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΡΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ???

Η οδική βοήθεια έιναι για όσα χρόνια έχεις εγγύηση στο αυτοκίνητο. Αν το έχεις πάρει με 7 χρόνια τότε είναι για 7 χρόνια σίγουρα η οδική βοήθεια και περιλαμβάνει και την περίπτωση που πάθεις ατύχημα.

 

Στα βιβλιαράκια που σου έδωσαν εκτος απο το manual σου έδωσαν και δύο μικρά το ένα γράφει τους όρους της εγγύησης και το άλλο σου γράφει τα πάντα για την οδική βοήθεια οπότε εκεί μπορείς να επιβεβαιώσεις τα παραπάνω. Δεν ξέρω αν με την νέα χρονιά άλλαξαν και τους όρους της οδικής βοήθειας μαζί με την εγγύηση????

Link to comment
Share on other sites

φιλε η οδικη βοηθεια ειναι 3 χρονια(δεν ξερω αν εχουν αυξηθει κι αλλο τα χρονια) και ισχυει ανεξαρτητως αν παθεις βλαβη η αν τρακαρεις-σε τρακαρουν

 

ρωτα το να σιγουρευτεις αν θες

Link to comment
Share on other sites

φιλε η οδικη βοηθεια ειναι 3 χρονια(δεν ξερω αν εχουν αυξηθει κι αλλο τα χρονια) και ισχυει ανεξαρτητως αν παθεις βλαβη η αν τρακαρεις-σε τρακαρουν

 

ρωτα το να σιγουρευτεις αν θες

 

Εγώ έκανα την παραγγελία την Παρασκευή και μου είπαν ότι η Οδική Βοήθεια ειναι ΑΚΟΜΗ για 7 χρόνια και οχι για 3

Link to comment
Share on other sites

για τα κοντινενταλ έχω ακούσει ότι είναι καλά λάστιχα αλλά θορυβούν περισσότερο. Ψάξτο αυτό διότι μετά θα τ' ανεχτείς...
Link to comment
Share on other sites

φιλε η οδικη βοηθεια ειναι 3 χρονια(δεν ξερω αν εχουν αυξηθει κι αλλο τα χρονια) και ισχυει ανεξαρτητως αν παθεις βλαβη η αν τρακαρεις-σε τρακαρουν

 

ρωτα το να σιγουρευτεις αν θες

Φίλε μου δεν ξέρω τι γράφει το μικρό βιβλιαράκι "HONDA ASSIST" που σου έδωσαν απο την αντιπροσωπεία αλλά το δικό μου στην πρώτη σελίδα γράφει οτι κάθε καινουργίο αυτοκίνητο καλύπτεται για πλήρη οδική βοήθεια για 7 χρόνια που αυτό περιλαμβάνει και περίπτωση ατυχήματος. Στην συνέχεια στους όρους του συμβολαίου της οδικής βοήθειας το εξηγεί αναλυτικότερα και λέει ξεκάθαρα οτι το αυτοκίνητο καλύπτεται απο την οδική βοήθεια για 84 μήνες απο της 12 το μεσημέρι της ημέρας παράδοσης του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...