Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα,

Πηγαίνω αύριο να δώσω την προκαταβολή (1000 ευρώ) αλλά μου είπαν ότι θα το περιμένω μετα τον Ιανουάριο.

Σκέφτομαι να παραγείλω την executive έκδοση. Αξίζει λέτε τα παραπάνω χρήματα? Τι γνώμη έχετε για την ηλιοροφή? Μήπως δεν κάνει για τη χώρα μας που έχει μεγάλη ηλιοφάνεια (να φέρνει περισσότερη ζέστη μέσα στην καμπίνα δηλ. γιατί απο ότι είδα την καλύπτει ένα κομμάτι ύφασμα) ?

Επίσης με έχουν φοβήσει όλοι οι γνωστοί μου με τον Σαρακάκη.

Λένε ότι είναι φωτιά στα ανταλλακτικά... Πόσο όμως μπορεί να είναι πιο ακριβά απο άλλες μάρκες?

Μήπως δίνει 7 χρόνια εγγύηση και τα παίρνει από τα ανταλλακτικά και το service ? Ο πωλητής στο κατάστημα που πήγα μου είπε ότι για να είμαι μέσα στην εγγύηση πρέπει να πηγαίνω για λάδια ανά 6 μήνες και service ανά χρόνο (Τη στιγμή που ένας φίλος μου στην opel που δεν την έχω και σε εκτίμηση πηγαίνει για αλλαγή λαδιών και μόνο στο vectra του αν 2 χρόνια!). Μη μου πείτε για το όριο των χλμ γιατί σε αυτά τα χρονικά όρια αποκλείεται να τα φθάνω με τη χρήση που θα του κάνω.

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, το αυτοκίνητο είμαι αποφασιμένος να το πάρω, αλλά επειδή δεν αλλάζω συχνά αυτοκίνητα θέλω να μην την πατήσω από αυτά που δεν φαίνονται.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να μοιράζονται όλοι οι dealers ένα και μοναδικό αυτοκίνητο για test drive με αποτέλεσμα απο τον Αύγουστο παλεύω και ακόμη δεν έχω καταφέρει να κάνω ένα test drive και πάω να αγοράσω αυτοκίνητο βασιζόμενος στις γνώμες άλλων (ελπίζω να μην πάρω γουρούνι στο σακί...).

Link to comment
Share on other sites

φιλε οντως η αναμονη ειναι μεγαλη...

 

εγω 1000 ευρω για οροφη δεν τα δινω γιατι δεν γουσταρω οροφη απο αποψη

 

τα 2000 ευρω για οροφη+ασπρα φωτα+διζωνικο κλιματισμο+θερμαινομενα καθισματα τα θεωρω πεταμενα λεφτα...και εξηγουμε

 

ασπρα φωτα προσωπικα δεν με νοιαζουνε και με αυτα που εχει καλα ειμαι

 

διζωνικο κλιματισμο ειναι απο τα πιο αχρηστα πραγματα...δηλαδη στον οδηγο να εχει 20 βαθμους και στον συνοδηγο 30?

 

θερμαινομενα καθησματα επισης πολυ περιτο εξτρα.βαζεις κατευθειαν το καλοριφερ και τελειωνεις.

 

αυτα απο παρτη μου για την εκδοση

 

τωρα τα ανταλλακτικα δεν ξερω τιμες.

 

προσφατα εκανα το σερβις των 10.000χλμ δηλαδη λαδια ροδελα καρτερ και εργασια 55 ευρω

 

αυτα για χρονικα ορια πρωτη φορα το ακουω

 

και εγω το αυτοκινητο δεν το εκανα τεστ γιατι δεν με ενδιεφερε.το ειδα μεσα εξω το γουσταρα και το πηρα.και δεν με χαλασε καθολου μπορω να πω

 

αλλα μην σε παρω στο λαιμο μου εσυ κανε αυτο που πιστευεις

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και πιστεύω ότι έχεις δίκιο.

 

Επίσημα ο κατασκευαστής στο βιβλίο συντήρησης κάθε πότε ορίζει service ?

 

Μήπως εσύ ήσουν στα όρια του 6μήνου και δεν σου είπαν τίποτα ?

 

Και δύο τελευταίες ερωτήσεις γιατί αρκετά σε ζάλισα :

 

Απο προηγούμενα post σου έχω καταλάβει ότι έχεις βάλει δερμάτινη ταπετσαρία.

 

Είσαι ευχαριστημένος ? Γιατί μου έχουν πεί ότι με τις υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι θα υποφέρω.

 

Το ηχοσύστημα καλό ? Άκουσα ότι έχει και RDS.

 

Σήμερα το πρωί μπαίνω και εγώ στη λίστα της αναμονής. Έτσι και αλλιώς σε αυτά τα χρήματα πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά αυτή τη στιγμή.

 

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σου να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

αυτο για το σερβις λενε πως στα 10.000 χλμ η 6μηνο για λαδια και 20.000 η χρονο για γενικο σερβις.οτι συμπληρωσεις πρωτο.απλα προτεινουν αυτο.δεν σου βαζουν το πιστολι στον κροταφο να κανεις χλμ με το ζορι.δηλαδη αμα δεν το κινεις καθολου σε 6 μηνες τι σοΪ λαδια χρειαζονται?

 

δεν εχω δερμα αλλα υφασματινη ταπετσαρια κρεμ η οποια για μενα ειναι κλασεις ανωτερη απο την μαυρη.το δερματινο σαλονι κοστιζει παραπανω και το περνανε εδω στην ελλαδα

 

το ηχοσυστημα με καλυπτει μια χαρα.τρελα με τον ηχο δεν εχω και τα ντεσιμπελ αλλα βαραει καλα.επισης εχει πολλες λειτουργειες.τα tweeter ειναι στανταρ και δεν τα πληρωνεις εξτρα οπως καποιοι αλλοι... το rds και κατι αλλα δεν τα πειραζω αφου δεν με απασχολουν.παιζει mp3/wma.δεν εχει φανερη κεραια:ninja:

 

εγω πηρα ενα αυτοκινητο που δεν εδωσα δραχμη για εξτρα και ουτε προκειται.ειναι υπερπληρες.και που να δεις το cruise control..τρελα!!!!

 

δεν ζαλιζομαι ευκολα...:cool:

 

και μην ξεχασω για το ηχοσυστημα πως απο οτι ειδα στο ιντερνετ τουλαχιστον στο εξωτερικο εχουν πακετα αναβαθμισης του ηχου,δηλαδη μεγαλυτερης εντασης ηχεια και ενισχητες τα οποια τα βγαζει η ιδια η χοντα για το αμαξι σαν εξτρα.για ρωτα το αυτο στην αντιπροσωπια.δεν χανεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όσα ακούω χρόνια τώρα για το Σαρακάκη μάλλον θα την αποφύγω τη Honda όσο καλά και να είναι τα αυτοκίνητα που βγάζει..

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Ο Σαρακάκης όντως είναι κόπανος. Αν εσένα σου είπανε Ιανουάριο υπολόγισε Απρίλιο. Γιατί; Γιατί εγώ το έχω παραγγείλει από 5/6/06 και περιμένω ακόμα. Όσο για την Executive έκδοση το μόνο που θεωρώ χρήσιμο είναι ο διζωνικός κλιματισμός αλλά δεν αξίζει να δώσεις τόσα. Όσο για την ηλιοροφή; Ένα θα πω. Μακριά!

Έχουμε στην οικογένεια HONDA Civic 2001 και μια μέρα βρήκαμε σπασμένη την ηλιοροφή. Τώρα αέρας έριξε τίποτα, έπεσε καμιά πέτρα, κανένας γείτονας έριξε κάτι ποτέ δεν μάθαμε. Αυτό που μάθαμε όμως είναι το μάθημα του παθήματος. 700€ η νέα ηλιοροφή και με καθυστέρηση μάλιστα συν εξτρά εργατικά για την εγκατάστασή της από τζαμά! Οπότε:

ΟΧΙ ΗΛΙΟΡΟΦΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

Η θραυση κρυσταλλων δεν καλυπτει την ηλιοροφη??? ;)

Εγω παντως αν ειχαν 147 ετοιμοπαραδωτη με ηλιοροφη δεν θα το σκεφτομουν καν... Αλλα δεν θα κατσω να περιμενω 3 μηνες για δαυτη!

Link to comment
Share on other sites

με πωλητη που μιλησα για το αν πουλαει το σιβικ μου ειπε πως δεν εχει αμαξια να δωσει και αναμενει παρτιδα για αρχες του χρονου....και η επομενη παρτιδα μετα το πρωτο 3μηνο του 2007.

 

καπου εκει θα ερθουν και το 3θυρο και το ταπερ και θα γινει σφαγη....

 

αυτα που λετε για τον σαρακακη αν και δεν ειμαι απο αθηνα ειναι πασιγνωστα και εχουν πολλοι παραπονα.αν ομως πηγαινατε σε αλλον εμπορο πχ. παπρας?επειδη ειναι και αυτος πολυ γνωστος εκει κατω γι αυτο τον αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σε οσους εχουν παρει το civic.το μοτερ με τα 140 αλογα ειναι "ζωηρο"? η ειναι απλα 140 αλογα.ρωταω γιατι ειμαι σε πορεια αγορας του, αλλα βρε αδερφε μειναν λιγο πισω στα αλογα οι ιαπωνες με σχεση με την ευρωπη (βλεπε astra opc 160ps clio 160ps,golf 140 ή 170 ps).Θα μου πεις τουρμπισια αλογα αλλα,και η corolla 1800cc 180ps βγαζει.... λετε στο μελλον να δουμε (περαν του type r που ανεβαινει σε κυβικα)κανα σφερατο 1600αρι με 33vtec 82 vti και 24 turbo και 220 βαλβιδες επανω?????????

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

φιλε 140 ατμοσφαιρατα εχει...

 

εσυ προτιμας 140 τουρμπισια?

 

ειναι απλα ενα καλο αμαξι απο θεμα ιππων.αμα θες παραπανω υπαρχει το ταπερ

 

το κακο ειναι το ηλεκτρονικο γκαζι που εχει.

 

το astra opc εχει 160 ιππους?μαλλον λαθος κανεις .βαλε καμια κατοσταρια ακομα

 

το clio και γενικα ρενο ουτε στο χειροτερο εχθρο σου.αυτο στο λεει πρωην κατοχος μεγκαν για 2.5 χρονια.

 

για γκολφ και κορολα ας απαντησουν αλλοι

 

για την τελευταια απορια σου δεν μπορω να απαντησω...:cool:

Link to comment
Share on other sites

φιλε 140 ατμοσφαιρατα εχει...

 

εσυ προτιμας 140 τουρμπισια?

 

ειναι απλα ενα καλο αμαξι απο θεμα ιππων.αμα θες παραπανω υπαρχει το ταπερ

 

το κακο ειναι το ηλεκτρονικο γκαζι που εχει.

 

το astra opc εχει 160 ιππους?μαλλον λαθος κανεις .βαλε καμια κατοσταρια ακομα

 

το clio και γενικα ρενο ουτε στο χειροτερο εχθρο σου.αυτο στο λεει πρωην κατοχος μεγκαν για 2.5 χρονια.

 

για γκολφ και κορολα ας απαντησουν αλλοι

 

για την τελευταια απορια σου δεν μπορω να απαντησω...:cool:

 

το ξερω οτι ειναι τουρμπισια και για αυτο και το τονιζω εαν διαβασες καλα το post μου(οπως επισης για το ταπερ οτι φευγει στα κυβικα).Peugeot ειχα δεν ξαναπαιρνω,γερμανικα ειχα και εχω,και ουτε θελω να ξαναδω μπροστα μου.Η ερωτηση ΗΤΑΝ και παραμενει εαν τα αλογα ειναι ζωηρα γιατι και η bmw σειρα 1 ειχα δανική για δυο μηνες 115 Ps εχει αλλα ουτε για 75 δεν καλπαζουν.....:cool:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα το ποστ...αλλα εκανα προλογο:happy:

 

απο ολη την πορεια της χοντα πιστευεις οτι θα εβαζε μεσα στον κινητηρα εκτος απο αλογα και μουλαρια?:lol::p

 

σου λεω οτι ειναι ικανοποιητικα τα 140 για μενα τουλαχιστον.

 

ξερεις πολλα αυτοκινητα στα 1.800 να δινουν 140 αλογα?και μη μου πεις οπελ...;)

 

επισης μπερδεψες ρενο με πεζο....:rolleyes:

 

στην τελικη κανε και ενα τεστ ντραΪβ να εχεις προσωπικη γνωμη επι του θεματος

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειναι τουρμπισια και για αυτο και το τονιζω εαν διαβασες καλα το post μου(οπως επισης για το ταπερ οτι φευγει στα κυβικα).Peugeot ειχα δεν ξαναπαιρνω,γερμανικα ειχα και εχω,και ουτε θελω να ξαναδω μπροστα μου.Η ερωτηση ΗΤΑΝ και παραμενει εαν τα αλογα ειναι ζωηρα γιατι και η bmw σειρα 1 ειχα δανική για δυο μηνες 115 Ps εχει αλλα ουτε για 75 δεν καλπαζουν.....:cool:

 

το feeling και η ποιοτητα στην αναρτηση της 116, το χοντα ουτε στον υπνο του τα εχει δει......

 

μπορει να μην εχει γκαζι αλλα εχει ολα τα αλλα.....(αντε οκ, δεν εχει και χωρους)

Link to comment
Share on other sites

σε οτι αφορα το θεμα της αναρτησης οπως ειχα πει και παλιοτερα εδω ειναι ενα μελανο σημειο του νεου μοντελου

 

δηλαδη εχει ημιακαμπτο αντι για διπλα ψαλιδια...

 

ειναι οντως σπαστικο ειδικα για οποιον εχει καβαλησει πχ ρενο σαν και μενα και γενικα αμαξι με καλυτερο συστημα αναρτησης.

 

το μονο παρηγορο ειναι πως συμεριφερεται στις ανωμαλιες του δρομου καλυτερα απο το αναμενομενο και αποροφα καλα τους κραδασμους.

 

στην χοντα ειπανε πως δεν βαλανε διπλα ψαλιδια λογω κοστους....

 

εγω απλα λεω bullshit...η στα απλα ελληνικα ********...

Link to comment
Share on other sites

bullshit να πας να πεις στην μαμα honda Που ΠΟΥΛΗΣΕ την ιστορια της για χαρη του θε αθηνε.......

 

κριμα.

Πουλησε?..Εδω παει να γραψει νεα ιστορια!!:D

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά που ξέρω για το service είναι ότι θέλει λάδια στα 10.000 χιλιόμετρα και service στα 20.000 χιλιόμετρα που περιμένουν να τα κάνεις σε μισό/ένα χρόνο αντίστοιχα. Τα λάδια το χρεώνουν 60 ευρώ (σχετικά ακριβό αν βάζουν ημισυνθετικά) και το service 300 ευρώ (όταν ο ανταγωνισμός παίζει μέχρι 250 ευρώ και πιο αραιά διαστήματα). Αν λέει στο βιβλιαράκι της εγγύησης/service "ότι προηγηθεί" για τους 6 μήνες/10.000 χιλιόμετρα, τότε επίσημα πρέπει να αλλάξετε λάδια στους 6 μήνες άσχετα με τα χιλιόμετρα. Η δικαιολογία είναι ότι τα λάδια οξειδώνονται.

 

Κατά τα άλλα για το αυτοκίνητο και πέρα από την πίσω ανάρτηση, έχει αναφερθεί θόρυβος από τη μηχανή σε ταχύτητες πάνω από τα 130-140 χαω.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά που ξέρω για το service είναι ότι θέλει λάδια στα 10.000 χιλιόμετρα και service στα 20.000 χιλιόμετρα που περιμένουν να τα κάνεις σε μισό/ένα χρόνο αντίστοιχα. Τα λάδια το χρεώνουν 60 ευρώ (σχετικά ακριβό αν βάζουν ημισυνθετικά) και το service 300 ευρώ (όταν ο ανταγωνισμός παίζει μέχρι 250 ευρώ και πιο αραιά διαστήματα). Αν λέει στο βιβλιαράκι της εγγύησης/service "ότι προηγηθεί" για τους 6 μήνες/10.000 χιλιόμετρα, τότε επίσημα πρέπει να αλλάξετε λάδια στους 6 μήνες άσχετα με τα χιλιόμετρα. Η δικαιολογία είναι ότι τα λάδια οξειδώνονται.

 

Κατά τα άλλα για το αυτοκίνητο και πέρα από την πίσω ανάρτηση, έχει αναφερθεί θόρυβος από τη μηχανή σε ταχύτητες πάνω από τα 130-140 χαω.

 

θορυβο εχει η μηχανη ΠΑΝΤΟΥ.....

 

και συν της αλλης η αναρτηση ειναι σκληρη και κοπαναει συνεχεια μεσα στην πολυ.....

 

civic == η μεγαλυτερη αποτυχια της HONDA.

Link to comment
Share on other sites

οτα λεω bullshit εννοω οτι ειναι χαζομαρα της χοντα ετσι πως το εθεσε....:lol: ;)

 

και βεβαια ειναι τεραστιο ατοπημα οταν για τοσα πολλα χρονια εχεις διδαξει στους αλλους τα διπλα ψαλιδια

 

αυτος που ευθυνεται για το θεμα αυτο θα το εχει βαρος για μια ζωη....:D

 

τωρα το αν γενικα εννοεις οτι ειναι αποτυχια το σιβικ αυτο το αφηνω στην κριση ολων εδω μεσα

 

κατα τα αλλα δεν γινεται ολα να ειναι τελεια.ουτε ποτε ειπα οτι ειναι το τελειο αμαξι.ψαξε και στα αλλα ποστ μου να δεις τι γραφω.

 

απλα νομιζω αξιζει τα λεφτα του και ειναι ετη φωτος μπροστα απο ολες τις προηγουμενες γενιες σιβικ...γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα λάδια το χρεώνουν 60 ευρώ (σχετικά ακριβό αν βάζουν ημισυνθετικά) και το service 300 ευρώ (όταν ο ανταγωνισμός παίζει μέχρι 250 ευρώ και πιο αραιά διαστήματα).

 

Είσαι σίγουρος για τα 300€; Μου φαίνονται πολλά, καθώς αλλάζεις φίλτρα και λάδια μόνο. Η αλλαγή λαδιών νομίζω χρεώνεται γύρω στα 70€

 

Όσο για το θόρυβο, είναι υπαρκτός, αλλά δέ μπορώ να πώ πως ξεκινά από τα 130χλμ. Από τα 145-150 θα έλεγα.

GOD FORGIVES, I DO NOT............
Link to comment
Share on other sites

Ε?

:wacko: :wacko: :wacko:

 

Τι δεν καταλαβες??... Το νεο civic ειναι μια νεα αρχη για την Honda και τα επομενα honda...

 

Κοπανατε συνεχεια για την αναρτηση(η οποια αν δεν εχεις μπει εστω και ως συνοδηγος δεν ξερεις πως λειτουργει...) Αλλα οταν ειδα το πορτ παγκαζ επαθα πλακα...Και ο μεγαλος αποθηκευτικος χωρος οφειλεται στο οτι δεν εχει πισω αναρτηση πολλαπλων συνδεσμων.

 

Αν δεν σου αρεσει περιμενε το 3θυρο που θα εχει πολλαπλων...

 

Προσωπικα κανενα απο τα golf/astra/leon/megane κτλ πιστευω οτι μπορει να συγκριθει μαζι του.

 

Και αν εσυ θεωρεις το civic αποτυχια την honda την νοιαζει πολυ ξερεις...Μιας και το civic εχει βγει αυτοκινητο της χρονια στην αντιπερα οχθη(που η Honda ειναι 4η σε πωλησεις) Και η καθηστερηση στην παραδοση οφειλεται στην μεγαλη ζητηση.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό...

Τουλαχιστον για το type S/type R ετσι θα ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...