Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

MakTheo ανέβασε αλλού την φώτο και δώσε μας το λινκ...από το φόρουμ που την δίνεις τώρα δε φαίνεται σε όσους δεν είναι registered...

 

 

 

Ok....... :)

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν νομιζω η Honda και καθε αμτιπροσωπεια να κανει κατι τετοιο.Προσεξε ποσο σκουρες θα βαλεις για να μην εχεις προβλημα με Τροχαια και ΚΤΕΟ.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2796859#post2796859

 

Ok Ευχαριστώ!!!

 

Και κάτι άλλο που με προβληματίζει σχετικά με το civic στο στρώσιμο που του έκανα στην αρχή έκαιγε φυσιολογικά κάπου 6,5 lt μέση κατανάλωση. Τώρα τελευταία καίει με έναν περίεργο τρόπο το λιγότερο 9 lt!! Και στο ανώτατο που έχει κάψει, εκεί στην οθονη πολλαπλων ενδειξεων λέει ότι είναι τα 10,8 lt ενώ στην αρχή έλεγε 8.5!! Τί να έχει γίνει??

Μήπως επειδή άλλαξα βενζινάδικο δέν είναι καλή η βενζίνη?? Είναι σχετικά η πιό φθηνή ικαι έχω κάψει τρομερα αυτες τις μερες..

 

Ένας μηχανολόγος αυτοκινήτων που μένει από πάνω μου και ρώτησα μου είπε μήπως θέλει κάποιον επαναπρογραμματισμό ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου??

Είναι ανεξηγητο πάντως διότι το πάω φυσιολογικά... Άρχισα να το πάω τώρα τελευταία όπως στην αρχη στο στρώσιμο αλλά καμία σχέση 9 lt/100km μου λέει πάλι!!! Πού είναι εκείνα τα 5άρια που μου έλεγε στην αρχή??:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Ok Ευχαριστώ!!!

 

Και κάτι άλλο που με προβληματίζει σχετικά με το civic στο στρώσιμο που του έκανα στην αρχή έκαιγε φυσιολογικά κάπου 6,5 lt μέση κατανάλωση. Τώρα τελευταία καίει με έναν περίεργο τρόπο το λιγότερο 9 lt!! Και στο ανώτατο που έχει κάψει, εκεί στην οθονη πολλαπλων ενδειξεων λέει ότι είναι τα 10,8 lt ενώ στην αρχή έλεγε 8.5!! Τί να έχει γίνει??

Μήπως επειδή άλλαξα βενζινάδικο δέν είναι καλή η βενζίνη?? Είναι σχετικά η πιό φθηνή ικαι έχω κάψει τρομερα αυτες τις μερες..

 

Ένας μηχανολόγος αυτοκινήτων που μένει από πάνω μου και ρώτησα μου είπε μήπως θέλει κάποιον επαναπρογραμματισμό ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου??

Είναι ανεξηγητο πάντως διότι το πάω φυσιολογικά... Άρχισα να το πάω τώρα τελευταία όπως στην αρχη στο στρώσιμο αλλά καμία σχέση 9 lt/100km μου λέει πάλι!!! Πού είναι εκείνα τα 5άρια που μου έλεγε στην αρχή??:(:(:(

Να μην βασίζεσαι στις ενδείξεις του υπολογιστή ταξιδίου. Είναι στο περίπου. Στο λέω εκ πείρας λόγω δουλειάς.
Link to comment
Share on other sites

Να μην βασίζεσαι στις ενδείξεις του υπολογιστή ταξιδίου. Είναι στο περίπου. Στο λέω εκ πείρας λόγω δουλειάς.

 

Παντως εγω που το εχω τσεκαρει με γεμισμενο ρεζερβουαρ , 250 χλμ και ξαναγεμισμα στο ιδιο βεζιναδικο ηταν αξιοπιστος ο υπολογιστης.Και στο civic και στο crv που εχω.

 

Το civic mου με αυτοματο κιβωτιο μεσα στην πολη εχει μεση καταναλωση 9.1 λιτρα αλλα εκτος πεφτει παρα πολυ .Γυρω στα 6,5 λιτρα ανα 100 χλμ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα για αλλαγη λαδιων μου πηρε 96 ευρω για λαδια συνθετικα 5-40 και φιλτρο, την προηγουμενη φορα μου ειχε παρει 86 ευρω, τι λετε ι τιμη ειναι καλη?
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που το εχω τσεκαρει με γεμισμενο ρεζερβουαρ , 250 χλμ και ξαναγεμισμα στο ιδιο βεζιναδικο ηταν αξιοπιστος ο υπολογιστης.Και στο civic και στο crv που εχω.

 

Το civic mου με αυτοματο κιβωτιο μεσα στην πολη εχει μεση καταναλωση 9.1 λιτρα αλλα εκτος πεφτει παρα πολυ .Γυρω στα 6,5 λιτρα ανα 100 χλμ.

 

Μηπως παρέλειψα να πώ ότι έχω το 1400άρι??:O

Απ'ότι θυμάμαι και παλιοτερα που ειχες γραψει πως έχεις είναι το 1800άρι!!

Για 1.8 φυσιολογικα ειναι, αλλα για το δικό μου το 1400 δέ ξέρω, μάλλον θα αλλάξω βενζινάδικο..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω το stick USB στη θύρα που έχει το αμάξι αλλά δε μπαίνει,προσπαθω 2 μερες αλλα τιποτα?? Τι να φταιει? Μήπως παίρνει άλλου τυπου USB?:wacko: Αλλά αφού αυτό είναι..
Link to comment
Share on other sites

Μηπως παρέλειψα να πώ ότι έχω το 1400άρι??:O

Απ'ότι θυμάμαι και παλιοτερα που ειχες γραψει πως έχεις είναι το 1800άρι!!

Για 1.8 φυσιολογικα ειναι, αλλα για το δικό μου το 1400 δέ ξέρω, μάλλον θα αλλάξω βενζινάδικο..:confused:

 

Για 1400 ειναι οντως πολυ...Ναι το δικο μου ειναι 1800 αφου ειναι αυτοματο.Δεν νομιζω να βγαζει αυτοματο στα 1400.Ψαξτο....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ok Ευχαριστώ!!!

Και κάτι άλλο που με προβληματίζει σχετικά με το civic στο στρώσιμο που του έκανα στην αρχή έκαιγε φυσιολογικά κάπου 6,5 lt μέση κατανάλωση. Τώρα τελευταία καίει με έναν περίεργο τρόπο το λιγότερο 9 lt!! ...

... Μήπως επειδή άλλαξα βενζινάδικο δέν είναι καλή η βενζίνη?? Είναι σχετικά η πιό φθηνή ικαι έχω κάψει τρομερα αυτες τις μερες...

Πιθανόν να φταίει και η ποιότητα βενζίνης, αλλά μήπως τώρα που το συνήθησες έχεις γίνει λίγο πιο "γρήγορη" στην οδήγησή σου? Ίσως είναι και αυτό που λέγαμε παλαιότερα για τα 1400 vs 1800. Με μια νορμάλ οδήγηση ο 1800άρης κινητήρας δουλεύει πολύ χαμηλά ενώ για να τον φτάσει ο 1400 και να σηκώσει το αμάξι πρέπει να δουλέψει αρκετά ψηλότερα. Πάντως και σε άλλα φορουμ που έχω δει έχουν αρκετές διαφορές στην κατανάλωση ακόμα και ίδια αυτοκίνητα. Μάλλον εκτός από τον τρόπο οδήγησης έχουν διαφορά και οι ίδιοι οι κινητήρες ματαξύ τους...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να φταίει και η ποιότητα βενζίνης, αλλά μήπως τώρα που το συνήθησες έχεις γίνει λίγο πιο "γρήγορη" στην οδήγησή σου? Ίσως είναι και αυτό που λέγαμε παλαιότερα για τα 1400 vs 1800. Με μια νορμάλ οδήγηση ο 1800άρης κινητήρας δουλεύει πολύ χαμηλά ενώ για να τον φτάσει ο 1400 και να σηκώσει το αμάξι πρέπει να δουλέψει αρκετά ψηλότερα. Πάντως και σε άλλα φορουμ που έχω δει έχουν αρκετές διαφορές στην κατανάλωση ακόμα και ίδια αυτοκίνητα. Μάλλον εκτός από τον τρόπο οδήγησης έχουν διαφορά και οι ίδιοι οι κινητήρες ματαξύ τους...

 

Να επηρεαζει την καταναλωση ο τροπος οδηγησης ειναι απολυτα κατανοητο αλλα υπαρχει περιπτωση ιδια αυτοκινητα να εχουν κινητηρες διαφοροποιημενους ως προς την καταναλωση ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει το 1800 f/l? Επειδή το περιμένω από βδομάδα σε βδομάδα (μήνα σε μήνα - μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτή η αναμονή!!!) και έχω ακούσει διάφορα ψιλοπροβλήματα στα παλαιότερα αυτοκίνητα, θα ήθελα μια γνώμη. Επίσης έχω ακούσει ότι μαζί με όλα τα άλλα ψιψιψώνια έχει και αισθητήρες πίεσης ελαστικών (κάτι που δεν αναφέρεται στο site)?

 

Να επηρεαζει την καταναλωση ο τροπος οδηγησης ειναι απολυτα κατανοητο αλλα υπαρχει περιπτωση ιδια αυτοκινητα να εχουν κινητηρες διαφοροποιημενους ως προς την καταναλωση ?

Δεν ξέρω, αυτό το συμπέρασμα βγάζω από αυτά που διαβάζω. Στο civinfo κυρίως που υπάρχει ποικιλία απόψεων, πολλοί επιμένουν ότι οδηγάνε "επιθετικά" και όμως δεν έχουν μεγάλη κατανάλωση και άλλοι προσπαθούν με όλους τους τρόπους να την κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα και όμως δεν τα καταφέρνουν. Και οι διαφορές είναι αρκετά μεγάλες. Τωρα να φταίει η βενζίνη που βάζουν? Δεν ξέρω ίσως. Επίσης παρατήρησα ότι με 100άρα βενζίνη ας πούμε, άλλοι λένε ότι συμφέρει γιατί παρ'όλο που είναι πιο ακριβή καίει λιγότερο, άλλοι λένε ότι καίνε πιο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Στο civinfo κυρίως που υπάρχει ποικιλία απόψεων, πολλοί επιμένουν ότι οδηγάνε "επιθετικά" και όμως δεν έχουν μεγάλη κατανάλωση και άλλοι προσπαθούν με όλους τους τρόπους να την κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα και όμως δεν τα καταφέρνουν. Και οι διαφορές είναι αρκετά μεγάλες. Τωρα να φταίει η βενζίνη που βάζουν? Δεν ξέρω ίσως. Επίσης παρατήρησα ότι με 100άρα βενζίνη ας πούμε, άλλοι λένε ότι συμφέρει γιατί παρ'όλο που είναι πιο ακριβή καίει λιγότερο, άλλοι λένε ότι καίνε πιο πολύ...

 

Αυτο συμβαινει σε ολα τα forums. Ειχα ενα Jazz και στο http://www.jazzmania.gr επεμεναν οτι καιει εντος πολης 7 λιτρα . Εγω δεν ειχα καταφερει να πεσω κατω απο 9 . Οσα δηλαδη και το civic που ειναι 400 κυβικα παραπανω. Για το θεμα της 100αρας εχω διαβασει κι εγω αλλα δεν εχω δοκιμασει.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αυτό το συμπέρασμα βγάζω από αυτά που διαβάζω. Στο civinfo κυρίως που υπάρχει ποικιλία απόψεων, πολλοί επιμένουν ότι οδηγάνε "επιθετικά" και όμως δεν έχουν μεγάλη κατανάλωση και άλλοι προσπαθούν με όλους τους τρόπους να την κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα και όμως δεν τα καταφέρνουν. Και οι διαφορές είναι αρκετά μεγάλες. Τωρα να φταίει η βενζίνη που βάζουν? Δεν ξέρω ίσως. Επίσης παρατήρησα ότι με 100άρα βενζίνη ας πούμε, άλλοι λένε ότι συμφέρει γιατί παρ'όλο που είναι πιο ακριβή καίει λιγότερο, άλλοι λένε ότι καίνε πιο πολύ...

 

πως γινεται να καιει πιο πολυ ή λιγοτερο βενζινη (100αρα) αφου παντα το ιδιο ψεκαζει απλα με την 100αρα κανει καλυτερη καυση απο την 95αρα;)

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα οταν εχεις 100 οκτανια λογω καλυτερης καυσης ο κινητηρας ζοριζεται λιγοτερο για να βγαλει αυτο που θελεις και ετσι εχεις οικονομια...

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή ο maktheo σας έχει αναφέρει ήδη τα περί της συνάντησης απλά σας υπενθυμίζω ότι...

Αύριο γίνεται η 2η πανελλήνια συνάντηση κατόχων σιβικ 8ης γενιάς στο Βόλο! Όσοι επιθυμείτε να έρθετε σας γνωστοποιώ ότι το σημείο συνάντησης για τους Αθηναίους εκδρομείς είναι τα διόδια των Αφιδνών και συγκεκριμένα το σημείο αμέσως μετά από αυτά. Η αναχώρηση θα είναι στις 08:00 αλλά θα μαζευτούμε 10-20 λεπτά νωρίτερα.

Όσοι πιστοί προσέλθετε!

 

Μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει το 1800 f/l? Επειδή το περιμένω από βδομάδα σε βδομάδα (μήνα σε μήνα - μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτή η αναμονή!!!) και έχω ακούσει διάφορα ψιλοπροβλήματα στα παλαιότερα αυτοκίνητα, θα ήθελα μια γνώμη. Επίσης έχω ακούσει ότι μαζί με όλα τα άλλα ψιψιψώνια έχει και αισθητήρες πίεσης ελαστικών (κάτι που δεν αναφέρεται στο site)?

 

ναι θα διαθέτει το συγκεκριμένο σύστημα αλλά με μία ιδιαιτερότητα που το αδικεί. Η μέτρηση δεν θα γίνεται με αισθητήρα πίεσης αλλά ουσιαστικά με έναν...μαθηματικό τύπο που θα υπολογίζει κατά προσέγγιση τον αέρα που περιέχει μέσα το λάστιχο. Χονδρικά, αντί να μετράει την πίεση θα μετράει το μέγεθος του ελαστικού (σαν την διάμετρο ενός κύκλου για να καταλάβεις) και θα το ερμηνεύει κατάλληλα. Το θεωρώ αναξιόπιστο ποιοτικά αλλά ικανό ποσοτικά αφού θα σου δείξει ένα κλατάρισμα ή την ιδιαίτερα χαμηλή πίεση. Δεν θα σου δείξει όμως την μικρομεταβολή. Ελπίζω να σε βοήθησα και...καλοτάξιδο!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά ,θα ήθελα να σας ρωτησω εαν κάποιος-α απο εσάς έχει τοποθετήσει σύστημα εντοπισμού του αυτοκινήτου μέσω gps , υπάρχουν διάφορα που κυκλόφορουν και έχω διαβάσει διάφορα και τωρα ρωταω και εδω σε περιπτωση που το εχει δει κανεις σε καποιο αυτοκινητο και ειδικοτερα για το civicακι μας.

 

το συστημα που λες υπαρχει.το διαθετη στο εμποριο η meta systems

με τιμη γυρω στα 500e.ειναι ομως λιγο μεγαλο στο μεγε8ος.στελνει μνμ σε εναν νουμερο,κ κληση σε(μεχρι) 7 νουμερα.μπορεις αν θελεις να του στηλεις μνμ απο το κινητο σου κ σου απανταει σε τι κατασταση βρισκεται εκεινη την στιγμη.αν ειναι σταματημενο,αν ειναι εν κινηση,με ποσα χιλιομετρα κ σε ποιον δρομο κινητε.

 

υπαρχει ομως στο εμποριο απο την piranha μια αλλη πλακετα πολυ ευκολη στην εγκατασταση σε μεγε8ος ενοσ πακετου απο τσιγαρα η οποια ειναι μονο gsm οχι κ gps η οποια οταν χτυπαει ο συναγερμος σε καλη απο 1 εως 8 νουμερα κ σε ενα στελνει sms με τιμη στα 250e.εχω τοπο8ετηση σε 3 φιλουσ κα8ως κ στο fn2typer που εχω στην κατοχη μου κ εχει σωσει καταστασεις,του τυπου τρακαρει καποιος το αυτοκινητο σου κ παει να την κανει με ελαφρα πηδηματακια,χτυπαει το κινητο σου κ τρεχεις.ο κολλητος μου τον επιασε την ωρα που πηγαινε να φυγει ο τυπακος.

 

αν θελεις φωτος απο εγκατασταση συναγερμου κ πλακετας gsm σε civic 2008 η' εχεις αποριες στηλε email στο civicnick@hotmail.com

 

Μια ερώτηση.. Θέλω να περάσω αντιηλιακές μεμβράνες στο αμάξι μου... Στο συνεργείο της Honda παρέχεται τέτοια υπηρεσία ή πρεπει να πάω εξω??

Ευχαριστώ..:)

 

πρεπει να πας σε μαγαζια που κανεις τετοιες εγκαταστασεις.εγκατασταση μεμβρανης της 3m σε ολο το αυτοκινητο εκτος απο το μπροστα τζαμι κ το πλεξιγκλας κατω απο την αεροτομη κοστιζει 170e

Link to comment
Share on other sites

ναι θα διαθέτει το συγκεκριμένο σύστημα αλλά με μία ιδιαιτερότητα που το αδικεί. Η μέτρηση δεν θα γίνεται με αισθητήρα πίεσης αλλά ουσιαστικά με έναν...μαθηματικό τύπο που θα υπολογίζει κατά προσέγγιση τον αέρα που περιέχει μέσα το λάστιχο. Χονδρικά, αντί να μετράει την πίεση θα μετράει το μέγεθος του ελαστικού (σαν την διάμετρο ενός κύκλου για να καταλάβεις) και θα το ερμηνεύει κατάλληλα. Το θεωρώ αναξιόπιστο ποιοτικά αλλά ικανό ποσοτικά αφού θα σου δείξει ένα κλατάρισμα ή την ιδιαίτερα χαμηλή πίεση. Δεν θα σου δείξει όμως την μικρομεταβολή. Ελπίζω να σε βοήθησα και...καλοτάξιδο!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλά, πού το σκέφτηκαν όλο αυτό??? Με 4 αισθητήρες θα έκαναν τη δουλειά τους!

Πάντως είναι λίγο εκνευριστικό. Όλα μισά τα έχουν βάλει. Έχει συναγερμό αλλά όχι ογκομετρικό, έχει αισθητήρες παρκαρίσματος αλλά χωρίς να μετράει απόσταση παραμόνο αν υπάρχει εμπόδιο και λες αφού τα έχει να μην πάω να βάλω άλλα. Αλλά στην ουσία δεν ξέρω κατά πόσο βοηθούν τελικά.

Τέλος πάντων, ελπίζω στην επόμενη συνάντηση να έχω και εγώ το civic και να έρθω... :happy:

Link to comment
Share on other sites

για μεμβράνες στο αντίστοιχο τόπικ...και μην αρχίσετε ότι έχουν να κάνουν με civic...σιγά μη τα γράφουμε σε 10 τόπικ ( θα μπορούσαν να μπουν και σε τόπικ για μικρομεσαία,για κλιματισμό κτλ κτλ)..

συνεχίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ok Ευχαριστώ!!!

 

Και κάτι άλλο που με προβληματίζει σχετικά με το civic στο στρώσιμο που του έκανα στην αρχή έκαιγε φυσιολογικά κάπου 6,5 lt μέση κατανάλωση. Τώρα τελευταία καίει με έναν περίεργο τρόπο το λιγότερο 9 lt!! Και στο ανώτατο που έχει κάψει, εκεί στην οθονη πολλαπλων ενδειξεων λέει ότι είναι τα 10,8 lt ενώ στην αρχή έλεγε 8.5!! Τί να έχει γίνει??

Μήπως επειδή άλλαξα βενζινάδικο δέν είναι καλή η βενζίνη?? Είναι σχετικά η πιό φθηνή ικαι έχω κάψει τρομερα αυτες τις μερες..

 

Ένας μηχανολόγος αυτοκινήτων που μένει από πάνω μου και ρώτησα μου είπε μήπως θέλει κάποιον επαναπρογραμματισμό ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου??

Είναι ανεξηγητο πάντως διότι το πάω φυσιολογικά... Άρχισα να το πάω τώρα τελευταία όπως στην αρχη στο στρώσιμο αλλά καμία σχέση 9 lt/100km μου λέει πάλι!!! Πού είναι εκείνα τα 5άρια που μου έλεγε στην αρχή??:(:(:(

 

 

Άλλαξα βενζινάδικο αυτη τη βδομάδα βενζίνη Shell-hellix 95 οκτανίων τουλάχιστον αν οχι το καλυτερο από τα καλύτερα καυσιμα αλλά το πρόβλημα υφίσταται!! Και το χειρότερο ποιό είναι?? Μου καίει πάλι 11 με 12 λίτρα μέσο όρο και όχι το ανωτατο όπως νόμιζα ανα 100χλμ, οπότε δέ φταίει η βενζίνη.. έχω τρελαθεί ούτε type-R να είχα!!

Πήρα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν να κάνω έναν επαναπρογραμματισμό στον εγκέφαλο (λέγαν φταιει αυτό) αλλά τον είχα κάνει ήδη και το πρόβλημα παρέμενε... Μου δώσαν ραντεβού για την παρασκευή να το κοιτάξουν!!

 

Σήμερα το πρωί που το πήρα έλεγε 30 λίτρα ανά 100 και μετά έπεσε στα 12!!! Και εχω 1400άρι τί να πώ έχω απογοητευτεί:(:worry:

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα βενζινάδικο αυτη τη βδομάδα βενζίνη Shell-vpower 95 οκτανίων τουλάχιστον αν οχι το καλυτερο από τα καλύτερα καυσιμα αλλά το πρόβλημα υφίσταται!! Και το χειρότερο ποιό είναι?? Μου καίει πάλι 11 με 12 λίτρα μέσο όρο και όχι το ανωτατο όπως νόμιζα ανα 100χλμ, οπότε δέ φταίει η βενζίνη.. έχω τρελαθεί ούτε type-R να είχα!!

Πήρα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν να κάνω έναν επαναπρογραμματισμό στον εγκέφαλο (λέγαν φταιει αυτό) αλλά τον είχα κάνει ήδη και το πρόβλημα παρέμενε... Μου δώσαν ραντεβού για την παρασκευή να το κοιτάξουν!!

 

Σήμερα το πρωί που το πήρα έλεγε 30 λίτρα ανά 100 και μετά έπεσε στα 12!!! Και εχω 1400άρι τί να πώ έχω απογοητευτεί:(:worry:

 

Κρίμα! :( Και όλη σου η χαρά όταν το πήρες ήταν ότι θα καίει λίγο. Πολύ περίεργο πάντως. Ας ελπίσουμε να διορθωθεί το πρόβλημα γιατί όντως είναι πολύ τραβηγμένη η κατανάλωση. Δοκίμασες να το δουλέψεις με οδήγηση από το manual? Δηληδή αλλαγή ταχύτητας εκεί που σου δείχνει το αμάξι, συγκεκριμένες στροφες, κλπ. Απλά σαν δοκιμή, να δεις αν καίει και πάλι τόσο.

Αυτά βλέπω και μαζί με την καθυστέρηση του δικού μου έχω αρχίσει να νευριάζω και να σκέφτομαι να το ακυρώσω :mad: και να πάω στο Lancer Sportback που θα το έχω σε 3 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

λλαξα βενζινάδικο αυτη τη βδομάδα βενζίνη Shell-vpower 95 οκτανίων τουλάχιστον αν οχι το καλυτερο από τα καλύτερα καυσιμα αλλά το πρόβλημα υφίσταται!! Και το χειρότερο ποιό είναι?? Μου καίει πάλι 11 με 12 λίτρα μέσο όρο και όχι το ανωτατο όπως νόμιζα ανα 100χλμ, οπότε δέ φταίει η βενζίνη.. έχω τρελαθεί ούτε type-R να είχα!!

Πήρα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν να κάνω έναν επαναπρογραμματισμό στον εγκέφαλο (λέγαν φταιει αυτό) αλλά τον είχα κάνει ήδη και το πρόβλημα παρέμενε... Μου δώσαν ραντεβού για την παρασκευή να το κοιτάξουν!!

 

Σήμερα το πρωί που το πήρα έλεγε 30 λίτρα ανά 100 και μετά έπεσε στα 12!!! Και εχω 1400άρι τί να πώ έχω απογοητευτεί

Μεγαλη αποκλιση για να ειναι μονο απο τις συνθηκες οδηγησης,τα ελαστικα κτλ Η καταναλωση ειναι του trip computer ή επιβεβαιωνεται κι εμπειρικα?

 

Πολλα μπορουν να ευθυνονται,οπως π.χ το συστημα εγχυσης καυσιμου,λαθος τιμες θερμοστατη(αν εχει κολλησει σε χαμηλη θερμοκρασια θα δινει πλουσιοτερο μιγμα),αισθητηρες κ.α

 

θα πρεπει να το πας για diagnostic,επαναπρογραμματισμο κι ο,τι αλλο προκυψει

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Σε ανοιχτό δρόμο με σταθερή ταχύτητα πόσα λέει;

 

Σε ανοιχτό δρόμο λογικό είναι να καίει λιγότερο..Κάπου στα 5.5 λίτρα, χωρίς όμως να γκαζώνω...

Άν και έχω καιρό να το πάρω κάπου εκτός σε πολύ ανοιχτό δρόμο κυριως κινουμαι στη πόλη.

 

Κρίμα! :( Και όλη σου η χαρά όταν το πήρες ήταν ότι θα καίει λίγο. Πολύ περίεργο πάντως. Ας ελπίσουμε να διορθωθεί το πρόβλημα γιατί όντως είναι πολύ τραβηγμένη η κατανάλωση. Δοκίμασες να το δουλέψεις με οδήγηση από το manual? Δηληδή αλλαγή ταχύτητας εκεί που σου δείχνει το αμάξι, συγκεκριμένες στροφες, κλπ. Απλά σαν δοκιμή, να δεις αν καίει και πάλι τόσο.

Αυτά βλέπω και μαζί με την καθυστέρηση του δικού μου έχω αρχίσει να νευριάζω και να σκέφτομαι να το ακυρώσω :mad: και να πάω στο Lancer Sportback που θα το έχω σε 3 μέρες!

 

Ναι το πάω και σύμφωνα με το manual όπως και λίγο στην αρχη στο στρώσιμο για να συγκρίνω (δηλαδή π.χ με τρίτη ταχύτητα και 25-30 χιλιόμετρα πράγμα καταστροφικό για τον κινητήρα απότι ξέρω) άν γίνεται έτσι μονίμως.. έχοντας δηλαδη ταχύτητα μέσα και ίσα που αγγίζει το πόδι μου το γκάζι , δέ μπορω να πω, τότε είναι οικονομικό μου λέει φυσιολογικά κάπου στα 6,5-7 λίτρα!! Αλλά δέ γίνεται να το πάω συνεχεια έτσι με καμια δύναμη όπως και κανενας μας νομίζω.. Λίγο γκάζι να πατήσω λέει αμέσως 9 λίτρα μέση καταναλωση..

Δέ ξέρω έχω μπερδευτεί:worry: Τί να πώ ίσως μας τα παρουσιάζουν στα τεστ με τον πιο συντηρητικο τροπο και όχι όπως οδηγεί ένας μέσος οδηγός και έτσι βγαινουν οικονομικά.. Δέ μπορείς να οδηγείς τόσο συντηρητικά.

Μάλλον δέν το διευκρινήσανε... Δέ γίνεται να ξεκινάω στο φαναρι σαν κότα για να καίει όσο λένε οι μετρησεις!!!

 

Μεγαλη αποκλιση για να ειναι μονο απο τις συνθηκες οδηγησης,τα ελαστικα κτλ Η καταναλωση ειναι του trip computer ή επιβεβαιωνεται κι εμπειρικα?

 

Πολλα μπορουν να ευθυνονται,οπως π.χ το συστημα εγχυσης καυσιμου,λαθος τιμες θερμοστατη(αν εχει κολλησει σε χαμηλη θερμοκρασια θα δινει πλουσιοτερο μιγμα),αισθητηρες κ.α

 

θα πρεπει να το πας για diagnostic,επαναπρογραμματισμο κι ο,τι αλλο προκυψει

 

Ναί επιβαιβεώθηκε η κατανάλωση και εμπειρικά όχι μόνο από τις ενδείξεις..

 

Θα το πάω αυριο Παρασκευή να το κοιτάξουν που έκλεισα ραντεβού..

Ίσως να φταίνε και οι αισθητηρες μααλλον τι να πώ..

Αλλά έλεος!! Τόσο καλή φήμη και αξιοπιστία της honda χρόνια τώρα... δέ νομίζω να χάσαν την αξιοπιστία τους.. Ίσως κάτι άλλο να γίνεται λάθος.. θα το μάθω αύριο:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πάω και σύμφωνα με το manual όπως και λίγο στην αρχη στο στρώσιμο για να συγκρίνω (δηλαδή π.χ με τρίτη ταχύτητα και 25-30 χιλιόμετρα πράγμα καταστροφικό για τον κινητήρα απότι ξέρω) άν γίνεται έτσι μονίμως.. έχοντας δηλαδη ταχύτητα μέσα και ίσα που αγγίζει το πόδι μου το γκάζι , δέ μπορω να πω, τότε είναι οικονομικό μου λέει φυσιολογικά κάπου στα 6,5-7 λίτρα!! Αλλά δέ γίνεται να το πάω συνεχεια έτσι με καμια δύναμη όπως και κανενας μας νομίζω.. Λίγο γκάζι να πατήσω λέει αμέσως 9 λίτρα μέση καταναλωση..

Δέ ξέρω έχω μπερδευτεί:worry: Τί να πώ ίσως μας τα παρουσιάζουν στα τεστ με τον πιο συντηρητικο τροπο και όχι όπως οδηγεί ένας μέσος οδηγός και έτσι βγαινουν οικονομικά.. Δέ μπορείς να οδηγείς τόσο συντηρητικά.

Μάλλον δέν το διευκρινήσανε... Δέ γίνεται να ξεκινάω στο φαναρι σαν κότα για να καίει όσο λένε οι μετρησεις!!!

 

 

παντος η κανεις εσυ καπιο λαθος η οντως εχει προβλημα η ενδειξη.εγω μεση με το 1.8 εχω απο 6lit. μεχρι 7.5 .σε ταξιδι που πηγενα απο 100 εως 150 ειχα 7 λιτρα.αρα το δικο σου δεν μπορει να καιει αυτα που γραφει.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...