Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι γνωστο πανευρωπαικα οτι το αυτοματο κιβωτιο στο civic ειναι πατατα γιατι ειναι i-shift και οχι cvt.....υποτιθεται οτι στο facelift προχωρησανε σε βελτιωσεις αυτου του κιβωτιου αλλα αν καλυτερεψαν τα πραγματα δεν ξερω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά, σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω το Civic 1.4 100hp και θα ήθελα τα φώτα σας για κάποιες απορίες.

1) Το βασικό πρόβλημα που βλέπω είνα αυτό του χρώματος. Ισχύει και στα μεταλλικά?

(Έλεγα να πάρω μαύρο ή κόκκινο αλλά μήπως να πάρω το Γκρι για να φαίνεται λιγότερο!?)

2) Το επιτόκιο που γράφει στο Site με 20% προκ. είναι 8,5%. Το περίεργο είναι ότι στην αντιπροσωπία που πήγα (Χαλκίδα) μου είπαν ότι είναι 7% αλλά την δόση μου την έβγαλε μεγαλύτερη! Έχετε καμιά ιδέα τι παίζει? (Όλες οι μάρκες έχουν ρίξει το επιτόκιο στο 3,5 έως και 1,9%!!! μήπως να περιμένω λίγο?)

3) Ρώτησα και για κάνα δώρο και μου είπε ότι και καλά δεν θα μου χρεώσει μεταφορικά(!) και θα έχω έκπτωση στο service. Μήπως είναι λίγο κοροιδία? Επειδή το αυτοκίνητο έχει μπόλικα πάνω, τι αξίζει να ζητήσω? (Έχω διαβάσει διάφορα εδω μέσα - Λεβιέ, Ζελατίνες, Μαρσπιέδες, ζάντες, καμιά ιδέα? - μήπως να ζητήσω τον φάκελο, είναι 500€!)

4) Θα ήθελα εντυπώσεις από κρατήματα (γιατί έχω ακούσει ότι δεν στίβει και πολύ), μηχανή (τραβάει καθόλου ή αν έχω κλιματισμό δεν θα μπορώ να κάνω προσπέραση)

5) Κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω?

Η αλήθεια είναι ότι έχω ήδη ξεφύγει από το μπατζετ 16-17χιλ που υπολόγιζα αλλά μ'αρέσει πολύ το συγκεκριμένο αμάξι και όσο να'ναι προσπαθώ να προσέξω όσο γίνεται στην αγορά του (Είναι δύσκολοι και οι καιροί...)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

2) Το επιτόκιο που γράφει στο Site με 20% προκ. είναι 8,5%. Το περίεργο είναι ότι στην αντιπροσωπία που πήγα (Χαλκίδα) μου είπαν ότι είναι 7% αλλά την δόση μου την έβγαλε μεγαλύτερη! Έχετε καμιά ιδέα τι παίζει? (Όλες οι μάρκες έχουν ρίξει το επιτόκιο στο 3,5 έως και 1,9%!!! μήπως να περιμένω λίγο?)

3) Ρώτησα και για κάνα δώρο και μου είπε ότι και καλά δεν θα μου χρεώσει μεταφορικά(!) και θα έχω έκπτωση στο service. Μήπως είναι λίγο κοροιδία? Επειδή το αυτοκίνητο έχει μπόλικα πάνω, τι αξίζει να ζητήσω? (Έχω διαβάσει διάφορα εδω μέσα - Λεβιέ, Ζελατίνες, Μαρσπιέδες, ζάντες, καμιά ιδέα? - μήπως να ζητήσω τον φάκελο, είναι 500!)

 

2) Οι εμποροι κανουν οτι ξεχνανε οτι στο επιτοκιο υπαρχει παντα επιβερυνση 0.6 % για ΕΦΤΕ !!!!

 

Τα επιτοκια που λες ειναι μονο οταν η αντιπροσωπεια επιδοτει ενα μοντελλο με χαμηλο επιτοκιο για δικους της λογους. Συνηθως γιατι αλλαζει μοντελλο.

 

3) Για δωρα ζητα αισθητηρες παρκαρισμτος και συναγερμο αν δεν εχει...

 

Εχω το 1.8 isift οποτε για τα αλλα που λες δεν μπορω να ξερω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω το Civic 1.4 100hp και θα ήθελα τα φώτα σας για κάποιες απορίες.

1) Το βασικό πρόβλημα που βλέπω είνα αυτό του χρώματος. Ισχύει και στα μεταλλικά?

(Έλεγα να πάρω μαύρο ή κόκκινο αλλά μήπως να πάρω το Γκρι για να φαίνεται λιγότερο!?)

2) Το επιτόκιο που γράφει στο Site με 20% προκ. είναι 8,5%. Το περίεργο είναι ότι στην αντιπροσωπία που πήγα (Χαλκίδα) μου είπαν ότι είναι 7% αλλά την δόση μου την έβγαλε μεγαλύτερη! Έχετε καμιά ιδέα τι παίζει? (Όλες οι μάρκες έχουν ρίξει το επιτόκιο στο 3,5 έως και 1,9%!!! μήπως να περιμένω λίγο?)

3) Ρώτησα και για κάνα δώρο και μου είπε ότι και καλά δεν θα μου χρεώσει μεταφορικά(!) και θα έχω έκπτωση στο service. Μήπως είναι λίγο κοροιδία? Επειδή το αυτοκίνητο έχει μπόλικα πάνω, τι αξίζει να ζητήσω? (Έχω διαβάσει διάφορα εδω μέσα - Λεβιέ, Ζελατίνες, Μαρσπιέδες, ζάντες, καμιά ιδέα? - μήπως να ζητήσω τον φάκελο, είναι 500€!)

4) Θα ήθελα εντυπώσεις από κρατήματα (γιατί έχω ακούσει ότι δεν στίβει και πολύ), μηχανή (τραβάει καθόλου ή αν έχω κλιματισμό δεν θα μπορώ να κάνω προσπέραση)

5) Κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω?

Η αλήθεια είναι ότι έχω ήδη ξεφύγει από το μπατζετ 16-17χιλ που υπολόγιζα αλλά μ'αρέσει πολύ το συγκεκριμένο αμάξι και όσο να'ναι προσπαθώ να προσέξω όσο γίνεται στην αγορά του (Είναι δύσκολοι και οι καιροί...)

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

1.σε γενικες γραμμες ισχυει σε ολα τα αυτοκινητα πλεον (βλεπε οικολογικες βαφες,μειωση κοστους κλπ).Και στο polo που ειχα τα ιδια εγιναν...

2.Δεν σημαινει οτι εαν περιμενεις θα βγεις κερδισμενος,μπορει πχ να ακριβνει το αυτοκινητο...

3.κοιτα τι λεει και η τσεπη γιατι οπως γραφεις πιο κατω βγαινεις απο το μπατζετ σου.οποτε μηπως service?

4.κραταει αρκετα καλα ο πισω ημιακαμπτος σου θυμιζει οτι ειναι εκει πισω αλλα χωρις προβληματα.δεν στριβει σε μανουβρες πολυ αλλα ειναι κοντη η μουρη οποτε απο μεσα σε ξεγελαει (εαν βγεις να δεις απο εξω νομιζεις οτι ακουμπησες μπροστα αλλα εχεις ακομα),στο δρομο στριβει "ξυραφι",το μοτερ πιστευω οτι ειναι αρκετα οκ.

5.τι πρεπει να προσεξεις....Δωσε προσοχη σε δυο πραγματα...ΒΑΛΕ ΜΑΤΑΚΙ για το ματιασμα ,και μην κολλας σε golf tsi και τα ζοριζεις....θα τους χαλασεις το μοτερ:p:p..

Προσοχη με το μπατζετ σου γιατι οπως λενε μερικοι πρεπει να να εχεις το 1/3 της αξιας του αυτοκινητου σου στην τραπεζα καβα και φυσικα να μπορεις να βγαλεις την κοπελλα σου εξω χωρις να το σκεφτεσαι....φυσικα μια λυση ειναι να την χωρισεις οποτε δεν θα χρειαζεται να την βγαζεις εξω οποτε οταν "ανασανεις"οικονομικα βρισκεις αλλη...:lol::lol:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

1.σε γενικες γραμμες ισχυει σε ολα τα αυτοκινητα πλεον...

1. Δλδ σε 5 χρόνια θα το πάμε για βάψιμο ε? Γι'αυτό έχει μόνο 3 χρόνια εγγύηση στο χρώμα!

 

2. Δεν σημαινει οτι εαν περιμενεις θα βγεις κερδισμενος,μπορει πχ να ακριβνει το αυτοκινητο...

2. Σίγουρα, αλλά μου κάνει εντύπωση η τόσο μεγάλη διαφορά. Πονεμένη ιστορία τα επιτόκια!

 

3.κοιτα τι λεει και η τσεπη... οποτε μηπως service?

3. Μάλλον έχεις δίκιο! Είναι και τσουχτερά πανάθεμάτα.

 

4.κραταει αρκετα καλα ο πισω ημιακαμπτος... το μοτερ πιστευω οτι ειναι αρκετα οκ...

4. Εντάξει έτσι κι αλλιώς δεν ήμουν ποτε... γκαζοφονιάς. Καμιά προσπερασούλα της προκοπής (με το Τολεντο '95 1600cc και 75hp κάνω τον σταυρό μου κάθε φορά!) και κρατήματα στις στορφές με ενδιαφέρουν (γιατί η παραπάνω βάρκα μπάζει νερά σε κάθε στροφή...!)

 

5.τι πρεπει να προσεξεις... ΒΑΛΕ ΜΑΤΑΚΙ... και μην κολλας σε golf tsi... θα τους χαλασεις το μοτερ!!!

5. Όχι ματάκι, ματάκια θα βάλω. Είναι και μπάνικο το αυτοκινητάκι και ματιάζεται εύκολα! Όσο για το 2ο, να φανταστείς ήταν από τα αγαπημένα μου αμάξια κάποτε, μέχρι που κατάλαβα οτι όλα είναι θέμα μαρκετινγκ και... αναμνήσεων (γιατί είχε και καλές εποχές το golf)

 

Προσοχη με το μπατζετ σου...

Όχι εντάξει με το μπάτζετ. Μόνο που μεγαλώνει λίγο η προκαταβολή για να'μαστε εντάξει με τις δόσεις. Απλά δεν είχα σκευτεί να φτάσω στα 20χιλ. αλλά θα τα δώσω για κάτι που μ'αρέσει ενω τα 16-17 θα τα'δινα με κρυα καρδιά (Corsa, Punto, Ceed... από τις λύσεις που είχα κοιτάξει). Και γενικώς τώρα το ψάχνω γιατί πλέον στα 20χιλ υπάρχουν αρκετές λύσεις, αλλά αν δεις το Civic από κοντά (έσω-έξω) νομίζω ότι κολλάς πολύ άσχημα...

(Αυτοκίνητο για τον οδηγό του και μόνο - με ανέσεις και για τους άλλους)

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Αφου σκέφτεσαι να δώσεις κοντα 20.000€, δεν δινεις αλλα 1500€ να πάρεις το 1800 που απλά δεν παίζεται; Η έκπτωση ισχύει ακόμη και πίστεψέ με δεν θα το μετανιώσεις. Θα έχεις χαμηλή κατανάλωση σε συνδυασμό με αρκετο γκάζι(140hp). Έχω το 1800 sport 5θ, και το πήρα μετα απο την ίδια σκέψη που σου ανέφερα.
Link to comment
Share on other sites

Αφου σκέφτεσαι να δώσεις κοντα 20.000€, δεν δινεις αλλα 1500€ να πάρεις το 1800 που απλά δεν παίζεται; Η έκπτωση ισχύει ακόμη και πίστεψέ με δεν θα το μετανιώσεις. Θα έχεις χαμηλή κατανάλωση σε συνδυασμό με αρκετο γκάζι(140hp). Έχω το 1800 sport 5θ, και το πήρα μετα απο την ίδια σκέψη που σου ανέφερα.

 

Σε αυτο συμφωνω κι εγω...Μικρη διαφορα τιμης σε σχεση με την διαφορα σαν οχημα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και εγώ για το 1.8 αλλά κούνησα το κεφάλι και συνήρθα γρήγορα! Όπως είπα είμαι στα όρια στο μπάτζετ και η διαφορά τους ακόμα και με την εκπτωση (21990-18800) είναι 3χιλ, που σημαίνει οτι ακόμα και με τους τόκους με το 1.4 είμαι πιο κάτω. 2ον Δεν θέλω να πάω σε 1.8 για λόγους συντήρησης/διατήρησης (βενζίνες, σέρβις, τέλη, ασφάλειες - φαντάζομαι θα'ναι όλα ακριβότερα) και 3ον μετά λες δεν δίνω +100Ε να πάω στο Type S! Και ξεφεύγεις τελείως.

Αν και φοβάμαι ότι σε μερικά χρόνια θα χτυπάω το κεφάλι μου που δεν πήρα το 1.8, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ξεφύγω κι άλλο.

Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και εγώ για το 1.8 αλλά κούνησα το κεφάλι και συνήρθα γρήγορα! Όπως είπα είμαι στα όρια στο μπάτζετ και η διαφορά τους ακόμα και με την εκπτωση (21990-18800) είναι 3χιλ, που σημαίνει οτι ακόμα και με τους τόκους με το 1.4 είμαι πιο κάτω. 2ον Δεν θέλω να πάω σε 1.8 για λόγους συντήρησης/διατήρησης (βενζίνες, σέρβις, τέλη, ασφάλειες - φαντάζομαι θα'ναι όλα ακριβότερα) και 3ον μετά λες δεν δίνω +100Ε να πάω στο Type S! Και ξεφεύγεις τελείως.

Αν και φοβάμαι ότι σε μερικά χρόνια θα χτυπάω το κεφάλι μου που δεν πήρα το 1.8, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ξεφύγω κι άλλο.

Ευχαριστώ πολύ πάντως!

 

Περι...ορεξεως και χρηματων ουδεις λογος !!! Παντως αξιζει αν μπορεις να πας ενα τυχον δανειο ενα χρονο πιο πισω για κατι που θεωρεις κι εσυ καλυτερο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σίγουρα περί χρημάτων δική σου απόφαση, αλλά το type S έχει διαφορά όσον αφορά το 5θ οπότε μπορείς εύκολα να το αποφασίσεις αν θα τα δώσεις ή όχι, εγώ έχω το 5θ. από εκει και πέρα όμως με τα 1.4 δεν θα χαρείς τίποτα από τις επιδόσεις του κινητήρα που αγοράζεις...το αμάξωμα και το στήσιμο είναι βαρύ, με αποτέλεσμα τα 100 να είναι λίγα. Και όταν το μετανιώνεις είναι αργά..την έχω πατήσει με αναλογο τρόπο.. Σκέψου το καλά, πραγματικά.. Για μένα αν είναι να μην πάρεις τα 140, πάρε το φόκους, ήταν δεύτερη επιλογή μου.. Αλλά ο έρωτας με το πακέτο σιβικ, επιδόσεις, εμφάνιση, αίσθηση κλπ, είναι απλά έρωτας......
Link to comment
Share on other sites

Στην αναγκη αν ζοριζεται τοσο ας ψαξει για καποια αλλη προταση στα 19- 20Κ.Υπαρχου αξιολογοτατα μοντελα σε αυτα τα λεφτα.Δεν βλεπω το λογο να πρεπει να διαλεξει αναμεσα σε ενα μεγαλυτερο οικονομικο βαρος ή σε ενα underperforming μοντελο
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Α ρε παλικάρια, τι μου κάνετε!!! Πάνω που λέω αντε να πάμε στα χαμηλά με το 1.4 να μην ξεφύγουμε, τσαφ(!) μπαίνουν ιδέες για το 1.8! Όχι τίποτα άλλο, ξέρω πως έχετε δίκιο! Άλλο 1336κε με 100hp, άλλο 1800+ με 140hp! (Ειδικά για την οικονομική διαφορά τους). Θέλει πολύ σκέψη το πράγμα. Δεν μπορώ να βρω και κανα Test drive να δω διαφορές (και να γλυκαθω λιγάκι :-). Πάντως σε άλλο αμάξι δεν πάω. Λυπάμαι τα χρήματα για οποιοδήποτε μοντέλο έχω κοιτάξει (C4, Focus, Fiesta, Punto, Leon). Μπορεί κάποια να πλησιάζουν σε επιδόσεις αλλά μόνο σε TSI και εμφανισιακά/ποιότητα κατασκευής/χώρους δεν πιάνουν μία...
Link to comment
Share on other sites

Α ρε παλικάρια, τι μου κάνετε!!! Πάνω που λέω αντε να πάμε στα χαμηλά με το 1.4 να μην ξεφύγουμε, τσαφ(!) μπαίνουν ιδέες για το 1.8! Όχι τίποτα άλλο, ξέρω πως έχετε δίκιο! Άλλο 1336κε με 100hp, άλλο 1800+ με 140hp! (Ειδικά για την οικονομική διαφορά τους). Θέλει πολύ σκέψη το πράγμα. Δεν μπορώ να βρω και κανα Test drive να δω διαφορές (και να γλυκαθω λιγάκι :-). Πάντως σε άλλο αμάξι δεν πάω. Λυπάμαι τα χρήματα για οποιοδήποτε μοντέλο έχω κοιτάξει (C4, Focus, Fiesta, Punto, Leon). Μπορεί κάποια να πλησιάζουν σε επιδόσεις αλλά μόνο σε TSI και εμφανισιακά/ποιότητα κατασκευής/χώρους δεν πιάνουν μία...

 

 

κοιτα το Leon ειναι αναλογο σε δυναμικα χαρ/κα αλλα δεν μπορω να στο προτεινω καθαρα λογω εμφανισης εσωτερικου κι εξωτερικου.Ειναι ξεκαθαρα σε κατωτερη κλαση

 

το focus αν μπορουσες να περιμενεις μεχρι να ρθει ο ecobooost 1600ρης θα ταν καλη λυση.Αν σου αρεσει το εξωτερικο βεβαια,που χανει πολυ σε σχεση με το Civic

 

απο κει και περα αν μπορεις να κοιταξεις προς τα μικρομεσαια τοτε το 1600ρη 3θυρο fiesta ειναι πολυ καλη επιλογη στα 15-16Κ με το Punto να ακολουθει

 

παντως αν νιωθεις "hondakias" και πιστευεις πως το civic θα σε γεμιζει και θα σε ικανοποιει,κανε τη θυσια και παρε το 1800ρη.Αν ομως απλα ψαχνεις για την καλυτερη προταση στα λεφτα που δινεις εξετασε κκι αλλα μοντελα.να μη σου βαζω φωτιες αλλα καπου εκει στα 21Κ ξεκινα και το εξαιρετικο scirocco :D

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

αν είναι να δώσει 22-23000 για να πάρει το σιρόκο με εξοπλισμό, τότε γιατί να μην πάρει την ποιότητα και αξιοπιστία χόντα?

δεν λέω καλό το σιρόκο

αλλα μετά από το χόντα..χιχι

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο θα μπορουσε να ισχυριστει καποιος αντιστερφοντας απλα civic και scirocco στο post σου.

συμπληρωνοντας μαλιστα μεγαλοστομα και σαρκαστικα :"τα γερμανικα εινια τα καλυτερα,ολοι το ξερουν"

 

η αληθεια ειναι πως αντικειμενικα δεν μπορω να πω αν το ενα ειναι πιο αξιοπιστο απο το αλλο.Το scirocco ειναι μαζι μας λιγο καιρο για να βγαλω σαφη συμπερασματα

 

το ποιοτικο πως το εννοεις?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ HONDAKIΔΕΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ CIVIC 5D ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ 2008 ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΤΡΙΖΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΛΙΓΟ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΑ 20000ΧΛΜ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ...ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΛΑΔΙΑ ΜΙΣΟΣ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΣΤΑ 19500ΧΛΜ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΙΣ 10000:wacko:

 

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΣΠΟΡΤ ΤΟ 5ΘΥΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ, ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΟΝΤΩς ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑ ΠΑΩ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΑΦΩ ΜΕ ΤΟ ΠΙΝΕΛΑΚΙ ΤΙ ΚΑΠΟ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΕΤΡΑΔΑΚΙΑ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΤΡΑΔΑΚΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΩΜΑ, ΣΤ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΟΠΕΛ ΑΣΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΑΞΙΔΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΣΠΡΗ ΒΟΥΛΑ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΠΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΤΣΙΓΓΟΥΝΙΑ ΣΤΟ ΒΑΨΙΜΟ ΣΤΟ FOCUS ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.... ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΟ HONDA:mad:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ HONDAKIΔΕΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ CIVIC 5D ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ 2008 ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΤΡΙΖΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΛΙΓΟ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΑ 20000ΧΛΜ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ...ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΛΑΔΙΑ ΜΙΣΟΣ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΣΤΑ 19500ΧΛΜ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΙΣ 10000:wacko:

 

Αν και πρωτακουστο Honda να καιει λαδια για ρωτα τα παιδια στο http://www.civinfo.com στο ελληνικο κομματι του forum που ειναι πιο ψαγμενα...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

επίσης στο φόρουμ θα βρεις απάντηση για τον συμπλέκτη σου. οι περισσότεροι νομίζω τον άλλαξαν. μέσα σε εγγύηση εννοείται! όσο για το χρώμα, τα χρώματα πια από όσο ξέρω δεν βγαίνουν μεταλλικά, είναι με βάση το νερό, με αποτέλεσμα να μην έχουν τις ίδιες αντοχές...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aggeloshonda προσπάθησε να μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα γιατί είναι δυσανάγνωστα και φαίνεται σαν να "φωνάζεις".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, επιτέλους βρήκα test drive. Δοκίμασα το 1.4/100 και το type-s 1.8/140 που είναι πάνω κάτω ίδιο με το 5θυρο. Ε λοιπόν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Το 1.4 πράγματι είναι υπερτιμημένο. Δηλαδή για τα 18800 που ζητάνε παίρνεις ένα πολύ καλό από άποψη ποιότητας αυτοκίνητο άλλα αρκετά αδύναμο δυστυχώς. Έπρεπε να κατεβάζω συνεχώς ταχύτητες σε ανηφόρες, προσπεράσματα και μέχρι να φορτώσει ήθελε κάμποσο. Το 1.8 είναι σπίρτο! Ακόμη και σε πολύ χαμηλές ταχύτητες και ανηφόρες δεν κατέβασα ποτέ πρώτη. Οπότε καταλαβαίνεται ότι το αποφάσισα!

Τώρα περιμένω να φύγει τέλος Φεβρουαρίου το παλιό και να παραγγείλω το καινούργιο. Το μόνο κακό ότι μέχρι τότε δεν ξέρω αν θα το βρω σε facelift. Και μετά πρέπει να περιμένω μέχρι Ιούνιο-Ιούλιο μπορεί και περισσότερο! Για κόκκινο το σκέφτομαι αν και ακούω συχνά για προβλήματα με το χρώμα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια γιατί δύσκολα θα σκεφτόμουν το 1.8 σοβαρά! Με γλιτώσατε από μια μάλλον κακή αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, επιτέλους βρήκα test drive. Δοκίμασα το 1.4/100 και το type-s 1.8/140 που είναι πάνω κάτω ίδιο με το 5θυρο. Ε λοιπόν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Το 1.4 πράγματι είναι υπερτιμημένο. Δηλαδή για τα 18800 που ζητάνε παίρνεις ένα πολύ καλό από άποψη ποιότητας αυτοκίνητο άλλα αρκετά αδύναμο δυστυχώς. Έπρεπε να κατεβάζω συνεχώς ταχύτητες σε ανηφόρες, προσπεράσματα και μέχρι να φορτώσει ήθελε κάμποσο. Το 1.8 είναι σπίρτο! Ακόμη και σε πολύ χαμηλές ταχύτητες και ανηφόρες δεν κατέβασα ποτέ πρώτη. Οπότε καταλαβαίνεται ότι το αποφάσισα!

Τώρα περιμένω να φύγει τέλος Φεβρουαρίου το παλιό και να παραγγείλω το καινούργιο. Το μόνο κακό ότι μέχρι τότε δεν ξέρω αν θα το βρω σε facelift. Και μετά πρέπει να περιμένω μέχρι Ιούνιο-Ιούλιο μπορεί και περισσότερο! Για κόκκινο το σκέφτομαι αν και ακούω συχνά για προβλήματα με το χρώμα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια γιατί δύσκολα θα σκεφτόμουν το 1.8 σοβαρά! Με γλιτώσατε από μια μάλλον κακή αγορά...

 

 

 

Ετσι !!! Το test drive παντα βοηθαει !!!! Αν και κακως δεν εχω κανει ποτε !!!Καλη αγορα φιλε μου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό ότι μέχρι τότε δεν ξέρω αν θα το βρω σε facelift. Και μετά πρέπει να περιμένω μέχρι Ιούνιο-Ιούλιο μπορεί και περισσότερο!

 

Υπάρχουν και χειρότερα. Εγώ περίμενα 1.5 χρόνο για να έρθει το δικό μου.

Είχα τρελαθεί! Αλλά περίμενα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μαγκες. Παρακολουθω για λιγο καιρο το φορουμ αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ καλο. Εκατσα και διαβασα τα λογια σας απο το 2008 σχεδον. Οι πληροφοριες που δινετε ειναι αριστες και πολλες φορες λυνετε και προβληματα. Να περασω στο θεμα. Εχω αγορασει ενα 1.4 83ps το 2007 Μαιος. Το civic αριστο, οικονομικο, και απο εμφανιση , τι να λεμε. ακομα και τωρα μας κοιταζουν. ΑΛΛΑ τωρα τελευταια εχω ενα προβλημα. Το αναφερω για να μου πειτε την αποψη σας. Ακουω στην καμπινα εναν θορυβο σαν τσικ τσικ τσικ.Αυτος προερχεται απο την μηχανη. και σε σταση και σε κινηση. Οταν βεβαια το αυτοκινητο ειναι κρυο και οι στροφες ειναι 1500 δεν το ακουω. Αλλα μετα εμφανιζεται. κατα την διαρκεια της κινησης ακουγεται και στην πρωτη και στην δευτερα αλλα και στην τριτη οταν οι στροφες ειναι χαμηλες. Απο το συνεργειο μου ειπαν τα μπεκ αλλα δεν μπορουν να κανουν τιποτα(Βεροια - απαραδεκτοι) .Τωρα θα το παω Σαρακ. στην Θεσ/νικη

πανω κατω αυτο. κανενα αλλο προβλημα . Να σας πω οτι αλλαξα και χειροφρενο (δωρεαν) στα 30000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...